5IESHEUVEL VRAAGT VERTROUWEN Man achter Loena en Sojoez liep over flÈSSfe Sartre wegens laster aangeklaagd Aantjes tevreden over Cairo legt beslag op bezit beramers coup Het Kwartet (RITA) llülüSül Onbestendig Johan Cruyff blijft bij Aj ax Tranen op de schommel Woningbouw Rijnmond Djakarta maant tot kalmte bij verkiezingen Nixons camoagne kostte 35 miljoen dollar RUSSISCHE RUIMTEVAARTGELEERDE MAG IN ENGELAND BLIJVEN Laatste baby van negenling overleden Botsing: 33 Turken omgekomen MEDEDELING leidse Courant Maandag 21 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" Ikantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur >REUK Wie iedereen prijst, prijst r" iemand. SAMUEL JOHNSON et je ook maar niet hier komen mijn manier van afwassen kriti- )e weersverbetering van van- itend is slechts van tijdelijke rd. Een nieuwe regenzone bo- I) Engeland koerst in onze rich- g en het wisselvallige weer is nog niet ten einde. 1 grote delen van Europa is weer trouwens nauwelijks er dan hier. Slechts langs de sten van de Middellandse Zee het zomers. In het weekeinde jen de temperaturen daar op rond de 25, en hier en daar tot 30 graden. Strandweer De langste dag brengt nog geen inerweer. In de komende nacht lsseert een regenfront, morgen jor opklaringen gevolgd. Matige, "{lelijk vrij krachtige zuidv/es- wind. Nog koel, overdag .14 16 graden. Vooruitzichten: In het midden de week enige verbetering r afnemende depressieaktivi- |t boven de oceaan. BAROMETERSTAND: heden 10 f 76 cm (1013 millibar), dalend. Zon en maan 2 juni zon op 4.20, onder 21.04; m op 3.12, onder 21.21, Nieuwe kng water Hoog water, 22 juni: Rotter- m le getij 3.44, 2e getij 16.22; peveningen 2.13-14.44; Vlissin- n 1.03-13.31; Haringvliet a. d. ezijde 2.43-15.15. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De toekom stige formateur en minister president, mr. B. W. Biesheuvel, heeft vertrouwen gevraagd voor het vijf-partyen-kabinet „dat een uitermate moeilijke start zal hebben". Mr. Biesheuvel zei dit zaterdag (als fractieleider) op de partijraad van de ARP, waar hij zich verweerde tegen kritiek op het tussen de vijf bereikte ak koord. Op deze partijraadsvergadering bleek de tweede fractievoorzitter, mr. W. Aantjes zeer tevreden te zijn over DS'70. Het zijn niet de bezuinigings maniakken waarvoor zij zich in de verkiezingsstrijd" hebben uitgegeven, zei hij. DS'70, aldus mr. Aantjes, blijkt een alternatieve, echte constructieve socialistische partij te zijn. PROFIJTBEGINSEL Arjos-voorzitter G. van Dongen had op de vergadering de vrees uitgespro ken dat het' ambitieuze programma, waarover overeenstemming bereikt is, slechts een „vogel in de lucht" zou zijn. Een andere zorg van hem was, dat de minst-draagkrachtigen de dupe zouden worden van het profijtbegin sel (meer betalen voor de openbare diensten van de overheid). Zo zou de Van onze sportredaktie AMSTERDAM Johan Cruyff blijft bij Ajax. Gistermorgen is zijn zaakwaarnemer, schoonvader Cor Coster akkoord gegaan met de aan bieding van de Europa Cuphouder. Johan Cruyff blijft daardoor nog ze ven jaar bij Ajax spelen. Daarmee is een einde gekomen aan de lange reeks geruchten omtrent het vertrek van Cruyff naar Spanje, naar België of naar Rotterdam. Johan Cruyff kreeg gistermorgen telefonisch de Ajax-aanbieding voor gelegd door zijn schoonvader. De 24-jarige Amsterdammer nam nau welijks de tijd om het helemaal eens rustig te overdenken, maar ging meteen akkoord. Over de bedragen die met deze overeenkomst zijn ge moeid zijn zowel door Ajax' praeses Jaap van Praag als door Cor Coster geen mededelingen gedaan. verhoging van de schoolgelden en col legegelden de democratisering van het onderwijs verlammen. Mr. Biesheuvel legde er de nadruk op dat de vijf het principieel akkoord hebben gesloten dat er ruimte voor nieuwe taken wordt verkregen door toepassing van het profijtbeginsel en ook straks door stijging van de belas tingdruk. Drees heeft beloofd de gren del van het belastingslot te halen. De fractieleider gaf toe, dat er geen cij fers hierover waren afgesproken. Maar juist daarom vroeg hij vertrouwen. SOLIDE BELEID Sprekend over het bezuinigingspro gram (geen departement blijft be spaard) zei mr. Biesheuvel dat er ei genlijk al sprake is van prioriteit, wanneer voor een bepaald doel niet minder geld wordt uitgetrokken. Het komende kabinet zal een solide finan cieel beleid voeren. De ARP heeft op dit terrein een goede naam te verlie zen. Interruptie van CNV-voorzitter J. Lanser „Zo'n beleid is toch een zaak van een gezonde dekking en niet van ■bezuiniging". Mr. Biesheuvel wees erop dat in verband met de verbetering van de AOW en het minimumloon optrekking van de belastingvrije voet noodzake lijk is. Compensatie moet dan worden gevonden door belastingverzwaring elders. De tweede voorzitter van de fractie, mr. W. Aantjes, erkende dat de ont wikkelingshulp in het regeerakkoord bij het urgentieprogram van de con fessionele partijen achterblijft Maar gezien het gehele karakter van het akkoord was de ontwikkelingshulp er toch goed afgekomen. SOMBERE GEGEVENS Het Tweede Kamer-lid drs. J. Boers- ma die een duidelijke schets gaf van de financieel-economische toestand, was evenals mr. Aantjes van mening dat sommige sombere recente gege vens eerder bekend hadden moeten worden gemaakt. In het algemeen moeten de cijfers sneller bovenwater komen, ook met het oog op de over schrijding van de begroting. De heer Boersma drong aan op een spoedig overleg met het bedrijfsleven. Onderwerp van gesprek de loon- en prijsmaatregelen en de planning op langere termijn. Als oorzaak van de inflatie zag drs. Boersma ook de verharding van de maatschappelijke verhouding en de egoïstische afwentelingswedloop in de sfeer van prijzen en lonen. De partijraad benoemde het aftredend bestuurslid mr. A. B. Roosjen tot erelid. De heer H. Algra, d^e het redacteurschap van Nederlandse Gedachten be- eind'gde, werd eveneens gehul digd. Zoals uit ons verslag van zaterdag van de rede van dr. Veerman bleek, was de kop boven dit verslag onjuist: de voorzitter van de ARP heeft uiter aard niets tegen de christelijke partij- formatie. Alleen is hij aan die ene christelijke volkspartij nog niet toe. Prinses Beatrix aeniet in het Ita liaanse Porto Ercole met haar gezin van zon en zomer. Prins Willem- Alexander schommelde voor de fo tograaf, maar toen het wat al te hoog ging, kwamen even de tranen tevoor schijn. Ook eigendommen Sabry gevorderd HRO (Reuter) De Egyptische :bare aanklager Moestapha Fah- jeeft bevel gegeven beslag te leg- op de eigendommen van zeven tnalige ministers en politici, met frip van de voormalige vice-pre- _Jt Aly Sabry, die zijn beschul- van een coup tegen president M ministers en de politici zijn Hende een onderzoek in de gevan- genis gezet. Zij werden er enige tijd geleden van beschuldigd te hebben getracht een staatsgreep uit te voeren tegen Sadat. De president zou door de beramers van het complot zijn afge luisterd. Ook zou Sadat destijds bijna zijn weerhouden van het afleggen van een rede voor de Egyptische ra dio- en televisie. De affaire leidde tot een politieke omwenteling in Egypte, die werd gevolgd door de spoedige komst van een Russische topdelegatie en het afsluiten van een vijftienjarig Egyptisch-Russisch vriendschapsver drag. DJAKARTA. (Reuter) De Indo nesische regering en de politieke par tijen hebben besloten een einde te maken aan de huidige politieke span ningen in Indonesië door excessen bij de verkiezingscampagnes te voorko men. Het akkoord tussen de regering, de door de regering gesteunde organi satie Sekber Golkar en de negen poli tieke partijen werd vrijdagavond be reikt op een bijeenkomst in Djakarta. Een woordvoerder van het Indone sische ministerie van binnenlandse zaken, die het akkoord zaterdag be kendmaakte, verklaarde dat de rege ring en de politieke partijen van me ning zijn dat de spanningen in ver band met de verkiezingen die op 3 juli gehouden zullen worden, niet ge duld kunnen worden en dat men moet verhinderen dat zij de ontwik keling en de politieke stabiliteit in gevaar brengen. WASHINGTON (AFP) Nixon heeft in 1968 35 miljoen dollar uitge geven om zich tot president van de VS te laten kiezen. Dit bedrag on overtroffen in de Amerikaanse ge schiedenis is onthuld in een zater dag gepubliceerde studie van de „Stichting van Onafhankelijke (Ame rikaanse) Burgers". De campagne van Nixons tegenstander, Humphrey, kostte tien miljoen dollar. uren- werl aan- •te ratieffHIEDAM In de maand april kwamen in de 23 gemeenten van (Rijnmondgebied 668 (778) wonin gereed, (tussen haakjes de cijfers vorig jaar), te weten: 330 (351) ngwetwoningen; 279 (386) gesub- particuliere woningen; 59 meer ongesubsidieerde particuliere wo rn. voor- gonnen werd met de bouw van t een (670) woningen, namelijk: 365 woningwetwoningen; 652 (296) Ibsidieerde particuliere woningen; ongesubsidieerde particuliere ngen. 1 mei 1971 waren in aanbouw 9 (13.869) woningen, te weten: (7.300) woningwetwoningen; (5.713) gesubsidieerde particulie- Woningen; 669 (856) ongesubsi- le particuliere woningen. Ik qn( opdi nkuwt obónnHi Mijnnoam Ht 1 b#tolingpw kwartpol Ombood. flwIL Stuw mij. «Is tsflsnpfsrtot mop postpopiw. LONDEN (Reuter, TJPÏ, AP, AFP) In Londen is gisteren officieel bekendgemaakt, dat de vooraanstaande Russische 52-jarige ruimte- vaartgeleerde Anatol Fedossejew in Engeland is en een verblijfs vergunning heeft gekregen. Hjj kan er een jaar blijven, voordat hij om verlenging hoeft te vragen. moet u óók doen vul de bon maar in! Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe^ Leidse Courant - antwoordnummei 267, Leiden Voordat dit nieuws bekend werd, was uit welingelichte kringen te Pa rijs vernomen, dat de Rus met een Engelse vriendin in een buitenwijk van Londen zou wonen. Hij verdween op 27 mei uit zijn hotel te Parijs, waar hij deel uitmaakte van de Rus sische delegatie naar de internationa le luchtvaarttentoonstelling op het vliegveld Le Bourget. De Russische ambassade in Parijs had aanvankelijk de Franse politie van Fedossejews verdwijning in ken nis gesteld. Gisteren heeft de Britse regering het stilzwijgen verbroken. Aangenomen wordt, dat de geleerde in de afgelopen weken grondig is on dervraagd door de Britse inlichtin gendienst. De Amerikaanse regering zou van de ontwikkelingen op de hoogte worden gehouden, worden gehouden. Fedossejew zou een van de hoogste Russische functionarissen zijn die ooit naar het Westen is overgelopen. Hij PARIJS (AFP, Reuter) De Franse filosoof en schrijver Jean- Paul Sartre is door de Parijse rechter van instructie in staat van beschuldiging gesteld we gens laster jegens de politie. De 66-jarige filosoof is hoofdredac teur van het uiterst linkse weekblad „La Cause du Peuple" (de zaak van het volk). Sartre is aangeklaagd in verband met een artikel in dit week blad en een ander artikel in het tijd schrift „Tout" (Allen). Sartre heeft na de bekendmaking van de aanklacht verklaard dat deze neerkomt op repressie. Hij verweet de autoriteiten dat zij een oude be schuldiging tegen hem „voor de dag hebben gehaald". Hij wees erop dat de „lasterlijke artikelen" al een jaar oud zijn. Sar- hekelde de regering omdat zij niet is opgetreden tegen politie-functionaris- sen, die onlangs aanvallen hebben uitgevoerd op het publiek. De zaak tegen Sartre zal in september voorko men. Hij blijft voorlopig op vrije voeten. tre Sartre heeft begin vorig jaar het hoofdredacteurschap van La Cause du Peuple overgenomen, nadat de twee vorige hoofdredacteuren waren ingesloten wegens het propageren van een staatsgreep. Sartre daagde de regering daarop uit ook hem te arres-' teren. DEFENSIE De Franse president Georges Pom pidou heeft zaterdag in Toulon een krachtig pleidooi gevoerd voor het opvoeren van de defensiebegroting. „De uitgaven voor de militaire belan gen van Frankrijk dienen belangrijk verhoogd te worden. Om vrede te be waren moet men aannemelijk kunnen maken dat men in staat is zich te verdedigen", zo sprak Pompidou. BEROEP Een groep Franse intellectuelen, onder wie de Nobelprijswinnaar Al fred Kastler, heeft een beroep gedaan op Pompidou alle kernwapens af te schaffen. In de groep wordt gezegd dat „Frankrijk een daad van zeer groot belang zou verrichten als het van atoomwapens zou afzien na te hebben bewezen dat het land wel in staat is ze te vervaardigen". SYDNEY (AP) De laatste baby van 's werelds eerste negenling is za terdagavond overleden. Het was een jongetje van maar ruim twee pond, dat vrijdag de naam Richard had ee kregen. Het kind. dat bijna zeven da gen heeft geleefd, was de kleinste van het negental. De negen waren twaalf weken te vroeg ter wereld ge bracht door de 29-jarige Australische Geraldine Broderick, een ex-ver pleegster, die vruchtbaarheidspillen had gebruikt. Ze heeft gezegd, dat ze niet zou aarzelen, opnieuw van deze pillen gebruik te maken, hoewel zij en haar man hopen, dat ze zonder medicamenten opnieuw zwanger kan worden. ISTANBOEL (AP) Drieendertig mensen zijn om het leven gekomen en 24 mensen werden gewond, toen gisteren bij Afyion in het westen van Turkije een autobus in aanrijding kwam met een vrachtwagen. zou de rang van onderminister heb ben gehad, belast met ruimteonder zoek. Naar verluidt was hij de twee de man in de 80 man tellende Russi sche delegatie naar de Franse ten toonstelling. Hij wordt als de man achter het Russische maanproject en het Soejoezprogramma beschouwd. Beweerd wordt, dat Frankrijk Fe dossejew geen verblijfsvergunning wilde verstrekken, omdat het goede vrinden met de Sowjet-Unie wil blij ven. De Fransen zouden eraan heb ben meegewerkt, dat hij met een he likopter van de Amerikaanse lucht macht naar Brussel werd gebracht, waar het hoofdkwartier van de NA VO is gevestigd. Van Franse zijde wordt deze lezing tegengesproken. Volgens niet bevestigde berichten zal de Rus worden aangeboden aan het Amerikaanse ruimtevaartpro- g ra na ma mee te werken, als zijn in lichtingen waardevol blijken te zijn. In verhand met de voortgezette kostenstijgingen zullen alle dag bladen, met toestemming van het Ministerie van Economische Zaken, een abonnementsprijs- verhoging toepassen. Met ingang van 1 juli a.s. zijn de prijzen van ons blad als volgt vastgesteld: 1,63 per week 6,95 per maand f20,65 per kwartaal Voor abonnees die ons een machtiging hebben verstrekt tot afschrijving van hun giroreke ning zullen wij gaarne aannemen dat men ermede akkoord gaat dat de nieuwe prijs vanaf de eerstvolgende afschrijving wordt aangehouden. Wie per bank betaalt, gelieve zijn bank in te lichten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1