Kerkelijke achterban maakt IKOR vaak tot zondebok Wim Koole verbijsterd door recente kritiek Vatikaanse regels vooi oecumene onvoldoen Kwestie dienstweigering in hervormde synode Puzzelhóek BEROEPINGSWERK COMMENTAAR Ralph Waver Onrecht Een woord voor vandaag Zes Amerikanen op de bres voor Ralph Waver Ook Al Fatach wil aftreden Hoessein Uw probleem is het onze Lavastroom i Etna bedreij: twee dorpel Brand op booreil: Te gemakkelijk Wij burgers kunnen er aan mee gaan werken, dat bankovervallen zo veel mogelijk worden voorkomen. Wanneer het een bankovervaller on mogelijk wordt gemaakt, een auto te stelen, komt hij wellicht niet zo gemakkelijk tot zijn daad. Dus: wan neer u uw auto verlaat, neem dan niet alleen het contactsleuteltje mee, maar zorg er ook voor dat alle dêu- ren zijn afgesloten. A. Neuteboom ROTTERDAM Israël en profetie (14) Het bijbels gedachte Israël mogen wij niet tot onze dagen doortrekken, ook niet met een beroep op Rom. 11, want in Jezus Christus heeft een ver bondsvolk opgehouden te bestaan en zomede ook een staat Israël. Israël moet dan ook de veroverde gebieden prijsgeven en zich meer op zijn gods dienst en staat bezinnen; In onze tijd veranderen de gods diensten snel; er is behoefte aan een gemeenschappelijke reformatie. Mij staan voor ogen; een wereldvrede via het internationale gerechtshof in Den Haag en een algemene verzoenings leer (geen aanval op het verzoenend lijden en sterven, maar een uitbreiding daarvan). P. C. van Wyk ROTTERDAM 1 2 3 4 S 6 7 8 9 2 i i 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. zeemacht - vogeleigen schap; 2. wildzwijn - schande; 3. verbor gen - baan voor balspel; 4. in loco (afk.) - tussentijd; 5. bijrivier van de Weichsel - plaats in Zeeland - landbouwwerktuig; 6. foefje (ind.) - naar omlaag; 7. bijl - scheik. element - toespraak; 8. koor van zangers - streek op de O.-kust van Su matra - dat is (afk.); 9. hoek balkon - aan- Vertlcaal: l. witte suiker - rivier in Zwit serland; 2. wisselborgtocht - bouwland; 3. netvlies van het oog - geit; 4. godin van de vreA - bergplaats; 5. knopje op een priktol - teer; 6. loot - rivier in Duitsland - lidwoord (Fr.); 7. Europeaan - muziek noot - plaats in Gelderland; 8. vroeger - dat is (afk. Lat.) - hoofdwerk van de oud- noorse letteren9. gewicht - gewicht. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. prestatie; 2. aas - tam - oer; 3. titel - er - do; 4. elger - roes; 5. Neel - ijk - Sri; 6. terek - mare; 7. alert - ader; 8. adé - Ira - dia; 9. rede - akant Verticaal: 1patent - aar 2. rail - Eelde; 3. Est - gereed; 4.steel - Erie; 5. talrijk - tra; 6. Amer - knaak7. toros - Adda8. leder - re in; 9. erosie-rat HILVERSUM De IKOR-televisie leidt een bestaan in een sfeer van tegenspraak. Op de schoorsteenmantel in de directiekamer rijen de trofeeën zich aaneen (drie in totaal; gewonnen op twee festivals) en een gezel schap van tv-critici stelde vorig jaar voor het eerst een „eervolle vermelding" in, om het totale programma-heleid van IKOR-televisie te kunnen huldigen. Aan de keerzijden van al deze medailles treft men een groot onbehagen aan in sommige sectoren van het kerkelijk erf over datzelfde programma-aanbod. De bezwaren en klachten werden vorige week nog eens geuit op de jaarvergadering van de confessionele ver eniging in de hervormde kerk. Het IKOR zou doende zijn de kerken „grondig te ruïneren", werd bij die gelegenheid vastgesteld (zie de krant van 2 juni). Een deel van het IKOR-publiek blijkt meervoudig onverzadigd te blijven bij de uitzendingen van deze zendgemachtigde. Uit wat tv-directeur Wim Koole zegt over de kritiek, kun je afleiden dat het met name de kerkelijke waardigheids bekleders zyn die zich roeren, namens hun achterban. Over de aantijgingen die hem zijn toegevoegd in de confessionele vereniging; in het bijzonder door de profes soren Van Itterzon en Lekkerkerker spreekt hij met bitterheid. Hij komt er zelfs toe te denken dat deze ver eniging haar bestaansrecht ontleent aan het zoeken van zondebokken. Ook vindt hij het „onbarmhartig" dat er is toegeslagen op een moment dat er een zekere communicatie met de vereniging tot stand was gekomen. Een communicatie die niet steeds feilloos blijkt te verlopen, want terwijl de confessionele vereniging zegt het IKOR op haar jaar vergadering te hebben uitgenodigd, loopt Koole er bij wijze van spreken nog naar te zoeken. Ds. W. J. Koole Maar goed, eind september vorig jaar was er een gesprek tussen IKOR en confessionelen. Het was een sa menspraak waarin dan wel bezwaren naar voren kwamen, maar waarin geen ruïneuze klanken werden verno men, integendeel, in het jaaroverzicht van de confessionele, vereniging werd gesproken van „een plezierig onder houd". De heer Koole neemt zelf liet woord „ruïneus' in de mond wanneer hij de houding van de kerkelijke pers (met uitzondering van Hervormd Ne derland) moet karakteriseren. In zijn achtjarige loopbaan bij het IKOR is er van die zijde uiterst zelden een goed woord opgeklonken over de IKOR-programma's, al was het maar NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Huizen (N.H.), H. Jon- gerden te Veenendaal. Aangenomen: naar Hillegom, H. L Boonstra te Haarlem; naar Haamste de (toez.), G. Wassenaar te Hoornster- zwaag. Bedankt: voor Ommen, J. J. Poort, legerpredikant te Oisterwijk. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepbaar: kand. A. A. Boescho- ten te Utrecht; kand. A. Hofman en kand. J. H. Hofman te 2e Exloër- mond. Beroepen: te Hengelo, .H. J. Stuk- ker te Arnhem; te Nieuwe Pekela, kand. A. Hofman te 2e Exloërmond Bedankt: voor Haarlem, J. Schuil te 2e Exloërmond. een motivering in de geest van: wat bezielt jullie. Nul komma nul". Volgens Koole wordt er geprofi teerd van het feit dat het IKOR een gemakkelijke zondebok is. Hij maakt zich kwaad over het feit dat een flink deel van de kritiek zich hecht aan incidenten: „Zolang er niemand piept is er niets aan de hand". Verbijsterend Er wordt zo nu en dan wel degelijk gepiept. „De dominees", zegt Koole, ..laten klaarblijkelijk hun oren han gen naar het onbehagen uit de ach terban. Er zit soms iets inhumaans in. Als je dan doorpraat; als het om ar gumenten gaat, verschuilt men zich achter die achterban. Dat is geen me thode. We willen wel kritiek, maar dan in een open discussie". Hij om schrijft het IKOR als een gemakke lijk te pakken prooi; de jager weet zich verzekerd van applaus en in die situatie ontstaat het beeld van het IKOR als enige veroorzaker van te rugloop en de-confessionalisering. ,/het IKOR is grijpbaar; het is die kast (tv-toestel). Het kerkewerk voelt zich daardoor gehandicapt. Als je op huisbezoek komt en die kast draait, dan is dat vervelend, dat begrijp ik best. Maar ik vind het verbijsterend dat door twee hoogleraren in zulke ongenuanceerde termen je geloofsin- tenties verdacht worden gemaakt". Het gesprek komt terecht op een van de stenen des aanstoots, de serie „Werken op zondag". De serie moest wat opiniëring doorgeven via begrij pelijke situaties in een ontspannende vorm. Niet gelukt Het was dus geen documentaire over wat een dominee is. De onkerke lijke vrouw is een bedachte figuur, wier functie het is de buitenkerkelij ke kijker een aansluiting te geven op de gebeurtenissen". Koole constateert dat het hem niet is gelukt van tevo ren duidelijk te maken wat de bedoe ling was. De ervaring heeft bovendien ge leerd dat „het vervreemdings-effect" in de laatste aflevering niet of nau welijks heeft gewerkt. In dié afleve ring werd de dominee bedreigd met een lectorschap in Amsterdam en zijn gemeente zoekt naar slinkse wegen om die benoeming te voorkomen. Zelfs het optreden van Ton Lensink als professor in de theologie, een rol die hij ook speelde in de NCRV-serie De Kleine Waarheid, slaagde er niet in de protesterende kijkers eraan te herinneren dat het niet echt was. Koole: „De vervreemding deed het niet. Als iets van ons komt, verwacht men geen komedie, maar ernst". De auteur van de serie, Lowik Eijkman, schijnt tijdens een discussie zijn op ponenten te hebben beschuldigd van zogenaamd pervers kijken, dat wil zeggen: kijken in de hoop dat je een stimulerende erkenning te zien krijgt van je vak. Naast alle edelman-, dok ters-. advocaat-helden, werd ook een dominee-heïd verwacht. Dat gebeurde niet. Het is zeker dat de serie het ko mende winterseizoen niet zal worden voortgezet. Inplaats daarvan zal een andere dramatische serie gemaakt worden. Toen het er nog naar uitzag dat Werken op Zondag in het nieuwe seizoen wel zou doorgaan speelde Koole met het idee om de kritiek in de serie zelf op te vangen. Er werd aan gedacht om naast zijn jonge do minee een oudere collega te plaatsen, die hem tegenspel zou bieden. „Dat zou een authentieke man hebben moeten zijn, iemand die de kritiek vlees en bloed kan geven. Geen E.O- lid". Alle kritiek op Werken op Zondag heeft niet kunnen verhinderen dat het onzalige IKOR-half uur op zon dag een verdubbeling van de kijk dichtheid ten deel is gevallen, uitslui tend en alleen dankzij deze serie. Het was vroeger zo dat de jeugdserie van de NOS (Vrijbuiters, op het ogenblik) op het tweede net gevolgd door Stu dio Sport een zodanig kijkers-bol werk was, dat voor het IKOR een procent of vijf aan kijkers overbleef. Dat is nu tien. De waardering schommelt rond de 7,2 en 7,3. „Dat zegt wel iets over het tv-programma en daar mag je een keertje blij om zijn." Plannen Tot slot een greep uit de plannen van de IKOR-televisie. De opnamen voor een musical over Jona zijn gereed. In de hoofdrollen staan Luc Lutz (Jona), Coen Flink (zeekapitein) Therèse Steinmetz (Stem des Volks); de teksten zijn van Karei Eijkman, de muziek is van Ger van Leeuwen, de regie van Joes Odu- fré. Er wordt gewerkt aan een musi cal over het Hooglied op teksten van Judith Herzberg Karei Eijkman is een musical aan het schrijven over Ruth en Boas (nog onlangs aan de orde geweest in Woord voor Woord) Van Ditvoorst zal met. een speel film vertegenwoordigd zijn in het nieuwe seizoen. Het scenario van de film komt uit „De Val" van Camus. Peter Oosthoek speelt de hoofdrol. Er zal een serie gesprekken wor den uitgezonden waarin bijbelse the ma's en actuele gebeurtenissen met elkaar zullen zijn verweven. Er zal worden gestreefd naar een vorm waarin de kijkers zoveel mogelijk zullen kunnen inbrengen door op te bellen of door naar de studio te ko men. De beslissing over het al of niet uitleveren aan de Verenigde Staten van de Amerikaanse uit wijkeling Ralph Waver ligt nu in handen van de minister van justitie. Immers, de Haarlemse rech- ter-commissaris heeft door het uitbrengen van een advies over deze zaak aan de minister de juridische bezwaren van Wavers advocaat tegen overlevering op grond van het NAVO-statusverdrag als juist erkend. Dit is een indirecte conclusie, want als de rechter niets in de bezwaren had gezien, was Waver waarschijnlijk ons land al uitgeweest, om dat in het Nederlandse wetje tot goedkeuring van het NAVO-statusverdrag geen beroepsprocedure is voorzien. De minister van justitie moet zich nu als uitvoerende macht aan een voor hem oneigen lijke taak zetten, namelijk het interpreteren van het NAVO-statusverdrag. Het was beter geweest. dat deze taak geheel in handen van de onafhan kelijke rechter was gelegd, zodat niet allerlei politieke nevenoverwegingen bij die interpretatie hun invloed zouden kunnen doen gelden. Gelukkig heeft de minister in het dossier nu ook het advies van zo een onafhankelijke rechter, dat hem een stevige steun in de rug kan geven. Het is te hopen, dat de minister bij het nemen van een beslissing zich zijn belofte uit 1969 herinnert (toen hij zich bereid toonde in voorkomende gevallen 'een soepel beleid' te voeren ten aanzien van Vietnamdeserteurs)maar ook de bepalingen van het Verdrag van Genève, dat iedere politieke vluchteling (en dat is Waver) beschermt tegen uitlevering naar een land, waar hij terecht zal moeten staan op grond van zijn politieke over tuiging. Want dat lot staat Waver zeker te wach ten. als hij alsnog aan de VS zou worden over geleverd. Er zijn onafhankelijke rechters in Zuid-Afrika die nog recht durven spreken, maar men krijgt sterk de indruk, dat het recht uitsluitend wordt toegepast, zolang het in de kraam van de regering- Vorster te pas komt. In februari vorig jaar sprak een Zuidafrikaanse rechter 22 verdachten vrij, die ervan beschuldigd waren de Wet op de onderdrukking van het com munisme te hebben overtreden. In het gerechts gebouw werden de 22 onmiddellijk na dë uitspraak weer gearresteerd en opnieuw in staat van beschul diging gesteld. Nu op grond van de Wet op het terrorisme. Voor de tweede keer sprak een rechter de 22 vrij. Toen vond de regering het welletjes. Achttien van de 22 werden ditmaal zonder vorm van proces tot gedeeltelijke afzondering veroordeeld. Zij mogen zich maar in een klein stukje van Zuid-Afrika ophouden en moeten zich regelmatig bij de politie melden. Een van deze achttien was de persfotograaf Peter Magubane, een medewerker van het Engels talige Zuidafrikaanse dagblad Rand Daily Mail. Ook Winnie Mandela, de vrouw van de tot levens lang veroordeelde Nelson Mandela, behoorde tot de groep. Zij werd, nadat ze twee keer vrijgesproken was, door de staat tot huisarrest veroordeeld. In maart van dit jaar kreeg ze een jaar gevangenis straf, omdat ze in haar huis Peter Magubane had ontvangen, want mensen die huisarrest hebben, mogen geen mensen ontvangen, die in gedeeltelijke afzondering moeten leven. De zondag na zijn be zoek aan mevrouw Mandela werd Peter Magubane gearresteerd. Sindsdien hebben zijn familie, zijn krant en zijn advocaat niets meer van hem ver nomen. Een 66-jarige Zuidafrikaanse vrouw, Helen Joseph, ligt in een ziekenhuis in Johannesburg. Ze wordt er verpleegd wegens borstkanker. Voor het eerst sinds vele jaren heeft ze weer echt contact met mensen. Op 13 oktober 1962 veroordeelde de toen malige minister van justitie, John Vorster, haar tot een leven van afzondering. Zonder vorm van proces. Bijna tien jaar lang brengt deze alleen staande, gescheiden vrouw nu alle avonden, nachten, weekeinden en feestdagen thuis door. Zonder bezoek. Zo wordt onafhankelijke rechtspraak in de praktijk een farce. Er zijn rechters die recht spreken in Zuid-Afrika, maar ze doen het in een politiestaat.- KWARTET I TROUW De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Durdts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman J. van Hofwegen. Ahasveros heerste over 127gewesten. Dat zegt de schrijver van het b< r Esther ons wel een paar maal. Blijkbaar vindt hij het belangrijk. zijn meestal geneigd zulke mededelingen in de Bijbel maar gauw v kennisgeving aan te nemen. Ahasveros had er wat ons betreft ook 12. OEi 128 mogen hebben. De werkelijkheid van de Bijbel is een heel andere, dan onze wérkel d ,f heid. De joodse traditie deelde de wereld in in 254 landschappen. /Hj;uric veros heeft precies de helft. sn. Zijn rijk wordt genoemd Perzië- Medië. De schrijver had kortweg (i »e in overeenstemming met ons idee van werkelijkheid) van Perzië kun *ch' spreken. Maar hij legt er de nadruk op, dal het rijk, waar de jode ,t ballingschap verkeren, een tweeheid is. Zoals het andere grote ball ram schapverhaal van het Oude Testament in Egypte speelt. Egypte hei *r het Hebreeuws Mitsraim. Dat drukt ook een tweeheid uit. Het geweldige rijken, waarin Gods volk maar een stipje is. Ahasveros m rni de hele wereld te beheersen. Dat doet hij ook, want hij regeert van l egg. tot Ethiopië, zegt de Bijbel, dus praktisch de hele toen bekende wei Eer En toch, zegt de Bijbel, heeft hij geen 254 landen. Zijn macht is i «sl beperkt tot deze zichtbare wereld. Die andere wereld mist hij. De bik len hebben de halve wereld. Maar ook niets meer. Weiezen vandaag: Handelingen 12:1-5. Dr. Lukas Visclier in Augsburg: AUGSBURG (KNP) Dr. Lukas Vischer, hoofd van de af deling Geloof en Kerkorde van de wereldraad van kerkpn, vindt dat de bestaande regels van het vatikaan voor het oecumenische verkeer niet meer voldoende zijn. Hij zei dit in Augsburg op een bespreking na afloop van het „Pfingsttreffen" aldaar van meer dan tienduizend protestanten en rooms-katholieken. De dialoog, aldus dr. Vischer, levert vandaag geen problemen meer op, maar nieuwe regels, andere struktu- ren zijn nodig om een gemeenschap pelijk leven van gemeenten en paro chies mogelijk te maken. Hij dacht aan een nieuw doel voor de oecume nische beweging: een „conciliair" le ven tussen de kerken, zowel nationaal als internationaal. Met grote meerderheid van stem men pleitte deze Augsburgse kerke- dag voor open communie in iedere kerk, aldus de resolutie, moet ieder christen vrij zijn te comminiceren. In een andere resolutie wordt volll open communie voor gemengd! huwden geëist. De Augsburgse li dag wil voorts dat de evangf kerk en de r.k. kerk duidelijk! verlenen aan het anti-racisme" gramma van de wereldraad ken. Na afloop van deze eerste nische Kirchentag hebben mers zich over het algemeen i over- de bijeenkomst uitgelatei het oordeel van de Jezuïet W. 1 lens, dié in het bisdom Grc speciaal belast is met werk, zijn" in Duitsland dezelfdej blemen aan de orde als in en in talrijke praktische zoals bijvoorbeeld de open comnj gingen de in Augsburg geuite zelfs uit boven de voorstellen Nederlands pastoraal concilie. Boelens dacht niet dat zoietsj uitjouwen van bisschop Stin gebeurde toen deze de r ke de open communie klaarde) in Nederljuid z- gekomen. J AMSTERDAM zes in Nederland wonende Amerikanen, hebben in een brief aan minister Polak uiting ge geven aan hun diepe verontrusting over de voorgestelde uitlevering van Ralph Waver. Nederland staat bekend om zijn traditie van gastvrijheid, in het bij zonder ten opzichte van mensen die gevaar lopen op grond van hun over tuiging te worden vervolgd. De uit levering van Ralph Waver, die zonder enige twijfel zal leiden tot gevan genschap op grond van zijn overtui ging, zou echter een duidelijke in breuk op die traditie vormen, aldus deze zes. Zij vragen, minister Polak met klem Ralh Waver onmiddelijk in vrijheid te stellen en hem de ver blijfsvergunning te verlenen die hij heeft aangevraagd. De zes Amerikaanse briefschrij vers zijn Ethel Portnoy, James s. Hol mes, Shinkichi Tajiri, Nancy Gould. Sheila Vuysje en Nan Hoover. BEIROET (AP-Reuter) Zeven Pa lestijnse guerrilla-organisaties, waar onder Al Fafach de grootste hebben openlijk opgeroepen tot om verwerping van het regime van Hoes sein en de vorming van een regering van „nationale eenheid" om het land te besturen. „Dit is de enige manier om een eenzijdige vredesovereenkomst tussen Jordanië en Israël te voorko men", aldus de gezamenlijke verkla ring. DEN HAAG De hervormde raad voor overheid en samenle ving heeft de synode van de her vormde kerk, die op 14, 15 en 16 juni in zomerzitting bijeen komt, geadviseerd zich positief uit te spreken over een verzoek tot adhesiebetuiging van het in terkerkelijk vredesberaad (IKV) aan e endoor het IKV uitge brachte voorstel tot wijziging van de wet gewetensbezwaren militaire dienst. Uitgangspunt bij het voorstel van het IKV is de overtuiging, dat het de taak van de kerken is om het geweten te beschermen. Deze kwestie komt dinsdagmiddag 15 juni in behan deling. In het advies van de raad wordt gezegd, dat het verzoek van het IKV de synode met twee problemen con fronteert: het probleem van de schrikwekkende ontwikkelingen in de wapenwedloop en van de toename ven het geweld, en het probleem van het individuele geweten, dat zich voor een keuze gesteld ziet voor wel ke de wet geen ruimte biedt. Met de dienstweigeringswet, die in ons land in 1923 van kracht werd, werd de gewetensovertuiging erkend, dat men „den evenmensch niet mag doden, ook wanneer dit ingevolge overheidsbevel geschiedt". In 1962 is deze eerste wet vervangen door de wet gewetensbezwaren militaire dienst, die erkenning mogelijk maakt van „onoverkomelijke gewetensbe zwaren tegen elk oorlogsgeweld". Hierbij wordt het optreden van een politie- of vredesmacht in het ver band van de Verenigde Naties en el ke vorm van revolutie ook gerang schikt onder „oorlogsgeweld". Voor wie niet wil dienen in een nationaal leger in NAVO-verband of in een leger uitgerust met massale vernietigingswapens (atomaire of nu cleaire, biologische en chemische strijdmiddelen) en daar ook onover komelijke gewetensbezwaren tegen heeft, maar wel zou willen dienen in bijvoorbeeld een VN-rampencorps, is erkenning van deze gewetensbezwa ren ingevolge de huidige wet meestal uitgesloten. (bijvoorbeeld de oorlogvoering in Vietnam) af te wijzen en als dienst plichtige deze gewetensbezwaren offi cieel erkend en gehonoreerd te krij gen. Niet alleen een godsdienstige of zedelijke afwijzing, maar ook een po litieke standpuntbepaling op gewe- tensgronden zou dus erkenning ver dienen. De raad voor overheid en samenle ving concludeert, dat het voorstel van het IKV niet inhoudt, dat de her vormde synode zich voor of tegen het militaire afschrikkingsevenwicht moet uitspreken, maar wél, dat de synode zich uitspreekt voor meer wettelijke ruimte voor diegenen die zich individueel wel voor dit gewe tensdilemma gesteld zien. Daaruit, al dus de raad, zou tevens kunnen blij ken dat de hervormde synode nog al tijd, evenals in 1962, van mening is dat het probleem van het afschrik kingsevenwicht met atoomwapens tot zeer ernstige gewetensnood aanlei ding geeft. De Duitse tenor Heinz Kraayvan- ger is tijdens een vakantie in Spanje overleden. Hij was 67 jaar. Erkenning De studiecommissie van het IKV kwam (zoals destijds is bericht) tot een voorstel tot wijziging van de wet, ingevolge waarvan het mogelijk wordt in ons land op gewetensgron- den bepaalde wapens (bijvoorbeeld atoombewapening), bepaalde legers (bijvoorbeeld een nationaal leger in NAVO-verband) en bepaalde oorlogen Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Waar wordt de cursus bloemist-hovenier gegeven? Ik heb me al gewend tot de directeur van het tuinbouwonderwijs. Die verwees me naar de lagere tuinbouwschool te Rotterdam, maar daar wordt deze cursus hiet gegeven. Antwoord: Inderdaad wordt deze cursus te Rotterdam niet gegeven, maar aan de tuinbouwschool, Vijzel straat 121, Den Haag, telefoon 070 - 558218. In september beginnen de cursussen: a) bloementeelt, b) bloe- menschikkunst, c) aanleg en onder houd. Toelatingseisen zijn algemene tuinbouwcursus, of lagere tuinbouw school, mulo 4, mavo 4 of daarmee gelijkstaand onderwijs. Eén dag per week moet u voor de cursus reserve ren. Dr. Lukas Vischer CATANIA (Sicilië) De lavas uit de Etna, die na vier van rust weer hevig is gaan komt thans met een snelheid va meter per uur af op de dorpen Alfio en Fornazzo. Vanmorgen was het begin v stroom ongeveer drie kilomete de dorpen verwijderd. De 200 meter brede lavarivil stond nadat zich gisteren e gingen voordoen op 1800 en 18 ter hoogte, hetzelfde niveau du de huidige uitbarsting, tot nu een na de ergste van deze eeu 12 mei was begonnen. De lavastroom volgt ongevf zelfde richting als in mei, ti net voor Sant' Alfio en FornaflL' boog. De bevolking van de twee pl epi rtrto ooon otfar*notip bereidt nog geen evacuatie maar de onrust onder de ment£ ld' )ri It GRIMSBY (Engeland) Ee bemand booreiland in de Not t op ongeveer 72 kilometer ten van Grimsby is vanmorgen vro brand gevlogen. De vlammen Ej ten een hoogte van 100 meter. j,e] De scheepvaart is onmiddelli jnj. waarschuwd. ilte

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2