yeld van jestoken: PZEM geen in bungalow maatregelen de postgiro Indonesische economie nu in rustiger vaarwater Nederland dringt aan op maatregelen tegen Rijnvervuiling oorbereiding grootste Flink pak slaag tteam van Nederland ïoor onderwijzel' Vereniging Nederlandse Gemeenten bouwt buiten randstad veel goedkoper Mees en biedt op Kingma Hope Directeur betaalde f12.000 van f50.000 terug Proost en Brandt geeft 7,5 pet. convertibles uit Altijd makkelijk: ©DIM2> betaalkaart jjjr éê- ra dat u in het buitenland - zonder kosten - geld kunt opnemen met uw girobetaalkaart dak makkelijk! tgere omzet ooimeijer BOUWPLANNEN AMSTERDAMSE OPERA ROND Centralisering dagbladen in liet Zuid-Oosten Bank Ekspor Impor opent kantoor in Amsterdam Zeker besparing van 15 miljoen Zoon van een rijke Sieiliaan ontvoerd II DONDERDAG 10 JUNI 1971 een onzer verslaggevers IDDELBURG Uit het on- oek dat de Algemene Reken- er heeft ingesteld naar de schrijvingen" bij de Provin- Zeeuwse Energie Maat- ppij (PZEM) is gebleken aan PZEM-directeur ir. T. >rd voor ruim 50.000 gulden diensten en materialen voor bungalow-complex in Dom- is geleverd, die aanvanke- niet in rekening zijn ge- ht.. decerr.ber vorig jaar heeft ir. td alsnog 12.000 gulden van zijn plow-kosten aan de PZEM be- In een brief aan de raad van |ur van de PZEM schrijven de fcvse gedeputeerde A. J. Kaland t Vlissingse wethouder I. Filius |ns het dagelijks bestuur deson- E van mening te zijn dat „geen jen aanwezig zijn voor het tref fan disciplinaire maatregelen", (wordt in de brief geconstateerd het zowel de directie als de me rkers, en zo u wilt de bestuurs- |en van de N.V. PZEM. aan de zorgvuldigheid heeft ontbro- AMSTERDAM Op 18 juni staat de inschrijving open op 4.560.000 7.5 pet. in gewone aandelen converteer bare obligaties ten laste van Proost en Brandt tot de koers van 100 pet. Deze obligaties worden uitgegeven met het recht van voorkeur voor de houders van aandelen, waarbij het bezit van nominaal ƒ1.000 gewone aandelen recht geeft op toewijzing van 1 obligatie groot 1.000. Voorts zullen ter afronding 6.000 obligaties ter beurze worden ver kocht. De claimhandel begint op 10 juni. De storting is op 1 juli vastge steld. De uit deze lening te verkrijgen middelen zullen dienen tot financie ring van de reeds verrichte investe ringen in machines, voorraden en de biteuren. Derhalve ter consolidering van de kortlopende schulden. Reeds in de jaarvergadering in april werd deze lening aangekondigd. Tevens werd toen de uitgifte van een mid dellange onderhandse lening bekend gemaakt. De voorlopige* exploitatie-resultaten over het eerste kwartaal 1971 blijven lichtelijk achter bij die over de over eenkomstige periode in 1970. De pa- papiergroothandel vertoonde een stij ging. PC**» - carte de parement 9234567 TH G LUCASSEN 8 STATIONSSTRAAT 33 EOOWOUDE 9999 j 1 15 Engelse Ponden,100 Duitse Marken, 200 Franse Francs, 2000 Luxemburgse Francs, 200 Deense Kronen, 200 Noorse Kronen, 200 Zweedse Kronen,100 Finse Kronen. j Deze advertentie past precies in uw paspoort. Meenemen dus; dan weet u hoeveel u kunt opnemen. wel ir. Bogerd heeft verklaard fer niets van te kunnen herinne- ineent de Rekenkamer toch te fen aannemen dat hij het hoofd de administratie van de PZEM ledeputeerde A. J. Kaland ENDRECHT Hooimeijer en heeft in de eerste vijf maan- n dit jaar een tien procent ho- nzet behaald dan in de afgelo- "iode van 1970. Mede op grond basis die vorig jaar is gelegd n gunstige omzetontwikkeling t jaar is de directie vrij opti- over de komende resultaten 1. ptimisme wordt echter gedrukt e onzekere factoren van een le explosie in de loonontwik- in van de zwevende munt, of- deze laatste naar verwachting invloed zal hebben op de be- .ultaten, zo is tijdens de jaar ring meegedeeld. Van de toe van Engeland tot de EEG it dc leiding van het bedrijf ekkelijk gering voordeel. HAAG Het socialistische kamerlid mevrouw Haasber- dat minister Polak (justitie) jgaand onderzoek laat instel de situatie in het tehuis voor Welkom in Arnhem, hebben volgens berichten acht iders ontslag genomen omdat langer de medeverantwoorde- voor het beleid van de direc- nden of wilden dragen. De vacatures worden opgevan- administratief personeel en »n part-time krachten. indertijd opdracht heeft gegeven geen apart ordernummer voor de diensten en materialen ten behoeve van zijn bungalow te maken. Hierdoor is het bijzonder moeilijk geworden uit te zoeken wat de PZEM privé voor de directeur heeft gedaan. Het dagelijks bestuur van de PZEM wil de directeur nu bijna ne genduizend gulden minder in reke ning brengen dan volgens de Algeme ne Rekenkamer zou moeten. De Re kenkamer komt op ruim 38.000 gul den dat ir. Bogerd alsnog zou moeten betalen. Volgens het dagelijks be stuur is indertijd geaccepteerd dat de elektriciteitsaansluiting van het bun galowcomplex bij 'Do'mburg in reke ning zou worden gebrncht als voor eer woning temidden van bebouwing, omdat het gebied de bestemming van toekomstige stads- en dorpsuitbrei ding zou hebben. Aansluiting op het telefoonnet en de telecommunicatie zou voor rekening van de PZEM moeten komen, omdat het in het be lang van het bedrijf is wanneer de directeur te allen tijde te bereiken is. De Rekenkamer wijst er echter op dat er helemaal geen notulen van het dagelijks bestuur bestaan waarin een AMSTERDAM De bouw van een opera op de plaats van de oude Rai (nu sporthal-Zuid) in de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam kan begin nen. Daartoe heeft de gemeenteraad woensdagnacht na een langdurige discussie met 26 tegen 11 stemmen besloten. Het muziektheater gaat naat schatting 57 miljoen gulden kosten. De kosten van de eerste fase van de bouw, waarin een deel van het oude Rai-complex zal worden afge broken, worden geraamd op 2.1 mil joen gulden. BREDA Het uitgeversbedrijf Audet is met "net Dagblad voor Noord-Limburg in onderhandeling over een eventuele overname. Bij Audet zijn reeds aangesloten de dng- bladen De Gelderlander, De Nieuwe Limburger, De Stem en Het Centrum en over enkele weken komt ook de Maas- en Roerbode erbij. De directie van Audet heeft haar oog gericht op de vestiging van een centraal krantenconcern voor het Zuid-Oosten van ons land met Nij megen als vestigingsplaats. Overne ming van het Dagblad voor Noord- Limburg zou voor dit dagblad geen ontslagen betekenen. Reeds vanaf 1 juni wordt al het nieuws voor de Audet-bladen vanuit de nieuwsdienst in Nijmegen aan de aangesloten bladen verstrekt Door deze vereenvoudiging zullen bij het Dagblad De Stem in Breda zeven man personeel moeten afvloei en, wat men op z.g. natuurlijke wijze denkt te kunnen verwezenlijken. Ook bij De Nieuwe Limburger en De Gelderlander zouden enkele men sen moeten worden ontslagen. besluit over de elektriciteitsaanslui ting van de bungalow van de PZEM- directeur is opgenomen. Bovendien bestaat er helemaal geen stratenplan van dit gebied, dat volgens kaarten van de Zeeuwse griffie „agrarisch ge bied" is en waarin volgens een prin cipe-besluit van de gemeente Dom burg onder bepaalde voorwaarden landhuizen kunnen worden gebouwd. De andere aansluitkosten heeft dt Rekenkamer in rekening gebracht, omdat de bungalow van ir. Bogerd als een tweede woning aangemerkt wordt. De Algemene Rekenkamer vindt het laakbaar dat verschillende PZEM-functionarissen boekingen hebben verricht of goedgekeurd, waarvan zij konden weten dat zij in strijd waren met de werkelijkheid. De Rekenkamer beveelt aan een or ganisatie-adviesbureau een onderzoek te doen instellen naar de interne or ganisatie van de PZEM, die voor ver betering vatbaar zou zijn. Ir. Bogerd heeft in een brief aan de Raad van Bestuur geschreven dat hij in de drukte van zijn werk te weinig aandacht heeft besteed aan zijn per soonlijke zaken (bedoeld wordt de af rekening van de voor zijn bungalow complex gemaakte kosten). Ir. Bogerd vindt het bedrag dat de Rekenkamer heeft vastgesteld „bovennormaal", tengevolge van het enthousiasme waarmee men behulpzaam is geweest en de perfectie die men heeft nage streefd. Bij de becijferingen is er geen re kening mee gehouden dat in bepaalde gevallen de helpende hand wordt ge boden zonder dat dit in rekening wordt gébracht." Ir. Bogerd meent dat hij de aangeboden hulp van afde lingen van de PZEM heeft aanvaard, zonder daarbij voldoende aandacht te besteden aan de wijze waarop de door de PZEM gemaakte kosten hem in rekening zouden moeten worden gebracht. Op 18 juni zullen de provinciale staten van Zeeland zich over de Bo- gerd-affaire buigen. De Raad van Be stuur, waarvan de commissaris van de Koningin, mr. J. van Aartsen voorzitter is en gedeputeerde A. J. Kaland vice-voorzitter, zal daarvoor een standpunt bepalen. Daar de heer Kaland ook voorzitter is van het da gelijks bestuur dat voorstelt geen dis- Ir. T. Bogerd een onzer redacteuren 2CHT In Utrecht wor- >orbereidingen getroffen tot het grootste hart in Nederland en een van tste hartteams van Euro omen. Ikort wordt het principebe- Wacht, dat in dit verband het oniusziekenhuis, waar al ja- een geroutineerd hartteam n is, en het Academisch Zie- jaan samenwerken, len drie bijzonder hoogle- ipen komen Twee daarvan aar verwacht wordt worden or C. L. C. van Nieuwenhui- dioloog) en G. A. Schurink sist) beide van het Sint An kenhuis. irurg A. L. E. Schaepkens npst, eveneens van St. Anto- nius, zou de keus hebben tussen het derde bijzonder hoogleraarschap en een gewoon hoogleraarschap (vacatu re dr. J. Wieberdink). De opzet is, dat er een eigen be stuur komt, afkomstig van beide zie kenhuizen. Opleiding van nieuw ge specialiseerd verplegend en parame disch personeel, dat het nieuwe hart team tot de vereiste grotere omvang moet brengen, zal in het Academisch ziekenhuis gebeuren Is daar eenmaal mee begonnen, dan kan binnen een tot anderhalf jaar tot de gewenste opzet zijn geko men, waarbij het nieuwe hartteam in beide ziekenhuizen in roulatie opera ties kan verrichten. Het aantal operaties kan dan dus danig met zestig procent wor den opgevoerd, dat een oplossing wordt bereikt voor de huidige opera tie-achterstand in verband met hart lijden. (Van onze correspondent) GENEMUIDEN Een onderwijzer aan de school van de Gereformeerde Gemeente in Genemuiden. de heer J. Luiten, heeft aangifte gedaan van mishandeling en bedreiging. De heer Luiten liep in een polder bij het dorp te wandelen toen hij plotseling werd aangevallen door zijn plaatsgenoot B. De man had zijn auto dwars over de weg gezet om de heer Luiten de doorgang te versperren. De onderwijzer kreeg een flink pak slaag, werd met de verdrinkingsdood bedreigd en vluchtte. Een passerende automobilist nam hem mee naar h»t dorp. waar hij zich onder doktersbe handeling stelde. De oorzaak van de woede van B. moet gezocht worden in het feit dat zijn kind thuis beklag deed omdat het op school een terechtwijzing had ge kregen en door een onderwijzer was gestraft. Met dit voorval had de heer Luiten overigens niets uit te staan. De bungalow van ir. Bogerd in Domburg. ciplinaire maatregelen te nemen, valt niet te veronderstellen dat de Raad van Bestuur van de PZEM hierover anders zal denken. De heer Kaland zal in de Zeeuwse provinciale staten moeten verdedigen waarom er geen disciplinaire maatre gelen worden genomen voor de „ver schrijvingen" die mede onder zijn verantwoordelijkheid (voorzitter en vice-voorzitter van de PZEM-bestu- ren) zijn gebeurd. LA PAZ (AP) De Zwitser Alfred Kusser Kappeler is woensdag door zijn ontvoerders vrijgelaten, nadat zij een losgeld hadden ontvangen. De grootte hiervan werd niet bekend, maar zou ongeveer 45.000 dollar be dragen. Kappeler was geen letsel toege bracht en kon na een kort verhoor door de politie naar huis terugkeren. De autoriteiten hebben niet bekend gemaakt welke organisatie verant woordelijk was voor de ontvoering van de Zwitser. Men vermoedt echter dat hij ontvoerd werd door leden van het nationale bevrijdingsleger, een linkse terroristische organisatie in Bolivia. AMSTERDAM De Indonesische economie is de laatste jaren in rustiger vaarwater gekomen. Werd zij daarvoor geteisterd door een voorthollende inflatie, begrotingstekorten e.d., thans staan de zaken er aanmerkelijk beter voor. Dit is de mening van dr. J. E. Ismael, president-directeur van de Bank Ekspor Impor Indonesia, die op 11 juni a.s. in Amsterdam een kantoor zal openen. Op monetair gebied, aldus dr. Ismael. is de rust weergekeerd. Er zijn begrotingsoverschotten, hetgeen zelffinanciering van ontwikkelings projecten mogelijk maakt. Voorts worden de prijzen goed in de hand gehouden. De regering in Djakarta tracht thans de levensstandaard van de Indonesische bevolking langzaam Van een verslaggever LUXEMBURG Nederland heeft erop aangedrongen de veront reiniging van de Rijn door bestrijdingsmiddelen, zware metalen en fosfor te beperken. maar zeker op te voeren. Dit onder meer door het tot uitvoering brengen van het vijfjarenplan. Grootste behoefte Hoewel er enige kentering ten goe de is waar te nemen, is de grootste behoefte vau Indonesië nog altijd het zelf ter hand nemen van de produktie met name die van de primaire le vensbehoeften alsmede het ot ont wikkeling brengen van het transport wezen. Dit zal moeten leiden tot ex pansie van de produktieve capaciteit, waardoor het mogelijk wordt aflos singen te doen op de omvangrijke schulden aan het buitenland. Vergeleken met andere jaren, toen exorbitante prijsverhogingen aan de orde van de dag waren, was de prijs ontwikkeling in Indonesië in 1970 vrij stabiel. Het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud steeg met 9 (10) pet. De Indonesische autoriteiten gingen ook in het afgelopen jaar voort op de weg om de prijs van rijst (het hoofdvoedsel) te stabiliseren. Export Het Nederlandse verzoek om maat regelen te treffen staat in een memo randum dat ingediend is bij de inter nationale commissie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging, die in Luxemburg bijeen was. Nederland wijst er in het memo randum op dat er de laatste tien tot vijftien jaar in de Rijn veel meer stoffen gekomen zijn, die ook in klei ne hoeveelheden schadelijk en zelfs giftig zijn voor levende organismen. De gevolgen die deze toeneming heeft voor een groot deel van ons land ver ontrust de Nederlandse autoriteiten. In het memorandum wordt gezegd dat het water een betrekkelijk lange tijd in de Nederlandse binnenwateren blijft en dat de concentratie door de verdamping nog meer toeneemt. Doordat het Rijnwater zich maar langzaam met het zeewater vermengt, beweegt een groot deel van het vuile water zich langs de kunst naar de Waddenzee. De verontreiniging be dreigt de gezondheid van de mens via de voedselketen en ook de fauna in de Waddenzee (de kinderkamer voor een deel van de visstand in de Noordzee). De fosfaatbelasting ver ontreinigt de oppervlakte zowel voor de recreatie als voor 'de drinkwater voorziening. Onderzoek Nederland dringt aan op verder on derzoek naar bestrijdingsmiddelen niet alleen bij Lobith maar ook op andere plaatser om de bronnen ervan te kunnen vaststellen. Vervolgens zou de produktie en het transport van de ze stoffen streng gecontroleerd moe ten worden. Ook zal het Rijnwater regelmatig moeten worden onderzocht op zware metalen en zal moeten wordén ge streefd naar een volledig verbod van de invoer van kwik in de wateren en naar een beperking van het gebruik hiervan in industrie en landbouw Ook beperking van de invoer van andere metalen, vooral zink, wordt bepleit. Zout Nederland heeft op de vergadering in Luxemburg zijn waardering uit gesproken voor een Franse toezegging die gezien werd als een eerste stap in de richting van een gezamenlijk pro gram om de Rijn te verbeteren. Het ging over het probleem van de zout- belasting door de mijnen in Noord Frankrijk: Frankrijk verklaarde zich in beginsel bereid mee te werken aan een gedeeltelijke opslag in de Elzas, maar daarvoor zullen eerst nadere technische onderzoekingen gedaan worden. Verwacht wordt, dat de totale waarde van de export in het fiscale jaar 1970/71 met 15 pet zal toenemen tot 1196 miljoen. De totale waarde van de import zal met 10 pet stijgen. Als gevolg van deze ontwikkeling zal volgens dr. Ismael, de dienstenbalans van Indonesië, naar het zich laat aanzien, een nadelig saldo aanwijzen van 463 miljoen, tegen s 397 mil- loen in het voorgaande fiscale jaar. De geldomloop in Indonesië is in 1970 met ongeveer 35 pet gestegen. Vrijwel de helft van deze toeneming kwam voor rekening van het eerste kwartaal. Het totaal van de door In donesische banken verstrekte kredie ten nam in de eerste 11 maanden van 1970 met 50 pet toe, tegen 72 pet in de overeenkomstige periode van 1969. De Bank Ekspor Impor Indonesia, officieel in december 1968 opgericht, is de op twee na de grootste staats bank in Indonesië. Zij is voortgeko men uit de nationalisatie van de be zittingen van de vroegere Ned. Han- del-Mij. in 1960. Sedertdien heeft de bank haar vleugels over geheel Indo nesië uitgeslagen. Zij beschikt thans over een net van 36 kantoren. De bank houdt zich intensief bezig met de financiering van im- en ex port. In Indonesië doet zij daarenbo ven alle mogelijke andere bankzaken. Informatie De primaire taak van het kantoor Amsterdam, aldus dr. Ismael, zijn het geven van informatie over de eco- omische situatie van Indonesië aan de bank- en handelswereld in Nederland en in Europa. Voorts het streven naar een betere benutting van de midde len, afkomstig uit betalingen voor In donesische importen, die tijdelijk in het buitenland vastliggen en niets op brengen. Het totaal van deze middelen over de gehele wereld wordt geschat op s 12 miljoen. Zij zijn het sterkst ge concentreerd in New York en Am sterdam. Vandaar dat de Bank Ek spor Indonesia in deze steden vesti gingen heeft geopend. Eerste land Het ontplooien van andere bankac- tiviteiten in ons land ligt vooralsnog niet in de bedoeling van de bank. Nederland is het eerste land in Euro pa, waar de bank een kantoor vestigt en wel oindat ons land nog steeds een belangrijke rol speelt in de handel met Indonesië. Het balanstotaal van de Baok Ek spor Impor Indonesia bedroeg eind 1970 Rp 44.4 miljard (ƒ444 miljoen), tegen Rp 22,7 miljard (ƒ227 miljoen) eind 1969. De deposito's waren eind vorig jaar Rp 50 (33) miljard. Eind april j.l. waren zij al gestegen tot Rp 75 miljard. Hoewel deze sterke groei deels moet worden toegeschreven aan terugvloeiing van kapitaal uit het buitenland was zij anderzijds te dan ken aan een toegenomen vertrouwen in de rupiah. ROME (DPA) In Palermo, de hoofdstad van Sicilië, hebben onbe kenden de 28-jarige Giuseppe Vassal- lo, zoon van een rijke aannemer, ont voerd. Volgens de politie is er hier niet alleen sprake van afpersing maar ook van wraakneming. In Palermo gaat het gerucht, dat de ontvoerders een losprijs van een half miljard lire, ongeveer drie miljoen gulden, hebben geëist. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) bestaat verschil van mening over de vestiging van het nieuwe centrale kantoor pand. De vereniging is gevestigd in Den Haag, verspreid over een aantal pan den. Er bestaan nu plannen voor een nieuw kantoorgebouw bij de Burge meester Patijnlaan in Den Haag. Tegen dit plan zijn bezwaren gere zen. Niet alleen van de zijde van de omwonenden, die reeds aktie hebben genomen, maar vooral in de vereni ging zelf. STUK GOEDKOPER Het probleem is, dat het nieuwe pand ongeveer 25 miljoen zal kosten. Een gelijkwaardig pand in het oosten, noorden of zuiden van het land zal acht tot tien miljoen gulden vergen. Het verschil wordt vooral veroor zaakt door de hoge grondprijs in Den Haag en de funderingskosten. Voor de communicatie is het niet rneer nodig, dat de VNG in Den Haag blijft gevestigd. Een pand, dat in het centrum van het land staat (omge ving Amersfoort) zal altijd de voor keur hebben. VRAGEN De strijd in de vereniging is nu in een nieuw stadium gekomen door vragen, die gesteld zijn door het Ka merlid Fievez. Hij vraagt aan de mi nisters van binnenlandse zaken en van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening naar de juistheid van de vestiging in Den Haag en naar de bezwaren tegen dit plan.. De heer Fievez zegt dat de vestiging in het oosten, noorden of zuiden een belang rijke bijdrage zou kunnen leveren aan verdere ontwikkeling van deze gebieden. De tegenstanders van het Haagse plan herinneren eraan, dat de vereniging bestaat van de contribu ties van de gemeenten, die dikwijls in een zorgelijke,.financiële situatie ver keren. AMSTERDAM Bank Mees en Hope en Kingma's Bank in Leeuwar den hebben besloten tot nauwe sa menwerking. Daarbij zal Mees en Hope een bod van 1000 pet in contan ten uitbrengen op de aandelen van Kingma's Bank. Deze heeft een ge plaatst kapitaal van iets meer dan 1 min, zodat met het bod een bedrag van ruim 10 min. is gemoeid. De directies van de twee banken hebben overwogen dat voor Kingma's Bank aansluiting bij een grotere ban kinstelling wenselijk is, wil zij niet bij de algemene economische groei ten achter raken. Voor de 100 mede werkers van Kingma's Bank heeft de overneming geen nadelige gevolgen. Het bankbedrijf blijft de eerstkomen de jaren als zelfstandige bedrijfs economische eenheid onder eigen naam en onder de huidige leiding voortbestaan. De in 1869 opgerichte Kingma's Bank is werkzaam als algemene bank voornamelijk in Friesland, waar zij in negen plaatsen vestiginsen heeft. De (op naam gestelde) aandelen ko men incourant praktisch niet tot ver handeling. Zij bevinden zich in vaste handen, waarbij de familie Kingma een overheersende rol speelt. De laatste koers voor de aandelen King ma's Bank was een biedprijs van 225 pet. op vrijdag 4 juni. De Britse wereldkampioen David Broome zal eind juni in de Westduit- se plaats Aken niet deel kunnen ne men aan de strijd om het Europees kampioenschap springen. Zijn paard Beethoven heeft een spierblessure. Groot-Brittannië zal nu vertegen woordigd worden door Harvey Smith en Michael Saywell.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11