NOG EENS HET IKOR EN DE CONFESSIONELEN Steenkamp gaf veel eigen ideeën prijs Confessionel irriteren W Dr. Meijering in gelijk gesteld Botsing tussen staf van Dennendal en bestuur WA-stichting bleef uit i v» Puzzelboek NKV over informatie: Facisten H. Bootsma secretaris zending herv. kerk COMMENTAAR De rechters in Den Haag Dr. J. M. Hasselaar kerkelijk hoogleraar Een woord voor vandaag GOED DAT ER POLITIE IS..? li Nog maar twee kinderen over van de negetiling m Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. zilt vocht, 5. inwendig orgaan. 10. bijb. figuur, 12. landbouw werktuig. 13. voorzetsel. 14. koord van een speeltuig, 17. voegwoord. 18. werk tuig van de goudsmid, 20. bij, 21. zang stem. 22. reeds. 24. Eerwaarde Heer (afk. Lat.), 25. niet gesloten. 26. kaasworm, 28. oude lengtemaat, 30. pers. voornaamw, 32. moerasvogel, 34. bloeiwijze, 36. bedor ven. 38. luiaard, 39. organische verbin ding. 41. en anderen (afk.). 42. plaats aan <Je Rode Zee. 44. meisjesnaam, 46. plaats in België. 47. peulvrucht Verticaal: 1. aardappel, 2. lusthof, 3. volksnaam van de kauw. 4. plaats in Duitsland, 6. alvorens, 7. Vicaris Gene raal (afk.). 8. insektenetend zoogdier, 9. interest, 11. tweetal, 15. na dato (afk.), 16. slede, 19. vlinder. 21. gifslangetje, 23. deel van het oor, 24. teken in de dierenriem, 27. oogvocht 29, Z. Amer. thee, 31. oogziekte, 33. opera van Verdi. 34. spil van een wiel, 35. muzieknoot, 37. gekheid, 39. een zeke re. 40. buitenhaven, 43. Emeritus (afk.), 45. maanstand. Oplossin g vorige puzzel Horizontaal: 1. ark, 3. ree, 6. spa, 9. Aa, 10. Budel, 12. ra, 13. Namen, 15. romer, 17. pad, 19. rot, 21remedie, 25. ara, 26. sol, 27. bereids, 31. dot, 32. Eos, 34. treek, 36. lenig, 38. Ra, 39. nagel, 41. Ee, 42. ast 43. sijs, 44. ert Verticaal: 1. aan. 2. raap, 3. run, 4. ed., 5. eer. 7. pret 8. aar, 10. bede, 11. lori, 14. ma- raboe. 16. moesson, 18. de, 20. bas. 22. Mur 23. dei. 24. alt. 28. eten. 29. eg, 30. deel. 31. dras, 33. sier, 34. tra, 35. kas, 36. les. 37. get 40. gij. Op het uitvoerig artikel van collega Lammens d.d. 12 juni mijnerzijds een reactie. De eigen lijke oorzaak van de spanningen rondom het IKOR ligt in de ont stemming en verwarring, gewekt door de twee DUBIO-uitzen- dingen en de serie „Werken op zondag". Deze hebben zich ontladen op de jaarvergadering van de confessionele vereniging door het stellen van vra gen aan een forum. Het is onjuist dat bij de beantwoording gezegd zou zijn: dr. Jager heeft zich ten aanzien van de vraag of de verwachtingen van een eeuwig leven essentieel is voor het christelijk geloof mapr wat op de vlakte gehouden, en van een stevige bijbelse argumentatie was bij hem geen sprake. Wat dit betreft, was de verdediging van Lammens onnodig. Wel heeft een lid van het forum ge zegd, dat dr. Jager zich te weinig dia metraal heeft opgesteld tegenover de gesprekspartners, te zeer zich bewoog op het niveau van mensen die met elkaar discussiëren binnen dezelfde ruimte: zie Hervormd Weekblad d.d. 3 juni. Daardoor komt zijn getuigenis in de eerste uitzending niet krachtig genoeg over bij de kijkers. Er is ech ter niemand van het forum die als een bulldozer heeft willen gaan over de predikant, van wie Lammens zegt (wederom terecht) dat hij zich op een zeer kwestbare plaats heeft ingezet voor het evangelisch getuigenis. Verzuim Een verzuim van het forum was dat niet werd gezegd hoe in de twee de uitzending van 28 april het tegen spel veel forser en directer werd ge geven, met name in de vraag of aan Van een verslaggever UTRECHT „Kabinetsinfor mateur prof. Steenkamp heeft met het tot stand gekomen basis akkoord veel van zijn eigen op vattingen over een consequent vooruitstrevend beleid moeten inslikken. Dat zijn naam aan dit akkoord is verbonden, moet een figuur als de heer Steenkamp („Rooie Piet") toch wel verdrie ten." (Vervolg van pagina 1) In totaal hebben zondag en gisteren zeven miljoen Italianen gestemd. Be halve op Sicilië zijn zestig nieuwe ge meenteraden gekozen, waaronder die van Rome en Genua. Voor Italiaanse begrippen zijn de verschuivingen bij de jongste verkiezingen zeer groot. Meestal veranderen de percentages die de verschillende partijen weten te veroveren met niet meer dan twee of drie procent. Nog op het laatste mo ment had premier Colombo een drin gend beroep gedaan op de kiezers niet op extremistische partijen te stemmen. Met een verwijzing naar de dagen van Mussolini merkte de pre mier op: „De orde die de Italiaanse Sociale Beweging zegt te willen, roept herinneringen op aan de rampzalige orde waarin ons land zijn vrijheid kwijt raakte." Al spoedig kwamen commentaren los op deze schokkende verkiezings uitslagen. De neo-fascistische partij leider Giorgio Almirante noemde het succes van de MSI „straf voor de christendemocraten", wegens hun lankmoedigheid tegenover de commu nisten. Volgens de christen-democratische partijvoorzitter Amaldo Forlani is de zwaai naar extreem-rechts "negatief en gevaarlijk", en wordt er geen en kel probleem door opgelost. Hii weet de opkomst van de reactie aan "com munistische agitatie en sociale con flicten". Dit zegt het NKV in het officieel verbondsblad „Ruim Zicht". Het ka tholiek vakverbond heeft de indruk, dat de confessionele leiders de vor ming van een nieuw kabinet belang rijker achten dat het program," dat zij de kiezers in het vooruitzicht hebben gesteld. Verder wordt gezegd dat kabinets formateur Steenkamp er dan mis schien in mag slagen een regering op de been te helpen, maar dat dit suc ces toch te kortstondig en te ongewis is, om er de titel van wijs staatsman mee te verdienen. Onzekerheid Er is nu de grootst mogelijke onze kerheid ontstaan over de vraag van uit welk perspectief het straks optre dende kabinet de problemen van de samenleving zal benaderen. Men wil eerst zogenaamd orde op zaken tel len en daarna bekijken wat er verder kan en moet gebeuren. Dit is zo'n vaag gegeven, dat men nauwelijks nog kan veronderstellen dat dit voor de vakbeweging aanvaardbaar zou zijn, aldus het NKV. Herhaald wordt, dat ook de mede werking van de vakbeweging nodig is om de toekomst van dit land te ma ken. Het ontbreken van enig duide lijk perspectief in wat nu eigenlijk de kabinet-sleutelaars voor ogen staat, heeft de verwachtingen van het NKV sterk doen dalen. KWARTET TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant D.-rdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie J de Berg (voorzitter) H P Ester G -T Brinkman J van Hofwegen de beelden van de bijbel ook een werkelijkheid beantwoordt. Hier lag de misser, waarop collega Lammens zo de nadruk legt. Ruiterlijk kunnen wij dit erkennen. Een handicap was dat de tekst van de uitzendingen on danks aanvragen niet was toegezon den. (De brief naar het IKOR met het verzoek om deze tekst is niet beant woord, blijkbaar zoekgeraakt, zoals ook het geval was met de uitnodiging vanwege de confessionele vereniging. Een functionaris van het IKOR ver telde mij namelijk kort na pinksteren over dit zoekraken in Hilversum.) Dat de bekende uitzendingen zelf vele missers bevatten, had ik ook graag van collega Lammens willen horen. Hij verklaart ten aanzien van de DUBIO-uitzendingen nog steeds in de mist te tasten ten aanzien van de vraag wat men nu bedoelt met de uitspraak: dood is dood. Dat is erg voor hem, maar nog meer voor de kijkers die na afloop in de grootste verwarring achter bleven. Voor som migen onder hen is het credo van de kerk onbetrouwbaar geworden; de prediking van pasen en uitzicht op de toekomst ook voor de individuele mens ongeloofwaardig. In het pasto raat werkt dit verwoestend. Waar wij vandaag zo dringend vragen om dui delijkheid vind ik dit de grote misser van de dubio-uitzendingen. Aanvechtingen Nu zegt collega Lammens: voor de confessionelen is alles al duidelijk. Alsof de bezoekers van de jaarverga dering op Woudschoten mensen zijn die de beloften van het evangelie als zekerheden met zich om dragen, waarover zij te allen tijde beschik ken. Zij hebben ook hun onzekerhe den en hun aanvechtingen. Evenzeer als ieder gemeentelid. En de gemeente van het Oude en Nieuwe Testament. Voorbeelden: „Ik zeide: In de bloei mijner jaren moet ik heen gaan door de poorten van het dodenrijk. Ik .zal de Heer niet zien, de Heer in het land der levenden (Jes. 38)", en: „Hoe zeggen sommigen on der u dat er geen opstanding der do den is (1 Kor. 15)". In zulk een situatie besterven de grote woorden ons op de lippen. De grote woorden van opstanding en eeuwig leven nemen wij niet meer zo gemakkelijk in de mond. Nog minder alle mogelijke hiernamaalsvoorstel- lingen. Wij vallen terug op de armoe de van het Oude Testament. Tegelijk een rijkdom, die met de dichter van Psalm 39 weet: „En nu, wat verwacht ik, o Heer, mijrt hoop die is op U". Het geloof in de levende God brengt met zioh mee de overtuiging, dat Hij ons niet loslaat in het uur van de dood. Jammer dat de verslaggever uit het forum deze woorden niet heeft doorgegeven aan de lezers. Zij vorm den het hart van de beantwoording. „Dood is dood" De hele zaak is eigenlijk begonnen met de keiharde uitspraak in een uit zending vah oktober 1969: „Dood is dood". Als de aankondiging van het volstrekte oordeel Gods over ons le ven. Daarna kwam de serie „Tot onze diepe droefheid", voorbereid door in terviews van rouwdragenden, waar een IKOR-team gewapend met band recorders en televisie-apparatuur de reacties op het verlies van een ge zinslid kwam opnemen. De DUBIO- uitzendingen sloten het geheel af. Eigenlijk funktioneerden zij in het geheel van de crisis, waar de ge meente tegenwoordig doorheen gaat. Na de God-is-dood-theologie de vloedgoll: dood-is-dood. En daartus sen: de kerk-is-dood. Maar wij blij ven achter als mensen in de mist. Collega Lammens zwijgt over „Wer ken op zondag". Sommigen hebben het als bevrijdende humor ervaren. DRIEBERGEN De hervormde synode heeft per 1 oktober 1971 drs. H. Bootsma benoemd tot algemeen secretaris van de raad voor de zen ding der hervormde kerk in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van dr. G. P. N. Locher. Drs. Bootsma (41) is sinds 1966 secretaris in Indonesië geweest van de hervormde zending te Oegstgeest. Hij vertrok (na een studie in de chemie en een zendingsoplëiding) eind 1956 naar Soerabaia als docent voor de opleiding van Chemici. Van '60 tot '63 was hij als „assistant pro fessor" verbonden aan de universiteit van Addis Abeba in Ethiopië. Daarna werkte de heer Bootsma tot 1966 als Unesco-deskundige aan de leraren- academie te Owerri in Oost-Nigeria. De uitspraak van de Haagse rechter in het kort geding over de overlevering van de Amerikaan Ralph Waver is een voorlopige. Omdat de rechter zich niet bevoegd achtte een onbeperkt verbod te. geven, zijn de eisen van Ralph Waver voorlopig voor de duur van zes maanden toegewezen. Niet temin is de uitspraak erg belangrijk. De Haagse rechter stuurt niet alleen de hooggeleerde be windsman voor een herexamen naar huis, hij formuleert daarbij wel zoveel twijfels over het aanvankelijk oordeel van de bewindsman dat een geheel nieuwe studie op het departement nood zakelijk is - een studie, die niet alleen op van de Amerikaanse ambassade afkomstige gegevens mag zijn gebaseerd. Maar bovenal geeft de rechter een belangrijke hint om de zaak-Waver niet in een juridisch slop te doen belanden. Samengevat luidt het oordeel van de rechter op dit punt als volgt: er is verschil van mening over de interpretatie van het Verdrag van Londen (het zogenaamde NAVO-statusverdrag) - welnu: vol gens het verdrag behoren verschillen over uitleg ging of toepassing van het verdrag geregeld te worden door onderhandelingen tussen de betrok ken staten zelf. In dit geval Nederland en de Ik heb de humor er niet in kunnen ontdekken, nog minder het beeld van de kerk-van-nu en de dominee-van- nu, als hoedanig de serie werd ge presenteerd. Waarom gemeenteleden soms moes ten worden voorgesteld en gespeeld als een stel imbecielen en een ouder ling als een „zak", ontgaat mij. Mis schien is het waar, maar dan van ons allemaal, ook van dominees en hoog leraren. Ik miste de verbondenheid met het volk van de gemeente, de kerkelijke achterban (zoals ds. Koole graag karakteriseert). Dat dwars door het menselijk gedoe het werk Gods speelt, die deze achterban leidt naar Zijn toekomst er is geen enkele poging gedaan daar iets van te laten doorkomen. De uitbeelding van het pastoraat aan zieken en rouwdra genden was ver beneden de maat. Wij hebben veel waardering voor de creativiteit en inventiviteit van het IKOR, met name voor de liturgi sche vormgeving van de kerkdiensten en de introductie van het nieuwe kerklied, bewijst het zeer belangrijke diensten. Maar wat betreft de door mij genoemde spectaculaire uitzen dingen vragen wij: moet dat nu zo? Anders gezegd: zó kan en mag het niet. (Discussie gesloten, red.) Van een verslaggever DRIEBERGEN De hervormde synode heeft tot kerkelijk hoogleraar aan de faculteit der godgeleerdheid van de rijlksuniversiteit te Utrecht in de vacature wijlen prof. dr. A. A. van Ruler benoemd dr. J. M. Hasselaar (54) te Utrecht. Dr. Hasselaar was de naaste medewerker van prof. Van Ruler, „en meer dan dat, een vriend", zoals prof. Van Ruler schreef in het voorwoord van zijn boek „Waarom zou ik naar de kerk gaan"? Dr. Hasselaar, die sinds 1964 reeds docent vanwege de hervormde kerk aan de Utrechtse theologische facul teit is, zal onderwijs geven in de leerstellige godgeleerdheid, christelij ke ethiek, geschiedenis van de her vormde kerk en van haar symboli sche liturgische geschriften, en kerk recht. Johannes Martinus Hasselaar werd 13 mei 1917 in Amsterdam geboren. Hij studeerde theologie te Utrecht en promoveerde in 1953 te Leiden. Hij was predikant in Boxmeer, in Sema- rang en in Djakarta tevens docent filosofie aan de christelijke univer siteit te Utrecht; hij was dit tot 1964. Wat voor onrecht hebben uw vaderen in Mij gevondei g zich ver van Mij verwijderd hebben?" Namens God moet deze vraag aan het volk voorleggen. God wil niet alleen we onrecht de afvallige vaderen in Hem vonden, maar ook wa< Hem vergeten hebben; Wat heeft God u misdaan, dat ge Hem niet meer erkei enige God en Heiland: Wat heeft Hij u misdaan dat ge uw opeisen door afgoden als de t. v., de auto, uw huis. Waarom meer die eerste liefde, die intense overgave, dat jeugdig t asme? God wil een antwoord hebben op die vragen. Hij beval Zi f; Hij schonk Zijn Zoon. Hij vergaf de zonden. Hij hielp in nooc p Waarom neemt Hij niet meer die centrale plaats in het p Jeremia geeft zelf antwoord voor zijn volk: „Omdat u he- bent nagelopen". Er waren andere dingen die de gedachte beheersen, die het hart vervulden, die de aandacht opeist ver gelijk ze eens met God? Ze zijn nietig. Endan zegt Jeremi „Omdat wat de vaderen zochten nietig way, zijn zij tot nie den". Wie het onbelangrijke in het leven laat overheersen, onbelangrijk. Het leven gaat hem voorbij. We lezen vandaag: Handelingen 14:21-28. Omdatik geen vijf meter van de hoek stond! Een bon. Om twee héle meters verschil, de uitslovers Bij mijnglaasje-voor-het-eten las ik, dat een man van 32 jaar zwaar gewond was geraakt: hij was een drukke straat in gefietst, en hij had onvoldoen de zicht naar links gehad. Vanwege een auto, die zo wat op de hoek geparkeerd had gestaan. Verenigde Staten. Gezien de heersende twijfels zou Nederland daarbij de VS kunnen vragen te worden ontheven van de verdragsverplichting ten opzichte van Ralph Waver. Tot zover de samen vatting van de overweging van de rechter. Dat argument klemt temeer nu de VS kennelijk zo weinig haast hebben getoond om Ralph Waver overgeleverd te krijgen, ja zelfs in die mate dat de Haagse rechter spreekt van een „niet voldoen aan de verdragsverplichting" van de zijde van de Verenigde Staten (omdat de Amerikaanse autori teiten niet onmiddellijk de Nederlandse autoritei ten mededeling hebben gedaan van de onwettige aanwezigheid van Waver). Het komt ons voor dat de Nederlandse regering, geruggesteund door het morele gezag van twee rechterlijke uitspraken (die van Haarlem en Den Haag) deze onderhan delingen met gepast vertrouwen kan beginnen. Afgezien van het concrete geval-Waver: dit kort geding heeft tevens aangetoond hoe belangrijk het is ook bij andere gevallen van dreigende uitzetting van vreemdelingen de rechter te vragen het beleid van de bewindslieden (die op dit stuk zo een grote macht hebben) te toetsen. In deze zaak is opnieuw bewezen: er zijn nog rechters in Den Haag. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Dr. W. L. Meijering, geneeskundig inspec teur voor de geestelijke volks gezondheid in Utrecht en Noord holland is met zijn klacht tegen de staatssecretaris van volksge zondheid en sociale zaken, dr. Kruisinga, in het gelijk gesteld. Het Ambtenarengerecht te Utrecht maakte gistermiddag om vier uur na zijn uitspraak bekend, dat bij het ne men van zijn aangevallen besluit de staatssecretaris niet die zorgvuldig heid in acht heeft genomen, die past bij een behoorlijk bestuur. Het besluit, dat inhield dat dr. Meij ering met ingang van 24 maart j.l. geen bemoeienis meer mocht hebben met de psychiatrische inrichting Wil lem Arntszhoeve te Den Dolder, was namelijk genomen zonder dat de in specteur te voren was gehoord. Bovendien werd de maatregel hem in een zeer laat stadium meegedeeld en had de staatssecretaris moeten be denken dat dr. Meijering (die reeds met een onderzoek naar de situatie op de Willem Arntszhoeve bezig was) zich gegriefd had kunnen voelen, al dus het ambtenarengerecht. Zoals bekend, werd na de veel op hef makende publikaties over. afdeling Dennendal van de Willem Arntszhoe ve de heer Meijering woensdagavond 24 maart door zijn direkte chef mee gedeeld dat hij hangende een onder zoek door een onafhankelijke com missie (de commissie-Speijer) niet meer op de Hoeve mocht komen om dat hij te zeer verstrengeld zou zijn met de daar gegroeide situatie. Het Ambtenarengerecht erkent overigens wel in zijn uitspraak dat de staats secretaris bevoegd was maatregelen tegen dr. Meijering te nemen. Mr. J. A. E. van der Does, pleiter namens het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid zei na de uit spraak nog niets te kunnen zeggen over eventueel hoger beroep bij de Centrale Raad van Beroep. Hij wil eerst de volledige uitspraak met al le rechtsoverwegingen bestuderen. Bovendien beslist uiteindelijk het ministerie of al dan niet beroep wordt aangetekend. Dr. Meijering was niet bij de uitspraak aanwezig. Zijn advo caat mr. P. W. Smits zei dat de heer Meijering zaterdag met vakantie is gegaan. SYDNEY (AP) Gisteren en van daag zijn opnieuw twee kinderen van de negenling van de heer en me vrouw Broderick overleden. Twee da gen na de geboorte vechten thans een jongen en een meisje nog voor hun leven. Het laatst overleed de eerste van de negen kinderen, die de 29 jaar oude mevrouw Leonard Broderick baarde. Dit kind was tevens het zwaarste van de negen en het kind, dat door de artsen de beste kansen werd gegeven. Een ander meisje overleed maandagavond. Twee jon gens werden doodgeboren en twee jongens en een meisje overleden zon dagavond. DEN DOLDER De gisteren onvermijdelijk lijkende botsing tus sen de staf van Dennendal en het bestuur van de Willem Arntsz- stichting, met als gevolg buiten dienst stelling van de stafleden, is uitgebleven. Na een gesprek tussen drs. L. Pie- benga, voorzitter van het bestuur van de psychiatrische inrichting en der tien stafleden gistermiddag in U- trecht besloot het bestuur voorlopig geen maatregelen te nemen tegen de stafleden die maandagmorgen wei gerden een loyaliteitsverklaring te te kenen. De in de ogen van de stafle den onaanvaardbare verpleegkundig direkteur W. André, de algemeen-di- rekteur mr. P. Ligtelijn en de me- disch-direkteur' S. Pruyt overhandig den gistermorgen 10 uur aan elk staf lid van Dennendal een brief met de eis tot het tekenen van de verklaring. Bij niet-tekenen zou buiten dienst stelling volgen, aldus een woordvoer der van de staf. Ondertekening hield in een volledig accepteren van de heer André. Terwijl de werkzaamheden overi gens normaal doorgingen, benaderden de stafleden daarna de voorzitter van het bestuur, drs. Piebenga. Deze bleek bereid tot een gesprek, dat vanmiddag zal worden voortgezet. teravond dat dit bepaald niet bete kent, dat de ouders zich willen men gen in de persoonlijke verhouding van de heren Muller en André. „Daar weten wij niets van. Wel spreken wij ons uit voor het beleid van drs. Mul ler: een verschuiving van de medi sche naar de multi-disciplinaire aan- pak. Dit betekent dat de pi0M^ zoals vroeger, slechts medw begeleid, maar ook psycholj sociologisch en dat wordt géi inrichting van het gebouw lijke. We zouden in opsta als de klok zou wordenl draaid", aldus de heer Vrooijt Inmiddels heeft de groen zorg van de Bond voor WL pelijke Arbeiders een brief aan het bestuur van dek waarin wordt aangedrongel t voortzetting van het beleid) m K. Muller. De bond beschov den van de commissie-Speij. verzoek van staatssecretaris ga een rapport over de Dennendal heeft uitgebrach| heide vertegenwoordigers medisch establishment die' ders doen dan verkapte pol een stuk vernieuwing onnj maken. Het lijkt er eerder t delen naar de inhcud van DEN dat een ero pje fatsoensr mail jen s rtinr het woord is Jere i égunt ruik zinni lopi Van onze parlementsredactie Mee luder gist* Inslikken DEN HAAG De confessionele partijen hebben gistr w' WD-partner in het informatieoverleg geïrriteerd, met eaete™ wachte eis de bevoegdheden van de ondernemingsraden v| nam te breiden. Volgens een staflid kan uit het .in slikken van het ultimatum" worden afgeleid dat het bestuur de heer An dré zal verzoeken zo min mogelijk spanningen teweeg te brengen op Dennendal en alleen op te treden binnen zijn functie. In het gesprek van vanmiddag zouden de stafleden vasthouden aan de eis dat de buiten dienst gestelde drs. Carel Muller aan blijft en zouden zij de onmogelijkheid van samenwerking met de heer Lan- dré blijven benadrukken. Stafwoordvoerder Henk 'van Nek zei na afloop van het gesprek gister middag. dat het onderhoud prettig was verlopen en dat de staf de in druk had gekregen dat het bestuur, als het maar wordt gesteund door goede informatie, een positieve rol k-°n en wil soe'en. De staf heeft de indruk dat het bestuur er ..uit arge loosheid" in heeft toegestemd dat de heren Pruvt André en Ligtelijn .de lovo tptsverkl ar'n g voorl egden ,.V{Hpens ons be grimt het. bestuur mi nr-,o-nm wü rlat herbouwden als f«oM.e+'-e»kse aanval oo het he- '"'d' zoels dat met drs. Carel Muiipr tot <5ton<i jc ?pVr>tnon en ais het te- r"'"tUf>n ven de klok. Gewonnen Wij hebben ook de stellige indruk dat. de buiten dienst stelling van Ca rel Muller als het van het bestuur afhangt niet langer zal duren dan nodig is". Henk van Nek concludeerde dat er drie belangriike dingen zijn gewon-, nen: de staf kan zijn werk ongewij zigd voortzetten. De stafleden zijn als volwaardige gesprekspartners aan vaard en het bestuur zal zich kritisch oostellen, ook ten aanzien van zijn eigen taak. De oudercommissie heeft maandag volgens de staf meegedeeld, dat zii het bestuur op 8 juni al heeft aangeboden te bemidde'en en dat zij dit aanbod nog heeft herhaald. De oudercommissie heeft laten we ten dat zij volledig achter het beleid op Dennendal staat, zoals dat door dr9. Muller op gang is gebracht. De heer Vroon, woordvoerder van de oudercommissie, vertelde ons eis- Het nieuwe kabinet zal naar de mening van KVfc5, CHU en ARP de motie-Goudzwaard (ARP), die des tijds door de meerderheid van de Ka mer werd verworpen, moeten uitvoe ren. Dit betekent dat ondernemings raden in belangrijke bedrijfsbeslis singen, zoals fusies en dergelijke, moeten worden gekend. De eis van de confessionele partijen kwam naar buiten, nadat de fracties gistermiddag over het informatie- overleg hadden vergaderd. Zij is daarom zo verbazend, omdat in het memorandum van informateur Steen kamp met geen woord over de motie- Goudzwaard wordt gerept. Ook in de antwoorden van de fractievoorzit ters blijft de kwestie onbesproken. Wel heeft de informateur op het ge bied van de democratisering twee nieuwe voorstellen gedaan, namelijk een klaagrecht en een beroepsrecht voor de ondernemingsraden. Pijnlijk verrast Mr. Geertsema (WD) toonde zich gisteren pijnlijk verrast met deze eis. ..Anders dan CHU en KVP. die des tijds de motie Goudzwaard om poli tieke redenen hebben verworpen, hebben wij principiële bezwaren te gen een verdere uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemings raden", aldus mr. Geertsema. Dr. Veringa (KVP) en drs. Udink (CHU) verklaarden gisteren echter dat hun fracties in ieder geval aan dit punt willen vasthouden. „Destijds hebben we tegengestemd om een kabinetscri sis te voorkomen. Een nieuwe rege ring moet die zaak overeenkomstig het urgentieprogramma van de drie confessionele parti'en echter aanpak ken," aldus drs. Udink. Dr. W. Drees jr. (DS '70) heeft tegen de wens van de confessionele partijen geen bezwaren. Standpunt abortus Een nieuw punt in het overleg vormt ook de wens van de confessio nele partijen om het standpunt van de drie over de abortus, neergelegd in het confessioneel urgentieprogram van een wettelijk kader te voorzien. De VVD stemde ermee in, dat een gade igfd b( tsa Vis, commissie onder leiding p WD-kamerlid mr. Geurtsej voorstellen zal doen. Volgedie Udink gaat het erom dat dr de ming van het ongeboren lepiede lijk erkend zal worden. M). Er ma bleek over die moge^et pt nodige twijfels te hebben, ivat te graag de resultaten van dejbouv afwachten. [ezien Gisteren bleek ook, dat (nk< ;eiKe :el< het nog niet helemaal eerice ri worden over de ontwikkelintiichtc >uqde in de Ét te I 1 procfl aan j den besr ft confessionele partijen houqde gr standpunt vast lat in de jaar in ieder geval nationale inkomen lingshulp moet worden na zou dit percentage moe^ opgeschroefd. i Vi Vooral Drees jr. heeft wens' bezwaren. De heer zei gisteravond dat hij wel met de confessionele!^ v kunnen worden. Naar zijn L. iets ook DS'70 zijn bezwaren cpy's; opgeven. K.N Als werkelijke moeilijk%e gs het informatieoverleg wojaar 6, Haag beschouwd het advjl,30, commissie-Nelissen en kdzer v de omroep en hulp aan de De heer Udink zei gisterC*N A de omroep tijdens de infofiwe 1 delijke afspraken moeten hing maakt. Overigens noemdj°-bon geen actuele zaak. De hee»jf y, daarentegen vond het een fdige tie die eventueel ook lat/ een zou kunnen worden. Informateur Steenkamof,We™ Koningin gisteren monde'f een porteerd over de stand [kam werkzaamheden. 1 WIL GENEVE Na soortgi in Amsterdam en Stockhif ook in de Zwitserse mensen in het geweer gek' het vellen van bomen ten lf het verkeer. Demonstrate™ de wacht in de bedreigd® drie hoge populieren cn 1 moetboom (sequoia). V rju g betogers is een kleine wijz tracé van de beoogde wer om de bomen te sparen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2