ROOTSTE BRITSE WERF DICHT? Grote winst fascisten in Italië Na overval al 10 arrestaties Werkgelegenheid 32.000 man in gevaar Geheime documenten over Vietnam gepubliceerd Regering weigert hulp decoratief en praktisch zo'n Opbrengst van actie 20 miljoen Wereldraad niet voor gesprek naar Z.-Afrika Het Kwartéft HIT WEER Babylijkje in rivier gevonden Pentagon boos over onthullingen: Hel weer in Euroj ia N bon Opschorting hulp Pakistan gevraagd ïeewe Leidlse Comrairrt Dinsdag 15 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ken Douglas bedrijfsleider van de werf, in gesprek met journalisten. de oude wereld trachtte men egrijpen, in de nieuwe wil weten. J. GRESHOFF moeder van Marie zei dat als ir huis ging ik dit kon neene- BILT Een depressie, die en bij Bretagne aankwam, aatst zich verder noordoost- s. Ze bracht langdurig en regen in Zuidoost-Engeland, d-Fr ank rijk, België en onze 'ing. Vanmorgen was er op ver fde plaatsen al meer dan n regen gevgllep- Ken kou- l van de depressie trok met onweersbuien over irijk naar Duitsland en het hgebied. ussen trekt de depressie naar p-Duitsland weg. Ze wordt jgd door' een gebied met en- bpklaringen en minder wind. fch langzaam van het westen rer onze omgeving zal gaan <tiden. Een storing bij Schot- Idoet evenwel morgen later I dag de kans op buien weer Imen. De temperaturen blij— Jierbij aan de lage kant Strandweer depressie die tot vanmor- 1 tot 25 mm regen bracht, naar Duitsland weg. 1 overwegend droog met af i wat zon. maar nog een te vrij sterke zeewind, feratuur 15 a 16 graden, zee- 14 graden, uitzichten: Wel opklarin- ^naar de temperatuur blijft d de lage kant. OMETERSTAND: heden t 75.2 cm (1002 millibar), da- Zon en maan ixni zon op 4.19. onder 21.02; lop 0.36, onder 13.19; Laatste lier. water jg water, 16 juni: Rotterdam pj 10.13, 2e getij 22.19; Sche- Een 8 16-20.45; Vlissingen |.40; Haringvliet a. d Zee- 1.56-21.24. LONDEN (AP, AFP, Reuter) De Schotse scheepswerf Upper Clyde Ship Builders verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Op een verzoek tot financiële steun (van 5 a 6 miljoen pond) is de Britse regering niet ingegaan. De werknemers van de werf hebben na een massa-bijeenkomst in Glasgow besloten de werf te bezetten, wanneer de regering bij haar besluit blijft. Een eventuele sluiting van de werf brengt de werkgelegenheid in gevaar van de 7500 personeelsleden, maar ook van 25.000 mensen die bij toele veringsbedrijven werken. Op de mas sa-bijeenkomst werd ook besloten een demonstratie te houden voor de ambtswoning van de Engelse premier Heath. SCHULDEN De mededeling dat de regering niet zou bijspringen werd gedaan in het Lagerhuis door de minister van han del en industrie, John Davies. De re gering heeft al eerder voor ongeveer 20 miljoen pond steun aan de werf verleend. Volgens de minister heeft de werf veel schulden en eenmalige hulp zou niet voldoende zijn. ..Zoals de zaken er nu voor staan, zou niemand erbij gebaat zijn als er geld in de UCS werd gepompt", aldus minister Davies. De oppositie be groette zijn verklaring met uitroepen als „schande" en „treed af". De regering wil zich wel gedurende twee maanden garant stellen voor de lonen van de werknemers, die per week 250.000 pond bedragen. Binnen die twee maanden zou de werf geheel moeten reorganiseren. Waarnemers achten de kans dat de werf definitief zal worden gesloten groot, maar achten het vinden van een oplossing niet uitgesloten. Het motief van de conservatieve rerer'ng om niet tot blijvende hulpverlening over te gaan is. dat „de industrie op eigen, benen moet staan". ORDERS Van aile orders voor schepen in het gehele land, is ongeveer 10 procent geplaatst bij de UCS. De werf werkt momenteel aan 16 schepen en heeft er 14 in bestelling. De totale waarde van de in totaal 30 schepen bedraagt 90 miljoen pond. De werf bouwde on der meer de Elizabeth II, het vlagge- schip van de Cunard Line. In Schotland is op het ogenblik 6.6 procent van de beroepsbevolking werkloos. Wanneer de grote werf zou sluiten zou dit percentage stijgep tot meer dan 10 procent. BREDA In het Bredase riviertje de Aa of Weerijs is het naakte lijkje van een baby aangetroffen. Het is een meisje, dat kort na de geboorte in het water moet zijn gegooid. De navelstreng was van het kind afgetrokken, maar verder toonde het geen sporen van geweldpleging. Gis teren is een sectie verricht, waarvan de uitslag aan de officier van justitie bekend wordt gemaakt. De Bredase politie heeft geen enkel aanknopings punt. Ze wil de mogelijkheid niet uit sluiten dat het kind, dat enkele dagen in het water heeft gelegen, elders in het riviertje is gegooid. gist. gist. Amsterdam licht bew. 21 13 10 Brussel zwaar bew. 18 11 1 Frankfort half bew. 20 9 3 Genève regen 19 9 10 Innsbruck zwaar bew. 21 11 1 Kopenhagen zwaar bew. 19 12 0 Londen regen 12 9 34 Luxemburg geheel bew. 16 3 Madrid licht bew. 17 6 1 Majorca licht bew. 23 17 0 München motregen 16 10 1 Nice zwaar bew. 22 12 0 Parijs zwaar bew. 18 10 12 Home licht bew 25 18 0.1 Wenen zwaar bew. 23 16 2 Zürich regen 17 9 10 rantie rans WASHINGTON (Reuter) In de Verenigde Staten dreigt een nieuwe politieke rel, nu het dagblad The New York Times is begonnen met het afdrukken van de inhoud van geheime docu menten, waarin staat hoe Ame rika is betrokken geraakt bij de oorlog in Vietnam. The New York Times heeft delen uit een 7000 woorden tellend docu ment gepubliceerd, waarin staat dat de regering Lyndon B. Johnson al bijna vijf maanden voor het gerucht makende Tonkin-incident van 1964, waardoor hij vrijwel blanco-volmacht kreeg om militair op te treden in Vietnam, had besloten tot een belang rijke Amerikaanse militaire actie, te gen Noord-Vietnam. Het incident van Tonkin, waarover later twijfel rees of dit „incident" ooit heeft plaatsgevonden en daar opvolgende gebeurtenissen leidden tot de bombardementsacties op Noord- Vietnam en de grootscheepse militai re troepenopbouw in Zuid-Vietnam. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren verklaard dat de nationale veiligheid-is geschonden door het in de openbaarheid komen van geheime documenten, waarin staat hoe de VS bij de oorlog in Viet nam is betrokken geraakt. Minister van defensie Meivin Laird heeft verklaard dat hij het ministerie van justitie heeft ingeschakeld om te onderzoeken hoe de documenten in handen zijn gekomen van The New York Times. Tevens zal worden nagegaan of dit blad met de publikatie een strafbaar feit heeft gepleegd. The New York Times heeft bekendge maakt nog meer gegevens uit de do cumenten te zullen publiceren. The New York Times heeft zondag onthuld dat de toenmalige minister van defensie Robert McNamara een speciale studie over de oorlog in Viet nam heeft laten maken waarin staat dat „op 7 september 1964 terwijl de president (Johnson) bezig was met zijn campagne voor herverkiezing algemene overeenstemming was be reikt door de regering Johnson om Noord-Vietnam te bombarderen". Het toen gevallen besluit is pas in februari van het volgende jaar uitge voerd. Johnson moest het tijdens de verkiezingscampagne van 1964 opne mer tegen Barry Goldwater. die tij dens zijn campagne bombardements acties op Noord-Vietnam propageerde en zelfs met kernwapens dreigde. The New York Times heeft voorts, op basis van de inhoud van het docu ment, onthuld dat op 3 november 1964 de dag waarop Johnson tot president werd gekozen werd be gonnen met het maken van gedetail leerde plannen voor het bombarderen van Noord-Vietnam. Op 8 februari 1965 gaf Johnson be vel tot het uitvoeren van vergeldings- aanvallen op Noord-Vietnam. Het besluit werd officieel gegrond JNDEL De rijkspoli- Ic'nijndel heeft, naar eerst ekend is geworden, zater- id in verband met de op 6 juni op de heer A. ikkers in Schijndel op- nkele arrestaties verricht. thans tien personen aange- terwijl drie anderen nog chtig zijn. Vast staat, dat en- in hen ook al op 28 mei bij 'val in Den Bosch waren be- >ij de overval op 6 juni ge- wapens heeft de rijkspolitie achterhalen. Daarbij waren lermodcrne machinegeweren vuurkracht van 900 schoten UIZI Uut het Nederlandse leger 1 ze wapens zelfs nog niet in een aantal patronen en 'gewerkt instructiewapen. Gestolen Jnvapens bleken in de nacht 3 september 1970 te zijn ge- Wj een inbraak in één van de mers van de munitiefabriek Ithoorn" in Den Bosch. Eén stegnjinbrekers had op de fabriek gewerkt en kende zodoende de weg. Uit het destijds gehouden onderzoek bleek een deur van de wapenkamer niet op slot te zijn. Daarna hebben de legerautoriteiten met electronische ap paratuur extra beveiligingen aange bracht. Met de aanhouding van de 20-jarige E. W. L. uit Den Bosch zaterdag avond deed de politie een goede vangst. Hij was nauw betrokken bij de overval op 6 juni en stond op de uitkijk toen zijn compagnon (thans nog voortvluchtig) bij de heer Steen bakkers aanbelde en hem met het volautomatische machinegeweer in de aanslag toeriep „Een overval". Ver dachte L. kan de politie de plaats aanwijzen, waar de gestolen wapens waren verborgen keurig verpakt in plastic werd het arsenaal opgegraven in een bosperceel in Helvoirt. DEN HAAG De vissterfte, die zich vorige week onverwacht in het middelste deel van de Rijn in West- Duitsland heeft voorgedaan, is voor bij. De oorzaak van de sterfte was een sterke vermindering van het zuurstofgehalte. Dat zuurstofgehalte, waar vrijdag al enige verbetering in werd geconstateerd, blijft zij het langzaam stijgen. GRATIS ai, u> c Ik geef op als nieuweabonnee: naam straal. plaats I betaalt: O.per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiv'rteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze ki veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267, leiden een resolutie naar aanleiding van het Tonkin-incident, waarbij werd aan gevoerd dat Noordvietnamese torpe- doboten Amerikaanse oorlogsschepen hadden aangevallen in de Golf van Tonkin. Na dit incident kreeg Johnson van het Congres per resolutie de door hem gevraagde vergaande bevoegheid om naar believen maatregelen te nemen tegen Noord-Vietnam. Later is ernsti ge twijfel gerezen aan de waarheid omtrent het Tonkin-incident. Er wordt zelfs getwijfeld of dit incident ooit heeft plaatsgevonden. 'Het is voor de tweede keer in be trekkelijk korte tijd, dat de Ameri kaanse regering in moeilijkheden komt door het in de openbaarheid ko men van geheime documenten. Enige tijd geleden werd via diefstal van geheime stukken bekend dat een groot aantal Amerikanen door mili tair personeel is bespioneerd. Dit leidde tot heftig protest van de zijde van de oppositie in de VS. DEN HAAG De opbrengst van de actie voor dc Oostpakistaansc vluchtelingen wordt geschat op 20 miljoen gulden. Dit bedrag hebben de organisatoren van dc actie berekend op basis van de gisteravond bekende tellingen. Eind deze week kan de de finitieve opbrengst worden gegeven. De indruk bestaat dat in de kerken tweederde van het totale bedrag is afgegeven. Opvallend zijn de vele soorten buitenlands geld in de bussen in de kerken en in de brievenbussen, met name de vele Amerikaanse dol lars en Surinaamse guldens. Uit de giften zal het Rode Kruis binnen een week voor een kwart miljoen gulden aan medicamenten per vliegtuig naar Calcutta laten overvliegen voor hulp aan de vluchtelingen. Deze zending omvat in elk geval 19.000 flessen rho- lera-vaccin. 15 0000 flessen fysiologi sche .zoutoplossing en een evengroot aantal zakken met toedieningsappa raten voor infusen. Behalve in Laren hebben zondag avond ook in Arnhem en Oosterbeek onbekenden giften voor Oost-Pakis- tan gestolen. In Arnhem werden en veloppen met inhoud uit enkele brie venbussen gehaald en in Oosterbeek werd ruim 6 500 gulden voor de actie uit een kerk gestolen. Van deze da- Prinses Beatrix heeft-gisteren een bezoek gebracht aan het natio nale kamp voor schipperskinde ren en op het landgoed Molen- caten in Hattem. Begeleid door organisator J. Kroon wandelt de prinses hier langs de kinderen, die haar zingend uitgeleide doen. Van een verslaggever DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid Engwirda (D"66) heeft de mi nisters van buitenlandse zaken en van ontwikkelingssamenwerking ge vraagd of zij de economische betrek kingen en de ontwikkelingssamen werking met Pakistan willen op schorten. Het Kamerlid wil ook van de ministers vernemen of zij niet van mening zijn dat in Oost-Pakistan sprake is van volkerenmoord. Het Kamerlid wijst de ministers op een ooggetuige j> rslag van de West- pakistaanse journalist Anthony Mas- carenhas, waarin sprake is \an net „opzettelijke uitmoorden" van de oe- volking door Pakistaanse troepen. ROME (UPI, Reuter, AP) De neo-fascisten hebben gisteren in Italië grote verkiezingsover winningen geboekt. Bij de verkie zing voor een nieuwe provinciale raad op Sicilië steeg het percen tage van de fascistische MSI van 6.6 tot 16.3 procent. Ook bij de verkiezingen voor nieuwe gemeenteraden in Rome en zestig andere gemeenten boek ten de fascisten winsten, die een schok veroorzaakt hebben in Ita lië. Toen in de Italiaanse hoofdstad vannacht tweederde van het aan tal stemmen was geteld hadden de fascisten 17,2 procent ver overd tegen 10,2 bij de laatste verkiezingen. Het percentage van de christen-democraten was te ruggelopen van 33,2 naar 27,1 procent. De stembureaus voor de gemeen teraadsverkiezingen sloten gistermid dag om 1 uur en de uitslag is nog maar gedeeltelijk bekend, maar vol gens de einduitslag van de verkiezin gen op Sicilië, waar 2.5 miljoen Ita lianen hebben gestemd, hebben de christen-democraten zware verliezen geleden aan de fascisten. Voor het eerst sinds de tweede wereldoorlog daalde het percentage van de chris ten-democratische partij onder de veertig procent tot 33,6 procent. De neo-fascistische partij M.S.I. (de Ita liaanse Sociale Beweging) steeg van 7 tot 16,3 procent en is nu de op twee na grootste partij op het eiland. De communisten behaalden 13,3 procent van de stemmen, maar samen met hun bondgenoten, de proletarisch-so- cialisten haalden ze 23 procent van de stemmen. Als vandaag de uitslag van de ge meenteraadsverkiezingen. die elders in Italië zijn gehouden, bekend wordt en dan zal blijken, dat de neo-fascis- ten ook buiten Sicilië grote winst hebben geboekt, zal de regeringscoa litie van premier Emilio Colombo on der zware druk komen. De regering, die al verzwakt is door interne te genstellingen, stakingen, toenemend geweld in de straten en een economi sche teruggang, kan dan wel eens spoedig ten val komen. Het is niet de eerste keer dat Sici lië de trend aangeeft voor heel Ttalië wat stemgedrag betreft. De uitslag van gisteren wordt door Italiaanse politici algemeen gezien als een reac tie op het groot aantal stakingen waarmee Italië de laatste tijd te kampen heeft gehad. De MSI heeft een felle campagne gevoerd, waarin de neo-fascisten vooral pleitten voor een krachtige regering, die desnoods met harde hand de openbare orde en sociale rust zou moeten herstellen. (voor vervolg zie pag. 2) Van ecu onzer verslaggevers GENÈVE Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft onver wachts condities gesteld aan het beoogde gesprek van de Wereld raad van Kerken en de Zuid- afrikaanse Raad van Kerken over het programma ter bestrij ding van het racisme. Deze voorwaarden zijn zowel door de Zuidafrikaanse Raad als door de Wereldraad onaanvaardbaar genoemd en het beoogde gesprek is voor onbe paalde tijd uitgesteld. De bespreking zou in de laatste week van juli in Zuid-Afrika worden gevoerd. Vorige week kwam in. Genève een brief binnen van Alex Boraine, secre taris van de Zuidafrikaanse delegatie, die voorwaarden bevatte welke pre mier Vorster aan het bezoek on de ontmoeting had gesteld. Vorster wilde de Wereldraad-delegatie slechts toela ten in het hotel op de luchthaven Jan Smuts en haar geen visa verstrekken. Verder stelde hij als voorwaarde dat het gesprek slechts over de ..schen ders ontbreekt nog elk spoor In Arnhem ontving de politie enke le telefoontjes van mensen, die open gescheurde enveloppen op straat had den gevonden. In Oosterbeek wisten inbrekers de consistoriekamer van de hervormde Goede Herderkerk binnen te dringen en een kast open te breken. kingen aan terroristen" zou gaan ten einde de Wereldraad met zijn „af schuwelijke besluit" te confronteren. Hij schreef voorts niet in te zien waarom er zo'n grote delegatie nodig zou zijn om over zo'n eenvoudige zaak te spreken. Na ontvangst van de brief liet het secretariaat van de We reldraad de Zuidafrikaanse Raad van Kerken onmiddellijk weten, dat deze voorwaarden voor de Wereldraad on acceptabel waren. Uit telefoonge sprekken met Johannesburg bleek dat ook de Zuidafrikaanse raad de in greep van Vorster onaanvaardbaar achtte en er een protest tegen had ingediend. Tot nu toe heeft dit pro test niet mogen baten. Manipuleren Op een persconferentie verklaarde secretaris-generaal Blake van de We reldraad gistermiddag dat het duide lijk was geworden, dat „nu premier Vorster de consultatie niet voor zijn eigen doeleinden kan manipuleren, hij besloten heeft deze onmogelijk te maken". Blake gaf echter uiting aan zijn diepe wens dat het bpdoelde on derhoud met de Zuidafrikanen toch doorgang zal vinden, eventueel 'n een ander land. De Zuidafrikaanse lele- gatie bestaat uit 11 zwarte en 19 blanke leden. UITHUTZERMEFDEN Gisteren is in Uithuizermeeden de meubelfa briek NV AMI geheel uitgebrand. Het gebouw met de verloren gegane in ventaris vertegenwoordigde een waarde van ongeveer 700 000 gulden. Het bedrijf was tegen brandschade verzekerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1