is vaak genezen en stroom vluchtelingen te veel voor India Rijnwater onwelriekend door vuilconcentratie P Bij tijdige ïaarmoederkaiiker definitief te behandeling: rrico Nationaal bevolkings onderzoek bepleit Europa stra f voor i langharige Cholera soldaat ekte zou te maken ;bben met hygiëne Allendc wil weer de doodstraf invoeren Officier West Point vlucht naar Zweden Kotter zinkt na brand Betoging in Londen tegen apartheid Kunst, met kaas NIVVhulp aan Pakistan binden NIEUWE Vragen over dodelijke ongelukken op N 93 Treinramp in VS Portugese deserteurs uit Angola kaapten verkeersvliegtuig Uruguay staakt 7 VRIJDAG 11 JUNI 1971 Van een onzer verslaggevers JTRECHT „Een nationaal bevolkingsonderzoek naar baarmoc- •kanker zou op den duur lot gevolg hebben dat het aantal slacht ers van deze ziekte van de baarmoedermond bijna tot nul gere- ceerd zou kunnen worden. Het is dus logisch, dat ik hoop. dat dergelijk nationaal onderzoek er zal komen. Ik denk daarbij aan regelmatig onderzoek, zoiets als de traditionele t.b.c.-controle. t een dergelijk onderzoek zo belangrijk is, juist voor een ziekte baarmoederkanker, komt omdat deze ziekte, mits tijdig ontdekt behandeld, in de meeste gevallen definitief te genezen is." ddus dr. F. de Waard, epidemioloog en wetenschappelijk hoofd- dewerker van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de versiteit van Utrecht. De Waard is voorzitter van een fgroep, die tot doel heeft dit be- igsonderzoek op baarmoeder- zoveel mogelijk te bevorde- Inder auspiciën van deze stuur- b wordt in een aantal Nederland- laatsen al een dergelijk onder- gehouden en worden plannen akt om het ook in andere plaat- eorganiseren. atsen, waar het onderzoek ai le is of waar het binnenkort beginnen, zijn: Rhenen, Stol- Hoensbroek, Noordwijk, een deel van de stad Utrecht, Em- de nieuwe IJsselmeerpolders en ikele andere plaatsen. ieze plaatsen, die voor het expe- gekozen zijn omdat de huis ter plaatse al het initiatief ge- hadden hun vrouwelijke pa- i regelmatig te onderzoeken op vorm van kanker, wordt nu via derzoek gezocht naar de beste ijkheid de ziekte zo vroeg mo- op te sporen. Preventie 'bestaan twee vormen van pre- primaire en secundaire. De ire preventie houdt in dat de ji. eventueel met behulp van 1de voorschriften van een arts. jen, dat zij een bepaalde ziekte rijgen. (Bijvoorbeeld: het nala- an roken om longkanker te pen.) f de meeste vormen van kanker i we deze primaire preventie iet. Zolang we zover nog niet Iggen wij ons dus intensief toe Eecundaire preventie: de tumor Deg mogelijk te ontdekken, >or een succesvol ingrijpen nog k is. -fa Diagnose bij een ziekte als baarmoeder- L die een langdurig verloop akt, is het van uitermate groot dat de diagnose zo vroeg mo- esteld wordt. We kunnen deze lamelijk al herkennen in het dat er nog geen sprake is gezwel, maar alleen van een g in de cellen, die op den een gezwel zou kunnen lei- mooie in dit geval is, dat je e in dit stadium toch al kunt Is baannocdcrkankcr een veel voorkomende kwaal in Nederland? „Kanker van de baarmoedermond (er zijn ook nog andere vormen van baarmoederkanker, maar die komen minder voor) maakt in ons land min der slachtoffers dan borstkanker, die in de medische wetenschap nog altijd als „kanker nummer één bij de vroyw" te boek staat, waaraan in Ne derland jaarlijks meer dan tweedui zend vrouwen sterven. Het aantal vrouwen, dat sterft als gevolg van baarmoederkanker be draagt in Nederland ongeveer vier honderd. Door de huidige therapie wordt ongeveer de helft van alle ge- voücn genezen. Maar nogmaals, door een vroegtijdig constateren van de ziekte, zou het aantal vrouwen, dat genezen kan worden bijna honderd procent bedragen." Oorzaak Is er al iets bekend over dc oorzaak van deze vorm van kanker? „Uit de statistieken is af te lezen bij wie baarmoederkanker het meest voorkomt. Die gegevens hebben we dus wel, maar dat betekent niet dat we al zover zijn, dat we daardoor ook kunnen verklaren, wat de meest voor de hand liggende oorzaak van de ziekte is. Uit de statistieken blijkt, dal het een ziekte is, die het meest voorkomt bij vrouwen, die juist het minst ge neigd zijr zich te laten onderzoeken. Elke ziekte heeft, om zo te zeggen, een voorkeur vuur een bepaalde soort mensen. Zo lijkt baarmoederkanker een ziekte te zijn, die vaker voorkomt bij vrouwen uit de lagere sociale mi lieus dan bij vrouwen uit andere so ciale lagen van de bevolking. Er zijn veel theorieën over de eventuele schuldige aan deze ziekte, maar geen van die theorieën is nog bewezen. Er zijn redenen, die het aanneme lijk maken om te geloven, dat het bij baarmoederkanker (bij andere vor men van deze ziekte misschien ook) gaat om een virus. Er zullen weer andere soorjen kanker zijn, die door iets heel anders veroorzaakt worden Het publiek moet leren kanker niet als één grote, ondeelbare ziekte te zien, maar als een verzamelnaam voor verschillende ziekten, waarvoor allemaal verschillende oorzaken kun nen bestaan. Hoewel er over de oor zaak van baarmoederkanker nog niet veel bekend is. hebben we wel de indruk dat sexuele activiteiten en sexuele hygiëne iets te maken hebben met het ontstaan ervan." H) giëne met deze term leine operatie, waarbij een an de baarmoederhals wordt rd en waarbij verreweg het I deel van de baarmoeder Iten. is in veel gevallen defi- poende. Wanneer deze opera- I wordt uitgevoerd blijft het voor de vrouw om kinderen p". aldus dr, De Waard. Ie OUDE KUNST. EN antiekbeurs museum Noord: prinsenhof - delft- iini t/m 7 juli 1971 ^Weekdagen van "10.00-17.00 uur Zondags van 13.00-17.00 uur rendien dinsdag- en 'hderdagavond van fl9.00-22.00 uur. oor inlichtingen: lizersgracht 708, Amsterdam loon (020) 238904 bij 2, Oegi Wat bedoelt u „sexuele hygiëne"? „Wij bedoelen daarmee, dat het sexuele leven van de vrouw waar schijnlijk van invloed is op het al dan niet ontstaan van biarmoeder- kanker. Statistieken hebben uitgewe zen. dat vrouwen met een sexueel le ven. waarbij meerdere mannen tege lijk betrokken zijn. iets vaker aan baarmoederkanker lijden, dan vrou wen. die een rustiger sexueel leven leiden. Tol nog toe heb ik het vaak zo omschreven: baarmoederkanker is een ziekte, die te maken heeft met sexuele hygiëne en een ziekte, die niet bij nonnen voorkomt". Aandeel man Als je dat zo hoort „een ziekte, die niet bij nonnen voorkomt" krijg je de indruk, dat de man toch ook iets te maken moet hebben met het ontslaan van baarmocdcrkankcr. „Dat zou best mogelijk zijn. Het meest opvallende verschil op dit punt althans tussen een non en een getrouwde vrouw, is inderdaad de man. Het zou erg interessant zijn de mannen te betrekken bij het epi demiologisch onderzoek op dit gebied. Tot nog toe is dat heel weinig ge beurd Deze zaak ligt niet zo gemak kelijk. Je krijgt mannen niet zo ge makkelijk voor een dergelijk onder zoek, vrees ik." Drie miljoen Om hoeveel vrouwen gaat het in Nederland, die aan zo'n nationaal be volkingsonderzoek zouden moeten deelnemen en hoe gaat het onderzoek in zijn werk? Ik schat, dal we in Nederland zo'n drie miljoen vrouwen tussen de 25 en 60 jaar hebben. Baarmoederkanker is geen ouderdomsziekte, dus vrouwen die ouder dan 60 jaar zijn laten we WASHINGTON (AP) Een sol daat van het Amerikaanse leger is van het Pentagon naar Europa over geplaatst in verband met zijn uiter lijk, dat „niet-militair en niet-profes- sioneeel" wordt genoemd: het haar vim de betrokkene is te lang. De 22-jarige soldaat, Robert W. Ledder, is van oordeel dat zijn haar, bakkebaarden en snor voldoen aan de nieuwe voorschriften van het le ger ten opzichte van de langere haar dracht. die tegenwoordig alom in de mode is. Hij zal de overplaatsing be twisten en heeft zijn senator. Abra ham Ribicoff van Connecticut, om hulp gevraagd. SANTIAGO (Reuter) De Chi leense regering heeft bij het congres een voorstel ingediend tot invoering van de doodstraf voor politieke mis drijven. President Allende maakte dit in een radiorede bekend. Hij zei dat de volksvertegenwoordiging om spoed was gevraagd. Aanleiding tot het voorstel is de aanslag van dinsdag die aan de voormalige vice-president Ed- mundo Perez Zujovic het leven kost te. Intussen heeft de politie in Santia go de aanhouding van een zekere „Miguel" bekendgemaakt, die zou kunnen leiden tot de arrestatie van de vermoedelijke moordenaar, Ronald Rivera Calderon. STOCKHOLM (DPA) De Ameri kaanse officier luitenant John R. Va- quist, die op 20 mei uit zijn eenheid in Kaiserslautern (West-Duitsland) verdween, bevindt zich reeds enige dagen in Zweden. Vaquist had met zijn vrouw contact met de Zweedse autoriteiten opgenomen teneinde een verblijfsvergunning in Zweden te verkrijgen. De desertie van de luitenant heeft opzien gebaard, omdat dit de eerste keer is, dat een officier van de Ame rikaanse militaire academie te West Point gedeserteerd is, nadat hem was meegedeeld dat hij naar Zuidoost- Azië overgeplaatst zou worden. Een meisje dat had deelgenomen aan de anti-apartheidsdemonstratie bij aan komst in Londen van de Zuidafrikaanse minister van defensie Pieter Botha wordt door de poltie weggeleid. HELGOLAND De Nederlandse vlskotter Flipper-2 uit Wieringen is gisteren voor de kust van Helgoland gezonken nadat, op het schip brand was uitgebroken. De Westduitse tan ker „Midgard" heeft de drie opvaren den aan boord genomen. NEW DELHI, CALCUTTA (AP, Reuter, UPI) Hoewel eerder is verklaard dat de cholera-epidemie in het gebied rond Calcutta gestabiliseerd is, hebben hoge medische autori teiten in India hun ernstige be zorgdheid over de gevreesde ziekte geuit. J. B. Srivatsaka, directeur-generaal van de Indiase openbare gezond heidsdienst heeft verklaard dat de cholera zich tot andere delen van het land zal uitbreiden, tenzij de nodige voorzorgen in acht worden genomen. Minister van volksgezondheid Dass heeft gezegd dat de cholera-epidemie nog „zeer ernstig" is en er tot nu toe al 5000 mensen zijn overleden. Het gezaghebbende Indiase blad „Times of India" schreef donderdag op de voorpagina, dat „één van de dode lijkste vormen van cholera heel India bedreigt". De epidemie is er een van het „klassieke type" en het plan de Oostpakistani's over te brengen naar andere delen van India zou deze ziekte over het gehele land kunnen verspreiden, aldus het blad. De Indiase minister van buiten landse zaken Swaran Singh heeft in Bonn verklaard dat de Oostpaki- staanse vluchtelingen, die nu In India zijn, daar slechts op tijdelijke nasis verblijven. Ze zullen naar andere landen moeten vertrekken als de om standigheden het niet toelaten dat zij naar hun eigen land terugkeren, al dus Singh. „Wij kunnen hen niet houden. Als de internationale gemeenschap denkt dat zij niet terug kunnen keren, laten zij dan regelingen treffen om hen op te nemen". De vluchtelingen krijgen „tijdelijk onderdak" gedurende zes maanden van de Indiase regering, zo vervolgde hij. VLUCHTELINGEN De Indiase regering vreest dat hel aantal vluchtelingen in een zo *nel tempo zal blijven toenemen, dat er binnen vier weken acht miljoen Oost- pakistani's op Indiaas gebied zullen zijn aangekomen. Donderdag waren er 5.3 miljoen vluchtelingen in India, terwijl er dagelijks 100.000 bij komen. Elke vluchteling kost India 4 roepees per dag (ongeveer twee gulden). Functionarissen voor de vluchtelin genzorg hebben gisteren gemeld dat er een nieuwe golf vluchtelingen uit Oost-Pakistan naar India trekt. Vol gens hen zijn er nu al zes miljoen Oostpakistani s in India. In de afgelo pen 36 uur waren vele moslimse mid denstanders en landeigenaren naar India getrokken. Voor die tijd waren de meeste vluchtelingen hindoe's. Waarnemers vragen zich af wat er in Oost-Pakistan aan de hand is en con cluderen uit de samenstelling van de nieuwe stroom vluchtelingen, dat de sociale chaos in Oost-Pakistan nu welhaast compleet is. FORT LAMY (Reuter) In de Afrikaanse republiek Tsjaad zijn tot nu toe 1200 mensen aan cholera over leden. Verwacht wordt dat cr nog veel meer mensen zullen omkomen door deze ziekte. Dit heeft Outel Bono, de directeur van het ministerie van gezondheid in Tsjaad meegedeeld. De eerste geval len van cholera ln Tsjaad werden een week geleden gemeld. Egypte en Li bië hebben reeds hulp gestuurd. Frankrijk heeft hulp toegezegd. De heeft anti-cholera vaccin en andere medicamenten verzonden, zo is be kendgemaakt. LONDEN (Reuter) Betogers te gen de apartheid hebben de Zuidafri kaanse minister van defensie Pieter Botha met een rookbom en tomaten in Londen ontvangen. Omdat er ook een grote politiemacht aanwezig was, die Botha escorteerde naar het ge bouw van het ministerie van defen sie. werd de minister niet geraakt. De politie arresteerde twee van de onge veer 60 betogers Botha zou in Engeland nieuwe wa penleveranties aan Zuid-Afrika wil len bespreken. Eerder bezocht hij Lissabon voor besprekingen met de Portugese regering en bezichtigde hij in Parijs de luchtvaarttentoonstelling. Daar zou gesproken zijn over de mo gelijke levering van Franse Mirages voor de Zuidafrikaanse luchtmacht. buiten ons onderzoek Dat wt met het onderzoek willen beginnen op de jeugdige leeftijd van 25 jaar heeft weer le maken met dat lange groei proces. dat deze ziekte doormaakt. Op jonge leeftijd kunnen we voorkomen dat er iets ontstaat, dat op oudere Jeeftijd een tumor aan de baarmoe dermond zou kunnen worden. Het onderzoek, dat om de drie jaar gehouden zou moeten worden, is be paald niet ingrijpend. Met een spa- teltje worden wat cellen (een klein slijmvlokje) uit de baarmoedermond gestreken. Van deze cellen wordt een uitstrijk gemaakt, die op een labora torium onder een microscoop wordt bekeken. We kijken dan naar een af wijking in de cellen, die zou kunnen duiden op het bestaan of het in de toekomst ontstaan van baarmoeder- kanker. Op de 1000 vrouwen, die we onderzoeken, treffen we er ongeveer vijf. die baarmoederkanker of eep voorloper ervan hebben." ■fa Gebruik pil zijn er tenslotte aanwijzingen, dat liet gebruik ,van de pil iets te maken kan hebben met het ontstaan van baarmoederkanker? „Op het ogenblik is er geen enkele aanwijzing, die in die richting duidt. Ook uit Amerika, waar men al veel langer ervaring heeft met de pil. zijn er geen berichten, dat er verband zou bestaan tussen de pil en deze ziekte. Maar natuurlijk houden we deze zaak in de gaten, zoals de pil steeds een onderwerp van studie blijft met het oog op eventuele schadelijke bijwer kingen." (Vervolg van pag. 1) De trage afvoer van het Rijnwater heeft ook het zoutgehalte zorgwek kend doen toenemen. De hoogheem raadschappen Delfland, Sehieland en Rijnland meten waarden van tegen de 300 milligram chloor per liter, wat algemeen als de kritieke grens wordt beschouwd. Mocht door dc „rode golf" enkele dagen achtereen geen water kunnen worden ingelaten dan zulten rampza lige gevolgen voor land- en tuinbouw, waaronder het Westland, niet uitblij ven. Dijkgraaf mr. dr. J. Winserr.ius van het hoogheemraadschap Delfland, dat onder andere het Westland van water voorziet, meent dat een ramp zich reeds zou hebben voltrokken, wan neer het Haringvliet nog niet zou zijn afgesloten. De hoge concentratie van het zoutgehalte wordt thans alleen veroorzaakt door Rijnwater. In het verleden ontstonden ook kritische si tuaties door het oprukken van de zo genaamde zouttong uit zee. die in combinatie met het Rijnwater vaak voor een gevaarlijke opeenhoping zorgde. Door de afsluiting van het Haringvliet vloeit het Rijnwater uit sluitend via de Waterweg naar zee af. BINNENVAART ten. waarschijnlijk wel. „Het labora torium heeft zogenaamde „indicatie- vissen" in aquaria. „Zolang die blij ven leven, hoeven we de toevoer niet af te sluiten". De gestaag zakkende waterstand heeft ook grote problemen opgeleverd voor de grintbedrijven aan de Boven- rijn. Het werk is vrijwel lamgelegd. Ook de binnenvaart wordt sterk ge hinderd. De lage waterstand van de Rijn duurt nu al zo lang dat volgens het schippersweekblad Schuttevaer van een uitzonderlijke situatie kan worden gesproken. Vast staat, volgens het blad, dat er in december geen „adventwater"kwam en dit voorjaar ook het „meiwater" wegbleef. Pessi misten rekenen op eenzelfde „droge rivier" als in 1947. Drs. F. W. J. van Haren, deskundige van het laboratorium van het Am sterdamse waterleidingbedrijf, vertel de ons dat de ontwikkelingen in het komende weekeinde nauwgezet zul- len worden gevolgd. Hij verwacht oan VOOT*Wil ft Vfl PT1 niet dat de toevoer uit de Rijn zal aaAA v yy aaA- GEEN PANIEK Een woordvoerder van het Rotter damse waterleidingbedrijf zei gister avond dat er voor Rotterdam en om geving geen paniek onder de bevol king hoeft te ontstaan. Het spaarbek ken Bcrenplaat kan drie weken ach tereen drinkwater leveren. Gisteren kwamen er vele telefoontjes van on geruste Rotterdammers bij het bedrijf binnen. nietvergeUn.-Frteoeten moeten worden onderbroken. „Als de oorzaak van de vervuiling alleen de (plotseling) sterke regenval is. waarschijnlijk niet. Als er bepaal de vergiften in het water zouden zit- Elke rechtgeaarde Scheveninger heeft al minstens één Hollandse Nieuwe door het keelgat laten glij den. Gewoon, zonder poespas, recht- toe-rechtaan. De Hagenaar echter heeft nog wel eens moeite om het evenwicht te vinden tussen zijn gevoel voor status en de oud-vaderlandse traditie. Kan een man met .het lintje in zijn knoopsgat zo maar aan een stal letje het hoofd achterover werpen en de vis hap-zuigend naar binnen werken? Er is zeker een alternatief. Geen restaurant, dat zichzelf respecteert heeft nagelaten de Eerste Nieuwe op het menu te zetten Men kan dan rekenen op een omklede presentatie, variërend van een bedje ijs tot een simpel stukje geroosterd brood. Maar toch...dat is het niet hele maal... De Hollandse Nieuwe is geen on derdeel van een maaltijd, waar men voor zitten gaat. De Hollandse Nieuwe is elke keer weer een ontdekking, een plotseling weten: nu móet ik er een hebben Argeloos loopt men over straat en denkt aan geen haring en dun op eens Is er het stalletje en kom daar dan maar haringloos langs! Enige wat weerhouden kan is het moeilijke gebaar: hoofd in de nek. haring tussen duim en wijsvinger en dan in de gapende mond mikken De zilte streling op de tonR doet de ware genieter vergeten, dat hij daar lichtelijk dwaas staat... maar anderen kunnen toch maar niet los komen van hun harnas van gezeten burger met maatschappelijke ver plichtingen. Komt nog bij het klein pro bleempje van de haring-afdruk op de vingertoppen. De keurigen wen sen niet de gemeenschappelijke handdoek van het stalletje te ge bruiken en diepen blank gevouwen eigen neusdoek op om heel de lan ge lieve dag verder die toets van haringlucht bij zich te dragen... Zo wordt de Hagenaar een ge kweld mens. Heen en weer geslin gerd tussen zijn begeerte van de aan zee verwante, die liet zilte hapje niet kan laten staan en de stadsman, die zijn waardigheid als hoogste goed behoeden wil. Welnu.... de Hagenaar kan nu ge lukkig zijn Onbekommerd zonder statusverlies zijn haring genieten Een brainwave is hel wei- Uitgevoerd te zien op de Markt- hof... Daar kan. wie wil, dc Hollandse Nieuwe traditioneel genieten, maar voor de preciepen is er een pracht oplossing, de haring, keurig ver deeld in mootjes, gesierd met een minuscuul slablaadje, een schijfje tomaat, de uitjes en een prikker tje, gelegd op een wegwerpschotel- Compromis tussen de eenvoud en de luxe. Een vinding, zoals waarschijnlijk alleen in Den Haag gedaan kan wor den. DEN HAAG De doorlopende economische hulp die de Nederlandse regering aan Pakistan verleent, maakt het mede mogelijk dat het Pakistaan se leger in Oost-Pakistan opereert. Daarom is het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken er een voorstander van aan die economische hulp politieke voorwaarden te ver binden. Volgens het instituut zou het ook noodzakelijk zijn waarborgen te ont vangen dat de hulp althans mede aan Oost-Pakistan ten goede zal komen. Overigens is men er wel van over-, tuigd dat het niet goed mogelijk is de onmiddellijke humanitaire hulp, die thans dringend gewenst is en door allerlei acties op gang komt, aan poli tieke voorwaarden te binden. Intussen heeft de ondernemings raad van de Nederlandse Spoorwegen al het spoorwegpersoneel opgeroepen een uur loon af te staan voor hulp aan de vluchtelingen. Van een verslaggever DEN HAAG De PvdA-Kamer- leden Van Ooijen en Jans hebben de minister van verkeer en waterstaat donderdag schriftelijk gewezen op het dodelijk verongelukken van zes men sen gedurende de afgelopen drie weken op de rijksweg Arnhem— Nijmegen (N 93). doordat hun auto in aanraking kwam met een boom. De Kamerleden willen weten of het juist is dat op die weg vrijwel uit sluitend dodelijke ongevallen plaats hebben wanneer een van de weg geraakte auto tegen bomen bij de km-palen 4 en 9 botst. Zij vragen minister Bakker te verklaren waarom tot dusver geen maatregelen zijn ge troffen die de verkeersveiligheid op dit weggedeelte bevorderen. WASHINGTON (DPA, AP. UPI) Een ernstig treinongeluk in de Ame rikaanse staat Illinois heeft aan minstens twaalf mensen het leven ge kost. Bovendien zijn veel inzittenden gewond. Het ongeluk gebeurde bij Tonti, ongeveer 100 kilometer ten oosten van St. Louis, De D-trein „City of New Orleans", die tussen Chicago en New Orleans rijdt, liep door tot nu toe onbekende oorzaak uit de rails. De meeste van de 14 wagons zijn ge kanteld en één van de vier diesello comotieven ging in vlammen op. O O BRAZZAVILLE (Reuter) Twee deserteurs van het Portugese leger in Angola hebben een passagiersvlieg tuig naar Pointe Noire, de tweede stad van Kongo-Brazzaville, gekaapt. De twee officieren hadden de kaping uitgevoerd, omdat zij zich verzetten tegen het koloniale bewind in Portu gees-Angola. Meer niet-8t rategi sche C goederen naar China TAIPEI (AP) Op Formosa, waar het bewind van maarschalk Tsjang Kai-sjek zetelt, wordt gezegd dat de beslissing van president Nixon om niet-strategische goederen aan China te leveren, een ramp betekent voor het Amerikaanse volk en de „vrije wereld". De beslissing van Nixon zou olie op het vuur zijn. MONTEVIDEO (AFP) In Uru guay wordt 24 uur gestaakt. De sta king is afgekondigd door de grootste vakvereniging van het land, die com munistisch gezind is. Slechts de on misbare openbare diensten werken, de actie heeft verhoging van de lonen ten doel en opheffing van de uitzon deringstoestand. ts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7