Stukje puur natuur in Delfts weidelandschap 'lierpe aanval op |iouding kerken Krakers" Duikelaarbad overwegen kort geding JSfe Z:r V Kritiek op rapport ontwikkeling van Zuid west-N ec Ierland 'piP ocialisten over krakersaffaire Instructief Verarming Enterprise „Botanische houtgewassentuiri' Laatste aansluiting Kleinpolderplein in gebruik genomen ^-Ll* J* DELFT Bent u een natuurminnende rustzoeker, een planten- vorser die zich geïnteresseerd voorover buigt bij het zien van een orchis maculata" of een „glechóma hederaceae"of gewoon een be- zudigde huisvader die wel eens wat meer wil-zien dan de geraniums in het raamkozijn? Laat dan eens ter hoogte van Delft het drukke verkeersgewoel van Rijksweg 13 achter u en duik onder in het groe ne weidelandschapdat zich uitstrekt ten oosten van die gemeente. Daar. aan de Delftse Korftlaan, op de rand van waar over enkele jaren het zwartbonte vee plaats gemaakt zal hebben voor het nü al omstreden recreatiegebied „De Delftse Hout", bevindt zich het „ar boretum heempark". .--v. I, i'i. i Achter deze indrukwekkende naam verschuilt zich een „botanische hout- gewassentuin", zoals het woordenboek zegt. Een tuin, waarin zich vrijwel alle bomen en heesters bevinden, die in Nederland voorkomen. Een vrij uniek heempark. want ons land kent er slechts enkele. Daarvan is die van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen de meest bekende. Reden te meer voor Delft om trots te zijn op dit „arboretum", waarin op een opper vlakte van ongeveer vier hectare maar liefst 95 soorten en variëteiten bomen en coniferen groeien, ruim driehonderd verschillende heesters en 441 soorten planten. „Als je hier rondwandelt kan je je haast niet voorstellen, dat het enkele jaren géleden nog gewoon een wei land was. Je waant je in een echt natuurlijk, gebied", aldus de heer H. J. Bos, hoofd van de Delftse plantsoe nendienst. Inderdaad is in de Delf- landse wei een natuurgebied verre zen. dat doet denken aan een duin landschap van tientallen jaren oud. Toch is 't park pas enkele jaren geleden volledig kunstmatig aange legd. De heer Bos: „Voor die aanleg heb ben we allerlei grondsoorten hierheen moeten halen, veen, klei, zand en zo. De bomen zijn afkomstig van kwe kers, maar de planten zijn bijna alle maal hier gezaaid" Bij de aanleg is In het arboretum-heempark staat een ..nieuwe oude muur", gebouwd om die planten die goed gedijen op steen een kansje te geven. Er zijn paadjes aangelegd, die bedekt zijn met een dikke, zach te laag houtafval. Een uitste kende voedingsbodem voor pad destoelen, waarvan deze prach tige zwam een mooi voorbeeld is. steeds contact geweest met andere heemparken in het land, zoals de „Hortus Botanicus" in Leiden en het arboretum in Wageningen. Leden van de Nederlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie trokken zelfs met een bak fiets de polder in om planten te gaan zoeken. „Dat het park zijn functie heeft, blijkt wel uit het feit. dat be zoekers die elders een vreemd plantje tegenkomen, het meenemen en zelf hier komen planten. En dan komen ze natuurlijk regelmatig terug om te zien hoe „hun" plant het doet", aldus de heer Bos, die van zijn reizen ook altijd wel met een nieuwe aanwinst terugkeert. Het doel van het park ligt meer op instructief dan op recreatief gebied. Het is geen park voor de grote massa, er zijn geen lig-gazons of picnic- hoekjes, er staat hier en daar een bank en er is één pergola, die be schutting moet bieden tegen een plot seling losbarstende plensbui. De be zoekers van het. in tegenstelling tot andere heemparkeii vrij toegankelij ke, „arboretum", komen om naar de bomen, heesters en planten te kijken. Daarom is bij iedere aanplant een bordje gezet met de latijnse en dc Nederlandse naam. De heer Bos: „De mensen weten gewoon veel te weinig van de namen van bomen en planten. Dit park is een bijdrage aan het praktisch biolo- gie-onderwijs. Het leert veel aantrek kelijker dan uit een boekje. De kin deren kunnen hier alles aanraken en ze zien waar je het over hebt." Is hij ontevreden met ons huidige biologie- onderwijs? ,.Op de middelbare scho len zijn vakleerkrachten, maar bij het basisonderwijs is het nog te veel afhankelijk van de hobby van een onderwijzer." Op iedere zaterdagmorgen tot de grote vakantie (haast u!) worden rondleidingen georganiseerd. Die worden gegeven door leden van de beheerscommissie van het arboretum. Die commissie is ontstaan uit de werkgroep die enkele jaren geleden de aanleg van het park ter hand ge nomen heeft. In die commissie zitten vertegenwoordigers van instanties op natuurhistorisch gebied uit Delft en omstreken. Het park is overigens gemeente eigendom. „Maar we waken ertegen dat het arboretum een hobby van de plantsoenendienst gaat worden. Het moest juist meer bij het publiek gaan leven", zo vertelt de heer Bos. En daar is men wel in geslaagd. Nu al is het aantal toeschouwers aanzienlijk hoger dan vorig jaar Binnen afzienbare tijd zal naast het arboretum een schooltuinencomplex verrijzen met een biologie-leslokaal Met de aan de overzijde van de weg liggende kinderboerderij bezit Delft dan een mooi biologie-onderwijs-cen- ,trum". De bezoeker treft geen keurig on derhouden park, wat niet wil zeggen dat het niet verzorgd wordt. Slaar niet op die manier waarop wij ge wend zijn onze tuinen te onderhou den. Wat je in de wandeling onkruid noemt wordt hier juist geplant. Doet men gewoonlijk zijn best de voe dingsbodem voor planten zoveel mo gelijk te verrijken,,er zijn ook gewas sen die het beter of alléén maar op „arme" grond doen. Daarom wordt in het arboretum op sommige plaatsen „bodemvera.rming" toegepast. Gras wordt gemaaid en met gevallen bla- Vervolg van pagina 1) Dat betekent evenwel dat de af spraak die tussen werkgevers- en werknemersorganisaties is gemaakt en die behelst het uitbannen van alle koppelbazen herzien zal moeten worden. Volgens de heer Van Geene ziet het er naar uit dat hiervoor lang zaamaan begrip opgebracht wordt. Een woordvoerder van het NVV heeft zich nauwelijks een week geleden la ter. ontvallen dat er wellicht ruimte is voor vier tot vijf bonafide uitleen-, bedrijven in de metaal, maar advi seerde de minister wel één lijn te trekken. De Christelijke Metaalbcdri.jfsbond houdt vast aan één bedrijf: Rijnme taal. Volgens het CMB moet de oplos sing gezocht worden in de mobiliteit van de vaste werknemers, een plan overigens waarmee het CMB al in 1965 op dc proppen kwam maar waaraan nooit voldoende aandacht is geschonken. Ook de werkgevers zitten met de brokken. Enerzijds willen zij meewerken aan het uitbannen van het verschijnsel koppelbaas maar anderzijds snijden zij daar bij in eigen vlees omdat het ar beiderstekort op deze manier al leen maar nijpender wordt. Daarbij komt dat het officiële uitleenbedrijf Rijnmetaal waar op dit moment zo'n veertig man werken op geen stukken na in de behoefte kan voorzien zodat de vraag gesteld mag worden of dit bedrijf wel de juiste oplossing is voor het probleem. deren weggehaald. Gebeurt dat niet, dan treedt een rottingsproces in wer king waardoor de bodera verrijkt wordt. Het arboretum heeft een padenstel sel met een totale lengte van maar liefst twee kilometer. Ëen deel van die paden is bedekt met gravel, -een ander deel met een dikke, zachte laag houtsnippers, wat een uitstekende voedingsbodem is voor paddestoelen. Ergens in het park oriëntatie is voor een leek niet gemakkelijk staat een muur Zoals de heer Bos zegt: ,.een nieuwe oude muur", ge bouwd om gewassen die op steen groeien een kans te geven. Het arboretum-heempark is onlangs zijn vijfde seizoen inge gaan. Velen brachten reeds een bezoek aan dit stukje, ondanks de kunstmatige aanleg, ongerep te natuur. Zij zagen mispels, mistletoe en prachtige orchidee- en, terwijl ook het vrij zeldzame distelvinkje zich in het arbore tum best thuis schijnt te voelen. Niet iedere planten- en bomen- liefhebber is een kenner. Maar in het Delftse „arboretum-heem park" kunt u uw kennis uitste kend uitbreiden en opfrissen. !arim 15-23 beter blau i BI ersel' kool -92, idem een en ARDINXVELD-GIESSEN- Volgens de socialistische ,'^Je van de gemeenteraad van nxveld-Giessendam maakt ilaadsmeerderheid, die het Vg'rc ibad De Duikelaar op zon- [esloten houdt inbreuk op ,^ividuele en geestelijke vrij- Van een groot deel van de :ing. Uit het besluit j it minachting voor de rede- Wens van een grote minder- leer G. Swets, die namens het mogelijke deel van zijn frac- iaakte op de kraakacties van iecomité dat ijvert voor open- andei*' van ezwembad op zondag, sider geen doekjes om. eieijuitte ernstige kritiek op de week uitgegeven verklaring i aantal kerken. In deze publi- wordt voorbijgegaan aan het nen op zondag; alleen de slui- an het bad komt ter sprake, lens deze verklaring is het em uitsluitend een zaak van olking van deze gemeente. De praten over de beginselen locratie, aldus de heer Swets, lijn niet aan het hoofdbeginsel omen namelijk het rekening met de gevoelens' en gedach- iilln andersdenkenden. >nder ernstig vond de heeh dat groepen medechristenen it anders denken over de zon- liliging of zich niet gerechtigd voelen hun overtuiging aan anderen op te dringen, als tweede rangs chris tenen beschouwd moeten worden. Sa menvattend merkte de heer Swets op dat de verklaring eenzijdig en discriminerend is, al staan zij uiter aard vrij om hun mening kenbaar te maken. De heer Jac Brand (SGP) bracht tegen het betoog van de heer Swets in dat de kerken zich niet behoeven af te vragen hoe er over de verkla ring wordt gedacht. Zij staan tussen de schepper en formeerder en de mensen en hebben de opdracht op te roepen tot bekering. Aangezien zwemmen op zondag tegen Gods wil is, aldus de heer Brand men moet de rustdag heiligen, tot inkeer komen en de Schepper verheerlijken hebben de kerken hun boodschap op de juiste wijze uitgedragen. De heer Dankers (ARP) merkte op dat de verklaring is uitgegeven door de kerkeraden, die door de kerkmen sen zijn gekozen en dus deze groep vertegenwoordigen. Vijftig kleuren-tv- toestellen gestolen EINDHOVEN Inbrekers hebben uit een magazijn van de Technische Unie aan de Strijpsestraat in Eindho ven voor 100.000 gulden aan tv-ap- paraten gestolen. De diefstal kwam aan het licht bij een magazijncontro le. Er bleken vijftig kleurenontvan- gers en tien zwart-wit apparaten meegenomen te zijn. (Van een onzer verslaggevers) GORKUM Het actiecomité in Hardinxveld-Giessendam dat al ruim een jaar ijvert voor het op zondag openstellen van het zwembad De Duikelaar over weegt een-koH geding tegen het gemeentebestuur van Hardinx veld-Giessendam. Volgens de ac tiegroep heeft de raad zich schul dig gemaakt aan onbehoorlijk bestuur door het voorstel van B en W om het bad te gaan exploi teren met dien verstande dat het op zondag gesloten moet zijn goed te keuren. De raad in Har- dinxveTd-G^essendam deed dit in 1958 en bekrachtigde het besluit vorig iaar met acht tegen zeven stemmen. Een kort eeriing ziet het actiecomité als enige uitweg om althans nn korte termijn een uitspraak te krijgen. Dc 58 „krakers" die woensdag in Gor- kum voor hel kantongerecht versche nen kregen een boete van ƒ11 zodat zij in hoger beroep kunnen gaan. Van die 58 waren er 23 minderjarig. Zij zullen elk 1 moeten betalen. Voornaamste punt van discussie tijdens de zitting was het al of niet van toepassing zijn van de zondags wet. Volgens de raadsman van de ..krakers'' mr. A. T. Koppelaai* gaat het hier duidelijk om een bestuurlij ke zaak die niet thuis hoort in een rechtszaal. De gemeenten moesten eens hun vuile was in eigen huis houden, zo zei hij. Door dit soort praktijken wordt het gezag van de rechter geschaad. Volgens hem is artikel zeven wel van toepassing, kantonrechter mr. J. van Gulik en de officier van justitie mr. J. L. van Leeuwen waren die me ning niet toegedaan. Het gaat hier óm het democratisch recht, zo zei mr. Van Gulik. De meerderheid van de raad heeft besloten het bad op zon dag dicht te laten en daar is geen speld tussen te krijgen. Hij veroordeelde de krakers dan ook op grond van artikel 461 (verbo den voor onbevoegden) maar liet de mogelijkheid tot het in hoger beroep gaan open door de minimum straf te geven. De eis van de officier was 15. De Zwolse rechtbank sprak begin dit jaar een tweetal krakers vrij om dat de zondagswet artikel zeven wel van toepassing was. In november zal de Hoge Raad zich uit uitspreken over deze zaak. Het actiecomité toonde zich woens dagmiddag -teleurgesteld over het vonnis van de Gorkumse kantonrech ter. „Iedereen staat symphatiek te genover onze acties, maar doet in fei te niets Wij gaan in hoger beroep maar zullen met onze raadsman over leggen of een kort geding tegen het gemeentebestuur niet sneller uit komst kan bieden. Een en ander betekent bepaald niet dat we onze kraakacties opschorten. Vanaf 13 mei wordt het bad elke zon dag gekraakt, waarbij het actiecomité toezicht houdt. Tot nu toe zijn onge regeldheden met de politie, die conse quent proces-verbaal opmaakt, uitge bleven. Wij kunnen als actiecomité onze hand niet in het vuur steken dat dc jeugd het niet zat wordt en zich zal gaan verzetten, aldus een woordvoer der van de actiegroep. DONDERDAG 24 JUNI 1971 ROTTERDAM Het gigantische projekt Kleinpolderplein is gereed. Woensdagmiddag werd het laatste deel in gebruik ge nomen. Het gebeurde allemaal erg onofficieel. Het ivas meer een feestje voor de mensen die er aan gewerkt hebben. Met een stoomwals, de Dolle Mina, uit het privé-bezit van een stoom walsenenthousiast werd de laatste, en hoogste fly-over open gereden. Enkele uren later sloeg de eerste auto over de kop. Het laatste deel van het projekt was namelijk de aansluiting van rijksweg 3 naar Gouda en rijksweg 13 naar Den Haag. Dit betekent een ontlasting van het deel van de Gordelweg tussen de Schieweg en het Blij dorpplein. Het andere deel van de Gordelweg zal echter extra belast worden zolang de rest van rijksweg 3 in de richting Gouda nog niet gereed is. DEN HAAG Op de studie dag van het Nederlands Instituut van Ruimteiyke Ordening en Volkshuisvesting, gewijd aan de ontwikkeling van Zuidwest- Nederland, waarover in april jl. een rapport van de Rijksplanolo gische dienst is verschenen, hebben twee co-referenten enige kritische kanttekeningen bij dit rapport gezet. Het hoofd van dc afdeling regionaal onderzoek van het Nederlands Econo misch Instituut, dr. A. J. Hendriks, maakte ernstig bezwaar tegen.de stel ling dat spanningen op de arbeids markt in Zuidwest-Nederland zullen leiden tot een stimulering van de eco nomische ontwikkeling in regio's bui ten het westen. „Uit de gang van zaken in het ach ter ons liggende jaar kunnen we le ren," aldus dr. Hendriks, „dat een gro te spanning op de arbeidsmarkt van een beperkt gebied, met name het Wa terweggebied, kan leiden tot een da ling van de arbeidsproduktiviteit, in regio's zowel met een sterke als met een zwakke economische struktuur. Ook wees dr. Hendriks er nog op, dat in dit rapport is gesteld dat een eventuele tweede nationale luchtha ven in Zuidwest-Nederland het ont staan van tienduizend arbeidsplaat sen impliceert. „Dit is inderdaad plau sibel voor 1980," vindt dr. Hendriks, „maar zowel in binnen- als in buiten land schrijft men aan een interconti nentale luchthaven in een volgroeide fase voor het jaar 2000 minstens 25.000 arbeidsplaatsen toe." Het op zichzelf juiste cijfer van 10.000,-voor 1980 komt hiermee in een heel ander daglicht te staan, terwijl men identieke opmerkingen zou kun nen maken met betrekking tot pro- jekten als de Moerdijk, Reimerswaal, Sloegebied en dergelijke. De directeur van het biologisch sta tion ..Weeversduin" in Oostvoorne, dr. M. J. Adriani, toonde zich bezorgd over de aantasting van het leefmilieu door de ontworpen ontwikkeling van Zuidwest-Nederland, naast de waar dering die hp voor het rapport had. Door de ontwikkeling zal in Zuid west-Nederland een aanmerkelijke verarming teweeg worden gebracht. Door de Deltawerken is deze al begon nen en hij wees er op, dat, nu de Grevelingen zeer recent is afgesloten, deze zeearm reeds „bezig is. dood te gaan". Duikers hebben geconstateerd dat de sponsen in de Grevelingen al be zig zijn af te sterven. De natuur rea geert scherp en direct, aldus dr. Adriani. „Wij spelen een voortdurend schaakspel met de natuur en we zul len onze stukken beter moeten opstel len zo illustreerde h(j zijn zijn be zorgdheid nog.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5