Gelderbestuur ziet de toekomst zeer somber in f seclassering: We konden moeilijk op noord in Haarlem voorbereid zijn Alleen in dubro citron zit echt citroensap Verdachte van wurgmoord komt met nieuw relaas Waver „happy" en uiterst voldaan Waver mag blijven ZWAAR VERLIES IN 1970 Buiter ook rroningen er limonadefles... Indruk psychiater: invrijheidstelling overhaast Vledder dicht voor gewetensbezwaarden Een halve citroen In dit flesje Nu citroen frisheid voor uw hele afwas DINSDAG 15 JUNI 1971 he, et hu- Van onze economische redactie d, o« ki De 2t ïldidaat voor ?u'^en- oyer 1969 werd nog een winst gemaakt AMSTERDAM Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der Zonen heeft over het jaar 1970 een verlies geleden van van 14 miljoen. iSTERDAM In kringen van 1[W circuleert het bericht dat de G. Buiter te Brussel, secreta- [heraal van het Internationaal md van Vrije Vakverenigingen, jn de kandidaten is voor de be- tot burgemeester van Gro- jheer Buiter, die sinds 1967 in is van het IVVV zou volgens >ordvoerder „een goede kans" voor de benoeming die thans e termijn wordt verwacht. andere kandidaat is, zoals wij schreven, de heer W. Polak wethouder van financiën en irgemeester van Amsterdam. de «.O De 36-jarige mevrouw L^tbovvan Susteren-Van Weert uit neninis door de scherven van een 4 varffende fles Exota-limonade in 1 hetan haar ogen getroffen. Zjj de lok gewond aan gezicht, armen len. In een ziekenhuis in Venlo ij direct geopereerd. Cc Labe is ïgen In de eerstvolgende aandeelhou dersvergadering (die pas in augustus plaatsvindt) zal een aandeelhouders commissie worden benoemd, die vol ledige inzage zal krijgen in alle cij fers. Nog dit jaar komt Van Gelder 'in de rode cijfers'. Tot nu toe is er nog geen bankkrediet opgenomen. Voor de jaren 1971 en 1972 zal dat wel nodig worden. Die twee jaren zullen verliesgevend zijn en voor 1973 wordt geen herstel verwacht. Geen motie Dit zijn de belangrijkste opmerkin gen die het bestuur van het in ernsti ge moeilijkheden verkerende Van Gelder gisteren tijdens een buitenge wone aandeelhoudersvergadering rr.aakte. De vergadering was belegd om nu de fusie met de Koninklijke Papierfabrieken in Maastricht niet dóórgaat aandeelhouders inzicht te verschaffen in de stand van zaken. Tot een rechtstreekse motie van wantrouwen tegen het bestuur kwam het niet, maar de meeste van de 99 aandeelhouders 'waren lang niet ge rust'. 'Ik kwam hier met een gevoel van onbehagen', aldus een aandeel houder. 'en dat gevoel hebt u niet kunnen wegnemen'. Dat onbehagen werd tijdens de vergadering 'aangewakkerd doordat het bestuur op een aantal zeer kritie ke punten zeer vaag bleef en volgens aandeelhouders te weinig inzicht ver schafte. Zo kreeg men geen antwoord op de vraag welke de redenen waren op grond waarvan de fusie met de KNP is afgesprongen. Evenmin werd gedetailleerd verteld waardoor de miscalculatie was ont staan die tot het onevenredig grote verlies heeft geleid. Bovendien was volgens het bestuur het definitieve reconstructieplan aangekondigd op 18 mei, toen bekend werd dat de fu sie niet doorging nog niet gereed. ië. Ijfagelse Vaiuchallauto fabriek heeft een nieuw modél op de markt a ovelcht, de Firenzaserie. Het hier afgebeelde SL-model heeft een :s uit Iele carburateur en een motor met bovenliggende nokkenas, goed :ide la voor een snelheid van meer dan 160 km per uur. eeri duf Overleg Morgen vindt echter overleg met de vakbonden plaats over de herstructu reringsplannen. 'Het enige dat we de bonden voorleggen is een plan dat voorziet in de mogelijkheid dat een maximum aan machines zal worden stilgelegd, het ergste geval dus'- Wat hieronder werd verstaan werd niet meegedeeld, evenmin als het aantal eventuele ontslagen. Wel werd een inzicht gegeven in de situatie van de papierindustrie in het algemeen. 'Er was in 1970 sprake van een wervelwind, die niet was te voor zien. In de papierbranche en met name in het krantenpapier vond een inzinking plaats, die de laatste 30 jaar geen evenbeeld had. Dat geldt niet alleen voor Van Gelder', zo werd gezegd. Boosdoeners Het bestuur liet duidelijk blijken in de toekomst van het krantenpapier weinig fiducie te hebben. De fabrie ken te Wapenveld, Renkum en Apel doorn, zo bleek voorts, zijn de grote boosdoeners binnen het bedrijf. Be studeerd wordt welke machines in die drie fabrieken in bedrijf moeten blijven en welke omgebouwd, dan wel stopgezet moeten worden. Ten aanzien van de fabrieken in Wormer en Velsen legde het bestuur enigt op timisme aan de dag. Een analyse van. de slechte kran- tenpapiermarkt gaf het bestuur ook. Enerzijds gaat het de kranten niet best. Weinig advertenties betekent echter niet alleen voor de kranten la gere omzetten, maar ook voor de pa pierproducenten minder leveringen. Daarbij is de concurrentie vanuit Canada en Scandinavië zeer hevig en zijn de grondstof- en loonkosten on evenredig snel gestegen. (Het bestuur volgt met argusogen de onderhande lingen die kunnen leiden tot toetre ding van Scandinavische landen tot de EEG. Concurrerend kan Van Gelder vol gens het bestuur blijven in de papier- verwerkende industrie, de plasticin dustrie en de groothandel, bedrijfs takken die ook thans zeer rendabel zijn. HAARLEM De 29-jarige H. M. uit Ambt-Delden, die wordt verdacht van de moord op de 26-jarige Ineke Visser-Friesen uit Haarlem, heeft gisteren zijn verklaring over de juiste toedracht van de moord in de flat aan de Ierlandstraat gewijzigd, nadat Haarlemse rechercheurs hem hadden geconfronteerd met de kleding, die verdachte uit het huis van zijn slacht offer in een plastic zak langs de weg had gezet. De commissaris van de Haarlemse politie, de heer C. van Marion, zei gisteravond, dat de politie bij een Haarlemse lompenhandelaar de ge zochte kledingstukken (een costuum, een pantalon en twee blauwe over hemden van de echtgenoot van de vermoorde vrouw een bebloede pan talon. een zakdoek met de initialen van verdachte en een eveneens be bloed koord) heeft teruggevonden. Bij het zien van" deze bewijsstukken, aldus de Haarlemse commissaris, kwam verdachte terug op zijn eerder gedane verklaringen. Waan Hij heeft de politie verteld bij het doden van de vrouw in de waan te hebben geleefd, dat hij de vrouw voor zich had, die hij anderhalf jaar geleden had aangerand. Dit zou de 29-jarige M. van de Wel zijn geweest. Volgens verdachte had hij bij het slachtoffer aangebeld en gevraagd of zij een vriendin van hem kende. Me vrouw Visser-Friesen zou hem daar na hebben binnen gelaten. Verdachte M. verklaarde gisteren tegenover de politie, dat beiden op de zitbank waren gaan zitten totdat de vrouw op een gegeven moment op de grond was gevallen met haar hoofd tegen de tafel. Ze was daarop in paniek gaan gillen, hetgeen ver dachte had willen voorkomen. Uit eindelijk was het op een worsteling uitgelopen. Vanaf dat moment, aldus de nieu we verklaring van M., had hij ge handeld in de waan, dat hij de vrouw van anderhalf jaar geleden voor zich had. Hij sloeg haar met een radio op het hoofd, haalde het koord dat hij uit zijn pension had meege nomen uit zijn zak, draaide dat twee maal om haar hals en knoopte de uiteinden stevig vast. Verdachte „bewerkte" zijn slacht offer vervolgens met het mesje, maar toen hij zag dat golven bloed uit haar mond en hals kwamen, sleepte hij de vrouw naar haar bed. Commissaris Van Marion vertelde, dat verdachte het had doen willen voorkomen alsof hij ontucht met de vrouw had ge pleegd. Uit het vorige zedenmisdrijf van verdachte was de politie even wel gebleken, dat verdachte impotent was. Naar het oordeel van commissaris Van Marion is de zaak thans „vrij wel rond". Voor de verdachte is er naar zijn zeggen geen been meer om op te staan. De verdachte zal woens dag worden voorgeleid aan de offi cier van justitie in Haarlem. Raph Waver keerde na het kort geding terug naar zijn woning in Haarlem. Zijn hospita staat naast hem. Van een onzer verslaggeefsters HAARLEM Ralph Waver is vrij en de eerste avond brengt hij door bij het gezin Grommers, waar hij vanaf eind vorig jaar woont. De kamer zit vol vrien den en de sfeer kan het best om schreven worden als „opgelucht". De enige die niet zozeer opge lucht, als wel uiterst voldaan is, is Ralph zelf. Hij heeft nooit an ders verwacht dan dat de rechter hem in het gelijk zou stellen. „Natuurlijk hebben wij het kort geding gewonnen, van een onafhan kelijke rechter had ik niets anders verwacht. De twee rechters die tot nu toe zich met deze zaak hebben bezig gehouden, de Haarlemse rechter-com- missaris en de Haagse president heb- ben vastgesteld, dat ik niet zomaar overgeleverd kan worden. Als een derde rechter zich over deze zaak zou gaan buigen, zou zijn oordeel hetzelf de zijn. Daarvan was ik overtuigd. Mijn zaak is goed. Als de staatssecre taris bv hoger beroep zou aantekenen tegen het vonnis uit Den Haag dan zou er hetzelfde gebeuren". Gespannen Ralph Waver maakte tijdens de zit ting van vrijdag en de uitspraak van gisteren een nauwelijks geëmotio neerde indruk. Gespannen volgde hij de verklaringen voorzover hij dat in onze taal kon volgen. Het enige mo ment waarop hij duidelijk op veerde, was toen de verklaring van de Amerikaanse ambassade ter spra ke kwam, dat hij nooit zou hebben geprobeerd op wettige wijze dienst te weigeren in Amerika. „Dt was een leugen en dat had ik al tegen staatssecretaris Wiersma ge zegd toen hij me in de gevangenis hoorde. Dat het ministerie van justi tie alleen maar afging op de Ameri kaanse verklaringen en mij gewoon niet geloofde, vond ik ongelooflijk. Dat ze die verklaringen niet ve rifieerden en ze tijdens de zitting ge woon weer naar voren brachten, maakte me'erg boos." Voor de rest kan Waver alleen rr.aar uiterst tevreden zijn. Over de rechter, die de uitspraak van het vonnis begon in het Engels en Waver zo meteen al op de hoogte bracht, over de steun die hij van demon stranten ontving die dag en nacht voor de Haarlemse gevangenis postten en hem brieven stuurden, over de kranten die zijn zaak verdedigden. „Alleen daarom al vind ik dat mijn desertie niet vergeefs was." De meeste bewondering heeft Wa ver voor zijn advocaat, mr. W- J. van Bennekom. „Door dik en dun heeft hij me geholpen. Hij is een fantasti sche advocaat. Hij heeft als een vriend gewerkt, niet eens alleen als advocaat want dan zou hij mijn zaak nog alleen zuiver zakelijk hebben kunnen beschouwen". Asiel •jn J n hun' t nat (Van een onzer verslaggevers) jLEM/UTRECHT „Iemand die zo |diveert en met vaste plannen rond ziet tegen te houden. Het is voor geen leclasseringsamhtenaar te doen in zo'n n j LI acfdi geval bij te springen", zegt algemeen-directeur N. C. van Zeist van de dr. F. S. Meijersvereni- ging in Utrecht. in etmaal na z'n ontslag uit wekt.^rdamse Huis van Bewaring 29-jarige Hendrik M. uit len de moord op de jonge mevrouw Ineke Visser- luidde z'n bekentenis aan De heer Van Zeist: „Het is .moeilijk voor de reclasse- >ch li^aarop voorbereid te zijn. nazorg d^e indruk in de Haarlemse moet zou kunnen zijn dat het klanrzor8 van Hendrik M. ge- dat P- Vorige week dinsdag in vrijheid gesteld, nadat klantr03"156 G^echtshof in ho- tot een arrest kwam van landen en twee maanden elijk met een proeftijd en voorarrest. M. had toen al 13 maan- huis van bewaring doorge- fgens poging tot moord en »g, zodat hij op. de dag van pk uit de gevangenis werd ni mi k( nee 'ig i ontslagen. Het hof bepaalde ook dat Hendrik M. onder toezicht zou wor den geplaatst van de dr. F. S; Meijersvereniging afdeling Alkmaar ruim de tijd Dr. W. A. Vaandrager, die als psy chiater aan het landelijke bureau van de Meijersvereniging is verbonden en gisteren in Alkmaar onderzocht hoe de contacten met M. zijn verlopen, vertelde dat Hendrik M. de maandag voor hij in vrijheid zou worden ge steld, zich in Alkmaar gemeld heeft. Daar zijn toen onder meer afspraken, gemaakt over zijn huisvesting, werk zaamheden en andere zaken die bij de heropneming in de maatschappij zich aandienen. Dr. Vaandrager: „Mijn indruk is wel dat de invrijheidsstelling van Hendrik M. hals over kop is gegaan. In het algemeen moet de reclassering ruim de tijd hebben om zich te kun nen voorbereiden. Dat was in dit ge val niet mogelijk. Hendrik M. heeft tegenover de po litie verklaard dat hij direct na z'n ontslag uit het Huis van Bewaring naar Haarlem is gereisd met de be doeling een jeugdige sociaal werkster te vermoorden. Wegens poging tot aanranding van deze sociaal werkster vorig jaar in de ongehuwden-sociëteit Kammies aan de Haarlemse Groenmarkt, belandde M. in een gevangenis maar zelf vond hij dat hij onschuldig had gezeten. Z'n poging tot wraak gelukte evenwel niet omdat de sociaal werkster in middels verhuisd was. Daarop heeft hij een ander slachtoffer uitgekozen niet voorwaardelijk Hendrik M. werd niet voorwaarde lijk in vrijheid gesteld, wat de pro blemen rondom z'n opvang aanmer kelijk groter maakten. De heer Van Zeist: „Als er een voorbereidingstijd is. die vooraf gaat aan de voorwaar delijke invrijheidsstelling, kan de re classering een behoorlijke plan opma ken. Dan kan er een vertrouwensrelatie tussen reclasseringsambtenaren en de gevangenen die ontslagen zullen wor den, worden opgebouwd. Komt ie mand onverwachts vrij, dan maakt dat een groot verschil. RAPPORTEN Over Hendrik M. werden twee'psy chiatrische rapporten gemaakt. Het ene kwam van dr. F. Hartsuiker, de inmiddels gepensioneerde districts psychiater in Haarlem, die destijds de rechtbank adviseerde Hendrik M. ter beschikking te stellen. Dat advies is door het hof verworpen. De officier van justitie mr. J. W. F. van der Valk Bouman in Haarlem: „Het hof is kennelijk verkeerd voor gelicht". De officier van justitie mr. J. H. Bijldevroe in Haarlem die de moordzaak behandelt zegt dat als re gel aan een invrijheidstelling nazorg verbonden is. „Maar dat wil niet zeg gen dat de reclassering onmiddellijk op de stoep staat". Ook al om het gevoel van eigen waarde aan de ex-gevangene zoveel mogelijk terug te geven laat de re classering, aldus de heer Van Zeist, hem het initiatief nemen. Van de ex- gevangene wordt verwacht dat hij contact opneemt met de reclassering. Pas als dat niet gebeurt gaat de re classering tot actie over. Maar dan nog wordt er veel aan hem zelf overgelaten. De ex-gevange ne bepaalt namelijk zelf in hoeverre hij hulp nodig heeft. Hij wordt alleen uitgenodigd zich aan bepaalde voor waarden te houden en dat is dan vooral om niet weer een strafbaar feit te plegen. De heer Van Zeist: „Als de man dat wil, bemiddelen we bij gesprek ken met sociale diensten, als hij in geldnood zit leggen we contacten en gaan we mee naar werkgevers voor het vinden van werk. Onze ervaring is echter dat iemand die werk gevon den heeft via de reclassering, betrek kelijk snel van baan verandert. Net zoals ze snel van woonruimte veran deren die door ons is helpen vinden. Dat is begrijpelijk, omdat deze men sen snel van hun verleden af willen." machteloos Hendrik M. is wel bij de reclasse ring in Alkmaar geweest. Hoe de contacten precies zijn verlopen kon gisteren dr. Vaandrager nog niet zeg gen. De heer Van Zeist zegt: „Als iemand hier komt moet hij natuurlijk ook wel z'n problemen willen vertel len. Als hij zegt, ik heb geen proble men, van z'n hart een moordkuil maakt en „dag" zegt. dan staat de reclassering machteloos". Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De Nederland se staat mag de Amerikaanse de serteur Ralph Waver voorlopig niet overleveren aan de Verenig de Staten, zoals wij gisteren reeds in een deel van onze edities kon- de berichten. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slotehaker heeft dit de staat verboden voor een tijdsduur van voorlopig zes maanden. Daarmee heeft mr. W. J. van Ben nekom het kort geding dat hij afgelo pen vrijdag namens Waver tegen de staat aanspande, gewonnen. De presi dent was het met hem eens dat de beslissing van staatssecretaris Wier sma om Waver over te leveren aan Amerika op grond van het Navo-sta- tusverdrag een onrechtmatige daad is. Erg snel Mr. Slotemaker meende dat de staatssecretaris wel erg snel heeft be sloten Waver over te leveren, terwijl Amerika juist erg lang heeft gewacht met verzoek om overlevering. Bij alle juridische onzekerheden in deze zaak had prof. Wiersma niet al op 10 juni tot zijn beslissing kunnen komen, al dus de Haagse president, zolang er ernstig verschil van mening bestaat tussen de onderminister en zijn te genpartij, die volgens mr. Slotemaker" naar zijn aanvankelijk oordeel" niet zonder meer van elke grond ontbloot kunnen worden geacht. Er zijn tij dens de zitting van vorige week door getuigen argumenten naar voren ge bracht die waarschijnlijk tevoren bij het ministerie van justitie niet aan de orde gesteld zijn, zoals het ook niet uitgesloten is dat nog meer argumen ten ten gunste van Waver naar voren gebracht kunnen worden. Maar zolang niet vast staat, of Waver onderworpen is aan de rechtsmacht van de Verenigde Staten en zolang Waver niet de gele genheid heeft gehad om alle juridis- sche punten, inclusief een beroep op zijn vluchtelingschap, eventueel met juridische deskundigen na een be hoorlijke voorbereiding uitputtend door te werken ten overstaan van de rechtercommissaris of de staatssecre taris, is het niet gerechtvaardigd, noch te rijmen met de beginselen van „fair play" en de jegens Waver gebo den zorgvuldigheid om hem nu met spoed over te leveren. Amerika is zijn verdragsverplich tingen niet nagekomen, zegt mr. Slo temaker. Amerika had Nederland on middellijk toen Waver langer .dan drie weken gedeserteerd was, op de hoogte moeten stellen. Maar nu Ame rika op grond van persberichten, na een jaar niet naar hem te hebben omgekeken, om overlevering ver zoekt, gaat het niet aan om üaar met zoveel spoed als de staatssecretaris aan de dag heeft gelegd, op te reage- Ministerie Wat Ralph nu gaat doen, is nog niet zeker. Hij blijft in Haarlem voorlopig, en hij gaat weer werken bij V. en D. waar hij vrienden heeft. Voor de rest zou hij niet alleen een verblijfsvergunning voor ons land willen, maar ook politiek asiel willen aanvragen. Waver wil in Nederland blijven. „Vroeger dacht ik dat Neder land een utopia was. dat is het niet. Maar het is wel een goed land, waar zeker vrijheid is en waar de wil van het volk meetelt". Wat de positie van andere deser teurs zal worden na deze beslissing is niet te overzien. „Ze hebben me in de gevangenis geschreven en me verteld hoe moedig ;k was. Maar ik heb wel aldoor gezegd, dat ik voor mijn zaak vocht en niet voor die van alle ande re deserteurs. Zelf wil ik mijn zaak niet als een precedent zien, maar als de anderen het wel zo opvatten, heb ben ze misschien wel iets meer kans. Mijn zaak is in zoverre belangrijk, dat het andere mensen uit landen waar ze moreel onderdrukt worden het idee kan geven dat er ook Wes terse landen zijn, waar ze misschien vrij kunnen zijn". Ondanks dat Ralph geen moment getwijfeld heeft over de uitspraak (en er waren er genoeg die er anders over dachten) had hij wel overwogen, wat hij zou doen als het vonnis voor hem negatief was uitgevallen. „Ik zou het geaccepteerd hebben, ik heb al tijd de consequenties van mijn aan- vrage voor een verblijfsvergunning en alles wat daaruit voortvloeide bij voorbaat geaccepteerd. Daarvoor wil de ik ook voor de Nederlandse rech ter verschijnen. Mijn zaak was goed, it was right". DEN HAAG Kamp Vledder zal op korte termijn worden gesloten als tewerkstellingsobject voor gewetens bezwaarden militaire dienst. Er gaan geen nieuwe gewetensbezwaarden meer heen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van defensie is de sluiting van het kamp afhankelijk van dp snelheid waarmee de laatste twee ge wetensbezwaarden die nog in het kamp zitten een ander tewerkstel lingsobject gevonden zullen hebben. Aangenomen wordt dat dit hooguit nog enkele weken zal duren. Ook de werkwijze van het ministe rie komt in het vonnis ter sprake. Mr. Slotemaker stelt, dat het niet geble ken is dat het ministerie de door Wa ver en door de Haarlemse rechter commissaris opgeworpen argumenten behalve aan de Amerikaanse ambas sade ook nog aan één of meer Neder landse hoogleraren in het internatio naal recht ter beantwoording heeft voorgelegd; daartoe bestond volgens mr. Slotemaker temeer reden nu van gezaghebbende zijden gesteld was dat Waver op verscheidene juridische gronden niet overgeleverd kan wor den. Ook is volgens de Haagse nresi- dent geen behoorlijk onderzoek inge steld naar de juistheid van feitelijk heden. zoals Wavers verzoek om in Amerika als dienstweigeraar te wor den erkend, waarover nu verschillen de lezingen bestaan. Mr. Slotemaker s'uit de mogelijkheid niet uit, dat de staatssecretaris na een nader onder zoek en al naar gelang Wavers ver zoek om een verbliifsvergunning en om als politiek vluchteling te worden toegelaten, uitvalt, zijn beslissing zal intrekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7