Actie zal meer dan 0 miljoen ipbrengen Giro 999 Pakistaanse leger brandt dorpen bij grens plat Grote Mmn neemt cent goedkoper 't op tegen Thieu „Vijf' ook akkoord over ontwikkelingshulp Het Kwartet Vier van de negenling in leven Vliegtuig vermist MEDISCH TEAM NAAR INDIA Drie mensen bij brand omgekomen Gestolen geld Pakistan-actie teruggevonden 99 ii Margarine twee "=NDERZEnEGEl(lffi®5f)0F PLACE-MAT nu kunt u kiezen I Varkensvlees duurder Crita) a A I «lip* |Hfi0 Lekke Graiant Maandag 14 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING dkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur \MSTERDAM Naar de eerste schatting die vannacht Id gedaanheeft de gisteravond gehouden actie ten bate de Oostpakistaanse vluchtelingen in Indiaeen bedrag i meer dan tien miljoen gulden opgeleverd. eze actie, die begeleid werd door een gezamenlijk televisieprogramma via rland 1 en 2, verliep net zoals vorige acties: er bestond de mogelijkheid te gireren op giro 999, men kon zijn bijdragen kwijt in grote collecte- :en in kerkgebouwen en later op de avond maakte mr. Van Thiel, voor- r van het comité, via de televisie melding van een derde mogelijkheid: geld kon in enveloppen, waarop alleen 999 geschreven was, worden ge meerd in de gewone brievenbussen. isteravond laat was nog niets bekend over de definitieve opbrengst van ictie het tellen van het in de brieven en collectebussen gedeponeerde begon pas om middernacht en nog later maar het organiserend comité toen al wel de indruk, dat de actie beslist was aangeslagen bij het pu- ■Rverv IHwooi )e actie voor Tunesië, die op ongeveer dezelfde manier werd gehouden, ft indertijd vier miljoen opgebracht. Wij hebben de indruk, dat deze actie meer zal opbrengen, omdat de mensen via de televisie en in de kranten ben kunnen zien, hoe groot de nood is onder de Oostpakistaanse vluchte- m in India. Het zou ons daarom niets verbazen als de opbrengst de door verwachte zeven a tien miljoen gulden nog zou overschrijden", aldus >rdvoerder van het Rode Kruis. .,De actie voor Tunesië, die op on geveer dezelfde manier werd gehou den, heeft indertijd vier miljoen gul den opgebracht. Wij hebben de in druk dat deze actie nog meer zal op brengen, omdat de mensen via de te levisie en in de kranten hebben kun nen zien hoe groot de nood is onder de Oostpakistaanse vluchtelingen in India. Het zou ons daarom niets ver bazen als de opbrengst de door ons verwachte zeven a tien miljoen gul den nog zou overschrijden", aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. Dat de actie goed aanslaat bij de Nederlandse bevolking is al gebleken uit het feit dat in de eerste dagen na dat het gironummer 999 was openge steld, al een paar honderdduizend gul den is overgemaakt. „Een goede aan loop voor een actie", meent men bij het Rode Kruis. Vandaag zal aan de hand van de tellingsuitslagen van een twaalftal Nederlandse gemeenten (die samen een goede doorsnee van de Nederland se bevolking weergeven) ongeveer kunnen worden berekend hoeveel de actie in het totaal zal opbrengen en hoeveel per hoofd van de bevolking is gegeven. De PTT heeft gisteravond extra me dewerking verleend aan de actie door de mogelijkheid te scheppen dat en veloppen met geld in de gewone brie venbussen konden worden gedepo neerd. Op de enveloppen hoefde al leen maar 999 te worden geschreven. (voor vervolg zie pag. 5) t is de 29-jarige Australische \rouw Geraldine Broderick, stermorgen in Sydney het l-aantal van negen baby's wereld bracht. 'NEY (AP) Vier van de ne- iby's, die de 29-jarige Austra- mevrouw Geraldine Brode- Londag ter wereld heeft gebracht lu nog in leven. jongetje en drie meisjes zijn lebleven. Eén baby weegt slechts im. Het gewicht van de ande- jvarieert van een tot twee pond. »ee baby's van de negenling wei - dood geboren, terwijl drie al bij eboorte ademhalingsmoeilijkhe- ïadden. Zij overleden later, raldine Broderick, die een itbaarheidspil heeft gebruikt t het goed. Ze heeft al twee kin- HONOLOELOE, (AP) Een straaltransportvliegtuig van de Ame rikaanse luchtmacht, dat 24 personen aan boord had, is vermoedelijk zon dag tussen Samoa en Hawaii in zee neergestort. Het C-135 transportvliegtuig, dat voor negen uur brandstof aan hoord had, was uit Pago Pago vertrokken en had om 15.00 uur op de luchtmacht basis Hicham moeten aankomen. De luchtmacht en de marine zijn een opsporingsactie naar het vermiste vliegtuig begonnen. Op de grond voor een ziekenhuis in de Indiase plaats Kalyani klemt deze Oostpakistaanse vluchteling het lichaam van zijn dode zoontje in de armen. Het kind is één van de duizenden slacht offers van de cholera. NEW DELHI (AP, Reuter, UPI) In het noordwestelijke deel van Oost-Pakistan zjjn Pakistaanse troepen begonnen met het sys tematisch vernietigen van alle dorpen, die dichtbij de grens met India zijn gelegen. Dit meldde gisteren het Indiase persbureau PTL Men kon vanaf Indiaas grondgebied zien hoe Pakistaanse soldaten de dor pen beschoten en daarna alle huizen in tfrand staken. Ook de gewassen op de akkers werden vernietigd. Zo'n 250 dorpen zouden tijdens deze vernieti gingsactie in de as worden gelegd. Het is niet bekend wat er met de inwoners van de dorpen is gebeurd. Het zou de bedoeling van het Pa kistaanse leger zijn te voorkomen dat de dorpen als onderkomens zouden gaan dienen voor guerrillastrijders. In het grensgebied, waar de dorpen vernietigd worden, hebben de laatste tijd guerriTa-eenheden geopereerd. De burgemeester van Calcutta, de SCHIPHOL De artsen K. E. Bos en H. Scheer zijn gistermiddag van Schiphol vertrokken naar Calcutta, waar zii voor de stichting „Terre des hommes" de overkomst van een me disch team zullen voorbereiden. Als hel team welkom blijkt te zijn en een standplaats is gevonden, zullen vijf verpleegsters, drie artsen en twee as sistenten van „Terre des hommes" op 21 juni naar India vertrekken. BARGER-OOSTERVELD Bij een brand in een woning in Barger- Oosterveld (gemeente Emmen) zijn in de nacht van zondag op maandag een moeder en twee kinderen om het le ven gekomen. De vader en vier an dere kinderen wisten zich te redden. hoofdstad van de Indiase deelstaat West-Bengalen, heeft zaterdag ge vraagd een cordon rondom zijn over bevolkte stad te leggen om te voorko men dat zich daar nog meer Oostpa kistaanse vluchtelingen vestigen. Er zijn naar schatting reeds zo'n hon derdduizend Oostpakistaanse vluchte lingen in Calcutta. De burgemeester vreest het uitbreken van ernstige moeilijkheden als nog meer vluchte lingen gaan proberen een onderko men te vinden in Calcutta, waar reeds in normale tijden tienduizenden mensen op straat leven. De werkloos heid is er schrikbarend groot. De burgemeester van Calcutta vindt het noodzakelijk dat binnen tien dagen één milioen inwoners van zijn stad tegen cholera worden ingeënt. ZELFBEHEERSING De Amerikaanse regering heeft een beroep gedaan op India en Pakistan om zelfbeheersing te tonen, .^rnidat de situatie in Oost-Pakistan en Oos telijk India mogelijkerwijs op ge vaarlijke wijze uit de hand kan lo pen". Amerika is van mening dat de nor male toestand in Pakistan „alleen kan worden hersteld binnen het ka der van een vreedzame politieke op lossing", aldus vice-minister van bui tenlandse zaken, Joseph Sisco. Amerika heeft een miljoen eenhe den entstof tegen cholera naar India gestuurd. Ook biedt Amerika hulp bij het overbrengen van Oostpakistaanse vluchtelingen van West-Bengalen naar andere delen van India. Het to tale aantal vluchtelingen wordt thans op vijf en een half miljoen geschat. Fanatisme betekent: je krachts inspanning verdubbelen, nadat ie je doel vergeten bent. GEORGE SANTAYANA AMERSFOORT De Amersfoortse politie heeft zondagavond twee man nen aangehouden die eerder op de avond de opbrengst van de Pakistan- actie uit de Sint-Jansbasiliek in La ren hadden ontvreemd. De agenten zaten in een witte volkswagen zonder politiekenteken voor een bar aan een gracht in Amersfoort te wachten om een dief van een bromfiets te vangen, toen een grijze Chrysler voorbijreed met een kenteken dat eerder op de poli- tietelex was verschenen in verband met de roof van de opbrengst van de Pakistan-actie. Na een achtervolging, waarbij de Chrysler werd klemgereden, sprongen de mannen met getrokken pistolen uit hun wagen en vluchtten opnieuw. Zij werden echter spoedig gegrepen. In het dashboardkastje vond de po litie een bedrag van 4.725 gulden in Nederlands geld en duizend marken. De daders, de 22-jarige Th. C. S. en de 18-jarige P. J. van der H. uit Baarn wezen vervolgens de plaats aan van het kistje waarin het geld oorspronkelijk zat. Zij hadden dit in de Nijkerkervaart gegooid. itfof u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inz.nd.n ain BurtM van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: par kwartaal par maand als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZ ET-TEGEL 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden SAIGON, PHNOM PENH (AP, Reuter, UPI) Generaal Doeong Van Minh zal zioh kandidaat stellen voor het presidentschap van Zuid-Vietnam. Minh, die wegens zijn lichaamslengte be kend staat als Grote Minh, wordt beschouwd als de enige Zuidviet- namese politicus, die in staat is tijdens de verkiezingen van ok tober de huidige president, gene raal Ngoejen Van Thieu, te ver slaan. Doeong Van Minh leidde de coup, die in 1963 een einde maakte aan het dictatoriale bewind van president Ngho Dinh Diem. Korte tijd daarna werd hij verbannen naar Bangkok. Hij had willen meedoen aan de presi dentsverkiezingen van 1967, maar Ngoejen Van Thieu verbood dat. Geruime tijd na de presidentsver kiezingen kreeg Grote Minth tenslotte toestemming terug te keren naar Sai gon. Hij geniet in Zuid-Vietnam een zekere mate van populariteit, vooral door zijn verzet tegen het voortduren van de oorlog. Van een verslaggever DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de tijd van lage prijzen voor var kensvlees voorbij is. Hogere con sumptie en een niet onbelangrijke uitvoer uit de EEG-landen naar an dere landen, vooral naar Tsjecho-Slo- wakije en Polen, zijn factoren waar door het herstel van de varkensmarkt wordt fctepaald. In vakkringen rekent men op een geleidelijk oplopen van de prijs van varkensvlees in de ko mende maanden. Het zich aftekenende herstel van de varkensmarkt Is voor de Europese commissie aanleiding geweest om de interventie op deze markt te beëindi gen. De zogenaamde interventiebu- reau's zullen met ingang van 19 juni geen contracten voor de particuliere opslag meer afsluiten. Zaterdag verklaarde Doeong Van Minh: „Ik zal me kandidaat stellen voor het presidentschap. Maar als ik voel dat de verkiezingen niet fair zijn. dan zal ik mijn kandidatuur in trekken, zonodig één dag voor de dag van de verkiezingen." In Saigon cir culeren geruchten dat Doeong Van Minh als presidentskandidaat de steun zal krijgen van vice-maar- schalk Ngoejen Cao Ky, de huidige vice-president, wiens breuk met pre sident Ngoejen Van Thieu nu als on heelbaar wordt beschouwd. DEN HAAG Margarine wordt met ingang van vandaag in prijs ver laagd: twee cent per pakje van 250 gram. Deze prijsverlaging is mogelijk geworden door de prijsdaling op de wereldmarkt van de grondstoffen voor margarine. Dit heeft de Bond van Nederlandse margarinefabrikan ten in overleg met'het ministerie van economische zaken bepaald. PARIJS (AFP) Op het Franse proefcentrum in de Stille Oceaan is zaterdag opnieuw een kernbom tot ontploffing gebracht. De bom was var middelbare sterkte. Hel is ue vierde maal in drie jaar tijd dat Frankrijk een waterstofbom tot ontploffing brengt. De eerste proef met een H.-bom werd op 24 augustus 1968 genomen, de voorlaatste proef op 5 juni van dit jaar. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Ook op het punt van de ontwikkelingshulp groeien de vijf fractieleiders die in over leg zijn met informateur Steen kamp snel naar. elkaar toe. Na het telefonisch overleg dat de in formateur gisteren heeft gevoerd, valt te verwachten dat hij van daag in zijn nieuwe memoran dum een voorstel zal kunnen for muleren dat voor de vijf accepta bel zal zijn .Zoals gemeld, komt dit nieuwe stuk morgen in het mondelinge overleg ter tafel. Wanneer daarna de eindredactie, van de bereikte akkoorden rond zal zijn, zullen de Tweede-Kamerfracties vergaderen om hun oordeel te geven. De commissie-Nelissen, die zal uit zoeken welke bedragen binnen de huidige begrotingen kunnen worden bezuinigd en voorts welke belasting maatregelen nodig zullen zijn, zal haar werk woensdag afronden. Pas aan het einde van deze week zal de informateur kunnen beginnen met de beraadslagingen over pro gramma-punten die in zijn oorspron kelijke memorandum nog niet aan de orde zijn geweest. Hiervan zou de omroepkwestie het moeilijkste onder werp zijn, omdat ARP en WD hier- over tegengestelde, maar uitgespro ken meningen hebben. Tenslotte zal de informateur in overleg met de vijf gesprekspartners een sleutel ontwerpen voor de verde ling van ministerszetels over de deel nemende partijen. Naar in Den Haag verluidt, zou de KVP volgens de meest waarschijnlijke sleutel zes mi nisters moeten leveren, de VVD drie, de ARP drie of twee en CHU en de DS '70 elk twee. Intussen geldt de AR-fractieleider mr. B. W. Biesheu vel nog steeds als de waarschijnlijk ste kandidaat-formpteur en kandi daat-premier. Het hoofdbestuur van D'66 heeft gisteren in een verklaring met klem geprotesteerd tegen het akkoord in het kader van de informatie-Steen kamp over het „bevriezen" van de ontwikkelingshulp in de eerste twee jaar van de komende kabinetsperiode. Hij w-ilde niet meedoen aan de persconferentie die Van iHulst nog gaf Deze laatste zei hiervoor wel be grip te hebben na „de zware neder laag" die de heer Kikkert zou hebben geleden. „Hij heeft een heel moeilijke dag", zei prof. Van Hulst. Voor het overige is besloten dat de CHU haar relaties met de pers zal proberen te verbeteren. Hiertoe zal binnenkort een public relations-advi- seur worden aangesteld die de Eerste en Tweede kamerfractie zal bijstaan. U bent toch de secretaresse van mijn vader Nou, dan kunt u wel mijn rapport tekenen als mj niet aanwezig is I DE BILT Tussen een lage drukgebied boven West-Rusland en Scandinavië en een krachtig hogedrukgebied dat van Groen land tot boven de Atlantische oceaan trekt, stroomde het afge lopen weekeinde aanhoudend koude lucht naar het zuiden. Bo ven de Britse eilanden, onze om geving en grote delen van mid den-Europa bleef de temperatuur dan ook benéden de 20 graden. Inmiddels is boven de Golf van Biscaje een oceaandepressie aan gekomen. De regenzone ervan reikte vanmorgen van zuidoost- Engeland over Parijs tot boven de Cevennes. Het geheel ver plaatst zich noordoostwaarts, waarbij de depressiekern dicht bij ons land terecht komt. Voor het komende etmaal wordt derhalve koel weer verwacht met tijdelijk regen. Strandweer Een kleine depressie bij Noord west-Frankrijk komt nog iets dichterbij. Hierdoor morgen een buienkans maar ook enkele op klaringen. Over het algemeen zwakke wind, temperatuur 16 tot 18 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog licht onbestendig en te koel. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 em (1008 millibaar), dalend. Zon rn maan 15 juni zon op 4.19, onder 21.01; maan op 0.23, onder 11.55; 16 juni L.K. Hoog water Hoog water, 15 juni: Rotterdam I le getij 9.19, 2e gelij 21.25; Sche- veningen 7.17-19.49; Vlissingen 6.22-18.40; Haringvliet a. d. Zee zijde 8.01-20.31.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1