DossieivBiafra kan het best Ëeslotee worden 11 KERI Eigenaardig tientje w Rwandese kerk wil beroepings^ nieuwe vormen van samenwerking Mentaliteit in Nigeria geeft hoop voor toekomst COMMENTAAR Meevaller aver Kolonel Van Dalen uit actieve dienst Een woord voor vandaag UIT DE KERKBLADEN Kritiek WvszyiM oio Poolse regei j] L< 2 Door dr. P. L. SCHRAM In zijn dagboek vertelt de ontdekkingsreiziger Speke hoe hij in 1862 als eerste blanke de koning van Buganda. Mutesabezocht en hem een geschenk aanbood bestaande uit geweren en pistolen met ammunitie, bovendien wat kostbaarheden en prullaria. Museta nodigde Speke uit een demonstratie te geven, waarop deze toen vier koeien doodschoot. Mutesa was zo enthousiast dat hij zo vertelt Speke „een van de karabijnen laadde die ik hem gegeven had. Toen riep hij een page, drukte hem de karabijn in de hand en droeg hem op naar buiten te gaan en een man dood te schieten in de hof. De Afrikaan was nog maar amper buiten geweest of hij kwam alweer binnenmet een trotse glim lach op zijn gezicht. „En", zei de koning, ..deed je het goed?" Antwoord: „O ja, magnifiek." Dat ge beurde ruim honderd jaar geleden. Het is wel duidelijk hoe de geschiedenis zich verder ontwik keld heeft. Ik vind het altijd griezelig een mensenkind met een geweer te zien lopen. Wie garandeert dat hij het niet. gelijk koning Mutesa. als speel goed gebruiken zal? Het vriendelijk ste gezicht dreigt bars te worden on der een helm, boven een uniform, dus zeker achter een gericht geweer Deze dingen kwamen diverse malen ter sprake toen ik onlangs gelegen heid had. ruim een maand lang. door Nigeria te reizen en in het bijzonder door het zuiden van het land waar de burgeroorlog heeft gewoed, die het afgescheiden Biafra terugbracht in de federatie. Met velen is gepraat, met Nederlanders maar ook met Nigeria- nen, speciaal met hen die de neder laag leden. Nog steeds ziet u in het land de soldaat op straat, met zijn manier van optreden, zijn battle- dress, zijn karabijn Zal dit nu lang zamerhand ophouden? Het lijkt vreemd voor een land waar zo fel gevochten is, maar het is waar dat Nigerianen liever vandaag dan morgen de situatie zouden zien veranderen. Zij hebben een opmerke lijk democratisch besef. Een van de Shell-managers vertelde mij hoe de nieuwe goeverneur in de Mid-West vorig jaar bij zijn installatie de aan wezige gasten op de receptie vroeg openlijk alle kritiek te spuien die zij hadden. Het was een openbaring hoe er gepleit werd tegen het optreden van de soldaten. Een zei: ,.Je moet een Afrikaan geen geweer in handen geven Datzèlfde zou hij ook van de Europeaan en de Amerikaan hebben kunnen zeggen. Hoevelen brengen evenwel hier in Europa of in Ameri ka een dergelijke zelfkennis op? Het is gelukkig dat Afrikanen niet bang zijn dit soort kritiek te uiten. U staat verbaasd als u een blad als de Nigeriaanse ..Dailv Times" in handen krijgt. Daar worden redaktionele kommentaren gegeven die getuigen van een zelfstandig en mondig oor deel. Dat geeft hoop voor de toe komst Vertrouwen In het algemeen is er wek verirou- wer dat het weer goed komt. Buiten landers en Afrikanen zelf hebben veel waardering voor generaal Go- won. het hoofd van de staat en zijn politiek. Het gaat erom. het verleden te ver geten, in ruil voor de toekomst. Mijn Nederlandse gastheer en ik hadden een lang gesprek met een restauranthouder in de buurt van de vroegere Uli-airstrip, die tijdens de burgeroorlog bekend is geworden. Man en vrouw waren ibo's, flinke mensen, die van aanpakken weten, ondanks alles wat zij verloren had- BIAFRA den bleken hun kinderen in Europa te zijn. voor studie. De man zei van zijn kinderen te horen dat in diverse Europese landen het Biafra-vuurtje nog steeds wordt gestookt. Hij vroeg zich af of dit niet beter kon ophou den. Moeten we niet toegeven dat hij gelijk heeft? In Nigeria kan de zaak- Biafra gesloten verklaard worden. Het zou voor alle partijen goed_ zijn als wij ophielden over ..Biafra"' te schrijven en te spreken. De tijd van de afscheiding is voorbij. Fred Agama, meelevend christen, secretaris van Christ Church in Port Harcourt en secretaris van het pro- jekt dat daar voor de oorlog gesteund is door werelddiakonaat en „Kerk Overzee", kent de situatie goed. Als het aan hem ligt worden de ibo's weer volledig tot alle vroegere funk- ties tpegelaten. Daarin heeft hij trou wens de federale regering in Lagos achter zich. De situatie wordt gelei delijk aan beter Frappant Ook op zichzelf is het uitblijven van een bloedbad na de burgeroorlog reeds een wonder geweest: dat is in de wereldgeschiedenis nog niet vaak voorgekomen. Er mag méér worden gezegd. Het frappeert hoeveel nieuwe mogelijkheden de verslagen Ibo's ge- Het eerste kwartaal van 1971 is, blijkens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, voor de bouwactiviteit in ons land allerminst on gunstig geweest. Uit deze gegevens blijkt nl. een stijging van de bouwproduktie (in lopende prijzen) van 33 procent, alsmede een toeneming van de reële bouwproduktie (in constante prijzen) van 20 procent vergeleken met hetzelfde tijdvak van 1970. Daarbij dient wel te worden bedacht, dat de vergelijking met laatstgenoemd kwartaal niet he lemaal opgaat en wel omdat enige produktie van het vierde kwartaal 1970 is geregistreerd in het eerste kwartaal van het lopende jaar. Beter ware het dan ook een vergelijking te trekken tussen de verstreken halfjaarsperiode (4e kwartaal 1970 en le kwartaal 1971 te zamen) met het overeenkom stige tijdvak van 1969/70. Dan blijkt (opnieuw in constante prijzen) een stijging van de bouwpro duktie met 15 procent. Een resultaat dat er alles zins zijn mag, zij het ook dat dit voor een niet Terecht heeft de raadsman van de Amerikaan Ralph Waver een kort geding aangespannen tegen de Staat over de beslissing van staatssecretaris Wiersma om Waver over te leveren aan de Ame rikaanse autoriteiten. Dit is de enige manier om het onvoldane rechtsgevoel van velen waar onder wij onszelf ook rekenen te bevredigen. Niemand in Nederland, ook de door het besluit teleurgestelde, zal er behoefte aan hebben te ont kennen, dat staatssecretaris Wiersma gewetensvol in deze zaak is opgetreden, maar evenmin kan iemand loochenen dat de heer Wiersma gewoon reeds als lid van de regering (de uitvoerende macht) een politieke figuur is, die in de spanning van belangen, beleid en politieke emoties staat, en daarom niet in de eerste plaats aangewezen is tot wetsinterpretatie. Dit is allerminst een schokkende mededeling of beschuldiging; het is niets meer dan een feitelijke vaststelling van een van de beginselen van het Nederlandse recht. De wet tot goedkeuring van het Verdrag van Londen blijkt achteraf nogal ongelukkig in elkaar te zitten en in het Staatsblad terechtgekomen te zijn. toen de Kamers van de Staten-Generaal een beetje zaten te slapen (ken nelijk ook de Eerste Kamer, die er zich zo graag gering deel moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat het aantal onwerkbare dagen in de eerste drie maanden van 1971 geringer was dan in het eerste kwartaal van 1970, waardoor de voortgang van de werkzaamheden een geringer aantal malen werd onderbroken dan een jaar eerder het geval was. Minister Schut van Volkshuisvesting heeft het in zijn ambtsperiode niet gemakkelijk gehad. Zijn beleid is in de afgelopen jaren meermalen onder werp geweest van ernstige kritiek. Het zal dan ook voor de bewindsman bij het scheiden van de markt een aangename ervaring zijn te zien, dat de bouwactiviteit in ons land in de eerste drie maanden vap het lopende jaar bepaald niet is tegengevallen. Door omstandigheden buiten zijn schuld heeft minister Schut de afgelopen jaren vele malen tegenwind ondervonden bij de reali sering van zijn beleid. Nu het wat beter lijkt te gaan is het juist, ook deze ontwikkeling te sig naleren. op laat voorstaan, juist op dit soort zaken zo kien te zijn, om daarmee het eigen bestaan te recht vaardigen) Het was heel wat beter geweest, als deze wet de gehele taak tot interpretatie had gelaten waar zij hoort: bij de onafhankelijke rechter; onafhan kelijk ook in die zin, dat hij niet als de minister of staatssecretaris allerlei niet-juridische, prakti sche consequenties van zijn uitspraak hoeft te wegen, hoe politiek vergaand die ook zijn. Nu is in het kort geding de gelegenheid ge schapen het oordeel van een bewindsman alsnog te toetsen door die onafhankelijke rechter. Het was ons heel wat liever geweest, als het niet zo ver had hoeven te komen: als de bewindsman ruimer aandacht had gegeven aan het juridisch advies van de Haarlemse rechter en aan de poli tieke motivering en de gewetensnood van Ralph Waver en dus het Verdrag van Genève (over politieke vluchtelingen) op Waver van toepassing had verklaard. „Dat de verdrukte zijn wijkplaats u noem' hield ruim honderd jaar geleden Potgieter Neder land als verheven ideaal, te midden van veel ge zapigheid, voor. Jammer dat dit ideaal gisteren weer zo verduisterd is. boden zijn. Slechts in een enkele van de staten van de federatie zijn de Ibo's nog niet in hun oude rechten hersteld. Verder vindt u ze echter weer in allerlei betrekkingen, ook zeer hoge, overal in het land. Het is goed het artikel op de voor pagina van „Hervormd Nederland" van 15 mei te lezen, waarin Cees Timmer een interview weergeeft met dokter Herman Middelkoop, die met zijn vrouw zoveel in Oost-Nigeria heeft gedaan, voor en tijdens de oor log. Hij vertelt ik citeer dat er stappen vooruit worden gemaakt en dat de opbouw begonnen is. De Ibo's proberen er het beste van te maken. ..Zij zijn mensen die niet bij de pak ken neerzitten." Natuurlijk blijft er nog veel te wensen over Dokter Middelkoop: „Het herstel gaat heel langzaam." In Oostelijk Nigeria komt nog honger voor en werkeloosheid, de oogst is nog niet op peil. Zo'n situatie vinden we echter in het gehele land en feite lijk in de meeste landen van dit we relddeel. Er is geen reden voor een uitzonderingstoestand. Wel klagen medewerkers van een kerkelijk hulpverleningsprogram in deze omgeving, dat zij niet vrij zijn alles te schrijven wat zij willen en telkens het gevaar dreigt dat zij zul len worden uitgewezen, bij één ver keerd woord. Maar kan dit de fede rale regering kwalijk genomen wor den? Er is te veel anti-propaganda ge weest en op zichzelf is het iets bij zonders dat na alles wat er gebeurd is de buitenlandse kerken nog steeds met hun hulpverlening worden toe gelaten. Taak kerken De kerken hebben nu een nieuwe ta?k. Het is het beste het dossier te slui ten, le vergeten, te vergeven. Biafra is verdwenen. De Ibo's zijn niet verdwenen. De regering verdient bij haar pogingen het land tot een een heid samen te smeden onze steun en geen bestrijding. Nienjand zal meer denken over het leveren van geweren. Maar woorden kunnen ook wapens zijn, terwijl zij juist het omgekeerde bewerken van wat men wil bereiken. Onlangs was de heer Emanuel Ur- hobo in ons land, de direkteur van de rehabilitatie-commissie van de raad van kerken in Nigeria. Hij drukte ons op het hart oog te hebben voor de nood van de natie als geheel. Dat is in de lijn van de Nederlandse zen ding, het Nederlandse werelddiako naat en ook van de wereldraad van kerken. In Nigeria bestaan plaatsen waar erger slum-wijken en armoede- situaties voorkomen dan in Port Har court en omgeving. Overigens heeft de heer Urhobo duidelijk uitgesproken alle oog te hebben voor de nood en de schade in het voormalige oorlogsge bied, dat Biafra heette. Hij roept doktoren en verpleegsters op zich te melden. Laat dit onze (weliswaar be perkte maar) zeer efficiënte bijdrage zijn, naast financiële steun aan zen ding en werelddiakonaat. Dr. P. L. Schram is secretaris van ,.Kerk Overzee" van de Nederlandse Zendingsraad. AMSTEiRiDAM Vandaag verla ten kolonel en mevrouw Ph. D. van Dalen de actieve dienst in het Leger des Heils wegens het bereiken van de daartoe geatelde leeftijd. Ruim veer tig jaar heeft kolonel van Dalen het Leger des Heils in vele functies ge diend. In 1950 werd hij hoofd van de kweekschool te Amstelveen, in 1958 veldsecretaris. Van 1964 tot februari van dit jaar was hij chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland. Hij is officier in de Orde van Oranje- Nassau. Ds. H. M. Ohmann wordt hoogleraar in Canada DOKKUM Ds. H. M. Ohmann, vrijgemaakt gereformeerd predikant, heeft een benoeming aanvaard als hoogleraar in de oudtestamentische vakken aan de theologische hoge school van de Canadian Reformed Churches te Hamilton. Ds. Ohmann is 43 jaar. Hij was predikant in Zuidbroek en in Hoek. Sinds 1968 staat hij in Dokkum. Hij hoopt nog voor zijn vertrek naar Ca nada 'Zijn doctoraal examen Indo- Iraanse talen aan de universiteit te Groningen af te leggen. Mordechai's plaats in hei verhaal van Esther is aan de paleis. Hij ziet, wat er.in- en uitgaat. Daarin vertoont Mordt beeld van de christenen, van de kerk. Hij zit aan de poort. Onol en toch irriterend. Hij is aanwezig in de wereld van Ahasvert doet er niet aan mee. In feite zijn niet de koning en de koningin, Ahasveros en Est li Haman en Mordecliai steeds de handelende personen in i Met de anderen wórdt meer gehandeld. Haman is de man van d hard, onverbiddelijk, het recht van de sterkste, de plicht van e, de noodzaak van organisatie, de behoefte aan macht, de siruggÊ Daartegenover is Mordechai de representant van die andere wi Mordechai en Haman elkaar herkennen, nadert het verhaal z tepunt. De wereld gelooft vast in haar eigen wetten. Het boek Esther vA de aanwezigheid van Mordechai (de kerk) deze wereld in de cri en doet ineenstorten, maar vertelt ook van het „daarna". Het k te waard, om het boek Esther eens te vergelijken met het laata boek' We lezen vandaag: Handelingen 13 13-3i VLAARDINGEN De Rwan- da-commissie, waarin de zenden de (gereformeerde) kerken van Middelburg en Rotterdam samen werken, heeft doen weten, dat de Presbyteriaanse kerk van Rwanda de samenwerking in de huidige vorm heeft opgezegd. Het móderamen van deze Afri kaanse presbyteriaanse kerk heeft medegedeeld „dat wij af zien van de hulp die u voor onze kerken hebt voorzien". De algemeen secretaris van de sy node van de Presbyteriaanse kerk van Rwanda, ds. N. Hitima, schrijft voorts namens het móderamen: „Wij verzoeken u dus met ingang van ja nuari 1971 geen geld meer voor onze kerk over te maken. Wij willen on ze diepe erkentelijkheid uitspreken voor de hulp, die u onze kerk in de afgelopen jaren hebt gegeven. Het is niet langer mogelijk de hulp nog te aanvaarden. De voorwaarden van de ze hulp schikken ons niet langer." De kerk wil overigens niet volledig breken nje.t de Europese kerken die tot nu toe met haaT samenwerkten. Het bezwaar gaat vooral tegen de sa menwerkingsvorm. Er was namelijk een orgaan in Brussel, de Protestant se Zendingsraad, die alle hulp van deze kerken coördineerde. De Rwan- dezen willen van deze schakel af en in rechtstreeks contact treden met de kerken. In het orgaan van de Rwandacom- missie „Rwanda dichterbij" wordt als commentaar op deze beslissing van de Rwandese kerk gezegd: „Wie maar enigszins te maken heeft met het zendingsbeleid, besefte dat deze brief wel eens het begin zou kunnen zijn van geheel nieuwe verhoudingen tus sen de kerken van het westen en die van de Derde Wereld. De reactie in de gereformeerde beleidsorganen was dan ook beslist niet: als ze geen geld meer willen hebben, zullen we het wel ergens anders besteden. De alge mene opinie was: we zullen met el kaar een nieuwe samenwerkings structuur moeten opbouwen." De drie Europese kerken- die de Presbyteriaanse kerk Van Rwanda bijstaan zijn de gezamenlijke protes tantse kerken van België, de Ro maans sprekende reformatorische kerken van Zwitserland en sinds I960 de gereformeerde kerken van Nederland. Zij hebben nu de kerk in Rwanda voorgesteld een delegatie naar dat land te sturen om de zaak te bespreken. Het verzoek om geen geld meer over te maken heeft naar in „Rwanda dichterbij" wordt bericht geen gevolgen voor de zendingswer- kers wat betreft hun salarissen. Wel heeft de presbyteriaanse kerk van Rwanda besloten haar drukkerij te sluiten, als gevolg waarvan het werk van de zendingsmedewerkers Fok- kens en Fontana plotseling werd af gebroken. Zij zijn inmiddels in Ne derland teruggekeerd.De reden van de suiting is dat de uitgeverij nog steeds niet kan functioneren door het ontbreken van een directeur, waarom de ker& eerder via Brussel had ver zocht. Naar wy van het (gereformeerde) Zendingscentrum vernemen houdt deze brief niet in. dat er geen geld meer bijeengebracht hoeft te worden voor dat land. Zo gauw er een over eenkomst gesloten is over nieuwe vormen van samenwerking zal het bestaande werk weer normaal gefi nancierd moeten worden. Omdat de prioriteiten verlegd moeten worden ziet het er naar uit. dat er niet min der, maar eerder meer geld nodig is. Verwacht wordt, dat in augustus of september een delegatie uit Neder land naar Roeanda zal vertrekken om de situatie te bespreken. Zorgvuldige lezing van kerk bladen kan voeren tot de ont dekking van opmerkelijke za ken, zoals het feit dat een vrijge maakte gereformeerde een tientje heeft gestort voor het standbeeld dat in Odoorn gaat verrijzen ter nagedachtenis van de links-vrijzinnige ds. H. van Lunzen. In Zwing li, het maandblad „in principieel-vrij- zinnig christelijke geest" doet ds. A. J. Roodzant uit Odoorn onder de titel „Gedenkteken ds. H. van Lunzen" deze medede ling: „Slechts twee gaven vallen dit keer te vermelden, twee gaven uit hetzelfde dorp uit de provincie Gro ningen; de ene is afkomstig van iemand van principieel-vrijzinnige overtuiging en de andere van een lidmaat der gereformeerde kerk, on derhoudende art. 31 der kerkorde; H. J. J., Overschild ƒ5,-; E. R. Over- schild 10,-. Hiermee is het totaal bedrag thans gestegen tot 12133,67. Prof. Runia Waarheid en Eenheid, blad van verontruste gereformeerden, heet bij monde van dr. E. Masselink de nieuw benoemde Kamper hoogleraar KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. dr. K. Runia uit Geelong, Australië, hartelijk welkom, maar in hetzelfde blad geeft de heer H. Langeveld uit Hilversum (hij is de oud-voorzitter van de vereniging van verontrusten in de gereformeerde kerken) uiting aan zijn misnoegen dat „de gerefor meerde predikanten van Australië, onder leiding van prof. Runia een uitnodiging hebben gericht tot nrof. Berkouwer van de Vrije Universiteit om voor de in juni te houden pre dikantenvergadering te komen spre ken". De heer Langeveld: „Het is duidelijk, dat niet alle le den van de Reformed Churcnes daarmede even gelukkig zijn. Vol gens deze mensen is dit geen geluk kige keus. Men meent dat Berkou wer voor wat betreft afdwalingen van Schrift en belijdenis meer schuldig is dan Kuitert en Wiersin- ga, omdat Berkouwer deze theologen hpeft opgeleid en heeft medegewerkt aan de benoeming van Kuitert tot professor. Het komt mij voor, dat deze broe ders gelijk hebben. Toen Kuitert in september 1970 op verschillende ker kelijke vergaderingen in de V.S. en Canada getracht heeft zijn privé- theorieën aan de man te brengen en hem werd gevraagd hoe professor Berkouwer daartegenover staat, heeft hij geantwoord dat Berkouwer gelijk denkt als prof. Kuitert, doch het niet zegt. Het had toch meer op de weg van ie Australische predikanten gelegen ?en man als dr. Arntzen, dr. Schel- laas of ds. Oomkes uit te nodigen ian een klaarblijkelijke aanhanger /an deze zogenaamde nieuwe theolo gie! Het is toch ook niet te begrijpen hoe een gereformeerd professor als Berkouwer kon medewerken aan de promotie van een figuur als dr. Wiersinga, die de verzoening door voldoening door onze Zaligmaker niet nodig acht en loochent." Twee ingezonden stukjes in het blad De Open Deur: Voorburg. Enkele maanden krijg ik het blad „Open Deur" toege stuurd. Daar ik niet geïnteresseerd ben in de ro'oie opruiende, verhaal tjes, zou u zich moeite, tijd en geld kunnen besparen mij dit niet ver der te sturen. mej. P. Rozema. Hoek van Holland. U zou als „Open Deur" feller moeten reageren op de problemen van onze tijd. U bent veel te zoetsappig. Een profeet die de taal van zijn land spreekt, wordt in eigen land niet geëerd. Heus, u zou er feller tegen aan moeten. M. de Haas. Computer In de Hervormde Kerkbode van de classis Harderwijk schrijft ds. A. Klein Kranenburg uit Zwartebroek- /Terschuur over de veelbesproken dure computer van de Hervormde kerk en hij doet dat zo: „Moeten de trouw kerkelijk mee levende mensen dat dan altijd maar betalen, ook terwille van de niet meelevenden? Ja daar zit dacht ik ook een stukje inwendige zending bij. Een stuk opdracht van de mede levende leden om juist die mensen die nu randkerkelijk zijn weer te kunnen oproepen voor vergaderin gen. Want aansluiting bij de mecha nische administratie kost wel wat maar is ook geweldig gemakkelijk. Wil je bijv. in een grote stad alle kinderen van 12 jaar bijv. uitnodi gen voor catechisatie, dan itpur je een berichtje naar de mechanische administratie en een paar dagen la tei- hebben alle kinderen in je grote wijk ook een uitnodiging thuis. Draagt elkanders lasten en ervult de Wet van Christus, zegl Gods Woord. Het zal de vraag worden, willen we dat, of moet elke gemeen te maar zien dat hij zijn „eigen peultjes dopt". Ben ik mijns broe ders hoeder. Ik dacht achter alles een soort Inwendige Zendingsplicht te zien van de trouwe leden der kerk ten opzichte van de niet trou we. Als ik het verkeerd zie, vergeving a.u.b." NED. HERV. KERKEN Beroepen: te Blauwkapel-< kan: kand. J. Westland te Huii Dordrecht: H. Jongerden te daal. Benoemd: tot bijstand in hetLons raat te Everdingen: T. van DelP.' em. pred. te St. Anthoniepolder.^euu GEREF. KERKEN L Me® Beroepen: te Baarn: P. C. Mr zul Oost en West Souburg. Aangenomen: Naar Helled ac kand. J. D. Cremer te AmsterdafDEN, lodgel GEREF. KERKEN fë Beroepen: te Gees en te Surhdoct. veen-Opende: kand. M. Nap tr."Jcer werd. Bedankt: voor Drachten: J. Haar te Leiden. VRIJE EVANG. GEMEEN! Bedankt: voor Apeldoorn J. Moerland te Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN IN N Beroepen: te Dordrecht: kl van den Berg te Gouda. EVANG. LUTHERSE KEI Aangenomen: naar Alkmaa verwijk en De Rijp: J. Mol Rotterdam. de Ge terdan s (Rij mej. de da Verse ex. a tergel de de d CHR. GEREF. KERKE!» Beroepen: te Rotterdam-W Slagboom te Dordrecht-Centrui torkt. kiesse GEREF. GEMEENTEN Krach Beroepbaarstelling: kand. M. loont Gelder, Dotterbloemstraat 16. drecht; kand. ,J._ M «lepp brandtsingel 41. Capelle aan kand, J. Koster. Kerkho 10. Yerseke: kand. Ahornlaan 60, Rotterdam; kan Verwey, Abcoudestraat 43, Den Ifite Ju atelie vakse loorde* ingsri Juw V. i jAARL WARSCHAU (Reuter. UPI) dinaal Stefan Wyszynski, de katholieke primaat van Pole een beroep op de regering schau gedaan, op te houden vigen moeilijkheden in de we| gen en te bewijzen, dat zij de kingen met de kerk wil vei De kardinaal vertelde de die ter gelegenheid van de van Corpus Christi in het van Warschau in de open li ren samengestroomd, dat Pole verenigd kan worden door hei| „Wij geloven, dat alle pogir mensen af te schrikken, die willen volgen (dit anachroniL..- het politieke verleden), slecht zen dat nog niet begrepen w< f?. een natie verenigd kan zijr irl?" geloof", aldus de primaat. P. ™n. Horizontaal: 1. roodachtige kant verfstof - koning van Basan; 2. Western- Frankrijk - gevangenis; 3. kleursL Jeco meins keizer; 4. zwaardvis - wjr» Friesland - telwoord; 5. turkse maanstand - afk. van editie; 6. v ®.n' Limburg - toespraak; 7. afk. van "eten spoorstaaf - vallei8 voetpunt - te ga; 9. Myth, figuur -maat van Noors van d Verticaal: 1. dlsselraam voor éi VP J -meisjesnaam: 2. water in N.Br.L: figuur; 3. deel van het gelaat - ree evif"~t (afk.); 4. deel van het jaar-tijdpe "w rengeluid; 5. schande - aansprek itoomgf koning of keizer; 6. boom - water aardig burg-pret; 7. plaats in Friesland n. Het 8.gehoororgaan-plechtigegeloft het ei bier; 9. riviervisje- voegwoord, orlo" Oplossing vorige puzzel j^u Horizontaal: 1. remise - ara;rt.pn mi pekel; 3. neg-marter; 4. Drente- m t 5. een - eed - lui; 6. mier - lee - RJ e soda - sak8. netto - Adda; 9. treek ^°^SSpl Verticaal: 1. rendement; 2. es Eiger; 3. Megen - Este;4. Ilm - Net j spatel - dok; 6. eer- Ede - aal; 7. a -de;8.ree-Mur-adé;9.alruin-k L,u'cor v oorlogs Meld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2