f as eind iciiool in r 1972 eerste Merenwijk Vermoorde Leidse in vrouw sloot Weidse binnenstad moet weer leefbaar worden Welirman Iff 1 1 Ambonese relletjes in Scheveningen berecht Leerplicht verlengd sy •Samenhang alles meezit. alles Vlieland l\[nd.-directeur L. J. van Rooijen van NV Stadsherstel Solidair met Eerste paal voor overdekte LEIDSE COURANT 3 DINSDAG 15 JUNI 1971 c wa en, h de p£ou<te Latijnse school aan het Gerecht: eerst restaureren: media gegadigden zijn er altijd voor zo'n gebouw. ycholj LEIDEN Na langdurige voor bereidingen werd de stielitingsacte gepasseerd van de „N.V. Leic.se Maatschappij tot Stadsherstel". Daarmee heeft de burgerij een wa pen in het veld gebracht om dc verpaupering te keren waarvan de historische binnenstad van Leiden de laatste jaren slopend lang zaam maar duidelijk waarneem baar het slachtoffer werd. Leiden moet weer een gezellige woonstad worden. En dat moet mo gelijk zijn op de koers, die de sta tuten vertaald in gangbaar Ne derlands aangeven: „We willen, vooral op die plaatsen waar de stedelijke ontwikkelingen woon- of bedrijfsruimten in gevaar brengen die voor het historisch stadsgezicht karakteristiek zijn, huizen restau reren. Door die restauratie verbe teren de huizen naar de eisen des tijds. En mochten er in zo'n be dreigde omgeving al panden zijn afgebroken, dan willen we die zelfs herbouwen om het verband in de omgeving te herstellen". De heer L. J. van Rooijen, (waar nemend) directeur van de juist opgerichte N.V. heeft weinig aan die koers toe te voegen: „De statuten maken wel duidelijk, in welke richting we werken. Ik geloof dat je in de binnenstad weer wat groen en leefbaarheid moet brengen. Nadere plannen hebben we nog niet. Dat wil zeggen: we zijn van mening dat je meteen een gedeelte moet aanpakken. Dat je niet moet den ken aan herstel van één pandje maar aan dat van een heel blok. Daarom hebben we bij de ge meente het herstel van de La tijnse school als eerste project aangevraagd. De Latijnse school is niet voor be woning geschikt: ze omvat een stuk of tien grote lokalen. Maar er is een rectorswoning bij, en kele pandjes in het achterlig gende terrein langs de School steeg en de aangrenzende pan den aan de Lokhorststraat plus het stuk waar Mathesis gestaan heeft. En dat is een knelpunt. Het is in feite een voorbeeld van de „reconstructie" die we ons in het kader van het stadsher stel ook ten doel stellen en die in feite vaak zeggen wil: Nieuw bouw, herstel met de nadruk op de architectuur. Het is niet de bedoeling van de binnenstad iets doods of een museum te maken. De binnenstad moet leven. Ze moet weer een woonfunctie krij gen en onderdak bieden aan de kleine handel en ambacht. Het herstel van een heel stadsdeel ineens is niet alleen een middel om de burgerij van Leiden bij het karwei te betrekken. Het is nodig om de samenhang met de omgeving te bewaren. Daarom zegt de heer Van Rooijen: „Een pand is voor restauratie alleen maar van belang, als het aanzien geeft aan de straat. Het heeft geen zin om iets te restaureren en de omgeving te vergeten. Als je iets herstelt en er vlak naast wordt een ander gebouw afge broken. dan werk je voor niets. We willen daarom geen concur rentie maar samenspel, zowel met de gemeente Leiden, de stichting Leidse Studenten Huisvesting, de stichting Werkende Jongeren als met „De Leidse Hofjes". Ieder draagt zijn eigen verantwoorde lijkheid. Dan kunnen we toch afspraken maken voor de toe komst?" Restauratie steunt voor een groot deel op het subsidie door Rijk, provincie en gemeente. Maar Leiden heeft nog geen lijst van beschermde stadsgezichten. Is dat niet van invloed op de gelde lijke steun aan de werkwijze van Stadsherstel? „Er is geen lijst van beschermde stadsgezichten maar de Rijks dienst voor Monumentenzorg handelt er wel naar: de Monu mentenwet is er toch? En ook Lei den wil wel bestemmingsplan nen maken, waarin met de stads gezichten rekening gehouden wordt. Economisch gezien, kunnen m zo'n „blok" de grote panden de kleine compenseren: door het een te doen. wordt het mogelijk, het andere te realiseren, dat heeft mijn werk voor Studentenhuis vesting wel geleerd. Natuurlijk streven we naar het haalbare. We kunnen alleen maar com merciële zaken aanpakken. Want we beogen wel geen winst, maar we zullen toch ééns iets aan de aandeelhouders moeten uitkeren. De vennootschap heeft de zuiver praktische taak om binnen de gegeven mogelijkheden haar werk te doen. Dat houdt dus in, dat ze zich niet politiek zal op stellen in een kwestie als die van het „Witte Singelplan". We blij ven een ideaal nastreven, zij het niet zo militant als een Bond „Heemschut". Natuurlijk zouden we wel bezwaar aantekenen wanneer we een project restau reren en 'n ander wil er precies tegenover een of andere toren flat gaan bouwen. Maar dan handelen we als iedere andere bezwaarde. Er is nog geen officiële offerte gedaan van obligaties Stadsher stel. Maar binnenkort komt er een folder uit, waarin de bur gerij uitvoerig inlichtingen wor den verstrekt. Het is de bedoe ling te restaureren voor de bur- gerbewoning dit om misver standen te voorkomen, die zou den kunnen voortvloeien uit mijn functie als technisch direc teur van Studentenhuisvesting. Het heeft nu nog geen zin om zich als bewoner op te geven voor een pand, dat wij gaan restau reren. Toch rekenen we op de actieve belanigstelling uit brede lagen van de Leidse burgerij. Wel licht zal een van de taken van de Raad van Advies zijn, die belangstelling voortdurend levend te houden. Hij kan het bestuur bovendien attent maken op be paalde aspecten op het gebied van belegging, waardering van panden, van restauratietechniek en doelmatigheid in de stede- bouwkundige planning". En tot slot, over zijn eigen func tie: „Ik hoop en vertrouw op medewerking van gemeentelijke instanties, van provincie en rijk. Die is al even onmisbaar als hun financiële bijstand, willen we op afzienbare termijn de stad wer kelijk kunnen verbeteren. Ik ben voorlopig directeur. Maar ik moet het directeursrhap echt neerleggen als het een miljoenen bedrijf wordt. En als het goéd loopt gebeurt dat ook. ?roed >r Wl •Speijs. po P< onnj rder va" Terwijl de eerste woningen in de Merenwijk op het ensr taan te worden betrokken, is er van scholenbouw voorlopig sprake. Het definitieve bouwplan voor het eerste scholen- rtiment is bekeken maar de bouwkosten zijn te hoog be- l zodat er weer moet worden „gesleuteld". Resultaat van deze ;re vertragende factoren is, dat pas over een jaar of twee en unstigste geval eind 1972 de eerste school in de Merenwijk lik kan worden genomen. Omdat er voor die tijd al honder zinnen zullen wonen, moeten de scholen in „Noord" de leem- V'lopig opvangen. Er wordt gedacht aan het inzetten van een 'Vakantiebezigheden' Vakschool voor meisjes bestaan 25 jaar Meer laagbouw tuder Duyverman en ir. Vos gisteravond in de Burger pot^ weinig rooskleurige ant- geven op vragen van raads- e%et name mevrouw Kerling. en VI nam tjjdens deze informa- Tgadering, die onder leiding an wethouder Kret en die bijgewoond door burge- Vis, kennis van de wjjzi- Volgadie in het „vlekkenplan"- dat dir de Merenwijk zyn aange- letnede op grond van nieuwe :n. Ml. Er zal naar worden ge- mogefcet percentage eengezinswo- ben, iyat te verhogen. Veertig pro- de {bouw wordt nu als een mi jezien. dat Inkelcentrum wordt iets in eeme richting verschoven zo- ckelinpichter bij het deel van de houdde grootste bewoningsdicht- de «t te liggen. Wat de scholen proca aan I besb moe. W|L ïeeft I ïrJER WEL van de gebruikelijke zijn k,, iets nuttigs voor één vaii cpy's; N TUIN; eihjk^e 8,50, een hark 1,95, een wojaar 6,95, een lekker plant- t advu.30, een gazonsproeier 6,95, k\|zer voor 7,95 en nog véél del ;ister«'\ AQUARIUM: infoibwe luchtpomp, filter, ing met thermostaat of •-bon voor vissen betreft, wordt nu gedacht aan drie compartimenten. Marnixstraat Er zal geen bejaardencentrum in de Merenwijk komen, wel een dien stencentrum. In de Merenwijk ko men bij elkaar vijf speciale invali- denwoningen voor de gehele stad is dit aantal op 26 gesteld. Volgende maand lean worden be gonnen met het heiwerk voor de brug in het verlengde van de Mar nixstraat en daarna kan worden be gonnen met het maken van deze heei een k lal VOGELS; iige voer- en waterauto- een leerzaam boek HOND; iwe riem of ketting, een een heerlijke mand, een standikam of trim-mes Wil vader wel van geW wij! wei Rijn 50 Tfa 20824 (017101 tweede ontsluitingsweg van de nieu we wijk. Een flirïk aantal tunneltjes zal de veiligheid van fietsers en voetgan gers gaan vergroten. Stuk vo-or stuk zijn dat kostbare zaken elk tun neltje kost al gauw zes ton. Nabij de Marnixbrug komt ook een tun neltje. Voor fietsers en voetgangers zal oen verbinding in de richting van de Willem de Zwijgerlaan wor den gemaakt, d\vars door het volks tuincomplex. LEIDEN Dit jaar is het 25 jaar geleden dat op initiatief van de toen malige wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik, een bijeen komst plaats vond om een commis sie te benoemen die tot taak kreeg" de schoolgaande jeugd in de leeftijd van 6 t/m 14 jaar, gedurende de schoolvakantie, op aangename wijze bezig te houden. In de oorlog waren het hoofdzake lijk bestuurders van speeltuinver enigingen en van buurtverenigingen die de kinderen bezighielden. De va kantiebezigheden bestonden hoofdza kelijk uit wandeltochten. De nu be staande commissie geniet van het gemeentebestuur een subsidie. Ter gelegenheid van het 5e lustrum brengt de commissie in de periode van 19 juli t/m 5 augustus een jubi leumprogramma. Drie weken worden er op de maandag- en woensdag ochtend films vertoond in het Luxor- theater. Op de donderdagen 22 en 29 juli en 5 augustus zijn er variété voorstellingen. Leidse kinderen in groepsverband LEIDEN Diploma-uitreiking aan de Vakschool voor Meisjes, Rapen burg 23. Diploma Inrichitingsassi- stente: J. H. ter Beek, S. Boersma, J. A. M. van Cleef, M. A. Daleman, J. Haasnoot, E. H. Halverhout, M. P. Hollebeek, C. W. de Jong, J. de Koning, A. C. J. Langezaal, J. M. M. van Leeuwen, H. M. Lipman, J. A. Loös, P. B. M. V. ,d. Meer, J. H. M. v. d. Nouweland, P. J. M. v. d. Nou- weland, C G. A. Olsthoorn, N. J. Paats, E. L. J. Pfundt., I. A. A. M. Robertz, M. T. M. Ruigrok, P. E. J. Ruigrok, J. v. d. Ruit, D. J. Schaap, L. A. Scharloo, S. Slot, O. J. M. Streep. G. A. van Tol, C. M. Veil- brief, G. A. M. Verdouw, M. J. M. Verheugd, G. A. M. Vervoorn. J. H. M. Vieveen, M. Vink. A. M. C. Wis senburg, C. W. Zwaan. genieten een belangrijke reduktie. Nog steeds leeft de gedachte dat de vakantiebezigheden uitsluitend zijn bedoeld voor de speeltuinjeugd. Dit is niet waar. Ieder schoolgaand kind kan de voorstellingen bezoeken tegen een kleine vergoeding. Burgerlijke stuud LEIDEN Geboren: Hendrika IJ., d.v. H. Burggraaff en IJ. den Har- tog; Monique, d.v. C. Koppe en G. J. F. M. Bliek; Jeffrey B., z.v. B. Riethoven en H. van der Hoogt; Je roen, z.v. P. Bordewijk en .1 M. Knotter; David J.. z.v. P. S. Ko ningsveld en M. L. Lie; Harmanna J., d.v. H. G. Wetselaar en J. W. Whittaker; Claudia J„ d.v. J. van der Tang en H. C. van der Hoorn; Marco C. J„ z.v. L. J. C. Dee en J. C. M. de Greef; Michel Th. M. z.v. T. A. M. van Dam en E. M. S. B. Devilee; Freia L., d.v. F. D. Roos en C. L. van 't Hof; Angela M. Th., d.v. T. J. Muiselaar en M. .1. Ouwer- sloot; Johanna M., d.v. J. L. Cas- pers en D. G. M. van Waas; Michel, z.v. T. de Mooij en A. van der Zwart; Erwin. z.v. G. J. van Ingen en G. M. Sommeling: Mireille L. d.v. A. J. Mullens en L. P. M. Slin gerland; Marco z.v. L. J. W. van der Veer en E. C. M. van Teylin- gen; Vanessa M., d.v. T. Dirksen en M. J. M. Schreuder; Sandra C. M., d.v. C. Koppe en .1. Seelbach: Es ther J. M.. d.v. C. P. C. Ooem en A. M. L. Serrarens: Simonette C. A., d.v. J. P. Biekman en M. A. A. Sanches; Karei G. A., z.v. A. Ro- berti en C. I. M. den Heeten. Getrouwd: J. A. Stam en N. L. Tomita; J. Roelóffs en M. E. M. de Bree. Overleden: K. Witte, 8 okt. 1894, wed. van J. G. A. de Keuning: C. van der Lans, 21 mei 1891, wed. van C. Boere; M. Bouman. 2 feb. 1876, man; P. Brouwer, 4 jul 1884, wed. van A. Broers; A. M. Dorren- bos, 14 jul 1917, vrouw; G. F. de Rooij, 4 aug 1906, man; J. C. van Gijlswijk, 13 aug 1909, man; W. C. M. de Jager, 1 sep 1930, man. LEIDEN Vanmorgen heeft een wegwerker in een sloot langs de Europaweg het in plasticzakken en met touw omwikkelde lijk van een plm. 30-jarige vrouw gevonden. De politie heeft in de grasberm naast de sloot het lichaam ontdaan van plastic en touwen. De vrouw blijkt door wurging om het leven te zijn gebracht. Ze was gekleed in nachtgewaad. Haar keel was dichtgesnoerd met een koord en haar hoofd was bebloed. (Foto N.L.C. Wim Croese) Leiderdorp offerde LEIDERDORP De actie voor de Pakistaanse vluchtelingen bracht in de plaatselijke prot. kerken bij el kaar f 18.785,28 op. De opbrengst van de collecte voor het Roode Kruis bedroeg f 1890,39 dat is f 350, meer dan vorig jaar. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Twee en twintig Ambonezen (elf minderjarig) hadden zich vanmorgen voor politierechter mr. A. J. Berkhout te verantwoorden in verband met de relletjes welke op zaterdag 26 september plaats von den voor de gevangenis te Schevenin gen, waar toen de Ambonezen die. betrokken waren bij de bezetting van de ambassade te Wassenaar, wa ren gedetineerd. Het vonnis van de rechter voor de eerste groep van vier verdachten luidde overeenkomstig de eis van de officier van justitie een maand ge vangenisstraf tegen drie van hen en tegen één verdachte die nog niet eer der is veroordeeld, f 100 boete en een maand gevangenisstraf voorwaarde lijk. De politierechter herinnerde eraan, dat vergunning was verleend om met 1500 man aan een demonstratie deel te nemen. Bij vertrek van het Malie veld, bedroeg het aantal plm. 2000. De eigen ordedienst van de Ambo nezen, de KPK, had medegedeeld zelf maatregelen te zullen treffen, doch toen de stoet bij de poort van de gevangenis was gekomen, storm de een aantal demonstranten daar op af gdoide met stenen, trapte, tegen de deur. Aan het gevecht dat ontstond, kwam de politie te pas. Even later stormde echter een nog groter groep op de muren van de gevangenis af. met het doel die te bestormen. „In goed vertrouwen had de politie weinig manschappen be schikbaar gehouden, doch bij het ge vecht dat hierna ontstond, werden 22 agenten min of meer ernstig ge wond. Er was toegestaan, dat men gedu rende een kwartier bij de gevangenis mocht zingen, maar het duurde lan ger. De gemoederen waren kennelijk nogal opgezweept, zodat het gevecht grote afmetingen aannam. Er werd met stenen gegooid, geslagen met af gebroken vlaggestokken. „Er is algemeen geconstateerd, dat de politie met grote lankmoedigheid is opgetreden." aldus de politierech ter, „mogelijk zelfs met te grote lankmoedigheid, waardoor de rel zo'n grote omvang nam". Een politieman en ook ^en lid van de Ordedienst werden ernstig ge wond. In de eerste groep stonden terecht de 20-jarige elektricien F. D. W., de 20-jarige scholier J. J. P., de 19-ja- rige monteur Z. J. L. allen uit Ca- pelle aan de IJssel, de 27-jarige bankwerker R. L. uit Moordrecht. Zij gaven toe aan het gevecht te hebben deelgenomen, „omdat iedereen het deed". De officier wilde voor laatstge noemde verdachte een uitzondering maken, omdat hij nog niet eerder is veroordeeld en zich niet in zo ern stige mate heeft misdragen, zodat te gen hem de geldboete en voorwaar delijk een maand gevangenisstraf Werd gevorderd. De Ordedienst kon de opgewonden en agressieve figuren niet in bedwang houden, hoe de ïeden daartoe ook hun be:sl hebben gedaan. Het onderzoek in deze gebeurte nissen was zeer moeilijk en uitge breid. vandaar dat het lang heeft .geduurd alvorens de verdachten waarvan er totaal nog vijf gedeti neerd zijn nu ter zitting aange bracht konden worden. Ongetwijfeld zijn er nog meer daders en konden niet alle bedrijvers van de wandaden worden gearresteerd. Na deze eerste groep verdachten, volgde een tweede groep, alvorens de elf minderjarigen in zitting met ge sloten deuren terecht moesten staan. Uil de verklaringen die afgelegd werden door verdachten uit de twee de groep voor de Haagse politierech ter bleek, dat door een aantal deel nemers aan de demonstratie tevoren reeds het plan was geopperd een aan val op de gevangenis te doen en te trachten daar binnen te komen. In deze tweede groep van verdach ten verschenen de 23-jarige monteur M. H. uit Capelle aan de IJssel, de 19-jarige metaalbewerker S. S., uit Smilde. de 19-jarige elektricien J. K. P. uit Assen, de 19-jarige monteur J. C. T. uit Delfzijl. Verstek lieten gaan de 18-jarige D. W. P. uit Breda, die vandaag MTS-examen moest doen, en de 20- jarige J. S. uit Leerdam. Deze groep verdachten was betrok ken o.a. bij de mishandeling van de hoofdinspecteur H. Kasper en inspec teur J. Venema. Ook deze verdachten bekenden hetgeen hun,werd verweten; zij had- den politiemannen geschopt en ge slagen, vaak hen in de rug aange vallen. Ter zitting van de rechter was een dikke foto-album waarop de verschillende verdachten actief bij het gevecht bezig waren. De officier van justitie zei te vre zen, dat de meeste verdachten nog weieens terug zullen komen, gezien hun verleden. De meesten van hen zijn nl. reeds eerder betrokken ge weest bij gevechten en daarvoor ver oordeeld, tot deels voorwaardelijke gevangenisstraffen. Met uitzondering vart J. S. en J. C. T., werden al deze verdachten eveneens tot een maand gevangenis straf veroordeeld overeenkomstig die eis. Dinsdag 15 juni Brecstraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouwfonds Ned. Gemeenten. LHJ-gebouw. Levendaal 101. 8 tot 8.30 uur: spreekuur stichting Huisvesting Werkende Jongeren. VOORSCHOTEN Kasteel Duiven voorde, 8 30 uur: Ned. SolistencRsemble. 7.1S uur: rondleiding door het kasteel. Woensdag 16 Juni Marckerk, 8.15 uur: Holland Festival, Ned. Madrigaalkoor met Elly Ameling. sopraan en Albert de Klerk, orgel, con cert t.g.v. het 25-Jarlg bestaan Belgisch- Ned. Cultureel Verdrag. CAMERA: „Groupie Girl" (2.30, 7 en 9.15, zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.), 18 J.; vrljd. en zaterd. 23.30 u. Des Dlaboll- ques, 18 J. TRIANON: „Hoe vertel lk dat m'n dochter Snoezepoes" (2.30, 7 en 9.15, zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u.). 18 J. LUXOR: „Catch-22" (2.30. 7, 9.15, zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u„ 18 J. LIDO: „Dwars door dc vuurlinie" (2.30, 7 en 9.15, zond. 2.30. 4.43, 7 en 9.15 u.l, 18. j. STUDIO: „Juf geeft bijlessen in seks" (2.30, 7 en 9.15, zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 U.h 18 J. RE:X „Twee legendarische spitsboeven" (2.30, 4.45, 7 en 9-15 u.) 18 j.: vrljd. en zaterd. 23.30 u.: „Liane, die witte sla vin", 18 j. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Hardlngh Sc Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502; de Oegstgeestse Apotheek, Wllhelmlnapark 8, oegsi- geest, tel. 53274 en Apotheek Voorscho ten, Letdseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. De zaterdag-, zondag-, avond- en nachtdienst van apotheek R van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waar genomen door Apotheek Hardingh Blanken. Doktorsdtenst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen lot zondag 24 uur. LEIDEN Met ingang van 1 aug. 1971 wordt de leerplicht met één jaar verlengd. Het betekent, dat alle kin deren tenminste gedurende negen jaar een school moeten bezoeken. Dit geldt ook voor leerlingen die eigenlijk aan het eind van het school jaar 1970-1971 leerplichtvry zouden worden. Daarnaast is een leerling ook leer- plichtvrij aan het eind van het leer jaar waarin hij 16 jaar is geworden- In zeer bijzondere gevallen kan het negende leerjaar worden vervangen door een gedeeltelijke leerplicht. Er moet dan een verklaring worden getoond van een arts (niet de huis arts) en een psycholoog of pedagoog, waaruit blijkt dat zij de leerling niet geschikt achten om langer volledig dagonderwijs te volgen. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot de afdeling Onder wijs van het stadhuis, tel. 45344, toe stel 113. VAN ROOIJEN waarnemend directeur, maar als het goed gaat LEIDEN Lerarenraad docen ten. administratief en technisch per soneel en het leerlingenparlement van de scholengemeenschap St, Ag nes te Leiden spreken in een brief aan de minister van defensie hun grote verontwaardiging uit over het vonnis tegen dpi. soldaat Rinus Wehrman. Zij menen, dat ieder individu het recht moet hebben zijn eigen haar dracht te bepalen en dat van insub ordinatie op dat punt niet gesproken mag worden. Zij hopen ..dat alsnog de zeer kwetsende onredelijkheid van het vonnis zal worden erkend en dat alles zal worden gedaan om in het vervolg dit soort uitingen van intolerantie tegen te gaan". Zij verklaren zich solidair met alle prolesten. die tegpn het vonnis zijn uitgesproken. Een copie van dit schrijven is ge stuurd naar Rinus Wehrman. LEIDERDORP Volgende week woensdag (23 juni) om 4 uur zal een dochter van de heer Van der Horst, voorzitter van De Does, de eerste paal slaan voor de bouw van het overdekte zwembad op een van dc RCL-vclden aan de Hoogmadesewcg. Het had zal naast het open zwembad worden gebouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3