ITALIANEN HIELPEN GÖSTA PETTERSSON itter bij selectie m amateurelftal jax kan tegen ïacional spelen Zware straffen voor Leeds en Liverpool Van Lennep dankzij sponsor op Zandvoort Bols verkocht voor hij na 300 miljoen Winst van Ogem steeg door overnemingen prtprogramma ferdag 12 juni >ster passeert meter grens Wit Zwart tegen Brabants elftal Orderportefeuille NBM goed gevuld Marktaandeel steeg flink Kleiner verlies voor werf v.d. Giessen-De Noord Austria winnaar van Oostenrijkse beker Voor Deli Mij goede toekomst VOETBAL dschappe lijk: NSW SSS om Schelling-bokaal). Wit rabants elftal 7.00, Heinen- De Musschen 5.00 (jubileum- jd), Ameide Zwervers 3.00, d CSVD 3.30, Koz. Boys Spirit Lombardijen 6.30, RVVH 3.00, Wilhelmina oys 4.15, Barendrechts XI 7.00 Dordrecht: om promotie naar HSV MW (3 00, terr. Ste- CUM: tornooi GJS met om S VVOG en Nivo Sparta waarna om 3.00 damesvoetbal Hardinxveld) en om 4.00 fi- dstrijden. ;CHT: Jaarvergadering Ver- jn Chr. Voetbalverenigingen beursgebouw, aanvang 10.30 KORFBAL NDRECHT: Districtsdag illand Zuid, georganiseerd IC en te spelen op sportpark ors. Aanvang 2.00 uur. VRIJDAG 11 JUNI 1971 k (ANP) De Uru- /rampioensclub Nacional 1 Lima de beslissingswed- de Zuidamerikaanse jeker (Coppa Libertador) studiantes de la Plata uit nië met 20 gewonnen, ntes had de beker de drie jaar veroverd. 1 kan nu in twee wed- uitkomen tegen Ajax, van de Europese beker ndskampioenen, om de Cup". eerste tien minuten van de gebeurde niet veel bijzon- intstonden nog geen kansen de aanvalslinies hielden zich lijk bezig met het aftasten ijandelijke verdedigingen. In ninuut had zo'n doorbraak- an Nacional succes toen in- il Esparrago doelman Pezza- ans gaf: 10. gentijnen probeerden een te vinden op de treffer van ïstrevers, maar vonden een ie 'spelende defensie tegen- Toch was het spel van Es- lang niet slecht. Maar de ïn hadden moed gekregen telkens weer fraaie aanval- jouwen. hervatting nam Estudiantes ief. De tegenstoten van Na- iren echter niet zonder ge- ral Cubillas en Montero on- den zich hierbij. In de 72ste rist Artime bij zo'n uitval hoofd te scoren: 20. Nog iantes het niet op, maar het uef had geen resultaat. (ANP) De Amerikaan ster heeft gisteravond tij- letiekwedstrijden in de >laats Ystad zijn eigen we- discuswerpen verbeterd en p 70.04 meter. Het oude re- sinds 18 september 1968 op dit jaar wierp Silvester meter, maar dit record zal ilijk niet worden erkend, wedstrijd niet officieel was gd. Silvesters tegenstander :n de Zweed Richard Bruch gin mei voor de eerste 70 in de atletiekgeschiedenis, 1 Malmö tot 70.15 meter n discus was toen echter 7,5 eht. Van onze sportredactie MILAAN Voor de eerste maal in d,e geschiedenis heeft een Zweedse wielrenner, Gösta Pettersson, de Ronde van Italië gewon nen. In het tweede gedeelte van de laatste etappe, een tijdrit over twintig kilometer, behaalde deze blonde coureur, die pas sinds twee jaar als professional staat geregistreerd, een tweede plaats achter de Deense wereldrecordhouder Ole Ritter en illustreerde aldus de manier waarop hij deze 54e uitgave van de „Giro" heeft gewonnen. Gösta Pettersson kan namelijk geen briljante winnaar worden genoemd. Immers, geen van de 21 etappes sloot hij winnend af. Wel echter fietste hij zeer regelmatig en zorgde ervoor steeds hoog in het algemeen klassement te blijven, waarbij hij goed ge steund werd door zijn ploegmakkers. Van Springel had die „opdracht" van tevoren wel meegekregen van Merckx, die hem nog had gewezen op de kracht van Pettersson. Desondanks beging Van Springel de fout Petters son een voorsprong toe te staan van bijna drie minuten. Nadat de Zweed in twee van de drie gruwelijke etap pes in de Dolemieten, de roze trui had verworven, behoefde hij nog slechts verdedigend te rijden. Hij wist immers, dat zijn capaciteiten groot genoeg waren om in de tijdrit, die deze Giro besloot, de leiderstrui te behouden. Voor Gösta Pettersson is deze over winning zijn grootste succes tot dus ver in de beroepswielersport. Vorig jaar werd hij zesde in de Ronde van Italië en derde in de Ronde van Frankrijk. Als amateur kreeg hij vooral bekendheid doordat hij samen met zijn broers Erik, Tomas en Sture in 1967. 1968 en 1969 het wereldkam pioenschap ploegenachtervolging op de weg veroverde. Wat Herman van Springel betreft: hij wist na dinsdag al dat hij deze Giro niet meer kon winnen. In de laatste Dolemietenetappe, waarin Pettersson bandbreuk leed, mislukte zijn aanval. Giogio Albani, de grote baas van het vleeswarenconcern Molteni, zei toen al: „Herman is te laat geweest met zijn aanval." En Van Springel ontgoocheld: „Een tweede plaats heeft niets te betekenen. Alleen de eerste telt." Eindklassement: 1. Öösta Petterson (Zwe) 97.24.03; 2. Van Springel (bel) 97.26 07 3. Colombo ata) 97.26.38: 4. Galdos (Spa) 97.28.30; 5. Vlanelll ata) 97.30.44: 6. Schiavon (Ita) 97.31.30; 7 Gimondi ata) 97.31.33 8. Hou'orechts (Bel) 97.33.42: 9. Pianizaa (Ita) 97.37.16; 10. Cavalcanti (Ita) 97.38.25; 11. Pao- lini (Ita) 97.38.44: 12. Carrll ata) 97.43.11; 13. Farisato (Ita) 97.43.49: 14. Giuliani (Ita) 97.47.08; 15. Magglonl (Ita) 97.47-16; 16. Wagt- mans (Ned) 97.50.55 Twintigste etappe: 1. Glacinto Santam- brogio (Ita) 4.35,59: 2. Vilmo Francloni (Ita) z.t.; 3. Guerrino Tlsello (Ita) z.t,; 4. Casall- ni (Ita) z.t.: 5. Panizza (Ita) z.t.; 6. Benfatto (Ita) z.t.: 7. Rot (Ita) z.t.: 8. Poloni (Ita) z.t.: 9. Patrick Sercu (Bel) op lo sec; 10. Basso (Ita) z.t. 11. Sgarbozzo (Ita) z.t.; 12. Wagtmans (Ned) z.l. Tijdrit (20 kilometer): 1. Ole Ritter (Den) 25.41; 2 Gösta Petterson (Zwe) op 39 secon den: 3. Roger Swerts (Bel) op 42 seconden; 4. Davld Boifava (Ita) op 44 seconden; 5. Pletro Gurerra (Ita) op 50 seconden; 6. Herman van Springel (Bel) op 1.01; 7. Feli ce Gimondi (Ita) op 1.03; 8. Sorllni (Ita) op 1.18; 9. Vlanelll <Ita) op 1.25; 10. Tumellero (Ita) op 1.33. Bij ontstentenis van de Belg Eddy Merckx was de verwachting dat een van de Italiaanse azen een greep naar de overwinning zou doen. Maar noch Italo Zilioli, noch Franco Bitossi noch Felice Gimondi hebben ook maar één prestatie van formaat geleverd en Gianni Motta liep in zijn eigen do- ping-val. Gedurende het grootste ge deelte van de wedstrijd volgden zij een defensieve tactiek en zo lang zij allen geen hoofdrol speelden bekom merden - zij zich er niet om dat de minder getalenteerde renners de overwinningen behaalden. Daardoor reed bijvoorbeeld Claudio Michelotto, een volstrekte outsider, tien etappes in de roze trui. Daardoor ook was het mogelijk dat de Italiaanse veteraan Aldo Moser (37) op zeker moment het algemeen klassement aanvoerde Voor een groot deel valt die passie ve houding terug te voeren op de harde concurrentiestrijd, die door de Italiaanse azen onderling wordt uit gevochten. Veel coryfeeën rijden in dienst van meubelfabrieken, die er niets voor voelen om de concurreren de fabriek de overwinning en de pu bliciteit te gunnen. Bij wijze van compromis heeft men nog liever dat een buitenlander de overwinning grijpt. Daarom is het Gösta Petters son niet bijzonder mogilijk gemaakt. De meeste tegenstand ondervond hij nog van Herman van Springel, kop man van de Molteni-ploeg. die echter opnieuw bewees niet compleet genoeg te zijn om een wedstrijd van derge lijk formaat winnend te kunnen af sluiten* De normale finalewedstrijden hadden beide een resultaat van 10 opgeleverd (telkens in het voordeel van de thuisclub), zodat een derde duel op neutraal terrein noodzakelijk was geworden. Het is de eerste maal, dat Nacional het toernooi om de Zuidamerikaanse beker wint. Het eerste team van Nacional, dat, indien de besturen van beide clubs tot overeenstemming komen, in sep tember tweemaal tegen Europacup houder Ajax speelt, wordt doorgaans uit de volgende spelers samengesteld: Manga, Acheta, Masnik, Ubina, Mon tero, Castillo, Blanco, Cubilla, Manei- ro, Esparaago, Artime, Morales, San tos, Mujica, Mimelli, Preito en Bru nei. SCHIEDAM De resultaten van de Vereenigde Glasfabrieken over de eerste vier maanden van dit jaar zijn beter geweest dan die in de overeen komstige periode van 1970. Dit heeft het bestuur in de jaarvergadering medegedeeld. Men wilde geen ver wachting uitspreken over het eindre sultaat voor dit jaar. „De markt ziet er niet slecht uit." De directie deelde nog mee, dat de nieuwe fabriek in Maastricht een in vestering van 23 miljoen zal vergen. In deze fabriek kwam de nieuwe oven een maand geleden in bedrijf. ENGELAND Fedor den Hertog, die woensdag de leiding in de .Ronde van Engeland was kwijtgeraakt aan de Fransman Marcel Duchemin, heeft donderdag een hernieuwde greep naar de macht gedaan. Zijn poging slaagde overtui gend. In een regenachtige rit van Weymouth naar Bournemouth ach terhaalde de Nederlander 18 kilome ter voor het einde een groepje van drie vluchters, onder wie Cees Koe ken. en ging op de hem eigen wijze krachtig door. Aan de finish bedroeg zijn voorsprong op de als tweede bin nenkomende Koeken 46 seconden. Duchemin bleef ver achter en heeft nu in het algemeen klassement een achterstand van 2 minuten en 34 se conden op Den Hertog. Er volgen nog twee etappes. Algemeen klassement: Den Hertog (Ned) 36 uur 9 min. 51 sec.: 2. Duchemin (Fra) 37.02.25; 3. J. Fuchs (Zwi) 37.06.20 4 Oosterhof (Ned) 37 06 32 5. Prchal (Tsj) 37 07.03 6 Hrazdira (Tsj) 37.07.29 7 Ed wards (GB) 37.97.47 8. Hava (Tsj) 37 08 26: 9 Smollk (Tsj) 37.09.11; 10. Roques (Fra) 37.09.45. Algemeen ploegenklassement: 1. Neder land 110.53 15; 2. Tsjechoslowakije 110.53.57; 3. Frankrijk 111.00.19. LONDEN (ANP) De straf- commissie van de Engelse voet balbond heeft de eerste-divisie- club Leeds United en Liverpool strenge straffen opgelegd. Vol gend seizoen mag het Eiland Road terrein van Leeds niet ge bruikt worden in de periode van 14 augustus tot 4 september. De club kreeg een boete van 500 pond sterling (ongeveer 4300 gulden) en manager Don Revie ontving een ernstige berisping. Dit als gevolg van het feit, dat in april de toeschouwers het ver loop van de wedstrijd Leeds UnitedWest Bromwich Albion verstoorden. Liverpool kreeg een aanzienlijk ho gere boete, namelijk 7500 pond ster- BDAM Ab Gritter van het naar de eerste klas gepromoveerde Assen is toegevoegd aan de selectie van het Nederlands amateur woensdagavond op het terrein van Zwart Wit de return tegen peelt. Verder maken deel uit van die selectie: Marijt (Noordwijk), Reitsma (Zwart Wit), Schouten (Rijsoord), Kiel (Go Ahead), (DCG), Meertens (Emmen), Lacroix (KEV), Boiten (Munten- n Dullemen (RVC), Bisschot (SDW), Abma (Sneek), Veeken De Jong (Xerxes) en Hoek (ZW). ling (ongeveer 64.500 gulden), opge legd, wegens het uitkomen met een b-team in de wedstrijd tegen Man chester City, op 26 april. De sluiting van het terrein van Leeds betekent dat de club een op lossing moet zien te vinden voor de eerste vier thuiswedstrijden en bo vendien het recetteverlies aan de be zoekende clubs moet vergoeden. In de gewraakte ontmoeting met West Bromwich Albion bestormde een aantal toeschouwers het veld na dat de scheidsrechter een aanvecht baar doelpunt had toegekend. Een woordvoerder van de strafcommissie verklaarde: „Wij hebben geconsta teerd. dat een aantal toeschouwers relletjes heeft veroorzaakt, dat men het veld is opgegaan, de scheidsrech ter is gemolesteerd en een grensrech ter door een projectiel is geraakt. Voorts droeg de houding van enkele spelers bij tot de wanordelijkheden." Revie kreeg een berisping naar aanleiding van uitlatingen tijdens een televisie-interview en clubvoor zitter Percy Woodward ontving even eens een waarschuwing volgend op zijn verklaringen tegenover de pers. De commissie had het bestuur van Liverpool verzocht een verklaring over te leggen over het opstellen van een reserve elftal in de wedstrijd tegen Manchester City. Die verklaring kwam inderdaad, maar men achtte deze niet voldoende. De boete, die Liverpool moet beta len. is de op een na hoogste in de geschiedenis van de league. Vorig jaar kreeg Derby County een boete van 10.000 pond sterling (86.000 gul den) wegens „grove onachtzaamheid in de clubadministratie". Bovendien werd deze club een jaar uitgesloten van het spelen van wedstrijden voor het toernooi om de Runners Up Cup. Puntenklassement: 1. Prchal 103 punten: 2. Koeken (Ned) 94; 3. Duchemin 77. 4. Den Hertog (Ned) 76. Cees Priem heeft gisteren de zesde etappe van de wielerronde van Oos tenrijk voor amateurs gewonnen. De etappe liep van Klagenfurt naar Graz, een lengte van 155 kilomete*. Het wap Priems derde etappe over winning. Zijn tijd was 3 uur 40 mi nuten 2 seconden. Tweede en derde werden de Oostenrijkers Rudolf Mit- teregger en Georgfostl. Jo van Pol (Nederland) kwam aan als zesde in 3 uur 40 minuten 24 se conden. Frits Schür werd negende, in dezelfde tijd als Van Pol. De tijd van Jules Bruessing die als 30ste aan kwam was 3 uur 45 minuten 23 se conden. Landenklassement: 1. Oostenrijk 62.05.33; 2. Boven-Oostenrljk 62.24,57 3. Italië 62.29,45; 4. Polen 62.37,27 5. Nederland 62.39,43. Puntenklassement: 1. Priem (Ned) 62 put; 2. Humentoerger 5fi: 3. Mltteregger 46; 5. Schür 23. Bergklassement: 1. Oberndorfer (Oosten rijk) 28 punten: 2. Mlteregger (25); 3. L. Kretz 20; 7. Schür 12. Zesde etappe: 1. Priem (Ned) de 151 km. ln 3.40,02 2. Mltteregger (Oost) z.t.; 3. Cle ment! (Ita) z.t.; 4. Postl (Neder-Oostenrljk) z.t.; 5. Humenberger (Oos) z.t.; 6. Van Pol (Ned) op 22 seconden: 7. Polewiak (Pol) z.t.: 8. Nechelatti (Ita) z.t.: 9. Van Pol (Ned). Algemeen klassement: 1. Humenberger (Oostenrijk) 20.40,20: 2. Mltteregger (Oosten rijk) 20.40,22; 3. Stelnmayer (Oostenrijk) 20.42,38; 4. L. Kretz (Oostenrijk) 20.43,48; 5. Königshofer (Oostenrijk) 20.44,56 6. de menti (Italië) 20.45,57 7. Polewiak (Polen) 20.46.11; 8. Schür (Nederland) 20.47.32 9 Ni- chelatti atalië) 20 47 54: 10. Postl (Oosten rijk) 20.49,31; 11. Jo van Pol (Nederland) 20.50.49 24. Cees Priem (Nederland) 21.01,22; 48. Bruessing (Nederland) 21.30.11. BOULOGNE SUR MBR (ANP) Joop Zoe temelk is als derde geëindigd tijdens een wielercrlterium in de Franse plaats Bou logne Sur Mer. Winnaar werd de Span jaard Luis Ocana, die de massasprint won. De Fransman Poulidor eindigde als twee de. Harry Janssen kwam als achtste bin nen PONTE Dl LECNO (ANP) De Italiaan se renner Lucillo Lievore. die tijdens de Ronde van Italië op het gebruik van sti mulerende middelen is betrapt, heeft een boete gekregen van 150.000 lire (ongeveer 8250 gulden) en ls tien minuten achteruit gezet in het algemeen klassement. Lievore reageerde positief op een controle, die na de vijftiende etappe werd uitgevoerd. SPRANG-CAPELLE Ter gele genheid van de promotie naar de tweede klas speelt het kampioenself tal van Wit-Zwart zaterdagavond om zeven uur een huldigingswed'strijd te gen het Brabants afdelingselftal. Bra- bamt komt in de sterkste formatie naar Sprang-Capelle. Afgelopen za terdag versloeg de Brabantse ploeg in Nijmegen het vertegenwoordigend team van de afdeling Nijmegen met 1—0. Tot nu toe speelde Wit-Zwart twee keer tegen het Brabants elftal. In 1968 eindigde de ontmoeting in een 2—2 gelijkspel en in 1969 (op het ter rein van HNC) in een 2-1 overwin ning voor Wit-Zwart. De Brabantse equipe klopte enkele weken geleden derde klasser Good-Luck in Raams- donksveer met 42. De wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter Grui.iters uit Oosterhout. Grensrech ters zijn de heren Dalmaijer en Metz- ke uit Sprang-Capelle. Brabants elftal: Doel: B. Hoog- hiemstra (Good-Luck). Achter: J. Blom (Good-Luck). B. Kreijveld (BWR), C. Geuze (DEB) en A. van Helden (WIT Zwart). Midden: L. van Oudenaarde (Good-Luck) en C. Tim mermans (Wit-Zwart). Voor: J. Ko- nings (DVO), J. Geuze (DEB). A. Ver hei ien (The Gunners), en J. Kouse maker (Tholense Boys). Wisselspelers: J. den Ouden (The Gunners), R. Wirken (The Gunners), P. Schippers (Kogelvangers) en P. Brouwer (BWR). RIJSWIJK Ver. NBM-bedrijven ziet de vooruitzichten voor het con cern met vertrouwen tegemoet. Naar verwachting zal de omzet in 1971 de ƒ200 miljoen benaderen. Ondanks de vergroting van het aandelenkapitaal streeft het bestuur er naar over 1971 het dividend op tenminste het niveau van 1970 te handhaven. De orderportefeuilles zijn goed ge vuld. De omzetten van vrijwel alle werkmaatschappijen waren in de eerste maanden van 1971 hoger dan die in de overeenkomstige periode van 1970. In het boekiaar 1970 is de omzet gestegen van 125 miljoen tot 152 miljoen, ofwel met 22 pet. Verreweg de grootste bijdrage (80 pet.) tot de omzet leverden de aannemingsbedrij ven. Het aandeel in de omzet van de 'iandelsbedrijven nam toe van 10 tot 12 pet., terwijl dat van de produktie- bedrijven daalde van 9 tol 8 pet. Ondanks de sterke stijging van de omzet gaf de nettowinst een daling van 5 pet. te zien tot 1,9 miljoen. Uitgekeerd wordt wederom 14 pet. Dat de nettowinst geen gelijke tred heeft kunnen houden met de stijging van de omzet is o.m. te verklaren uit de scherpe concurrentie in de bouw- ijverheid. Het investeringsniveau zal naar verwachtine in 1971 op rond ƒ9 miljoen liggen. Ter aanvulling van de financieringsmiddelen zijn begin 1971 onderhandse leningen afgesloten ad 7.3 miljoen. ROTTERDAM Hel eerste kwar- laal van dit jaar heeft zowel voor Hoek als voor Loos en Co's Fabrieken een belangrijke stijging van de omzet te zien gegeven en de vooruitzichten zijn alleen maar gunstig. Dit werd meegedeeld tijdens de jaarvergade ring. De in 1970 sterk gestegen kosten konden goed worden opgenvangen en ook voor 1971 is men optimistisch ge stemd. Beide bedrijven zijn gelukkig met de onlangs tot stand gekomen fusie, die met name grote voordelen ople vert voor het transport. In een na de jaarvergadering gehouden buitenge wone vergadering was niet het ver eiste quorum aanwezig om besluiten te kunnen nemen over een noodzake lijk geworden statutenwijziging. Op 1 juli zal een tweede vergadering wor den gehouden. AMSTERDAM (AM?) Jhr. Gijs van Lennep zal starten in de Grote Prijs van Nederland, die zondag 20 juni op het circuit van Zandvoort wordt gehouden en die telt voor het wereldkampioenschap coureurs. Es- so-Nederland treedt op als sponsor voor de Nederlandse coureur, die voor een bedrag van rond 25.000 gulden de beschikking krijgt over een geprepareerde wagen van de Surtees-renstal. In totaal zijn 26 coureurs ingeschreven voor deze race. teneinde de race voor het publiek interessanter te maken gaat de Grand Prix op Zandvoort slechts over 70 ronden (293,51 km). Wedstrijdleider is de KNAC- sportsecretaris Cor Smit. Ben Huis man, wedstrijdleider bij de natio nale en internationale races van de NAV, is zijn assistent. De Grote Prijs van Nederland heeft een budget van 450.000 gul den, waarvan 300.000 gulden werd gebruikt voor het contracteren van wagens en coureurs. Indien ten minste 50.000 toeschouwers trainin gen en race bijwonen zal de orga niserende stichting SAN geen ver lies lijden. Opnieuw zijn op aanwijzing van de Grand Prix Drivers Association, waarin de formule 1-coureurs ver enigd zijn, de veiligheidsmaatrege len verbeterd. De oorspronkelijke wensen van de internationale sportcommissie van de FIA zouden een bedrag van 250.000 gulden heb ben gevergd. Een niet mogelijke in vestering, nu het principe-besluit is genomen te zijner tijd het circuit van Zandvoort op te heffen. Na overleg met de GPDA werden be scheiden verbeteringen aange bracht, waarvoor 70.000 gulden noodzakelijk was. Een speciale keu ringscommissie zal maandag 14 juni het circuit inspecteren en zien of de veiligheid van rijders en toeschou wers voldoende wordt gegaran deerd. Voor het eerst in de geschiedenis van Nederlands belangrijkste auto race is het mogelijk kaarten te ko pen die toegang geven tot het ren nerskwartier bij training en wed strijd, waar de wagens worden ge prepareerd. De liefhebbers van in tensief sleutelwerk moeten echter wel diep in de buidel tasten. De kaarten, waarvan een zeer beperkt aantal in omloop wordt gebracht, kosten namelijk veertig gulden. Voor eenzelfde bedrag zit men ove rigens op de beste plaats van de overdekte hoofdtribune. De deelnemers aan de Grand Prlx zijn: Ferrari: Jacky Ickx (Bel), Clay Regazzoni (Zwi) en Marlo Andretti (VS). Tyrrell-Ford: Jackie Stewart (GB) en Francois Cevert (Fra). BRM: Jo Siffert (ZD, Pedro Rodriguez (Mex) en How- den Ganley (GB), Lotus: Emerson Fittl- paldi (Braz), Reine Wlsell (Zwe) en Da vid Walker Aus). March 711: Ronnie Peterson (Zwe). Nannl Galli (Ita) en Alex Soler Rolg (Spa), Matra: Chris Amon (Nw-Zee!) en jean Pierre Beltotse (Fra), Ecurie Bonnier (Mc Laren): Joa- quim Bonnier (Zwe). Brabham: Graham Hill (GB) en Tim Schenken (VS). Mc Laren: Dennis Hulme (Nw-Zeel) en Pe ter Gethin (GB). Brooke-Walker renstal (Surtees TS 9): John Surtees (GB). Auto-motorsport Surtees renstal (Sur tees TS 9): Rolf Stommelen (WD1). Frank Williams Racing Team (March 711): Henri Pescarolo (Fra), Skip Bar ber-Team (March 711): Skip Barber (VS). Surtees TS 7: Gijs van Lennep (Ned). FINANCIËN NIEUW VENNEP Kon. Dis tilleerderijen Erven Lucas Bols heeft vorig jaar een omzet ge boekt van 293 miljoen. Het jaar daarvoor werd voor 246 miljoen verkocht, zodat een groei werd gerealiseerd van 16,4 pet. In genoemde bedragen is de ac cijns begrepen. De omzet was voor iets minder dan de helft uit het buitenland. Daarbij is niet gerekend de verkoop van derden afkomstig op de door hen ih licentie gefabriceerde Bolsprodukten. Het be stuur schat de totale verkoop door licentiehouders op ca. ƒ80 min., waarvoor Bols vorig jaar aan rechten 2.9 min. ontving. Het is voor de eerste maal, dat Bols omzetcijfers publiceert in haar jaar verslag. Daaruit blijkt, zo zegt het bestuur, dat het concern voor Euro pese continentale begrippen tot de prominente distilleerderijen behoort. Toch is het vorig jaar naar Nieuw Vennep verhuisde bedrijf nog klein in vergelijking met enige reuzen (voornamelijk whiskyproducenten) in de Angelsaksische wereld. De exploitatiewinst bedroeg in het afgelopen jaar ƒ33.1 (30.2) min. en de nettowinst ƒ15.8 (14.6) min. Dat de winst per aandeel nochtans maar toe nam van ƒ6.81 tot ƒ6.95 komt door een vergroting van het aandelenkapi taal. In september vorig jaar is nl. het nog uitstaande deel van de 6 3/4 pet. obligatielening 1967 vervroegd aflosbaar gesteld. Inmiddels zijn alle obligaties omgezet in aandelen. De verkoop in Nederland nam aan merkelijk toe evenals het marktaan- KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Hoewel het resultaat vergeleken met 1969 aanzienlijk is verbeterd, heeft de scheepswerf Van der Giessen-De Noord ook over 1970 nog een verlies geleden. Het verlies, dat afgeboekt wordt van de reserves, bedroeg vorig jaar bijna ƒ992.000 tegen ƒ5,9 min. over 1969. Voorgesteld wordt het di vidend opnieuw te passeren. Het jaarverslag noemt als niet of moeilijk te voorziene factoren die bij droegen tot het negatieve resultaat: de ƒ400 uitkering (deze vergde een bedrag van ca. 1 min. extra aan lo nen en sociale lasten, dat geheel ten laste van 1970 is gebracht), technische aanloopmoeilijkheden in de kunst- stoffenafdeling bij de serieproduktie van containerpanelen en het nog sterker tegenvallen van een grote scheepsnieuwbouw-order (turbine s.s. Abel Tasman) dan een jaar geleden werd voorzien. De reparatie-afdeling en Variel Ne derland behaalden positieve resulta ten, die boven de verwachtingen uit gingen. De omzet nam toe van ƒ115 min tot 124 min. Aangezien het zich bovendien laat aanzien, dat het huidige orderbestand van een betere kwaliteit is dan een jaar geleden, verwacht de directie in 1971 een positief resultaat te bereiken en daarrrtede de opgaande lijn te kunnen voortzetten. deel. Dat de winst in Nederland des ondanks gelijk bleef, schrijft het be stuur vooral toe aan de sterke stij ging van de personeelskosten. Verder toonde de marge een nei ging tot inkrimping door een stijging van de handelskortingen. Tenslotte waren er incidentele kosten, zoals de verhuizing van de Rozengracht naar Nieuw Vennep en de aanloopkosten in de nieuwe fabriek. De financiële gang van zaken bij de buitenlandse dochters bleef zich gunstig ontwikke len en op het ogenblik komt meer dan de helft van de winst uit deze sector. Door het ministerie van Economi sche Zaken toegestane prijsverhogin gen (totaal 14.5 cent), verhoging van de BTW en een toegelaten margever betering van de handel resulteerden in een verhoging van de detailprijzen met 0.50. Bols hoopt met deze be scheiden verhogingen de kosten te kunnen opvangen, maar betwijfelt dit voor de hele bedrijfstak. De omzet van de bij Bols werkzame bedrijven in de groot- en kleinhan delssector (o.m. 150 slijterijen) gaven in 1970 een bevredigende groei te zien. maar de rentabiliteit was voor alsnog onbevredigend. Deze sector is in 1970 samengevoegd in een groot- en kleinhandelsbedrijf. waardoor op den duur kostenbespamgen kunnen worden bereikt. Met deze reorganisatie loopt Bols ook vooruit op een mogelijk verande rend afzetpatroon van gedistilleerd, waarbij sterke drank meer en meer in supermarkten verkocht zou kun nen worden. In het eerste kwartaal dat voor een distilleerderij nooit het belanpijkste is ontwikkelde de omzet zich gunstig. Het bestuur meent, dat Bols ook dit jaar een groei zal vertonen. WENEN (ANP) Austria Wien heeft in de Oostenrijkse hoofdstad de nationale voetbalbeker gewonnen door de plaatselijke rivaal Rapid na verlenging met 21 te verslaan. Na de normale speeltijd was de stand 11. In de laatste minuut van de eerste verlenging scoorde Riedl het winnende doelpunt. Deze speler had vier minuten voor het reglementaire einde voor Austria gelijk gemaakt, nadat Rapid na 75 minuten een voor sprong had genomen door een doel punt van Buzek. Door in Athene met 31 (20) te winnen van Paok Saloniki heeft Olympiakos Piraeus de Griekse voet balbeker veroverd en zal daardoor het komende seizoen deelnemen aan het toernooi om de Europa Cup. In het Karaiskakisstadion waren 42.000 toeschouwers. Nico Rijnders op trans Van onze sportredaktic AMSTERDAM Het ziet er naar uit, dat Ajax het volgend seizoen zon der Nico Rijnders uit zal komen. De Amsterdammer heeft in een gesprek met het bestuur zijn eisen op tafel gelegd. Het Ajax-bestuur wenste daaraan" niet te voldoen. Een overeen komst tussen beide partijen lijkt op dit moment ver weg. Overigens is er voor Rijnders, die zich op de trans- ferlijst heeft laten plaatsen, belang stelling uit België. FC Brugge, ge traind doör Leo Canjels, zou graag van de diensten van Rijnders op het middenveld gebruik willen maken. Bij Go Ahead heeft André van der Leij, door Barry Hughes dit seizoen van de bijnaam „de zwarte parel van Deventer" voorzien, zich op de trans ferlij st laten plaatsen. NOORDWIJK Noordwijk speelt morgenavond om half zeven een vriendschappelijke wedstrijd tegen het zondagteam van Naaldwijk, dat naar de tweede klas promoveerde. Eerder, otn vier uur, neemt Noord- wijk (dat zal uitkomen met Constant Smit en Oude Velthuis) in de cantine afscheid van Jaap v. d. Niet, Marcel Kuijpers. trainer Van Duyl en bege leider Blitz, waarna om vijf uur de wedstrijd tussen de c2-kampioenself- tallen van Noordwijk en Ter Leede plaats heeft. v AMSTERDAM „Vooral in het begin van de jaren zestig heeft het aandeel Deli Maatschappij niet erg gunstig bekend gestaan. Men verkon digde toen in beurskringen de me ning, dat handel en ook scheep vaartfondsen niet safe waren en dat men beter in industrie-aandelen kon beleggen. Wij hebtfen dat altijd ont kend en wij hebben, geloof ik, wel gelijk gekregen. Handelmaatschap pijen zijn veel minder gevoelig voor inflatie en loonproblemen. Bij de Deli Mij. maken de loonkosten maar 4 procent van de totale kosten uit". Aldus een van de directeuren van de Deli Mij. in de jaarvergadering. Hij meende dan ook, dat voor de maatschappij een goede toekomst is weggelegd. „Wij zijn allerminst pessi mistisch over de winstontwikkeling in 1971 en op langere termijn. De re sultaten van het eerste kwartaal 1971 zijn al weer beter dan die van de eerste drie maanden van 1970." Het bestuur verklaarde in ant woord op een vraag of de belangen in Centraal-Zuid- en Midden-Amerika niet te groot zijn en daardoor te veel risico meebrengen: „In een land als Brazilië, waar wij veel in tabak doen, is het bijna uitgesloten om bankkre diet te krijgen. Dat krediet is nodig om van de boeren contant tabak te kunnen kopen. Wij moeten derhal ve krediet opnemen in Nederland of bijvoorteeld de Verenigde Staten. In ons jaarverslag staat een verdeling van het eigen vermogen in de diverse streken: EEG 25,9 procent, andere Europese landen 8,9 procent, VS 28,1 procent, Zuid- en Midden-Amerika 24.4 procent, Afrika 7,2 procent en nu die problemen rondom het bankkre diet buiten beschouwing zouden la ten, dan krijgen we een heel andere verdeling: EEG 42,3 procent, andere Europese landen 12 procent, VW 22,3 procent, Zuid- en Midden-Amerika slechts 11,4 procent, Afrika 4,9 pro cent en Azië en Australië 7,1 pro cent." Omzet dit jaar 1 miljard ROTTERDAM De voorspoedige ontwikkeling bij de Ogem in de eer ste helft van 1970 is ten gevolge van een aantal verstorende factoren in de tweede helft van het jaar enigszins afgezwakt. Desondanks is de voor spelling van een hogere'winst uitge komen: het netto resultaat nam toe van 17,3 min tot 20,0 min. Dit was vrijwel geheel te danken aan de overnemingen van vorig jaar. De omzet van de Ogem-groep (ac tief op het gebied van energie, instal latie, handel en industrie) steeg met 36.9 pet van ƒ616 min tot ƒ843,4 min. De handelsdivisie nam hiervan meer dan de helft voor haar rekening, evenals in 1969. De omzet in de groep industrie, die enkele jaren geleden nog te verwaarlozen was, steeg tot 85.4 min of ruim 10 pet van het to taal. Daarentegen is het aandeel van de energie in het totaal aan binnengeko men geld voor het eerst iets beneden de 10 pet gekomen, tegen nog onge veer 27 pet in 1966. Het vrij grote aantal bedrijven, dat Ogem in de loop van 1970 heeft overgenomen, droeg voor ongeveer 130 min bij in de om zet. Nederland en andere Europese lan den spelen een steeds belangrijkere rol bij het Ogem-concern. Uit een overzicht van de geografische sprei ding van het vermogen blijkt, dat Europa tussen 1966 en '70 haar aan deel vergroot heeft van 19 tot 51 pet. In de Nederlandse Antillen is nog slechts 26 pet. geïnvesteerd tegen 43 pet in 1966. Het bestuur heeft vertrouwen in de gang van zaken voor dit jaar en ba seert dat op de ontwikkeling in de nu verstreken maanden. Men verwacht door de bereikte spreiding van de be langen, een bevredigend resultaat. Ogem zal zonder nieuwe overnemin gen de omzet waarschijnlijk weten op te voeren tot rond de 1 miljard gul den Op korte termijn wordt overi gens niet aan overnemingen gedacht. Zoals bekend heeft Ogem een divi dend van ƒ5,24 (5) in contanten voor gesteld of naar keuze ƒ1,52 in con tanten en een belastingvrije agiouit- kering van 5 pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13