ritse EEG-deelname brengt voordeel ENTERPRISE WERD NEK OMGEDRAAID tilt Biesheuvel niet zwaar aan struikelblokken l7_~J 2 moderne theeglazen Het Kwartet J (Sta) ftiröpiiSlil New York Times mag ongevaarlijke' stukken publiceren Bejaarde verijdelt roofoverval Vrouw en haar vijf kinderen in Engeland vermoord Salarissen van levensverzekering 6 pet. omhoog „Geen plundering van fracties" Ministerie speelt kwalijke rol Nèt op tijd voor de zomen I I I I I I r g bon Meer VN-geld nodig voor Oost-Pakistan Bezoek van vorstin aan Indonesië ontmoet verzet cantoor Leiden ierawe Leidse Courant Donderdag 24 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur een onzer verslaggevers ENBURG, DEN HAAG besluit over de toetreding Engeland tot de EEG, zal rland op de begroting van een direct voordeel opleve- 'an 150 miljoen gulden. Dat minister Lardinois van louw gezegd, toen hij giste- tet minister Luns en staats- taris De Koster vanuit mburg op het vliegveld burg terugkeerde. Nederlandse bijdragt aan de zal volgens minister Lardinois ie toetreding van andere landen in verminderd. Hij voegde eraan it van het openen van de Britse de Nederlandse landbouw veel kan trekken. ster Luns zei te verwachten it nieuwe kabinet alles zal doen parlementaire controle en de lentaire greep op het EEG-bud- vermeerderen. „Nederland is rste land geweest, dat voor die le aandacht vroeg. Ook in En- I, met zijn sterke parlementaire bestaat een open oog voor robleem van de parlementaire le", aldus minister Luns. vond de nu bereikte oplossing e Engelse bijdrage aan de EEG eerste jaar 8V2 procent en op- tot 19 procent) gelukkig. „Ne- 1 betaalt momenteel 11 pro- zo zei de minister, die blij was e Europese gedachte heeft ge- erd". Staatssecretaris De Koster e het verheugend dat „minister lit na 19 jaar heeft mogen mee- SUMENT Nederlandse consument zal pig weinig merken van de toe- van Engeland tot de Europese nschap. Dat is de mening van Wibbens, bestuurslid van het id van Nederlandse Onderne- 1 (VNO). zie mannen en vrouwen ge en achting van het publiek omdat men ze kentmaar at men ze niet kent. NICOLAS CHAM FORT oog mijn handschoenen zolang roodrooster nog warm is. temperaturen zijn in ons nu eindelijk op een voor de van het jaar normaler niveau imen, dat wil zeggen rond 20 L >n. Dit wordt veroorzaakt een zwakke rug van hoge tdruk boven Duitsland en choslowakije die donderdag aanvoer van lucht van de rdzee tegenhield. [0]por vrijdag ziet het er naar j dat de temperaturen nog iets t pre waarden kunnen berei- Dan wordt namelijk een uit zuidelijke richtingen xdvé/acht die warmere lucht uit hardpkrijk aanvoert. Strandweer ik morgen nog goed strand- 1 met zon. Daarna iets meer epai olking van een zwakke sto- bij Schotland. Temperatuur t 20 graden, zeewater 15 gra- ooruitzichtcn: Licht wisselval- maar een aangename tempe- lur. \ROMETERST ANDheden 10 78.5 cm (1010 millibar) dalend. Zon en maan juni zon op 4.21, onder 21.04; n op 6.49, onder 22.55, 30 juni g water Dog water, 25 juni; Rotterdam etij 6.21, 2 getij 1833. Sche- ngen 4.35-17.02; Vlissingen 15.46; Haringvliet a. d. Zee- 5.06-17.32. beie Minister Lardinois „Wij treden niet tot Engeland toe, maar Engeland tot de EEG", zei hij ons gisteren in een vraaggesprek. „Men denkt wel eens, dat bij de toe treding meteen een stroom van En gelse produkten het continent zal overstromen. Dat zal wel meevallen. De consument zal in elk geval wel wat grotere keuzemogelijkheden krij gen en in sommige artikelen zal de concurrentie wat toenemen, zoals bij voorbeeld in auto's en cosmetica. De toetreding is voor zover het de consument betreft overigens moeilijk te becijferen. Uit historische gegevens blijkt in elk geval, dat van de gemiddeld 7 procent invoerrechten die nu gaan wegvallen, niet meer dan de helft effectief zal zijn en daarvan merkt de consument nagenoeg niets. Indirect heeft hij wèi voordelen. Het Europese bedrijfsleven zal door de Engelse toetreding een groter af zetgebied krijgen en bovendien wor den fusies tussen bijvoorbeeld Neder landse en Britse bedrijven makkelij ker. Dat betekent economisch ge zien welvaartsverbetering, die de consument weliswaar niet in lagere prijzen zal merken, maar wel in bij voorbeeld een uitbebreider assorti ment en misschien in hogere lonen". Het VNO is van mening dat de Britse bevolking voor een zware taak staat. „De produktiviteit neemt in de EEG veel sneller toe dan in Engeland en ook op sociaal terrein loopt dat land nogal bij ons achter. Wil het NEW YORK (Reuter) Een Ameri kaans hof van appel heeft gisteren beslist, dat de New York Times mor gen door mag gaan met het publice ren van stukken uit de geheime do cumenten van het ministerie van de fensie. Maar de krant mag geen materiaal gebruiken waarvan de regering be weert dat het geheim of delicaat is. Het hof deed deze uitspraak met 5 tegen 3 stemmen. Het hof verwees de zaak vervol gens terug aan districtsrechter Mur ray Gurfein, die nu moet uitmaken of het materiaal waarvan de regering zegt dat het delicaat is bij publikatie een ernstig en onmiddellijk gevaar oplevert voor de veiligheid van de Verenigde Staten. De regering moet aangeven welke gedeelten uit de rapporten bij publi katie de veiligheid van de staat in gevaar kunnen brengen. BREDA In Breda heeft gisteren een bejaarde man een roofoverval op een postagentschap weten te verijde len. De 68-jarige heer Van Praat wachtte bij de balie, toen een man met een kap over het hoofd en een pistool in de hand het kantoor bin nenkwam. Hij loste een schot in het plafond en eiste daarbij geld. Van Praat reageerde door de overvaller bij de pols te grijpen. Tijdens deze worsteling viel nog een schot, waarna de overvaller zich loswrikte, weglo pend loste hij nog twee schoten. De man verdween in een groene Fiat, die naar later bleek, was gestolen in Et- ten. HONGKONG (Reuter) Radio- Moskou heeft de Chinese partijleider, Mao Tse-toeng er gisteren van be schuldigd, zich meer te bekommeren om de handhaving van zijn persoon lijke macht dan om het welzijn van de Chinese communistische partij. In een commentaar in het Chinees naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan van de Chinese communisti sche partij (1 juli), verklaarde radio- Moskou dal Mao Tse-toeng miljoenen trouwe partijleden tijdens de culture le revolutie heeft vervolgd. Vele ka derleden waren vermoord. Britse bedrijfsleven een redelijke concurrentiepositie opbouwen, dan zal eerst deze achterstand moeten wor den ingelopen". Hij voegde eraan toe, dat in Engeland de kennis voor een goed functionerend bedrijfsleven wel aanwezig is, „maar op de een of an dere manier slagen wij er beter in vooruit te gaan". Wel vond hij de toetreding belangrijk, in dit opzicht dat wij wat me=r aan de Engelsen gewend zijn dan bijvoorbeeld aan de Italianen". LONDEN (AP) In het Engelse dorp Biddenden is een zesvoudige moord gepleegd. De politie vond een vrouw, Maria Pankhurst, en haar vijf kinderen met doorgesneden kelen. De gruwelijke ontdekking werd ge daan, nadat de vader van net gezin zwaar gewond was gevonden aan de voet van een electriciteitsmast. Hij had gepoogd zelfmoord te plegen door in de mast te klimmen en de electri- citeitsdraden aan te raken. Hij moet naar beneden zijn gevallen. Toen hij gevonden werd door zijn broer, ging de politie naar het huis van de familie Pankhurst en ontdekte daar de vermoorde familie. Aangeno men wordt dat de man zijn gezin heeft vermoord en daarna zelfmoord wilde plegen. Hij is echter nog nie, verhoord. L/ DEN HAAG Werkgevers én werknemers in het levensverzekering bedrijf zijn het eens geworden over een loonsverhoging van 6 pet. per 1 juli. - Dit percentage wordt berekend over de salarissen van december 1970, waarin verwerkt de ƒ400, die eind verleden jaar als uitkering ineens werd betaald. Bovendien zullen de werknemers in het levensverzekeringbedrijf in no vember een uitkering ineens ontvan gen van 2,5 pet. van het jaarsalaris, zulks op basis van het maandsalaris over juni 1971. In januari werden de salarissen in het levensverzekering bedrijf met 3 pet. opgetrokken en in april met 1 pet. De onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers hebben nog niet tot overeenstemming geleid over een eventuele verdere salaris compensatie begin 1972, indien de kosten van levensonderhoud dit jaar meer stijgen dan wordt verwacht, zo deelt het bureau voorlichting levens verzekering mede namens de N.V.B.L., de organisatie van werkge vers in het levensverzekering bedrijf. Gistermiddag is formateur Bies heuvel begonnen met te polsen wie er voor ministersposten in aanmerking komen. Daartoe had hij in de Eerste Kamer een ge sprek met de fractieleiders Aantjes (ARP) aan de overkant, rechts Geertsema (VVD), Verin- ga (KVP) en Udink (CHU) en op de voorgrond Berger (DS'70) die de heer Drees verving. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Formateur Bies heuvel heeft met nadruk gezegd, dat h(j hoge eisen zal stellen aan kandidaat-ministers. Hü heeft dat vier jaar geleden ook gedaan en moest toen zyn formatieopdracht teruggeven, omdat 2ijn wensen op dit punt niet werden ver vuld. "'.In' het parlement zitten volgens mr. Biesheuvel een aantal men sen die in aanmerking komen voor de post van minister of staatssecretaris. Maar hij is geenszins van plan 'de fracties te plunderen'. Na de gesprekken van vandaag zal de formateur zich 'in stilte' beraden over de mogelijkheden voor de samenstelling van een kabinet. Veelbetekenend zei hy gisteren, dat met de geslaagde informatie 'de koek nog geenszins is gebakken'. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Uit de beschikking van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan het uitleenbedrijf Enterprise in Schiedam waarin het verzoek om personeel te mogen blijven uitlenen wordt afgewezen blijkt dat de directie van het veertien jaar oude bonafide bedrijf hun verzoek mochten toelichten terwijl de afwijzende beschikking al gereed was. In een brief gedateerd 8 juni krijgt Enterprise van de directeur voor de arbeidsverhoudingen de gelegenheid om het verzoek op 18 juni by mr. J. van Dooy'eweert toe te lichten met de bepaling dat eerst daarna een beslissing genomen zal worden. De schikking van de minister is echter gedateerd donderdag 17 juni. Wij zijn belazerd, zo zegt een hevig verontwaardigde directeur Jan van Geene van Enterprise. Tijdens het gesprek dat wij vrijdagmorgen met Van onze parlementsredactie DEN HAAG Formateur mr. B. W. Biesheuvel heeft gisteren de indruk gegeven, dat de ont- (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) Met houders in 4 hippe kleuren; oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Ik geef op als nieuweabonnee: plaats: betaalt: O.per kwartaal per maand Als beloning voor mi jn aktiviteit I ontvang ik 2 theeglazen. De nieuwe abonnee kri jgt onze ikrant veertiendagen gratis. Mijn naam ...i Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden wikkeling in de confessionele partijen hem voor de toekomsti ge regeringssamenwerking niet zoveel zorgen geeft. „Er is wei nig reden de toekomst somber in te zien, omdat er een grote mate van vertrouwen bestaat tussen de vijf fractieleiders", aldus de heer Biesheuvel. De formateur herinnerde eraan, dat voor de drie confessionele partijen het urgentieprogram geen eindstation is. „Ik heb zelf mijn nek uitgestoken voor een nauwere samenwerking." Mr. Biesheuvel zei, dat de leiding van de ene partij oog moet hebben voor de ontwikkeling in de andere partij. In dat geval zou de klip die informa teur prof. Steenkamp voor het nieu we kabinet signaleerde, wel eens een 'klein klipje kunnen zijn, of helemaal niet blijken te bestaan, zo zei de for mateur. Overigens meende hij, dat het mogelijk niet bij twee klippen zal blijven. „Als politicus boeit mij dit avontuur bijzonder." Zoals te verwachten viel is de for mateur gistermorgen zijn werk be gonnen met een gesprek met de de missionaire premier De Jong en staatssecretaris Van Veen (Binnen landse Zaken) over de afbakening van de departementale taken. Later sprak hij met de vijf fractievoorzit ters over hetzelfde probleem. De werkverdeling tussen Buitenlandse Zaken, Economische Zaken, Binnen landse Zaken en Justitie noemde hij de belangrijke punten. Het rapport van de commissie-Van Veen dat over deze materie handelt, vormde het uit gangspunt voor het gesprek Ook kwam de afsplitsing van de twee nieuwe ministeries (Volksge zondheid en Milieu hygiëne, en We tenschapsbeleid) aan de orde. Over de wenselijkheid, een nieuwe indeling te vinden voor het ministerie van CRM, zoals door de commissie-Van Veen wordt bepleit, is slechts zijdelings gesproken. „Het ministerie bestaat nog in zijn huidige vorm", aldus mr. Biesheuvel. (voor vervolg zie pag. 2) ae heer Dooijeweert hebben gehad is afgesproken dat wij onze argumenten zo spoedig mogelijk als samenvatting op schrift zouden stellen. E.erst daar na zou de zaak aan de minister voor gelegd worden. Wie schetst onze verbazing toen wij de 22e de beschikking uit onze brie venbus haalden waarop de datum 17 juni prijkte. Opnieuw een bewijs, al dus de heer Van Geene, dat het be grip koppelbaas een dusdanig be smette klank heeft dat zelfs de meest elementaire vorm van fatsoen gene geerd kan worden met de gedachte, ach het zijn toch maar koppelbazen. Mr. Van Dooijeweert bevestigde het feit dat de data's aanleiding zouden kunnen geven tot misverstanden. Het pakket schikkingen van vrijwel alle uitleenbedrijven in het Waterwegge bied is nog op zondagavond de 20e voor verzending gereedgemaakt. De betreffende ambtenaar heeft gezocht naar een datum omdat hij de 20e wat vreemd vond staan op een schikking. Ook de zaterdag leek hem minder ge schikt en uiteindelijk werd het dan de 17e. Waarom de schikking dan niet op de voor de hand liggende vrijdag de 18e is gedateerd is niet duidelijk. Volgens de heer Dooijeweert is na het gesprek met de directie van En terprise een stroomversnelling opge treden die er toe geleid heeft dat niet alleen de zaak diezelfde middag nog uitvoerig is besproken en afgehandeld maar tevens de vergunningen zondag de deur uitgingen. TELEXBERICHT Op de vraag waarom bij het geval Enterprise niet een begeleidend schrijven is gevoegd om de zaak op te helderen bleef dc heer Dooijeweert het antwoord schuldig. Een telexbe richt dat de juridisch adviseur van Enterprise onmiddellijk naar het mi nisterie zond. om opheldering bleef eveneens onbeantwoord. Wel wilde de heer Dooijeweert kwijt dat het verhaal dat Enterprise hem. die vrijdag vertelde indruk heeft gemaakt. Er zal binnenkort een nota naar de minister gaan waarin de hele zaak uiteengezet wordt. Wellicht groeien we naar een wijziging van het beleid, hoewel er natuurlijk zeer veel haken en ogen aan de koppel baasproblemen zitten. Intussen is Enterprise van plan in elk geval bij de Kroon in beroep te gaan tegen de schikking. Tot zolang zal het personeel geduld moeten heb ben. Van de honderdvijftig werkne mers zijn er vijftig werkloos terwijl de overigen nog steeds aan het werk zijn bij diverse bedrijven. Volgens Enterprise is het koppelba- zenprobleem terug te voeren op de meldingsplicht volgens artikel 16a Coördinatiewet Sociale Verzekerin gen. Deze meldingsplicht gold niet voor de ontvanger van loon-, omzet- en vennootschapsbelasting. Zwarte koppelbazen werden eerst ne zes maanden door de fiscus ont dekt waarna het onbegonnen werk bleek de achterstallige loonbelasting nog te innen. De betreffende koppel baas was in vele gevallen al vertrok ken. Deze uitwassen, aldus de heer Van Geene hebben geleid tot een regel rechte heksenjacht op alles dat naar eer. koppelbaas ruikt en waardoor ook bonafide bedrijven het slachtof fer zijn geworden. Volgens de heer Van Geene moet het mogelijk zijn om naast het officiële uitleenbedrijf Rijnmetaal andere koppelbedrijven toe te laten uiteraard binnen het raam van de wet die minister Rool- vink heeft uitgevaardigd. (voor vervolg zie pag. 5) NEW YORK (AP) Prins Sad- ruddin Aga Khan, hoge commissaris der Verenigde Naties voor vluchte lingenzaken, heeft verklaard, dat de gelden voor de Oostpakistaanse vluchtelingen bijna 45 miljoen dollar, die zijn bijgedragen door de lid-staten van de VN geheel op gebruikt zyn. De prins zal thans meer geld van de leden vragen. Oorspronkelijk is geraama 175 miljoen dollar voor zes maanden nodig te hebben, maar verwacht wordt dat deze raming weldra hoger zal worden. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op initiatief van de journalist Willem L. Oltmans heb ben twintig Nederlanders zich uitge sproken tegen het bezoek dat de ko ningin aan Indonesië zal brengen. In een brief aan de koningin schrijven zij zich genoodzaakt te voe len hun volstrekte afwijzing van dat voornemen kenbaar te maken. Haar bovenpartijdige positie verbiedt de koningin volgens de briefschrijvers door haar aanwezigheid in Indonesië partij te kiezen voor het Indonesische bewind. De „tirannie van het gene- raalsregime" wordt volgens de onder tekenaars van de brief gekenmerkt door „massamoord op honderdduizen den burgers, verkrachting van de Reohten van de Mens. razzia's, schijnverkiezingen, concentratiekam pen en vuurpeletons". De brief is ondertekend door Joris van den Berg. Harry van den Bergh, dr. M. H. Bolkestein, Rob van Gen nep, Jaap Jansen, prof. dr. Fr. de Jong Edz., dr. A. van Ijommen, Jan Kassies, pater J. van Kilsdonk SJ, Wim Klinkenberg, Hans Kombrink, ds. H. Kroon, Constant Nieuwenhuys, Willem L. Oltmans, Miklós Récz, dr. A. Romein-Verschoor, dr. K. Roskam, prof. dr. K. Strijd, dr. V. E. van Vriesland, Edo de Waard en prof. dr. W. F. Wertheim

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1