Aanvallen op Josterschelde sluiting van steeds feller Kopers genoeg voor „lapje" viswater Nehalejtinia troont nu trots m Middelbar: Vliegongeluk Veere weer in onderzoek iwershavense Gat zondag definitief dicht n'«iE Eisende groep Katwijk se kerk wint geding „Verkaveling" in Opheusden Sportvissers willen geen 2 e Schiphol JNIj 5 WOENSDAG 16 JU Nil 1971 een onzer verslaggevers zal liet Brouwerslia- yat definitief door een m worden afgesloten. •ijkswaterstaat betekent [sluiting een feestelijke stap voor het sluitstuk Deltawerken: de aanleg jjam in de Oosterschelde, 978 gereed moet komen. nen| c ^9 vHe in Zeeland opererende epen tegen de afsluiting i Oosterschelde zal de jte juni minder feestelijk It gevaar van een Delta- de Oosterschelde komt p stap naderbij. ,e® liegroepen dringen al jaren itQe^n nieuw onderzoek naar de one( nadelen van de bouw van in de Oosterscheldemonding. !r zeker van dat zo'n onder- ik jmoeten leiden tot de conclu- 3reikde Oosterschelde helemaal Bloten moet worden, maar moet blijven. Maar mi- ;er (verkeer en waterstaat) ictiegroepen al verschillende ielijk gemaakt dat zij niet leuw onderzoek behoeven te Dat zou vele jaren in beslag i dit tijdsverlies zouden de ten niet kunnen hebben. pplete onderzoek zou zeer le studies vergen, dat daar- el tijd nodig is lijkt in ieder ja-u-stelling van de actiegroepen _t jgen dat nog lang niet alle van een afsluiting van de ;lde uitgebreid bestudeerd Deltawerken wordt graag over „onze eeuwenlange liegroepen wensen Jen nieuw nderzoek an {ctii •en' idell e strijd tegen de zee". Hoe- sief gebruikt voor allerlei vormen van watersport, water toch als een vijand STELf- Vanuit het standpunt van N. oep rijst de vraag of Neder- de afsluiting van de Ooster- jet verder gaat dan de „na- vijand" buiten de deur te Nederland zich niet zo fa- e strijd heeft geworpen dat ladeel de natuur een ver- 1 klap wordt toegebracht. »r- en nadelen fr van een dam in de Oos- heeft voor- en nadelen, tien zowel de voor- als te- fs van dit werk. Bij de dis- naar mate de Deltawerken fellet wordt, gaat het om de vraag wat het leegt. Maar de moeilijkheid ik na een nieuw onderzoek ijk aan voor- en nadelen lillende personen waarden len toegekend, iwerken- en de Ooster als onderdeel daarvan lerste plaats ontworpen ter t een )g van de bevolking tegen urt. ft de watersnoodramp van i hun achterhoofd kan dit moei- i m zwak argument worden 1 de voorstanders van de yan de Oosterschelde Te- tjqe b zeggen' echter dat de y veilig wordt wanneer de i_Jjken rond deze zeearm |P O th00gd. Gebeurt dat bij de al tide, die als vaarweg naar i open moet blijven, ook de veiligheid bij verster- Ie bestaande dijken gerin- ing i bij de aanleg van een aandd*adam, lijkt het weinig ef- 'ater door een sterke Oos- ,n /,fl#|am tegen te houden wan- lia de Westerschelde wel Jf. »iu kunnen binnendringen, fenomen kan worden dat de an h«t land achter ver- ;ersoheldedijkeri even vei- ils de mensen die bij een leltadam afgesloten water irom dan toch dc aanleg istersoheldedam wanneer nadelen aan verbonden Koetwater Handse zoetwaterhuishou- I argument voor de afslui- P Oosterschelde. Een afge- fcterschelde die Zeeuwse I gaan heten zou lang- f zeker verzoeten door de et water door Rijn en tioor zou de Oosterschelde rijke functie gaan vervul- I strijd tegen de verzilting De aanleg van werkeilanden in de monding van de Oosterschelde. DEN HAAG De civiele kamer van de Haagse rechtbank heeft het gebouw van de vrijgemaakte geref. kerk te Katwijk toegewezen aan de eisende groep van dezelfde kerk en beslist, dat de goederen in het kerge- bouw genoemd in de dagvaarding, aan de eisende partij wordt toegewe zen. De gedaagde groep moet de sleu tel van het gebouw benevens het ar chief aan eiseres overdragen. Hiermee is in eerste instantie een einde gekomen aan een sinds 1961 bestaande kwestie omtrent het bezit van het betreffende kerkge bouw. In dat jaar werd door een groep gemeenteleden onder leiding van de plaatselijke predikant, ds. M. Breen, bezwaar gemaakt tegen het feit. dat een ouderling door de toen malige kerkeraad niet in het ambt zou worden bevestigd, omdat hij na zijn verkiezing en vlak voor zijn be vestiging, felle kritiek had geuit op de kerkeraad. Sindsdien ontstond een afscheiding, hoewel beide groeperingen van het zelfde gebouw gebruik bleven maken. Vorig jaar werd een kort geding ge voerd voor de president van de recht bank over de pastorie. Nu de andere groep een eigen pre dikant wil beroepen en zij zich be schouwt als de vrijgemaakte kerk welke recht heeft op bezit van het gebouw, werd een civiele procedure aanhangig gemaakt. De rechtbank heeft de eisende groep in het gelijk gesteld. HARDINXVELD/GIESSENDAM Zaterdag 19 juni a.s. organiseert de MTC „Alblasserwaard" een puzzelrit. Inschrijvingen kunnen vanaf 14.00 uur worden gedaan bij café De Poort van Kleef in Hoogblokland. Er wordt gereden volgens het KNMV-regle- ment 1969. Deelname staat open voor auto's, motoren en bromfietsen. Maar de verzilting en vervuiling van Rijn en Maas hebben zo'n om vang aangenomen dat het de vraag is of deze rivieren ooit nog als zoetwa terleveranciers kunnen gaan optre den. Komt dit vuile, rivierwater in het Zeeuwse Meer, dan vraagt de studiegroep Oosterschelde zich wel af wat er van het water in de voormali ge Oosterschelde terecht zal komen. De Oosterschelde behoort op het ogenblik net als de Wadden tot de vanuit biologisch oogpunt bekeken rijkste gebieden van Europa. Dat gaat na de voltooiing van de Oosterschel- dedam ten gronde. Nee, wordt er van de zijde van rijkswaterstaat gezegd, een zoet Zeeuwse Meer zal niet slech ter worden dan de huidige Ooster schelde maar alleen anders. Dat wil er bij de Zeeuwse actiegroepen, juist vanwege het vuile Rijn- en Maaswa ter niet in. Dc Oosterscheldedam aanleggen betekent een einde maken aan de oester- en mosselcultuur in Zeeland. Ook de visserij krijgt klappen. Niet alleen de vissers die hun vangst nu uit de zeearm halen. De Oosterschelde dient namelijk als kin derkamer voor vele vissoorten, die la ter naar de Noordzee trekken. Het weghalen van deze kinderkamer be tekent volgens prof. dr. P. Korringa, directeur van Ihet rijksinstituut voor visserijonderzoek, dat waarschijnlijk de visstand in een groot deel van de Noordzee aangetast zal worden. Een voordeel van afsluiting van de Oosterschelde zou zijn dat er een ein de komt aan het steeds dieper wor den van deze zeearm. Op het ogen blik komt er op vele plaatsen in de Oosterschelde iedere dertig jaar zo'n meter in de diepte bij. Maar daar tegenover staat weer dat volgens prof. Korringa tengevolge van de afsluiting van de zeearm het zeewater voor de kust belangrijk kan vervuilen. Het vuile water van de Westerschelde zou in zee bij eb niet meer door het schone Oosterschelde- water naar het zuidwesten kunnen worden weggeduwd, maar met de ge tijdebeweging naar het noorden langs de kust stromen. Recreatie (Van een onzer verslaggevers) OPHEUSDEN De welvaart kent geen grenzen: in Opheusden (gemeente Kesteren) gaan „lapjes" viswater vlot van de hand tegen een prijs, die naar gelang van de ligging varieert van enkele duizen den guldens tot f4J>00. Wat men daarvoor ontvangt? Een stuk bijver en een moot grond, 18 meter breed en in totaal ongeveer 800 vierkante meter groot. Maar de beloning is navenant: wie eigenaar is van zo'n lilliput-kavel kan vissen vanaf eigen land, in eigen viswater, op eigen vis. Als een vorst. Bij deze lilUputverkaveling doet zich iets merkwaardigs boor. In versnipperde vorm zal de opbrengst van dit perceel drie maal zo groot zijn dan de prijs, die er enkele ja ren geleden voor werd gemaakt. Toen verkocht de heer J. H. den Hartog in Kesteren grond en plas voor ƒ25.000 aan de Grondexploita tie-maatschappij De Kaaphoeve in Doorn. Deze heeft vergeefs gepro beerd het complex in gedeelten te verkopen. Naderhand verkocht zij het door aan de Exploitatie-maat schappij Curasao te Willemstad, waarbij zij er vermoedelijk net uit sprong. Via enkele Nederlandse agenten heeft de Exploitatie-maatschappij Curasao grond.- en viswater, 33 ka vels, nu reeds bijna geheel weten te slijten aan een aantal verwoede, niet helemaal onbemiddelde henge laars. Dat gebeurde na enkele ad vertenties in plaatselijke bladen, waarin ook stond dat gestreefd zal worden naar het bewaren van de rust en het natuurschoon; daarom „geen pretpark met knallende uit laten en juke-boxen". tijds pachtte, heeft berklaard dat er meer ratten dan vissen in zaten. De nieuwe eigenares heeft de plas schoon laten maken, dat wil zeg gen: het welig tierende riet en der gelijke laten verwijderen. Zij heeft er maandag diverse soorten vis in laten uitzetten: karper, brasem, zeelt, paling en snoek. Niets bouwen Plas De vijver is een kunstmatige plas, ontstaan toen men klei nodig had voor de dijkverzwaring in deze omgeving. Er komen wel eens wilde eenden, een paar zwanen en wat andere vogels, maar natuurweten schappelijke waarde heeft het plekje niet. Overigens is het best een vriendelijk, met populieren ge stoffeerd plekje, waar sportvissers tot rust kunnen komen. Maar die vis, hoe staat het daar mee? De heer Den Hartog: „Ik heb er honderden vissers gezien, maar ik zag nooit dat ze er een vis uit haalden". Een inmiddels afgetreden bestuurslid van de hengelvereni- ging 't Alvertje, die het water des- Het gebied waar het hier om gaat, heeft in het bestemmingsplan van de gemeente Kesteren een a- grarische bestemming. Op het ge meentehuis vertelde men ons dat de nieuwe eigenaars er niets op mogen bouwen, ook geen zomer huisje. Het is ook verboden er ca ravans te plaatsen. Een tentje zal wel het uiterste zijn, maar dat moet dan 's avonds weer worden opgebroken. De plas ligt in het Gelderse Ri vierengebied, midden in het land waar de VVV in Tiel zich de laatste tijd zo beijvert om er sportvissers heen te lokken. Ze heeft er zelfs mooi geïllustreerde kleurenfolders in drie talen voor laten drukken, en die blijven niet zonder 'succes. Aan geboden worden speciale weekend arrangementen, waarbij verschil lende aan water gelegen hotels de hengelaars in de gelegenheid stel len de gébangen vis zelf te bakken. Behalve Rijn, Lek, Waal en Maas en het riviertje De Linge, heeft dit land veel binnenwateren, wielen en grintgaten, waar gevist kan wor den; alleen al in het land van Maas en Waal 800 kilometer. In de regel heeft men daarvoor alleen een vis vergunning nodig. In dit licht be zien, geldt ten aanzien van dege nen, die in Opheusden hun stekkie kopen a raison van zoveel duizen den guldens, dat de vis nog altijd duur wordt betaald. Belangstelling Een representant van de Exploi tatiemaatschappij Curagao zei ons dat het aantal geïnteresseerden, die er een caravan wilden neerzetten, vele keren groter was dan het aan tal sportvissers, die hebben gerea geerd. De mensen, die een kavel kochten, variëren van artsen tot la gere ambtenaren. Opvallend groot was de belangstelling uit de in de buurt liggende „droge" Veluwe- plaatsen. Een Duitse fabrikant uit het Roergebied wilde het totale perceel voor driekwart ton kopen, maar dat is voorkomen. Van de honderd altaren en beel den die gevist zijn, zijn momen teel de vijftig interessantste in de Middelburgse Vleeshal bijeen ge bracht (links). Een telkens terugkerend motief is het symbool van de vrucht baarheid (rechts). De winst van een nieuw recreatie- meer zou een voordeel bij de afslui ting van de Oosterschelde zijn. Maar enerzijds is het de vraag of het ver vuilde water erg aantrekkelijk voor recreatie is en anderzijds, komt er volgens de Studiegroep Oosterschelde in het van zee afgesloten meer een moeilijker en gevaarlijker te bevaren golfslag dan in een open Oosterschel de. Voor de actiegroepen in Zeeland te gen de afsluiting van de Oosterschel de is het feit dat de voorbereidende werkzaamheden voor dit sluitstuk van de Deltawerken al in volle gang zijn, geen aanleiding de acties te sta ken. De groei van de werkeilanden in de Oosterscheldemonding is voor hen alleen maar aanleiding om nog inten siever met affiches en pamfletten er op te wijzen welke gevaren er aan de bouw van deze Deltadam zijn ver bonden. De actiegroepen vinden dat met de bouw van de Oosterschelde dam de ene vijand, het water, wordt verslagen en langs de achterdeur de andere vijand een verwoest milieu wordt binnengehaald. ROOSENDAAL De stichting ter bevordering van de sportvisserij in westelijk Noord-Brabant heeft zich uitgesproken tegen een eventuele vestiging van een luchthaven bij Steenbergen. De stichting, waarbij hengelsportverenigingen met een to taal van 2.600 leden zijn aangesloten, meent dat de hengelsport verloren gaat als er een tweede Schiphol bij Steenbergen komt. MIDDELBURG In de rijkelijk met beeldhouwwerken gesierde Vleeshal is vanmiddag een grote tentoonstelling van Romeinse monumenten officieel geopend. Deze monumenten bestaan uit vijftig altaren, die met de sleepnetten van de Tholen 6 in een periode van bijna vier weken uit de Oosterschelde bij Colijnsplaat (Noord- Beveland) werden opgevist. In totaal werden 101 altaren en drie beelden naar boven gehaald. De geweldige vondst, die in de wereld der oudheidkundigen groot opzien baarde, vormde het vervolg op een toevallige ontdekking van een visser, die op 14 q.pril 1970 uit een diepte van 25 m uit de Oosterschelde fragmenten van tiuee zogenaamde votiefaltaren naar boven haalde. De fascinerende expo sitie, waarbij de bezoeker oog in oog staat met honderden jaren historie, is in Middelburg geopend tot en met zondag, 29 augustus. Ditmaal bestond complete altaren. de vangst uit 21 De vondst, die door de oplettende visser gedaan werd. was voor het Rijksmuseum van Oudheden in Lei den aanleiding tot het organiseren van een systematisch onderzoek in augustus en september 1970. Met de sleepnetten werden ruim honderd al taren opgevist. Deze methode van ar cheologisch onderzoek is nog nooit eerder in ons land toegepast. Unicum Nog nooit tevoren is ook een zo groot aantal Romeinse monumenten van een dergelijke kwaliteit op één plaats gevonden. Vele altaren dragen in een nis een beeltenis van Nehalen- nia. Zij was een inheemse godin, die ook door de Romeinen werd vereerd. Handelaren en zeelieden en tal van i-nderen van wie alleen de namen be kend zijn, offerden haar in de tempel bij het huidige Colijnsplaat hun alta ren. Zij deden dit uit dankbaarheid voor de voorspoed, die de godin hun gegeven had. Deze werden rondom het heiligdom opgesteld. De teksten van de inscripties zijn in het Latijn, de milde gevers moeten inheemsen geweest zijn, bewoners van de noord westelijke provincies van het Ro meinse rijk Af en toe zeggen de teksten ook iets van de herkomst van deze men sen. Sommigen vermeldden, dat zij uit Trier, Keulen of uit Frankrijk kwamen. Oosterschelde Een groot gedeelte van de tegen woordige Oosterschelde was in de Romeinse tijd land. Daar stond op de oever van do- rivier de Tempel van Nehalennia In die tijd was er al via de grote rivieren Rijn, Maas en Schelde een druk handelsverkeer vanuit het Rijn land naar Engeland en de kustgebie den van het Romeinse rijk en omge keerd. Tegen het einde van de derde eeuw na Christus was het met de Romeinse invloed in Zeeland gedaan. De tempel werd door de zee verzwolgen. Ook bij de badplaats Domburg moet een heiligdom van dezelfde go din bestaan. Daar werden reeds in 1647 altaren en beelden gevonden. In februari 1971 werd er opnieuw gevist. ÏVelialeimia De godin Nehalennia is bekend se dert 5 januari 1647. toen op het strand bij Domburg na zware stor men vele stenen monumenten zicht baar werden, die tot dan toe onder de duinen verborgen hadden gelegen. Noch Nehallenia noch Domburg wa ren voor dat tijdstip in de literatuur vermeld. Aan de monumenten van de voorspoedsgodin was echter geen ge lukkig lot beschoren De kerk van Domburg, waarin zij ondergebracht waren, raakte op 10 oktober 1848 in brand, waarbij de meeste monumen ten ernstig beschadigd of zelfs on herstelbaar verwoest worden. In 1970 echter beleefde Nehalennia een glo rieuze come-back. Symboliek Van de attributen, die rrien op de altaren aantreft zijn die welke aan de scheepvaart zijn ontleend, scheeps roer en voorsteven, het duidelijkst. Zij verbeelden de scheepvaart zelf en zinspelen op het feit, dat de dedicant daarbij de bescherming van de godin inriep. De vruchten, bomen en planten moeten wel oorspronkelijk een ver wijzing zijn naar de zegen over de gewassen, die men van Nehalennia afdwong. Maar er moet volgens de deskundigen een verschuiving hebben plaats gevonden naar een betekenis van voorspoed in het algemeen. An ders blijft het onbegrijpelijk, dat handelaren in zout, vissaus en aarde werk deze motieven uit de flora op hun altaren lieten aanbrengen. De mand met vruchten, die naast Nehalennia op de grond staat, is mis schien niet uniek, maar komt niet vaak voor. Het is dus wel een onder scheidend kenmerk van deze godin, evenzeer als de hond, die bij haar is. Aangenomen wordt, dat het schou dermanteltje, dat zij draagt, uniek is en het begin van de Zeeuwse kleder dracht vormt. Godsdienst Volgens deskundigen moet de gods dienst van Nehalennia's vereerders een vermenging zijn geweest van eeuwenoude religieuze opvattingen en riten, die in hun eigen woonplaats en hier in Zeeland leefden, met datgene wat de Romeinen aan godsdienstige ideeën en gewoonten.meebrachten. Noch de Romeinen, noch de Kelten en Germanen hebben een heilig boek of een verhandeling over hun religieuze praktijken nagelaten. Naar de gods dienstige gevoelens kan men dan ook slechts gissen. In de Nehalenniacultus is in ieder geval een opvallend ken merk van de Romeinse godsdienst doorgedrongen, namelijk het juridi sche karakter tussen mensen en goden. De mens vroeg zijn god een gunst en stelde daar van zijn kant een gelofte tegenover. Dr. P. Stuart conservator bij het Rijksmuseum van Oudheden in Lei den. die bij de voorbereiding een groot aandeel heeft gehad, hoopt, dat deze unieke tentoonstelling in Mid delburg zeef* veel belangstelling zal trekken. DEN HAAG De Raad voor de Luchtvaart heeft besloten tot heropening van het onderzoek naar het ongeluk dat op zondag 30 augustus van het vorige jaar is gebeurd met een vliegtuig van Nationaal Vliegtuigbeheer tij dens een rondvlucht boven Zee land. Het tweemdtorige vliegtuig verongelukte op het eiland „De Haringvreter" in het Veerse Meer. Twee van dc negen passagiers en dc bestuurder, de 24-jarige Noor Tore Dypdahl. kwamen daarbij om het leven. Het komt de raad voor de luchtvaart gewenst voor, zo heeft de voorzitter van de raad, mr. R. P. Cle- veringa, dinsdagochtend meegedeeld, om bepaalde aspecten van de zaak nader te onderzoeken. In het bijzon der gaat het daarbij om de vragen, of het ongeluk kan zijn veroorzaakt door een botsing met een vogel, dan wel of het vliegtuig al dan niet over- beladen was. De raad heeft daarom besloten het onderzoek te heropenen en het op maandag 20 september voort te zet ten. Als getuigen zullen dan worden gehoord de heren F. W. M. Stevens, chef-vlieger van N.V. Nationaal Vliegtuigbeheer, A. Bogert, station manager van dat bedrijf op het vlieg veld Midden-Zeeland, en K. A. la Bree, directeur van het bedrijf. Als deskundigen zullen, dan worden ge hoord de heren W. Dresscher, chef- instructeur van de Rijksluchtvaart school op Eelde en drs J. Wattèl, or nitholoog. De fungerende directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, ir. C. A. F. Falkenhagen, had aan het einde van die zitting o.m. geconcludeerd dat de bestuurder van het verongelukte Britten-Norman Islander-vliegtuig niet tegen de situatie opgewassen moet zijn geweest. De heer Falkenhagen merkte voorts o.m. op dat het vliegtuig volledig be stuurbaar was gebleken. Het was wel iswaar 85 kg. overbeiaden. zo zei bjj verder, maar die grotere lading was z.i. relatief zo gering dat zij niet we zenlijk tot het ongeluk heeft bijge dragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5