WELKOM IN EEG ENGELAND Steenkamp ziet nu al moeilijkheden a Senaat VS: binnen negen maanden weg uit Vietnam 2 moderne theeglazen WEER Het Kwartet Ibon1 Nètoptijd voor de zomen Enige hindernis is nu het Britse parlement MERCEDES? L.I.A.M.! Wurger van meisje nog onvindbaar Dertien doden in Transkei (Rita) t vo< :n. Rod serdf uten 9 xTOiWWfl:;:; ierawe Leidse Coeraiat CHRISTÏLIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 23 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen S5?Mt Crt Winer wüe Crt pntoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BILT In de hogere lagen strekt een gordel met elijke winden zich van hij U da over de Atlantische an tot over de Balkan uit. gordel is bepalend voor weer in onze omgeving, dat igenlang gekenmerkt wordt storingen die afgewisseld en met kortstondige perio- van verbetering, i dergelijke periode die lag hier begonnen is, loopt het schijnt na woensdag al ten einde. Een storing die Ierland oostwaarts trekt, len, kt waarschijnlijk donderdag and. sttari Strandweer aaI bijna twee weken met re en koude lucht gaat het nu isielf worden. Morgen veel zon en zwakke zeewind. Tempera- 16 tot 18 graden, zeewater raden. oruitzichten: De luchtdruk waardoor het stabieler It met meer normaal juni- cht| J rometerstand: heden 10 uur cm (1015 millibar), stygend. Zon en maan juni zon op 4.20. onder 21.04; op 5.30, onder 22.34, 30 juni Ik geef op als nieuweabonnee: |naam: - straat lpl",s: I betaalt: D.per kwartaal par maand I I Alsbeloningvoormijnaktiviteit I I ontvang ik 2 theeglazen. Denieuweabonneekrijgtonze I ikrant veertien dagen gratis. I I Mijn naam (voor ieder die een nieuwe abonnee opgeeft) rugverwachten voor zijn landbouw- exporten. Volle pond In vijf jaar tijd kunnen de beta lingen geleidelijk stijgen tot zij in 1977 een niveau van 18,92 procent hebben bereikt. In 1978 en 1979 zullen zij onderworpen blijven aan maxima. Te beginnen in 1980 zal het Britse aandeel in de begroting op dezelfde wijze worden berekend als dat van de andere lidstaten. Dan zal het volle pond moeten worden betaald. Het belangrijkste akkoord in de laatste beslissende onderhandelings ronde had betrekking op de toekom stige Britse import van, boter en kaas uit Nieuw-Zeeland, waar wij giste ren al over schreven. Aan het einde van vijf jaar Brits lidmaatschap zul len deze ruim 29 procent gedaald moe ten zijn. De EEG met inbegrip van Engeland zal moeten beslissen wat daarna moet gebeuren. Vice-premier John Marshall van Nieuw-Zeeland, die gisteren ook in Luxemburg was, toonde zich gisteren zeer bezorgd. Het beste wat bereikt kon worden was bereikt, zei hij. Maar de hoeveelheden, die Nieuw- Zeeland zou kunnen uitvoeren wa ren niet groot genoeg, in eerste le zing gebruikte hij zelfs het woord ..onaanvaardbaar". Twee punten die moeilijk lagen waren de kwestie van de Engelse bergboeren en die van de vi33erijpoli- tiek. Vanwege de bijzonder moeilijke omstandigheden waaronder de 44.000 Britse „hillfarmers" moeten werken kregen ze steun tot een bedrag van 30 miljoen pond sterling per jaar. De EEG heeft zich bereid verklaard deze steun te laten voortzetten, mits het EEG-verdrag wordt geëerbiedigd. Visserij Het enige punt, dat nog niet van het werkprogramma kon worden ge schrapt was de visserijpolitiek. Wel is in principe overeengekomen dat voor de kandidaatlanden geruime tijd uit zonderingen kunnen worden ge maakt, waarbij de EEG heeft vastge steld dat de Britse moeilijkheden dui delijk geringer zijn dan die van Noor wegen. Dit probleem hoeft echter niet meer op ministersniveau te worden behan deld. Op 12 juli zal met de Britten een soort visserijconferentie worden ge houden. Dan zal gesproken worden over bescherming voor de kustvisse rij wan de vier kandidaat-leden tegen de dreigende concurrentie van de vis serij van de huidige lidstaten. Gesproken werd vannacht over een klein beetje geschiedenis, dat in Lu xemburg werd gemaakt. Herhaalde malen in de afgelopen tien jaar werd het pogen van Engeland om toe te treden tot de EEG door het Franse veto getroffen. Met houders in 4 hippe kleuren: oranje - paars - groen - geel leuk op de camping, of een fijn zomeravondfeestje Vele bejaarden hebben gistermorgen weer in autobussen mevrouw Grimmerink en de heer Prenger, resp. 90 en gedefileerd langs de trappen van paleis Soestdijk, waar 93 jaar. uit Gramsbergen de Koningin een folkloristisch koningin Juliana hen toewuifde. Op de foto bieden poppetje en een boekwerk over Gramsbergen aan. LUXEMBURG (ANP, AP, Reuter) Het tien jaar oude streven van Engeland om lid te worden van de Europese Economische Gemeenschap is vanmorgen in alle vroegte om vijf minuten voor vijf met succes bekroond, toen op de belangrijkste geschilpunten overeenstemming werd bereikt. De enige grote hindernis, die thans nog moet wor den genomen is het Britse parlement, dat aan het akkoord zijn goedkeuring moet geven. Verwacht wordt, dat Noor wegen, Denemarken en Ierland tezamen met Engeland lid van de EEG zullen worden. Aan dit bereikte akkoord is een onderhandelingsronde voorafgegaan die met slechts enkele korte onder brekingen sinds maandagmiddag heeft geduurd en die vaak zeer moei zaam verliep. De belangrijkste punten, die gere- gr'd moesf<m worden alvorens de weg voor Engeland vrij kwam waren de handelsvoorwaarden voor de zuivel- invoer van Nieuw-Zeeland; waar over gisternacht overeenstemming werd bereikt, en de financiële bij drage, die Engeland bij zijn toetre ding zal moeten geven. De contributie, die Engeland in 1973 wanneer het land tot de EEG zal toetreden voor zijn lidmaatschap moet betalen is een lang omstreden kwes tie. Overeen is gekomen, dat in het eerste jaar 8,6 procent van de totale begroting wordt bijgedragen. Ge raamd wordt, dat de totale uitgaven dan circa 3,3 miljard dollar zullen zijn, zodat Engeland circa 283 mil joen dollar zal moeten betalen. Vrij wel alle gelden worden gebruikt voor de subsidiëring van de boeren en landbouwprijzen. Engeland kan per jaar ongeveer 30 miljoen dollar te- Voorstel Mansfield aangenomen: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp beschouwt de ontwikkeling in de KVP in de richting van één algemene (al dan niet christelijke) volkspartij als een gevaarlijke klip voor het nieuwe, hoogstwaarschijnlijk door mr. Biesheuvel te leiden kabinet. De vrees van informateur Steen kamp was, da* het denken in de KVP in de richtine van de ene. al of niet christelijk genoemde, partij met ge lijk zou lopen met het denken in de ARP. Dit zou wel eens kunnen leiden tot de eerste schoten voor de boeg voor het nieuwe kabinet. In een toelichting later herinnerde prof. Steenkamp aan de rede die voorzitter Veerman van de ARP za terdag voor de partijraad in Rotter dam heeft gehouden. Dr. Veerman zei. dat het oraten over een christelij ke volkspartij nu eigenlijk voorbarig is. Daarentegen, aldus orof. Steen- Kamp, is het KVP-bestuur stellig van plan de vorming van één christelijke partij door te zetten. Ook in de CHU vindt een dergelijk streven geen on verdeelde instemming. Opening Een ander struikelblok voor de nieuwe rege-ing zal volgens prof. Steenkamp zijn. dat in het akkoord tussen KVP, VVD, ARP, CHU en DS'70 de norm ontbreekt op grond waarvan overgegaan moet worden tot een verdere uitbreiding van de over heidstaken. De vraag is nameliik niet beantwoord, wanneer de belasting druk. die nodig is om nieuwe taken aan te pakken, moet worden ver zwaard. Deze twee belangrijke problemen voor de nieuwe regering noemde prof. Steenkamp gisteren, nadat hij het eindrapport over zijn informatie aan koningin Juliana op Soestdijk had uitgebracht. In het gebouw van de Eerste Ka mer, waar hij vijf-en-een-halve week zijn informatiewerk heeft verricht, vijftig persoonlijke gesprekken voer de en 270 brieven ontving, gaf prof. Steenkamp zijn persoonlijke mening. Hij antwoordde daar gisteravond ook mr. B. W. Biesheuvel, a.r. fractielei der in de Tweede Kamer, voor deze naar Soestdijk vertrok om zijn for matie-opdracht te vernemen. Tweede klip DEN HAAG De koningin heeft gisteravond op paleis Soestdijk mr. B. W. Biesheu vel opgedragen een parlemen tair kabinet, dat geacht mag worden te steunen op een meerderheid in de volksver tegenwoordiging te vormen. Mr. Biesheuvel heeft de Ko ningin verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. gingsideeën daarvoor voldoende soe laas zullen bieden. „De heer Drees verwacht daarvan echter te veel. Een citroen kun je maar één keer, of hooguit twee keer met succes uitper sen en daarmee houdt het op", aldus de heer Steenkamp. Helaas In zijn visie, die door de confessio nele partijen wordt gedeeld, zal het daarom nodig zijn de belastingdruk verder te verzwaren. „Een criterium daarvoor heb ik zelf helaas niet kun nen formuleren", aldus de informa teur. Hij onderstreepte, dat het profijt beginsel zoals dat nu tot uitdrukking is gebracht in het voorstel de college- en schoolgelden te verhogen, door hem wordt gewaardeerd. „Ook in het KVP-programma is de noodzaak daarvan onderscheiden", zo zei hij. De bezuinigingen die hieruit en ook uit andere programmapunten voort vloeien. zullen echter niet voldoende zijn „Er komt een moment dat in principe iedere belasting moet kun nen worden verhoogd; alleen het tijdstip is onzeker", zei de heer Steenkamp. (Zie ook elders in dit blad) De tweede klip voor het nieuwe kabinet is het ontbreken van een dui delijke norm in het akkoord, op grond waarvan de nieuwe regering haar overheidstaken verder zal kun nen uitbreiden. De vijf partijen zijn het namelijk niet eens geworden over de financiering van de nieuwe taken. Volgens de heer Steenkamp meent dr. Drees (DS'70) dat zijn bezuini- Vondellaan 45 - Leiden - 01710 - 44545 kracht van wet krijgen wanneer ook het Huis van Afgevaardigden het aan neemt iets wat door veel waarne mers als zeer onwaarschijnlijk wordt geacht en president Nixon het on dertekent. Het aannemen van het voorstel van Mansfield maakt geen definitief einde aan de strategie van president Nixon. De Senaat heeft niet besloten over negen maanden geen kredieten meet voor de oorlog in Vietnam te geven, zij heeft slechts duidelijk willen ma- Van een onzer verslaggevers UITHOORN De rijkspolitie zoekt naar een nog onbekende man. die maandagmorgen de moeder van de vijftienjarige Cora Mantel heeft op gebeld. Het meisje werd maandag middag gewurgd in een sloot bij de woonkern De Kwakel gevonden. Het slachtoffer zou maandagmor gen gaan werken bij een nieuwe werkgever, de juwelier P. Kunst in Aalsmeer. Omstreeks kwart over ne gen die morgen belde de heer Kunst de moeder waarom haar dochter niet op de afgesproken tijd op het werk was gekomen. De moeder reageerde verbaasd, want even tevoren had zij een telefoontje van een man gehad, die zei dat haar dochter nog niet bij haar nieuwe werkgever werd ver wacht, omdat een ander personeels lid, dat in het ziekenhuis lag, daaruit zou zyn ontslagen. De politie gaat op het ogenblik alle vrienden van het slachtoffer na, en dat zijn er nogal wat. Gisteravond had zij nog geen enkele aanwijzing die in de richting van een mogelijke dader wees. De identiteit van het meisje kon maandagnacht vastgesteld worden doordat een juwelier in Uit hoorn het reparatienummer van het horloge van het meisje herkende. Juist toen de politie wist wie het meisje was, belden de ouders van Co- ra om te melden dat hun dochter al sinds zondagavond niet thuisgekomen was. OEMTATA ANP) In Transkei, een bantoestan in Zuid-Afrika met zeer beperkte autonomie, zijn het af gelopen weekeinde bij gevechten tus sen de bevolking zeker dertien Afri kanen om het leven gekomen. Leden van het Xhosa-volk gingen elkaar met stokken, stenen en speren te lijf. De politie heeft geen arrestaties ver richt. ken dat zij de troepen teruggetrok ken wil zien wanneer de krijgsgevan genen door Noord-Vietnam worden vrijgelaten. De woordvoerder van het Witte Huis zei gisteren dat het voorstel „slechts de mening van 57 senators over onze politiek uitdrukt. Dat is niet de mening van het congres in zijn geheel." President Nixon zal zijn huidige politiek van terugtrekking uit Viet nam voortzetten, evenals „de pogingen om de tegenstander te brengen tol serieuze onderhandelingen met de V.S.", zei hij De tegenstander moet zich niet ver gissen ten aanzien van de betekenis van dit Senaatsbesluit, want dat zou de vredesonderhandelingen in Parijs ernstig kunnen schaden, aldus de woordvoerder. Restaurant afgebrand: schade 250.000 APELDOORN De brand, die gis teren woedde in het restaurant „Cor ner House" te Apeldoorn, heeft vol gens de politie een schade van f 250.000 gujden veroozaakt. Het res taurant met de keuken en een zaal op de bovenverdieping brandde geheel uit. De eigenaar/kok van het restaurant die omstreeks half tien in de avond een pan met vet op het fornuis zette, ging onmiddellijk daarna naar bene den omdat er bezoekers kwamen voor het afspreken van een partijtje. Dl man vergat zijn pan en eerst na eon kwartier ging hij naar boven, waar reeds een fikse brand woedde. Een poging om met een schuimblusser de vlammen te doven hielp niet. Zwolle De 35-jarige A. C. L. uit Ermelo is gisteren door de rechtbank in Zwolle veroordeeld tot een geld boete van 5000 gulden wegens het overtreden van de wet op de kans spelen. Vorige week had de Zwolse officier van justitie, mr. D. Bins, de maxima le boete van 50.000 gulden alsmede twee maanden gevangenisstraf geëist. L. had enige tijd geleden de zoge naamde „Amerikaanse roulette' in West-Duitsland laten spelen, waar voor de administratie in Ermelo werd gevoerd. Net als in Nederland, waar vanuit Duitsland vele zogenaamde kettingbrieven- circuleerden, sloeg het spel bij onze oosterburen aan en het heeft L. dan ook geen windeieren ge legd. Bij de behandeling van deze zaak bleek, dat hij een voorlopige be lastingaanslag van 180.000 gulden had gekregen. De principiële vraag van dit proces, of de „Amerikaanse roulette" wette lijk geoorloofd is, is nu door de Zwol se rechtbank ontkennend beantwoord. N kleine pauze tijdens de EEG-vergadering over Engeland in Brus- :I. Op de foto: minister Luns, op z'n sokken, is er bij op zijn tafel zitten, terwijl hij wat praat met staatssecretaris De Koster (links) de Belgische minister van buitenlandse zaken Harmei (rechts). e de brandweer belt, vertel ze lat er twéé van ons in de boom Voor vervolg zie pag. 11 WASHINGTON (AP) De Amerikaanse senaat heeft giste ren een voorstel aangenomen om alle Amerikaanse troepen binnen negen maanden uit Vietnam terug te trekken op voorwaarde dat Noord-Vietnam de Ameri kaanse krijgsgevangenen zal vrijlaten. De door senator Mansfield inge diende resolutie, waarin een totale terugtrekking binnen negen maanden na het van kracht worden van het daartoe in gediende wetsontwerp, van alle Amerikaanse strijdkracht uit Vietnam werd voorgesteld, werd met 57 tegen 42 stemmen aangenomen. Senator John Stennis diende een amendement in waarin vrijlating van de Amerikaanse krijgsgevangenen door Hanoi binnen twee maanden wordt geëist. Dit werd met 50 tegen 49 stemmen aangenomen. Het wetsvoorstel kan pas Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden e zelf nooit eerbied heeft ge- Iterd, zal ook niet in staat haar op te wekken. MARIE VON EBNER- ESCHENBACH i water og water, 24 juni: Rotterdam itij 5.37, 2e getij 17.58; Sche- ïgen 3.49-16.22; Vlissingen 15.02; Haringvliet a. d. Zee- 4.24-16.51.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1