ieuwe sponsor voor Orawi ï,;ïS l)e „tien" blijven Belgische stayerij op dieptepunt Europese damtitel weer voor Rusland plaats claimen m ongewisse Toch maar contract afsluiten Rijsoorcl had niet veel moeite met ASWH: 3-1 l£& Sterk veld in IBM-tornooi Sportprogramma voor zaterdag Trainer Mooy gaat Wit Zwart verlaten IUNI VRIJDAG 18 JUNI 1971 geve .ewij JORDRECHT De Dordtse volleybalvereniging Orawi heeft een uwe :$>onsor gevonden. Gisterenavond maakte het bestuur van de rdtse eredivisionisten dat tijdens een persconferentie bekend. Als olg van de sponsoring zal Orawi in de komende competitie uit- men onder de naam Bouwlust/Orawi. Bouwlust is de naam van sponsor. Van een onzer verslaggevers het Dordtse kamp is men uiter- tevreden met de nieuwe spon- Stelt Orawi-voorzitter Leen 'ii to jerwerf (32), die samen met me estuurslid P. J. Koopman de be tingen met Bouwlust-directeur 1. van Helden heeft gevoerd: „Ik racht veel van deze samenwer- C Financieel kunnen we pns nu -^een en ander veroorloven. Het bedrag vertel ik liever niet. Ik echter wel zeggen dat het boven .000 gulden per jaar ligt", besprekingen tussen het be- van Orawi en Bouwlust, een 1-carry bedrijf in iHendrik Ambacht zijn medio-mei ge- Hoogerwerf: „We waren al tijdje naar een nieuwe sponsor j het zoeken. Het contract met on- orige sponsor, TEN, was immers N i januari afgelopen. Via een van leden kregen we de tip dat ermij ,iust wel iets voor sponsoring Orawi voelde. Hij adviseerde ons contact op te nemen met Bouw- t Wel, toen dat eenmaal gebeurd 9 is het snel gegaan. De besprekin- werden in een ijltempo afge- gebïe so, Driejaar samenwerking tussen Bouwlust vei en Orawi zal voorlopig drie jaar du ren. Hoogerwerf: „We hebben van beide kanten bewust gestreefd naar een soort van meerjarenplan. Van daar dat we voor een periode van drie jaar met elkaar in zee zijn ge gaan. Na die drie jaar zien we wel weer. Bouwlust heeft een optie om na die periode voor een nieuw tijds bestek van drie jaar voor. ons als sponsor te fungeren". Via Bouwlust is Orawi, of beter Bouwlust-Orawi (Hoogerwerf: „Op eigen initiatief hebben we besloten de naam Bouwlust voor die van Ora wi te plaatsen. We vonden dat niet meer dan fair ten opzichte van onze nieuwe sponsor") nu in staat het gat tussen de Dordtse vereniging en Nederlands volleybalgiganten Delta- lloyd-AMVJ en Eminent-Blokkeer te verkleinen. Hoogerwerf: „Ik zou het zo willen stellen. Orawi heeft de af gelopen jaren in de verdediging ge zeten. Bewust hebben we onze han den van betaling en al dat soort za ken afgehouden. Met als gevolg dat we de dupe zijn geworden van de huidige mentaliteit in de volleybal wereld. Natuurlijk willen we, nu we financieel sterk staan weer doordrin gen tot de Nederlandse volleybaltop. Maar dat betekent niet dat Orawi al zijn principes maar meteen over boord gaat gooien. Wij zijn nog steeds tegenstanders van betaling. Wij zullen daar dan ook pertinent niet aan meedoen. Natuurlijk, reis kostenvergoeding en dergelijke din gen zullen we onze spelers nu wel gaan geven, maar trainingsgelden, zoals Ibij andere verenigingen het ge val is zullen er bij ons niet bij zijn". •fe Video-recorder Orawi zoekt het rr.eer in een ande re richting. Juist daarom heeft het bewust aangestuurd op een drieja rig contract met Bouwlust (Hooger werf: „Wij kopen liever een video recorder. Ik geloof dat je daar meer aan hebt dan aan een topspeler. We gaan ons helemaal op de jeugd wer pen. Vandaar dat we met bijvoor beeld een club als Tornado een af spraak hebben lopen. Wij zorgen voor het organisatorisch runnen van deze vereniging, terwijl zij op hun beurt talentrijke spelers zullen be wegen lid van ons te worden. Wij willen het Dordtse publiek, dat be slist volleybalminded is, de komende jaren continu topvolleybal laten zien. Vandaar dat wij het in iets gro ter verband zien. Wij willen bewust groeien naar een sterke positie in Dordrecht Met steun van de diverse streekverenigingen natuurlijk". •fe CeesTinga? Desondanks ziet het er naar uit dat Orawi volgend seizoen de beschik king zal hebben over een internatio nal. Insiders weten namelijk te mel den dat Cees Tinga, nu uitkomend voor Deltalloyd-AMVJ komend sei- zien de Dordtse kleuren zal verdedi gen. Hoogerwerf: „Cees heeft sterke banden met Dordrecht. Vandaar dat het inderdaad niet uitgesloten is dat hij bij ons zal komen spelen. Trou wens, eerlijk gezegd verwacht ik toch wel dat diverse topspelers eens bij ons "komen informeren. Maar nogmaals ons standpunt omtrent be taling staat vast. Topspelers zijn welkom, maar ze moeten niet denken dat ze hier in Dordrecht rijk kunnen worden". Bouwlust-Orawi zal komend sei zoen overigens nog altijd de beschik king hebben over Jan van der Hoek. Volgens in Dordrecht circulerende berichten zou Van der Hoek volgend jaar bij AMVJ spelen. Hoogerwerf: „Niets van waar. Inderdaad is Van der Hoek door Deltalloyd-AMVJ benaderd, maar hij heeft het aanbod afge- wezen. Van der Hoek is een Orawi-lid in hart en nieren. Die verandert niet zo één-twee-drie van vereniging. Trouwens ook trainer Cees Vijfwinkel blijft. Ze hebben het allemaal veel te best naar hun zin hier. Zeker nu we in staat zijn een serieuze aanval te doen op de machtspositie van AMVJ en Blokkeer THEO VERSCHUEREN ERS Zieke Enke Hu I?' EE eel OR HAAG Het aanhouden het kort geding, dat tien word£ tegen de KNVB hebben [espannen, maakt de situatie de sanering zo mogelijk nog arder. De beslissing van de ise rechtbank heeft moral igrijke consequenties voor ...p. nen die onder contract staan (UREA e tjen durfde spelers en de ïmeesters. Want nog voor litspraak in het geding valt irwachten (de datum van zetting is nog niet vastge- zal op 1 juli de transferpe- zijn afgelopen. clubs worden hierdoor voor moeilijk op te lossen dilem- esteld. Zij kunnen voor 1 ju- contracten verlengen, maar pen dan het risico dat zij het E:nd seizoen, als zij mogelij- ijs naar de amateurs zijn te- ïkeerd, niet meer aan de fi- 2bbe ièle verplichtingen tegenover n contractspelers kunnen vol- Verlengen de clubs de con ti echter niet, dan zijn na 1 annen Ie spelers „vrij" en kunnen )or ƒ3.000.- naar een andere 1 541flliging overgaan. Mr. Fievez. yman van de tien clubs: „Ik icht dat in de spelerswereld juli grote beweging ontstaat, speler die dan nog maar ö- kost, maar in werkelijk- ƒ40.000 - waard is, kan dan een andere vereniging gaan i die club bijvoorbeeld - handgeld krijgen." >r dit uitstel dreigt voor de laats v 'us van twee kanten de mo- heid van een ernstig finan- verlies. Mr. Fievez wilde ok graag een uitspraak van chter hebben, maar de pre- mr. Van Eek, stelde zich ït standpunt dat de gehele imatiek zwaarder weegt en onderdeel daarvan. Karei secretaris-penningmeester I fclve Vereniging Van Contract s: „Ik zie maar één moge- Hd en dat is dat de clubs de toesla^cten verlengen. Wie het op tafel moet brengen als lub is teruggekeerd naar de wordt rurs, is een vraag van latere Het lijkt me echter billijk ice van a* Seld uit de saneringspot AMSTERDAM De Belgische stayerssport is op een dieptepunt aangeland. Terwijl de Belgische wegrenners van het ene succes naar het andere fietsen, is het met de baansport in dez wieier- natie droeviger gesteld dan el ders in Europa. Bij de baankam- pioenschappen in België, die vol gende week donderdag op de baan van Recourt worden verre den, is de strijd om de stayerstrui van het programma geschrapt. „Een droevig unicum", zo karakte riseerde de Nederlandse 'stayers- coach Martin Wierstra gisteravond tijdens de Grote Prijs van Amster dam in het Olympisch Stadion deze maatregel van de Belgische Wielrij- dersbond. De BWB heeft in principe besloten om de kampioenstitels van vorig jaar aan dezelfde renners toe te kennen. Dat impliceert dat Theo Verschueren bij de professionals en Firmin de Vleminck bij de amateurs zich zonder er voor te rijden kampioen van Bel gië mogen noemen. Voor de titel bij de profs waren er twee kandidaten: titelverdediger Verschueren en Leo Proost. Het heeft er alle schijn van, dat de BWB op deze manier Leo Proost moest straffen naar aanleiding van de gangsterachtige gebeurtenis- (Van een onzer verslaggevers) RIJSOORD ASWH, initiatiefne- mer van de nacompetitie voor tweede klassers. heeft deze organisatorische inzet beloond geziem met een vierde plaats. Het duel dat uitsluitsel over de derde plaats moest brengen, dat tegen Rijsoord, ging met 31 verlo ren. Terecht een verliespartij, want mede door wat experimenten kwa men de Ambachters niet aan het nor male competitiepeil. Rijsoord heeft praktisch gedurende de gehele wedstrijd het heft in han den gehad. Dat was als zo vaak te danken aan het spel van Dammis Dorsman en Cees Rutten. die wel geen grootse partij vertolkten, maar op het middenveld toch Kanters en v.d. Berg de baas waren. Ritmeester was op dat terreingedeelte ASWH's beste man. Hij was althans de enige die telkens op een voor een collega bereikbare plaats opdook. Verder kwam de gevaarlijke Dorré niet of nauwelijks aan de bal. In de eerste plaats door de dekking van Verschoor en als hij die trachtte te ontlopen door uit te wijken naar de vleugels dan stuitte hij toch op de als altijd zeer betrouwbare Hofland of op de voor Van Antwerpen ingevallen v.d. Berg. Geen wonder dus dat Henk Schouten een soepel avondje had. Kansen Rijsoord wist zich vooral doelkan sen te scheppen als de snelle links buiten Henk Bestebreurtje aan de haal ging. In de eerste helft wist Uil er nauwelijks raad mee en in de tweede acte ging het Van Kooten al niet beter af. Halverwege de eerste helft kwam de thuisclub terecht op 10. Doelman Lagendijk liet de bal glippen. Dorsman was er bij om terug te tikken naar Van der Stel en die faalde niet. Daarvoor had Van Osch al een keer op de lijn moeten redden en was Hofland met een vleugelschot dicht bij succes geweest. In de tweede helft een praktisch identiek spelbecld. De aanloop tot Rijsoords tweede treffer nam acht minuten hn beslag. Toen sprintte Henk Bestebreurtje langs Van 't Hof en diagonaal knalde hij in. Niet lang daarna draaide Dammis Dorsman langs Van Kooten en zag vervolgens zijn schot onder de kruising verdwij nen: 30. Een minuut voor het laatste fluit signaal van de goed leidende en pas tot A-arbiter gebombardeerde heer Van Driel stelde een pass van v.d. Berg Ritmeester in staat ASWH wat dichter bij Rijsoord te brengen. Meer dan dat (een vierde plaats en een wedstrijdbal) zat er voor ASWH niet in. Rijsoord verdiende elf voetbal broekjes. RIJSOORD: d: Schouten; a: Van Antwerpen (v.d. Berg), Verschoor, Roos en Hofland; m: Rutten, Dors man (De Snoo) en Kooyman; v: Be stebreurtje, Van Genderen en v.d. Stel. ASWH: d: Lagendijk; a: Uil (Van Kooten), v. Osch, v. 't Hof en Maas kant; m: Kanters, Ritmeester en v.d. Berg; v: Rijsdijk, Dorré en Malie- grom. Gewijzigde opzet temiistitelstrijd DEN HAAG (ANP) De nationale tenniskampioenschappen, die van 9 t/m 15 augustus op de Scheveningse Metsbanen worden gehouden, zullen volgens een ander systeem worden afgewerkt dan tot dusverre gebruike lijk was. De inschrijving in het heren enkelspel, die vorig jaar 64 bedroeg, is beperkt tot 32 en bij de dames zelfs tot zestien. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Lawnten- nisbond heeft op advies van de com missie speltechniek en competitie en toernooien besloten zestien heren en acht dames direct toe te laten en kwalificatieronden in te stellen voor de bezetting van de overige plaatsen. Deze kwalificatieronden, waarvoor 32 heren en 16 dames worden uitgeno digd, zullen worden gespeeld op maandag 9 augustus, zodat de eigen lijke nationale kampioenschappen op dinsdag 10 augustus beginnen. Zowel in de kwalificatie als in het eigenlijke toernooi en ook In het heren dubbel spel zal worden gespeeld om drie ge wonnen sets (best of five). Mocht in het afspelen stagnatie ontstaan, dan is de wedstrijdleiding gerechtigd in het heren dubbelspel hiervan af te wijken. sen tijdens de stayersfinale om het wereldkampioenschap in Leicester. Theo Verschueren werd toen door een machtige combine waarin vooral de gangmaker van Proost, Gust Meule- man een kwalijke rol speelde, van de titel afgehouden. Leo broost: „Ik heb bij de BWB geprotesteerd tegen de gang van za ken, maar dat protest heeft weinig uitgehaald. Er is tegen mij gezegd, dat er deze winter een titelstrijd in Antwerpen zou worden gereden. Dat moet je dan nog maar afwachten. Voor mij is dit gewoon een wraakoe fening van de BWB naar aanleiding van Leicester. Anders begrijp ik er niets van". Proost, die voor zijn licentie ruim zeshonderd gulden heeft te betalen aan de BWB, acht zich op dit moment in een duel tegen Verschueren zeker niet kansloos. „Ik vind het onjuist, wat de BWB doet". En Theo Ver schueren: „Wat heeft het voor waarde, kampioen te zijn als je er niet voor gereden hebt. Hier begrijp ik letter lijk niets van." Ook amateur Firmin de Vleminck is het met de gang van zaken niet eens. „Het is gemakkelijk om zo kampioen te worden. Voor mijzelf maakt het niet veel uit, maar wel voor de stayerstop. Het is en blijft onjuist." De Vleminck, die vorig jaar door gangmaker Meuleman buiten de finale werd gehouden, heeft definitief gebroken met de beruchte Belg. „Ik rijd nu vanavond in Amsterdam met De Graaf. Het is voor tachtig procent zeker, dat ik in het. wereldkampioen schap met hem rijd." Veel optimistischer geluiden kwa men uit de mond van Martin Wier stra, de Nederlandse coach. „Ik heb nog nooit zoveel afstandstayers gehad als dit jaar. Liefst twaalf. Er zijn veel jonge jongens bij." Wierstra en de KNWU zijn voor de wereldkam pioenschappen echter twee bekwame gangmakers kwijt: Bruno Walraven en Norbert Koch hebben een contract getekend bij de Duitse Wielerbond. Martin Wierstra: „Dat is hun goed recht. Wij hebben Joop Stakenburg gecontracteerd, maar de KNWU heeft te weinig geld om meer gangmakers in dienst te nemen. Ik zie echter nog een oplossing. Wij leiden zelf gang makers op." Gisteravond, tijdens de Grote Prijs van Amsterdam, kwam het wielertalent echter nog niet vol doende naar voren. Bert Boom, de oud-wereldkampioen, behaalde een tamelijk gemakkelijke overwinning voor Joop Rijnink, die achter Pelser reed. Martin Wierstra: „Je kunt van het jonge talent in deze fase van het seizoen nog niet te veel venvachten. Ik weet echter zeker dat het talent er uit komt." GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM Nederland - Oost-Duitsland, amateurs: Jansen/Peter van Doorn) 11.2 sec. 2. Oost- slechts twee renners ln de baan. De ont- Duitsland (Klaus Grünke/Günther Hoff mann): tweede rit: 1. Nederland 10.8, 2. Oost-Duttsland. Ploegenachtervolglng: 1. Oost-Duitsland (JUrgen Obermann. Peter Gretl. Bernd Sehrelber. Bernd Kcsaler). 2. Nederland (Nleuwenhuls. Gerritsen. Moret. Ten Thije). Wedstrijd afgeschoten na twee km. Van de Nederlandse ploeg waren nog nlnk (Ned) Pelser op 5 meter. 3. Cor Groe- moeUng eindigde aldus onbeslist 2—2. Amateurstayers: 1. Bert Boom (Ned) ach ter Walrave 20 km In 16.12,7. 2. Joop Rij nink (Ned) Eiser op 5 meter. 3. Cor Groe- newegen (Ned) Mculcmans op 10 meter, 4. Fred Niemeyer (Ned) Stakenburg op 200 meter, 5. Nico Been (Ned) Koch op 300 meter. 6. Jan de Jong (Ned) Van RoeiJ op 450 meter, 7. Fermln de Vleminck (Bel) De Graaf op 550 meter, 8. Fritz Scherer (Zwl) Luglnbühl op 600 meter, 9. Jose Caldentei (Spa) Mora op 800 meter. Profsprinters: ie serie: 1. Gorden John son (Aus) 13.3, 2. Gerard Koel (Ned); 2e serie: 1. Leijn LoevesIJn (Ned) 12.5, 2. Jac- ky Simes (VS): 3e serie: 1. Lugl BorghetU (Ita) 12.9, 2. Robert van Lancker (Bel); 4e serie: 1. Giordano Turrinl (Ita> 12.7. 2. Tim Mountford (VS): herkansing: l. Mountford 12.1, Z. Simes. 3. Van Lancker, 4. Koel; eerste halve finales: 1. Johnson 12.6, 2. simes, 3. Borghettl: tweede halve finale: 1. LoevesIJn 11.5, 2. Turrinl, 3. Mountford; herkansing: l. Turrinl 12.0, 2. Mountford. 3. Van Lancker, 4. Simes. Finale: 1. Loevesijn 11.4, 2. Johnson, 3. Turrini. Beroepsstayers: 1. Theo Verschueren (Bel) achter Koch. 60 km In 45 min. 1 sec., 2. Cees Stam (Ned) achter Stakenburg op 100 meter, 3. Plet de Wit (Ned) achter Pelser op 150 meter, 4. Jaap Oudkerk (Ned) achter De Graaf op 700 meter: 5. Domenico de Llllo (Ita) achter Meulemans op 1300 meter: 6. Leo Proost (Bel) achter Mora op 1350 meter; 7. Ehrenfried Rudolph (Wdl) achter Walrave op 1850 meter: 8. Norman Hill (GB) achter ijngenbühl op 5000 meter. JOOP HOLTHAUSEN Van onze sportredaktie AMSTERDAM De Leeuwarder eerste divisieclub SC Cambuur heeft de KNVB een brief gestuurd, waarin de Friezen aanspraken doen gelden op een nog eventueel open te vallen plaats in de eredivisie. SC Cambuur acht zich kandidaat omdat de KNVB een zelfde houding in zo'n geval zal moeten aannemen als is gebeurd met Vitesse dat door het verdwijnen van Holland Sport 'promoveerde'. De Friezen eindigden ais vierde in de eerste divisie achter FC Den Bosch, GVAV en Vitesse. PSV heeft in Djakarta tijdens de Zuid-Oost Aziatische toernee in tro pische hitte met 81 gewonnen van Persebaja, een elftal van Oost-Java waarin vier internationals waren op gesteld. Voor dertigduizend toeschou wers reikte PSV in de eerste helft dank zij treffers van Van der Kuijlen (2) en Devrindt naar een 30 voor sprong. De zeer produktieve Willy van der Kuijlen scoorde in de tweede helft nog driemaal, terwijl Kemper en Strik het achttal doelpunten com pleteerde. Een verdedigingsfout stelde de Javanen in staat de eer te redden. FC Den Haag, de nieuwe combina tie van ADO en Holland Sport heeft in Madrid met 3—2 gewonnen van Atletico Madrid, halve finalist in het toernooi om de Europa Cup. Bij de rust was de stand 11. De Hagenaars kwamen tweemaal achter te staan. Hestad compenseerde echter in de 25ste minuut een tien minuten eerder gemaakt doelpunt van Ponce terwijl Couperus dat in de 73ste minuut deed nadat Leal de Spanjaarden vier mi nuten eerder op 21 had gebracht. Vier minuten na Couperus' doelpunt zorgde Harald Berg voor de winnen de treffer. Gento stopt met voetballen. De 38-jarige speler van Real Madrid heeft aangekondigd dat hij niet meer opgesteld wil worden. Francisco Gen to maakte alle grote successen van Rea! Madrid mee. Hij kwam 21 jaar geleden bij Real, waarvoor hij 761 wedstrijden speelde, waarin hij 253 maal scoorde. Gento kwam 43 maal uit in het Spaanse nationale elftal. De openingswedstrijd van het toernooi om het wereldkampioen schap Voetbal in 1974 in München zal gespeeld worden door Brazilië. Het organisatie-comité heeft de Brazilia nen hiervoor uitgenodigd. Brazilië zal tevens als eerste worden geplaatst in de 'groep Frankfort'. Het bestuur van de voetbalver eniging Sanderbouw eerste klas amateurs Zuid II) heeft een protest naar Gedeputeerde Staten van Lim burg gestuurd en dit college verzocht, het raadsbesluit van de gemeenteraad van Sittard, waarin besloten werd aan Fortuna S.C. gedurende vijf jaar jaarlijks een ton subsidie te verstrek ken ongedaan te maken. Het bestuur is tot dit besluit gekomen, omdat men er van overtuigd is, dat de uitbrei ding van haar eigen sportvelden in het bijzonder en de belangen van de amateur-sportverenigingen in Sittard in het algemeen door deze subsidie achteropraken. Voorzitter M. Masser, die namens het bestuur de brief on dertekende, is hevig gebelgd over het feit dat op het tweede sportterrein dat in september in gebruik moet worden genomen, slechts alleen nog een kale grasvlakte aanwezig is. Ook de insteekhavens en het parkeerter rein in de nabijheid van het nieuwe sportpark is volgens de voorzitter van het oorspronkelijke plan afgevoerd. Wethouder mr. G. Houtakkers van sportzaken uit Sittard deelde desge vraagd mede, dat inderdaad aan het oorspronkelijke plan beknibbeld was. „Ik vraag mij af, of er inderdaad een parkeerplaats etc. bij dit sportterrein nodig is. Wij hebben het Sanderbout- bestuur nog niet van de wijziging van de plannen op de hoogte gesteld. Er is wel een voorstel van b. en w. van Sittard, dat in juli aan de raad wordt voorgelegd en over het sport park handelt". Overigens was de wet houder van sportzaken het beslist niet eens met het feit dat door de subsidie aan FSC de amateursport in Sittard in het gedrang zou komen. DEN HAAG De tien clubs die zich niet kunnen verenigen met de saneringsmaatregelen voor het betaalde voetbal, ver keren nog steeds in het ongewis se over hun toekomst. Hun po ging om via de rechtbank de besluiten van de KNVB onge daan te maken en zodoende als nog een (reglementair) volwaar dige plaats in de profcompetitie te veroveren, bleef gisteren zon der direct succes. De president van de Haagse rechtbank, mr. W. van Eek, deed gisteren geen uit spraak, maar besloot het kort geding dat de clubs tegen de bond hebben aangespannen, aan te houden tot na 3 juli. Op die datum zal de sectie Detaald voetbal de uitvoerende maatregelen, die het genomen heeft nadat was De- sloten het aantal profclubs tot 38 te rug te brengen, voorleggen aan een buitengewone algemene vergadering. Deze stap van de KNVB, afgelopen dinsdag gezet als reactie op het aan gespannen kort geding, heeft gisteren grote invloed gehad op het verloop van het geding. Want, zo vertelde mr Van Eek, de tien procederende clubs „Door het feit dat deze vergadering is uitgeschreven, zijn uw eisen op losse schroeven komen te staan". Met de op 3 juli te houden verga dering wordt tegemoetgekomen aan een aantal bezwaren die tegen de gang van zaken rond de uitvoering van de sanering zouden kunnen rij zen. Toen op 15 mei het betaald voet bal met overgrote meerderheid be sloot het aantal clubs van 51 tot 38 terug te brengen (verdeeld in een eredivisie van 18 en een eerste divisie van 20 clubs) werden geen formele beslissingen genomen over hoe die sanering zou moeten worden gereali seerd. Het lag echter voor de hand dat het sectlebestuur de beslissing zou uitvoeren aan de hand van (voor lopige) saneringslijsten, die de finan ciële commissie van de FBO half a- pril heeft opgesteld. Het sectiebestuur nam de te verwachten maatregelen inderdaad (op 4 juni), maar legt deze nu op 3 juli voor nader beraad alsnog voor aan de betaalde clubs. Het lijkt, mede gezien de stemmenverhouding waarmee het besluit om te saneren is gevallen, waarschijnlijk dat dan in grote lijnen formeel zal worden vast gelegd wat praktisch reeds die vijf tiende mei in Den Haag is besloten. De tien clubs (AGOW, ZFC, Gooi land, RBC, RCH, Limburgia, Sport club Drente, NOAD, Hermes DVS tn Baronie) hebben in het kort geding vier eisen gesteld: A. Een competitie met een promotie regeling voor de momenteel tussen de wal en het schip zwevende tweede divisieclubs B. Een competitie voor de B-elftallen van deze clubs. C. Het indelen van de eerste divisie zonder af te wijken van. de promotie- en degradatieregeling. D. Het verlengen van de transferpe riode met 15 dagen na uitspraak van het vonnis. De raadsman van de „tien gevon- nisten", de Deventer jurist mr. Fie vez. vocht de uitvoering van de sane ring od vele punten aan. Mr. Fievez, die sprak van een onrechtmatige daad en de KNVB grenzeloze onzorg vuldigheid verweet, kenschetste het beleid van de bond als paniekvoetbal, dat ernstige gevolgen beeft voor de getroffen clubs, de oefenmeesters en d" cnn+ractspelers. Het belangrijkste bezwaar van de tien richt zich echter tot het bij de penerme aaneelpgdr» criterium: de ..kiikdichtheid" Mr. Fievez: „De FJ30 is vergeten een relatief aspect in te BOLZANO Ook in de laatste ronde van het Europees kampioenschap dammen voor landenploegen heeft Nederland geen kans gezien een einde te maken aan de reeks nederlagen tegen Rusland. Sijbrands en Andreiko kwa men na de 32ste zet in een tien om tien-positie rernise overeen. De jongste internationale grootmeester Harm XViersma kreeg tegen Koeperman geen kans en moest in een gelijkwaardige acht-om-achtstand nog snel spelen om door zijn tijdnood te komen. Bergsma ten slotte werd in een elf- om-elf stand door Gantwarg verrast met een damcombinatie, die niet tot winst had behoeven te leiden. De Fries kon direct remise maken, maar verkoos een kansrijke doorzetting door de vijandelijke dam op te slui ten. HU geraakte echter in hevige DEN HAAG Voor het elfde IBM-schaaktornooi, dat van 13 t/m 31 juli in Amsterdam wordt gehouden, hebben de organisatoren een zeer sterk veld bijeen kunnen brengen. In de grootmeestergroep, die de kwalifi catie la heeft, komen de volgende spelers uit: Adorjan (Hong), Browne (Austr), Bobotsov (Buig), Evans (VS). Gligoric (Z-Sl), Hartoch (Ned), Ivkov (Z-Sl), Keres (Rusl), Langeweg (Ned), Portisch (Hong), Pomar (Sp), Ree (Ned), Scholl (Ned), Smyslov (Rusl), Timman (Ned) en Uhlmann (O-Dld). De meestergroep, kwalificatie 2b, bestaat uit: Enklaar (Ned), Van Geet (Ned.), Chitescu (Roem), Hecht (W-Dld), Kort (Ned), Kurajica (Z-sl), Medina (Sp), Minic (Z-Sl), Rlbli (Hong), Smejkal (Tsj-Sl), v.d. Welde en Zuidema (belden Ned). tydnood en verloor. Tüdens de laatste zetten overzag hU een tweede moge lijkheid om de partU remise te hou den. Dat althans is de eerste indruk van de insiders. De uitslagen waren: tiende en laat ste ronde Rusland Nederland 42 Andreiko Sybrands 11. Koeper man Wiesma 1I, Gantwarg Bergsma 20. Italië België 15 Zorn Verpoest 02. Affafati Croteux 02. Bruck Crécoire 1—1. Eindstand 1. Rusland 16 pnt, 42 bordpunten; 2 Nederland 12 pnt, 36 bordpunten; 3. België 7 pnt. 21 bordpunten; 4. Zwitserland 3 pnt. '11 bordpunten; 5. Italië 2 pnt, 10 bordpunten. Landskampioenschap zondagama teurs: RVC-Caesar (5.00). DESK-SDW (5.00) en Drachten-Be Quick (5.00) Jubileumwcdstrüd: Rozenburg-De Musschen (6.00) Om plaats in KNVB: HSV'61-MVV '58 (terrein Stedoco, 3.Ó0) Toernooien: Seniorentoernool Alm- kerk, jeugdtoernooi Wit-Zwart (1.00) Vriendschappeiyk: LCR-TUS Ober plein, Piershil-Ü^aasdam (terrein NBSVV) Brabants XI-Dordts XI (ter rein BWR, Roosendaal, 4.15 uur), Wilhelmina-Nivo Sparta (4.15). bouwen. Drieduizend toeschouwers in een kleine plaats is meer dan drie duizend toeschouwers in Amsterdam. Ook mis ik een toekomstverwachting; denk bij voorbeeld aan toegezegde steun van de gemeenten. De FBO heeft ook geen rekening gehouden met de schuldenlast en heeft het as pect van de geografische spreiding overgeslagen. Ik geloof dat een sane ring, een gezondmaking dus, op grond van de financiële positie tot stand moet komen". De raadsman van de KNVB. mr. Kaulingfreks. over het kernpunt van de moeilijkheden, de gehanteerde norm: „De clubs, ook de tien, zijn accoord gegaan met ten eerste de sa nering en ten tweede het besluit te rug te gaan tot 38 clubs. Hierdoor komt men, als men onder de nor men valt, buiten het betaalde voetbal te staan. Blijft over de vraag of een zeer onzorgvuldige uitgevoerde norm is gehanteerd". Mr. Kaulingfreks acht de kijkdichtheid de enige juiste norm, gelet op onder andere de amuse mentstaken van de club. Dat niet iedereen dit direct inziet, weet hij aan het feit dat velen nog gevangen zitten in de amateurtijd: „Het betaald voetbal heeft jaren in een verouderd lijf gezeten, tot vier jaar terug plotse ling een uitbarsting volgde toen het contract door de rechter als arbeids overeenkomst werd bestempeld. Het betaald voetbal is in een eenparig versnelde beweging terechtgekomen, en we zitten nu midden in dat pro ces". Uit de véle andere punten waarom de tien clubs geen vrede kunnen heb ben met de uitvoering van de sane ring (de noodzaak van de sanering, die ook door de tien clubs is onder schreven, kwam niet ter sprake) bleek duidelijk hoe chaotisch en ver ward deze sanering zich voltrekt. De tien" voelen zich bedrogen, verrast en overdonderd door wat wordt gezien als een overhaast doordrijven van de sanering, die echter ook in de ogen van deze clubs deze winter zorgvul dig (marktanalyse, accountantsonder zoek) is voorbereid. De huidige moei lijkheden hadden echter reeds lang (ook door „de tien") kunnen worden zien aangekomen; evenals het begrij pelijke emotionele verzet van welke te saneren vereniging dan ook. Bo vendien kan de KNVB weinig anders doen dan dit jaar de sanering nog trachten te voltooien, omdat de over heid, die de noodzakelijke gelden uit de sporttoto beschikbaar stelt een af geronde sanering als uitdrukkelijke voorwaarde heeft gesteld. SPRANG-CAPELLE Oefenmees- ter T. Mooy van de voetbalvereniging Wit-Zwart traint komende competitie de derde klasser Dongen. De 42-jarige in Bandoeng geboren Tilburger is twee seizoenen bij Wit-Zwart ge weest. Onder zijn leiding klommen de Sprank-Capellenaren van de vierde naar de tweede klas KNVB. Vanavond tijdens de feestbijeen- komst van Wit-Zwart in het cultu reel centrum Zidewinde, neemt de heer Mooy afscheid van de club. Uit dank voor zijn werk zal hem door spelers en bestuur een cadeau wor den aangeboden. Rod Laver, de Australiër die voor het herenenkelspel op Wimbledon als eerste is geplaatst, heeft tijdens het internationale toernooi op Queens club een verrassende nederlaag gele den. De Amerikaan Tom Gorman, vo rig seizoen op de ranglijst van zijn land gestegen van de veertiende naar de zesde plaats, zegevierde in de kwartfinales met 64 46 61. De andere uitslagen van de kwartfinales zijn: Newcombe (Aus) Case (Aus) 62 98. Smith (VSt) Riessen (VSt) 6—4 7—5. Davidson (Aus! Emerson (Aus) 75 63. Damesen kelspel. kwartfinales: Virginia Wade (GB) Christine Janes (GB) 6—2 62. Rosemary Casals (VSt) Jill Cooper (GB) 6—(3 63. Billie Jean King (VSt) Helen Gourlav (Aus) 6—4 63. Marsaret Court (Aus) Kristy Pigeon (VS) 6—4 6—1. ZWITSERLAND Vit slag van de achtste etappe: 1 Krekels (Ned) de 212 km (en niet 206 km) ln 5 uur. 56 minuten en 1 seconde. 2. Roger de Vlaeminck (Bel) zt; 3. Cavercasi (Ita) zt: 4. Plntens (Bel) zt; 5. Pfenninger (Zwl) zt: 6. Rub (Zwl) zt; 7. Laghl (Ita) zt; 8. Cavalcanti (Ita) zt; 9. Colombo (Ita) zt; 10. Janssens (Bel) zt; 11. Van Neste (Bel) zt; 12 Karstens (Ned) op 2+5; Steevens, ln dezelfde tijd ais Karstens; 29. Schepers, zt; 38. De Koning, zt; 41. Prinsen, zt; 50. Holst, op 14.36. Algemeen klassement: 1. Pintens (Bel) 32.32.16 2. Colombo (Ita) op 25 seconden; 3. Pfenninger (Zwl) op 1.06: 4. De Vlaeminck (Bel) op 1.15; 5. Cavercasi (Ita) op 2.01: 6. Poppe (Bel) op ,13: 7. Janssens (Bel) op 3.40: 8. Van Neste (Bel) op 5.38: 9. Viftan (Zwl) op 5.40; 10. Cavalcanti (Ita) op 6.11: 12 Prinsen (Ned) op 6.39; 14. Schepers (Xed) op 9.03: 15. Karstens (Ned) op 10.21; 23. Krekels (Ned) op 14.36; 31. De Koning (Ned) op 20.44: 43. Steevens (Ned) op 34.09: 50. en laatste Holst (Ned) op 1 34.43. Dagploegenklassement: 1. Fllotex 17.54 03; 2. Flandria zt; 3. Goudsmit-Hoff op 2.45; Algemeen ploegenklassemcnt: 1 Fllotex 96.46 43 2. Flandria op 2,21; 3. Goudsmlt- Hoff op 4.08. Puntenklassement: 1. De Vlaeminck (Bel) 179 punten; 2. Plntens (Bel) 135; 3. Karstens (Ned) en pfenninger (Zwl) 125; 5. Cavercasi (Ita) 119; 6. Krekels (Ned) 110.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13