■PONTIAC Gesprek over Dennendal is weer mislukt geef een 'fensiecommissi vil haardracht *DSiilitairen vrij 1 LAND MOTOR Moordbrigade op zoek naar kamerhuurder van dode weduwe Gebrek aan huisvesting, dan geen gastarbeiders tf1 es De Jong wordt voorzitter senaat Schoolstaking na dodelijk ongeluk CHU wil Huib Groeneveld behouden W oon wagenbewoner schiet kelner dood: twee jaar Lips Drunen: geen verbetering öJ^- Brief over abortus aan informateur en fractievoorzitters Bejaarde levert rijbewijs in na black-out Texel zamelt geld in voor slachtoffers van verkeersdrama Vrouw aangerand Eis: een jaar voor 650 valsebetaalcheques INI EB J WOENSDAG 16 JUNI 1971 6.- )\g van pag. 1) Herplaatsing de herplaatsingskansen was Boender optimistisch: „Hoe- jij Leyland sprake is van een vergrijsd personeelsbestand, wij toch goede hoop een aan- knemers bij soortgelijke be- onder te brengen. Het carros- rijf Den Oudsten in Woerden laten weten plaats te hebben 60 man. Volgende week zul- besprekingen met dit bedrijf geopend. e spreken was de heer Boen- r de manier waarop de af- sregeling tot stand gekomen werden wel van de nieuw- nnen en reorganisatie op de jesteld maar toen wij vroegen afvloeiingsregeling bleek die I nog niet gemaakt te zijn. Loyaliteitsverklaring niet ingetrokken Kansen na uiterst moeizame bespre- ;ijn wij er in geslaagd de zaak krijgen. de herplaatsingskansen was Boender meer te spreken, er bij Leyland sprake is van nca k vergrijsd personeelsbestand Oekwij toch goede hoop een aan- memers bij soortgelijke be- onder te brengen. ing. SChirrosseriebedryf Den Oudsten i„nen heeft inmiddels laten we- jts te hebben voor 50 a 60 man. week zullen de besprekingen bedrijf worden geopend. DEN DOLDER De bespre kingen tussen de staf en het be stuur zijn mislukt. De voor naamste oorzaak daarvan was dat de bestuursleden niet wilden beloven dat de loyaliteitsver klaring met betrekking tot de heer André alsnog zou worden ingetrokken. Mr. L. W. Wansink heeft weliswaar toegezegd, dat hü de kwestie vandaag nogmaai in het bestuur zal brengen, maar hij wilde volgens de staf geen garanties geven. De bij de bespreking aanwezige be stuursleden waren volgens een van de stafleden, de heer J. C. Mulder, evenmin bereid de minimum-voorstel len van de staf te onderschrijven. De ze voorstellen houden behalve intrek king van de loyaliteitsverklaring ook in „de voorlopige buitendienststelling van de heer André in het belang van het personeel en de patiënten". Spanning ■gee _'ER .■'al! a protesten meer berg-parkoers arm van /Ion heel stikt hon. 3-80 9. een onzer verslaggevers DAM De horecabedrij- 'alkenburg, die protest had- jetekend tegen de organisatie nationale wielerkampioen- op de Cauberg het komende ie, en de organisatie hebben promis gesloten. Na betaling bedrag van twintig mille organisatie hebben de hore ven op het Cauberg-par- aanvankelijke bezwaren en. Daardoor is het definitief t zaterdag de dames en de ecteerde amateurs en zondag ►sionals (44 van de 56 licen- s) van start zullen gaan. In een verklaring zegt de staf dat de gebeurtenissen van de afgelopen dagen en voornamelijk de derde po ging van het bestuur om de staf van Dennendal, een loyaliteitsverklaring met betrekking tot de verpleegkundig directeur af te dwingen, ernstige spanningen hebben opgeroepen onder pupillen, personeel en ouders. De staf heeft het bestuur gewaarschuwd, dat het voor alle groeperingen op Den nendal desastreuze gevolgen zal heb ben als de houding van het bestuur negatief blijft. Mede met het oog daarop hebben de stafleden zich gewend tot de hoofd inspecteur van de geestelijke "volksge zondheid. Volgens de heer Mulder heeft dr. Baan nog niet gereageerd met concrete uitspraken of aanbeve lingen. De stafleden verklaarden ten slotte dat zij „zullen blijven werken voor de belangen van de zwakzinni gen zolang dit door het bestuur niet onmogelijk wordt gemaakt". ERDAG VADERDAG VADERDAG VADERDAG fijn om te krijgen fijn om te dragen voorjaren en jaren en jaren... )el van deze tijd. bSimpatico geeft U Bid en de datum. 105.-. Doublé 110.- opgehangen in een solide roestvrij Fraai gevormde kast beschermt het stalen kast- solide Pontiac uurwerk tegen vocht en stof. Wijzerplaat met kleurige z6ne. Doublé 149.- NTIAC TIJD - JUISTE TIJD ontrt fee parlementsredactie Ruim twee uur uniet K commissie voor de- de Tweede Kamer met MEUlJ-Den Toom gesproken ulTZE}westie van vrijheid van it bij de krijgsmacht iding van de veroorde- /raagt|twee 3aar gevangenis- de krijgsmacht van «umann. Linl relefooi^ algemeen was de com- oordeel, dat de thans gel schriften ten aanzien van van militairen zo gewij- hi worden, dat de lengte ar vrij is voor zover de igheid dit toelaat. Den Toom toonde zich niet deze wens onmiddellijk even. Hij heeft namelijk gen geleden door de ver- IIvan staven drie mensen hjzen, die op korte termijn moeten geven over de «verre de haardracht vrij n worden. Ook zegde hij i termijn advies in te wtn- ale zaken en volksgezond- le vraag, in hoeverre lang Mr. Wansink verklaarde vanmorgen vroeg dat hij de eis van de staf, de heer André buiten dienst te stellen, vanavond inderdaad ter tafel zal bren gen tijdens de vergadering van het (9 leden tellende) algemeen bestuur. Maar hij zei dat hij gisteravond on mogelijk persoonlijk het standpunt van de staf had kunnen onderschrij ven, omdat hij zijn standpunt pas wil bepalen na het gesprek met zijn me de-bestuursleden. Aangezien een conflict tussen be stuur en staf gevolgen kan hebben voor de patiënten bijvoorbeeld als de staf en een deel van het personeel uitvallen heeft ook het bestuur zich in verbinding gesteld met de hoofd inspecteur van de geestelijke volksge zondheid. Dr. Baan vroeg het bestuur ook de directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. P. Siderius, op de hoogte te stellen, hetgeen inmiddels is gebeurd. Geen boycot „Verheugend" noemde mr. Wansink het dat ook de staf contact heeft ge zocht met dr. Baan. Volgens hem blijkt daaruit het verantwoordelijkheidsge voel van de stafleden. Mr. Wansink legde er de nadruk op, dat de loyali teitsverklaring niet inhoudt dat de staf moet samenwerken met de heer An dré, maar dat de heer André niet mag worden geboycot. Het voorleggen van de loyaliteitsverklaring aan de stafleden was een reactie op een tele gram waarin zij het bestuur meedeel den dat de heer André voor hen on aanvaardbaar is geworden. Mr. Wansink durfde niet te voor spellen welk standpunt het bestuur vanavond zal innemen. Vandaag heeft het college van regenten ook voor het eerst een gesprek met de leden van de zojuist gevormde alviescommissie. Ge zien de situatie die nu is ontslaan zal het bestuur zich echter eerst on derling beraden. DEN HAAG De demissionaire minister-president, de heer P. de Jong, zal waarschijnlijk de volgende voorzitter van de Eerste Kamer wor den. Hij zal over een jaar of twee mr. M. de Niet opvolgen. Zoals bekend komt het voorzitter schap van de senaat dan in handen van de KVP, omdat de PvdA na de verkiezingen de grootste partij de kandidaat voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer zal voordra gen. De PvdA heeft deze keer de kandidatuur van mr. F. J. F. M. van Thiel nog gesteund, maar dat slechts op voorwaarde dat de heer Van Thiel wanneer hij over twee jaar tussen tijds bedankt, zal worden opgevolgd door een kandidaat van de PvdA, na melijk dr. A. Vondeling. Dat betekent dat op dat moment het voorzitter schap van de senaat zal overgaan naar een kandidaat van de KVP. In politieke kringen in Den Haag geldt de heer De Jong als meest serieuze kandidaat. Van een onzer verslaggevers AVENHORN Een deel van de leerlingen van de openbare lagere school in het Noordhollandse plaatsje Avenhorn heeft vandaag gestaakt. Het gaat om ongeveer vijftien kinde ren, die in Scharwoude wonen en tl ie elke dag de drukke E-10 (de snelweg van Amsterdam-Noord naar de Af sluitdijk) moeten oversteken om hun school in Avenhorn te bereiken. De ouders van deze kinderen heb ben, in overleg met het hoofd van de openbare lagere school, de heer O J. Bosma besloten hun kinderen van daag thuis te houden, als protest te gen dit gevaarlijke kruispunt, waar gistermorgen een meisje uit Schar woude, de 10-jarige Anja Kamst om het leven is gekomen bij een ver keersongeluk. Men wil met deze staking bereiken dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zullen besluiten 'n voorzie ning te treffen, waardoor het overste ken op dit kruispunt minder gevaar lijk wordt. Toen de E-10 jaren geleden in ge bruik werd gesteld, was er een plan om een tunneltje onder de weg te maken, dat bedoeld zou zijn voor voetgangers en fietsers. Dit plan is toen afgekeurd door de provinciale waterstaat van Noord-Holland en sindsdien is er geen andere oplossing voor in de plaats gekomen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De CHU probeert alsnog Huib Groeneveld, voorzitter van de CNV-jongerenorganisatie Werkende Jeugd, voor de partij te behouden. Gisteren hadden de demissionaire CHU-bewindslieden Beernink en Van Veen een gesprek met Groeneveld. Ook CHU-voorzitter prof. dr. W. J. van Hulst wil nog met hem praten. Groeneveld kondigde afgelopen za terdag op de Unieraad van de CHU aan, dat hij de partij zou verlaten. Hij was het niet eens met de motie, waarin de actie van Kamerlid Kik kert tegen prof. Van Hulst en fractie leider Udink werd afgekeurd en ge lijktijdig vertrouwen werd uitgespro ken in deze beide politici. Volgens de nu partijloze Huib Groeneveld verliep het gesprek met minister Beernink en staatssecretaris Van Veen gisteren plezierig. Ze tonen begrip voor zijn bezwaren, maar Groeneveld is niet van plan op zijn besluit terug te komen. Ravillon in Parijs heeft voor de winter 1971- 72 een bontcollectie gepre senteerd, waarin veel marter is verwerkt. Foto: Mantel en toque, nutria tourterelle en vos lynx. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amster damse moordbrigade zoekt in verband met de mysterieuze dood van de 72-jarige weduwe Opsterling-Jacob uit de hoofd stad een ongeveer 70-jarige man uit Limburg die enige tijd bij de weduwe in huis heeft ge woond. De doodsoorzaak kon ook gister morgen na sectie van het in ontbin ding verkerende lichaam de wedu we werd maandagavond door de poli tie in de gang van haar woning ge vonden waar ze vijf zes weken heeft gelegen niet met zekerheid worden vastgesteld. Moord wordt door de politie niet uitgesloten geacht. WANORDE De nu gezochte Limburger, door de buren omschreven als een „boers" ty pe, werd in de buurt niet meer gezien nadat sinds half april niets meer van de weduwe Oosterling was vernomen. Na een telefoontje van een verontrus te buurman werd maandagavond de toegangsdeur naar de driekamerwo ning van de weduwe in de Elizabeth Wolffstraat in Amsterdam door de politie opengebroken. De vrouw werd achter een tussen deur in de gang gevonden, ontkleed en in verregaande staat van ontbin ding. De woning verkeerde in grote wanorde. Sectie van het lichaam door dr. Zeldenrust leverde tot nu toe geen enkele zekerheid over de doodsoor zaak op. ZONDERLINGE Uit een buurtonderzoek van de po litie bleek dat de wanorde In de wo- ALMELO De rechtbank in Al melo heeft gisteren de 27-jange woonwagenbewoner M. N. uit Dieren veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van de ruim acht maanden die hij in voorarrest heeft doorgebracht. De rechtbank achtte M. schuldig aan zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende. De officier eiste drie jaar met aftrek wegens doodslag. Vorig jaar 25 september had M. in een café in Lintelo (Overijssel) de 47-jarige kelner J. Hazekamp achter volgd tot in de telefooncel van het café, waar de kelner de politie wilde bellen, omdat hij moeilijkheden met een groep woonwagenbewoners had, waarvan ook M. deel uitmaakte. In de cel loste M. twee schoten, waarvan er een de kelner dodelijk trof. Bij ziin arrestatie verklaarde M. dat de kelner met beide handen ziin hand had omklemd, waarin het wapen /.at. Hierdoor was het volgens zijn verkla ring afgegaan. Getuigen beweerden echter dat hij bewust en opzettelijk had geschoten. Van onze correspondent DRUNEN Turkse en Ma rokkaanse gastarbeiders, die bij Lips in Drunen ontslag hebben aangezegd gekregen omdat er geen behoorlijke huisvesting meer is, hebben hiertegen per brief geprotesteerd. Het betreft 58 Turkse en 10 Marokkaanse arbeiders die door Lips in 1969 werden aangetrokken. De mannen zijn gehuisvest in een voormalig klooster in Elshout, vlak bij de fabriek. Dit klooster is inmid dels in een dusdanig slechte staat ko men te verkeren, dat bewoning niet langer mogelijk blijkt. Eventuele ver beteringen zouden een investering van vele tonen kosten. haar kan worden toegestaan gelet op de eisen van bedrijfsveiligheid. VÓÓR 23 JUNI De commissie heeft duidelijk laten weten, dat men vóór 23 juni de dag dat Rinus VVehrmann voor het hoog militair gerechtshof moet ver schijnen uitsluitsel wil hebben en te verwachten dat het haarvoorschrift dan gewijzigd zal zijn. De voorzitter van de defensiecom missie, de heer Kikkert (CHU) ver klaarde na afloop van de vergade ring, dat ook hij voor vrijheid van haardracht is met beperkingen ten aanzien van de veiligheid. Mr. Ste- merdink (PvdA) achtte een spoedige beslissing van het hoogste belang voor Rinus Wehrmann, daar bij gunstige wijziging de raadsman on middellijk ontslag uit voorlopig arrest kan vragen en de advocaat-fiscaal zich in zijn eis kan matigen zonder de krijgsraad te desavoueren. De straf voor weigering van een dienst bevel zou bijv. gelijk kunnen zijn aan de reeds ondergane detentie. Mocht de minister voor 23 juni geen wijziging in het voorschrift brengen dan zal mr. Stemerdink voor de Kamervergadering van 29 juni een interpellatie aanvragen. Wanneer iemand me vraagt: „Waar woon je", dan is er een heel simpel antwoord: In Den Haag". Dat tenminste heb ik altijd ge dacht, maar zo simpel is het niet Voor het eerst ontdekte ik het toen ik eens in Enschede logeerde. Daar werd mijn herkomst aangeduid met: „Ze is een westerling...." Eerst vatte ik dat nog in politieke zin op, want het was ten tijde van de befaamde Raymond Westerling, de oud KNIL-kapitein. Ik protes teerde dus tegen de aantijging want Westerling vond ik een engerd. Maar al gauw werd het me duide lijk gemaakt, dat alles wat ten wes ten van Utrecht woont in de Over ijsselse ogen een „westerling" is. Komt men in de Noordoostpolder dan beschrijft men de gast met een „dat is er een van het oude land...." Als was de bezoeker regelrecht met de Batavieren in de lage landen te recht gekomen. De Brabanders en Limburgers be zien ons met een: „Vèn boven de Moerdijk....", wat tegelijk inhoudt: een tikkeltje oppassen want die snappen de leut niet zo gauw.. Op Texel, waar ik onlangs een paar heerlijke dagen doorbracht, doet weer een andere term opgeld. Daar is de niet-Texelaar „van de overkant" als scheidt niet het Mars diep maar de Hades het blanke ei land van de boze wereld. Wij En de Friezen tenslotte beschou wen elke niet-Fries als een „Hollan der", waar ook de plaats van her komst buiten de Friese landsgrenzen ligt. En bij al die aanduidingen, hoe verschillend die ook mogen zijn, komt altijd een beetje dat aparte toontje van „en die stakker mist wat wij hier hebben...." Dat maant toch wel tot enige be scheidenheid .van ons westerlingen die in de randstad leven. Want, eer lijk is eerlijk, een tikje hoogmoedig bezitten we wel. Hier immers zijn de industrieën, de ministeries en de diplomaten. De grootste warenhui zen en de drukste straten. We hebben de dikste luchtvervui ling en de schrijnendste woning nood, de meeste demonstraties en luidste protesten. Er kan niets gebeuren, bij wijze van spreken, of wij hebben het al een keer beleefd. Wij.... westerlingen van de over kant op het oude land boven de Moerdijk in Holland! Alleen.... en dat is dan toch vreemd.... ons tweede huis. het plek je voor de caravan.... dat zoeken we buiten die zone.... Waaruit moge blijken, dat onze lo gica toch niet helemaal klopt. Of wel, dat de mens is en blijft: een vat vol tegenstrijdigheden! In de bewuste brief aan de directie stellen de gastarbeiders dat zij zich door deze maatregel ernstig gediscri mineerd voelen. Zij stellen de directie onder meer de vraag of een Neder lander in een soortgelijke situatie ook ontslagen zou worden. Voor de vrijgekomen vacatures tracht Llps op dit moment, volgens de Turken en Marokkanen, Nederlanders aan te trekken. De gastarbeiders voelen zich bij zonder verongelijkt :„Wij zijn in ons vaderland ons huis en ons land kwijt. Als we worden ontslagen komen we in grote nood. Lips geeft ons niet eens de kans om een eigen huis te zoeken, want uiterlijk 15 september zullen de ontslagen definitief wor den", aldus de Turkse en Marokkaan se arbeiders. Lips voelt er niets voor het oude klooster te verbeteren, temeer daar een half jaar geleden een investe ringsstop is afgekondigd. ning gewoon was. Mevrouw Ooster ling was volgens de buren een zon derlinge, wat teruggetrokken vrouw, die zich weinig met de buurt bemoei de. Zij verhuurde sinds de dood van haar man in 1968 af en toe een ka mer. De laatste huurder was volgens de buren „de boer". In welke relatie de man tot de weduwe stond is nog niet duidelijk. Hoofdinspecteur Hock van de moordbrigade kon gisteren niet meer zeggen dan dat „er redenen zijn om ernstig rekening te houden met een misdrijf". DEN HAAG De NVSH heeft een brief aan mr. Geertsema, prof. Steen kamp en de fractievoorzitters gericht over het abortusvraagstuk, „omdat in het voortgezet informatieoverleg klaarblijkelijk overeenstemming moet worden bereikt over het abortus vraagstuk". In de rubriek Hier en Nu van de NCRV heeft mr. Geertsema gezegd ervan overtuigd te zijn en het ook te respecteren dat de confessionele par tijen nooit van de abortus een vrije kwestie zouden kunnen maken. De NVSH heeft Geertsema ge vraagd in informatiegesprekken niet af te wijken van het standpunt dat de WD inneemt ten aanzien van de abortus. Van een onzer verslaggeefsters DE KOOG De bejaarde Texelaar S.L., die zaterdag in een black out in De Koog met zijn auto twaalf mensen aanreed, waarvan er één aan de ge volgen overleed, heeft zijn rijbewijs ingeleverd bij de politie. Helemaal onder de indruk van het gebeurde, heeft de heer L., toen hem na enige tijd duidelijk werd wat er gebeurd was, gezegd, dat hij nooit meer wilde rijden en dat hij daarom zijn rijbewijs aan de politie wilde ge ven. De politie houdt het rijbewijs op verzoek van de heer L. in bewaring. Het is hem dus niet door de politie afgenomen. Daar had de politie ten tijde van het ongeluk geen recht toe, omdat de heer L. toen niet onbe kwaam was zijn auto te besturen. Er zou wel aanleiding zijn geweest hem het rijbewijs af te nemen, wanneer hij onder invloed van sterke drank was geweest. Dit was niet het geval. De heer L., die ook niet is aange houden maar onder medische behan deling is gesteld, verblijft op het ogenblik bij zijn familie om tot rust te komen. Van een verslaggever DEN BURG Op Texel is onder voorzitterschap van burgemeester W. B. Spranger een comité 12 juni opge richt. Doel ervan is geld in te zame len voor de slachtoffers van het ver keersdrama in De Koog zaterdag avond. Bij dit ongeluk, veroorzaakt door de 70-jarige S. L„ overleed de heer A. Stein uit Hillscheid (West- Duitsland) later aan zijn verwondin gen en raakten verder negen mensen gewond. In enkele uren tijd is al een bedrag van duizend gulden bijeengebracht, waaronder een gift van ƒ300. Men hoopt voldoende geld te kunnen inza melen om de reiskosten van familie leden naar het Iddwinaziekenhuis in Den Helder te betalen. Een lid van het comité vertelde nog, dat men wil aantonen, dat Texel niet alleen maar een recreatiemachi ne zonder meer is, maar ook wel de gelijk meeleeft met lief en leed van de gasten. Informatrices van de VW op Texel zullen bloemen, fruit en speelgoed bij het ziekenhuis bezorgen, waaruit inmiddels twee kinderen van 3 en 7 jaar werden ontslagen. GILZE-RIJEN In de bossen bij Gilze-Rijen (Brabant) is een 33-jarige vrouw aangerand in het bijzijn van drie kinderen. De rijkspolitie heeft de dader, B. B. uit Rijen kunnen aan houden. De vrouw wandelde met haar twee kinderen en een nichtje door de bos sen, toen plotseling een man haar de weg versperde. Terwijl de kinderen om hulp riepen smeet hij haar op de* grond, ontkleedde haar gedeeltelijk en probeerde haar aan te randen. Ten slotte ging hij er vandoor maar kon aan de hand van het signalement spoedig worden opgespoord. 5? Van een verslaggever UTRECHT „Ik wilde aan tonen hoe gemakkelijk het is om aan betaalcheques te komen", motiveerde de 37-jarige mr. N. J. M.V. voor de rechtbank in Utrecht het feit dat "hij vorig jaar onder valse namen bij 36 banken in drie steden bankre keningen had geopend. In drie maanden tijd verzamelde hij 650 betaalcheques, bij elkaar goed voor een bedrag van 65 mille. Toen hij werd gearresteerd had hij er hon derd verzilverd. Deze cheques waren overigens gedekt. Hij opende steeds een salarisreke- ,ning en vroeg dan direct betaalche ques aan. Om vertrouwen te winnen stortte hij op zo'n rekening meestal meteen een bedrag van 300 tot 2000 gulden. Bij de Amro-bank in Utrecht wek te hij echter wantrouwen, omdat hij niet, zoals hij aankondigde zijn (ver valste) legitimatiebewijs zou onder steunen met het tonen van een pas poort. De Amro-bank sloeg toen alarm en V. werd op zijn postadres in Utrecht gearresteerd. Plan V.'s motivering de zwakke plek ken van de banken aan te tonen werd in twijfel getrokken. De politie had in V.'s huis een plan gevonden, waarin onder meer berekeningen stonden van wat hij allemaal met het geld van de cheques wilde kopen. De raadsman van de verdachte, mr. .W H. J. Derks, bracht echter in het midden dat zijn cliënt nog geen enke le bank had benadeeld. „Maar wat zou er zijn gebeurd als V. niet was gearresteerd?" vroeg de president zich af. V.: Dan was ik doorgegaan met het openen van rekeningen in Arnhem, Groningen, Amsterdam en Leeuwarden. In totaal wilde hij 150 tot 200 rekeningen openen. De officier van justitie eiste wegens flessentrekkerij, valsheid In geschrif te en oplichting een jaar gevangenis straf met aftrek, voorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering, met een proeftijd van drie jaar. Uit spraak op 29 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7