Rijn stroomt rood ons land binnen I bondag actie voor Pakistaanse vluchtelingen Sadat: vlammende kritiek op de VS VS-senaton stop voor Cubaanse vluchtelingen Shell heeft nog 7 tankers nodig Het Kwartet Driewerf strijdheeft Egyptes prioriteit doden bij dentenrel Confessionelen door de knieën Vrouw gewurgd op bed aangetroffen Kortgeding om Waver te redden Ter waarde van 4,5 miljard (r'ta) «rr weer Wisselvallig Nieuwe Leiclse Courant Vrijdag 11 juni 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hart in teghenspoet!" kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur !N HAAG Als „uiterst Drabei" gekenschetst Rijn- zou volgens berekenin- ran het ministerie van Ver en waterstaat vanmorgen land binnenstromen. De Rijn vertoonde gisteren slib rood gekleurd, water jO lovend ien stonk als gevolg 'versneld rottingsproces. Naar het zich de afgelopen nacht liet aanzien zou de hoop van het mi nisterie, dat het water door natuurlij ke oorzaken zoals overvloedige regen val in ons land al min of meer gerege nereerd zou zijn. in vervulling zijn. De onmiddellijke oorzaak van deze „rode golf" zijn hevige onweers- en regenbuien boven sommige delen van West-Duitsland. Bij Main en Neckar werden daardoor plotseling grote hoeveelheden slib afgevoerd in de Rijn, die door het kurkdroge voorjaar e.en uitzonderlijk lage stand heeft. Bij Lobith wordt thans een afvoer geme ten van 1000 1200 m3 per seconde, terwijl dit normaal gemiddeld 2300 en in het voorjaar 4 a 5000 m3 per se conde is. Als gevolg hiervan is het vuil in het water sterker geconcen treerd. De hoge temperatuur, te wijten aan het warme voorjaar, veroorzaakt een versnelde afbraak van biologisch af breekbare stoffen. Dit proces, gepaard gaand met een hoog zuurstof ver bruik, levert de geweldige stank op. Het zuurstof gehalte is al gedaald tot één miligram per liter (ter vergelij king: in mei 1968 was dit 5,9 tot 3 milligram per liter). Donderdag, één dag nadat de voor zitter van de Rijncommissie Waterlei dingbedrijven, ir. C. van der Veen, de vervuiling van de Rijn een „grof schandaal" noemde, moesten water leidingsbedrijven en hoogheemraad schappen worden gewaarschuwd voor een „uiterst deplorabele en kritieke toestand". Riviermeesters van rijkswaterstaat kregen opdracht het Rijnwater vaker te meten. De drie stuwsluizen in de Nederrijn zullen worden opgetrokken om het vuile water zo snel mogelijk af te voeren. „Het is het enige wat we kunnen doen; voor de rest staan we machteloos. We zijn overgeleverd aan wat onze buren ons leveren", al dus een woordvoerder van het minis terie. zie voor vervolg pagina t ÏRO (AP, Reuter, UPI) lent Sadat van Egypte heeft n vlammend betoog felle k geleverd op de Verenig den en zijn volk voorgehou- at er voor hen geen leven ijn voordat Israël iedere neter Arabisch gebied heeft [egeven. De prioriteiten ügypte zijn duidelijk, dat is strijd en nog eens strijd', rklaarde Sadat in zijn rede m de band voor de Egyp- radio is uitgezonden. zal in het Mi dden-Oosten op twee voorwaarden vrede zijn. Deze zijn: algehele te- ing van de Israëlische troe- ille bezette Arabische gebie- de erkenning van het recht Palestijnse volk om zelf in over zijn eigen lot te beslis- Tferklaarde Sadat. Iritiek kregen de VS die h militaire en materiële steun ël een werkelijk aandeel heb- de bezetting van onze gebie dt» aanslag op onze soever- Wij kunnen niet negeren, dat door aanvaarding van het be- van het machtsevenwicht in idden-Oosten, Israël op de stellen van alle Amerikaanse ïgen op technologisch gefbied, dat land een militaire voor- te geven op alle Arabische M te zamen", aldus Sadat. j UITDAGING is Sadat is dit alles van groot voor de toekomst van Egypte, jd is er niet een van vandaag en. Het is iets dat ons heden toekomst beheerst. De zionis- jressie zal blijven, ook als wij zette gebieden zullen hebben President Anwar al-Sadat De Israëlische agressie zal als een zwaard van Damocles boven onze landen, onze industriële ontwikkeling en ieder stukje brood van onze kin deren en kindskinderen blijven han gen als wij tegenover de Israëlische technologische en culturele uitdaging CO-CITY (Reuter, AFP) s zes personen zijn gedood en gewond bij hevige studenten- in in Mexico-Cit.v. vechten ontstonden toen gis- ii 8000 studenten een optocht I i naar het paleis van presi- is Echevarria om te demon- tegen de „zogenaamde" on- rorming. maar nauwelijks onderweg zij in botsing met een groep man, gewapend met geweren, en ijzeren staven. Felle ge- ifontstonden. irmoedde te maken te heb- leden van de rechtse studen- lïisatie, de Muro, maar omdat tan sterke oproerpolitie, die wapenuitrusting op de been lens het uren durende ge it ingreep, nam men later men met vermomde politie ke maken had. •moeden werd gestaafd toen ten nadat zij zich hadden kken op het terrein van de lische school direct werden dooi: een Uataljon parachu- BBEEK In het college van van Groesbeek kwamen gis- V(j de wethouders af en aan. lesan(>m de raad met 9 tegen 8 kriiffl een motie van wantrouwen wethouder L. Müschen. wing hiertoe was dat de wet- pnder meer malversaties bij igverdeling zou hebben ge toet dezelfde stemverhouding J felle debatten laat in de a- Jheer L. Lintz tot nieuwe wet- lekozen. wie gedacht had, dat het col- B en W. hiermee weer vol- is, kwam bedrogen uit. Want Inkte een andere wethouder, jK. Hagemans, voor zijn fune st hij zich met de gang van let kon verenigen. Over zijn ïr zal een volgende keer wor- fcmd. LONDEN De Engelse zijn kwaad op de weer voorspellers, die een heerlijke warme maand juni heb ben aangekondigd, terwijl het in wer kelijkheid zo koud en nat is, dat zelfs eenden verdrinken. Twee weken geleden wezen alle weerkaarten op zonnig weer. Juni aldus de meteorologische dienst zou droger en warmer zijn dan het ge middelde. Een week geleden begonnen de En gelsen ernstig te twijfelen. Toen verdwenen de hot pants en de korte rokken onder lekkere warme winter mantels. Nu regent het al twee dagen onafgebroken. niet een gelijkwaardig alternatief kunnen stellen". „Er zal geen vrede in dit gebied komen als wij er niet in slagen een moderne staat op te bouwen, toege rust met moderne militaire en bur- lijke wapens en gebaseerd op weten schappelijke vooruitgang." zo ver klaarde Sadat. „Egypte gaat uit van het principe dat de strijd op de eerste plaats komt, op de tweede en laatste plaats moeten wij leven schenken, zodat er leven kan zijn". „En er zal geen leven zijn voor ons totdat wij iedere centimeter Arabisch gebied hebben teruggekregen en het recht op zelfbeschikking voor de Pa- lestijnen is veilig gesteld." VERDRAG Daarom is het Egyptisch-Russische vriendschapsverdrag i zo belangrijk, zei Sadat, omdat dit de mogelijkheid biedt toegang te krijgen tot de Russi sche wetenschappelijke en technische verworvenheden. Deze zullen de Egvptenaren in staat stellen een mo derne staat op te bouwen, aldus Sa dat. „Een staat, gebaseerd op weten schap. geloof, kracht, vrijheid en voorspoed, een staat die zich teweer kan stellen tegen de uitdaging aan ons en onze toekomstige generaties." Over de recente samenzwering zei Sadat, dat deze mensen het land in een van zijn meest kritieke perioden in gevaar hebben gebracht. „Er is nog nooit zo'n noodzaak tot nationale een1- heid geweest als nu". Het is duidelijk wat in Egypte voorop staat, aldus Sa dat, en dat is driewerf strijd. „Het is een uitdaging van het lot, en wij kunnen niet langer wachten. Wij moeten weerstand bieden en vechten. Wij moeten het leven geven om te kunnen leven", zo verklaarde Sadat. De Egyptische president heeft in zijn i rede voorts opgemerkt dat de Egyptische partij, de Arabische So cialistische Unie zal worden geba seerd op het beginsel van het collec tieve leiderschap, zodat individuen of secties niet meer de kans krijgen de macht in handen te nemen. Prijsindexcijfer gezinsconsumptie weer gestegen Van een verslaggever DEN HAAG Het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie is in mei ten opzichte van april 0.3 procent geste gen. het Centraal bureau voor de statistiek stelt dit cijfer maandelijks samen op basis van 100 in 1964. Mid den mei bedroeg het prijsindexcijfer 141.6 tegen 141,2 in midden april. Binnen de sector voeding stegen de indexcijfers voor groenten, fruit, vlees en kaas en werden dalingen ge registreerd voor aardappelen, koffie en eieren. Verder werd een prijsstij ging voor auto's waargenomen Het huurindexcijfer liep deze maand verder op, als vertraagd ge volg van de per 1 april toegestane huurverhoging De huurindexcijfers voor de maanden maart, april en mei bedragen respectievelijk 145,1, 153.8 en 154.6. De stijging van maart op mei is 6,5 procent. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Zondag zal een grote nationale geld inzamelingsactie worden gehouden ten bate van de Oost- pakistaanse vluchtelingen in India. Deze actie, die wordt georganiseerd door de Stichting Nederlands Comité Vluch telingenhulp 1971, zal die avond worden begeleid door een t.v.-programma. Den Uyl: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractie voorzitter van de PvdA, drs. J. M. den Uyl, meent dat de con fessionele partijen voor de VVD en DS '70 door de knieën zijn ge gaan. Het woensdag tussen deze vijf partijen bereikte akkoord over de financiering van de over heidsuitgaven betekent dat de confessionele partijen voor de zo veelste maal gecapituleerd heb ben voor het liberaal conserva tisme, zegt de heer Den Uyl in een gisteravond uitgegeven ver klaring. HAARLEM Een 26-jarige vrouw is gistermiddag door haar man dood op bed aangetroffen. Haar 7 maanden oude zoontje kroop bloedend door de kamer. De politie vermoedt dat het slachtoffer, mevrouw I. V.-F. 's mor gens tussen half-elf en elf uur met een radiotoestel bewusteloos is gesla gen en daarna gewurgd. Er is sprake van een seksueel misdrijf. KOM NAAR HET \POLFlROPAM voor 'N DOLFIJNE MoW' Het Witte Huis in Washington heeft deze foto verspreid van Patricia Nixon, dochter van de president, en haar verloofde Edward Finch Cox. Het huwe lijk van het paar zal 12 juni worden voltrokken in de rozen tuin van het Witte Huis. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Vandaag om 2 uur dient in Den Haag het kort ge ding dat de advocaat van de Ameri kaanse deserteur Ralph Waver, mr. W. J. van Bennckom, heeft aange spannen tegen de staat als laatste po ging om de beslissing van minister Polak om Waver over te leveren aan de Amerikaanse autoriteiten, onge daan te maken. President van de rechtbank is mr. Slotemaker. Staats secretaris Wiersma maakte gisteren de beslissing bekend om Ralph Wa ver over te leveren op grond van het Navo-status verdrag. Zie ook elders deze krant. De NOS en de VARA zullen van vijf voor half negen tot vijf voor negen een gezamenlijk programma uitzenden, waarin beelden ;e zien zullen zijn die de NOS-tv-ploeg in Bengalen heeft gemaakt. Een deel van deze beelden is al in de jour naaluitzendingen van de laatste da gen getoond, maar het grootste deel van het materiaal zal tot zondag avond bewaard worden. De voor zitter van het comité vluchtelingen hulp. mr. F. J. F. M. van Thiel, zai zijn medewerking verlenen aan dit televisieprogramma, dat zowel op Nederland 1 als Nederland 2 te zien zal zijn. KERKEN OPEN Dc katholieke cn protestant se kerken en het Leger des Heils is gevraagd, die avond hun kerk gebouwen open te stellen om het publiek de gelegenheid te geven hier geld voor de actie te depone ren. Evenals bjj andere soortge lijke acties, zoals „Eten voor In dia" zullen de kerkklokken gere geld worden geluid. Bovendien zul len by een aantal kerken zater dagavond al speciale offerblokken en collectebussen worden opgesteld. In de stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp 1971 werken sa men de instellingen „Mensen in nood", Het algemeen diakonaal bu reau der gereformeerde kerken, de sectie internationale hulpverle ning van de Nederlandse hervormde kerk, de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen", het Nederlandse Rode Kruis en het con tactorgaan van regionale instellingen voor vluchtelingenhulp. MEDISCH TEAM Inmiddels heeft de stichting Terre des Hommes besloten de hulp in te roepen van Nederlandse artsen en verpleegsters, die als medisch team naar India zouden worden uitgezon den voor onmiddellijke hulp aan de slachtoffers van de cholera-epidemie. Het team zou zich in eerste instan tie moeten bezig houden met tde cholera-vaccinatie van de vluchte lingen en daarna met de algemene medische verzorging. Het hoofdkwartier van het Leger des Heils in Londen heeft de Ne derlandse (vrouwelijke) majoor Eva den Hartog gevraagd deel uit te ma ken van een medisch team, dat vaider zal bestaan uit nog twee Britse ver pleegsters en een arts. Het team zal in Noord-India, aan de gr-ns van Bengalen gaan opereren. Majoor Den Hartog (48). die twaalf jaar in Kongo heeft gewerkt en daar tal van polikli nieken oprichtte, is gevraagd van wege haar uitgebreide tropische er varing. Dinsdag vertrekt zij naar Londen onr instructies, vanwaar het team onmiddellijk door zal reizen naar het rampgebied. Ten dele zal men uitrusting en medicamenten meene men, dat zal worden aangevuld door Leger-des-Heilsziekenhuizen in India. Het Nederlandse Rode Kruis heeft vandaag opnieuw kleutervoedsel naar India verzonden. De waarde van de hulpverlening van het Rode Kruis is inmiddels tot drie ton gestegen. Alle gereformeerde kerken zijn doo.- het moderamen van de synode opge roepen zondag voorbede te doen voor de Pakistaanse vluchtelingen GIRO 999 Giften voor hulp aan de Oostpa- kistaanse vluchtelingen kunnen ge stort worden op gironummer 999 ten name van Vluchtelingenhulp te Am sterdam. WASHINGTON (UPI) Senator Allen J. Ellender van Louisiana vindt dat het tyd wordt, de vluchtelingenstroom van Cuba te stoppen. Sinds Fidel Castro dc macht overnam zyn 600.000 Cubanen naar de VS uitgeweken. Dit jaar worden er nog 48.000 verwacht. De vluchtelingen krijgen alle mogelijke hulp om zich snel aan de nieuwe omstandigheden te kunnen aanpassen. Voor het nieuwe fiscale jaar wordt byna 150 miljoen dollar aan het congres gevraagd. In het enige* drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. ROTTERDAM De Konink lijke Shell groep heeft in de periode 1972 tot 1976 nog zeven super-tankers nodig om het vlootbestand op peil te houden. Bij de Europese werven, waar onder het Verolme-concern, is offerte gevraagd. In totaal heeft de Shell op dit moment 25 tan kers in bestelling. Blijkens een mededeling in Londen gedaan tijdens de jaarvergadering komt het totaal aan bestelde of nog te bestellen schepen op 4,5 miljard. De resultaten van de Kon. Shell over het eerste kwartaal van dit jaar wijzen op een verbetering van de winstmarges. Indien deze ontwikke ling doorgaat en de groei van cie ver kopen zal voortduren zullen de win sten over 1971 een hervatting inhou den van de stijging op lange termijn. Een dergelijke toeneming van de winst is van zeer groot belang willen de maatschappijen van de Groep de omvangrijke investeringen, die nodig zijn voor dekking van de stijgende vraag en het betreden van nieuwe paden, kunnen bekostigen. Dat laatste zal steeds meer nodig worden voor een gestadige groei van de Groep als geheel. Shell Transport ziet de vooruitzich ten voor de chemische industrie op lange termijn met vertrouwen tege moet, al heeft de maatschappij enkele investeringen uitgesteld. Dit om te voorkomen dat er over de gehele we reld een overtollige capaciteit zou ontstaan. Alles komt op tijd voor hem die wachten kan. FRANCOIS RABELAIS Papa I Mijn boemerang komt terug. Voor het weer hier te lande zijn twee lagedrukgebieden van belang. Het eerste lag vrijdag ochtend boven Polen en zal zater dag in het ostzeegebied liggen. Het tweede lagedrukgebied ver plaatst zich naar het noordoosten. Verwacht wordt, dat het uitein delijk naar het zuidwesten af buigt en zaterdag bij de ingang van het Kanaal zal liggen. Met merendeels zuidelijke winden wordt ook zaterdag onstabiele lucht aangevoerd. Naast perioden met zon moet ook op buien wor den gerekend bij ongeveer nor male temperaturen. Strandweer In een zwak lagedrukgebied komt onstabiele lucht voor. Ook morgen in de middag mogelijk nog een bui. ook enkele opklarin gen. Over het algemeen zwakke wind bij een temperatuur van 18 a 19 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Ook tijdens het weekeinde licht onstabiel. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.2 cm (1002 millibar), stabiel. Zon en maan 12 juni zon op 4.20. onder 21.00; maan op 23.50, onder 7.38; 16 juni IK. Hoog water Hoog water: 12 juni: Rotterdam le getij 6.52. 2e getij 18.57. Sche- veningen 5.04-17.31; Vlissingen 3.58-16.17; Haringvliet a. d. Zee zijde 5.39-18.02. MADRID (Reuter) Het hof voor de openbare orde in Madrid heeft 22 Spanjaarden veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van acht jaar en vier maanden tot drie maanden wegen lidmaatschap van verboden verenigingen en het verspreiden van illegale propaganda. Zeventien ande ren werden vrijgesproken. De veroordeelden zouden tussen 1966 en 1968 in Santander en het na burige Torrelavega hebben deelgeno men aan demonstraties. Ook hebben

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1