'roefdraaiende jumbo's een nferno voor omwonenden Cholera in India stabiliseert zich Akkoord Moskou-Cairo koloniale slavernij in een nieuwe versie Kosmonauten dragen overmaatse bretels P^redietgarantie redding Dmtract Lockheed/Rolls 9 Maanwagenvan Russen werkt nog steeds inally nuchter t r faillissement in Lockheed Okinawa wordt weer Japans Rinus Wehrmann op 23 juni voor hoog militair gerechtshof 7 DONDERDAG 10 JUNI 1971 n een onzer verslaggevers) kARLEMMERMEER Het eentebestuur van de Haar- nermeer zal een aanvrage de KLM voor een hinderwet- unning voor de nieuwe >hol-Hangar Jan Dellaertaf- en. Jumbo-jets die op een iaal platform voor deze han- regelmatig staan proef te ien, veroorzaken een gewel- geluidsoverlast voor de be ers van zestig huizen aan de pholdijk, die nog geen hon- meter van de nieuwe han- ifliggen. KLM meent dat voor het plat- geen vergunning nodig is. De srte Haarlemmermeer stelt zich op het standpunt dat alleen inderwetvergunning kan worden en voor de hangar met het plat- Vragen da 'Ai el aan de minister van Verkeer sterstaat als aan Gedeputeerde van Noord-Holland zijn vra- esteld over de proefdraaiende >'s. Het KVP-kamerlid ir. P. A. melissen vraagt minister Bak- korte termijn de geluidshinder lerken en ir. J. IJff vraagt GS directie van Schiphol aan te n op proefdraaien op een afge- ilaats van het vliegveld. ens de KLM is die laatste mo- ïeid waarschijnlijk niet aanwe- dat de motoren zo'n geweldige ontwikkelen dat ze alleen op il aangelegde platforms kunnen iaien. Volgens de Schipholdi- is de huidige ligging van de plus platform „om bedrijfs- 'ie redenen" de enig mogelij- nieuwe hangar die speciaal gebouwd voor het onderhoud Jumbo's, ligt op nauwelijks d meter van de huizen aan de oldijk. Tijdens de afgelopen Pinksterdagen moesten de :rs gedurende het proefdraaien nen en deuren sluiten „en ook is het nog een hel", aldus een jtn. EEUWl|de bewoners niet eerder tegen tuatie protesteerden is te ver uit het feit dat de luchthaven lol deze huizen enige jaren ge- >Pkocht. De laatste huurverho- P jerd door eigenaresse Schiphol echter niet aan de bewoners van de Schipholdijk doorberekend. Op initiatief van burgemeester Dijkmeester van de Haarlemmermeer kwam enige tijd geleden een gesprek op gang tussen de bewoners en de Schipholdirectie. Een woordvoerder van de gemeente: „Deze mensen wil len daar graag blijven wonen en ze beseffen ook best dat ze daar altijd wel enige hinder van de luchthaven zullen ondervinden. Maar de laatste tijd werd die hinder gewoon te gek." Hinderivet In een brief aan de KLM wees de gemeente er op dat nog steeds geen aanvrage voor een hinderwetvergun ning voor de nieuwe hangar was ont vangen. Vorige week vrijdag reageerde de KLM-directie wat geschrokken door alsnog zo'n aanvrage in te dienen maar alleen voor de hangar. De gemeente had toen in een ge sprek met de KLM al laten weten dat de aanvraag zich ook zou moeten uit strekken tot het platform dat volgens de gemeente immers gerekend moest worden tot het werkterrein van de nieuwe hangar. Op die manier zou het proefdraaien dan ook aan de re gels van de hinderwet moeten vol doen. Niet ontvankelijk? De KLM bleef het met deze ziens wijze echter oneens. B. en W. van de Haarlemmermeer zullen de aanvraag van de KLM nu waarschijnlijk niet ontvankelijk verklaren. Voor de KLM is tegen deze beslissing beroep bij de Kroon mogelijk. Een woordvoerder van de KLM wees er gisteren op dat het proef draaien van de Jumbo's volgens de regels van de Rijksluchtvaartdienst verplicht is. „Aan de ene kant staan de belangen van de bewoners, aan de andere kant de belangen van een vei lig luchtverkeer", aldus deze woord voerder. Op dit moment wordt langs het platform een zogenaamd stuwscherm gebouwd dat de drukstralen van de motoren moet afbuigen. Het scherm van zwaar beton komt waarschijnlijk rond 20 juni klaar. Met speciaal aangeschafte appara tuur zal de gemeente Haarlemmer meer zowel de geluidsoverlast voor als na de ingebruikneming van dit scherm meten. Bij een recente proef werd een kracht van 85 decibel ge meten. De Haarlemmermeer hoopt in een goed overleg met bewoners, Schiphol en de KLM een oplossing voor het probleem te vinden. „Maar of een oplossing op de ze plaats technisch mogelijk is, moeten we maar afwachten", al dus een zegsman van de gemeen- te. Benoemingen: Met Ingang van 1 lull is benoemd tot burgemeester van Brouwers haven de heer A P. Schouwenaar te Ka- pelle. De heer Schouwenaar (47), is wet houder van Kapelle. HU is hervormd en lid van de P.v.d.A. Met Ingang van 16 lull is benoemd tot burgemeester van Tte- tjerksteradeel de heer H. W. K. ridder Huyssen van Kattendljke met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Vrlezenveen. De heer Huyssen van Kattendljke (51) is sinds I94fi burge meester van vriezenveen. Hij ls hervormd en lid van de CHU. Israëlische premier Golda Meir: fJHINGTON (Reuter) Het contract tussen Lockheed Air- n Rolls Royce moet op 8 augustus worden beëindigd, tenzij nerikaanse Congres ermee akkoord gaat dat Lockheed ^n Itgarantie van 250 miljoen krijgt. Dit heeft de minister van iën, John Connally, verklaard tegenover de commissie voor pkwezen van de Amerikaanse Senaat. Rolls-Royce bouwt, zo- end, de motoren voor de Lockheed L-1011 Tristar, een vlieg er middelgrote afstanden. jongste overeenkomst tussen maatschappijen, gesloten na- Britse onderneming failliet lan, is bepaald dat het con- 8 augustus wordt beëindigd, Amerikaanse regering zich itelt voor een krediet van Ijoen dat financiële instel- i de Verenigde Staten Loc- om Uilen verstrekken. Het congres I augustus op reces. Sommige slen. S de senaatscommissie zeiden jfelen of voor die tijd een iver het regeringsvoorstel kan {enomen. oordvoerder zei dat de com- >t nu toe geen kopie van het tussen Lockeed en Rolls- ^^jeeft kunnen bemachtigen., ^^^ïeeft de commissie gegevens t, waaruit blijkt dat de fa- p minste 195 tot 205 Tristars rkopen om geen verlies op It te lijden. zei dat de Amerikaanse niet van plan is verantwoor- voor de bedrijfsvoering bij pWlfJte aanvaarden, als het con- kredietgarantie verschaft. Connally weigert zijn steun aan een amendement op het wetsontwerp waarin de volledige vervanging van de bedrijfsleiding van Lockeed wordt voorgesteld als het regeringsvoorstel wordt aanvaard. De minister wilde niet garanderen dat de aanvullende financiële midde len Lockeed zullen kunnen redden. Wel zal het gevraagde bedrag vol doende zijn om 220 Tristars te bou wen en de leningen terug te betalen. Op deze manier wordt de werkgele genheid bij Lockeed voor enige jaren gewaarborgd. MOSKOU (UPI, Reuter) Overmaatse bretels zijn het Rus sische antwoord op het ont breken van de zwaartekracht in ruimtestations. Dat bleek toen gisteren overste Dobrowolski, de commandant van de Saljoet zijn werkkleding aan de televisie kijkers toonde. In gewichtloze toestand wordt een flink aantal spieren niet of nauwe lijks meer gebruikt, en als dat meer dan een paar dagen duurt levert dat ongewenste veranderingen op. Daar om doen ruimtevaarders onderweg altijd flink aan gymnastiek, maar de nu getoonde Russische oplossing maakt eigenlijk van elke beweging gymnastiek voor hele spiergroepen. Van boven ziet hun vinding er uit als gewone bretels, maar de veerkracht van het elastiek die aanzienlijk gro ter zal zijn dan wat door sommige mensen gebruikt wordt om hun pan talon op zijn plaats te houden) wordt via een soort rijbroek tot onder de voeten overgebracht. De voeten van de kosmonauten worden dus voortdurend in de rich ting van de schouders getrokken, en dat komt in wezen op hetzelfde neer als wanneer (op aarde) het bovenli chaam van een staande man met zijn gewicht op de voeten drukt. Het komt er dus op neer dat elke kosmonaut zijn „eigen" zwaartekracht in de vorm van uitgerekt elastiek mee krijgt. Over de werking was overste Dobrowolski enthousiast, en hij vroeg zijn verbindingsmensen op aarde, de ontwerpers te bedanken. De baan die de Saljoet beschrijft is gisteren opnieuw twintig kilometer omhooggebracht. Daardoor wordt het De eerste stewardessen gekleed in hot pants zijn deze week de lucht in gegaan. Skyways Inter national is de eerste Britse (en I waarschijnlijk 's werelds eerste) luchtvaartmaatschappij die haar stewardessen heeft uitgerust met een hot pants-uniform. De foto laat stewardess Penny Weiham zien in het nieuwe pakje, dat werd ontworpen door een Lon- dense couturier. toch wel vrij waarschijnlijk dat de Russen verwachten, hun eerste ruim testation nog geruime tijd te gebrui ken. Daarop wijst ook het rustige tempo waarin de werkzaamheden aan boord kennelijk zijn gepland. Giste ren hielden de drie mannen zich hoofdzakelijk bezig met het juist af stellen van de vele apparaten. De Amerikaanse reacties op het in bedrijf stellen van het Russische ruimtestation zijn opmerkelijk rustig, zowel bij de NASA als in parlemen taire kringen. Een vooraanstaand lid van de commissie voor ruimtevaart, de democratische afgevaardigde Olin E. Teague, zei dat de ontwikkeling niet onverwacht was. „Ik heb niets dan complimenten voor ze. Het is een grote prestatie. Het laat zien hoe ver we op sommige gebieden, op de Rus sen achterliggen." Die achterstand bedroeg volgens hem drie tot vier jaar. Als de huidige plannen doorgaan zal over twee jaar het Amerikaanse station Skylab wor den gelanceerd, waarin drie astro nauten vier weken zouden moeten werken. MOSKOU (UPI) Na zijn zo veelste maannacht is het achtwielige maanonderzoekkarretje Loenochod weer opgewarmd en heeft een tocht van een halve kilometer door ruw terrein gemaakt. Het landschap werd in twee panoramafoto's van goede kwaliteit vereeuwigd. Alle ap paratuur werkt normaal. Deze me dedeling van Tass komt als een lich te verrassing, nadat commentaren bij de vorige werkperiode van de Loeno chod aangaven dat het wagentje het einde van zijn levensduur naderde. Het werkt nu al sinds half novem ber vorig jaar. JERUZALEM Ds Israëlische premier Golda Meir heeft het onlangs gesloten akkoord tussen Cairo en Moskou „koloniale slavernij in een nieuwe versie en een gevaar voor de vrede" genoemd. In een politieke verklaring voor het parlement riep mevrouw Meir giste ren de VS op haar land onverwijld nieuwe wapens in het bijzonder vliegtuigen te leveren om het door Russische wapenleveranties aan Egypte verstoorde machtsevenwicht te herstellen. „Israël verwacht een blijvend be grip voor de noodzaak van wapenle veranties door de Amerikaanse rege ring voor zijn defensie in het bij zonder in de lucht en hoopt dat aan zijn verzoeken'zonder uitstel ge volg zal worden gegeven, aldus de premier. In een uitweiding over artikel 8 van het Russisch-Egyptische akkoord, zei mevrouw Meir dat Egypte nu voor zeer lange tijd een satelliet van Moskou is geworden. Artikel 8 han delt over de militaire samenzwering tussen beide landen. Volgens me vrouw Meir is het akkoord niet alleen gesloten voor het verlenen van mili- INGTON (UPI) Als de I vliegtuigfabrieken geen staat gegarandeerde lening miljoen gulden te krijgen, innen veertig dagen failliet, e minister John B. Connally congrescommissie. En dat enen dat de zich herstellen- Ikaanse economie opnieuw lige klap krijgt. Het bedrijf jaaromzet van 7 miljard zijn 60.000 werknemers bij iinders van de minister en rntwerp, onder aanvoering or Proxmire (die ook de dubbel leep bracht), gaven toe dat en een zonder steun zou ondergaan ichlorc egen zich af of dat lnder- ïappeli. Erg ^as gr zou ^an nog l&fS luchtbusfabrikant in Ame- 'l0 Jlijven (McDonnell Douglas >C 10), en in de DC 10 zitten lse motoren (van General ierwij 1 Lockheeds luchtbus Ce motoren krijgt, daarmee intie btffelend Brits bedrijf op de CALCUTTA (AP, Reuter, UPI) De Westbengaalse auto riteiten beginnen de cholera- epidemie in de kampen van Oostpakistaanse vluchtelingen enigszins onder controle te krij gen. Dit heeft Sainal Abedin Said, de minister van volksge zondheid van deze Indiase deel staat gisteren meegedeeld. Volgens de minister beginnen de grootscheepse inentingen en de om vangrijke medische bijstand uit het buitenland hun eerste resultaten af te werpen Volgens Michael Blackman. een van de leidende figuren van de Britse liefdadigheidsorganisatie Oxfam. is „de cholera-toestand vermoedelijk gestabiliteerd". Blackman bevindt zich in het Indiase grensgebied met Oost-Pa kistan. Hij heeft voorts gemeld dat hij be richt heeft ontvangen geen artsen en verpleegsters naar het rampgebied te sturen, tenzij de Indiase regering daarom vraagt. „India heeft voldoen de artsen en verplegend personeel en kan dé toestand aan mits de nodige medicamenten binnenkomen". Volgens Blackman dient nu de hoogste prioriteit bij het geven van de hulp te worden gegeven aan on derdak voor de vluchtelingen. Het sturen van niet gevraagde hulpgoede ren veroorzaakt overbelasting van de vliegvelden In het rampgebied, zo is meegedeeld. Er zijn vooral hard 300 000 tenten nodig. Frank Kelogg, die de Amerikaanse vluchtelingenhulp in India coördi neert. heeft bericht dat er in het In diase grensgebied, waar de Oostpa kistaanse vluchtelingen verblijven momenteel geen ernstig voedseltekort is. Volgens Kelogg is ook het aantal van 8000 doden, tengevolge van de cholera overdreven. Volgens hem ligt het aantal dichter bij de 3000, het aantal dat is opgegeven door de WHO. de Wereldgezondheidsorganisa tie. Tienduizend Oostpakistani's zou den met cholera op bed liggen. Volgens de Amerikaanse coördina tor is de wereldvoorraad anti-chole- ra-vaccin bezig in hard tempo op te raken door de cholera-epidemie. Uit Calcutta is gemeld dat niet genoeg anti-cholera-vaccin binnenkomt. De cholera heeft de buitenwijken van de stad bereikt. Gevreesd wordt dat als de cholera zieh in de stad nestelt het moeilijk zal zijn de zaak onder con trole te houden. Calcutta, dat als ge meente 7,5 miljoen inwoners telt, zou zo wordt gevreesd een laaiende haard van cholera kunnen worden, als de epidemie goed op gang zou komen. India en de Sowjet-Unie hebben in een gezamenlijke verklaring aange drongen op maatregelen de toevloed van vluchtelingen uit Oost-Pakistan naar India stop te zetten. De verkla ring kwam na een bezoek van de In diase minister van buitenlandse za ken, Swaran Singh, aan Moskou, waar hij overleg heeft gevoerd met premier Kosygin. Singh is gisteren naar Bonn doorgereisd. taire hulp, maar is het verdrag een onderdeel van de Russische politiek, die van Egypte de voornaamste basis wil maken voor verdere penetratie in Afrika en het gebied van de Indische Oceaan. Het vormt ook een bedrei ging voor Zuid-Europa, aldus premier Meir. Egypte zal het verdrag met Moskou gaan gebruiken als afschrikkingsmid del tegen Israël en voor het uitoefe nen van politieke druk op het Wes ten, zo vervolgde zij. Premier Meir heeft verklaard dat het standpunt van haar regering over het heropenen van het Suezkanaal nog steeds hetzelfde is, als uiteenge zet voor William Rogers de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken. Dat hield in: een regeling over het Suezkanaal zal een afzonderlijke regeling moeten zijn, die helemaal losstaat van de besprekingen met VN-bemiddelaar Jarring of het ge sprek van de Grote Vier in New York. Uitgangspunten Binnen het kader van zo'n afzon derlijke regeling zou Israël een be paalde terugtrekking uit het gebied van het Suezkanaal kunnen overwe gen, waarbij de volgende uitgangs punten in acht zouden moeten wor den genomen: 1) de vijandelijkheden mogen niet hervat worden; 2) Egypte belast zich met het weer in goede staat brengen van het Ka naal voor het scheepvaartverkeer; 3) geen enkele strijdmacht noch Egypte, noch die van een andere mo gendheid mag het Kanaal overste ken en zich installeren op de oostelij ke oever; 4) aan schepen van alle nationali teiten zal vrije doorvaart moeten worden verleend, ook aan de Israëli sche en aan schepen met voor Israël bestemde ladingen; 5) er zal een doeltreffend controle stelsel worden ingediend voor de na leving van de regeling; 6) het terugtrekken van de Israëli sche strijdkrachten uit het gebied van het Kanaal moet niet gezien wor den als een fase die zal leiden tot andere terugtrekkingen, voordat een vredesverdrag wordt gesloten; 8) de nieuwe linie, waarop de Israë lische troepen worden teruggetrok ken, dienen niet als een permanente grens te worden beschouwd; 9) deze permanente grens dient te worden vastgelegd in een vredesver drag tussen Israël en Egypte. De Is raëlische strijdkrachten zullen zich na een totstandkomen van zo'n vre desverdrag achter deze grens terug trekken. Israël is bereid de besprekingen onder leiding van VN-bemiddelaar Jarring te hervatten. Geen enkele be slissing van belang over een eventue le terugtrekking van troepen zal ge nomen worden zonder voorafgaande raadpleging van het Israëlische par lement, aldus premier Meir, wier ver klaring met overweldigende meerder heid in het parlement is goedgekeurd. Sadat De Egyptische president Sadat heeft gisteren in een rede het Egypti sche leger opgeroepen zich gereed te houden om voor het einde van dit jaar ten strijde te trekken. Amerika heeft Israël verweten dat het in do bezette arabische gebieden activiteit bedrijft die in strijd is met de Geneefse conventie van 1949. De woordvoerder van het departe ment van buitenlandse zaken in Was hington, Charles Bray, zei dat de economische hulp die Amerika aan Israël verleent, niet bedoeld is voor de uitvoering van werken in het be zette gebied. De vierde conventie van GenèMe van 1949, aldus de woordvoerder, ver biedt een bezettend land zijn bevol king over te brengen naar het bezette gebied. Dat betekent dat er in Jeru zalem geen woningen mogen worden gebouwd met het doel de vestiging van Israëliërs in bezet gebied te ver gemakkelijken. Ook de bouw van een fabriek in bezet Syrisch gebied achtte de woordvoerder onjuist. Behalve kredieten voor de aankoop van oorlogsmateriaal, die in 1970 een half miljard dollar bedroegen, ver strekt Amerika Israël economische hulp, die vorig jaar 51 miljoen dollar bedroeg en dit jaar 73 miljoen zal worden. Voor het huis van bewaring in Haarlem, waar de Amerikaan Ralph Waver thans verblijft hebben jonge ren gedemonstreerd. Ralph Waver wacht op mogelijke uitlevering aan de Verenigde Staten wegens desertie. PARIJS (Reuter, UPI, AP) Ame rika en Japan zullen op 17 juni een akkoord tekenen, waarbij het eiland Okinawa aan Japan wordt teruggege ven. In november had president Nixon gezegd, dat het eiland in 1972 zou worden teruggegeven. Het werd in de Tweede Wereldoorlog na zeer zware gevechten op Japan veroverd. Naar verwacht wordt staat In het akkoórd. dat alle kernwapens van het eiland worden verwijderd, dat het militaire vliegveld Naha geheel zal worden ingericht voor de burger luchtvaart en dat Japan voor de ba ses die het overneemt zal betalen. Er wordt een bedrag van 320 miljoen dollar genoemd. De Amerikaanse minister van de fensie, Laird, brengt deze maand nog een bezoek aan het Verre Oosten, o.a. aan Japan. Dit land speelt een be langrijke militaire rol in het gebied van de Stille oceaan, vooral als Ame rika zich eruit gaat terugtrekken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG HILVERSUM De Haagse dienstplichtige soldaat Rinus Wehrmann zal op woensdag 23 juni om tien uur 's morgens in hoger be roep terecht staan voor het hoog mi litair gerechtshof in Den Haag. Zoals bekend heeft de krijgsraad ln Den Haag hem wegens het niet opvolgen van het dienstbevel om zijn haar te laten knippen veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar. De va der van Rinus zal bij de behandeling van de zaak voor het hoog militair gerechtshof als getuige worden opge roepen. De president van het ge rechtshof heeft de zaak speciale voor rang gegeven. In de VARA-radiorubriek „Dit is het begin" van zaterdag a.s. zal een rechtstreeks verslag worden gegeven van een demonstratie in Den Haag ten gunste van Rinus Wehrmann. De betoging wordt op het Malieveld ge houden. De demonstranten willen vervolgens naar de woning van mini ster Den Toom om hem daar een pe titie aan te bieden. Eenmaal terug op het Malieveld zullen verscheidene Kamerleden de demonstranten toe spreken. Onderdeel van de protestactie voor Rinus Wehrmann vormde ook het verzamelen van haar lokken van militairen, die deze operatie maar al te graag door meisjes in kappersjasjes en uit gerust met kappersscharen he ten verrichten. In plastic zakjes gaat al dat haar naar Defensie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7