MINH: SAIGON VREEST VREDE Japan heeft nu Okinawa terug „Kanonnen aan Suezkanaal zwijgen niet lang meer" Telefonisch vergaderen zal sterk toenemen sl;: Barzel kandidaat CDl voor kanseliersehap Kinderen jong wennen aan alcoholgebruik Drieduizend vrouwen voor abortus naar Engeland via NVSH PTT-experiment in Sonsbeek Aardbeving in Chili Socialisten innen op Malta "Times kreeg eheim rapport |an ambtenaar 31 Nog één van de negen over Lagerhuis stemt in Felle betoging tegen verdrag najaar over EEG McGovern wil in topfuncties meer vrouwen Uw probleem is het onze.... Nixon strijdt tegen verslaving drugs LABOUR WINT IN LONDEN Binnen negen maanden Rechten van de mens ook voor het verzet II VRIJDAG 18 JUNI 1971 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Een van de be- ;kt mgrijkste deelnemers aan de anifestatie „Sonsbeek buiten staperken", die zaterdag a.s. van art gaat, is de PTT. In het in- n rmatie- en communicatiecen- um, een groenkleurige halve aP al, heeft PTT de modernste ap- iratuur opgesteld om het con- ct mogelijk te maken met de nil ereld, die buiten de perken van Dnsbeek gelegen is, maar toch alles met deze manifestatie te maken heeft. De wachtwoorden voor Sons- beek-1971 zijn voor alles: informatie en communicatie. Voor PTT is het bijzonder interessant welke ervarin gen zullen worden opgedaan met de telefonische discussies, waaraan vele personen tegelijk deel kunnen nemen. Met name is dit experiment voor PTT het belangrijkste, omdat naar ver wachting in de toekomst het telefo nisch vergaderen sterk zal toenemen. Aan de discussies over alles wat iets met Sonsbeek uitstaande heeft kunnen maximaal tien personen per SAIGON (Reuter) De hui- .ej.tge regering in Saigon is 'bang or vrede'. Dit heeft generaal Deong Van Minh (Grote Minh) z'i klaard. Minh wordt beschouwd de sterkste politieke rivaal n de huidige president Ngoejen oni| n Thieu bij de presidentsver- kje ezingen, die in oktober in Zuid- etnaV1 gehouden zullen wor- ker linh, die wegens zijn lengte (1,83 I „Grote Minh" wordt genoemd, den eft gisteren opgeroepen tot „beëin- ling van de broederoorlog in Zuid- etnam op basis van een vreedzame z existentie". kLETTA (AP, UPI) De socia le partij van de 54-jarige Dom toff heeft de verkiezingen op het dellandse Zee-eiland Malta ge- is mhnen. In het 55 zetels tellende par- yiient behaalden zij 28 zetels tegen regerende Nationale partij van tuk mier George Borg Olivier 27. irdat de meerderheidspartij een rzitter mag benoemen, zal de t als erderheid van de socialisten 2 ze- worden. )e nieuwe premier heeft een ra- ale koerswijziging aangekondigd. wil de nauwe banden van het Olg< nd met Engeland verbreken en strikt neutrale politiek volgen. De ionalisten zijn negen jaar onafge- ken aan het bewind geweest. Op eiland is een grote Britse militai- basis en het is een van de steun- X* iten van de NAVO in het Mid del - lse Zeegebied. De verkiezingsuit- i heeft dan ook weinig enthousi- r. ie gewekt in Londen en NAVO- 'W%. «en. X - aar maakt men zich nu ernstige S ?en over de toekomst van het ei- - Nu de Sowjet-unie steeds meer ingstelling toont voor het Middel- lse Zeegebied en daar met een te vloot opereert, hecht men grote ,,,,-;taire waarde aan de bases op ta. Bovendien verdenkt men de we premier van het eiland van pathie voor Moskou. De Sowjet- heeft grote belangstelling voor ta, zoals het de laatste tijd ook IEW YORK De New York (l les heeft het geheime rapport het Pentagon over de oorlog fietnam uit handen gekregen een voormalig ambtenaar het Amerikaanse ministerie defensie. Het is Daniel Ells- die het Pentagon heeft ver en die nu wetenschappelijk ewerker is bij het MIT, het ichusetts Institute of Tech- in De 54-jarige generaal verklaarde dat nationale verzoening volgens hem alleen tot stand kan komen als Noord-Vietnam het niet-communisti- sche karakter van Zuid-Vietnam er kent en aanvaardt en als alle partijen met inbegrip van de Viet Cong zich willen laten leiden door regels van democratie. Beide partijen moe ten de bevolking van Zuid-Vietnam „het recht verlenen zelf te beslissen over haar eigen toekomst", aldus Minh. De generaal ging niet direct in op vragen of hij zich bij de komende presidentsverkiezingen kandidaat zal stellen. Onlangs is door het Zuidviet- ramese parlement een wet van kracht verklaard, waardoor presi dentskandidaten een minimaal aantal handtekeningen van parlementsleden of districtsbestuurders moeten ver werven. VERZET Tegen deze wet is door de oppositie fel verzet gerezen. Verklaard werd dat president Thieu deze wet erdoor heeft gekregen via omkoping van de volksvertegenwoordiging en intimida tie. Minh heeft bij die gelegenheid ver klaard de kieswet in strijd te achten met de grondwet. Waarnemers maak ten daaruit op dat Minh zich zou te- n. gtrekken als presidentskandidaat. Hij heeft zich daar zelf echter nog rvet over uitgelaten. KY Vice-president Ngoejen Cao Ky, die zich kandidaat heeft gesteld voor de presidentsverkiezingen, heeft ver klaard dat zijn eerste taak als presi dent zou zijn het uitroeien van de corruptie. „Ik wil deze corrupte maatschappij veranderen. Dat is het eerst noodzakelijk", al dus Ky. De vice-president heeft ge zegd al een kandidaat te hebben voor het toekomstige vice-president- schap. Ky zei diens naam pas bekend te maken als president Thieu zijn kandidaat heeft aangewezen. Thieu heeft zicih nog niet officieel kandidaat gesteld voor de verkiezingen in okto ber. TERUGTREKKING De VS hebben Hanoi en de voorlo pige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam meegedeeld bereid te zijn over een datum van terugtrek king van alle Amrikaanse troepen te praten. Dit gesprek is echter pas mo gelijk zodra Hanoi zegt wat het wil aanvangen met de „massale, illegale aanwezigheid" van Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja. Een en ander is meegedeeld op de 117de zitting van het Victnamoverleg in Parijs. De Amerikaanse onderhan delaar' David Bruce zei aan de confe rentietafel dat de eisen van de Ame rikaanse tegenstanders tot eenzijdige terugtrekking onaanvaardbaar zijn. SYDNEY Van de zondag in een ziekenhuis in de Australische stad Sydney geboren negenling is nog één kind in leven. Het is een jongetje, dat bij de geboorte 339 gram woog. Gisteren overleed een meisje van 454 gram. Reeds eerder waren vijf kinderen overleden. Twee kwamen levenloos ter wereld. De kinderen waren 1-2 weken te vroeg geboren. informatiecentrum tegelijk meedoen. Om dit mogelijk te maken, werd een speciale apparatuur ontworpen. Behalve in Sonsbeek zelf zijn er dergelijke centra in Rotterdam, Maastricht, Enschede, Groningen en Leiden. Het Instituut voor Creatief Werk heeft het voornemen een alter natief communicatiecentrum in Fins- terwolde in te richten, dat ook zijn verbindingen met Arnhem zal krij gen. AFBEELDINGEN Het telecommunicatienet heeft ove rigens niet uitsluitend ten doel tot discussies te komen. Ook kunnen af beeldingen worden uitgewisseld, te keningen en dergelijke. Via facsimile apparaten kunnen ze binnen tien mi nuten worden overgeseind van het ene naar het andere centrum. Verder is het de bedoeling berichten uit te wisselen, maar ook bij voorbeeld de weersverwachting. Het ANP heeft toegezegd, komende maanden speciaal voor Sonsbeek meer aandacht te be steden aan kunstnieuws uit binnen- en buitenland. Het informatiecentrum wordt bemand door onder andere studenten van de School voor de Journalistiek. Aan „Sonsbeek buiten de perken'' werken ook vele buitenlandse kunste naars mee. Men vindt hun werken in Sonsbeek of „buiten de perken" en dat omvat een groot aantal plaatsen in Nederland. Het hele budget van deze manifes tatie van hedendaagse kunst, die tot half augustus loopt en gratis toegan kelijk is, bedraagt ruim negen ton. De kosten worden gedragen door overheid, bedrijven, instellingen en particulieren. SANTIAGO DE CHILI -* In het bergachtige noorden van Chili, dicht bij de grens met Argentinië, heeft zich gisteravond een zware aardbe ving voorgedaan. De beving, die 90 seconden duurde, had op de schaal van Richter een sterkte van 7. Volgens het Chileens ministerie van binnenlandse zaken is bij deze aardbeving een mijnwerker om het leven gekomen. In de haven stad en in het binnenland werd scha de aangericht. De omvang is nog niet bekend. Het havenplaatsje Taltal werd in december 1965 bij een aard beving gedeeltelijk verwoest. LONDEN (Reuter) Het Britse parlement zal na het zomerreces defi nitief beslissen of Engeland al dan niet tot de Europese gemeenschap toetreedt. Dit heeft premier Edward Heath gisteren in het Lagerhuis be kendgemaakt. Mocht de beslissing po sitief uitvallen dan zal het toetre dingsverdrag tegen het eind van dit jaar worden getekend. Over het „witboek"" dat wordt op gesteld over de onderhandelingen, zal nog deze zomer een „verkennend" de bat worden ghouden. Maar de rege ring zal dan niet om een principeuit spraak vragen. Tegenstanders van de toetreding hadden om uitstel ge vraagd. WASHINGTON (UPI, Reuter, AP) In Washington en Tokio is gisteren gelijktijdig het ver drag ondertekend, waarbij Ame rika het eiland Okinawa terug geeft aan Japan. De onderteke ning door minister Rogers van Amerika en zijn Japanse ambt genoot Achii ging gepaard met bloedige betogingen in Japan se steden en op Okinawa. Zeker achthonderd demonstranten zijn gearresteerd. Tal van agenten en betogers ziin gewond geraakt. De betogers ageerden fel tegen de inhoud van het historische verdrag, dat Amerika en Japan gisteren slo ten. Het bepaalt namelijk ondermeer, dat Amerika een groot aantal militai re bases op het eiland houdt. Hoewel Amerika nooit heeft willen bevesti gen dat er atoom- en waterstofbom men op het eiland opgeslagen liggen, staat wel met vage woorden in het verdrag dat deze nu verwijderd zul- WASHINGTON (UPI) De Ame rikaanse Democratische senator Ge orge McGovern vindt dat de (vrouwen ondervertegenwoordigd zijn in de hoogste posities. In een rede voor vrouwen van de Democratische Par tij, zei McGovern, die zich kandidaat heeft gesteld voor de presidentsver kiezingen van 1972, dat hij als hij president wordt een vrouw zal benoe men in het Hooggerechtshof, zodra aaar een vakature voorkomt. McGovern heeft aangekondigd ook een vrouw te zullen benoemen als Amerikaans ambassadeur bij de VN. In het nieuwe Amerikaanse kabinet zullen (verschillende vrouwen zitting hebben, aldus de senator. Eén van de eerste prioriteiten die ik zou stellen zou zijn het aanwerven van veel meer vrouwen voor de hoogste niveaus van de regering". Als 51 procent van de bevolking uit vrouwen bestaat dan kunnen wij dat zeker beter doen, dan het hand haven van een Hooggerechtshof, een regering en een Nationale Veilig heidsraad, die geheel uit mannen be staat", zo voegde McGovern er aan toe. ..Ik zeg u dit. omdat ik me zou schamen voor mijn regering als zij na twee jaar slechts één procent van haar hoogste functies laat vervullen door vrouwen, zoals nu het geval is", aiaus ae senator. len worden. De New York Times weet al te melden, dat de Verenigde Staten deze nu willen overbrengen naar Zuid-Korea, de Philippijnen, Thailand en Formosa. Alleen al in Tokio waren zo'n der tigduizend betogers op de been, die de strijd aanbonden tegen 12.000 man oproerpolitie. Zoals gebruikelijk bij dit soort manifestaties in Japan ging het er heet toe. De slag begon toen de politie de wijk afsloot, waar de rege ringsgebouwen en de Amerikaanse ambassade liggen. Het verdrag bepaalt dat Amerika 46 van de 134 militaire bases en in stallaties aan Japan zal overdragen. Vanaf de 88 bases die de VS behou den. mogen zij echter niet meer zon der instemming van Japan aanvallen op andere landen uitvoeren. Okinawa werd gebruikt als uitvalsbases voor de zware B-52-bommenwerpers die Vietnam bestoken Het hoofd van het burgerbestuur op Okinawa, Yara, heeft gisteren ver klaard dat het verdrag ingaat tegen de wensen van de bevolking van het eiland. Volgens hem waren de garan ties die het verdrag geeft voor ver wijdering van de atoomkoppen van het eiland veel te vaag. Ook hekelde hij het feit dat Amerika zoveel bases op het eiland houdt. Premier Sato van Japan zei na de ondertekening dat nu een nieuw tijd perk is aangebroken, „waarin Japan en de VS zullen samenwerken om een bijdrage te leveren voor de vrede en welvaart in Azië en het gebied van de Stille Oceaan en zo in de wereld". Minister Rogers merkte op dat het verdrag aantoonde, „dat 'Japan en Amerika met intelligentie en goede wil verstandige oplossingen van de gemeenschappelijke vraagstukken kunnen vinden. Om Okinawa is in de tweede we reldoorlog 83 dagen verbitterd ge vochten. Wekenlang probeerden de Amerikanen onder moordend vuur voet aan land te zetten. Zelfmoord vliegers stortten zioh op de Ameri kaanse vloot en brachten dertig sche pen tot zinken. Vierhonderd Japanse vliegtuigen werden neergeschoten. Toen tenslotte op 27 juni 1945 de Amerikanen het eiland hadden ver overd, waren 90 000 Japanse soldaten gedood, honderdduizend burgers om gekomen en 11.400 Amerikanen ge sneuveld in de slag om het eiland. De Japanse opperbevelhebber en ?ijn chef-staf pleegden harakiri. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In nehandellng worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per •uier dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hierbij zend ik u een af druk van een oude munt Aan de ene kant is het opschrift: „D-Gelriae 1755" en aan de andere kant: „Sp.nos (EN) Deo) rondom een wa pen met twee leeuwen. Zelf vermoed ik -dat de munt destijds wettig be taalmiddel was, nl. toen Nederland nog uit zeven provinciën bestond, en dat elke provincie haar eigen munt uitgaf, het woord Gelriae zou dan Gelderland moeten zijn. Antwoordt: Uw munt is een Gel derse duit. Inderdaad sloeg elke pro vincie haar eigen munten. iHet oo- schrift luidt: Ducatus Geldriae (het hertogdom van Gelre) en Spes nos tra in Deo (onze hoop is in God). Het slaan van eigen munten heeft voort geduurd tot de Franse tijd. Daar er veel verkeer was tussen de gewes ten, werden de munten door elkaar gebruikt, zodat men overal muntjes van Gelderland kon vinden. Een oude duit heeft niet veel waarde, maar is leuk voor een verzamelaar, het woord Ducatus betekent niet du- caat. Dat laatste woord is afkomstig uit Venetië, waar men gouden munt sloeg met het ODschrift „Ducatus". Vraag: Na het overlijden van de vader 'hebben de kinderen hun erf deel ter beschikking gelaten van hun moeder. Mag nu de moeder het huis, dat eigendom was van haar en haar man, zelfstandig verkopen? Heeft zij een akkoordverklaring no dig van alle betrokkenen? Mag zij als een van de kinderen weigert, dit kind vaders erfdeel in geld uitke ren? Er staat nog een kleine hypo theek op het huis. Antwoord: Het huis behoort tot een onverdeelde boedel en het is als dit niet duidelijk mocht blijken niet behoorlijk daarover te be schikken, want het is niet het on verdeelde eigendom van de moeder. Aangezien de verkoop toch met be hulp van een notaris moet geschie den, is 't het beste de notaris de hele zaak met alle erfgenamen te laten regelen, zo er moeilijkheden over de verdeling rijzen. Deze kan dan te vens de zaak met de hypotheekgever afdoen. Ondanks alle oorlogsgeweld rookt deze Zuidvietnamese vrouw, lid van de Montagnards, een bergstam in het noorden van het land, ongestoord haar pijpje. CAIRO (UPI) Het Midden- Oosten, inclusief Egypte, schijnt op de drempel te staan van ern stige ontwikkelingen. Niemand kan voorspellen wanneer de zwijgende kanonnen langs het Suezkanaal weer in aktie zullen komen. Maar er bestaat een algemeen ge voelen, gepaard gaande met angst, dat dit niet lang meer op zich zal laten wachten. Een nieuwe fase be gint bijna, omdat de periode van „het testen van bedoelingen" waarom heeft Sindney Zion, voormalig aggever bij de New York Times eerderhdgemaakt. Zion heeft de naam kere-p Ellsberg genoemd in een uitzen- met van het New Yorkse radiosta- afrekh WMCA. on wilde met zeggen hoe hij aan inlichtingen kwam. Hij vertelde er dat zijn bronnen zeer be- wbaar zijn. De New York Times l geweigerd commentaar op de r laringen van Zion te leveren. jr it boek dat Ellsberg aan de New j f i Times heeft geleverd en dat de Ji s vormde van een geruchtmaken- fl 7/ maar afgebroken serie over de I t waarop de VS bij de oorlog in 'j/J nam betrokken ziJn geraakt, heet "4 I's «eschiedenis van de Amerikaanse dsvormir.g in de Vietnampolitiek'. t is een op last van de toenma- minister van defensie, Robert tmara, ingestelde studie. Zion verklaard dat Ellsberg 'reeds Jnge leeftijd een zeer belangrijke k kreeg op het departement van S- ïAfisie waar hij onder John lugh ton werkte op de afdeling lationale veiligheidszaken'. Van een verslaggever DEN HAAG Ouders moeten hun kinderen al jong wennen aan alcoholgebruik, maar dan wel zo, dat zij een drinkpatroon ontwikkelen, waarin het onge woon is echt dronken te worden. Dat komt naar voren uit een Ame rikaans onderzoek. Er blijkt verband 1e bestaan tussen het drinkpatroon van bepaalde groepen en het voorko men van drankmisbruik. Weinig alco holmisbruik komt voor wanneer men sen gewend zijn bij het drinken ook te eten, wanneer het drinken van al cohol norn.aal bestanddeel is van het dagelijks leven, wanneer duidelijk onderscheid leeft tussen drinken op zich en dronkenschap, en wanneer het drinken steeds een geïntegreerd onderdeel blijft van een groter geheel van activiteiten. Deze vijf kenmerken voor een cul tureel drinkpatroon met weinig alco holmisbruik wqrden genoemd in het onlangs in New York verschenen boek The prevention of drinking pro blems: alcohol control and cultural influences, van de Amerikaan R. Wil kinson. Behalve ouders hebben ook de re geringen een rol bij het beïnvloeden van de houding tegenover alcohol. Wilkinson suggereert dat zij bijvoor beeld kunnen eisen dat de reclame de alcohol nooit als iets geïsoleerds mag presenteren. De regeringen kunnen bevorderen dat de cafés hapjes bij de alcohol verkopen en zij kunnen via de belastingen de verkoop van sterk alcoholische dranken bemoeilijken. Amerika had gevraagd nu voorbij is en in een impasse is gekomen. Deze onheilspellende taal is van de Egyptische journalist Hassanein Hei- kal. In zijn wekelijkse bijdrage aan het gezaghebbende dagblad Al Ach- ram schreef Heikal gisteren verder, dat Egypte geen enkel vertrouwen meer heeft in de Amerikaanse be middelingspogingen. „Het is nu zes weken geleden, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Ro gers, Egypte heeft verlaten, zes we ken die geen enkele aanwijzing heb ben opgeleverd van een ontwikkeling die een positief effect zou kunnen hebben op de crisis", aldus Heikal. „Daarom wordt het nu voor Egypte zaak zijn eigen conclusies te trekken. En de enig mogelijke conclusie is dat Amerika Israël niet kan of wil dwin gen zich terug te trekken uit de be zette gebieden! Volgens Heikal kan Egypte zich niet langer veroorloven de dingen af te wachten. „Als het nog langer stil blijft, zullen we wel eens eenzelfde ernstige terugslag te verwerken kun nen krijgen als in juni 1967". WASHINGTON (UPI) President Nixon heeft het Amerikaanse Con gres gisteren om een extra-bedrag gevraagd van 155 miljoen dollar om een breed opgezette en wereldom spannende strijd te gaan voeren te gen de verslaving aan verdovende middelen. In een speciale boodschap aan het Congres noemt Nixon deze verslaving een nationale noodtoestand, die nu 'zowel het lichaam als de ziel van Amerika teistert'. LONDEN Bij verkiezingen in Londen voor een vacante zetel in het Lagerhuis heeft Labour gisteren een grote overwinning behaald op de con servatieve regeringspartij. De uitslag is volgens waarnemers een duidelijk blijk van ontevreden heid van de bevolking met het beleid van de conservatieve regering-Heath. BONN (AP) De Westduitse CDU zal Rainer Barzel, de hui dige fractieleider van de chris ten-democraten in de Bondsdag, kandidaat stellen voor het bonds kanselierschap in 1973. Dit heeft de CDU gisteren in Bonn be kendgemaakt. Barzel heeft gisteren het bestuur van zijn partij laten weten bereid te zijn in september 1973 in het strijd perk te treden tegen de huidige bondskanselier Willv Brandt. Barzel heeft tevens verklaard bereid te zijn het voorzitterschap van de CDU te aanvaarden. Het voorzitterschap is thans in handen van ex-bondskanse lier Kurt-Georg Kiesinger. Met de kandidaatstelling van Bar zel staat nog niet vast dat hij ook de officiële kandidaat van de CDU voor het bondskanselierschap zal worden. Hierover zal dit najaar op een spe ciaal congres van de CDU worden be slist. Er zijn verschillende andere ge gadigden, onder wie Gerhard Schro der, die minister van binnenlandse en buitenlandse zaken en van defensie is geweest in verschillende kabinetten. Daarnaast wordt Helmut Kohl, de premier van de deelstaat Rijnland - Westfalen, als een eventuele kandi daat genoemd. Bondskanselier Brandt heeft op een persconferentie in Washington gerea geerd op de rede die de Russische partijleider Breznjew op het Oost- (Van een verslaggever) DEN HAAG Tot nu toe hebben ongeveer 3.000 vrouwen door bemiddeling van de NVSH arbortusreizen naar Engeland gemaakt. In geen enkele geval hebben zich complicaties voorge daan of zijn klachten geuit, al dus heeft de NVSH op een pers conferentie in Den Haag meege deeld. De vereniging bemiddelt nu negen maanden. De NVSH stelt zich op het stand punt dat zij bij wijze van nood maatregel tot in Nederland de abor tusmogelijkheden zijn verruimd inlichtingen over en hulp bij abortus in Nederland dient te geven aan vrouwen die zelf de wens te kennen geven hun zwangerschap te beëindi gen. Vrouwen die nog geen tien weken zwanger zijn maken een steeds grote re kans om, voor 400 gulden, in een academisch ziekenhuis in Nederland tc worden geholpen. De Engelse kli nieken helpen nog vrouwen die zes tien weken zwanger zijn. Een behandeling in Engeland kost, inclusief de reis van Zestienhoven bij Rotterdam, circa 1.100 gulden, exclu sief de reis 890 gulden. De behande ling impliceert een verblijf in Londen van twee nachten, en men kan zich tot uiterlijk twee dagen voor het ver trek van het vliegtuig opgeven. Op grond van de gegevens van 1.300 vrouwen die een reis naar En geland hebben gemaakt, heeft de NVSH de indruk dat de helft der i bortus-kandidaten bestaat uit onge huwde vrouwen van 14 tot 26. en de helft uit gehuwde, met gemiddeld twee kinderen, van 26 tot 35 jaar. Eveneecy» de helft is uit de Rand stad afkomstig. Niet minder dan 20 procent komt van het platteland van Noord-Brabant en Limburg, waaruit de NVSH concludeert dat in deze provincies de nood het hoogst is. duitse partijcongres heeft gehouden. Brandt zei slechts een uittreksel van de rede te hebben gelezen. ..Twee za ken schijnen echter duidelijk te zijn. Ten eerste heeft Breznjew gezegd ge ïnteresseerd te zijn in een positieve afloop van de besprekingen over Ber lijn. En ten tweede dat hij een posi tief oordeel heeft geveld over het (Russisch-Westduitse) verdrag van vorig jaar, zo verklaarde hij. Brandt zei het van belang te vinden dat Breznjew juist in de DDR over deze twee kwesties had gesproken. Brandt heeft een driedaags bezoek aan de VS gebracht en onder meer besprekingen gevoerd met president Nixon en minister van buitenlandse zaken William Rogers. In de VS heeft Brandt tevens een eredoctoraat in ontvangst genomen. Op de persconferentie zei Brandt dat over een vijftal onderwemen was gesproken met president Nixon en minister Rogers, zoals de Oostpolitiek, ue verhouding VS-West-Europa en de kwestie van de Amerikaanse troepen in Europa, de besprekingen met Mos kou over wederzijdse vermindering van strategische kernwapens (SALT). Voorts was Brandt ingelicht over de oorlog in Vietnam, het Amerikaanse beleid inzake China en over de toe stand in het Midden-Oosten. Van een verslaggever BREDA De universele verkaring van de reehtcn van de mens dient aangevuld tc worden op het punt van de rechten van inwoners van een land die zich verzetten tegen de over rompeling en bezetting door een an der land. Mr. G. Ch. Aalders, voorzitter van de Ned. vereniging van ex-politieke gevangenen, lanceerde deze gedachte op het congres van de Expogé in Den Haag. In een bezet land heeft de verzet- pleger geen rechten. Hij wordt ge vangen genomen, verhoord, berecht en veroordeeld alles en alleen naar het believen van de bezetter. De vrijheidsberoving geschiedt ge heel naar willekeur Daarom gaan er steeds meer stemmen op de „univer sele verklaring" zodanig aan te vul len dat verzetsmensen, indien zij worden gearresteerd, zullen worden beschouwd als politieke gevangenen op wie ook rechten, toegekend in de „universele verklaring" van toepas sing zijn, aldus mr. Aalders. Elke vrouw die zich in Engeland w'l laten aborteren moet een verkla ring hebben van een Nederlandse arts over de duur van haar zwanger schap; Zij wordt, alvorens te worden ppopereerd. door een Engelse arts on derzocht, en krijgt na de behandeling een brief mee voor haar huisarts. De kans dat de NVSH in de toe komst een eigen kliniek in Londen za! openen is gering. De vereniging onderhoudt nu, via een tussenper soon, contacten met drie klinieken in de Britse hoofdstad, waar, eveneens door haar bemiddeling, ook een aan zienlijk aantal Duitse vrouwen wor den geholpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11