EIJENOORD TREEDT UIT SCHADUW "scheid van Ove Kindvall wee treffers ve Kindvall engen Rotterdam «"eer EC-voetbal y feijenoord roots ïhuldigd ft Net op tijd ft Krampachtig Dolle menigte op speelveld Schoenmaker rond met Feijenoord 9 MA A N'DAG 7 J UN U 971 Afscheid van Kindvall. Het Feijenoord- zal zijn naam niet gauw Het heeft hem ver en geroemd. Verguisd om depressies die de Zweed vijfjarige Rotterdamse doormaakte. Geroemd „killers"kwaliteiten die de eervolle kwali- 'an Nederlands topschut- Zo schreef hij in seizoen bij Feijen- 28 treffers op en een seizoen later iet er dertig. Niettegen- die verhoogde produk- moest hij de hulde toen )ok Dick van Dijk (toen Twente) scoorde dertig 24 goals van dit Kindvalls totaal in op 129 (22 en 28 en en 24). Cijfers die duidelijk 'm teren dat de Zweed, ondanks inzinkingen waaraan hij vooral wintermaanden ten prooi viel, tar zijn faam als schutter heeft RICHARD MATHIJSSE waargemaakt. Was Ove Kindvall (28) ook niet de man die in het voorjaar van 1969 in de uitwedstrijd tegen FC Twente het doelpunt scoorde dat Feijenoord de titel bracht?" Was niet weer hij, Ove Kindvall, degene die in de kolkende heksenke tel die San Siro op 6 mei 1970 was, zijn hersens bij elkaar wist te houden en koelbloedig toesloeg, toen Celtics McNeil hands had gemaakt, maar Cencetto Lo Bello weigerde te flui ten? Kindvall scoorde ook Feijenoords duizendste doelpunt sedert de invoe ring van het betaalde voetbal in Ne derland, was tussendoor opvallend actief als aanvalsleider van het Zweedse nationale team, hij haalde Mexico en wees bij wijze van af scheidsgeschenk van zijn kant Feijenoord ook in deze enerverende competitie de weg naar de landstitel. Juist in een seizoen dat steeds meer stemmen opklonken dat Kindvall Van het Feijenoord-toneel moest verdwij nen. Zijn inzinking die zich na vijf icedstrijden pijnlijk openbaarde, leek dieper dan ooit. Boze tongen beweer den dat de Zweed al lang met zijn gedachten in zijn vaderland was, waar hij straks als sportleider van een internationale onderneming zijn loopbaan, gecombineerd met een se- mi-professionele overeenkomst bij zijn vroegere club Norrkoping voort zet. Verdrietig Kindvall: ..Het heeft me vaak dit seizoen verdrietig gestemd dat men zo over mij sprak. Dacht men nu werkelijk dat ik bij Feijenoord mijn loopbaan roemloos wilde afsluiten. Integendeel. Ik wilde juist alles op alles zetten om mijn afscheid zo mooi mogelijk te maken. Maar in het begin van de competitie gelukte niets. Ik heb er uren met trainer Happel over gesproken. Langzaam echter kreeg ik mijn zelfvertrouwen terug. Tegen Sparta scoorde ik, tot Ver- rassing van iedereen, twee doelpun ten. Dat was het moment waarop ik voelde dat ik terug was. Het hele elf tal leefde er door op. We voelden ons tegen PSV, FC Twente, Utrecht en Ajax zo sterk dat niemand bij ons er meer dan twijfelde of we wel kam pioen zouden worden. En nu zijn we dan kampioen. Een mooier en indruk wekkender afscheid van Feijenoord, ^^ïlTTERDAM Eén jaar na zijn onttroning als landskampioen I Feijenoord zich opnieuw aangediend als Nederlands sterkste %almacht. Haarlem, de reeds gedegradeerde eredivisieformatie, 14e naar nieuwe Europa-Cup successen hunkerende Rotterdam- rsr\ie\s meer in de weg leggen om ongehinderd op te stomen r Tiet nationale kampioenschap. Voor het forum van een uitver- jk stadion-Feijenoord dat gulzig het succes van de kampioenen 'rink, werd het beslissende treffen tegen de Haarlemmers af ge- als een minieme formaliteit. Het grote karwei was immers weken terug in het Olympisch Stadion al geklaard, toen Ajax igend en verdiend met 31 werd verslagen. 'ERDAM Feijenoord is inavond door de Rotter- bevolking uitbundig ge- ligd. Op de Coolsingel en op idhuisplein in het stadscen- speelden zich tonelen af, die n herinneren aan de ovatio- ontvangst. die de Rotter- se ploeg vorig jaar na het ilen van de Europacup en de ildbeker ten deel viel. n even over negen verscheen ampioensequipe op het bal van het stadhuis. 30 000 fans e Coolsingel en het stadhuis- juichten hun favorieten rtochtelijk toe. De politie had rerkeer via de Coolsingel in and met de huldiging van noord omgelegd. Een groot van de zondagavond deden in het stadscentrum door de jifme drukte verkeersproble- voor. Ijenoord werd om negen uur et stadhuis door het Rotter- se college van B. en W. ont- en. Het elftal had voordien triomfale tocht gemaakt door ïdam-Zuid en het stadscen- l Na de ontvangst op het luis ging de ploeg naar het I-complex, waar de .spelers ns een uitbundig feest nog door Feijenoord-leden en teurs werden gehuldigd. rijn toespraak tot de spelers et bestuur van Feijenoord zei eraeester Thomassen onder re: „U bent hier al verschil- - keren geweest en ik hoop u nog vele malen te ontvan- heer Thomassen bood de w een abonnèment voor alle ementen in het sportpaleis Bovendien kregen de spelers tinnen kan uit de gemeente- riete-ii mpt de inscriptie: jenoord landskampioen 1970- Wegens ziekte van de ^ter kregen alleen aanvoer- 'inus Israel en Ove Kindvall to In handen. de ontvangst op het stad ing het gezelschap naar de onstellingshallen van het '-complex op Rotterdam- Daar werd tot diep 'n de t door ruim 6000 enthousias- n carnavaleske stemming het geheven op het succes van idskampioen. Het voetbalseizoen '70-'71 dat pas op de laatste competitiedag zijn ont knoping beleefde zal de geschiedenis ingaan als het enerverendste van de laatste jaren. Feijenoord en Ajax, de supergrootmachten, werden geruime tijd geschaduwd door het verrassend sterk spelende ADO, het grillige Sparta, dat onder Georg Kessler een verademende metarmofose had on dergaan en in iets mindere mate door de miljoenenbrigade van PSV en FC Twente. Pas in de slotfase van de competitie dreef de werkelijke klasse van een Feijenoord en een Ajax aan de op pervlakte waardoor de titelstrijd een traditionele aangelegenheid werd tus sen Rotterdam en Amsterdam. Voor Feijenoord en trainer Ernst Happel in -X- Ove Kindvalls laatste treffer in Ne derland in beeld. Nadat Haarlemspe ler Houben binnen de beruchte lijnen hands had gemaakt, mocht de spits Feijenoords tweede treffer op het bord laten zetten. het bijzonder was het een hele ver ademing dat de ploeg in het beslis sende stadium van de competitie juist naar het ouderwetse niveau groeide. Een niveau dat Feijenoord als eer ste Nederlnadse clufb naar de glorie van de verovering van de Europa- en Wereldcup had getild. Daarna voelden de Rotterdammers zich ver zadigd, zij lieten zich elimineren uit Vreemde taferelen in de Kuip. Wim van Hanegem moet, staande tussen het ver opgedrongen publiek, de ingooi nemen. de strijd om de Europacup door het onbetekenende Roemeense UT Arad en sukkelden, zonder dat dit vee' puntenverlies ople erde, wat in de nationale competitie. De kritiek van het legioen dat juist bij Feijenoord zo'n grote rol speelt, begon te knagen aan wat eens eer sterrenformatie heette. Stilaan werd ook over de vervanging van Coen Moulijn, de 33-jarige linksbuiten ge sproken. Ook ove Kindvall, Feijen oords koningsschutter, kon weinig goeds meer verrichten sinds zijn doelpuntenproduktie stokte. Maar zie, juist op tijd, kon Ernst Happel, die voor de tweede maal in zijn carrière als trainer een ploeg naar de landstitel leidde, Feijenoord uit zijn impasse halen. Het terugke rende zelfvertrouwen van de Rotter dammers die over een middenrif van wereldklasse (Van Hanegem, Jansen en Hasil) beschikken en het precies op tijd naar vorm groeiende duo Kind- vall-Moulijn leverde ten slotte het zo vurig begeerde kampioenschap op. Wellicht had Haarlem er ooit van gedroomd dat het de Rotterdammers de weg naar de titel kon versperren. Maar toen Feijenoord met zenuwen als trommelvliezen zo strakgespannen na 25 minuten vai de scheidende Kindvall uit een pass van Coen Mou lijn de eerste opening vond, ontspan de de ploeg zich ietwat. Ze schiep zich toen herhaaldelijk aantrekkelijke scoringskansen, pas echter uit een omstreden waarneming van de zeer matig vonnissende scheidsrechter Van der Kroft hij kende Feijenoord een strafschop toe, toen Kindvall bij een auel met Hou ben de bal tegen de arm van de Haarlemmer schoot werd het 20. De Zweed bracht uit de strafschop zijn totale produktie op 24. Een pro- duktiviteit die hem opnieuw de lau weren van nationaal topscorer be zorgde Feijenoord had daarna gemakkelijk de marge kunnen vergroten, maar de weinig inspirerende tegenstand van de Haarlemmers, en de wetenschap dat de verovering van de titel een uitgemaakte zaak was gaf de Rotter dammers een geruststellend gevoel. Al werd dan in de verdediging waar Wim Jansen de positie van de gebles seerde Israel innam, krampachtig en nerveus gespeeld. Laseroms beging tegenover de actieve De Goede over treding op overtreding. Als Haarlem, vooral in de tweede helft over een koelbloedige aanval had beschikt, zou Feijenoord nog door de diepste diep ten zijn gegaan. De Goede, De Wolf en Burgers manoeuvreerden zich een paar maal in de meest perspectiefvol le posities, .zonder dat zij echter kans zagen een spoor van verbijste ring bij Feijenoord en het al hele maal in feeststemming verkerende le gioen te veroorzaken. Wim Jansen: „We waren van het begin af aan vreselijk zenuwachtig. Ik durfde zelfs geen enkel risico te nemen. Zelfs toen het 20 voor ons stond, had ik gewoon angst mee naar voren te trekken. En Franz Hasil, die vandaag voor drie jaar bijtekent: „Haarlem mocht zich dan enkele goe de kansen scheppen, ondanks alle ze nuwen zouden we ons nooit door deze tegenstander hebben laten verrassen". Slordig Feijenoord waande zich in een saaie en vervelende tweede helft zo zeker van zijn zaak dat zelfs Van Hanegem zich veroorloofde slordig te centeren. Boskamp, Wery en Kindvall vuurden weliswaar regelmatig rich ting doelman Poldervaart, de overtui ging was er echter uit. En terwijl de duizenden zich opmaakten om de kam pioenen te bejubelen, braken vier mi nuten voor het einde de eerste feest vierders door de geopende hekken en het kordon van suppoosten heen. Binnen een minuut waren spelers en scheidsrechter totaal verdwenen in een zee van uitbundige Feijenoorders. Het mag een wonder heten dat na tien minuten het speelveld weer vrij kon worden gemaakt voor de meest tumultueuze slotfase die Haarlem zelfs nog een doelpunt opleverde toen De Goede een door invaller Koopman in eerste aanleg tegen de lat gescho ten bal achter Treytel duwde: 21. Daarna kon echter een bevrij dende jubel losbarsten en had trainer Ernst Happel zijn zin. Feijenoord was kampioen. Hap pel: „Na de wedstrijd tegen Sparta (41) wist ik dat we het zouden redden. De mentaliteit en het karakter van de ploeg heb ben dit succes mogelijk gemaakt. ROTTERDAM Voor de eer ste maal in de voetbalgeschiede- heeft een burgemeester getracht een uitzinnige voetbalmenigte die vier minuten voor "het einde van Feijenoord Haarlem door de ontgrendelde hekken van het sta dion het veld was opgestroomd tot bedaren te krijgen. „Hier spreekt de burgemees ter van Rotterdam, gaat u alstu blieft dames en heren van het veld af. Wanneer u dat niet doet. is Feijenoord geen kampioen en kan er vanavond geen feest wor den gevierd". Burgemeester Thomassens via de microfoon uitgesproken smeekbede werd echter in het tu mult niet gehoord. Pas toen het publiek op de tribunes oen krij send gefluit aanhief tegen de dol drieste supporters op net speel veld, werd langhaam het groen van de .grasmat zichtbaar en kon de strijd worden hervat. In de vier resterende minuten scoorde Haarlem zelfs .nog een te gendoelpunt. Na het eindsignaal vluchtte de Haagse scheidsrechter als een hazewind naar de cata comben van het stadion. „Ik kon niet anders dan de reglementen hanteren", legde hij later in rus tiger sferen uit. „Er moesten nog vier minuten worden gespeeld. Ik kan en mag geen rekening met het publiek houden." DEN HAAG feijenoord, dat gis teren met her behalen van de lands titel tevens afscheid van de succes volle Zweedse spits Ove Kindvall nam zal het komende seizoen de be schikking hebben over Lex Schoen maker. De Hagenaar, die in ADO af wisselend in de spiis of achter zijn voorhoede speelde, heeft zich vorige week op de transferlijst laten plaat sen. Met de transfersom van Soenma- ker, die gisteren in e strijd tegen PSV het enige doelpunt voor ADO scoorde, zou ongeveer drie ton zijn gemoeid. Dick Schneider, de man die in de sleutelwedstrijd tegen Ajax zijn gewicht in goud waard bleek, wordt na het behalen de landstitel door de Feijenoord-jeugd op de schouders genomen. van het legioen en van Nederland kunnen mijn vrouw en ik ons niet voorstellen. Leegte De leegte die Ove Kindvall bij Feijenoord achterlaat stelt manager Guus Brox en trainer Ernst Happel voor levensgrote problemen. Manager Brox heeft de afgelopen dagen nog intensieve pogingen in het werk ge steld de Zweed van gedachten te doen veranderen. Tevergeefs. Wie zal komend seizoen de plaats van de produktieve Kind vall innemen. Feijenoord lonkt naar Jan Mulder, Anderlechts talentvolle aanvalsspits. Mulder is bereid terug te keren naar Nederland, maar de Belgische eredivisieclub heeft zijn finan ciële verlangens zo hoog opge schroefd dat Feijenoord nog aar zelt de knoop door te hakken. Dat Jan Mulder niettemin vol gend seizoen de kleuren van de landskampioen draagt, moet haast wel worden aangenomen. Het legioen eist het. En dan gaat zelfs het schatrijke Feijenoord jf. Feijenoords eerste treffer. Gescoord door Ove Kindvall, de Rotterdamse aanvalsleider die naar zijn vaderland, Zweden, te- door de knieën. rugkeert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9