Cholera bedreigt W achtmeester doodt meisje l. Jlan rijdt Verkeerde V/baan op: 12 doden sraël en Egypte zijn ;ereed voor de strijd'"' SAIGON SNOERT ACHT KRANTEN DE MOND Wet op bezitsvorming 1 juli in werking Al minstens achtduizend doden era sS#*' Man overleden na val in het water Juristen Nixon geen moordenaar Persraad tegen wet op redactiestatuut Kantoorbediende meldde zich Steenkamp: zieken fonds met eigen risico, hogere collegelden Twaalf gewonden bij ontploffing op schip Vijf-partijen kabinet 5 MAANDAG 7 JUNI 1971 CALCUTTA (AP, Reuter, UP1) De clio- 1 era-epidemie die in India is uitgebroken on- der de Oostpakistaanse vluchtelingen heeft al aan minstens 8000 personen het leven gekost en bedreigt Calcutta. Dit hebben goed ingelichte zegslieden in Calcutta meegedeeld. Meer dan tienduizend Oostpakistaanse vluch telingen liggen met cholera in kampen in Wes1.- Bengalen. Een onbekend aantal patiënten be vindt zich elders in India. istpakistaanse cholera-pa- art en zijn al aangetroffen +ot lm~ 9 km van Calcutta. Gevreesd da de cholera, die door bacil in het drinkwater n dht overgebracht, ook deze bevolkte Indiase stad zal !en. Indiase artsen en de regering machteloos wegens een ernstig t aan geneesmiddelen en inen- nateriaal en personeel. Vele itelingen hebben zich bovendien iet oog van de Indiase autoritei- nttrokken en zwerven ergens in -Bengalen rond, met of zonder zware regenval van de moesson t aan de cholera-epidemie nog e ziekten toe te voegen. Ge- bij ;d wordt dat nog vele vluchtelin- ïet slachtoffer zullen worden van Danïpntsteking, tyfus, vlektyfus en oop, met op de achtergrond de s'hu ;durende dreiging van de hon- )od. olleJ liase grenstroepen hebben een van de grens met Oost-Pa- n afgesloten om te verhinderen 23 jnog meer vluchtelingen uit dat ubeiwd het land binnenkomen. Ook ^arfJost-Pakistan is cholera gemeld. .geheime zender „Vrij Bengalen" gemeld dat minstens enige hon- >n mensen aan cholera in Oc;.- a i stan zijn overleden. Cholerapa- :n zouden daar zonder enige me rg." ïe behandeling op hun dood n ten. Na hun overlijden zouden 'Q iet worden begraven. Familiele- n H van den 3. v 'RECHTOp de rijksweg irc0iinrijn-Arnhem zijn bij de Gale- >ranerburg zaterdagavond twee men- r ei>m het leven gekomen. De 55-ja- v j tandtechnicus W Nekkers uit rt, fbt reed, komend uit de richting nem na de Galecopperbrug de feerde rijbaan op. Hij botste oo nte; uto van de 62-jarige W. J. Sohef- 20j jt Den Haag die met zijn caravan Pla eg was naar zijn vakantieadres. J VI leide bestuurders waren op slag it e de 62-jarige mevrouw Seheffel ernstig gewond, haar dochter en a G inzoon kregen liöhte verwondin- De brandweer moest de slaohtof- Be der bÜ verkeersongelukken Jan ,cven sekomen: Klaas van der nner <19 ^aar* u,t Niekerk- Gronin- M. Schuurman (14 jaar) uit lem, Brons (19 jaar) uit Nij- Johan van Dijk (zeven jaar) uit A nnaparochic, Gerrit Weurding rt, jaar) uit Beilen, Hendrik Klaas i; Je 8tra <zeven jaar) uit Oost Stcl- m erf, Th. L. M. Reinink (29 jaar), )ron buw B. a. G. Beimink-Vaars uit u vn' S. Ricnstra (77 jaar) uit Op- ;ienJulien. N. Heinen (15 jaar) uit Ol- aorn^ek, J.H.B. M. Huysmans uit De Rekoert uit Lopik. loeki illiei e wrakken bevrijden. den vluchten in paniek weg, zodra de cholera zich vertoont, zo is gemeld. Grenzen dicht De Indiase autoriteiten, die vrezen dat de cholera de stad Calcutta be reikt, hebben nu de grens bij Sikar- poer in Nadia laten afsluiten. De 95 km lange weg tussen Sikarpoer en Krisjnagar, de voornaamste stad in het district Nadia ligt bezaaid met lijken van dholera-sladhtoffers. Vol gens waarnemers is de maatregel in Sikarpoer weinig meer dan een wan hoopsgebaar. Vanuit Phoelbari op 65 km van Krisjnagar stromen de vluchtelingen nog steeds toe. Alleen zaterdag al kwamen meer dan 10.000 Oostoaki- stani's de grens over. Het totaal aan tal Oostpakistaanse vluchtelingen in India wordt op meer dan vier miljoen •geschat. De Indiase minister van buiten landse zaken Swaran Singh is giste ren in Moskou aangekomen om de aandacht te vestigen op de onmoge lijkheid dat India alleen zorg draagt voor de miljoenen Oostpakistaanse vluchtelingen. Singh zal naast Mos kou, Bonn, Parijs, Ottawa, Washing ton en Londen bezoeken. Indiase functionarissen hebben alie landen in de wereld dringend opge roepen op korte termijn hulp te zen den. Kolonel Pran Nath Loethra, de coördinator in India van de vluchte lingenhulp-programma's heeft ver klaard dat er tenminste 50.000 flessen zoutoplossing nodig zijn voor de cho- lera-patiënten Cholera is in vele gevallen dodelijk omdat de lijders eraan in feite uit drogen. Het tekort aan lichaamsvloei stof en zouten wordt aangevuld door de zoutoplossing, die via de aderen wordt toegediend. Naast dit genees middel is ook dringend behoefte aan anti-cholera vaccin. Hulpverlening De internationale hulpverlening aan vluchtelingen in India is door de WHO, de Wereldgezondheidsorganisa tie. gestart met de zending van twee vliegtuigladingen geneesmiddelen Een functionaris van de WHO in Gé- nève heeft verklaard dat zijn organi satie 17 ton van de meest noodzake lijke geneesmiddelen heeft klaarstaan voor verzending naar India. Het Internationale Rode Kruis heeft gemeld dat het Finse, Noorse en Canadese Rode Kruis reeds hulp heb ben toegezegd. De Zwitserse afdeling van de rooms-katholieke hulporgani satie Caritas heeft naast een bedrag van ruim 40.000 gulden plus melkpoe der. anti-cholera vaccin en andere medische hulpgoederen verzonden. Britse liefdadigheidsinstellingen zijn, onder meer gemobiliseerd door pers. radio en tv. begonnen met de organisatie van massale nieuwe luchtzendingen hulpmateriaal naar de vluchtelingenkampen in India. Vooral de hulporganisatie Oxfam heeft zich met kracht achter de actie gezet. Grote zendingen geneesmiddelen zijn al uit Engeland onderweg naar India. Ook aan de nog in Oost-Pakistan verblijvende slachtoffers van de bur geroorlog begint internationale hulp toe te stromen. De Sowjet-Unie. het Vatikaan en België hebben al hulp gestuurd. Tsjaad In de Afrikaanse republiek Tsjaad zijn 400 mensen aan cholera gestor ven. Dit is uit medische kringen in Fort Lamy vernomen. De ziekte zou door immigranten uit een naburig land zijn overgebracht. Een zone van 20.000 vierkante km ten oosten van het meer van Tsjaad is tot verboden gebied verklaard. nbo< ilRO (UPI, Reuter, AP) tns de vierde verjaardag van zesdaagse oorlog hebben d >te en Israël gepocht over militaire sterkte. Egypte on- l e reepte zijn bereidheid een We oorlog met Israël te be- in. Een Oostpakistaans cholera-patiënte krijgt in een ziekenhuis in de Indiase stad Krisjnagar een zoutoplossing toegediendliggend op een kaal bed. De zoutoplossing voorkomt dat de eholera-patiënten uitdrogen door verlies aan lichaamsvocht. Al meer dan 8000 Oostpakistaanse vluchtelingen zouden in India door cholera zijn omgekomen. SAIGON (AFP) Het Zuid- vietnamese ministerie van bin nenlandse zaken heeft gisteren de edities van acht in Saigon verschijnende kranten in beslag laten nemen. Al deze kranten beschuldigden het Zuid Vietnamese bewind ervan leden van het parlement te hebben omge kocht om voor het wetsontwerp te stemmen, waardoor de herverkiezing van president Ngoejen Van Thieu aanzienlijk wordt vergemakkelijkt. In het verbod van de minister van binnenlandse zaken wordt daarover echter niet gesproken. De kranten zijn uit de circulatie genomen met als motief: „verspreiding van berichten, die schade kunnen toebrengen aan de staatsveiligheid en het moreel van de bevolking". In het geruchtmakende wetsont werp. dat vorige week in het Huis van Afgevaardigden is aangenomen, wordt bepaald dat degene, die zich kandidaat stelt voor de presidents verkiezingen van 3 oktober de hand tekeningen nodig heeft van 40 parle mentsleden of honderd leden van de provinciale raden. Het Amerikaanse dagblad The Washington Post heeft gemeld dat het Witte Huis en het Pentagon ..ernstig overwegen" een versneld te- rugtrekkingsDlan uit te vaardigen, dat het aantal Amerikaanse militai ren in Zuid-Vietnam zou terugbren gen tot tussen de 40.000 en 50.000 man. President Nixon heeft tot nu toe beloofd de troepen op 1 december tot 184.000 man te hebben ingekrompen Er was echter kritiek geleverd op het huidige terugtrekkingstempo van 14.300 man per maand en druk uitge oefend dit tot 20 000 man per maand te verhogen. Daardoor zou de Ameri kaanse troppenmacht in Vietnam in juni 1972 zijn teruggebracht tot 40.000 of 50.000 man, aldus de Washington Post. De Zuidvietnamese regerings woordvoerder heeft bekendgemaakt dat de broer van een hoge diplomaat in Hanoi is overgelopen naar het Zuidvietnamese kamp. Het was de Noordvietnamese majoor Mai Van So. Hij is de broer van Mai Van Bo, de Noordvietnamese ambassadeur in Pa rijs, die een paar maanden geleden naar Hanoi is teruggeroepen. Van een verslaggever MAASTRICHT De 45-jarige H.J. van Deurse uit Maastricht is zaterdag in de Maas omgekomen. Hij kwam met zijn elfjarige zoon in het water terecht doordat hun speedboot om sloeg. Vader en zoon werden spoedig opgepikt door twee schippers. De heer Van Deurse bleek toen al te zijn overleden. Hij moet in het water on wel zijn geworden. LONDEN (AP) Drie emi nente internationale juristen heb ben gisteravond verklaard dat ondanks individuele daden van wreedheid in Vietnam, de V.S. in het algemeen geen oorlogsmisda den daar ten laste gelegd kan worden. Evenmin, zo betoogden zij, kan een Amerikaanse presi dent verantwoordelijk worden gehouden voor het optreden van militairen in de Vietnamese oor log. De uitspraak werd gedaan door Britse. Westduitse en Amerikaanse rechtsgeleerden aan het slot van een tv-programma van twee uur, getiteld „Amerika staat terecht", dat door de Britse omroep, de BBC, werd uitge zonden. Het programma zal morgen in de V.S- op de t v. worden ge bracht. De drie juristen waren Elihu, Lauterpacht, professor in het interna tionaal recht aan de universiteit van Cambridge, dr. Seidl Hohenveldern, professor in het internationaal recht aan de universiteit van Keulen en Philip C. Jessup, de vroegere Ameri kaanse rechter in het internationale hof van justitie in Den Haag. Lauterpacht zei dat „de meerdere slechts schuldig is als hij werkelijk bevel voor vergrijp heeft gegeven of als hij van het vergrijp afwist of een redelijke basis ihad om het vergrijp te weten en daar niets tegen heeft ge daan". Hij zei dat voorlopig niet be paald kan worden of de oorlog in Vietnam onwettig is. En mocht dit bewegen worden, zo vervolgde hij, dan zouden de Amerikaanse politieke leiders verantwoordelijkheid dragen. Jessup zei: „Ik geloof persoonlijk dat er geen sprake is van een complot om een agressieve oorlog te voeren die ook maar in enigerlei opzicht ver gelijkbaar is met die van de nazi-oor log" Een ander punt dat Jessup maakte is dat het internationale recht luchtbombardementen niet per sé il legaal heeft verklaard. Arnett zei te geloven dat veel van de problemen in Vietnam voort vloeien uit de beduchtheid voor Amerikaanse levens. DEN HAAG De persraad vindt de tijd nog niet rijp voor een wette lijke regeling van het redactiestatuut, zo heeft de raad minister Klompé van CRM laten weten in een advies. De persraad vindt het onjuist deze mate rie in een wettekst te bevriezen ter wijl ze nog volop in discussie is De persraad fs tot de conclusie ge komen dat een (hoofd)redactie-sta- tuut de concentratie van dagbladen niet zal afremmen. Wel kan het van belang zijn voor een goede gang van zaken binnen de persondernemingen en kan 'het de kwaliteit van de voorlichting ten goede komen. Het statuut kan inspraak of medebeslis singsrecht in het redactieteam vorm geven, maar dat kan het best gebeu ren per onderneming. Lichaam vermist kind gevonden Van een verslaggever SOESTERBERG De 47- jarige wachtmeester eerste klas tie van Isralë zodanig is, dat er ge noeg tijd zal zijn om een eventuele poging te doen mislukken", zo ver klaarde hij. Het Israëlische leger kon echter wel de waterweg oversteken en het Nljldal bereiken. Van een verslaggever ROTTERDAM De 33-jarige Rot terdamse kantoorbediende A. Z.. die vrijdagmiddag met 145.000 gulden van zijn bedrijf verdween, meldde zich zaterdag op het politiebureau. Volgens de politie legde hij een ver klaring af, waarna bleek dat de zaak civielrechtelijk tussen hem en zijn bedrijf kan worden geregeld. Er zou den geen strafrechtelijke facetten meer zijn, aldus de politie, die zich niet verder over de zaak kan uitlaten. De kantoorbediende vertrok vrij dagmiddag met een collega, in twee auto's, naar Haarlem om daar bij een klant de uitbetaling te regelen voor geleverd werk. De twee kregen che ques mee, die bij een bank in Haar lem moesten worden verzilverd. Na uitbetaling kwam Z. niet terug in Rotterdam. Zijn collega kwam wel terug. Na enkele uren wachten waar schuwde de directie de politie, die het signalement van de man verspreidde. Ik keek uit op de wijngaarden, die in het violetkleurige licht grijs groen leken met lichtende plekken waar de trossen hingen. En er wa ren veel lichtende plekken. De oogst zou rijk worden... Ik stond daar in een wit lemen huisje en ik had vage plannen in het hoofd hoe dit huisje zou groeien en veranderen tot een lustoord. Een muur van rotsstenen rond een pa tio... met eigen handen zou ik de glanzende keien zoeken en opstape len met kluiten aarde er tussen waar look en mos zouden groeien Weldoen Maar toen was er een sissend, bon kend, vijandig geluid, er schoten vlammen door het vredige licht en opeens wist ik... de Etna werkt. Toen werd ik wakker. Er waren geen wijnbergen meer en geen vlammen gelukkig. Alleen een donkere kamer met grauwe lichtspleten, waar de gordijnen kierden. Maar opeens was er toch Iets iets uit de droom... een sissend, bonkend geluid.een stotterend ge- plof... Nog loom van de slaap probeerde ik het te herkennen, geen Etna in Den Haag. maar wat kon dit wel zijn? Het geluid was weg. Dan maar weer slapen. De ogen nog niet plichtmatig ge sloten of het geluid was er weer... klaarwakker nu... anallseerde ik: een auto met afgeslagen motor en vergeefse pogingen het ding op gang te krijgen. Even kijken En ja hoor. vlak voor de deur bij het kruispunt stond een auto. Een man in overhemd haalde vreemde capriolen uit om tegelijk te duwen en te sturen. Ik deed heel zachtjes het raam open om beter te kunnen zien. Het was vier uur in de nacht, of liever in de zomermorgen. Er piepten al vogels in de grauwe ne vels. Er kwam een andere auto in de verte" aangereden Ik vond dat eep geruststellend gezicht. Even een zacht duwtje en de pechvogel zou geholpen zijn. Maar in een flits passeerde de rijder de pechvogel. Die stond net zijn voorhoofd af te vegen. Nijdig staarde ik de vluggerd na Wat misselijk, waarom niet even helpen? Onmiddellijk kwam het edele stemmetje in me in werking: „En jij dan? Kijken en niks doen..." Edele stemmetjes moet men ge hoorzamen en als een haas begon ik me aan te kleden. Mijn kracht is wel niet geweldig, maar een extra duwtje zou toch nuttig kunnen zijn Buiten hakplofte de auto weer. Ik rende de trappen af. een tik keltje vrolijk omdat ik zo goed en flink was Opende de huisdeur. en zag... de roodgloeiende achterlichten van de auto, die braaf wegtufte.. Moeizaam sleepte ik me weer omhoog, het weldoen was me niet toegestaan... B. uit de Prins Bernhardkazerne te Amersfoort heeft zaterdag be kend het veertienjarige Amers- foortse meisje Gerrie van de Biezen om het leven te hebben gebracht. Het lichaam van het meisje werd zaterdagmiddag gevonden op het mi litaire oefenterrein „De Vlasakkers". Gerrie van de Biezen werd al enkele dagen vermist. De wachtmeester werd zaterdag avond nog aangehouden; direct na de vermissing waren al verdenkingen tegen hem gerezen, omdat het meisje regelmatig bij hem en zijn vrouw over de vloer kwam als huisvriendin- nel je. De beroepsmilitair had aanvanke lijk een aannemelijke verklaring La ter toen de marechaussee ontdekte dat B. donderdagavond in de kazerne was geweest, werd hij opnieuw ver hoord. Hij kon geen acceptabele ver klaring geven en legde in de loop van het verhoor een bekentenis af. Hij zou het meisje, dat geestelijk niet he lemaal volwaardig is, donderdag avond op zijn kamer in de kazerne van het leven hebben beroofd. Het lijk werd zaterdagmorgen ge vonden, na Intensief speuren van po litiekorpsen uit de omgeving en van de marechaussee. Het meisje, dat een aantal slagen met een hamer np het hoofd moet hebben gehad, bleek in gordijnen te zijn gewikkeld en daar na begraven. Donderdagavond was Gerrie van de Biezen weer bij het gezin van de wachtmeester op bezoek geweest. In plaats van haar na afloop van het bezoek naar huis te brengen zoals gewoonlijk reed B met haar naar de kazerne Op zijn kamer zou hij haar hebben vermoord. De marechaussee neemt aan dat de man zich voor de moord heeft schul dig gemaakt aan een zedenmisdrijf. Hij heeft daaromtrent echter niets losgelaten. Zaterdagavond ls sectie op het lijk verricht. Van een verslaggever DEN HAAG Op 1 juli zal de wet bezitsvormingsfonds in werking tre den. Uit het fonds kan aan personen met een beperkt inkomen van over heidswege geldelijke steun worden verleend voor de bouw of aankoop van een eigen woning en de aankoop (vanaf 1 juli) van spaareffeeten. Het fonds is gevormd uit de op brengst van de door het rijk verkoch te aandelen in de NV Breedband. De ze maand komen vouwbladen uit met bijzonderheden over het fonds. Het ministerie van Volkshuisvesting ien Ruimtelijke Ordening gaan er een uitgeven over toekenning van een renteloze lening van Jl 2.400 voor de bouw of de aankoop van een eigen woning. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid over de aankoop van spaareffeeten. De regeling is van toepassing op na 1 januari 1971 verworven eigen wo ningen, naast de bestaande subsidie regeling van het rijk. Aan het verstrekken van een ren teloze lening zijn enkele voorwaarden Van onze parlementsredactie DE NHAAG Kabinetsfor mateur prof. Steenkamp heeft in zijn memorandum aan de vijf fractieleiders (zie ook pagina 1) voorgesteld een eigen risico in de ziekenfondsverzekering in te voeren. Hij wil ook lagere ruil- verkavelings-subsidies geven en hogere ruilverkavelings-rentes heffen. Volgens prof. Steenkamp moe ten de uitgaven voor het weten schappelijk onderwijs worden herzien en de collegegelden dras tisch verhoogd als aanzet voor een nieuwe regeling rentedra gende voorschotten. De kinderbijslag voor het eerste en tweede kind moet worden bevro ren; een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden van afschaf fing van de kinderbijslag voor het eerste kind. Het wegenfonds moet worden om gebouwd tot een algemeen verkeers- fonds, dat aanleg en onderhoud van wegen, maar ook steun aan het open baar vervoer financiert. Het fonds wordt gevoed door verhoging van de opcenten op de motorrijtuigenbelas ting en een hogere benzineaccijns. Prof. Steenkamp wil dat een inter departementale stuurgroep wordt in gesteld voor analyse van kosten en baten. Het nieuwe kabinet moet in overleg treden met de beoefenaars van vrije beroepen om te komen tot matiging van de topinkomens. Sociale verzekering In de fiscale sfeer heeft de infor mateur voorgesteld, de reële progres sie in de loon- en inkomstenbelasting in 's rijks kas te houden. Er zou een beperkte BTW-verhoging moeten worden ingevoerd, de vermogens- en vennootschapsbelasting en de succes sierechten in de zijlinie zouden moe ten worden verhoogd. Hiermee kun nen onder meer de volgende drie maatregelen worden gefinancierd: het optrekken van de belastingvrije voet, maatregelen voor de zelfstandigen (een beperkte uitvoering van de voor stellen van de commissie-Van Soest) en invoering van een spaarloon. De herwaardering en hergroepering van de overheidsuitgaven krijgen in het memorandum-Steenkamp bijzon dere aandacht. Hij oppert het idee die herwaardering en hergroepering te: koppelen aan verzwaring van de be lastingdruk. Zou voor het wegnemen van knelpunten in de samenleving op langere termijn drukverzwaring no dig zijn, dan zou een even groot be drag uit hergroepering van bestjnnde uitgaven moeten worden gewonnen. Woningbouw Verdere programmapunten van Steenkamp zijn: Een woningbouwprogramma van 550.000 woningen in vier jaar, Investeringspremies ten behoeve van het Noorden en Limburg, Twee dagen per week onderwijs voor werkende jongeren van 15 en 16 jaar. Verlaging van de leerlingenschaal van het basis- en kleuteronderwijs, Invoering van een klachtenrecht in de ondernemingen en van een be- roepsrecht voor de ondernemingsra den. Belastingen De uitbouw van de sociale verzeke ringen die Steenkamp voorstelt zou een premieverhoging kosten tot drie procent van het nationaal Inkomen Genoemd worden: de voorbereiding van een algemene pensioenvoorzie ning, het optrekken van de AOW tot het minimumloon van een echtpaar met één kind. invoering van de volksverzekering WAO, verhoging van de pensioenen van oud-invaliden. De inkomensgrens voor de premie heffing wordt verhoogd. Het memorandum zou niets melden over verlaging van de kunstsubsidies en niets over het prijsbeleid. (Van een correspondent) LISSABON Bij een ontploffing aan boord van het Nederlandse vrachtschip „Rotti" in de havenstad Nacala in de Portugese kolonie Mo zambique, zijn twaalf havenwerkers gewond. Het 8.358 ton metende schip voer Nacala binnen met een brand In een van de rujmen en daarna deed zich een explosie voor. De herstel werkzaamheden zullen zeker acht da gen duren. verbondefi: de aanvrager moet meer derjarig, maar jonger dan 60 jaar zijn en indien de aanvraag dit jaar wordt ingediend mag zijn belastbaar inko men in 1968 of in 1969 niet meer dan 15.000 hebben bedragen. (Vervolg van pag. 1) De AR-fractie leider mr. B. W Blesheuvel die net als dr. G. H. Veringa (KVP) en drs. P. J. Udink (CHU) positief op de voorstellen van Steenkamp reageerde zei later dat het memorandum méér inhoudt dan een aspirientje. Voorts luidt de kritiek van DS*70 dat het memorandum-Steenkamp te vaag is, de informateur heeft geen kans gezien zijn programma precies te kwantificeren en zich beperkt tot het plaatsen van richtingwijzers. VVD De houding van de VVD is nog on zeker. Mr. W. J. Geertsema wilde za terdag geen woord over het memo randum zeggen. Hij beriep zich erop dat het stuk geheim zou blijven. „Als de anderen zich niet aan de afspraak houden is dat hun zaak", riep hij uit voordat hij boos wegliep. Volgens ingewijden worden veel van de bezwaren van DS^O tegen de plannen van Steenkamp gedeeld. In de kring der liberalen is men er ech ter vooral over gevallen dat het stuk met geen woord rept over het prijs beleid en verder vinden zij dat het matigingsprogramma van Steenkamp het bedrijfsleven onevenredig raakt. "Tenslotte zou men niet akkoord kun nen gaan met de intrekking van de loonmaatregel. CONFESSIONELEN Hoewel Steenkamps document in de kring der confessionele partijen goed is gevallen, valt tc verwachten dat op onderdelen enkele zeer kriti sche opmerkingen zullen worden ge maakt. De confessionelen zouden naar verluidt onder geen voorwaarde ak koord gaan met de bevriezing van dc ontwikkelingshulp. Voorts kan Steenkamp aanmerkin gen tegemoet zien over de herwaar dering van de overheidsuitgaven, de inkomens en vermogensverhoudingen, het zelfstandigen- en landbouwbeleid en de defensie In C.H. kring zou men niet akkoord gaan met een vroegtij dige invoering van de BTW-verho ging omdat dit de bestrijding van de inflatie niet zou bevorderen. BIESHEUVEL Het viel zaterdag op dat mr. Bies heuvel zich minder positief uitliet dan dr. Veringa en drs. Udink. Hij zei dat hij in het memorandum „een aantal punten" uit zijn partijpro gramma had teruggevonden. Veringa en Udink hadden het over „een vol doende aantal punten". Veringa zei: „ik kan niet ontkennen dat Ik de hand van Steenkamp in het memo randum herken". GEHEIMHOUDING De inhoud van Steenkamps stuk is goeddeels bekend geworden, hoewel de informateur zijn gesprekspartners geheimhouding had opgelegd. Zo mocht het stuk niet worden verme nigvuldigd, de fractieleden moesten het zaterdag op hun onderscheidene vergaderingen doen met voorlezing door hun voorzitter. Alleen mr. Geertsema liet in zijn kring genum merde exemplaren rondgaan, die na afloop van de bespreking weer bij hem moesten worden ingeleverd. De fractieleiders houden zich van daag bezig met het redigeren van hun antwoordbrief. De antwoorden zullen vanavond bij de informateur worden bezorgd, die vannacht de vijf reacties met elkaar zal vergelijken. Morgen ochtend om tien uur worden de vijf weer bij hem verwacht. KNOPEN DOORHAKKEN Rest nog te melden dat de irritatie, die de informateur vrijdagavond on verwacht toonde over opmerkingen die mr. Biesheuvel had gemaakt, wel snel zal verdwijnen. Mr. Biesheuvel had enige dagen geleden gezegd dat Steenkamp nu snel een stuk moest opstellen en daarin enkele knopen doorhakken. De informateur bleek deze opmer king als kritiek te hebben opgeval. In een radio-interview zei hij zich te hebben verbaasd: hij had mede op verzoek van de confessionele partij leiders zo lang gediscussieerd. Topn Biesheuvel zijn opmerking maakte was Steenkamp volgens zijn eigen zeggen al bezig met zijn memoran dum. Mr. Blesheuvel reageerde hier za terdag op door te zeggen dat zijn op merkingen niet als kritiek bedoeld waren geweest. Dat het zo lang heeft geduurd is de verantwoordelijkheid van alle gesprekspartners, zei hij on geveer. Dr Drees verklaarde later dat het „een foutje van ons zessen" was ge weest. de controversiële onderwerpen In het overleg tot na het Pinkster- weekeinde uit te stellen en eerst te beginnen met minder belangrijke za ken. Comité voert actie voor bevolking Gaza-strook Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Nederlands Pa lestina comit voert een actie voor de bevolking van de Gaza-strook, die „op brute wijze" door de Israëlische bezetter zou worden onderdrukt. Vol gens het comité kan in Gaza iedereen zonder vorm van proces worden gear resteerd. zijn duizenden in concentra tiekampen opgesloten, zijn martelin gen normaal en is de econmische, si tuatie meer dan rampzalig geworden. Om de Nederlanders te informeren over de situatie voert het comité prikacties en werd gisteren, om „soli- dariteitsdag", een telegram gestuurd aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties waarin om maatre gelen tegen Israë.l werd aangedron gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5