Den Haag verwacht dat Steenkamp het opgeeft geland nu akkoord met h,afbouw" pond sterling Russen cirkelen om aarde in zwevende „huiskamer" Moskou overweegt Berlij n-garanties er en praktisch zo'n Het Kwartet Bezwaren van VVD en DS'70 I Crita) Ontsnapte wurger van Corrïe Hofman terns in kliniek Verolme trekt alle lopende processen in Ambassadeurs maken vorderingen bon Nieuwe Leidse Comraint CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoetl" Dinsdag 8 jun-i 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen •antoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur i Deze Russische tekening toont de Sojoez (achter) vlak voor de koppeling met het ruimtestation Saljoet. De combinatie is 20 me ter lang. I onze parlementsredactie HAAG In politieke in Den Haag werd reke- gehouden met de mogelijk- lat nog vandaag een einde pmen aan de pogingen van latuer Steenkamp om de (onfessionele partijen, WD en DS'70 tot elkaar te brengen in één regeringsakkoord. Gisteravond zijn de antwoorden van de fractieleiders op het memo randum van Steenkamp bekend ge worden. Daarbij werd duidelijk dat niet alleen DS'70 maar ook de VVD bezwaren koesteren tegen belangrijke onderdelen van de voorstellen van de loem is een vergrootglas. BEN JONSON water J water, 9 juni: Rotterdam |etij 4-34. 2e getij 16.59; Sche- fngen 3.07-15.32; Vlissingen {-14.10; Haringvliet a. d. Zee- e 3.34-15.59. Een koel en onstandvastig weer type met wind van zee en een grotere kans op regen staat ons voor woensdag te wachten. Koude lucht uit de poolstreken stroomt voor de Noorse kust langs naar de Noordzee en zal het komende etmaal ons land binnendringen. Wij komen daar bij in onstabielere lucht. Enkele fronten, die dinsdag weinig actief waren, trekken in zuidwaarts en zullen ons land de stroming over de Noordzee passeren. Strandweer De hardnekkige wolkenvelden gaan eerst oplossen wanneer morgen een zwak koufront pas seert. Dit met een paar lichte buitjes en een van zuidwest naar, noord ruimende wind. Aanvoer van koele lucht, in de middag 14 tot 16 graden, zeewater 13 gra den. Vooruitzichten: Enkele dagen te koel maar geleidelijk wat zon niger. Barometerstand: heden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar), stabiel. informateur. Zo heeft mr. Geertsema duidelijk gemaakt dat hij een veel verdergaande ombuiging van het uit gavenbeleid nodig acht dan Steen kamp heeft voorgesteld. Hij gaat akkoord met verzwaring van de belastingdruk tot 1,2 procent in de vierjarige kabinetsperiode door het inhouden van de reële progressie in de loon- en inkomstenbelasting, maar met niet meer. Geertsema is het er niet mee eens dat op langere ter mijn extra-middelen moeten worden gevonden. Verder is volgens Geertsema Steen kamp veel te optimistisch in /.ijn schatting van de ernst van de inflatie en overbesteding. Enerzijds meent de VVD-leider dat ingrijpender maatre gelen tot matiging nodig zijn, ander zijds meent hij dat de maatregelen die de informateur heeft voorgesteld, eenzijdig drukken op een beperkt deel van de economie. Geertsema Opmerkelijk is voorts dat in te genstelling tot Steenkamp Geertsema in de fiscale sfeer niet de grootste prioriteit ziet in het optrekken van de belastingvrije voet tot het niveau van het minimumloon van een echtpaar DE SPAARBANK TE ROTTERDAM HOOFDKANTOOR BOTERSLOOT 25 CEMBURG (ANP) Engeland is be de toekomst de bijzondere rol van het sterling als reserve-valuta op te geven, één van de belangrijkste resultaten die ;n in Luxemburg tussen de Zes en Enge- ijn bereikt. De Britse toponderhandelaar ■ey Rippon heeft meegedeeld dat zijn land is hei, een fc Hela bereid is om na de toetreding een ordelijke en geleidelijke afbouw van deze speciale functie van het pond sterling onder ogen te zien. Lon den is voorts bereid de sterlingbalansen te sta biliseren, in het perspectief van deze geleide lijke afbouw. met een kind, maar in het verzachten van de progressie in de inkomstenbe lasting voor de middengroepen en in belastingfaciliteiten voor de gehuwde werkende vrouw. Ondanks de aanzienlijke menings verschillen tussen WD en informa teur besluit Geertsema zijn antwoord met de opmerking dat hij graag ver der wil overleggen, omdat hij de vor ming van een vijf-partijen-kabinet voor de regeerbaarheid van het land van groot belang acht. Daar voegt hij echter aan toe dat hij ook de herzie ning van het omroepbestel, de demo cratisering van de PBO en een wijzi ging van de wet op de kansspelen in het regeringsprogramma opgenomen wil zien. Drees Dr. W. Drees jr. (DS'70) maakt het van zijn kant de informateur moeilijk door mee te delen dat hij niet ak koord kan gaan met het plan de reële progressie in de loon- en inkomsten- be'asting volledig te gebruiken. De totale belastingdruk mag van Drees weinig stijgen. Verder heeft hii be- -v.--«-en tegen het plan de btw te ver hogen. (voor vervolg zie pag. 7) UTRECHT De moordenaar van Cnrrie Hofman, de 31-jarige Jackie K. die zondagavond uit de Van der Hoeven Kliniek te Utrecht ontsnapte, heeft zich vandaag weer in deze kli niek teruggemeld. K. werd voor de moord op de zesjarige Corrie in 1966 veroordeeld tot acht iaar gevangenis en ter beschikkingste'ling van de re gering. Jack K verdween uit de kliniek vermoedelijk samen met de 32-jarige •J Z. uit Haarlem. Zij ontsnapten met behulp van een duplicaatsleutel, ge maakt tijdens de arbeidstherapie. Het is de tweede keer dat Jackie .K wist te ontsnappen. In juni vorig jaar v'uchtte hij uit de - Scheveningse strafgevangenis. Maar hij meldde zich later vrijwillig bij een pastorie in Rijswijk. Het is nog niet bekend waar Jackie zich tijdens zijn vlucht heeft opge houden. De Eindhovense politie hield de ouderlijke woning in Budel scherp in de gaten, omdat zij het niet uitge sloten achtte dat de vluchteling zijn woonplaats zou opzoeke verklaring over een punt, dat geen deel uitmaakte van de ndelingen, maar dat. mede n het licht van de ontwikke- de economische en monetaire een „belangrijk moeilijk ras geworden, werd door de :omen bevredigend geacht, en was weer één van de strui- en voor de Britse toetreding .G opgelost. iven (de Zes plus Engeland) reengekomen dat het gisteren resultaat zal worden vastge- een briefwisseling, die ge worden aan het toetredings dat hopelijk eind van dit kend kan worden. De Neder- ninister van financiën. Witte- ide zich duidelijk tevreden haalde resultaat. i de Zeven hebben in irg nog een ander moeilijk A apgelost. Enige tijd geleden n overeenkomst bereikt over ;erprobleem, d.w.z. over de anuit de ontwikkelingslan- lEngeland van suiker na de :treding tot de EEG. Een >unt was gebleven of India Ier deze regeling zal vallen te spreken dat de suikerex- i India te zijner tijd bezien len in het licht van de af- die met andere Aziatische «maakt zullen worden, heeft dit obstakel kunnen oprui- der de Zes werd er een oplossing ge vonden door een voorstel van de Ne derlandse staatssecretaris van Bui tenlandse zaken, De Koster. Hij legde de suggestie op tafel dat de Europese Commissie hierover met voorstellen zou moeten komen en daarmee kon den zijn collega's akkoord gaan. Landbouwcommissaris Sicco Mans- holt heeft toegezegd nog voor 20 juni met voorstellen in het comité van permanente vertegenwoordigers jn Brussel te zullen komen en dat kon de Britse toponderhandelaar Rippon volkomen bevredigen. De Zes hebben, voordat ze met de Britten aan een tafel gingen zitten, ook nog van gedachten gewisseld over de Britse financiële bijdrage aan de EEG. Hierover is nog geen over eenstemming bereikt. Evenmin is overeenstemming bereikt over de im port van boter en kaas uit Nieuw Zeeland. De Fransen volharden in hun standpunt dat de voorkeursposi tie voor deze Nieuwzeelandse produk- ten na de toetreding van Engeland in vijf jaar geheel afgebroken moet zijn. Op de nationale begraafplaats Arlington herdacht Ethel Ken nedy, de weduwe van de ver moorde senator Robert Kennedy zondag samen met haar kinde ren, het feit dat haar man drie jaar geleden is omgekomen. Ook Dave Hacket, een vriend van de familie Kennedy bezocht de her denkingsplechtigheid. ■4 '|j SW: r I nog een derde moeilijk punt, "'vaar niet is opgelost, maar men toch dichter bij een is gekomen: het probleem is. De Britse delegatie heeft verklaard dat het huidige dat door de Zes tot stand is volkomen ongeschikt is voor tien landen ui;gebreide ge- ap In plaats van dat de Zes op het standpunt stelden dat en dat gemeenschappelijk eleid toch maar diender 1e len, hebben ze Engeland toe- lit visserijbeleid opnieuw on- loep te willen, nemen, in het n de wensen die de kandi en hebben. «g onderling geharrewar on- MOSKOU (Reuter, UPI, AP) Nadat commandant Dobro- wolski gistermorgen om kwart voor negen zijn ruimtevaartuig Sojoez 11 aan het ruimtestation Saijoet had gekoppeld, kwam eindelijk het doel in zicht waar voor de Saljoet bijna twee maan den geleden was gelanceerd. Om de aarde cirkelde voor het eerst een bemand ruimtestation. In de loop van de ochtend stapte de bemanning in dc Saljoet over, en controleerde de apparatuur aan boord, die goed bleek te functioneren. Het heeft er voor dit project dui ster uitgezien, toen op 24 april de So joez 10 weliswaar aan de Saljoet vastmaakte, maar na ruim vijf uur om onduidelijke redenen weer ver trok zonder dat bemannigsleden wa ren overgestapt. In de weken van stilte die daarop volgden gingen de speculaties vap westelijke waarne mers in de richting van een ernstige radiostoring. Maar de koppeling van gisteren heeft aan de twijfel een einde ge maakt. Enige tijd later werd in offi ciële commentaren een deel van het waas van geheimzinnigheid opgehe ven, dat technische details van het ruimteproject tot nóg toe bedekte. De Russische televisie toonde een teke ning van het ruimtestation. De Sal joet doet wat de vorm betreft denken aan een fles; aan de „hals" van die fles is de Sojoez 11 vastgekoppeld. Een indeuking in de „bodem" van de fles doet vermoeden dat daar een tweede Sojoez-capsule kan worden vastgemaakt. Grootste constructie De combinatie zoals zij op het ogenblik rondvliegt is twintig meter lang en meer dan 25 ton zwaar. Daar mee is het met ruime voorsprong de grootste constructie die ooit in een baan om de aarde werd gebracht. De DEN HAAG „Na openhartig overleg met het bestuur vin de R(jn- Sehcldc heb ik besloten alle lopende processen in te trekken." Dit heeft dc heer C. Verolme verklaard. De verklaring werd gisternacht be kendgemaakt door een medewerker van de president-directeur van het Rijn-Schelde-concern, dr. J. de Vries. Op de aandeelhoudersvergadering van het Rijn-Schelde-concern was maan dag de vraag gesteld, hoe het staat met de processen die de heer Verolme had aangespannen. De heer Verolme zegt in zijn ver klaring verder: „Het belang van de beide ondernemingsgroepen gaat ten slotte ver uit boven incidentele ge schillen. Daarbij acht ik de positie van de scheepsbouw en haar diversi ficatie van zo eminent belang voor onze nationale economie, dat ik aan alle krachten die de bundeling van de Rijn-Schelde- en Verolme-Onder- nemingen kunnen bevorderen, de hoogste prioriteit toeken.' (Zie ook elders in dit blad) BEIROET (UPI) De oliemaat schappijen en Irak hebben gisteren een akkoord bereikt over een stijging van de prijs van Iraakse olie, die van havens in de Middellandse Zee wordt verscheept De stijging bedraagt 80 procent, zo heeft radio Bagdad ge meld. De nieuwe prijsmaatregel geldt met terugwerkende kracht, vanaf 21 maart nuttige ruimte in de Saljoet wordt opgegeven als honderd kubieke me ter: de inhoud van een flinke huiska mer (van 4' bij 8 meter - Red.). Dat is meer dan tien maal zo veel als de werkruimte in de Sojoez-capsule. Het dikste gedeelte van de Saljoet (de on derkant van de fles dus) is vier meter in doorsnede. Nadat de drie kosmonauten alle ap paratuur aan boord van hun station hebben beproefd zullen zij aan het eigenlijke onderzoek beginnen. Op het programma staan onder andere bestudering van geologische forma ties. weersomstandigheden (met spe ciale nadruk op meting van sneeuw en ijsbedekking), de mogelijkheid van oogstvoorspellingen, en verder na tuurlijk het onderzoek van kosmische straling in allerlei variaties. Ook zullen de drie mannen me disch-biologische studies aan zichzelf verrichten, om te zien wat een be manningslid van een ruimtestation aankan en hoe zijn lichaam reageert op dc gewichtloze werkomstan digheden. Moskou heeft niet bekendgemaakt hoe lang de drie mannen in het sta tion blijven, maar dat hangt dan ook ten nauwste samen met de uitkoms ten van dat laatste deel van het on derzoekprogramma. Commentatoren in de ruimte-observatoria van Bo- chum en Jodrell Bank verwachten binnen enkele dagen de lancering van een volgende Sojoez-capsule. In een Russische televisieprogramma zei ook de ruimtedeskundige Boris Rauschen- bach dat de Saljoet twee caspules te gelijk kan ontvangen, maar hij zei er niet bij of dat ook inderdaad zal ge beuren. BERLIJN (Reuter, UPI, DPA, AP) De Sowj et-Unie zou over wegen vrije toegang van West- Duitsland naar West-Berlijn (en omgekeerd) te garanderen. Tot- dusver heeft Moskou volgehou den, dat de kwestie van de toegang tot het geïsoleerde stadsdeel een zaak was tussen de DDR enerzijds en West-Duits- land en West-Berlijn anderzijds. De bereidhéid van de Sowjet-Unle zou gebleken zijn tijdens de bespre kingen van meer dan twee uur. die gisteren in Berlijn werden gehouden tussen de Russische ambassadeur in de DDR, Pjotr Abrassimow en de Amerikaanse. Britse en Franse am bassadeurs in Bonn. Na het gesprek zei de Rus, dat slechts één stap ver der was gedaan. ..Wij hadden echler wel twee stappen kunnen doen", al dus Abrassimow. Als het van hem zou afhangen, zou dit jaar nog een regeling worden bereikt De Amerikaanse ambassadeur Ken neth Rush vond het verloop van de besprekingen bemoedigend: „Ik voel dat wij enige voortgang maken bij het verkleinen van de kloof tussen onze standpunten". Zijn Britse colle ga Sir Roger Jackling, zei eveneens, dat vorderingen zijn gemaakt. Hij durfde echter niet voorspellen, d it de besprekingen voor het eind van het jaar tot een akkoord zullen leiden. De Franse afgezant Jean Sauvag- nargues zei dat de teksten voor een mogelijke overeenkomst beschikbaar zijn. Over.de helft zou a! voorlopige overeenstemming zijn bereikt. Op de vraag of voor het eind van het jaar (zoals de XAVO-ministerraad wil) een akkoord kan worden bereikt, zei de ambassadeur, dat diplomaten nooit over tijdschema's spreken: „Het be langrijkste is dat we een goede over eenkomst bereiken, die de - estelijke sectoren van Berlijn zal helpen veilig te maken". De ambassadeurs hebben afgespro ken. op 25 juni weer bijeen te komen. Intussen zal op lager niveau verder overleg worden gepleegd. (7ie ook elders dit blad) 'ht<Zrt4Tt$ O£au,C tUAcu**. aJbexlrui, cp$uft~! I™ Ik geef op als nieuwe abonnee: - naam straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een onderzettegel. Oe nieuwe abonnee krijgt onze ki veertien dagen gratia. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1