Residentie Orkest sloot seizoen af open huis met Arjos-raad: opnieuw samenwerking zoeken \Wt progressieve drie commentaar Progressieven sluiten zich op twee fronten aaneen VVD faalde, zeggen liberale jongeren H Israël overvalt Libanees dorpje Brand verwoest kasteel Filosofen Utrechtse Hema snel ontruimd Den Uyl: Aj ax hoorde in paleis op de Dam 7 MAANDAG 7 JUNI 1971 Van onze parlementsredactie) raad meent dat de Christelijke voordat het zover is, opnieuw pogen tot samenwerking met ogressieve drie (PvdA, D'66 en te komen. Die samenwerking —"Tian na de nieuwe verkiezingen P" geëffectueerd. Dit heeft de jaad in een zaterdag in Utrecht iarde resolutie uitgesproken. in dit besluit vervatte stand vrijwel identiek met dat in verklaringen van het Arjos- istuur. Dit was er de reden it 19 van de 41 aanwezigen te resolutie stemden, omdat zij irbodig vonden. „Op deze ma- je iedere week tijdens de iformatie wel met een verkla- voerde een der tegen aan. s-voorzitter Gerrit van Dongen echter dat de verklaring erg ■was omdat de AR vandaag be tter de eventuele vorming van iajfpartijen-kabinet bestaande uit jistelijke drie, de WD en DS'70. 743+ derde aflevering van de 'K-serie „Linker wang <ang" zagen we gisteren het [ijke gebeuren. Het thema 'iter in onszelf". Dat had be- op de twisten in Noord-Ier- ''rogrammamaker Hofstede soort Ulster te hebben ge- in het plaatsje Fijnaart A V Bomdat ook daar sprake is van testantse meerderheid tegen- i katholieke 'minderheid. Eerder op de dag nam de Arjosraad na lange beraadslagingen een resolu tie aan over de Zuidmolukkers in Nederland, waarin onder meer wordt aangedrongen op een eigen rechtsper soon, een officiële vertegenwoordiging en een uitgebreid onderwijs en maat schappelijk opbouwprogramma voor de Zuidmolukkers. BEIROET Vanmorgen vroeg heeft een Israëlische patrouille de grens met Zuid-Libanon overschre den en in het dorp Ra mi a twee hui zen opgeblazen, zo wordt uit Beiroet vernomen. Er waren geen doden of gewonden. Voor men het dorp binnendrong hadden de Israëli's er een aantal ba zookagranaten op afgevuurd. Het was .het derde incident van dergelijke aard in drie dagen tijds'. Van een verslaggever ROOSTEREN Het uit de zeven tiende eeuw daterende kasteel van het Zuidlimburgse Roosteren is zater dagavond grotendeels door brand verwoest. Het fraaie kasteel (dat op de rijksmonumentenlijst staat) had voor het grootste deel behouden kun nen worden indien de brandweren van Roosteren en Susteren niet te kampen hadden gehad met een te la ge waterdruk. Daarom moest de brandweer van Sittard te hulp ko men, maar toen die kwam was er geen redden meer aan. De oorzaak van de brand was gisteren nog dui ster en ook de omvang van de schade was nog onbekend Het kasteel was eigendom van de heer Van Wijlick uit Venlo. Van een onzer verslaggevers ODIJK/AMSTERDAM Twee 'progressieve' acties zorgden dit weekend voor nieuws: in Am sterdam werd zaterdag het werkverband van progressieve christenen opgericht en in Od|jk besloot een aantal leden van de PvdA, D'66 en PPR, voorname lijk Nieuw Linksers, als een 'soort 'Nieuw Progressief' actief te worden in de linkse combi natie. HOOFDDORP Het boven de groentezaak gelegen woonhuis van de familie C. Smits aan de Kruisweg in Hoofddorp is zaterdagmiddag door brand verwoest. De schade wordt ge schat op 60.000 gulden. Van een verslaggever heer D. N. M. van Wees, op het DALFSEN De VVD heeft in Dalfsen gehouden zomercon- bij de Tweede Kamerverkiezin- gres van zijn organisatie, gen gefaald. Tot deze conclusie kwam de voorzitter van de li berale jongerenorganisatie Vrij heid en Democratie (JOVD), de tweede aflevering van het in- onaal filosofen-project (NOS) aan, hoe concreet de formule et programma is, terwijl de illende onderdelen nog hele- zo buitengewoon niet zijn. Het dat daarvan de oorzaak zou n zijn, moet een zeer grondige ireidijig zijn geweest. Daardoor lt waarschijnlijk mogelijk zijn It, zowel de filmportretten, de ®an dr. Nauta en de debatten goed op elkaar afgestemd te opzienbarende was dat Arne I die in de voorfilm „Boerend" Iale visie kracht bijzette, nauw- I paste op de Arne Naess, die icifersdoosje of een ander on- fp op de discussietafel gooide n tegenstander een gebrek aan visie duidelijk te maken. Op manier paste het wat on- Jhtelijke interieur uan Sir Al- iyer bij diens bekentenis, dat (ak tweemaal naar woorden >eken. Als je dit gesprek zou vergelijken met het eerste, is dit levendiger en werd wat Ier gevoerd. We kregen de hi- lat Fons Elders in dit gesprek beter tot zijn recht kwam, ie zijn grapjes. Het zal bij de j ide uitzending interessant zijn ie gaan of het programma terk blijft, ook als er minder /egenieke filosofen aantreden. j ons niet [vergissen zal dat l)ks iets uitmaken. dag konden we voor de laatste i dit seizoen constateren dat 'én ban de Acht" (VARA) tot ramma's met gouden formules orden gerekend. Gek genoeg (et enigszins te maken te heb- t het filosofenproject. Ook hier kennen van de deelnemers rol. Omdat het de keer was, zaten de winnende .D|^>an het afgelopen seizoen op AKK>te rijtje. We kenden er maar 't terug. En dat zou ongeveer nen kloppen met vakantie, vrije dagen. Het zal bekend- de deelnemers moet tenmin- veel hebben bijgedragen tot is van het programma als de die er in optreden, levering van zaterdag werd ld gedaan aan de winnares. Ier van dertien kinderen, die met vakantie was geweest, een VARA-vakantie naast ende band-werk, dat zij al had gesleept. „Open Het even te zijn teruggekeerd. DEN HAAG Een klassieke happening met niet minder dan dri^ëneenhalfduizend deelne mers; dat was het beeld van het Haagse Congresgebouw, zater dagavond met acht verschillende evenementen, door het Residen tie Orkest aan de burgerij aan geboden. Een gratis muzikaal spectakel, waarbij en oud en jong aanwezig was, van maxi- tot hot-pants. Het was niet alleen een voortreffe lijk idee dit open huis ter afsluiting van het winterseizoen te organiseren, het is bovendien voor meer dan hon derd procent geslaagd. Het Residentie Orkest was op deze avond een mobiel ensemble, dat uiteenviel in hopen van verschillende samenstelling. In de Grote Zaal leidde Jan Stulen, ririgent van het Nederlands Balletor kest, een programma van licht klas sieke werken met Willem Noske ais solist. Het ongewone mocht dan van invloed zijn op de prestaties, het ent housiasme van het publiek was groot. Om negen uur nam Hans Vonk de leiding over voor weer een nieuw pu bliek met werken van Strawinsky en Milhau.d Gezien de bissering viel het geheel bij het publiek in de smaak. Ook Toos Onderdenwjingaard kreeg een ovatie. EEn geheel andere muzikale wereld in de Carousselzaal met een schots en scheef opgestld publiek, een cabaret- verlichting en een ongedwongen In Fijnaart lagen de godsdienst twisten echter niet op straat. Zelfs pogingen v an de burgemeester om iets naar de oppervlakte te krijgen, faalden. Op die manier viel de gepro jecteerde tekst „Ulster in onszelf" nogal in het water. Vraagt men het ons, dan had men het project-Fij naart beter kunnen vervangen door Feijenoord. Wanneer Hofstede zich gisteravond op de tribune van deze voetbalvereniging had neergezet, ge stoken in Ajax-kostuum, luidkeels de bekende liederen zingend, dan had, hij de polarisatie aan den lijve kun nen voelen. Hij had hetzelfde in Am sterdam kunnen ondervonden de vorige week, maar dan in Feijenoord dracht natuurlijk. C. J. L. sfeer. Werken van Peter Schat en Kurt Weill vormden de inleiding tot het meest wonderlijke onderdeel van deze avond: een muziekwerk voor twee spelers met elektronica, het had bar weinig met muziek te maken, maar het was wel een werk om al deze ruisende, krakende, fluitende, haperende en piepende geluiden te produceren. Slechts weinigen en dan nog met sterke trommelvliezen, hiel den het een half uur vol. In dezelfde zaal tenslotte de sopraan Liliana Poli en een aantal instrumentalisten in onder andere liederen van Strawins ky: een herademing. De beroepsluisteraar kreeg op deze avond een tour de force te verrichten. Ook in de Sweelinckzaal twee pro gramma's met voornamelijk Franse werken van onder andere Foulenc, Gounod en Milhaud. De belangstel ling voor dit onderdeel was opvallend groot, de uitvoerenden met de bariton Ruud van der Meer en de hoboist Frank Minderaa als solisten, hadden een bijzonder dankbaar publiek. Aan het slot van de avond een vol le Grote Zaal voor het muzikale uit roepteken, namelijk een herhaling van de hoogtepunten. En bij dit alles mag niet onvermeld blijven, dat de Harmonie „St. Michael" uit Thoorn in de pauzes de diverse onderdelen van het veelzijdige geheel aan elkaar koppelde. Adr. Hager Van onze correspondent UTRECHT De HEMA-vestiging aan de Oude Gracht in Utrecht is zaterdagochtend even na half elf in allerijl ontruimd omdat er brand was uitgebroken in het magazijn in het souterrain. Een grote hoeveelheid verpakkings materiaal die daar ligt opgeslagen vatte vlam en zorgde voor een grote rookontwikkeling. De oorzaak van de brand is vermoedelijk onvoorzichtig heid met vuur door een personeelslid. De Utrechtse brandweer rukte met vol materieel uit, met recente waren- huis-branden in het buitenland voor ogen geen risico nemend. Na drie kwartier was men het vuur meester. Zaterdagmiddag kon er weer publiek in het warenhuis worden toegelaten. Daar alleen emballage-materiaal ver brand is valt de schade nogal mee. I. NCRV: 18.30- ïuws. E.O.: 19.00 Ge- ïziek. 19.25 Reformatie 1, lezing. 19.35 Kerk- iek. 19.-10 Geloven van- NCRV: 20.00 Geen informatie over jn opvoeding. 20.20 ssieke gewijde muziek 21.10 (S) Moderne or- lek (gr) 21.35 Werking Tim IQH ."IV Wv -I.ktuit.lt. Met liedjes het land in - ver- Nieuws). 17.00 Overheidsvoor- volg. 22.25 Ander Nieuws. NOS: lichting. KRO: 17.10 Voor de Wolfgang Amadeus Mozart 1. Symphonle nr. 25: 2. Concert voor piano en orkest nr. 22.30-22.35 (K) Journaal. kleuters. 17.15 Hai!: jeugdpro gramma. Politieke partijen: 18.00 18.19 Uitzending van de PvdA. Joseph Haydn ..Die Jahreszei- De gezellen van de Blauwe Hilversum n. AVRO: 7.00 ten". Meeuw, jeugdfeuilleton (6). Nieuws en ochtendgymnastiek. Sporttrlbune.Sü Frans: Zoeklicht. 19.39 Mede- teman). 8.50 delingen en weerberichten. 19.45 NOS: 9.00 Uitgebreide repoi Nieuws. 20.10 Maigret cn de tage. 9.35 Waterstanden. zakkenroller, tv-spel. 21.30 De- de publlciteits- ^lezing. 21.55 (S) Jazz- journaal STER: NCRV-Vocaal en solisten. 23.25 (S) en moderne muziek 5-24.00 Nieuws. Nederland I. NOS: 18.45 (K) lm en de leeuw. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal STER: 19.00 (K) Re clame: VARA: 19.05 (K) Pipo op Bizarra. TV-serie voor de kinderen. 1930 (K) Coronation Street, TV-feuilleton. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. VARA: 20.20 (K) Zelf bat. 22.20 Nieuws. Hilversum NCRV: 7.00 groen- Morgenwijding. ijs Muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten). 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Radiojournaal. NOS: 13.30 Den Haag vandaag. 13.35 Spiegel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. 14.05 Jazz uit de jaren 1935-1955. 14.30 (S) Promenade orkest. 15.00 Van II. AVRO: 18.00 18.11 Radiojournaal, verbind u door uw kind zwemmen leren - les Nieuws. 7.11 Het levende woord, ta-ta tot totale taal: het leven 20.30 (K) Ironside. TV-film. 21.20 (K) Goed voor een glim- klassieke muziek lach, cabaretprogramma van Horen - imn '«li, MuareipruBrdinma van noren cn zien; <-ou ,o ik ,e? Herman van Veen. 21.55 (K) 7.32-7.50 Hier en Nu: Achter het Nieuws. 20.20 (K) teiten). 8.00 Nieuws. 8.11 Te Uitzending Stichting Socutera. Deum Laudamus (gr). Singers. 19.1^5 nstrumentaal kwartet. J30 Nieuws. RVU: 19.35 NOS bron van cultuur- NOS: 20.15 ABC in oe, documentaire. J Minder bekend bui- J repertoire. 21.40 Gam- alpha en beta: recente i in de wetenschap. H: Sextant. 22.30 22.40 Mededelingen. Radiojournaal. (St Metro's Mid- ic: licht muziekpro- L 23.55-24.00 Nieuws. (K) Journaal. TE- Nieuws. 8.32 (S) Voor de huis- LEAC: 22.40-23.10 Sterrekunde vrouw. - les 14 (herh.). in de taal. AVRO: 15.10 Mu- (735 ziekmiddag, waarin om 15.10 zien: 730 Nieuws. fS) Nieuwe grammofoonplaten actuali- met toelichting: 1.6.00 Nieuws: 16.03 Alert: op het vlak van muziek en maatschappij: 16.32 (S) Spaanse muziek van de (9.00-9.10 Gymnastiek 13e tot de 20e eeuw (V); 17.00 voor de huisvrouw) 9.40 Internationaal Gitaarfestival Schoolradio. 10.00 Bijbelse ver- Beverwijk 1971. 17.30 Brabant Nederland ii. NOS: 18.45 (k) kenningen. 10.15 Gouden stem- Journaal. 17.55 Mededelingen. Tim cn de leeuw. STER: 1830 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 (K) Re- uit een Operamuziek Nieuws. 11.03 voorbije Hilversum iii. VARA: 9.00 ramuziek Nieuws. 9.03 Plaatjes voor de clame. NOS: 19.05 Kijken naar (verv.) 11.15 Voor de zieken, pep. 10.00 Nieuws. 10.03 Eks- 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 pres: licht platenprogramma. (S) Van twaalf tot twee (1232 11.00 Nieuws. 11.03 Een opval- Wij van het land: 12.26 Mede- lend vroliike gevarieerde visi- PF delingen t.b.v. land- en tuin- te. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws clame. NOS: 20.00 (K) Jour- bouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Ac- 13.03 De Eddv Becker Show n r. a 1 5TPR - OA 1 5 V RMl.mn to AA t *0 At Tl.1ao mofoonplaten- programma 'Draadomroep naai. STER: 20.15 (K) Reclame. NCRV: 20.21 (K) Met liedjes het land in. 21.15 Hier en Nu: actualiteitenrubriek. 21.40 (K) tualiteitcn: 13.00-13.05 Raden maar 14.05 Schoolradio. 1430 (S) Interlokaal: muzikaal (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix: rijp en groen Volgens de heer Van Wees heeft de uitslag van de verkiezingen de hoop dat de WD ooit zal uitgroeien tot een grote volkspartij doen weg vloeien. Hij bekritiseerde het nage streefde doel: de samenwerking met de confessionele partijen in een rege- ringsaccoord na de verkiezingen. Vol gens de JOVD-voor^itter moet het worden betreurd, dat de WD zich niet heeft losgemaakt van de confes sionele partijen en niet volledig on afhankelijk de verkiezingen is inge gaan. Voor de kiezer, luidde zijn con clusie, bestond er geen verschil tus sen de WD en de confessionele par tijen en de WD heeft „geen moment getracht aan de kiezer duidelijk te maken dat er wel degelijk belangrij ke verschillen zijn, die niet zo maar weg gewuifd kunnen worden." De heer Van Wees vond ook dat een wat kritischer beschouwing van het beleid van het kabinet-De Jong met name ten aanzien van het loon- teleid en de inflatie-bestrijding op zijn plaats zou zijn geweest. Dat zou zijns inziens tot een beter uitgangs- -unt voor het liberale urgentie-pro gramma hebben geleid. HILVERSUM Dat Ajax bij terugkeer van de Europacupfina le niet is ontvangen in het paleis op de Dam, vindt PvdA-fractie- leider Den Uyl een vreemde zaak. Hij overweegt deze kwestie uit te zoeken, bijvoorbeeld door schrif telijke vragen aan de regering. De heer Den Uyl vindt de ont- vangsten van de Ajaciedën op Soesidijk en in de Stadsschouw burg nl. in strijd met het stand punt van de regering dat het pa leis op de Dam meer moet wor den betrokken bij publieke ge beurtenissen. Als er ooit een pu blieke gebeurtenis in aanmerking zou komen, dan deze gebeurtenis met Ajax", aldus de }}eer Den Uyl zaterdag in het Vara-radio- programma „Dit is het begin". Het werkverband van progressieve christenen is in eerste aanleg bedoeld als een beraad van christenen die bij de verkiezingen van 28 april tot een progressieve keus kwamen. Er is een actiecommissie samengesteld die be staat uit de initiatiefnemers K. D. Dorsman (PvdA), drs. J. P. Feddema (Evangelische Solidariteitspartij), H. Jongedijk (D'66), dr Th. A. M. van Kleef (PPR) en ds. E. Pijlman, (gere formeerde predikant te Amsterdam), aangevuld met personen uit PvdA, D'66. PPR. ESP en PSP en onder meer met ds. L. H. Ruitenberg (her vormd) uit Den Haag. De groep die in Odijk bijeen was, is er ongerust over. dat de linkse combinatie en uiteindelijk de pro gressieve volkspartij niet ver genoeg zullen gaan. Na een langdurige dis cussie werd men het er in Odijk over eens, dat de maatschappelijke ver nieuwing voorrang moet hebben. Een groepje van tien man. acht Nieuw Linksers, de D'66-er Van der Zande en PPR'er Coppens zou een manifest opstellen. Daarin zou een omwenteling van economische, auto ritaire en nationale machtsstructuren worden voorgesteld. Het is de bedoe ling, dat in de discussie over de maatschappijvernieuwing ook allerlei buitenparlementaire actiegroepen worden betrokken. Het manifest en de latere discussies zullen een aantal concrete doeleinden moeten opleveren aan de hand waar van men de politieke resultaten kan toetsen. Partijbelangen zullen aan de realisering van deze doeleinden on dergeschikt moeten worden gemaakt. Vanavond te zien Nederland 1 VARA 19.05 Pipo op Bizarra 19.30 Coronation Street 20.30 Ironside 21.20 Cabaret Herman van Veen 21.55 Achter het Nieuws NEDERLAND 2 NCRV 19.30 k Zo moeder, zo dochter 20.21 Met liedjes het land in 21.15 Hier en nu 21.40 Met liedjes het land in (vervolg) Vanavond te horen HILVERSUM I NCRV 19.00 uur EO: geestelijke muziek, Re formatie en reveil, Bijbelstudie 20.00 uur Geen kinderspel, inf. over onderwijs en opvoeding 20.20 uur Te Deum, klassieke gewijde muziek 21.35 uur Werking en invloed van de publiciteitsmedia, lezing 21.55 uur Jazz-time 22.40 uur Literama 23.00 uiir NCRV-Vocaal Ensemble, daarna Klankjuwelen HILVERSUM II NOS 19.15 uur (AVRO) Kwartet Henk Ei kerbout 19.35 uur (RVU) Mobiliteit: bron van cultuurverrijking 20.15 uur A-B-C- in Kathmandoe, do cumentaire 20.45 uur Buitenlands repertoire 21.40 uur Gamma, recente vorderin gen in de wetenschap 22.55 uur Metro's Midnight Music: licht muziekprogramma 168 "We cijden niet naar de Kleine Locbjanka", zei de ondervragings officier. "Niet - naar het dodenschip?" vroeg Alexander Berckheim hees. Er begon weer een sprankje hoop in hem te gloeien en zijn hart sloeg snel en hard. "Nee." "Waarom zegt u mij dat nu pas?" "Ik had geen reden om het u eerder tv zeggen 1" "Hoort dat er ook bij?" vroeg Alexander Berckheim; een opwel lende bitterheid en woede, een onmachtige, wurgende woede knepen zijn keel dicht. De ondervragingsofficier gaf geen antwoord. De auto bleef voor de poort van de gevangenis staan. De Tsjeka- beambte aan het stuur toeterde. "En - waar rijden wij dan wel heen?" vroeg Alexander Berck heim, toen hij dacht dat hij zijn stem weer in bedwang had. "Naar het Kremlin", zei de ondervragingsofficier. "...In een donkere, stormachtige nacht kwam Bojar Stepan, ge naamd 'Kotsjka', met zijn gevolg aan de oever van de Wolga aan en schuilde in een jachthut voor het noodweer. De storm trok voorbij en de morgenzon kleurde de toppen van de berken en de dennen rood toen Bojar de hoorn liet blazen en de jacht aankondigde op de ever, die in deze omgeving huishield. Nauwelijks waren de tonen van de hoorn weggestorven of de wild snuivende reusachtige ever kwam uit het Tcreupelhout gestormd. De jagers dia bij de aanblik van het dier de moed in hun schoenen voelden zakken, wilden al op de vlucht slaan, toen de vleugelslag van een geweldigv. twee-koppige adelaar de hemel verduisterde. De adelaar schoot naar beneden, greep de ever met zijn geweldige klauwen, droeg hem naar de heuvel aan de oever van de Moskwa en haar zijrivier, de Njega- linnaia en scheurde hem daar in stukken. Diep onder de indruk van deze bijzondere gebeurtenis besloot Bo jar op deze heuvel een dorp te bouwen en dat zijn naam te geven, Koetsjakowo Na het begin van de bouw had Bojar een bijzondere droom, zo vertelt de legende verder. In plaats van zijn dorpje zag hij een onmetelijk grote stad op de heuvel echter waar de twee-koppige adelaar de ever had ver scheurd verhief zich een machtige vesting met witte, met tin be klede muren. Gouden daken en ontelbare koepels staken af tegen de hemel, kerken, zo groot als tot dan toe nog geen mensenoog had ge zien, en dikke muren, als bescherming van de vesting tegen aanstor mende vijanden In het jaar 1147 behoorde Koetsjkowo al toe aan de vorst Joery Dolgoroeky, wat ongeveer betekent 'lange vinger'. Men gaf hem die naam omdat hij in zijn Iandhonger met 'Ipnge vingers' zelfs zo ver ver wijderde steden als Kiev en Nowgorod in zijn macht probeerde te krijgen. Daarbij ging het bepaald niet zachtzinnig toe: Koetsjkowo bijvoorbeeld, kreeg hij in zijn macht doordat hij de stichter eenvou dig liet vermoorden. Om echter niet voortdurend aan de ongelukkige Bojar te worden herinnerd gaf hij de nieuwe nederzetting een andere naam en noemde haar naar de rivier waar zij aan lag: Moskwa. Op de heuvel van de legendarische twee-koppige adelaar liet vorst Dolgoroeky een vesting optrekken (Kremlin in het Russisch). (WoimIi vervolgd) Smidje Verholen en de veedieven van Texas 72: „Wat mot ik nou met die balk?" riep Jantje. „Mot dat touw d'r af?" „Dat touw blijft er netjes aan!" riep de geheimzinni ge stem. „Doe wat ik zeg en zet het balkje netjes dwars tegen de losgesne den spijlen. Zodra ik tot drie geteld heb. beginnen jullie zo hard je kunt te gen die balk te duwen. Gesnapt?" „Laa mij maar duwe, Sjail". zei Jantje. „Jij gaat bokkie staan. Ik ken dan meteen naar buite kijke en een ooggetu'igeverslag geve van wat er gebeurt. Gompie, zeg! Die snurkert zit op ze knol en heb het touw an de zadelknop vastgebonde. Nou telt-ie tot drie..., ja! Vooruit, jonge! Trekke! Ik duw wel!" Aangevuurd door Jantje begon de zwarte cowboy ja, die was het, die de bevrijding van Jantje en Sjarl had voorbereid! zijn wilde mustang op te hitsen en yippie ahyeeü! Ja hoor. het edele dier trok en troken daar konden .de bijna losgesneden tralies natuurlijk niet tegen. Onder hevig gekraak braken ze los uit de harde, eikenhouten omsluiting „We benne vrij, Sjarl!" riep Jantje. „Klim jij nou het eerst naar buite, want jij bent de dunste. Dan haal je onze edelmoedige mensereddert erbij en dan hijse jullie tweeë mijn d'r ook uit." „les koed, ies koed," glchelde Sjarl, en in een wipje had hij zijn magere lijf naar buiten gefrommeld. „Kijk, kijk," lachte de zwarte cowboy fijntjes. „Daar hebben we zowaar ons lieftallige verpleegstertje. En wil meneer de baron nu ook maar zo vriendelijk zijn naar buiten te klauteren?" „Graag, makkert," gromde Jantje en hij stak begerig zijn handen naar de vrijheid uit. „En wie ben je dan wel, as ik zo vrij mag weze? „Niet zo nieuwgierig, meneer de baron", lachte de cowboy. „Eerst vliegensvlug naar veilige oorden, waar dikke sheriff Fatty U nooit van zijn leven zal kunnen Vinden middagmagazine (16.00-16.02 op alle toeren. (17.00 Nieuws), FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7