De Oude Maas biedt een uniek stuk Randstad^reereatie Belangstelling voor emigratie het sterkst in de grote steden ir het bad houden lerleden houden lier aan belofte Theo Wi llems roos en kikkerdril "J %n krakers niet Meldkamer Rijnmond: meer lawaaiklachten Haring voor Koningin werd gekeurd Niek Noorlander (57) is precies 25 jaar molenaar Ambtsjubileum eefvheger moet jjren dwalen in Rhoonse grienden [Handing maken IT-AMMERS Omstreeks ur is maandagmiddag de leger Jan Noordam uit Delft nieuwe, nog niet in gebruik portterrein in Groot-Ammers wongen geland. Noordam was •en tevoren bij Arnhem van jveld Teriet opgestegen. root-Ammers moest hij zijn eëindigen omdat er geen ter eer aanwezig was. Na circa uur rondgecirkeld te hebben, Noordam het bijzonder gtlegen veld in Groot-Am- liegtuig. dat eigendom is van Se Studenten Aeroclub, werd or enkele leden van deze club D opgehaald. Hiervoor werr Jtuig geheel gedemonteerd. HAAG Is premier De Jong iens zijn toezegging van 19 eestand te doen, dat „de re let stellige voornemen heeft, n rapport van de commissie- haar bezit is, zo mogelijk ld een standpunt te bepalen odige beslissingen te nemen ngig te maken"? Taag hebben de socialistische (amerleden Roethof en Vro- minister-president De Jong, Klompé (crm) en minister (economische zaken) inge- 5 willen ook weten of de re- Irenals de commissie-Rooij |t het principieel de plicht is Iverheid, een zo goed moge- isacommunicatie in verschei- __ie helpen bevorderen. HEERJANSDAM „We zit ten er voor vijfenzestig pet met onze centen in. Mag je dan en thousiast zijn als je ziet dat je je centen niet verslingert? Trou wens, helemaal nog afgezien van die centen, het is gewoon een verdraaid fijn gebied wat we hier hebben, en dat vind ik dan niet eens als wethouder, maar gewoon als burger Van der Pols!" Wethouder Van der Pols, onder meer belast met de recreatie-porte feuille van de Maasstad, heeft er echt eens een dagje-uit van gemaakt toen het algemeen bestuur van het recrea tieschap De Oude Maas gisteren een excursie organiseerde door het gelijk namige recreatiegebied-in-wording. Mochten de meters film die hij on derweg heeft verschoten niet van een dermate professionele kwaliteit zijn dat ze geschikt zijn voor vertoning op gemeentelijk niveau, dan kunnen ze altijd nog wel een zaterdagavondje thuis prettig vullen. ENTHOUSIAST Niet ten onrechte is wethouder Van der Pols trouwens enthousiast over wat hij gisteren te zien heeft gekre gen, en met hem de burgemeesters van de overige deelnemende gemeen ten Barendrecht, Heerjansdam, Poortugaal, Rhoon en Zwijndrecht naast de heer Den Engelsman als vertegenwoordiger van de tweede partij, de provincie. Het is inderdaad een bijzonder fraai en aantrekkelijk stuk recreatiegebied dat daar langs de oever van de Oude Maas langzaam maar zeker gestalte begint te krijgen. Het plan Oude Maas is een van de drie gebieden die al in de vijftiger jaren werden aangewezen om in eerste instantie te voorzien in het te kort dat ook toen de Rotterdamse agglomeratie al had aan recreatiege bieden. De beide andere plannen zijn het recreatiegebied Brielse Maas en dat van de Rotte Meren. Het eerste is inmiddels zo goed als klaar, terwijl aan de Rotte Meren hard wordt ge werkt. Het plan Oude Maas maakt deel uit van het zogenaamde „Groene Sterge- bied Maas- en Develland" waarvan sprake is in de nota van het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland „Vrije Uren in de vrije natuur". Op basis van de Wet Gemeenschap pelijke Regelingen is het recreatie schap Oude Maas belast met de voor bereiding en uitvoering van het gehe le plan. De baten en lasten zijn voor het overgrote deel, 65 pet, voor Rot terdam, voor 20 pet voor de provincie en voor 15 pet voor de overige deel nemende gemeenten. Niet ten onrech te heeft dus de heer Van der Pols iedere stap die 'hij heeft gezet in zijn wethouderlij ke geheugen gegrift. 600 HA. Het hele ongeveer 600 hectare om vattende recreatieplan is zo opgezet. dat op een aantal plaatsen concentra tiepunten komen voor de recreatie, plaatsen die onderling worden ver bonden door een groene strook langs de rivier. In deze strook zijn fiets-, wandel- en waar mogelijk ook ruiter paden gepland. Daarnaast worden terreinen die om hun flora of fauna interessant zijn, zo beheerd dat juist die aspecten niet verloren zullen gaan, ook al worden de gebieden dan ook voor recreatie opengesteld. Een goed voorbeeld daarvan vormen de Rhoonse grien den, die gisteren in ganzenpas door het gezelschap ziijn doorkrui;*, met wethouder Van der Pols met zijn al tijd parate filmcamera aan kop. „On begrijpelijk." vindt de heer Van der Pols, „dat zo'n prachtig en toch eigenlijk uniek gebied nog maar door zo weinig mensen is ontdekt!" Behalve de normale voorzieningen die nu eenmaal alle recreatieterrei nen hebben, zoals speel- en ligwei- den, beplantingen, paden, parkeerter reinen, banken, concumptiegelegenhe- den, zijn hier in het plan Oude Maas nog enkele specifieke voorzieningen getroffen als een jachthaven, een bij zonder fraaie zelfs, een caravanter rein en een openluchtzwembad dat enkele weken geleden officieel is ge opend. Ontworpen zijn nog een twee de jachthaven, een terrein voor toe ristische kampeerders en een manege. PROBLEMEN Het hele plan moet naar de huidige maatstaven ongeveer 22 miljoen gul den gaan kosten. Tegen 1980 moet het helemaal klaar zijn. Op het ogenblik is ongeveer een derde deel gereed. Problemen zullen er echter ongetwij feld nog gaan rijzen over de bestem ming van de Veerplaat. Dit gebied grenst onmiddellijk aan het Buiten land, een uniek en ruig stukje recrea tiegebied dat nu door Zwijndrecht wordt bedreigd dat de Veerplaat wil reserveren voor de uitbreiding van zijn industrieterrein. Zolang geen be slissing is gevallen over de definitieve bestemming van deze Veerplaat kan het recreatieschap geen vastomlijnde plannen maken voor de aangrenzende buitendijkse poldergebieden. Ril ing. ijd sdaf t) INXVELD-G1ESSEN- Wie heeft de krakers ^tuiembad zondag dwars "Uitten door grote lioe- 86W kroos, kikkerdril en wenlntei1 *n diepe basin Lissf ui keiaar te deponeren? lag houdt velen bezig, ^volgen van deze daad |T|<7 bleken te zijndat i maandag gesloten ^Q|>rde?i en waarschijnlijk sdagmiddag weer opeit n A colf" ioude bassin met 500 m3 water _erst worden, een scha af aï f 200,-. Bovendien bestaat wet It de watertemperatuur in ngvdbad voorlopig verre van icht" zal zijn. De Duikelaar be ning verwarmingsinstallaties. ding»t redelijke weer van de lpr<ren was de temperatuur ieen?cmwa*er gestegen tot on- vii graden. Het verse leiding- rt niet hoger dan 13 - 15 '"net hangt helemaal van de Eindigheden af, in welk rïe' verbetering in zal komen. U^1 wie er met het kroos aan geweest, valt moeilijk te len. De politie zal uiter- "Onderzoek instellen. Bad- 1J bj! Waal heeft de laag kroos rs kéen 'n ^et bad aange- p hij daar om 10.30 uur ter t om enkele gebruikelijke r V(Jden te verrichten. Zater- DER%n 19 uur was er nog geen leze vegetatie te bekennen. Ik is 's avonds in het don- __Jos uit een naburige sloot p geschept. in die zondag tot het kra- fhoorden hebben niet al te Idervonden van deze han- >chwarz kwam aan wal sliertjes van waterplanten |i en het Tweede Kamerlid ^kijn collega Pronk mocht .fien omdat hij pas is in- Ad enig kroos in de ring- Jat het zwemmen een meer demonstratief dan recreatief karakter droeg, trok men zich er niet al te veel van aan. Het comité is na afloop met lakens bezig geweest om de oppervlakte zo veel mogelijk te reinigen. Helemaal schoon kreeg men het bad uiteraard niet. Na overleg met de directeur van gemeentewerken heeft de badmeester maandagmorgen besloten om het bas sin te laten leeglopen en van schoon water te voorzien. De waterplanten vormen een kleverige en glibberige moeilijk te vangen substantie. De wanden waren glibberig geworden en het water had een hoog vetgehalte gekregen, aldus de bevindingen van de heer De Waal. De verversing nam meer dan een dag in beslag. Het bad moest helemaal schoongeschrobd worden met een geconcentreerd reini gingsmiddel. De weersomstandigheden waren maandag niet van dien aard, dat een run op De Duikelaar werd onderno men. Het gevolg van de sluiting was echter wel, dat driehonderd lesklan- ten naar huis gestuurd moeten wor den en hetzelfde was dinsdag het ge val. Onder normale omstandigheden blijven de bassins het hele seizoen gevuld, waarthj dan regelmatig voor doorstroming wordt gezorgd. De kroos-affaire veroorzaakt meer narig heid dan de kraakactiviteiten zelf, want hoewel het zondag uitermate druk is geweest was nergens schade aangebracht. Het personeel werd al leen geconfronteerd met een ontstel lende hoeveelheid peuken en ander afval. Bij de voorgaande, ongeorganiseer de, acties was een schutting in elkaar getrapt, waarvoor inmiddels een nieuwe is verrezen en op een andere zondag heeft men een trui van de badmeester in de vlaggestok gehesen, en een nacht laten hangen hetgeen de kwaliteit van dit kledingstuk uite raard niet ten goede is gekomen. Zondag was er geen sprake van dergelijke baldadigheden. De eomite- leden zijn na afloop nog met de poli tie het bad rondgeweest, om vast te stellen dat men dit in ongeschonden staat achterliet. Men had toen niet de indruk, dat het achtergebleven kroos nog zoveel narigheid zou veroorzaken. HAASTRECHT Vijfentwintig jaar is de heer N. (Niek) Noorlander nu molenaar op de enige baliemolen, die ons land nog bezit. Het zilveren jubileum is niet ongemerkt voorbij gegaan en in zijn hart is de 57-jarige molenaar Noorlander daar blij om, hoewel, als het aan hem had gelegen, het jubileum ongemerkt voorbij was gegaan. Dat vond zijn familie toch te gortig en daarom vond de heer Noor lander tot grote verrassing op zijn jubileumdag de wieken van de nog enige balie-watermolen in ons land, halverwege Gouda en Haastrecht, in feeststand, gepavoiseerd, driekleur in top. Er was nog een reden voor dit feestgedruis. De aloude stellingmolen van 1862 is toegerust met een 40 pk- motor, die bij windstilte het werk van de wieken heeft overgenomen. Deze werd op de jubileumdag officieel in gebruik genomen. Windstilte komt nu vaker voor dan vroeger. De molen is letterlijk het windrecht ontnomen door het statio van de Electriciteitsmaatschappij Zuid-Holland aan de westzijde en hoge flats in het noorden (Ooster wei). Het energiebedrijf heeft der halve (het meeste) geld op tafel ge legd om de motor te kunnen bekos tigen. Terug naar de jubilaris, 57 jaar, 32 jaar getrouwd, en vader van vier zoons en vier dochters, stammend uit een molenaarsgeslacht. Zijn groot vader en vader beoefende ook dit langzamerhand uitstervende ambacht. Behalve Niek Noorlander zijn ook twee broers regelmatig tussen de wieken te vinden. Cor op één van de wereldbekende molens te Kinderdijk en Jan in Bonrepas te Vlist, onder de rook van Schoonhoven. In Vlist is ook Niek Noorlander geboren, in de molen aan de Westzij de, nu buiten werking. Vijf jaar draaide Niek Noorlander in Vlist de beroemde wipwatermolen De Bach- tenaar. Een kwart eeuw geleden kwam hij naar de Haastrechtse mo len. Het (water)molenvak, dat ook zijn broers trouw bleven, is boeiend ook uitstervend al worden er nog ROTTERDAM In de tweede helft van de maand mei kwamen bij de Centrale Meld- en Regelkamer van het openbaar lichaam Rijnmond 789 klachten binnen, waarvan ?r 340 betrekking hadden op lawaai. De la waaiklachten waren verdeeld over 215 „vliegtuiglawaai", 66 „Gulf-la- waai", 29 „industrielawaai", 27 „alge meen lawaai" en 3 „verkeerslawaai". In de eerste vijf maanden van 1971 kwamen in totaal 8212 klachten bin nen tegen 3475 in dezelfde periode. VLAARDINGEN Maandag middag is in Vlaardingen uit een lading, afkomstig van de VL 34 Anita, scjipper L. van der Harst, aangebracht door de jager VL 105 Elizabeth, schipper C. Roeleveld (beide schepen van de rederij kwakkelstein) door controleurs van de Nederlandse haringcon trole de haring gekeurd die za] worden aangeboden aan de Ko ningin. Deze Hollandse nieuwe is van uitstekende kwaliteit en is gevangen op 58 graden N B. De uitgesorteerde haring wordt thans ingevroren en zal daarna in de traditionele oranjegeverde vaatjes worden gepakt. De haring zal waarschijnlijk in de loop van deze week aan de Koningin kun nen worden aangeboden door een Vlaardingse deputatie. visserijberichtten vlaardingen vlaardingen 8 juni. Aanvoer Noordzee: VI 105. 88: VI 34. 90: VI 73. 50: VI 142. 58: VI 112. 86; VI 7. 20: VI 13J. 63. Prijzen: kleine maatjes ƒ350—ƒ401: kleine maatjes ƒ160—ƒ207; grote maatjes 291 232. Prijzen: kleine maatjes ƒ321—ƒ.730: grote maatjes ƒ229—ƒ241; makreel ƒ61: grote maatjes zout ƒ181—ƒ200; kleine maajtes zout 160. Van een onzer verslaggevers DELFT Er bestaat nog altijd een redelijke belangstelling voor emigratie, al is het aantal Nederlandse emigranten de laatste jaren teruggelopen van zo'n 11.000 tot circa 7.000 per jaar. Opmerkelijk is dat de belangstelling voor emigratie uit de agrarische sector vrijwel nihil is, maar dat het zwaartepunt in het westen van ons land ligt: 'Amsterdam en Rotterdam zijn wat de belangstelling voor emigratie betreft onze drukste kantoren', zegt de heer P. C. Elffrich, voorzitter van de Christelijke Emigratie Centrale (CEC). wel opleidingen gegeven maar biedt uiteraard geen volledig belegde boterham. En daarom is de Noor lander tevens timmerman van de ou de stijl, werkzaam als restaurateur van molens. De twee befaamde molens De Rode Leeuw en 't Slot te Gouda heeft hij onder handen gehad. Hij wacht nu op verdere plannen om deze twee bouwsels weer in oude luister te herstellen. Rond de molens wordt in Neder land ongal wat valse romantiek ge weven. Hoe ervaart nu iemand die vanaf zijn wieg de wieken heeft horen slaan het leven in de nogal onpraktische, klein uitgevallen ka mers, optrekje? "Dat moet je aan mijn vrouw wa gen, die moet er dagelijks wonen." De reactie van die kant is zoals te ver wachten van de Noorlanders, die ve len kennen als hartelijke, joviale, goedlachse mensen. Ze zouden met niemand willen ruilen. De oorzaken van de getaande be langstelling ziet hij in hoofdzaak in de vrij algemene welvaart in Neder land, de goede sociale voorzieningen, de omscholingsmogelijkheden en het feit dat de emigratielanden bij de toelating nogal kritisch zijn geworden en in feite alleen maar belangstelling hebben voor vakbekwame emigran ten. De opvallende belangstelling voor emigratie in Amsterdam en Rot terdam .ziet de hr. Elfferich in nau we samenhang met het leefmüieu, de Richt, de ruimte en de woonsitua tie in de grote steden. Dat leefmilieu, u hebt onlangs ge zegd dat emigratie past in de strijd voor een goed leefmilieu. „Mijn bedoeling was de mensen hierover aan het denken te zetten. Ik ben ervan overtuigd dat we dit as pect in ons beleid op langere termijn moeten gaan betrekken. In Nederland is de degradatie van het leefmilieu aanwezig en daar moeten en kunnen we iets aan doen. Wat dat betreft sta ik achter Goudzwaard, wanneer die het heeft over bevolkingsspreiding in nationaal en mondiaal verband". Wat verstaat u onder leefmilieu? „Na de oorlog is er in ons land veel gebeurd, maar zo langzamerhand be- DIRKSLAND Hel gemeentebe stuur van Dirksland biedt op 19 juni, volgende week zatordag, burgemees ter II. Bos een receptie aan in het verenigingsgebouw De Schakel te Dirksland, ter gelegenheid van zijn 12'/i-jarig ambtsjubileum in Dirks land. Het gemeentebestuur meent er goed aan te doen de bevolking en vooral de verenigingen, gelegenheid te geven het gezin Bos te feliciteren. Iedereen zal om 16.00 uur van harte welkom zijn. ginnen we toch te maken te krijgen met allerlei gevolgen van het feit dat we de techniek en de economie heb ben bevorderd en wat weinig aan dacht om het niet sterker te stel len hebben geschonken aan de ge volgen daarvan. Dan komt het woord milieu aan de orde, waarbij u niet alleen moet denken aan lucht, water en bodem, maar ook aan auto's enz". U zou in dit kader de emigratie willen stimuleren? „Stimuleren in de zin van het sterk bevorderen, niet. Maar ik vind wel dat de overheid en de maatschappe lijke organisaties op dit gebied het milieu-aspect, zeker op de wat lange re termijn bezien, toch bepaald niet mogen verwaarlozen. Dit is trouwens niet zo'n nieuw aspect. Er zijn in de loop van de jaren al heel wat mensen weggegaan, omdat het hier te vol en te druk was geworden naar hun me ning". Is het wel verstandig het emipra- tiebeleid voort te zetten, gezien het tekort aan mensen in ons land; we moeten zelfs arbeidsrachten uit het buitenland aantrekken. „Dat zie ik op langere termijn niet als een bezwaar. Ik dacht dat de mo gelijkheid voor emigreren open rnoet blijven, al zou het alleen al zijn om elke Nederlander de vrijheid te geven zelf tte beslissen wat hij in zijn leven wil gaan doen en waar hij dat wil gaan doen. Bovendien, als je de „emi gratiedeur" zou afgrendelen en je zou over een jaar of vijf misschien moe ten zeggen was die deur maar weer open, dan is het de vraag of die deur dan nog wel open gaat. De relatie met de emigratielanden kun je niet afsluiten zonder schade. Overigens, gastarbeiders komen hier overwegend od plaatsen, waar de Nederlanders niets meer voor voelen „Dat is trou wens een heel moeilijk punt, want deze mensen komen hier om wat geld te verdienen en daarna weer terug te gaan In wezen wordt daardoor in ons land niets opgelost". Waar komt het geld van emigratie landen vandaan6 „De overheid schept het klimaat door te zorgen dat de organisaties op dit gebied hun werk kunnen doen. Daartoe staat jaarlijks een bedrag op de begroting van sociale zaken. De overheid geeft bovendien iedere Ne derlander bii emigratie, een financiële tegemoetkoming iri de kosten van de reis en het verhuizen, zodat het nooit een belemmering hoeft te zijn. Wij als CEC krijgen per jaar ruim 100,000 gulden via de begroting van sociale zaken, terwijl wij voorts financiële steun ontvangen van particulieren en organisaties als het CNV. de land bouw-, middenstands- en werkge versorganisaties. Ontvangt u ook financiële steun uit de emigratielanden? „Nee. bepaald niet De ambassades van de grote emigratielanden hebben hier een eigen emigratie-attaché, die de hele voorbereiding verzor gen. zoals inenting. Deze landen ad verteren wel. in de brochures van de errfigratie-centrales, waarbij de vraag zich met name richt op gekwalifi ceerde mensen in technische beroe pen. Soms worden ook verpleegsters gevraagd en ook wel eens academici. Daarnaast krijgen wij wel eens aan vragen van particuliere bedrijven uit het buitenland". Welke zijn de belangrijkste emi gratielanden? „Dat zijn Canada, Australië en Zuid-Afrika, waarbii het opvalt dat de terugloop van de laatste jaren voor Zuid-Afrika relatief het minst is geweest". Dat is opmerkelijk, gezien de publi caties over de apartheid. In de voorlichting die wij geven, wordt heel duidelijk gewezen op het apartheidsprobleem. Dat neemt niet weg dat dit toch een aantal mensen niet afschrikt. Zij gaan en voelen zich thuis. Typisch is dat, in algemene zin gesproken, het de Nederlandse emi granten zijn, die zich het meest erge ren aan de wijze waarop soms in Ne derland op het apartheidsprobleem wat niet zo'n simpele zaak is wordt gereageerd. Men moet niet vergeten dat de blanke Zuid-Afrika nen bepaald niet over alles hetzelfde denken, en het kan alleen maar guns tig werken, als daar mensen zich gaan vestigen, die op zichzelf het land goed gezind zijn, maar het denkproces mee helpen beïnvloeden. Ik deel de mening van prof. dr. Ver- kuyl niet omdat hij deze aspecten verwaarloost. Wel deel ik zijn visie dat de dialoog met dat land openge houden moet worden, want anders bereik je een averechts effect. Ik wil niet zeggen dat ik over het apart- heidsbeleid sta te juichen, maar ik heb er, toen ik er een maand was, veel gevoel voor gekregen, dat het een heel moeilijke kwestie is". Op welke wijze geeft u voorlich ting? „Je moet over emigratie een zo dui delijk en objectief mogelijke voor lichting geven. De praktijk, leert ech ter dat een groot aantal mensen in lichtingen komt .^inwinnen", dat ech ter al lang besloten heeft te gaan. Ze gaan toch, wat je ook zou zeggen. Maar we zeggen wel eens: „doet u er wel verstandig aan om te gaan". Met name in gevallen waarin man en vrouw het met elkaar niet eens zijn, of de taal van het nieuwe land niet kennen Alle aanvragen worden van geval tot geval bezien. Overigens, mensen die erover denken te gaan emigreren m oeten zélf beslisesn in eigen verantwoordelijkheid. Emigre ren is, ook nu nog niet, een eenvoudi ge zaak Belangrijk is niet of iemand diploma's heeft, maar wat hij is". Zijn dat de besten onder ons? „Onderzoekingen onder de emi granten (sinds de oorlog zijn bijna een half miljoen Nederlanders geëmi greerd) hebben uitgewezen dat het een fabeltje is, dat de beste mensen zijn weggegaan. Het is gewoon een doorsnee van de Nederlandse bevol king". •DINSDAG 8 JUNI 1971

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5