Chr. werkgevers: niet weer uitkering ineens Jein deel van loonsom 'aïoor activiteiten van ISkbonden is redelijk Steenkamp Komend kabinet moet economisch zwakke geliet I en stimuleren Bredase gemeenteraad bijeen over Bouvigne Politieman stal auto: vier maanden geëist tJA komt op voor I ildaat die haar ^et laat knippen Drs. Geerkens ontkent geruchten: ff* In mei 7400 werklozen meer onc Christelijke werkgevers: rSvereniging wil ifüih bouwen voor rpistarbeiders Steenkamp in memorandum: Positie wethouder in discussie lil 7 DINGDAG 8 JUNI 1971 Van een verslaggever 1RDAM Het partijbestuur Partij van de Arbeid heeft :euring uitgesproken over het van de krijgsraad in Den waarbij de dienstplichtige mili- heer R. Wehrmann tot twee pvangenisstraf werd veroor- imdat hij weigerde zijn haar te pippen. partijbestuur .doet een drin- fcroep op de minister van justi- Jbij het hoger beroep te zorgen 1 justitiële zijde een eis wordt ln,f die in de juiste verhouding ■epbt de aard van het gepleegde ;rbp- s^artijbestuur vraagt de mini- /erèrtaan elke militair de vrijheid p zijn haar te dragen zoals hij en die keuze uit de sfeer van '§eipstbevel te halen. Het partij- ld. dringt er tenslotte met klem U°ile heer Wehrmann, die al drie trop in voorarrest zit, en wiens :"0J hoger beroep pas over enkele st%i zal worden behandeld, on- Ijk in vrijheid te stellen, istef oevi Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond vindt dat er niet opnieuw een uitkering ineens over Nederland mag worden „uitgestrooid". Dit verklaarde de loondeskundige van het NCW, drs. C. C. M. Geerkens, gistermiddag op een persconferentie n.a.v. enkele persberichten waarin werd gemeld dat de S.E.R. zou over wegen een uitkering ineens te advise ren om te grote loonstijgingen na af loop van de algemene loonmaatregel te voorkomen. Drs. Geerkens ontken- cs i tvor| iron ;ivot oonze soc.-econ. redactie ,oer" HAAG De georgani- de werknemers in Neder- dat {talen een uitermate hoge doe1dscontributie (gemiddeld uitp gulden per jaar). Daar- ;j hiet redelijk dat een zeker datjage van de beschikbare ■taai1 bestemd wordt voor de gering van een aantal vak- Vtiviteiten. V'1 jan enerzijds de contributie gangeorganiseerden omlaag, an- zullen de ongeorganiseerden 'in maar profiteren van, maar Over het koppelbazenvraagstuk zei hij te verwachten dat 80 a 90 procent van de ruim 1100 aanvragen om een vergunning zal worden afgewezen. Tot dusver zijn, zoals b'ekend. circa 120 vergunningen verstrekt. Omge keerd zal van de uitzendbureaus voor part-time krachten in de administra tieve sector icrca 80 procent zijns in ziens wel een vergunning krijgen. de met nadruk dat een dergelijk ad vies binnen de SER zou worden over wogen. Wel is in een werkgroep van deze raad een aantal technieken in beschouwing genomen, die in theorie gehauteerd kunnen worden om het startniveau voor de loonvorming in 1972 te beperken. Eén van de midde len is een uitkering ineens, die niet in de loonschalen wordt verwerkt, zoals in overeengekomen in de nieuwe bouw-cao en enkele AKZO-contrac- ten. „De SER moet zich maar helemaal niet in het algemeen over een uitke ring ineens uitspreken, te meer daar de loonzaken voor dit jaar nagenoeg zijn gedaan en er geen behoefte be staat aan nieuwe verwarring of het kweken van ongegronde verwachtin gen", adlus drs. Geerkens. Hij deelde mee dat er thans cao's voor circa 650.000 werknemers zijn afgesloten, waarvan de uitkomsten elkaar niet veel ontlopen: men zou kunnen spreken van een „loonronde" van 2 1/4 procent reële inkomensver betering. Drs. Geerkens zei „niets" te begrijpen van de recente uitlating van minister B. Roolvink (Sociale Za ken) dat er daarvan dit jaar slechts 1 procent overblijft. „De minister heeft zelf bet begrip reële loonstijging ge ïntroduceerd en daarbij heeft hij toen niet de aftrek-factoren in aanmerking genomen, die hij nu in zijn beschou wing betrok. Overigens ten onrechte, want het Centraal Planbureau spreekt van een reële inkomensver betering van 2,6 procent bij een loonstijging van 4 procent na afloop van de loonmaatregel", aldus drs. Geerkens. (Vervolg van pag. 1) Drees vindt voorts dat Steenkamp te veel aan ontwikkelingshulp wil doen. Volgens het memorandum- Steenkamp worden de uitgaven voor de arme landen in de eerste twee jaar van de kabinetsperiode gestabili seerd. De verhoging die na 1973 wordt voorgesteld acht Drees moeilijk in een redeliike financiering onder te brengen. Omgekeerd Elles Bergerde televisie-om- roepster van de Vara en Barry Hughes, trainer van Go Ahead, hebben een dochter gekregen. Mevrouw Hughes Berger met de baby, die de wam Chris Marije kreeg jjgbetalen aan het werk van de ipvatting over het probleem Dondsfinanciering lanceerde Oft. S. M. Sweens van het Ne- 0 Christelijk Werkgeversver- Iermiddag op een persconfe- JJfen dit verbond. Hij bena- j»rbij evenwel dat de hoogte rsubsidie' aan de vakbonden LlC; bedrag van de contributie- o te boven mag gaan. rlanppzicht zou een kwalijk pre- e ^schapen worden, indien de m tsden worden ingewilligd die rontken vakbonden hebben ge- Jat ide onderhandelingen over de H. po. De direktie van dit oon- e vejt, zoals bekend, de vakbon- in ddljoen geboden, neerkomend 2 Sfocent van de loonsom. Als lESQitage in het gehele land zou I ,Jevo'Sd, zouden de vakbon- o <40 miljoen uit de onderne- ptvangen, terwijl zij 80 a 90 Liaenjm contributies krijgen. möo< wens der vakbeweging om t der loonsom te ontvangen ps is deze eis inmiddels 001:5 s verlaagd tot 0.3 procent), aat er een wanverhouding, legde Sweens die meende dat het van] ziJn de medefinanciering gebonden bij elke cao afzon de bezien, omdat de activitei- aalb«de werknemersorganisaties minif:'ldlen- nerikfklaarde zich tegen het apiijjts bevoordelen van georga- t de ien voor het betrekken van j lemingsraad bij het overleg rnstiffedefinanciering van vak- de fiteiten. Drs. Sweens onder- ekkiije kritiek van het Verbond ;eziew"landse Ondernemingen op ere iwaarop de vakbonden bij :nd jt werk in de ondernemings- n mdotten om daarmee kracht sen bij te zetten. JL l onze correspondent T II De Arnhemse wo- creniging wil zesendertig Ingen gaan bouwen voor »e werknemers en hun ge- daarmee een begin te ma- e oplossing van het huis- Ibleem van de buitenlan- Wat dat laatste betreft wordt in de brieven van de confessionele partij leiders juist het omgekeerde betoogd. Zij kunnen niet aanvaarden dat in enig jaar het niveau van 1 procent van het nationaal inkomen voor ont wikkelingshulp niet wordt gehaaid. Dr. Veringa (KVP) voprt voorts be zwaren aan tegen de bevriezing van de kinderbijslag voor het tweede kind Hij vreest dat het plan-Steen kamp oen cumulatieve lastenverzwa ring zal brengen voor middengroepen als gevolg van premieverhogingen, verhoging "an collegegelden, afschaf fing van de nremiespaarwet, parkeer- heffingen en de venhoging van de benzine-aceiins. Voorts vraagt Veringa concrete voorstellen voor handhaving van een breed geschakeerde pers. Wat dit he- treft heeft Geertsema juist geschre ven dat hij direkte subsidie van dag bladen nnaanvaardhaar zal vinden. Drs. Udink (CHU) schrijft dat zijn fractie de voorgestelde verhoging van de vermogensbelasting tot een blij vend niveau van 0.7 procent- als farce heeft ei varen. Voorts vraagt hij al voor 1972 een bijstelling van de de fensie-begroting „teneinde een begin te maken met het Inlopen van opge dane achterstand en het ontstaan van nieuwe achterstand te voorkomen." Overigens meent ook Udink dat ..een verdere sterke beleidsombuiging in de overheidsuitgaven reeds aan stonds nodig is om een effektieve bij drage tot de bestrijding van de over- besteding te leveren" Hij pleit voor een belangrijke mati ging in de particuliere consumptie en investeringen. „Komt dit laatste niet tot stand dan zal veel van wat wij gozameniijk willen uitvoeren geen doorgang kunnen vinden," aldus de CU- fractieleider. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG Het aantal werkloze mannen is in mei vergeleken bij een jaar geleden met 7400 gestegen tot 34.800. Daarentegen daalde het aantal werkloze vrouwen met 200 tot 8700. Ten opzichte van april j.l. is de werkloosheid weliswaar gedaald, maar dit moet volgens het ministerie van sociale zaken geheel aan het sei zoen worden toegeschreven. Deze da ling omvatte 3100 mannen en 400 vrouwen. Uit de gistermiddag door het minis terie bekend gemaakte cijfers blijkt dat het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures vergele ken bij een jaar geleden is gedaald mt 9200 tot 84.300 voor mannen en met 200 tot 36.400 voor vrouwen. Ten opzichte van april jl. waren er even wel 4700 meer mannen en 2000 meer vrouwen gevraagd, maar ook dat is een gevolg van seizoeninvloeden. Eind mei waren 6500 mannen en 600 vrouwen, die als werkzoekende stonden geregistreerd, werkzaam op sociale werkvoorzieningsobjecten. Hen meegerekend omvatte de ar beidsreserve eind mei totaal 50 600 personen, dat is 4.000 meer dan vorig jaar en 3800 personen minder dan in april j.l. Het voor het seizoen gecorri geerde cijfer is 61 900 (stijging 2700). De werkloosheid is het grootst in de provincie Groningen, gevolgd door Friesland en Drente, en het laagst in de provincies Utrecht en Zuid-Hol land. Dit was niet te „missen", de aankomst van de Indonesische schonen miss Toerisme '69 (links) en miss Toerisme '70 (rechts op de foto). Op Schiphol werden zij maandagmorgen met bloemen verwelkomd door Leni Nieuwen- broek (in „Hollandse" kleding) van de KLM, die de beide meisjes uit nodigde. Miss '69 en miss '70, de 22-jarige Maria Louise Retne Soelistyowati, zijn vijf dagen in ons land om reclame te maken voor het toerisme naar Indonesië. DEN HAAG Het komende kabinet zal hoge prioriteit moeten toekennen aan de ontwikkeling van de economisch zwakke gebieden van ons land. In zijn gisteren gepubliceerd memorandum, waarvan zondag de hoofdpunten al bekend zijn geworden, stelt prof. dr. P. A. J. M. Steenkamp deze gebieden het volgende voor: UTRECHT De 57-jarige Neuren- bergse verpleegster Betty Meusel is zondagmorgen bij een verkeersonge val in Maarn om het leven gekomen. Twee van haar collega's zijn ernstig gewond. een herstructureringsplan voor het noorden des lands (tot nu toe al leen voor Oost-Groningen gevraagd), uitbreiding van de verplaat singsregeling voor bedrijven tot het hele noorden, afremmen van de investeringen in het westen, onder meer door een investeringsheffing op bedrijfsgebou wen, restrictief beleid, zonodig met wetswijziging ten aanzien van het uitgeven van terreinen voor bedrij ven en kantoren in het westen, verplaatsing van enkele grote (semi-) overheidsgebouwen van het westen naar het noorden en Limburg en selectiever beleid ten aanzien van overheidssteun bij industrieves tigingen. Prof. Steenkamp, een groot voor- Van een onzer verslaggevers BREDA De Bredase ge meenteraad komt vanavond op speciaal verzoek van twaalf van de 39 leden bijeen, om te discus- heeft de woningbouwver- n fi?ir W van Arnhem verzocht n Iuïond ter beschikking te dit project. Pas wanneer van B en W bekend is imenwerking met de Arn- iting voor huisvesting van werknemers opgestelde uitgewerkt kunnen wor- ingbouwvereniging vindt ing van buitenlanders belangrijk als doorstro- >ntdel de vi ie slecl het egrol jnen hisl (actoi epalei /en, :eus. besl ;e mi itgavi ahelf bedoeling dflt er nogal "iic 1 Sebouwd worden, waarin ;ezinnen van buitenlandse ook alleenstaanden als gehuisvest kunnen wor- le mogelijke huren van de tan de woningbouwvereni- S zeggen wanneer B. W. Jn beslist hebben en de rs bier uitgewerkt zijn. begri argul (DPA) In 1970 zijn in n vater mensen overleden dan ihterai geboren zijn. Volgens het narenljaarboek van de DDR 2den..f°riS jaar 241.238 mensen, o. Zijl slechts 236.948 kinderen van (loren. Het aantal geboor- keerjmee op het laagste punt teit etods de stichting van de itgav«3 waren nog ruim 300.000 - anal*enen geregistreerd. Ze zaten lekker ergens in de bos- Enige troost: Hij kan niet ver zijn, bedacht men: op zijn aandringen: sen. Een zomerhuisje, waar de vo- want die kleine beentjes gaan zo want papa had verteld van netboot- gels rondtierelierden en de krekels hard niet.,.. jes die je kon laten varen..,, sjirpten. Toen schalde eindelijk vanuit het De kinderen konden hun vrijheid Men verdeelde de speuractie. Ie- bos een kreet: „I|t heb hem...." niet op. Het was één feest van hul- mand ging op de fiets de kleine paad- %e holden allemaal die richting ten bouwen, hollen en stoelen. Niets, Jes af. Pa sprong in de auto om de uit. Daar was hij....klein en vuil.,, maar dan ook niets kon de goede hoofdweg te gaan verkennen, moe- hopeloos verdrietig, stemming verstoren. der kamde het huis uit en de andere Allerwege medelijden. „Was je zo Zelfs geen builen bij het uit een kinderen namen elk een windstreek, bang? Was je verdwaald?" En mild boom vallen of een spin, die over het bed van de toch anders wat ang stige oudste dochter wandelde. Het kroost trok in volmaakte har monie zonder het kriegel gekibbel, dat thuis nog weieens kon losbreken, met elkaar op. Tot de dag, waarop de paniek los brak. De jongste, een dribbelaar van net drie was verdwenen.... Niemand wist precies wanneer hij Koekoek verwijt: „Je mag niet alleen weglo pen, foei..." Maar hummel snikte alleen maar één woord: „Klok.... klok..." En thuis rukte hij zich los van de natte washand, die hem verfrissen moest, helemaal recalcitrant was hij: „Klok.... waar Is die?" Ze brachten hem naar de reiswek- ker, wezen op de electrische klok in de kamerwand en snapten er niks Met kloppende harten zochten ze, riepen zijn naam. Ieder bang voor ...o. ...j wat er misschien ontdekt zou wor- - voor het laatst gezien was. Met een den. De vredige streek bleek opeens van want klokkijken kon hij immers emmertje en een schopje had hij er- vol gevaren te zijn. Was daar niet h°s n'et— gens in de aarde zitten wroeten, zei de grintkuil, waar ze op een dag Toen eindelijk kwam het er uit.... de een. Maar een ander had hem echte vuurstenen hadden gevonden bij had de klok gehoord: Koekoek., steentjes zien zoeken en de derde en had hij niet verrukt naar de met koekoek.... en nergens had hij de beweerde, dat hij met zijn bal aan kracht geslagen vonkjes gekeken? klok gezien.... de vertrouwde klok het rollen was op het weggetje naar En de kuil was diep en brokkelig! van thuis.... de hei. Het heeft oneindig veel moeite ge- Reconstructie welke de volgorde En ginds was de beek, waar ze in kost hem te verklaren, dat er een van de situaties was bleek onmoge- het schemeruur naar de herten wa- echte vogel is, die koekoek heet en lijk, want niemand keek hier in deze ren gaan kijken. Later waren ze er zegt, zonder opgedra-;d te worden vrijheid ooit op de klok. nog eens geweest en met schrik door een mechiniekje....! siëren over de positie van de wethouder van openbare wer ken, de 36-jarige KVP-er H. van Dun, in verband met de kwestie Bouvigne. De twaalf raadsleden willen dat de vraag aan de orde wordt gesteld of de heer Van Dun nog het vertrou wen van de raad kan genieten. Van Dun heeft, voor hij wethouder van Breda werd, een veel bediscussieerde maar nog altijd niet geheel duidelijk geworden rol gespeeld bij de proble men rond het failliete vormings centrum Bouvigne in Breda, waarvan hij directeur was. Vorig jaar december stopte het mi nisterie van CRM met het verstrek ken van subsidie aan Bouvigne, nadat bij een accountantsonderzoek was ge bleken dat het vormingscentrum een schuld had van 800.000 gulden. Van Dun had kort daarvoor afscheid ge nomen als directeur van Bouvigne en was wethouder van openbare werken van Breda geworden. Het vormings centrum bleek niet meer te redden en werd in april van dit jaar gesloten. Tijdens de raadsvergadering over deze zaak op 27 mei verlieten twaalf raadsleden (zes KVP-ers, twee leden van D'66 en vier leden van het PAK) de zaal omdat B&W van Breda de zaak-Bouvigne wel in de raad wil den laten bespreken, maar geen kri tiek op personen toestonden. Hierdoor zou geen openhartige behandeling van de zaak mogelijk zijn geweest. stander van een verdere democratise ring van de ondernemingen bepleit op dit gebied onder meer: klachtrecht voor individuele werknemers, beperkt beroepsrecht van de on dernemingsraad tegen kennelijk on redelijke beslissingen, bevorderen van inspraak in het werkmilieu met behulp van de ar beidsinspectie, rapportage in de jaarverslagen van de resultaten van de democrati sering en aangepaste medezeggenschaps structuren in ondernemingen met minder dan 100 werknemers. Andere markante punten uit het memorandum van de informateur zijn onder meer: een verhoging van de kiesdrempel, het Intact laten van de Waddenzee, een staatssecretaris of minister voor sport en recreatie, wet telijke maatregelen tegen luchtver vuiling door au'.o's en tegen geluids hinder en strafbaarstelling van opzet telijke verontreiniging. Zoals te ver- .wachten viel zal de nieuwe regering ook een wettelijke regeling voor fu sies moeten indienen. Ook de zelf standigen krijgen in het memoran dum van Steenkamp hoge prioriteit: naast speciale belastingfaciliteiten in de geest van de voorstellen van de commissie-Van Soest, bepleit de in formateur ook een uitbreiding van de WAO-uitkeringen tot de zelfstandi gen. Steenkamps voorstel met betrek king tot de ontwikkelingshulp komt neer op een bevriezing van het uitga venniveau in de eerste twee jaar. Om dat het uitgavenniveau voor ontwik kelingshulp wordt uitgedrukt in een percentage van het nationaal inko men zal in de komende twee jaar een achterstand worden opgelopen. Het i9 de bedoeling dat deze achterstand in de laatste twee jaar weer wordt inge haald, zodat de ontwikkelingshulp in de komende kabinetsperiode de 1 procent niet te boven zal gaan. Nog meer gebonk Het voorstel van de heer Ki«ft, de piratenzenders te vervangen door een nieuwe zender Hilversum 4, deed m(j denken aan de situatie in Enge land na het verdwijnen van de piraten zenders. Daar werd het zg. „Light Program" van de BBC gesplitst in een .popprogramma (ter vervanging van de illegale zenders) en een programma van lichte amusementsmuziek. Helaas staat de heer Kieft een ander doel voor ogen: oprichten van Hilver sum 4 om via Hilversum 3 „eigen be staansmogelijkheden waar te maken". Dit betekent dat de grote zwijgende meerderheid die het beat-gebonk beu is en lichte amusementsmuziek wenst, zelfs met vier radiozenders niet vol doende aan haar trekken komt. Gelukkig is BBB-radio 2 via de lan ge golf goed te ontvangen, maar de echte muziekliefhebber zal met het doffer AM-geluid genoegen moeten nemen. J. B. Wittkamp ROTTERDAM Onwaardig Naar aanleiding van het door uw televisiecommentator gegeven com mentaar op de tv-uitzending van woensdag 26 mei, nl. het optreden van de schrijver G. K. van 't Reve, moet mij het volgende van het hart. Een dergelijk nietzeggend commen taar op een uitzending van een derge lijk laag niveau is een blad zich noe mend Christelijk Dagblad voor Neder land onwaardig. Een vlammend pro test uwerzijds tegen het voorlezen van een mijns inziens meer dan smerig verhaal, wat zo zonder meer de kijkers werd voorgezet, was beter op zijn plaats geweest. VLAARDINGEN Eijkelenboom Machtswellust (2) Dat een militair tot twee jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, grenst volgens de Vereniging van dienst plichtige Militairen aan het ongeloof lijke. Maar wist het WDM-bestuur dan nog niet, dat in de bestaande structuur veelal het ongelooflijke ge loofwaardig wordt gemaakt en het ge loofwaardige als verdacht of op zijn minst als onwelgevallig, niet passend in het huidige beleid, van de hand wordt gewezen? Een selectief toepas sen van de rechtsregels kweekt geen vertrouwen in onze rechtspraak. UTRECHT C. den Dekker Protesterende pater beboet met 75 gulden DEN BOSCH Het gerechtshof In Den Bosch heeft maandag de jezuief pater E.K. veroordeeld tot een boete van 75 gulden. De pater had op 2 augustus van het vorige jaar met een steen een ruit van een sexboetiek in gegooid om daarmee te protesteren tegen de „toenemende zedenverwilde ring in West-Europa". De boete van 75 guldén stemde overeen met de eis van de advocaat- generaal tien dagen geleden en het vonnis van de rechtbank van Maas tricht, vorig jaar december. Van een verslaggever AMSTERDAM Tegen de 26- jarige motoragent H. S. van de hoofdstedelijke politie heeft de officier van j.ustitie bij de recht bank gisteren wegens diefstal van een auto een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan drie voorwaardelijk, geëist. De .politieman, die bekend heeft, stal de auto eind oktober uit de gara ge van een Amsterdamse dealer met wie hij bevriend was. Ook nam hij een bij het gestolen merk en type passend kentekenbewijs weg en bracht hij kentekenplaten aan met het op het bewijs voorkomende num mer. De wagen verkocht hij enkele dagen later voor 2.000 aan een han delaar. RELLEN Het geld maakte hij naar zijn zeg gen in vier dagen op aan eten en drinken. „Ik was ln die dagen m'n kop helemaal kwijt", zei verdachte, die zijn daad toeschreef aan huwe- lijksmoeilijkheden en de rellen die zich vorig jaar in de binnenstad af speelden. Hij had bij die ongeregeld heden dienst gedaan en ze ook maan den later „nog niet goed kunnen ver werken". De president en de officier betwijfelden echter of er een oorza kelijk verband tussen de rellen en de diefstal was. De verdachte, die geschorst is, wil de graag bij de politie blijven. Toen de diefstal uitkwam had hij zijn ont slag Ingediend maar dat was volgens hem niet geaccepteerd. De burgemees- ster zou pas na de rechterlijke uit spraak een beslissing nemen. VERDIENSTEN De officier meende dat de verdach te geraffineerd te werk was gegaan. Hij verweet S. dat hij ook na de con frontatie met getuigen nog dagen lang was blijven ontkennen. Een schuld-verminderende omstandigheid vond hij diensten die de politieman jaren lang aan de gemeenschap had bewezen. Bij zijn eis hield hij er re kening mee, dat verdachte uit de po litiedienst zou worden ontslagen. Uit spraak 21 juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7