VN en Pakistan eens over hulpverlening Franse socialisten opnieuw verenigd Ambassadeur: India pleegt grof bedrog Dajan: Wind van d oorlog waait weA 1 Meerderheid f Lagerhuis wiÉ in Nederland is erg krap Engeland in Uitgaansverbod 11a rel in Amerikaanse stad Na cholera nu longontsteking Zuid-Afrika: Geen geld naar Israël Oeganda gelast naastingen af Joodse kerken schrijven Luns Scholier gedood bij aanrijding Hanoi overweegt gevangenenruil Westduitse journ krijgt gratie var SP DINSDAG 15 J! GENÈVE, CALCUTTA (AP, Reuter, UPI) Het vluchtelin- gensecretariaat van de VN (UNCR) heeft bekendgemaakt met de Pakistaanse regering te zijn overeengekomen hulp te verlenen bij de terugkeer en de verzorging van Oostpakistaanse vluchtelingen in India, die weer naar huis willen terugkeren. In Dacca zal een permanente missie van de Verenigde Naties worden ge vestigd om de hulpverlening te rege len. Dit is gisteren dn Genève meege deeld. De overeenkomst is tot stand geko men tijdens besprekingen van de ho ge commissaris van de VN, prins Sa- droe din Agha Khan, met president Jaohja Khan van Pakistan, en rege ringsfunctionarissen in Oost-Pakistan. Uit Calcutta is gemeld dat nu 5.765.000 Oostpakistaanse vluchtelin gen sinds april naar India zijn ge trokken. Ruim 5 miljoen van deze vluchtelingen is hindoe. Voor het be gin van de burgeroorlog woonden in Oost-Bengalen acht miljoen hindoes- Twee grote «Russische vliegtuigen zullen worden ingezet om 50.000 Oostpakistaanse vluchtelingen naar midden-India over te brengen. Vier Amerikaanse toestellen zullen even eens ladingen van 1000 vluchtelingen per dag uit West-Bengalen overbren gen naar andere delen van Idia. Van onze Haagse redactie DEN HAAG India heeft ge bruik gemaakt van de situatie om een vals beeld van de gehele ont wikkeling te geven. Tien- mis schien honderdduizenden zijn in India in beweging gezet om als pseudo-vluchtelingen te fungeren en in kampen te verblijven. Dit heeft ambassadeur Chatari van Pakistan in Den Haag gezegd tegen een redacteur van Het Vaderland. Hij bestrijdt dat er miljoenen vluchtelingen uit Oost-Pakistan in India zouden zijn. Hoogstens enkele tienduizenden en zelfs dat getal is voor hem nog een vraag. De ambas sadeur legde de situatie aldus uit: de regering van India heeft de hindoes van Oost-Pakistan gevraagd naar In dia te komen. Het aantal dat hiervan gebruik heeft gemaakt is gering. Daarom zijn de vluchtelingenkam pen volgestopt met mensen die uit dorpen op India's grondgebied ver dreven zijn. India had de vluchtelin genkampen jil klaar toen de bespre kingen tussen Rachman en de Pakis taanse regering in Dacca gevoerd werden- India zou deze rol spelen om de sympathie van de wereld te krij gen en Pakistan vijand nummer één te maken. De geldelijke steun die binnenkomt voor de vluchtelingen zou een steun betekenen voor de zwakke financiën van India dat er de nodige wapens mee zou kunnen kopen. De „zoge naamde" vluchtelingen zouden opge leid worden om tegen Pakistan te vechten. De Indiase autoriteiten vrezen dat, nu de moessonregens zijn begonnen, er op grote schaal longontsteking zal uitbreken onder de toch al verzwakte vluchtelingen. Door de honger en uit putting zijn de Oostpakistani's uiterst vatbaar voor deze ziekte, die gewoon lijk tijdens de regenperiode toch al veel slachtoffers pleegt te maken on der de plaatselijke bevolking. Dit weekeinde hebben artsen in kampen aan de rand van Calcutta r?eds 40 gevallen van longontsteking per dag geconstateerd. Een aantal mensen is er reeds aan overleden. Uit de vluchtelingen, die de grens tussen Oost-Pakistan en India zijn overgestoken worden mannen gere- cruteerd voor het Oostpakistaanse be vrijdingsleger. Dit heeft Ian Macken zie, de correspondent van het Britse persbureau Reuter gisteren gemeld. Een officier van het bevrijdingsle ger heeft Mackenzie verteld dat de guerrilla's worden opgeleid in gehei me kampen in Oost-Pakistan, terwijl soortgelijke kampen ook op Indiaas grondgebied zjin gesticht. Volgens de officier zijn er in India ongeveer 100 centra, waar Oostpakistani's zich als verzetsstrijder kunnen aanmelden. KAAPSTAD (Reuter) Zuid-Afri ka heeft het overmaken van „belang rijke" sommen geld aan Israël opge schort nu Israël besloten heeft bijna 10.000 gulden te schenken aan de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid voor het fonds voor de bevrijdingsbe wegingen. De Zuidafrikaanse minister van fi nanciën heeft gisteren gezegd, dat „kleine persoonlijke geldovermakin- gen naar Israël voor liefdadige doel einden" niet door de maatregel ge troffen worden. Maar het storten van grotere bedragen voor liefdadige doeleinden, dat moet gebeuren via de Zuidafrikaanse reservebank, is wel opgeschort. Promoties: Amsterdam VU): Ge promoveerd tot doctor in de wiskun de en natuurwetenschappen A. van Dalen en F. K. de Graaf; tot doctor in de rechtsgeleerdheid W. Alexander; KAMPALA (Reuter) De regering van Oeganda heeft een lijst van 75 bedrijven gepubliceerd die niet zullen vallen onder de wet op staatsdeelne ming in partikuliere maatschappijen. Deze wet, ontworpen onder het re gime van de verjaagde president Mil ton Obote, geeft de regering het recht voor zestig procent deel te nemen in partikuliere bedrijven. Nu 75 grote maatschappijen, waar onder een aantal banken en oliemaat schappijen, buiten de wet vallen, be tekenen de nationalisaties in feite niet veel meer. De nieuwe regering van Oeganda had al aangekondigd dat de nationa lisatieplannen van Obote buitenland se investeerders kopschuw zouden maken en Oeganda zouden schaden. Het regime van generaal Amin wil het bedrijfsleven zoveel mogelijk on gemoeid laten. De Amerikaanse Yale-universi- teit in New HavenVS, heeft een eredoctoraat verleend aan de Westduitse bondskanselier Willy Brandt, die in een redevoering zich uitsprak voor geweldloos heid. CVK en Ikor (2) Het is natuurlijk het goed recht van ds. Koole. zijn Ikor-uitzendin- gen te verdedigen. Minder juist vind ik het, wanneer hij zijn colle ga's als volgt typeert: „De dominees laten klaarblijkelijk hun oren han gen naar het onbehagen uit de ach terban". Ik ben van mening dat ve le dominees zulke sukkels niet zijn, maar eerlijk, op grond van eigen overtuiging, het waardeloze zien van uitzendingen als „Werken op zondag" en wensten dat de zend tijd van de kerken beter zou wor den besteed. WADDINXVEEN A. Warnaar Jz. Machtswellust (5) Als een dienstplichtige het met een of andere maatregel niet eens is, moet hij dan zich schikken en ondertussen langs de geordende weg zijn recht zoeken, of mag hij de voorschriften aan zijn laars lap pen en zelf de dienst uitmaken, dwars tegen alle meerderen in? In het laatste geval is de hele discipline zonder welke een leger nu eenmaal niet kan bestaan af hankelijk geworden van de wille keur van één bepaalde soldaat. Daarom moet men noodgedwon gen een voorbeeld stellen om niet telkens dergelijke eigenmachtighe den mee te maken. Al was het in dit geval tactischer geweest om van te voren te overwegen: is een zo'n onbelangrijke uiterlijkheid de moeite waard om te dienen als in zet van de strijd om de discipline? Nu het eenmaal is gebeurd, kan men niet achteraf de voorschriften verruimen. Een leger is als een zangkoor of een orkest, het is on duldbaar dat iemand op eigen houtje gaat musiceren. En juist daarom moeten pietluttige, niet noodzakelijke, voorschriften wor den voorkomen, anders wordt, evenals nu, de aandacht gericht op de onbenullige aanleiding en wordt het denken over discipline vertroe beld. GORCUM P. A. de Hoon AMSTERDAM In een gezamen lijke brief aan de minister van bui tenlandse zaken hebben de drie jood se kerkgenootschappen in wis land de hoop uitgesproken dat „u, ons kunt verzekeren dat de Nederlandse rege ring zich zal verzetten tegen iedere poging van de regering van Frankrijk of van anderen, een gezamenlijk be leid te voeren, waarvan duidelijk is dat het niet zou kunnen beantwoor den aan Israëls wens naar vrede en veiligheid." De joodse kerkgenootschappen heb ben zich tot de minister van buiten landse zaken gericht omdat zij, zo schrijven zij. met verontrusting heb ben kennisgenomen van het EEG- rapport inzake Israël en het Midden- Oosten. Dit rapport, waarvan de aan vaarding door de Zes onaangenaam voor Israël zou zijn geweest, is tegen gehouden door minister Luns. PARIJS (Reuter, AFP, DPA) De verdeelde Franse socialis ten zijn na een driedaags congres in het Parijse voorstadje Epinay opnieuw tot elkaar gekomen. Besloten is een enkele „socialis tische partij" te vormen. Francois Mitterrand is daarbij opnieuw naar voren gekomen als de belangrijkste politicus van de niet-communistische oppositie. Na de nederlaag, die Mitterrand in 1965 bij de presidentsverkiezingen leed is de altijd al verdeelde niet- communistische, socialistische opposi tie, er nooit meer in geslaagd een ge loofwaardige machtspositie op te bou wen tegen het gaullisme. Mitterrand heeft op het congres in Epinay verklaard dat de nieuwe par tij van Franse socialisten alleen be stemd is voor hen, die willen breken met de gevestigde orde. De nieuwe partij moet de grootste linkse partij worden en het terrein veroveren dat op de communisten is verloren. Doel is „de breuk met de kapitalistische maatschappij", aldus Mitterrand. Morgen zal de eerste secretaris van de nieuwe partij worden gekozen. Aangenomen wordt dat deze functie naar de eerste secretaris van de oude socialistische partij, Alain Savary, zal gaan. Mitterrand zal ook in het be stuur worden opgenomen met de mo gelijkheid dat hij voor de linkse par tijen kandidaat zal worden gesteld bij de volgende presidentsverkiezingen, in 1973. Motie Mitterrand haalde op het vorige week gehouden congres een krappe overwinning, toen een door hem inge diende motie met 43.926 tegep 41.757 mandaatstemmen werd aanvaard. In de motie werd uitgesproken dat de nieuwe socialistische partij de dialoog met de communistische partij zal voortzetten 'over het concrete thema van een regeringsakkoord'. In een minderheidsnota van Alain Savary werd gezegd dat de dialoog met de communisten moet worden voortgezet „met het doel de nodige garanties voor een regeringsakkoord te scheppen". Deze minder vergaande motie is door het aannemen van die van Mitterrand uitgebreid tot een aanvaarding van het plan met de communisten te gaan onderhandelen over een plan de gaullisten uit het zadel te wippen. De stemming over de Ingediende moties werd na een uiterst woelige vergadering gehouden, waarop ver scheidene sprekers probeerden de teksten van de moties met elkaar te versoenen. Volgens verscheidene waarnemers is er nu desondanks een nieuwe, maar verdeelde partij ontstaan, die wellicht moeilijk tot onmiddellijke actie, ook tegenover de communisten, zal kunnen overgaan. Ongeveer duizend links georiën teerde Fransen hebben aan het „een heidscongres" in Epinay deelgenomen. De belangrijkste bij het overleg be trokken groepen waren de oude so cialistische partij en de zogenaamde „Conventie van Republikeinse instel lingen''. De socialisten hebben thans 84 ze tels in de Nationale Vergadering te gen 34 voor de communistische partij, terwijl de gaullisten in totaal 282 ze tels in de Nationale Vergadering be zetten. De nieuwe socialistische partij streeft er nu naar om in samenwer king met de communistische partij een poging te doen de gaullisten bij de presidentsverkiezingen van 1973 op de tweede plaats te verdringen. In de Amerikaanse stad Al- bequerque is het tot grootscheep se ongeregeldheden gekomen, toen de politie ingreep bij een picknick, waar de jongelui zich wat te buiten gingen aan drank. Er werden klappen uitgedeeld. Op de foto een brandende auto, het gebruikelijke attribuut bij dergelijke gebeurtenissen. JERUZALEM (UPI) De Is raëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft gisteravond gezegd dat de „wind van de oor- lqg" weer waait in het Midden- Oosten. Volgens hem kan spoedig weer een nieuw conflict uit breken. Op een bijeenkomst op de universi teit van Jeruzalem verklaarde Dajan zich zorgen te maken over de geest die zich weer meester maakt van de Arabische leiders. De laatste maan den heeft Dajan steeds weer her haald, dat de kans op het uitbreken van nieuwe gevechten kleiner werd en dat de kansen op vrede toenemen. Dat hij nu iweer pessimistisch is, wordt in verband gebracht met de aanval door Arabische guerrillastrij ders op een Israëlische tanker. In Jeruzalem is meegedeeld, dat Israël vorige week vrijdag, onmiddel lijk na de beschieting van een Israë lische tanker, maatregelen heeft ge nomen ter bescherming van zijn scheepvaart. Hoewel de Israëlische autoriteiten over de aard van de maatregelen niets willen loslaten, weten sommige bronnen te melden, dat de Israëlische luchtmacht nu bo ven de belangrijkste Israëlische scheepvaartroutes vliegt. Israëlische kranten hebben alle zeevarende na ties opgeroepen krachtige maatrege len te treffen tegen piraterij op zee 'voordat hun eigen schepen ook wor- den blootgesteld aan geweld'.; Op een familiefeest in een 4 Nazareth zijn door drie gi explosies vijf mensen gedood tien gewond geraakt. Een 36 Israëli is aangehouden. Hij hei kend de granaten naar het ht— zijn vrouw, waar het feest W{ houden, te hebben gegooid, on weigerde met hun twee ki naar hem terug te keren. De 2£ vrouw bleef ongedeerd. Een ki zes jaar van het echtpaar en e de grootouders kwamen wel leven, evenals .drie gasten. II ALBUQUERQUE (Reuter, AFP) In de stad Al buquerque, in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico is gisteren de burgerlijke noodtoestand af gekondigd na rellen waarbij minstens 24 personen zijn ge wond. De politie heeft urenlang met traangas en revolvers ge vochten tegen 500 jongelui, die met stenen en flessen gooiden. Minstens negen van hen liepen schotwonden op. Twee zijn er ernstig aan toe. Ook twee politie mannen liepen letsel op. De moeilijkheden begonnen toen een groepje jongeren verdovende midde len gebruikte, waarop de politie in greep. Daarop verzamelden zich 500 mensen in een park, waar de jongeren bijeen waren, die de politie met ste nen begonnen te bekogelen. Volgens een woordvoerder van de „Zwarte Baretten", een militante organisatie van Amerikanen van Mexicaanse af komst, heeft de politie de jongelui lastig gevallen. In totaal 35 personen zijn bij de onlusten gearresteerd, van wie er later 15 weer zijn vrijge laten. Voor de nacht is nu in Albu querque een uitgaansverbod afgekon digd. In de Amerikaanse stad Detroit zijn zeven personen doodgeschoten en een achtste gewond in de nacht van zondag op maandag bij wat de politie een afrekening noemt in de onderwe reld van handelaren in drugs in die stad. Vier van de slachtoffers waren vrouwen. Zij zijn dood gevonden met Van een verslaggever DEN HAAG De oliesituatie in Nederland is erg krap, zo krap dat als er bijvoorbeeld een strenge winter zou komen de olieindustrie nauwe lijks in de behoefte aan olieproduk- ten zou kunnen voorzien. Dat we het de afgelopen winter maar net gehaald hebben is te danken aan het zachte karakter van de winter. Dit is de mening van zowel de overheid als de olieindustrie. Er zijn twee oorzaken: het aanbod stijgt niet zo snel als de vraag en het gebrek aan voldoende opslagruimte. De Nederlandse regering heeft de Staten-Generaal voorgesteld het aan houden van een voorraad voldoende voor een consumptie van 65 dagen verplicht te stellen, maar deze hoe veelheid wordt internationaal reeds onvoldoende geacht. Het speciale oliecomité van de OESO heeft de Europese landen ge- adviseerd een voorraad van minstens 90 dagen aan te houden. Dit peil zou in 1975 moeten worden bereikt. Maar dit betekent, dat nog eens een extra hoeveelheid van ongeveer 300 miljoen vaten olie in Europa zal worden op geslagen. Het gebrek aan voldoende opslag ruimte zal het moeilijk maken om tot een uitbreiding van de noodvoor raden te komen, aldus het ministerie van economische zaken. (Van een verslaggever) SMILDE De 15-jarige scholier M. Sihasale is maandagmiddag bij het oversteken van de Schoolstraat in Smilde door een bromfietser aangere den. Hij was op slag dood. De brom fietser J. H. is gewond naar een zie kenhuis in Assen gebracht. hun handen vastgebonden achter de rug. De slachting vond plaats op de eerste etage van een huis aan de rand van een negerwijk, waar in 1967 bloe dige onlusten hebben plaatsgevonden. In het huis is een hoeveelheid ver dovende middelen en wapens aange troffen. LINDSAY De burgemeester van New York, John Lindsay, heeft besloten 25 ste delijke topfunctionarissen te ontslaan om 500.000 dollar te besparen op de salarisrekening. Lindsay heeft een en ander aangekondigd op een zitting van het stadsbestuur. Verwacht wordt dat ook 7500 lagere gemeente-ambte naren zullen worden ontslagen. Sinds oktober zijn al 10.000 New Yorkse ge meentefunctionarissen ontslagen. VIENTIANE (AP) De Noord- Vietnamese regering heeft besloten een aanbod van de particuliere Ame rikaanse organisatie in overweging te nemen om Amerikaanse krijgsge vangenen los te laten in ruil voor steun voor de wederopbouw van Noord-Vietnam. De directeur van de Amerikaanse organisatie, die PEACE heet, heeft verklaard dat Hanoi grote bedragen geld zijn aangeboden die, zodra de vrede aanbreekt, zullen worden be steed in de vorm van 'alle mogelijke technische bijstand, machinerieën en materialen' die nodig zijn voor de we deropbouw van Noord-Vietnam. In ruil daarvoor zou Hanoi de Ame rikaanse krijgsgevangenen moeten Vrijlaten. PEACE is de afkorting van Prisoners in exchange for American reconstruction' (gevangenen in ruil voor Amerikaanse wederopbouw). )ooi LONDEN (AP, AFP) Dej v. derheid van de leden van hefte 1 Lagerhuis is voor toetreding geland tot de EEG. Dit heeft blad Daily Mail gisteren maakt na een opinieonderzi parlementsleden. Blijkens de uitslag van de peiling heerst zowel binnen ILO servatieve Partij als de Labouvar nog steeds verschil van meninis een meerderheid van 114 vanfen Lagerhuisleden is voor hetan BEG-lidmaatsdhap, aldus de lok van de peiling. jen. ij d Voor toetreding zijn 214 Co tieven, 102 leden van de Labo tij en zes liberalen. Dat is 322 parlementsleden. Tegen Conservatieven, 36 leden vai bour Partij en vijf onafhar Dat is in totaal 77. 126 afg< den hebben verklaard nog sluit te hebben genomen. Zelfs wanneer deze 126 1 tegen zouden stemmen zou j ring nog een meerderheid vi veer twintig afgevaardigden! bij een stemming over het Bf treden tot de EEG, aldus i Mail. BELGRADO i(DPA, Tanl President Tito van Joegosla de Westduitse journalist Pel man van het weekblad Def gratie verleend. Rullman 1 nuari tot zes jaar gevani veroordeeld wegens spioif ouders van Rullman haddenf tie verzocht. Ook twee Joegoslavische die tót 5J/fe jaar gevangenisstij veroordeeld wegens medeplif zijn begenadigd. Het hoogst® gerechtshof van Joegoslavië! april het vonnis tegen Ria nietig verklaard wegens onfl bewijs. De 38-jarige Jovan Pe< gisteren benoemd tot Joe/ ambassadeur in Albanië. Irfi zijn Belgrado en Tirana oveicht men weer ambassadeurs uitfeie len. In 1958 trokken tteide la ambassadeurs terug, na een verslechtering van de dipte betrekkingen. Daar kom je als doorgewinterde Hagenaar eigenlijk nooit.... in een souvenirwinkel. Wat moet je met de klompjes, de molentjes en de stenen koetjes doen wanneer je al die zaken in puur natuur kent? Wanneer ik oqit te plattelande vertoef dan heb ik wel een bijna niet te bedwingen kooplust naar zo'n paar echte eerlijke blank ge schuurde of zwart geteerde stoere klompen. Vooral wanneer ze zake lijk gerijd staan in het winkeltje- met-het-belletje, waar je nog bruine suiker en kandijklonten, een brok gerookt spek en mis schien zelfs groene zeep kunt krij gen. Waar het ruikt naar kaneel en drop of naar taan en boenwas. Dragen kan ik «ze niet. Mijn klompenverleden ligt reeds veel en veel te lang achter me. Kleine klompjes waren het, met een band van zwart leer om de wreef en toch altijd pijn aan je hielen. Maar alleen al om het kopen, het erbij horen. Even terug op het land. Alleen daarom mijn strijd tus sen niet doen en wel doen. Niet doen wint het altijd. Mijn wortels zijn nu tussen straatstenen geschoten en niet meer daaruit los te wrikken. De souvenirs... opeens stond ik er midden tussen. In een winkel vlak bij station H.S. Gewoon om dat ik haastig een doos chocolaat jes moest kopen voor een bijna vergeten jarige. Onvoorstelbaar wat we in cho cola uitgevonden hebben om de toeristen te verrassen. Tegeltjes, bloemetjes, de Oude Meesters, Rembrandt en Jan Steen incluis. De klompjes beschilderd tot lu xe prentjes. Klompen voor reuzen- voeten bruikbaar als bloembak ken. te^ En daar was de verrassi) klomp gevuld met een weel tulpen. Mooie heldere grote! met fris groen. In rood en wit, lachend geel en sentiii rose. Waar ter wereld haalt I in juni nog tulpen vandaan? Dan «de ontdekking.... plastic Je moet eigenlijk aan die J voelen om dat te constateren" Echte tulpen leven, zijni deze waren verstard in hun Toen wilde ik het nal weten. Of er nou echt toeristen J die dingen kopen? !LE De vriendelijke man acj^j Tulp èn e toonbank knikte opgewektArda vooral als ze net van de bo) 29 den afkomen!" |den Maar dat is nu voorbij... m De vraag wordt ook mityo Ju bewondering echter taant ni De De mensen kijken er njnoe: aarzelen en kiezen toch li<üaar jaardoordraaiende-molentjë Maar ze hebben hun nu En dat nu vond ik het' van die winkel... „Kijk eens, verkopen dif' weinig meer, maar moet F zien als ik een goede klantrc01"' zo'n tulp aanbieden... dat f geweldig...." Helaas zo'n goede klantlr' met mijn doosje snoep nil dat is nou gek.... van mij zou ik zo'n tulp niet koi niet weten wat er mee f maar als., ja als... die me 1 aangeboden was? j Nou ik zou er hevig ml tulpt zijn! Nt t

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6