IS2E iteenkamp wil ontwikkelingshulp bevriezen Kansen vijf-partijenkabinet minimaal Willy Brandt: Feijenoord wat bedoelen Drees wijst voorstellen informateur af kampioen RuSSen? RUSSEN WILLEN UITSTAPPEN OP RUIMTESTATION Het Kwartet "(rita) ter weer 9 oud weer Elek Schwartz naar Sparta CO LR] leidse Coerant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR' LEIDEN EN OMGEVING „Stontvastieh is gftabtoven «S» hert ta teghenspoeir Maandag 7 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen itoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een van de meest opzienbarende punten uit memorandum van de informateur prof. Steenkamp aan de fractieleiders is zjjn voorstel om de ontwikkelingshulp ge iende de hele kabinetsperiode te stabiliseren op het huidige eau. ^r0)e kabinetsformateur wil blijkens zijn memorandum in de nomie orde op zaken stellen door een restrictief beleid in de a£te twee Jaar van de .nieuwe kabinetsperiode. Andere maat- felen die prof. Steenkamp hiervoor noemt: Intrekking van de loonmaatregel. 2. Intrekking van de indexclausule in de CAO'S die het nu nog mogelijk maakt, verhogingen van de indirecte belastingen door te berekenen voorzover die belastingverhogingen in de prezen terecht komen. 3. Voortzetting van de huidige temporisering (uitstel) van de overheidsuitgaven. 4. Invoering van een investeringsheffing op bedrijfsgebouwen. 5. Verlenging van de afbraak van de oude omzetbelasting op investeringsgoederen: deze afbraak zou eerst op 1 januari 1972 kunnen worden beëindigd. (Zie ook pagin a5) aangenamer om kastelen icht te bouwen dan op de THOMAS FULLER het zus, ik zo "democratie He _oejillige verdeling van be- en zonnige gebieden tige aelangrijke verschillen in lenaamheid van het weer olkenvelden en mistban- Ijven van de Noordzee en Zuid-Holland binnen n ook landinwaarts aan- tot somber weer. 905 dinsdag wordt verwacht in het gehele land koud ber zal zijn, daar de van mist en lage bewol- n de Noordzee versterkt R Dit hangt samen met de gheid van een groot ho- ebied boven Groenland zeegebied zuidwestelijk .and. Boven Skandinavië ^^wzich een depressie. In de stroming tussen bei- systemen trekt een zwak ront over de Noordzee l land. I«on en maan 4 zon op 4.22, onder 20.56; 21.14, onder 3.14; 9 juni iter vater, 8 juni: Rotterdam B.50, 2e getij 16.20; Sche- 2.27-14.52; Vlissingen Haringvliet a. d. Zee- -15.17. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De kansen op een vijf-partijenkabinet van de drie confessionele partijen, de VVD en DS'70 zijn minimaal na de indiening van het memo randum (met voorstellen voor een regeringsprogramma) van de informateur prof. dr. P. A. J. Steenkamp. De voorstellen van de informa teur zijn niet aanvaardbaar voor DS'70 en misschien ook niet voor de VVD. Hoewel dr. W. Drees jr. zaterdag na r.#:op van een vergadering met zijn fractie uiterst behoedzaam, maar ook gereserveerd, reageerde, is la ter uitgelekt dat zijn fractie niet achter het stuk wil staan. DS'70 herkent in het memorandum- Steenkamp te weinig van zijn denk wijze over het uitgavenbeleid en de belastingheffing. Drees heeft intussen een brief ter beantwoording van Steenkamp opge steld die vanavond zal worden be zorgd. Het is een zakelijke brief, het woord „onaanvaardbaar" komt er niet in voor, maar andere woordvoer ders lieten weten dat dit woord in feite wel geldt. Zo wordt in de kring van DS'70 niets gevoeld voor een BTW verho ging omdat er daarmee van de infla- tiebestrijding niets terecht zou ko men. De maatregelen van Steenkamp voor de bestrijding van de inflatie worden in de kring van DS'70 'lap middelen' genoemd. ASPERIENTJE Het heeft de aandacht getrokken dat mevrouw Van Veenendaal, frac tielid van DS'70, in een radiouitzen ding; de confessionele partijen heeft verweten dat zij een aspirientje wel genoeg vinden om de inflatie te be strijden. (voor vervolg zie pag. 5) Gisteravond was Rotterdam het to neel van dolle vreugde. De oorzaak? Feijenoord werd na een tot de laatste competitiedag enerverend seizoen lands kampioen van Nederland. En dat moest voetbalminnend Rotterdam vieren. En hoe! Hier de spelersbus tijdens de rondrit door de stad. Duizenden en nog eens duizen den supporters schreeuwen het uit van plezier. Wat moet dat allemaal worden wanneer Feijenoord over pakweg een jaar de Europa Cup weer van Ajax overneemt? De prinsjes Maurits (rechts) en Bemhard (links) vermaken zich hier op de ,,Piet Hein". Met hun vader en moeder, mr. Pieter van Vollen hoven en prinses Margriet, maakten zij dit weekend een vaartocht naar Terschelling. ROTTERDAM Feijenoord lands kampioen. Via een 21 overwinning in de Kuip op het al naar de eerste divsiie gedegradeerde Haarlem kon den de Rotterdammers de vlag in top steken. Feijenoord sloot daarmee een enerverend seizoen af, die voor de Ernst Happel-formatie vele ups en downs kende. Immers, nadat eerst in de strijd om de Wereldbeker afgere kend werd met de Argentijnse stu denten van Estudiantes volgde in de eerste ronde van de Europa Cup voor landskampioenen tegen het onbeteke nende Roemeense Ut Arad de ontgoo cheling. Feijenoord mag echter komend sei zoen weer over doen. Samen met Aj ax zal het Nederland in de strijd om de Europa Cup vertegenwoordigen. WASHINGTON (Reuter) De Westduitse bondskanselier, Willy Brandt, heeft er bij de Verenigde Staten op aangedron gen, in te gaan op het aanbod van de Sowjet-Unie om te onder handelen over vermindering van de troepen van oost en west in midden-Europa. In een vraaggezperk met „US news en world report" aan de vooravond van zijn bezoek aan Washington zei hij. dat men er door bilaterale en andere contacten achter moet komen, wat de Russen werkelijk bedoelen. „In dit geval zou ik de zin van Sow- jet-leider Brezjnev willen aanhalen, LOS ANGELES (AFP) Alle 48 inzittenden van een Amerikaans DC-9, die zondagavond boven berg achtig gebied bij Los Angeles in bot- sign kwam met een vliegtuig van de Amerikaanse marine, zijn omgeko men. De navigator van de jachtbommen werper heeft zich met de schietstoel kunnen redden, maar de piloot kwam om het leven. MOSKOU (TASS, UPI, Reu ter, AP) Een Russisch ruim teschip met aan boord drie kos monauten is gisteren op reis ge gaan naar het om de aarde cir kelende ruimtestation Saljoet met het doel een koppeling tot stand te brengen. De verwachting is dat andere ruimteschepen zul len volgen en dat de bemanning over zal stappen naar de Saljoet. De Sowjet-Unie gaat waarschijnlijk nu proberen een experiment te vol voeren dat zij adnehalve maand gele den, namelijk op 23 april met de So- joez-10 niet heeft kunnen uitvoeren: het in bedrijf stellen van een ruim testation. De Sojoez-10 zal koppelen aan de Saljoet en een of twee kosmo nauten zullen overstappen om een tijd in de Saljoet te vertoeven. „SPOORWEGSTATION"' Als dit experiment zou slagen, zou de eerste fase van het Russische pro gram voor de uitbouw van primaire ruimtestations afgesloten zijn. De Saljoet werd op 19 april gelanceerd en is dus zeven weken in een baan om de aarde. Bijzonderheden over het sigaar-achtige platform zijn nog steeds geheim. Naar verluidt is het het grootste ruimteschip dat in een baan om de aarde is gebracht en zou het zelfs de grootte van een spoorwegstation hebben. Na de koppeling van de Sojoez-10 werd de Saljoet in een hogere baan om de aarde gebracht, waardoor het ruimtestation langer om de aarde ging cirkelen. Overigens bevindt de Saljoet zich te dicht bij de aarde om permanent in omloop te blijven. Door de weerstand van de dampkring ver liest het snelheid en dus hoogte. Vol gens deskundigen komt de Saljoet dagelijks één km dichter bij de aar de. De Saljoet ligt nu in een baan, die varieert tussen de 249 km én de 221 km. MOEILIJKHEDEN De Sojoez-11 is de 18e bemande ruimtevlucht van de Sowjet-Unie. De Sojoez-10, die ook een bemanning van drie koppen had, is (slechts) vijf en éen half uur gekoppeld geweest aan de Saljoet, voordat het ruimteschip met spoed naar de aarde moest te rugkeren. Uit de berichten van TASS is destijds gebleken, dat één van de bemanningsleden moeilijkheden had met dè gewichtsloosheid. Andere zeg- lieden hebben gezegd dat de moei lijkheden van mechanische aard zijn geweest. De bemanning van de Sojoez-11 wordt gevormd door luitenant-kolo nel Georgi Dobrowolski, Wladislaw Wolkow en ruimteveteraan Wiktor Patsajew. Dobrowolski droomde er als jongen van matroos te worden, maar de marine wees hem af. Daarna ging hij naar de luchtmacht „Vanaf het moment dat ik daar kwam, kon ik aan niets anders denken dan de lucht. Ik ben gek op vliegen", zo ver telde hij op een persconferentie, die aan de lancering voorafging. Wolkow, de boordwerktuigkundige en „held van de Sowjet-Unie" heeft al in de Sojoez-7 8 omwentelingen om de aarde gemaakt. Patsajew is burgerlijk ingenieur en is drie jaar geleden bij de kosmonauten-opleiding gekomen. Alle drie kosmonauten zijn getrouwd en hebben kinderen. De Sojoez werd gisteren in positie gebracht voor een koppeling met de Saljoet, waarna de bemanning tien uur ging rusten. Voor de koppeling zal nog een correctie nodig zijn. dat men niet moet twisten over het etiket van de fles, maar dat men moet proeven wat er in zit. En dat kan men alleen maar door ondervin ding." Brandt steunde sterk het standpunt van president Nixon, die gekant is tegen pogingen in de Amerikaanse senaat om de Amerikaanse troepen in Europa eenzijdig te verminderen. „Het heeft geen zin te beginnen met een eenzijdige verzwakking van de Amerikaanse aanwezigheid, nu er, voor het eerst, een goede kans zou kunnen bestaan om te gaan onder handelen over een wederzijdse ver mindering van de troepen van oost en west in Europa." De bondskanselier geloofde niet, dat een regeling van de kwestie-Ber- lijn een eerste vereiste moet zijn. Het zou onlogisch zijn de kwestie-Berlijn daarmee te verbinden. Het zou de ge hele situatie verwarren. „Wij zouden niet willen, dat iemand wederzijdse evenwichtige troepenverminderingen zou gebruiken als voorwendsel om niet voort te gaan met het gesprek over Berlijn met alle energie en in- tensitiet dieditgesprekesit.1' Van onze sportredactie ROTTERDAM Elek Schwartz volgt Georg Kessler op als trainer .van Sparta. Deze ex-bondscoach van het Neder- alnds elftal heeft vanmiddag een tweejarig contract getekend bij de Rotterdammers. Wladislaw Wolkow boordwerktuigkundige Luitenant-kolonel Georgi Dobrowolski, commandant van de Sojoez-11. Wiktor Patsajew, burger-ingenieur SYSTEMEN OP»» fcÖH BRR BRRNQKR6TEN KANTOORINRICHTING ■S8I HOOFDSTR.186 TEL:01710-30797* «B K2I LEIDERDORP Mijn i» UtafagpvalmMQNOKl. Slwr mij oil tfgvyramfe c. moet u óók doen vul de bon maar in

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1