Stop ontwikkelingshulp aan West-Pakistan Westerschelde barrière voor demonstrerende boeren Uniek concert in HF met Gil Evans Financiën spelbreker bij goede ideeën Nederland wordt één plak asfalt veilingen anwal Singh uit India: - a-.-; le doen er enkel maar Ikwaad mee >12 Experimentele woningbouw Vragen over open zivemwater Studentencorpsen Leiden nu samen Ook duikers vinden deel Nehalennia- altaren Mr. I. A. van Haren hoogleraar NEH DOLLE MINA'S Boete voor bedrij f songeluk Meer woningbouw in mei '71 VRIJDAG 18 JUNI 1971 A'*? us - Van een onzer verslaggevers [jn DEN HAAG „Dit is de 0 ootste slachtpartij na het Hit- rregime." Voor het overige kan ivid Mol geen woorden vinden or de gebeurtenissen in Oost- jcistan." De West-Pakistani een onvoorstelbaar wreed, eerbaars en lichamelijk sterk lk, dat in Oost-Pakistan de [est afzichtelijke gruweldaden ;aa tricht. Het is toch wel opval- eea jd dat onder de vluchtelingen M en jonge vrouwen te vinden De soldatenMevrouw aar. inwal Singh maakt de zin niet rder af, zij acht de beschrij- onuitgesproken duidelijk eindfcioeg. „Laten de volkeren toch be [tublieft de wortel van de el- va! taan luxe vore vaar nde aanpakken, laat de wreed- 1 N| den in Oost-Pakistan tot staan orden gebracht." ^■hvid Mol, directeur van Holland ■jurist Promotion Office is juist te- onen gekeerd van een rondreis door In- )0 ju.' l Mevrouw Kanwal Singih verblijft pert kort in Den Haag waar zij in warenhuis de aandacht op de jlïtische aantrekkelijkheden van Ui probeert te richten via maaltij- luit India. Wij spraken met hen de situatie in India, de moloch 11540 miljoen inwoners, die er in èle wéken tijd vele miljoenen khtelingen bij heeft gekregen. d< K -m m. 44' DE HELE WERELD den zijn het erover eens dat er immens groot probleem is ont- dat oplossing ervan niet de van één of een paar naties, van de gehele wereld; de Ver- ;de Naties. moeten drie dingen gebeuren, hulp aan West-Pakistan moet on- 'lellijk worden stopgezet. De lheden en wantoestanden in •Pakistan moeten onmiddellijk stand worden gebracht, in ten derde moet onverwijld en idwerkelijk hulp worden geboden. »t de Amerikanen, die toch zo lag uit Vietnam willen, volledige itenkampen sturen. Laat Nederland litaire hulp sturen, die jongens sden graag willen en zitten hier niets te doen. En zo kan ieder daadwerkelijk bijdragen, met idsel, tenten, medicamenten, vac- vitaminen enzovoorts. PRO-RUSSISCH lusland doet op dat gebied reeds iL Zij vliegen vluchtelingen over ir andere gebieden en zij geven Itre hulp zonder dat zij er ogen- Jjnlijk iets voor terugvragen. India (int er een beetje pro-Russisch •r te worden". levrouw Singh, in „normale doen" undstewardess voor de DOAC in r Delhi, zegt: „India probeert de ditelingen zoveel mogelijk te hel maar wij zijn economisch nu •naai niet zo sterk. Wel zijn sinds stroom vluchtelingen op vrijwel (artikelen belastingen geheven die !etd zullen worden voor de vluch ten. De prijzer in India zijn fdoor verschrikkelijk omhoog ge- maar de Indiërs zijn bereid ze «alen. Het probleem is echter dat extra belastingen (die, aldus David ook voor toeristenverkeer gel- nog niet verzameld zijn. India is otte een groot land". BANG I OOR MAO kans dat de pro Oost-Pakistan inti-West-Pakistan stemming in de gemoederen zo hoog doet op- te dat India Oost-Pakistan bin- *alt om het te bevrijden acht me ow Kanwal Singh gering De Indiërs zijn, vermoedelijk me- dankzij het hindoeïsme, een con- platief volk met een enorme zelf- w Ze weten dat ze het zou- Itunnen, maar ze laten zich niet emoties verleiden. Temeer daar weten dat dan een inval van fa in India tot de mogelijkheden oort. r>ar echter wel voor gezorgd zal kn worden is dat de vluchtelin- tezijnertijd naar Oost-Pakistan «en terugkeren. De vluohtelingen 1 hindoes én moslims, de Indiërs De moslims worden op het •blik door de Indiërs eveneens ge- *o. maar als zij zich voorgoed in a zouden vestigen zou dat wel aanleiding kunnen gaan geven ^geregeldheden, zoals dat in het Wen al gebeurd is. Maar dan moet de hulpverlening wel zeer snel en zeer doelmatig opgang komen. Anders zullen zeer velen niet meer kunnen terugkeren". AMERIKA In dat opzicht is David Mol een beetje verbitterd. „Amerika geeft miljoenen uit voor ruimtevaart, maar in India is de hulpverlening nog maar zeer benepen, vermoedelijk vanwege het ping-pong spelletje dat met China gespeeld wordt. En in po litiek Nederland denkt men alleen maar aan een nieuwe regering. Waar is de tijd# zoals gedurende de zes daagse oorlog in Israël, dat er in Ne derland vrijwilligers gereed stonden voor hulpverlening?" Betreurt mevrouw Singh het dat zij op dit moment in Nederland is en niet in India?" „Als één natie eigenlijk al niets kan uitrichten in het rampgebied, wat kan een eenling dan doen. Trou wens je kan het rampgebied toch niet binnenkomen en dan is New Delhi eigenlijk niet zover weg van het rampgebied als Nederland. Hier kan ik met dit gesprek misschien nog wat bijdragen voor de vluchtelingen. Ik heb ervaren dat de Nederlanders zich betrokken voelen bij de vluchtelin gen, het Nederlandse volk staat ach ter hen. Dan is het toch wel vreemd dat de Nederlandse regering nog steeds hulp verleent aan West-Pakis tan". ROTTERDAM In het Rotter dams Bouwcentrum wordt tot en met zaterdag. 10 juli een zeer aantrekke lijke expositie „Experimentele wo ningbouw" gehouden. De tentoonstelling omvat 21 van de 23 projecten, die van de adviescom missie het predikaat experimenteel woningbouwproject kregen. Deze toe kenning van het predikaat kan. niet meer betekenen dan een aanbeveling aan opdrachtgevers en ontwerpers om in de aangegeven richting verder te' gaan. Een aanbeveling ook aan de in stanties, welke bestemmingsplannen moeten vaststellen en goedkeuren. Gistermiddag werd ter gelegenheid van deze tentoonstelling een discus siebijeenkomst over experimentele woningbouw gehouden. Tijdens de discussiebijeenkomst, die geopend werd door de heer Chr. van Hofwegen, burgemeester van Sliedrecht, werden tal van problemen rond deze vorm van woningbouw aangesneden. Gediscussieerd werd over het sociale verkeer bij flatbewo- ning. de openbare kinderspeelplaat sen en de financiële moeilijkheden bij deze woningbouw. „Natuurlijk kan men wel zeggen, laat die man helemaal vrij bij het uitleven van zijn ideeën, geeft hem de kans om een geheel eigen en nieuw projekt te creëren. Maar de moeilijkheden komen pas dan, wan neer men het geld daarvoor nodig heeft en men dus gebonden is aan zijn opdrachtgever. Dan is vaak die vrijheid helemaal zoek" zo werd tijdens de discussies op deze bijeen komst naar voren gebracht. Bestuur Ook enkele wethouders van mid delgrote steden mengden zich in de discussies. „Vanuit de gezichtshoek van plaatselijke bestuurders is het vaak moeilijk om tot andersoortige woningbouw over te gaan. Maar al te vaak immers is men gebonden aan toewijzingen en in de nog altijd voortdurende periode van woning nood blijft er voor het experiment vaak weinig ruimte over. Ook finan cieel blijft het voor de gemeenten een bijzonder moeilijke zaak." In het forum, dat de verschillende vragen beantwoordde, hadden ir. C. de Cler, directeur stedebouw en sane ring van de centrale directie van de volkshuisvesting en de bouwnijver heid, ir. A. Volbeda, onderdirecteur stichting ratiobouw en lid van de ad viescommissie experimentele woning bouw, ir. F. J. Zandvoort, stedebouw- kundige te Hendrik Ido Ambacht en drs. P. J. Pennarfo socioloog bij de afdeling de woning en haar bewoning van de landbouwhogeschool in Wage- ningen, zitting. ROTTERDAM Rivieren, plassen, vijvers en kanalen in de omgeving van Rotterdam worden niet periodiek op vervuiling gecontroleerd. Dit blijkt uit het antwoord van B en W op vra gen van de heer E. C. Reinhardt D 66 aangaande de kwaliteit van open zwemwater. Ter verduidelijking stellen B en W dat het verboden is om elders dan aan zee in het openbaar te zwemmen behalve op speciaal aangewezen plaatsen. Op die plaatsen, o a. net Kralnngse strandbad en het bad Wil genpias wordt regelmatig een kwali teitsonderzoek verricht Hoewel theoretisch door het zwem men in verontreinigd water besmet ting kan voorkomen blijkt uit de praktijk dat de kans op lichamelijke ziekteverschijnselen niet groot is het geen uiteraard niet betekent (lat het zwemmen in verontreinigd water uit hvgiënisch-statistische overwegingen niet verwerpelijk zou zijn. (Van een verslaggever) LEIDEN De ledenvergaderinsen van de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten in Leiden (WSL) en het Leidsche Studentencorps (LSC) heb ben tot een fusie besloten De semengde vereniging, die waar schijnlijk 1 600 leden zal tellen en per 1 januari 1972 van start zal gaan. zal haar intrek nemen in de sociëteit „Minerva" van het LSC. Het is nog niet bekend wat er met het VVSL- gebouw aan het Rapenburg zal ge beuren Mevrouw Kanwal Singh uit In dia en directeur Mol van Holland Tourist Promotion Office. MIDDELBURG Voor het eerst zijn duikers van de genie er woensdagavond in geslaagd bij Colijnsplaat in de Ooster- schelde het bovenstuk van een Nehalennia altaar naar boven te brengen. Deze mededeling deed drs. L. P. Louwe Kooijmans, conservator bij het rijksmuseum van oudheid donderdag in Middelburg op een congres, dat gewijd is aan de Nehalennia- vondsten. Dit tweedaagse con gres is georganiseerd door het Koninklijk Zeeuws genootschap der wetenschappen. Tot dusver hebben duikers van de genie weinig succes gehad op de bo dem van de Oosterschelde. Vorig jaar haalden ze niets naar boven en ook dit jaar waren ze al ruim een week zonder resultaat bezig. De ruim tach tig altaren, gewijd aan de godin Ne halennia, en ongeveer honderd brok stukken zijn tot nu toe met behulp van de Tholen 6 van schipper Bout, die ook vorig jaar april de eerste ont dekking deed, opgevist. Het belang van' deze ontdekking, aldus drs Louwe Kooijman ligt in het feit, dat hiermee een nauwkeuriger plaatsbepaling van de altaren op de bodem van de Oosterschelde mogelijk is. Het onderzoek naar de Nehalennia- verering zal nog jaren voortduren, want op de bodem van de Ooster schelde liggen nog meer altaren of brokstukken daarvan, aldus drs Lou we Kooijmans. Mede door het succes van de duikers hoopt men het „win- gebied" van de altaren, dat thans op zes hectare wordt geschat, te verklei nen tot wellicht een halve ha. In het afgelopen jaar hebben de netten van de Tholen 6 in totaal zo'n vijfhonderd kilometer bodem Oosterschelde afge tast Daarbij zijn niet alleen altaren, maar ook veel botten van praehistori- sche dieren en dakpannen opgevist. ROTTERDAM Curatoren van de Nederlandse Economische Hogeschool hebben mr I A'. C. van Haren, advo caat en procureur te Sint-Michielsge stel, met ingang van 1 september 1971 benoemd tot buitengewoon hoogleraar voor sociaal recht in de faculteit der rech tsgeleerd heid Mr. Van Haren, die op 23 augustus 1925 te Rotterdam werd geboren, sloot zijn studie Nederlands recht in 1950 af met het doctoraal examen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. In 1961 volgde zijn promotie bij prof. Van der Ven op een proefschrift, getiteld struktuur" Voordat de heer Van Haren zich als zelfstandig adviseur voor het be drijfsleven en als advocaat en procu reur vestigde, was hij o.m. hoofd van de centrale afdeling personeelszaken bij P. de Gruyter Zn. N V. DEN HAAG Een vijftal jongedames heeft gistermorgen de gelegenheid te baat genomen om de individuele leden van Provinciale Staten tijdens een vergadering in het gebouw van de Eerste Kamer een open brief te overhandigen, waarin de bezwaren tot uiting gebracht worden tegen de voortgaande asfaltering van Zuid-Holland. De groep meende dat te moeten doen omdat tijdens deze vergadering verslagen op de agenda staan over onderhoud en aanleg van provinciale wegen. Niet alleen de uitgestelde Duinweg (provinciale weg nummer één), maar ook andere geplande we gen zij „Dolle Mina" want zo pre senteerde de groep zich hedenmorgen een doom in het oog. Letterlijk wordt in de Open Brief gesteld: „Dolle Mina ziet met angst en beven de dag tegemoet, waarop Nederland niets meer zal zijn dan een weerzinwekkende plak asfalt waarover onze man, vader, broer of zoon zich voortspoedt naar de hart specialist, wanneer zij ons al niet ..geheel onverwacht" zijn ontvallen door één der oorzaken, opgeleverd door het veelvuldig rijden in een auto. Zij ziet deze aktie dan ook als principieel, daar niet alleen déze dui nen, maar ook andere natuurgebieden gespaard moeten blijven voor voort razend autoverkeer, juist in het be lang van die dolgedraaide automobi list zelf!" Verder wordt nog gesteld, dat „Dol le Mina" vreest dat de voor vijf jaar „ingevroren'' Duinweg toch „pan klaar" wordt gemaakt. De prioriteit, die zogenaamd gegeven wordt aan het openbaar vervoer, heeft zich tot dusver gedemonstreerd in de verho ging van de tarieven, aldus de „open brief'. ROTTERDAM De 50-jarige uit voerder bij de Shell-Raffinaderij J. S. uit Rotterdam is donderdag door de kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van f300. De man stond terecht omdat hij een lier nodig om isolatiemateriaal naar boven te brengen verkeerd zou hebben af gesteld, wat tot gevolg had dat het materiaal van 40 meter hoogte naar beneden stortte. Een arbeider die juist onder de lier een gasfles weg moest halen, werd zo zwaar gewond aan hoofd en rug, dat hij waarschijnlijk zijn hele leven invalide zal blijven. De raadsman van de uitvoerder mr. J. G. Kamphuisen was van mening dat de schuld niet aan zijn cliënt maar aan Shell te wijten was, omdat juist onder de lier de gasflessen stonden die de arbeider moest weg halen. Volgens mr. Kamphuisen was er zeker sprake van een foutieve af stelling. „De lier is moeilijk te be dienen, maar werkt volgens experts wel juist". VEILING GELDERMALSEX Noteringen van woensdag 16 juni. Appe len: Golden Del. EII 55/60 27—33, 50/65 45—48. 65/70 47—57. 60/70 47—57. 60/70 56—60. 70/80 55—64: EI 60/70 58—62 70/80 67—72 80/90 64—67: Goudrelnet EI 75/85 104—109: oJna- than EI 60/65 48—51 65/70 58—60, 60/70 48—51. Kersen: Frtlhev/dmark 1 79—82: Duitse kers 1 177—202. E 220—226: Casslns Frühe E 221—225; Spithoven 1 165—195 per kg Aard beien (natuur) 11 30—40, 140—50, E 47—53 cent per doosje. ROTTERDAM In het kader van het Holland Festival twor den in Rotterdam en in Sittard twee bijzondere concerten ge geven. In samenwerking met de Stichting Jazz in Nederland is men er in geslaagd de dertienmans-formatie van de Ameri kaan Gil Evans naar ons land te halen. Op zaterdag 26 juni geejt hij een concert in De Doelen en op zondag 27 juni in de Stadsschouwburg van Sittard. Overigens is het voor het eerst dat een niet-klassiek buitenlands orkest optreedt in het Hol land Festival. door Aad Begemann Het orkest van Gil Evans heeft een bijzondere samen stelling die nog wordt onderstreept door het toevoegen van twee „Moog synthesizers" bekend van het pop- orkest Deze apparaten worden „bediend" door Dom Pres ton en Philip Davis. Andere mede spelenden zijn bijvoorbeeld John Coles met trompet en flugelhorn, bekend door Charles Mingus, en zijn Mingus-collega James Knepper op trombone. Bovendien heeft Knepper gespeeld in het orkest van Thad Jones en Mel Lewis. Gil Evans is van oorsprong Cana dees, geboren uit Australische ouders. Zijn eigen naam is Ian Green. Evans is de naam van zijn schoonvader. Hij is een self-made musicus die reeds op vijftienjarige leeftijd serieus muziek beoefende. Ook nu waren het Louis Arm strong en Red Nichols die de liefde voor de jazz in hem deden ontwa ken. Op 22-jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste orkest, een dansband. Een lange reeks orkesten volgde. Er tussendoor schreef hij muziek, ar rangeerde voor ziohzelf of voor an deren. Een van zijn bekendste or- chestraties is die hij schreef van Moussorgsky's Schilderijenten toonstelling voor de Thornhill (Band. In 1948 kwam Gil Evans bij Mi les Davis. Gerry Mulligan. John Lewis en Johnny Carisi. Samen vormden zij de beroemde Nonet- groep van Miles Davis. Pas rond 1950 begon hij zich als pianist te laten horen. Hij begon daarmee bij Gerry Mulligan in Basin Street. Hoewel hij diverse composities en arrangementen schreef raakte hij wat op de achtergrond. Gil Evans maakt in 1957 zijn come back bij Miles Davis maar ook als bandlei der via een eigen plaat Het was een begin van een lange serie op namen steeds met bekende musici. In 1959 begon hij ook voor publiek op te treden met zijn eigen forma tie in het New Yorkse Apollo thea ter en in Birdland. In mei 1961 leidde hij zijn 21-mans orkest in het beroemde Carnegie Hall-concert met Miles Davis. Hij bleef grote series platen maken. In 1966 volgden concerten op het Monterey ja,zz-festival en op het Pacific Jazz-festival. Terloops schreef hij nog de muziek voor en kele films. Na mei 1970 heeft hij geen concerten meer gegeven. Zijn Europese toer (de eerste toernee buiten Amerika) met een geheel nieuw orkest brengt hem nu ook naar ons land. Een omschrij ving van zijn stijl is moeilijk. Er is eens van hem gezegd dat hU twee werelden verenigt die altijd (zeker in de muziek, tegen elkaar hebben gewerkt, die van het hart en die van het verstand, de roman tiek en de berekening, improvisatie en compositie, discipline en spon taniteit. Hij schrijft geen muziek voor instrumenten of voor groepen, van Instrumenten, maar voor de musicus. De musicus komt dan zelf beter tot zijn (muzikale) recht Zijn composities zijn voor hemzelf slechts indicaties. Hij corrigeert en verandert tijdens het spelen. In ve le opzichten wordt het dus een bij zonder concert, het bijwonen alles zins waard. CBTB verplaatste toogdag naar Zuid-Beveland Van een onzer verslaggevers GOES De afdeling Zeeland/ West-Brabant van de Christe lijke Boeren en Tuinders Bond (CBTB) heeft vandaag het Wes- terschelde-water gebruikt om demonstrerende boeren te weren van haar toogdag. DEN HAAG Volgens voorlopige gegevens van het centraal bureau voor de statistiek werd in de maand mei 1971 met de bouw van 12.485 wo ningen begonnen tegen 11.251 in de maand mei 1970. Het aantal voltooide woningen bedroeg in de maand mei 1971 10.765 tegen 9.977 in de overeen komstige maand van 1970. Gerekend over de eerste vijf maan den bedroeg het aantal begonnen wo ningen 54.385 (50.727 in dezelfde pe riode van 1970) en het aantal vol tooide woningen 47.070 (40.924). In de 12-maandsperiode juni 1970- mei 1971 werden 130.960 woningen in aanbouw genomen (waarop het aan tal in die periode gemelde intrekkin gen ad 1.930 niet in mindering is gebracht) en 123.430 woningen vol tooid. De toogdag zou oorspronkelijk in Schoondijke in Zeeuws-Vlaanderen gehouden worden. Dr. Sicco Mansholt is als spreker uitgenodigd maar in overleg met de politie besloot de CBTB om de toogdag naar 's-Graven- polder in Zuid-Beveland te verplaat sen. Belgische en Zeeuwsvlaamse boeren hadden namelijk aangekon digd in grote getale in Schoondijke tegen het EEG landbouwbeleid te zullen protesteren. De politie in Schoondijke was bang dat de betogingen in aanwezigheid van Mansholt wel eens tot ongere geldheden zouden kunnen leiden van een zelfde omvang als in Brussel eni ge tijd geleden. De Zeeuwsvlaamse en Belgische boeren zijn overigens niet van plan de betoging met auto's en tractoren van het programma te schrappen De hoop van de CBTB en de politie was maar dat de betogende boeren de Westerschelde inderdaad als een niet te passeren barrière zullen beschou wen: want besluiten zij alsnog de be toging vanuit Schoondijke n3ar "s-Gravenpolder te verplaatsen dan zou hel zowel op de Westerschelde veren als op de toogdag van de CBTB een flinke chaos kunnen worden. Het is een geluk dat Zeeland de zo gewenste vaste oeververbinding oyer de Westerschelde nog niet heeft die zou iedere belemmering voor de tegen Mansholt demonstrerende boeren om naar 's-Gravenpolder te gaan hebben weggenomen. Het bestuur van de CBTB meent dat de land en tuin bouw niet met een eventueel uit de hand lopende demonstratie is ge diend. Een woordvoerder van de Zeeuws vlaamse boerenactiegroep heeft ver klaard de verplaatsing van de CBTB toogdag als een vlucht van Mansholt te beschouwen. Overigens is het de vraag of de boeren van Zuid-Beve land, nu de toogdag is verplaatst niet tegen Mansholt zullen gaan demon streren. Een woordvoerder van de CBTB zei gisteren nog niets over de monstratieplannen van Zuidbeve- landse boeren gehoord te hebben en hier ook geen demonstraties te ver- wachten. De bezwaren van de Zuidbeveland- se boeren tegen het EEG landbouw beleid zijn echter niet minder dan die van de Zeeuwsvlaamse en Belgische boeren. „Een verschil in aard" ver klaarde de CBTB woordvoerder over het ontbreken van demonstratienei gingen bij de Zuidbevelandse boeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5