„Reactie publiek ;evaar lijk voor R9 Webrmaim" I 3)en Briel eioopt voor envijf mille ^'kanonnen eede „Dorp" zal in rZoetermeer komen Prov. jeugdraad wil meer aandacht voor milieubeheer Auditeur-militair mr. W. JSmits: HAL neemt Initiatief van arbeidsbureau Delft Observator Provinciale cursus over ïen (4) viel uit i slaapk, amer Volgens de architect ir. J. J. Kroon is het centrum ook uniek door zijn ligging: aan de openbare weg in een woonwijk, waardoor deelname aan het maatschappelijk verkeer mogelijk voor beroep „regulist Anderhalf min. aan postzegels in Ahor-gebouw (Nog) geen geld voor oostelijke metro-lijn Stopt Zoetermeer met zuiveren rioolwater? 5 VRIJDAG 11 JUNI 1971 go JNI itraj el. 1|N BRIEL Den Briel is hard de klok terug te zetten tot de va» de Middeleeuwen. Een be- lijke stap hiertoe deed de ge- teraad van dit historische 6tadje de aankoop van 30 achttiende se kanonlopen, voor de totaal- van ƒ5.350. Dit oorlogsmateriaal de Domeinen zal een deel vor- jvan het grote restauratieplan, de ^ele restauratie van de stadswal- ipoorten en fortificaties, destijds jelegd door de beroemde vesting- fer Menno van Coehoorn. De ka- open werden Den Briel aangebo- door de afdeling krijgsgeschiede- van de staf van de bevelhebber landstrijdkrachten en zijn bijzon- geschikt voor de verfraaiing van frielse stadswallen. kanonlopen zullen elk op een zg. arden-affuit worden geplaatst hoogte van de stadspoorten, kanonnen bij elke ingang. De nciale Waterstaat alsmede de ting Menno van Coehoorn advi- en Den Briel om tot aankoop an over te gaan. 13 van de ka an zijn 24-ponders (het gewicht de kogels), de overige 16 zijn iders geschut. Het ligt in de be- ig de kanonnen reeds te plaat- yanneer de eerste fase van de enen-restauratie der stadswallen lid is, naar men hoopt op 1 april het nationale Eeuwfeest van de geuzen. de huidige restauratie van de nonumenten-huizen (binnen de gwallen) én de restauratie van dswallen zal Den Briel een van «rvolste middeleeuwse stadjes n van Nederland. Het voorstel e aankoop van het geschut, dat van rond 1820, werd zon- mmentaar van de raad aange- Restauratie de restauratie van oud Den T IJ,gestadig voortgang vindt, on- 17 de zeer hoge kosten hieraan "en, bewees het voorstel van om over te gaan tot algehele itie van het pand Langestraat I, dat dateert uit 1565. De itiekosten zijn begroot op Het pand is reeds eigendom gemeente Den Briel. B. en W. mening dat deze restauratie nnfln .t belang is vanwege de 8.13 berl pvea 2450 ian het Raas nabij het oude [akershuis. De tweemansfrac- D'66 kon zich wel met deze atie verenigen maar niet met ,e bedrag. Wethouder H. Veg- ledigde op kundige wijze dit door te wijzen op het grote van het pand, de ligging en te bouwstijl, alsmede de ex- van dit unieke pand na Het restauratie-voorstel werd tegen 2 stemmen aangenomen, erste van Rijnmond heeft Den en standpunt bepaald inzake m werp Wet Gewest Rijnmond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Die reactie van het publiek is begrijpelijk. Maar voor Rinus Wehrmann gewoon gevaarlijk. Men heeft Ijj zich van die jongen meester ge maakt. Al zou hij zelf zijn hoor wel ivillen laten knippen voor dat hij voor het Hof op 23 juni moet verschijnen, die Wehr mann kan niet meer terug. Voor zijn fatsoen jegens zijn „sym pathisanten' wordt hij nu ge dwongen om met lang haar naar het Hoog Militair Gerechtshof te gaan. Komt hij met kort haar, dan zal dat zeker wat uitmaken. Dan corrigeert hij zichzelf en dat is iets waar het Hof toch wel gevoelig voor is en rekening mee houdt". De auditeur-militair, mr. W. J. Smits, wil de zaak Rinus Wehr mann (de jongeman die het be vel om zijn haar te laten knip pen weigerde) geen routinezaak noemen. „Anderhalf jaar geleden is zoiets ook voorgekomen met Ron Boot", zegt hij. „De publie ke opinie mag zich nu tegen het college keren dat de straf be kend heeft gemaakt, geloof me, ons zal het een zorg zijn of ze met lang of kort haar in mili taire dienst lopen. Voor mijn part dragen ze haarnetjes of ge le uniformen. Daar zijn wij niet voor om die dingen te bepalen. yitfiel ging hiermee accoord al nen dit slechts „een eerste 'deel<jMen wil namelijk een sterkere Lllendf1(iraad met eigen financiën en ,2 hisne* mogelijk bevoegdheden. HgfSpronsen (Chr. part) zei: „Hoe nmond werken onder zulke fi le entf omstandiSheden als momen- +Jr i geval is?" De heer J. Rijp- jVD) zei: „Geen vierde be- in tfig door RÜnmond" D'66er J. in j had als mening: „Dit ge- ...Irstel van Rijnmond hoort in ve ^ï4emand". ernst» '-Nass de raad uitvoerig op het ont- aiwaJ°rsle' was inSegaan ging. de zij |coord met ee" sterker Rijn- In ta betuigde haar instemming onderbntwerp. in Wij houden ons aan dc maatstaven die de minister aanlegt. Daar zijn wij ook verantwoording aan schuldig. Wij zijn een werktuig van de minister. En als de minister zegt dat de haar dracht niet langer mag zijn dan de inplanting onder het oor, dan zou het vreemd zijn als we op ons eigen houtje gingen zeggen dat de haren tot aan het middel mogen wapperen. Dat is nou hetgeen de publieke opinie be weert. Die haren hebben Wehrmann ♦3c das omgedaan. Nee, het zijn de haren niet. Hij heeft geweigerd een bevel op te volgen. Dat is punt een. Als een Jehova getuige dienst wei gert krijgt hij ook twee jaar. Als iemand weigert schoenen te poetsen of welk bevel ook, gebeurt hetzelfde. Opzettelijke ongehoorzaamheid is nu eenmaal in een leger moeilijk te ver teren zaak. Ik geef toe dat deze kwestie het er voor ons echt niet makkelijk op maakt. We weten ook dat deze zaak voor het publiek moei lijk verkoopbaar is. Koppetje Maar hoe dan ook. het weigeren van het bevel prevaleerde in het von nis. Ik kan me best voorstellen dat die ouders dat niet begrijpen. Die Rij- entrum voor zwaar-gehandicapten :rech ken alleen maar naar het koppetje van hun zoon, niet verder. De even tuele consequenties die eruit /.ouden kunnen voortvloeien als je zo'n ion- gen niet straft, zijn niet van de lucht. Dan komt het hele militaire systeem op de helling. Dat weet de minister ook. Die heeft dan ook richtlijnen ge geven, waar wij ons strikt aan hou den. Het maximum op dienstweigering is drie jaar en zes maanden. Het pla fond is nu bij onze krijgsraad even wel twee jaar. En mocht Wehrmann blijven weigeren dan blijft hij straf van ons krijgen. Het Hof mag er an ders over denken, het is wel zo dat de rechter geen „verantwoording heeft af te leggen. Maar als er morgen weer een langharige binnenkomt en het bevel het haar te laten knippen niet nakomt, krijgt hij ook twee jaar van ons. Het is nu niet zo dat we Wehrmann als voorbeeld hebben willen stellen. Het college heeft zich echt wel bera den over het vonnis, daar kunt U van op aan. En de president heeft natuur lijk overwogen wat voor bevel het is geweest. Als het een bevel was ge weest dat nxet opgevolgd zou zijn en waardoor het dienstbeeld nauwelijks aangetast zou zijn, dan kom je als college misschien tot een ander von nis maar het is nu eenmaal moeilijk om met lang haar dienst te doen. Met blote voeten valt het ook niet mee. Dat moeten wij voorkomen. ledereen van botst<van een verslaggever auto. laatsg tMEER In de nieuwe is rd-west in Zoetermeer "zal ctoraa een voorzieningencentrum letterelzwaar lichamelijk gehandi- »sen de 20 en 60 jaar uit de Haag worden gebouwd. Dit ef- en activiteitencentrum SERDAM De vierjari- Vercouteren is woensdag- ïstreeks zeven uur uit het [de slaapkamer van de drie- roning Groene Zoom 28c im in de groenstrook voor gen terecht waar ook wat i staan. Vermoedelijk heb- zijn val gebroken want hij de schrik en enkele lichte vrij. De dokter kon ten- ernstiger letsel constate- itje heeft blijkbaar kans schuifje van het raam en waarmee het raam was te verwijderen, met deze id afgelopen val tot ge- „De Buijtenwegh" zal volgens dc voorzitter van d.c bouwcommissie, wethouder M. J. Bruin van Zoeter meer, qua allure en opzet kunnen worden vergeleken met „Het Dorp" in Arnhem. Het is een project van de Stichting Voorzieningscentra voor lichamelijk gehandicapten.waarin de gemeenten Den Haag. Leidschendair.. Rijswijk, Voorburg, Wassenaar en Zoetermeer samenwerken. Na ,jHet Dorp" is „De Buijtenwegh" het grootste project in zijn soort in ons land. Ik moet er niet aan denken Hat iedereen dat in dienst gaat doen. Dan kun je wel ophouden. Derhalve is het Uit alle delen van het land stro men brieven met morele steun bin nen bij dc ouclers van Rinus Wehr mann. de dienstplichtige militair die weigert zijn haar volgens de militaire voorschriften kort te la ten knippen. Op de foto vader en moeder Wehrmann met een deel van de post. begrijpelijk dat de minister en de le gerleiding een limiet stellen, ook bij de haardracht. Wehrmann heeft zich niet aan de regels gehouden en heeft te kennen gegeven het bevel om daar verandering in te brengen naast zich neer te leggen. Voor mij zelf zag dat joch er aardig uit met die lange haren. Maar veron derstel dat je in de rechtspraak met persoonlijke sympathieën gaat wer ken. Dan blijf je ook nergens. Ik ben benieuwd wat het Hof ervan zegt. Mijns inziens, maar dat is strikt per soonlijk, zullen ze deze straf wel aan houden wellicht met een correctie. Het is wel zo. dat deze man de tijd van zijn straf niet hoeft na te dienen, aldus mr. Smits, advocaat-fiscaal in de zaak Wehrmann. Zijn collega, Mr. J. Albarda, die het gesprek gevolgd heeft, houdt het er bij dat de algemene preventie een grote rol speelde in het vonnis. „Ver geet niet", zegt hij. „dat wij allemaal van huis uit nog al indisciplinair zijn. Discipline is nu eenmaal geen hoog goed. maar je hebt het wel hard no dig. In de voetbalclub ook. Het ver velende is dat slechte discipline hij een eventuele confrontatie fnuikend is*. Dan blijft er absoluut van een. partij niets over. Dit bevel had een dienere achtergrond en een conse- euen'ie die niet zomaar over het hoofd gezien mag worden". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De onderhande lingen tussen de Holland-Amerika Lijn en de Nieuwe Rotterdamsche Instrumentenfabriek N.V. Observator over de overname van de N.V. Ob servator door de H.A.L. worden naar verwacht binnenkort afgerond. De Holland-Amerika Lijn zal dan hon derd procent van de aandelen van de Observator in .handen hebben. Een paar maanden geleden heeft de H.A.L. reeds een bod gedaan op het aandelenkapitaal van de Obser vator, waarin de H.A.L. reeds voor dertig procent belangen had. Eerder had de H.A.L. een aandelenbelang van 40 procent in de Rotterdamsche fabriek. De besprekingen die de laatste tijd met de aandeelhouders van de N.V. Observator zijn gevoerd hebben ertoe geleid dat de Holland-Amerika Lijn thans reeds zeker is dat vijfentachtig procent van de aandelen van de N.V. Observator zullen worden overgedaan aan de H.A.L. De instrumentenfabriek houdt zich bijzonder bezig met de levering van gespecialiseerde apparatuur aan in dustrie en de scheepvaart. De N.V. Observator heeft slechts een deel van de op de markt gebrachte appara tuur in eigen fabricatie. Bij het be drijf werken 300 mensen. De vakorganisaties en onderne mingsraden van beide ondernemin gen zijn volgens eerdere berichten van de overname van de N.V. Obser vator op de hoogte gesteld. De be doeling is dat de instrumentenfa briek onder eigen naam en onder de huidige leiding wordt voortgezet. DELFT Op initiatief van het Gewetselijk Arbeidsbureau Delft zijn in april van het vorig jaar plannen ontwikkeld om te komen tot de oprichting van een opleiding voor operators. Het is een jaar stil geweest rond deze plannen en in de tussentijd is er overleg geweest met alle rayons in de provincie Zuid-Holland. Vandaag zal in Rotterdam de eerste bijeenkomst worden ge houden van de directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening en geïnteresseerde bedrijven uit heel de provincie over deze op leiding. „Regulist" is een functie in de zo genaamde proces-industrie, vooral de chemisch- en voedingsindustrie. De regulist regelt bepaalde industriële processen met bijvoorbeeld schakel panelen. Een opleiding daarvoor be staat er alleen in enkele grote bedrij ven. Het Delftse initiatief van inder tijd komt er op neer dat er een op zichzelf staande school komt, waar vooral ook oudere mensen deze cur sus kunnen volgen, die om welke re denen dan ook uit andere bedrijven weg moeten. Voor hen is deze cursus een goede omscholingsmogelijkheid naar een steeds meer gevraagde functie. De eerste gedachten zijn ontwik keld door de heer J. P. Mors van het Delftse arbeidsbureau en zijn Haagse DEN HAAG De Provinciale Jeugdraad Zuid-Holland heeft in een schrijven aan de Provinciale Raad voor de Recreatie haar ver ontrusting uitgesproken over de mogelijke gevolgen voor het so ciaal culturele leven in de pro vincie Zuid-Holland die voort vloeien uit een verslechtering van het leefklimaat. Steeds meer vacatures, aldus de brief, voor kaderfuncties in het westen van het land zijn moeilijk te vervul len omdat men een functie in het oosten of noorden ambieert. De oorzaak moet daartoe mede ge zocht worden in het slechter worden de leefklimaat, waartoe de verstede lijking en industrialisering bijdragen. Daarnaast vindt in onze provincie bc- ROTTERDAM Het er zamelen van postzegels is langzamerhand een zaak van diepgaande stuide gewor den. Het is een kwestie van wel vaart- en welzijnsverzorging, zaken, waarmee de Rotterdamse gemeente raad zich op dit moment intensief be zig houdt. Met deze opmerkingen opende don derdagmorgen wethouder J. Worst, in het nieuwe Ahoycomplex de grote nationale postzegeltentoonstellikg „R71". De tentoonstelling R71, die van 10 tot 13 jüni duurt, is met medewerking van de stichting Filatelie, georgani seerd door de Rotterdamsche Philate- listen Vereeniging, ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan. in de 3.000 m2 grote Schiehal van het Ahoycomplex, ligt gedurende vier dagen voor ruim anderhalf miljoen gulden aan postzegels en oude bire- ven tentoongesteld. De Tentoonstelling R71 is geopend donderdag 10 juni van 14.00 tot 22.00 uur, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 16.00 uur-. houd en uitbreiding van natuur- en recreatiegebieden waar we toch al zo arm aan zijn niet of uiterst traag plaats. Behalve deze verontrusting over het leefklimaat, betreurt de Jeugd raad in het schrijven ook het feit dat de Raad voor de Recreatie geen grote activiteit ontwikkelt. Het werk terrein v an de Raad zou niet strikt beperkt dienen te blijven tot de pro blematiek van de openluchtrecreatie, maar eveneens op de andere aspecten van de recreatie gericht dienen te worden. In de vergadering van het dagelijks bestuur van de Provinciale Jeugdraad gingen stemmen op de Raad voor de Recreatie zelfs om te buigen tot een Raad voor het Milieu beheer. Behalve de signalering van deze al gemene problemen wilde de Provin ciale Jeugdraad in het schrijven aan de Raad voor de Recreatie ook de aandacht vestigen op de meer speci fieke problemen waarmee zij in haar werk geconfronteerd wordt. KAMPEREN De geringe mogelijkheden voor het kamperen in de stedelijke sfeer vor men nog steeds een niet opgelost pro bleem, aldus de Jeugdraad. Omdat het totstandkomen van nieuwe moge lijkheden vooral gebonden is aan de realisatie van nieuwe recreatieterrei nen en die aanleg lang op zich laat wachten kan niet in de acute tekor ten worden voorziai. De Jeugdraad vraagt zich af of niet gezocht kan worden naar tijdelijke oplossingen door een flexibeler han tering van de bestaande kampeerver- ordeningeo. Een wat minder gecultiveerde aan leg van de kampeerterreinen ,zou al dus de-Jeugdraad ook de waarde van het terrein kunnen verhogen. Deze hele problematiek zou, aldus de Jeugd raad eens een onderwerp van dis cussie kunnen vormen in de Raad voor Recreatie. Het centrum zal 'bestaan uit 128 woningen op de begane grond, ge bouwd om een voorzieningenkern van vijf bouwlagen met een ontmoetings ruimte (ook voor andere wijkbewo ners), administratie, verzorging en verpleging, creativiteit en para-me dische behandeling. Er komen één-, twee- en drieka merwoningen. Gehandicapten kunnen er dus ook met hun gezin komen wo nen. Het hele complex en ook het in de wijk Noord-West te bouwen win kelcentrum zullen overal toeganke lijk zijn voor rolstoelgebruikers. De kosten van het project worden op 14 a 15 miljoen gulden geraamd. De stichting hoopt een bijdrage van de overheid te krijgen. De bouwtijd zal anderhalf a twee jaar vergen. AFSCHEID Van het dagelijks bestuur van de Jeugdraad namen drie leden afscheid. Dr. J. M. Roosenschoon, voorzitter van de sectie sport, plaatsvervan gend secretaris K. B. du Pon maakten plaats voor de heren M. Soetendal en J. Gerritsen, terwijl de heer J. Bijle- veld de vacature vervulde van de heer G. H. de Jager, die medio 1970 wegging. In een advies aan het college van GS vraagt de Jeugdraad voor het vormingscentrum De Vonk te Noord- wijkerhout de huidige subsidiëring voort tc zetten. Dit gelet op de be langrijke rol die het instituut in de toekomst zou kunnen gaan spelen bij het part-time vormingswerk. Ziekenhuisfusie in Breda op komst Van onze correspondente BREDA Het Ignatiusziekenhuis en 't Sint Laurensziekenhuis in Bre da streven een fusie na. De besturen van beide katholieke ziekenhuizen hebben bij de minister van sociale zaken en volksgezondheid een aan vraag ingediend om een vergunning tot het bouwen van één groot nieuw ziekenhuis. Het is de bedoeling dat het nieuwe ziekenhuis waarvoor nog geen afgeronde plannen zijn een ca paciteit van 900 bedden krijgt. De be sturen van de genoemde ziekenhuizen en het diaconessenziekenhuis waren al geruime tijd bezig met plannen tot verbetering van de structuur van de ziekenhuisaccommodatie in Breda. collega. Van de zijde van het ministe rie was men zeer geïnteresseerd. Het was aanvankelijk de bedoeling dat er dan een dergelijke opleiding zou ko men voor deze twee rayons. Delft heeft vooral de bedrijven waar men sen met zo'n opleiding geplaatst zou den kunnen worden (Gist, Calvé, Lijm) en in Den Haag komen vooral de mensen voor een dergelijke cursus vrij, vanwege een vrij grote structu rele werkeloosheid. De provinciaal directeur van de ar beidsbureaus meende echter dat een dergelijke opleiding niet regionaal, maar provinciaal opgezet diende te worden, Daarom is toen de zaak in de gehele provincie besproken, alvorens men morgen met de betrokken be drijven (ook hele grote als Shell) gaat praten. De heer Mors toonde zich niet erg verheugd over het feit dat het een provinciale cursus zou worden, omdat de school dan toch in hoofdzaak be zocht zal worden door mensen die in de directe omgeving wonen. ROTTERDAM Het demissionaire kabinet en de hieraan verbonden po litieke onzekerheid is er de oorzaak van dat de financiering van de ooste lijke lijn van de metro in Rotterdam nog steeds niet rond is. Het wachten is op een zuiver politieke beslissing, zo zei burgemeester W. Thomassen donderdag tijdens de gemeenteraads vergadering. De aanvankelijke verwachtingen zijn tot nu niet gehonoreerd aldus de heer Thomassen, die nog eens na drukkelijk wees op het belang van een dergelijk openbaar vervoer. Samen met de drie andere grote gemeenten overweegt Rotterdam ove rigens zijn ongerustheid kenbaar te maken aan kabinetsinformateur prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp naar aan leiding van diens nota. Volgens bur gemeester Thomassen wordt te wei nig aandacht besteed aan de urgente noden van de grote steden. Ook is er weinig perspectief te ont dekken voor een verhoging van de leefbaarheid en ontbreekt een wezen lijke verbetering van de levensom standigheden. Molijn verwacht in '71 stijgende omzet ROTTERDAM Mede dank zij de fusie met de verffabriek Brink in Groot-Ammers verwacht de directie van de Kon. Lak- Vernis- en Verffa briek Molyn en Co in Rotterdam over dit jaar een stijgende winst. De hoge re kosten zijn tot nu toe ruim opge vangen, zo is in de aandeelhouders vergadering verklaard. Er is een duidelijke groei in de om zet en er is een redelijke stijging van de nettowinst te verwachten. De sa menbundeling van activiteiten ver loopt zeer bevredigend. Het optimale effect van de fusie zal echter pas bin nen enkele jaren bereikt worden. Jonge toerist gaat goedkoop slapen ROTTERDAM De Raad voor Jeugd en Jongeren is in overleg met burgemeester en wethouders van Rotterdam bezig overnachtingsmoge lijkheid voor het komende vakantie seizoen voor jonge toeristen voor te bereiden. Getracht wordt het experi ment van vorig jaar, toen goedkope overnachtingsgelegenheid werd gebo den in het voormalige Jamin-complex en de oude Ahoy-hallen een meer permanent karakter te geven. Van een verslaggever DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer Terlouw (D'66) heeft de minister van verkeer en water staat schriftelijk gevraagd of het de regering bekend is dat de gemeente Zoetermeer de in 1961 in gebruik gestelde rioolwaterzuiveringsinstal latie bijna niet meer gebruikt en binnenkort helemaal zal stopzetten. De heer Terlouw wil vernemen of het juist is dat al het rioolwater van Zoetermeer in de toekomst, sa men met het afvalwater van Den Haag, geheel ongezuiverd in de Noordzee zal worden geloosd. Hij vraagt verder of de regerinz de kwaliteit van het zeewater bü Scheveningen dusdanig vindt dat een voortdurende toename van afvalwa terlozing in zee verantwoord is en of zij niet van mening is dat hel buiten gebruik stellen van rioolzui veringsinstallaties in strijd is met d? zorg voor het natuurlijk milieu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5