remier Gandhi: Buitenland vièrenlèest doet veel te weinig NOG DIT JAAR KANS OP REGELING M.-OOSTEN lapport tegen gebruik van biologische en chemische wapens Johnson hield besluit troepen in Vietnam in te zetten geheim Geen publicatie geheime stukken discriminerend Hulp tot dusver armzalig Neo-fascisten Labour wil debat sluiting werf Minister Rogers optimistisch NEW YORK TIMES ONTHULT: Toestemming zondag opening zwembad van de baan Ministerie: Henk Bakker niet in steek gelaten Moskou krijgt verslag Navobesprekingen WOENSDAG 16 JUNI 1971 IV DELHI (AP, Reuter) Dc e premier Indira Gandhi heeft parlement felle kritiek gele- op de internationale gemeen- die volgens haar veel te weinig eeft geboden. het parlement zei mevrouw de houding van de andere tegenover het Oostpakistaanse elingenprobleem te betreuren. dusver verleende hulp noemde ■mzalig". zou willen weten of er een land ook maar een tiende deel van obleem onder ogen heeft gezien, nee wij geconfronteerd zijn. Als Europa 10.000 vluchtelingen een oversteken dan bemoeit het ge- ontinent zich ermee. iHet wordt )ers uitvoerig behandeld. ARM LAND hier zijn in enkele wc- lijna zes miljoen vluchtelingen ens overgestoken en ons land is rm land. In dit land bestaat ge- aan bijna alles wat de vluchte- hard nodig hebben. Maar de die wij tot dusverre hebben ge- is armzalig en slechts een van wat nodig is. ister voor vluchtelingenzaken, Khaldikar heeft gezegd dat uit uitenland ten bedrage van 20 n dollar aan hulp is binnenge- HEL haar rede heeft mevrouw Gan- 'oorts opgemerkt dat „India door een hel te zul'en gaan als van de stroom vluchtelingen, llleen India maar de gehele in- lionale gemeenschap zal „te lij- ijgen van de gevolgen" van de Kkclingen in Oost-Pakistan. J zullen niet toestaan dat de in- Éonale gemeenschap zich niets pkt van wat er in dit gedeelte j wereld gebeurt", zo vervolgde Je vrouw Gandhi verweet de we- fcchten niet tijdig druk op Pa- 1 te hebben uitgeoefend, zodat blitieke oplossing in Bangla Desj ijn gevonden. Premier Gandhi bpnieuw geëist dat „alle vluch- naar Oost-Pakistan moeten n terugkeren. I REPATRIËRING Sadroeddin Agha Khan, de nissaris van de VN voor Jslingen heeft in Calcutta ver dat vrijwillige repatriëring Jluchtelingen de beste oplossing het Oostpakistaanse vluchte- Jprobleem. jrikaanse en Russische trans- iegtuigen ziin gisteren begon- Ct het overvliegen van vluchte- lit Calcutta naar verder in In- gen gebieden. CHINA ia heeft voor 70 miljoen dollar lederen toegezegd aan Pakistan 6de te voorzien in de dringende fte van het land. Dit heeft het panse blad Pakistan Times be- èmaakt. den heeft 5 miljoen dollar aan toegezegd voor hulp aan de lelingen. ROME (UPI Reuter) Duizenden neo-fascisten verzamelden zich giste ren bij het hoofdkwartier van de par tij in Rome en brachten hun leiders met gestrekte armen de fascisten- groet. Zij vierden de grootste verkie zingsoverwinning die zij sinds Musso lini in Italië hebben behaald. Ik draag deze overwinning op aan onze doden en aan de jeugd van Ita lië, zei Giorgio Almirante, leider van de MSI, de neo-fascistische Sociale Beweging die bij verkiezingen op Si cilië en voor zo'n 160 gemeenteraden elders in Italië veertien procent van het totaal aantal uitgebrachte stem men behaalde, tegen 7 procent bij vo rige verkiezingen. De secretaris van de christen-de mocratische partij, die de zwaarste verliezen leed, merkte op: „Het is een ruk naar rechts, een totaal verkeerde en gevaarlijke richting, een richting die alle problemen alleen maar ern stiger maakt en niets oplost". Met 31 procent van de stemmen te gen veertig Drocent bij vorige na-oor- logse verkiezingen is de christen-de mocratische partij wel de grootste partij in Italië gebleven, maar heeft zij toch een gevoelig verlies geleden. De communisten bleven tweede en de neo-fascisten zijn nu derde. Zij zijn de socialisten gepasseerd, althans daar waar het afgelopen weekeinde is gestemd. BOCHOLTZ Gistermiddag is in Bocholtz de 12-jarige Jantje Donners uit die plaats bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De jongen gaf op zijn fietsje geen voorrang aan een auto die op een voorrangsweg reed. Padvindsters ontfermen zich over vluchtelingenfamilies die met een Russisch vliegtuig van Calcutta naar Raipur zijn gebracht. De luchtbrug, die de overvolle ge bieden verlichten,.begint nu op gang te komen. Ook Amerikaan se toestellen zijn ingeschakeld. - LONDEN (AP, Reuter, UPI) De Britse Labour Partij heeft om een spoedvergadering van het Lagerhuis verzocht om dc dreigende sluiting van de aan 7500 personeelsleden werk biedende scheepsbouwmaatschappij Upper Clyde Shipbuilders (USC) in Glasgow te bespreken. De werknemers van deze Schotse maatschappij, die aan de rand van een faillissement staat, hebben ge dreigd de drie werven van de onder neming te bezetten als de regering niet bijspringt. De regering Heath heeft maandag besloten de maat schappij geen financiële steun te ge ven. Robert Smith, die benoemd is tot curator van de scheepswerf, heeft verklaard dat de USC een schuld heeft van 28 miljoen pond sterling. De werf is thans bezig met de bouw van 16 schepen en heeft orders voor tien grote schepen. De Schotse vakbondsleiders hebben gisteren geëist dat de Britse regering overgaat tot nationalisering van de scheepsbouwmaatschappij Honderden woedende Schotse ar beiders ziin gisteren naar Londen ge trokken om voor de ambtswoning van premier Heath in 10 Downing- street te protesteren tegen de weige ring de werf geldelijk te steunen. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Rogers, gelooft dat het nog steeds mogelijk is om dit jaar een in terim-regeling te treffen tussen Egypte en Israël over de opening van het Suezkanaal. Volgens Rogers bestaat er al op vijf punten overeenstemming tussen de twee landen. In de eerste plaats zijn zowel Egypte als Israël en Amerika, Engeland en Frankrijk het erover eens dat het kanaal weer bevaarbaar moet worden gemaakt. De partijen zijn het er ook over eens, dat Egypte het kanaal moet beheren. In de derde plaats bestaat er geen verschil van mening over dat het ak koord over heropening van het ka naal een eerste stap moet zijn in het kader van een volledig vredesak koord. De Itestaande wapenstilstand HAAG Een commissie efensiedeskundigen en poli ander voorzitterschap van :Kooymans heeft een rap- Limburg vraagt aandacht voor ioeilijke situatie iSTRICHT Gedeputeerde van Limburg vertrouwen erop |n volgend kabinet in zijn pro- ja rekening zal houden met de Ike situatie in het zuidelijk deel (ze provincie en daarom bijzon- aaatregelen voor dit gebied on- jderd zal willen Mijven treffen, lebben G S. dinsdag getelegra- lan de kabinetsinformateur en voorzitters van de Tweede [fractie. pt telegram wordt gewezen op Izakelijke economische her- 'ering van zuidelijk Limburg Jtolge van de sluiting van de Deze herstructurering stag- Ihans in ernstige mate. Er is •doende vervangende werkge- p<3 tot stand gekomen. Vooral jelijke mijnstreek is een bron •te zorg, zo wordt opgemerkt. prgemeester van ricostad treedt af BCO-STAD De burgemees- I de stad Mexico, Alfonso Mar- 'ominguez, alsmede het hoofd I politie, zijn gisteravond afge- ^gftreden komt na de aanval ^ige week van gewapende jon- V op deelnemers aan een ■riënteerde studentenbetoging •tad Mexico, waarbij minstens •den vielen. port aan de leden van de Tweede Kamer aangeboden, waarin maat regelen worden aanbevolen ter voorkoming van biologische en chemische oorlogsvoering. Nu in Genève het ontwapenings- overleg gaande is, waaraan Neder land de laatste twee jaar deelgeno men heeft, acht de commissie een duidelijk standpunt gewenst. Het Ge- neefse overleg biedt namelijk de kans de biologische- en chemische strijd middelen volledig uit te bannen, te meer omdat ze hoewel vernietigend, niet bepalend zijn voor de krachts verhoudingen tussen de staten. Er is reeds een verbod om deze wapenen als eerste te gebruiken. Daarnaast echter zou een produktie- en aan- maakverbod noodzakelijk zijn. Nu er hoop is, dat een dergelijk verbod ten aanzien van de biologische wapenen (het verspreiden van ziekte verwekkende stoffen) tot stand komt is de tijd gunstig ook de chemische wapens (traangassen, zenuwgassen, ontbladering9middelen e.d.) onder een volledig verbod te stellen. De moei lijkheid hierbij is echter dat een deel van deze stoffen ook normale toepas sing in de chemische wereld hebben. Overtreding Overtreding van de verboden zou den aangemeld moeten worden bij de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, die de bevoegdheid tot onder zoek zou moeten hebben. Direct in schakelen van de Veiligheidsraad brengt namelijk het politieke element te snel en te veel in de beoordeling. Op nationaal niveau stelt de com missie voor de research naar biologi sche en chemische strijdmiddelen on der civiel beheer te stellen. Ten aan zien van het medisch-biologisch labo ratorium bestaan hiervoor reeds plannen. Twee Nederlanders gedood in België BREDA De 26-jarige W. de Jong en de 38-jarige A. Aerts, bei den afkomstig uit Breda en werk zaam bij een bouwbedrijf, zijn gis teren te Wuustwezel (België) bij een autobotsing om het leven ge komen. De 19-jarige M. Jansens uit Breda en S. de Weerdt uit Hoboken (België) werden zwaar gewond. Minder ernstig gewond werd de 35- jarige A. Machielsen uit Rijsbergen. Het ongeluk gebeurde toen een vrachtwagen uit Terneuzen die in de richting Antwerpen reed, moest gezegd dat „de wind van oorlog weer in het Midden-Oosten waait". Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft de aanval op de tanker gisteren officieel afgekeurd. Hij noemde dergelijke aanvallen on toelaatbaar. In Beiroet heeft het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, dat de aanval op de tanker claimt, ver klaard, dat de vier guerrillastrijders die negen bazooka's hebben afge vuurd vanaf een speedboot op de Co- ral Sea in Noord-Jemen zijn gearres teerd. De speedboot zou door torpedoboot- jagers, afkomstig van Ethiopische zou voor een aantal jaren of maanden formeel moeten worden vastgelegd ,en tenslotte zijn de partijen het erover eens, dat Israël zich gedeeltelijk moet terugtrekken en dat een of ander soort waarnemerskorps langs de oevers van het kanaal moet worden gestationeerd. Waar nog over onderhandeld moet worden, is hoever de Israëlische troe pen zich zouden moeten terugtrekken, wat voor soort waarnemerskorps dienst moet gaan doen en of de Egyp tische troepen of andere Egyptische eenheden het kanaal mogen overste ken. Volgens Rogers kan het meeste bereikt worden met geheime diplo matie. Minister Rogers noemde de Sowjet- Unie niet, maar zei tijdens zijn pers conferentie toen hem ernaar ge vraagd werd, dat bij een interimak koord de Sowjet-Unie ook betrokken zou moeten worden. ALARM In Cairo is bekend geworden dat de Egyptische troepen langs het Suezka naal in staat van alarm zijn gebracht als reactie op de Israëlische waar schuwing dat er weer oorlog dreigt in het Midden-Oosten. Egypte zal, niet als eerste vuren, maar zal krachtig optreden tegen iedere Israëlische pro vocatie, zo is meegedeeld. De troepen zijn in paraatheid ge bracht na de beschieting van de Is raëlische tanker Coral Sea. De Israë lische radio heeft de beschieting ver geleken met de sluiting van de Straat van Tiran voor Israëlische schepen. Dit leidde in 1967 tot de zesdaagse oorlog. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft maandag Egypte heeft gisteravond laten weten, dat de verklaring van mi nister Rogers, dat er nog steeds kans is op een interimregeling over het Suezkanaal en dat Egypte en Israël het over vijf punten eens zijn, „geen juist beeld van de situatie geeft". Er is over geen enkel punt overeenstemming bereikt, aldus een Egyptische regeringswoord voerder. eilanden waarop Israël en Amerika bases hebben, naar de territoriale wateren, van Noord-Jemen zijn ge jaagd. Het Front doet een beroep op de regering van Jemen de vier man nen vrij te laten. Volgens de kapitein van de Coral Sea, een Griek, was een van de vier opvarenden van de speedboot een ne ger. De Sowjet-Unie heeft Libanon la ten weten dat zij bereid is dit land alle wapens te geven die het nodig heeft. Libanon heeft Rusland om hulp gevraagd en premier Kosygin heeft de premier van Libanon nu geschre ven dat hij krijgen kan wat hij nodig heeft. De brief van de Russische pre mier is door de Russische ambassa deur in Beiroet aan de Libanese rege ring overhandigd. In Tel Aviv is meegedeeld, dat twee Arabische infiltranten in het noorden van israël zijn doodgeschoten bij gevechten met een legerpatrouille. NEW YORK (AP, AFP, Reuter, UPI) Het Amerikaanse dag blad The New York Times heeft gisteren zes volle pagina's besteed aan het onthullen van topgeheime gegevens uit documenten van het Pentagon, waarin beschreven wordt hoe de VS betrokken zijn ge raakt bij de oorlog in Vietnam. In de derde publicatie, wordt be schreven hoe de toenmalige president Lyndon B. Johnson tot het besluit kwam Amerikaanse grondtroepen te gebruiken voor actie in Zuid-Vietnam. Deze beslissing werd genomen op 1 april 1965 en op 6 april onderstreept in een memorandum, waarin de wens van de president werd benadrukt geen enkele publiciteit te geven aan het besluit. Dit staat in een geheime studie van het Pentagon, die destijds op last van minister van defensie Ro bert McNamara werd uitgevoerd en nu is onthuld in de New York Times. In het voorjaar van 1965 was Was hington tot de overtuiging gekomen, dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam geen polittieke re sultaten hadden geleverd. Zij schenen juist een averechtse uitwerking te hebben en het Ameerikaanse optimis me nam af. Volgens de analyse van het Penta gon deden zich voor Washington drie mogelijkheden voor: 1). zich terug trekken uit Zuid-Vietnam en de ver dediging overlaten aan Saigon; 2). Amerikaanse grondtroepen inschake len; of 3). de bombardementen op Noord-Vietnam aanzienlijk uitbrei den. De laatste mogelijkheid werd on- m'ddellijk verworpen, omdat zij het reële gevaar met zich meebracht, dat China tussenbeide zou komen. Bijna gelijktijdig probeerde presi dent Johnson de kritiek tot bedaren te brengen en zich te verzekeren van de steun van de publieke opinie door in zijn rede van 7 april 1965 op de John Hopkins-universiteit in Balti more onderhandelingen zonder voor waarden vooraf aan te bieden aan Hanoi. Voorts stelde hij voor een groot project voor economische ont wikkeling in de Mekong-delta te fi nancieren, waarmee één miljard dol lar gemoeid zou zijn. Volgens de geheime documenten hield de toenmalige bevelhebber in Vietnam, generaal William Westmo reland, in de maanden die volgden niet op met het vragen om aanvul lende hulp. Tenslotte verzocht hij in een boodschap op 7 juni 1965 zo snel mogelijk 44 Amerikaanse bbtaljons naar Vietnam te sturen. Op 28 juli van dat jaar maakte president John son op een persconferentie bekend, dat aan het verzoek van Westmore- land zou worden voldaan, teneinde het hoofd te bieden aan de agres sie" van de vijand. De opvattingen van de Amerikaan se regering in die tijd worden in het document als volgt samengevat: Zij die voor het sturen van 44 bataljons waren erkenden dat de strijd in Zuid-Vietnam in een nieuwe fase was beland: Het begin van een strijd te land in Azië De regering meende dat het conflict te lang zou duren. Er was geen keuze tussen onderhandelen of niet onder handelen. Het ging er niet om een bepaalde tijd stand te houden of zich terug te trekken het was de keuze Zuid-Vietnam te redden of te verlie zen, aldus de toenmalige opvattingen in de regering.zoals die in memoran da en telegrammen van regerings autoriteiten en de studie van het Pentagon naar voren komt en die nu door de New York Times zijn gepu bliceerd. Over de opvattingen van minister van defensie McNamara wordt in de studie van het Pentagon gezegd: „Het remmen voor een personenauto die de rijweg verliet. De aanhangwagen van de vrachtauto begon te slippen. Twee personenauto's komend uit de tegenovergestelde richting, reden op de vrachtwagen in. Van onze correspondent DOORNSPIJK Burgemeester mr. E. J. F. Westerhuis en wethouder A. H. Kroese (ARP) zijn teruggekomen op hun besluit om, tegen de wil van de meerderheid van de gemeenteraad van Doornspijk in, de stichting Zwembad De Hokseberg te machtigen het bad op zondag voor het publiek open te stellen. Zij gaven die toestemming nadat deze stichting begin mei had laten weten de exploitatie per 1 juni te zullen stopzetten, omdat de situatie rond de zondagsluiting (met name de kraakacties) onhoudbaar was gewor den. Nadat de meerderheid in het Doornspiikse bestuurscollege (wet houder K. Lokhorst (CHU) nam geen standpunt in omdat hij eerst een be slissing van de minister van binnen landse zaken wi'd» afwachten) het besluit in een spoedeisende raadsver gadering meegedeeld had aan de ge meenteraad verzocht de SGP-fractie om een volgende extra raadsvergade ring. Daarin werd op 26 mei een mo tie van wantrouwen tegen wethouder Kroese ingediend, die gisteren tiidens de raadsvergadering in stemming zou komen. Zover is het echter niet gekomen want de burgemeester en de wethou ders deelden bij het begin van de be handeling van dit punt mee dat zij waren teruggekomen op hun besluit. Twee CNV-bondeii gaan samenwerken, daarna fuseren UTRECHT De hoofdbesturen van de christelijke bond van werk nemers in de agrarische bedrijfs takken en de tabaksverwerkende industrieën (CBAT) en de. Neder landse centrale bond van christelijke werknemers in de bedrijven van voe ding- en genotmiddelen (NCVGB) hebben overeenstemming bereikt over een vergaande vorm van sa menwerking. Als de leden daarmee akkoord gaan zal deze samenwerking uit eindelijk resulteren in een volledige fusie. Beide CNV-bonden hebben in totaal ongeveer 22.000 leden. De CBAT en de NCVGB hebben eerder deelgenomen aan een fusie- gesprek waarbij nog vier andere CNV-bonden waren betrokken. Deze besprekingen zijn onlangs gestrand op praktische (voornamelijk finan ciële problemen. APELDOORN De 48-jarige H. Geerenstein uit Apeldoorn is gister middag op een niet-beveiligde over weg in de Zwanesprengweg in Apel doorn met zijn auto op een goederen trein gebotst en omgekomen. Hij was de enige inzittende van de auto. is moeilijk om precies het standpunt van de minister van defensie in het debat over de troepeninzet te be schrijven, omdat er weinig van hem in de archieven is bewaard.... Uit wat vastgelegd werd komt de minister eerder naar voren als een goed be stuurder, dan als iemand met een speciale strategie". In de studie wordt voorts opge merkt dat tijdens de eerste lucht machtacties tegen Noord-Vietnam op 8 februari 1965 de toenmalige vice- luchtmaarschalk Ngoejen Cao Ky (de huidige vice-president van Zuid-Viet nam) „opschudding" veroorzaakte bij de Amerikanen door verkeerde doe len te bombarderen. Ky voerde toen het btevel over de Zuidvietnamese vliegtuigen in een van de acties. „Op het allerlaatste ogenblik liet Ky zijn lading bommen uitwerpen boven een niet van tevoren vastgesteld doel in het gebied van Vinh Linh". Reactie van Ky: Ameri kaanse vliegtuigen hadden al het doel gebombardeerd dat hij had aangewe zen gekregen, zo meldt de New York Times. (Vervolg van pagina 1) Rogers De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken William Rogers heeft de onthullingen in de New York Ti mes een „zeer ernstige aantasting" van de nationale veiligheid genoemd. Door de publikatie zijn de betrekkin gen tussen de VS en andere regerin gen gecompliceerder geworden, aldus Rogers. Op een persconferentie zei Rogers dat het publiceren van geclassificeer de documenten, voordat de geheim houdingstermijn is afgelopen, een zeer ernstige zaak is. Op de tweede plaats zal dit een heleboel moeilijk heden veroorzaken met andere rege ringen". aldus Rogers. Eén van de door de New York Times gepubli ceerde documenten onthult dat Nieuw-Zeeland destijds tegen de luchtoorlog tegen Noord-Vietnam was. Rogers erkende dat het Amerikaan se volk recht heeft op een heleboel informatie over de oorlog, maar het is een zeer ernstige zaak als de veilig heidswetten worden geschonden, zoals thans het geval is en als de nationale belangen van de VS riet beschermd runnen worden. Volgens Rogers trekt de Ameri kaanse bevolking al wat de huidige regering zegt in twijfel, omdat het meent vroeger te zijn misleid. ..Onder grote groepen van het Amerikaanse publiek bestaat de mening dat de re gering oo de een of ander» manier niet eerlijk met diee dingen voor de dag komt," aldus Rogers. DEN HAAG De beschuldiging van het Henk Bakker Vrijcomité, dat Nederland de in Italië gevangen zit tende Nederlander Henk Bakker ,laat verrekken', is door het ministerie van buitenlandse zaken met kracht van de hand gewezen. Henk Bakker, die wegens bezit van zestig gram hasjiesj in Rome tot twee jaar gevangenisstraf en duizend gul den boete is veroordeeld, heeft de hulp van de Nederlandse consulaire autoriteiten gekregen, in eerste in stantie door bemiddeling voor rech telijke bijstand, maar ook in de vorm van sigaretten, levensmiddelen etc. Het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag kan uiteraard niet de Italiaanse rechtsgang veranderen, aldus de woordvoerder van het minis terie. Afgelopen zaterdag heeft het co mité een demonstratie gehouden voor het Italiaanse verkeersbureau in Am sterdam, met spandoeken volgens wel ke Bakker het slachtoffer is gewor den van „fascistische rechtspraak" en het Nederlandse ministerie van bui tenlandse zaken hem „laat ver rekken." MOSKOU (AFP) De Italiaanse ambassadeur in Moskou heeft giste ren de officiële documenten van de NAVO-raad in Lissabon overhandigd aan de Russische minister van bui tenlandse zaken, Andrej Gromiko. De Italiaanse ambassadeur was hiermee belast omdat de voorzitter van de bij eenkomst Manlio Brosio ook Italiaan is. In Lissabon is onder meer het Russische voorstel voor een weder zijdse troepenvermindering in Europa besproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9