Paus negeert advies Franco ROME WIL AF VAN PASTORALE RADEN Vertrek witte paters uit Mozambique doet bisschoppen niets Mogelijk verplichte melding bij fusies Bedrijfsleven vergaand demoeratiseren Kunstenaars protesteren Puzzelboek Tivee ton voor gereformeerd jeugdwerk Strijd om bisschopsbenoemingen Een woord voor vandaag Constructief en unaniem Openheid BEROEPINGSWï Conclusie bedrijfsaalmoezeniers Uw problee is het onze.... Kenmerk over dienstweigeren NAMPULA In een speciaal aan het vertrek van de Witte Paters gewijde bisschoppenver gadering hebben de bisschoppen van Mozambique de beslissing van de witte paters „betreurens waardig en niet zuiver evange lisch" genoemd. Zij wezen erop, dat de „Witte Paters slechts twee procent van hun volledige mis- siepersoneel uitmaken en slechts zes procent van de niet-Portu- gese missionarissen". De raad van afgevaardigden van de Nederlandse federatie van beroeps kunstenaars heeft in een brief aan toekomstige formateur van het nieu we kabinet, aan de informateur en aan de politieke partijen bezwaren geopperd tegen het Memorandum Cultureel Welzijn. In dit memorandum wordt gesteld dat de participatie van de bevolking op generlei wijze de bevoegdheden van de bestuurlijke colleges en verte genwoordigende lichamen mag aan tasten. Dit uitgangspunt verwerpt de raad van afgevaardigden, omdat het elke weg tot werkelijke medezeggen schap van de bevolking, wier cultu reel welzijn immers gediend moet worden, afsnijdt. Ook het antwoord van de informateur op een verzoek om een onderhoud met hem te mogen hebben, vervult de Raad met onbeha gen. De heer Steenkamp zegt daarin, dat hij helaas niet kan toestemmen in een onderhoud. De brief vervolgt dan: „Dat betekent echter geenszins dat de onderwerpen of de mensen niet belangrijk zijn, maar ik moet met name primair inlichtingen inwin nen over die sectoren die nu, bij deze informatie, de eerste rol spelen". De redenen die de Witte Paters voor hun vertrek hadden opgegeven konden door de bisschoppen van Mo zambique niet worden aanvaard. „We bevestigen nogmaals de niet-inmen- ging in de politiek en de onafhanke lijkheid van de kerk tegenover de staat. Maar desondanks respecteren we de wettelijke ingestelde macht en werken we met hen samen voor het algemeen welzijn", aldus de bisschop pen in hun verklaring. De Witte Paters hebben in reactie hierop verklaard: „Eigenaardig, dat de bisschoppen van Mozambique in hun verklaring met geen woord ge rept hebben over het feit dat de Wit te Paters op bevel van de politie op 25 mei uit Mozambique zijn gezet. Zouden ze het misschien eens zijn met dat besluit tot verbanning." DRIEBERGEN De financiële ac tie, die het landelijk centrum voor gereformeerd jeugdwerk in het na jaar van 1970 voerde, heeft twee ton opgebracht. Doel van deze actie was het gere formeerde jeugdwerk ruimere finan ciële armslag te geven. De opbrengst is nadelig beïnvloed doordat slechts een deel van het land aan de actie meewerkte. Toch is aan het plaatse lijke en provinciale gereformeerde jeugdwerk ruim 130.000 gulden uitge- keerd. Gemiddeld werd per gezin 4,75 voor de actie gegeven. Wijsbegeerte niet blij met wetsontwerp Van een onzer verslaggevers UTRECHT De sectie wijsbegeer te van de academische raad mist in het wetsontwerp Posthumus-Veringa (verkorting studieduur) de maat schappelijke vorming als doel van de universitaire studie. In de de eerder verschenen nota's van regeringscom missaris prof. dr. K. Posthumus was de bevordering van het maatschappe lijk verantwoordelijkheidsbesef nog een afzonderlijke doelstelling van het wetenschappelijk onderwijs. Nu wor den filosofie en ethiek van de weten schap echter teruggedrongen in de vrijblijvende positie van het studium generale. MADRID Een nieuwe span ning tussen Franco en de paus blijkt uit artikelen in enkele re- regeringsgezinde kranten en het katholiek dagblad Ya. Vooral de benoeming van kardinaal En rique Y Tarancon tot apostolisch administrator van Madrid, schijnt bij Franco slecht te zijn gevallen. Na de dood van mgr. Morcillo eind mei, had de Spaanse regering het Va- ticaan aangeraden het kapittel van Madrid het bestuur over het bisdom te laten voeren in afwachting van een voordracht, die Franco" krachtens het concordaat aan Rome zou doen. De paus weigerde. Hij benoemde de vooruitstrevende kardinaal Enrique Y Tarancon als apostolisch administra tor van Madrid. Franco verloor hier mede een zeer toegewijde aanhanger van zijn regiem en een belangrijk steunpunt binnen de Spaanse bis schoppenconferentie. Franco is over dit optreden van het Vaticaan ontstemd, omdat de paus bewust weigert nog langer het bij concordaat erkende recht van voor- KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P Ester, G .1 Brinkman J van Hofwegen Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 2. duw. 6. stöomschip (afk.). 8. Rijkstelefoon (afk.), 10. tijdreke ning, 11. bevel, 12. plaats, in Frankrijk, 14. uitbarstingsmond van een vulkaan, 16. gemalen, graan, 17. insekt, 18. alvorens, 19. plaats in Limburg. 21. trots, 23. slob kous (VI.), 25. pret, 26. Myth, figuur. 27. hoekig, 29. meisjesnaam. 30. loot, 31. wa ter in Utrecht, 33. nummer (afk.), 34. spil van een wiel, 35. luchtgeest Verticaal: 1. venter, 3. voorzetsel, 4. zwaardvis, 5. knaagdier, 6. hemelli chaam. 7. plaaggeest. 9. stap, 11. steel, 13. slang, 15. voorkomen, 19. vaandel. 20. heeft een dier, 22. tocht 24. lusthof, 25. zwemvogel, 27. een der Cycladen, 28. scheepstouw, 32. pers. voornaamw Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. materiaal, 10. rat 11. mare, 12. Ob, 14. mus, 16. lis, 17. oot, 19. iel, 21. as, 22. reep, 24. tas. 26. reek, 28. kas, 31. Neer, 33. sen, 35. al, 37. Lear, 39. k.o., 40. ram, 42. taak, 44. niet,45. klap. Vert.:2. ar, 3. tam, 4. etui, 5. LM., 6. aal, 7 aria, 8. Lesse, 9. koor, 13. boer, 15. set 18. teen, 20. lak, 23. Peel. 25. sas, 27. keet 29. sek. 30. kam, 32. raak, 34. non, 36. lai. 38. ral,41.me,43ka_ Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad zal vrijdag a.s. wellicht besluiten, om in de fusiegedragsregels éen bepaling op te nemen, die de besturen van ondernemingen verplicht, de overheid in kennis te stellen van voorgenomen fusies, waarop de gedragsregels ter bescherming van de belangen van de werkne mers van toepassing zijn. De commissie voor üusieaangele- genheden van de SER heeft, behalve dit, een hele reeks wijzigingen voor gesteld om lacunes en onduidelijkhe den die sinds het van kracht worden van de fusiegedragsregels aan liet licht zijn getreden, uit de weg te rui men. Deze wijzigingen zijn in hoofd zaak van technisch-juridische aard en betreffen onder meer de bescher ming van de belangen der aandeel houders. De Nederlandse Organisatie van het Effectenbedrijf heeft meegedeeld bereid te zijn. mee te werken aan het ..effectief' maken van de meldings- A BUI (Ui Cf |,|V |t JK n LUIV1IY1 tNTAAR De Sociaal-Economische Raad werkt al meer dan een jaar aan een advies aan de regering over het totale conjunctuur-politieke instrumenta rium, dat de regering ter beschikking moet heb ben om het sociaal-economisch gebeuren zo goed mogelijk af te kunnen stemmen op de economi sche en financiële mogelijkheden. Bij het vaststellen van. dit instrumentarium gaat het niet alleen om een financieel-technisch probleem maar vooral om een instrumentarium, waarvan de werking economisch aanvaardbaar is en voor alle groepen "'an de bevolking speciaal rechtvaardig. Van het grootste belang is het daarom, dat een dergelijk advies aan de regering met alge mene stemmen wordt uitgebracht; voor een der gelijk fundamenteel advies zouden kroonleden, werkgevers en werknemers volledige overeen stemming moeten bereiken. De grote moeilijkheden, die zich het afgelo pen jaar in het overleg tussen werknemers en werkgevers hebben voorgedaan de bouwvak staking was hiervan een duidelijke illustratie doet velen vrezen, dat omtrent de keuze van een conjunctuur-politiek instrumentarium moeilijk overeenstemming zal kunnen worden bereikt. Des te verrassender is daarom het ontwerp- rapport, dat de commissie ontwikkeling natio nale economie dezer dagen ter behandeling in een openbare zitting aan de SER heeft toegezon den. Binnen de commissie, die bestaat uit werk gevers- en werknemersvertegenwoordigers en Kroonleden is volledige overeenstemming be reikt ten aanzien van een nieuwe opzet voor het loon- en prijsbeleid. Juist nu de formatie van een nieuw kabinet nog aan de gang is en de Tweede Kamer zich Het staat iedereen vrij, publiekelijk de moeilijk heden te analyseren, waarmee het toekomstige ka binet vermoedelijk te maken zal krijgen, en de kansen van dat kabinet te taxeren om die moeilijk heden te overleven. Het valt niet moeilijk daarbij te ontdekken, dat de financieel-economische para graaf van het akkoord problemen oplevert en dat er een conflict over de partijgrondslag tussen KVP en ARP in de lucht zit, dat vermoedelijk wel in de nieuwe regeringscoalitie zal doorwerken. Prof. Steenkamp heeft zich gisteren in een der gelijke analyse begeven. Als informateur kon hij zoiets natuurlijk niet doen. Dan had hij het wel slagen van zijn eigen werk eraan gewaagd. Op het moment dat hij zijn bespiegeling ten beste gaf, had hij zijn informatie er nog maar net opzitten. Formeel treft hem dus geen enkel verwijt. Of hij de formateur met deze openhartigheid een dienst straüs zal moeten uitspreken over een regerings- verxiaring, is cut aeeirapport van üe Sj^rt-com- nnssie nog juist op tijd genomen. Het totale rap port zal waarscnijniijK niet eerder dan in het najaar Kunnen woraen verwacht. Hoewel het rapport van de SER-commissie vrijdag nog door de voltallige raad moet worden besproken, is de verwachting vrij algemeen, dat de raad dit deel van het advies met algemene stemmen op korte termijn aan de regering gaat uitbrengen. Op dit moment zijn reeds twee belangrijke positieve punten van het advies te noemen. De algemene instemming van de leden van de com missie met het advies wijst op een toenadering van de standpunten van werkgevers en werk nemers. Een groot winstpunt, omdat in de moei lijke economische periode waarin ons land ver keert, gezamenlijk optrekken onmisbaar is, zo wel voor de gang van zaken in het bedrijfsleven als voor de regeerbaarheid van ons land. Uitermate belangrijk is voorts de inhoud van het akkoord. Werkgevers- en werknemersver tegenwoordigers stellen, dat wanneer het wen selijk is om het aandeel van de collectieve voor zieningen in het nationaal produkt te vergroten, de loonpolitieke speelruimte dienovereenkomstig kleiner moet worden. Bij verbetering van sociale voorzieningen of invoering van nieuwe is de vakbeweging dus bereid zo nodig met geringere reële loonstijgingen genoegen te nemen. Deze belofte uit het verleden gaat de vakbeweging thans onverkort honoreren. Dit is een verheu gende ontwikkeling en het valt te hopen, dat het nieuwe SER-advies een eerste aanzet zal zijn voor een gezamenlijk constructief optreden van het bedrijfsleven dat od deze wijze ongetwijfeld de bestaande problemen teboven z?T komen. heeft bewezen, is een tweede. We kunnen in elk geval constateren, dat de heer Steenkamp wel zeer vlot zijn informateurshoed voor een KVP-pet heeft verwisseld, om in zijn eigen beeldspraak te ver- vallen. Zo vlot, dat prof. Steenkamp de indruk wekt, zijn informatie snel te willen vergeten. Die indruk wordt wel erg sterk, nu de ex-infor mateur bovendien heeft laten merken, dat hij per soonlijk een bijdrage wil geven aan de omvorming van de KVP tot een algemene volkspartij, een ont wikkeling die hij nota bene zelf als een gevaar voor de toekomstige regeringssamenwerking af schildert. Prof. Steenkamp slooft zich eerst uit om de vijf tot elkaar te brengen en kondigt vervolgens aan dat hij aan het werk zal gaan, om dat weer ongedaan te maken. Het is er Steenkamp blijkbaar vooral om begonnen dat hij bezig blijft, maar dit is toch nodeloos ingewikkeld. dracht van bisschoppen te honoreren. Franco is echter nog meer vertoornd op de kerkelijke autoriteiten staatsse cretaris, Villot, Nuntius Dadaglio en kardinaal Enrique, die samen tegen Franco's eisen ingaan. Builen spel Kardinaal Enrique heeft het nog bonter gemaakt bij Franco door ter stond na zijn aanstelling onder drie van de vier hulpbisschoppen van Ma drid de bisschoppelijke taken te ver delen, maar de vierde, de conserva tieve Guerra Campos (die ook politiek actief is in de Cortes) buiten spel te zetten. De regeringsgetrouwe krant ET Al cazar, heeft het Vaticaan beschuldigd van schending van het concordaat. De r.k. kerk vindt een spreekbuis in „Ya", het Madrileense blad van de katholieke actie in Spanje. Dit schrijft „De bisschopbenoemingen in Spanje zullen niet volgens de norma le regels geschieden, zolang Franco geen afstand gedaan heeft van zijn privileges." pURC tuinb* uw. v bini De zanger van Psalm 79 beroept zich op Gods naam en ven dan: „Waarom zouden de heidenen zéggen: Waar is hun G<fr op. I de s vijft: een uit Zo kan alleen een kind van God bidden, iemand die God mensen beleden heeft. Wie God en zijn Heiland Jezus Chn rijftic niet voor de mensen belijdt, die wordt door Christus niet God de Vader beleden. Maar een dergelijke belijdenis is geen rantie dat het ons altijd goed gaat. Het is geen garantie dat God nooit vergeten, nooit zondigen, nooit falen. De psalmist van moeilijkheden. Petrus beleed Christus voor de mensen. Hij droeg geen doon rull kroon, maar hij durfde ook niet de met doornen gekroonde l ,nbui land te belijden voor de mensen. Juist daarom werd het nacl zijn hart. Het kruis was voor hem de spot roep van zijn vij'aru staat Waar is uw God? schoc Maar die spot beledigt niet ons in de eerste plaats. Vaak heb °rdw wij het verdiend. Vaak beseffen we maar al te zeer: Niet Hij in ®e. gat mij, maar ik vergat Hem. Hij kan niet, Hij wil niet he ^ar°' wordt zo gezegd. Maar als de vijand zich groot maakt, b tuir God groter. Hij zegt dan: Hier ben IK. allei 1 hee ndel. aschil ïbolle rg is We lezen vandaag: Filippenzen2 5—18. plicht aan de overheid. Zij is echter niet bereid (uitgezonderd in speciale gevallen) haar leden te verplichten alle medewerking aan de uitvoering en de afwikkeling van een openbaar bod te staken of te weigeren, als de SER-commissie een openbare beris ping heeft uitgesproken wegens het niet of onvoldoende nakomen van de fusiegedragsregels. Het is zeer wel mogelijk dat de gevolgen van een dergelijke sanctie niet evenredig zijn aan de zwaarte van het gepleegde verzuim, aldus de Organisatie. Schaamteloos Na de musical „Hair". waartegen o.a. in Engeland destijds zoveel protest is gerezen, worden we nu in ons land „onthaald" op de zoveel meer zedeloze en schunnige musical „Oh Calcutta". Volgens de berich ten staat dit stuk bol van de sex, de man die het hier geïmporteerd heeft (Maarten Lamers) noemt het dan ook de „bloot-bloot-bloter kan het niet" musical. De gehele presentatie is m.i. een grote schande en tevens een teken van verregaand zedelijk bederf. Het is onbegrijpelijk dat zoiets in ons land al mogelijk wordt, en dat de verantwoordelijke instanties dit tolereren. Onze volksvertegenwoor digers staan met hun zwijgen over dergelijke weerzinwekkende verto ningen mede schuldig aan de drei gende zedelijke ondergang van ons volk! Alle normen van fatsoen ont breken hier immers? Maarten Ka mers vertrouwt erop dat dit smeri ge stuk ook in Nederland opgang zal maken. Hij zegt: Alle taboes op dit gebied zijn immers doorbroken en hij verwacht dat ook de Neder landers zullen gaan vinden dat bloot heel normaal is. De bijbel leert dat naaktheid niet normaal is. eerder het tegendeel! Want naaktheid betekent: schuld voor God. Schaamte is voorwaarde voor verootmoediging en tevens voorwaarde voor vergeving. De ge- deelteliik of geheel ontkleede men sen laten door deze daad zien dat zii zich van geen schuld bewust ziin en innerliik ook geen verge ving nodig hebben. De duivel wil ook nu nog. het nu- re heidendom, zonder God of Ziin geboden. Zijn scherpste waDen in onze dagen vooral is het werken ot> de lusten van de mensen, op hun lage hartstochten. Hii is bezig de volden tot schaamteloosheid op te vnoden. Er moet m.i. in ons land véél nrotest ritzen tegen een dergeliik zedenbedervend gedoe. In tegen stelling tot Maarten Lamers hoop dat er zéér weinigen zullen ziin die dit duivelswerk gaan bezien. Lat.en vooral de christenen onder ons zich niet besmetten met dit vergif uit de hel. ROTTERDAM A. van Domipelen i eld en z Elzear Duquette, een 61-jarige Canadees, mag zich ongetwijfeld de ko ning van de wandelaars noemen. Twee jaar geleden is hij begonnen aan een reis om de wereld. Op de handkar, die hij op zijn voettocht met zich meevoert, staat een doodkist, waarin zich een klein keukentje en een toilet bevinden. Deze foto werd genomen in Nice tijdens de ivandeling van Duquette vanuit Italië naar Parijs. ROTTERDAM (KNP) „On ze keus gaat uit naar een ver gaande, fundamentele en alles omvattende democratisering van het bedrijfsleven met name van de menselijke arbeidsverhoudin gen op het bedrijf". Zo luidt de conclusie van een zo juist versohenen rapport over de de mocratisering van het bedrijfsleven. Dit rapport is geschreven door een studiegroep van bédrijfsaalmoeze- niers en dient als „discussiestuk en als een handreiking voor verder be raad, meningsvorming en actie". De bedrijfsaalmoezeniers hebben hun mening over de democratisering van het bedrijfsleven geformuleerd, omdat zij naar hun zeggen zelf mid den in dit proces staan. „Wij kunnen ons niet aan het democratiseringspro ces in de bedrijven onttrekken, al zouden we het willen. Het is nodig te kiezen", aldus de aalmoezeniers, die afkomstig zijn uit Europoort. Hel mond en Rotterdam. Het rapport ontleedt de huidige situatie in het bedrijfsleven met als kernpunt, dat „hij die de produktie- middelen of het geld bezit macht heeft en kan beslissen". In deze ge- Openlieitl ZÜRICH „Leken hebben noch het recht, noch de plicht de hiërarchie van advies te dienen. Als ze het in de praktijk soms toch doen, is dat alleen omdat de bisschop om raad vraagt. Maar geen enkele bisschop is ver plicht een pastorale raad op te rich ten." Dit is het beginsel, dat ten grond slag ligt aan een ontwerp, dat Rome onder geheimhouding aan de bis schoppen heeft voorgelegd omtrent de kerkrechtelijke status van de diocesa ne pastorale raden. Het internationale theologische tijdschrift Orientierung heeft de let terlijke tekst van het ontwerp gepu bliceerd. Daaruit blijkt, dat volgens Rome wanneer de bisschop eenmaal een diocesane raad heeft opgericht, hij hem niet behoeft bijeen te roepen. Bijeengeroepen hoeft hij er niet naar te luisteren, en als hij luistert hoeft hij zich er niets aan gelegen te laten liggen. Bij overlijden of vertrek van de bisschop houdt de raad op te be staan. Orientierung, dat felle kritiek op het ontwerp oefent, stelt dat het de zelfde geest ademt als het nieuwe ontwerp van een grondwet voor de kerk, waarover tweehonderd theolo gen verleden week hun afkeuring hebben uitgesproken. NED. HERV. KERK Beroepen te Woudsend: kaïjjn' Spanj er te Utrecht. Aangenomen naar Eibergen G. R. Bruins te Glanerbrug. Bedankt voor Ter Heijde: T. pré té Noordwijk. iburi isch linbc Beroepbaar: kand. J. D. de Bol Westlandstr. 19 te Leeuwarden; M. Hausmann, Zonstr. 83, Utrechsl GEREF. KERKEN Beroepen te Dedemsvaart: Ruyter te Wagenborgen; te sluis: drs. A. E. v. d. Woude te' te Spijkenisse: W. van Rheen adde Maartensdijk. Aangenomen naar Rotter Schiebroek: drs. P. C. Meijer te Souburg die bedankte voor Baan Bedankt voor Enter: H. Lent Delden. GEREF. KERKEN VRU<$^sbl Bedankt voor Appingedam- schild en voor de Bilt: D. Bergh Almkerk-Breda. GEREF KERKEN VRIJG. (I an,ls; Beroepen te Ede: C. t?. Pl( Heemstede, te Oost Flevolan Mul te Deventer. Aangenomen naar Culemboi G. Rietkerk te Barendrecht. tten t w ur Di gemi rwijzf its. van i nkeli tot on gs neei lan nam ten. Vr per 1 iroor nan' dt t CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Drogeham en te dhean: kand. J. Jonkman te H( sum, GEREF. GEMEENTEN Beroepen te. Apeldoorn en te waal: kand. .J Koster te Yersë Spijkenisse: kand. M. J. van (J- te Zwijndrecht. Aangenomen naar H.I. Ami kand. J. W. Verwey te Den Ha bedankte voor Amsterdam N, koop, Borssele, Hoofddorp, Naai DN Ge Nieuw-Beijerland, Nijkerk, Ooll ïrdc plaat, Rilland-Bath, Sprang-C^' en Westzaan. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Apeli hel its din| kand. A. A. Boeschoten te Utrecl te the zijn een In mil )uit aan ond op: net dachtengang is de ondernemer de man die de macht heeft en de beslissingen neemt, waarnaar alle arbeiders van hoog tot laag zich te schikken heb ben. Uitdrukkelijk wordt in dit ver band met ex-NW-voorzitter Kloos vastgesteld dat ,,de grondgedachte van het corporatisme, waarvan onze PBO een afgietsel is namelijk het scheppen van samenwerkingsver banden van kapitaal en arbeid, op een misverstand berust." Brieven die niet zijn voorzl vaD naam en adres hunnen niet r behandeling norden genomen. Ope neimhoudlng Is verzekerd. Vragf die niet onderling met elkaar e verband staan moeten In afzondèn Ujke blieven worden gesteld. ol brief dient een gulden aan POSt*m eel* te worden Ingesloten. dei if Concreet wordt in het rapport aan gedrongen op meer financiële open heid, minder ongelijke inkomens, meebeslissen bij doelstellingen, perso neelsbeleid en werkverdeling en op volledige democratisering van het economisch beleid. Vanuit hun dage lijkse arbeid tekenen de aalmoeze niers protest aan tegen de bewering dat vooral studenten, vakbondsleiders en ethici de democratisering voor staan en niet de arbeiders zelf. Ten slotte zeggen de aalmoezeniers dat het „verzet tegen alle vormen van verstarring, machtsbehoud en absolu- tering voedsel vindt in het evange lie." HILVERSUM In Kenmerk, ac tualiteitenrubriek van de kerken, zal aandacht worden besteed aan de ver ruiming van de mogelijkheden om op grond van gewetensbezwaren dienst te weigeren. Ook zal er een gesprek worden uitgezonden met vredesdes- kundige drs. W. Verwey over de pu blicatie van de Vietnam-documenten in de New york Times. (Nederland 1. half acht) AMSTERDAM De 65-jarige mevr. A. E. M. van Pape-Disma is maandag dood aangetroffen in de kelder van een woning in de Palestri- nastraat in Amsterdam. Zij is waar schijnlijk van de keldertrap gevallen. In het W.G. werd de dood geconsta teerd. Vraag: Als een weduwe van de 65 jaar die weduwenpensioeif^ het Algemeen Burgerlijk Pen: fonds geniet, hertrouwt, wat dan de gevolgen voor haar pens Antwoord: Haar recht op penf^ vervalt dan niet, doch het pen wordt opnieuw vastgesteld. H wordt dan alleen rekening gehcFk met de werkelijk geldige dien"^ van haar overleden eerste ec£rk noot. Dit blijft ook gelden ook het latere huwelijk ontbonden den. U kunt dit vinden in de bro eel van het ABP. Wij maken hien ,an dat wanneer de overleden P01 echtgenoot een topsalaris en to] at sioen genoot, een en ander voorst weduwenpensioen niet veel ve^j16 zal maken. Anders wordt het, neer deze man voor zijn pensii rechtigde leeftijd is overleden, dan wordt bij een tweede huv van de weduwe slechts rekenin houden met zijn werkelijk dienstjaren. Daarom is het goed tevorei spreekuur te bezoeken, dat het op verschillende plaatsen oi seert. (Hierover kunnen wij de ge gegevens verstrekken). Neen alle gegevens mee en maak van tevoren tijdig een schrift afspraak. Vraag: Wat is de waarde vai gouden muntstuk van vijf guld< 1912? :tor imol hc P: i H rd( di et Antwoord: Een bankbedrijf ra: wees ons naar een juwelier, dfcp waarde van een gouden vijfj sic tenminste 225 schatte. Het penningkabinet waarschuwde dat op het ogenblik in België veel gouden munten worden vaardigd, die bedrieglijk echt en soms wat goudwaarde befeei zeer goed zijn. Natuurlijk hl deze heel wat minder 22,50 tot 45). Slechts een va is in staat het verschil te zien. rs verzekerde ons bij het Rijk ningkabinet Zeestraat, Den Haa daar altijd welkom is..

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2