NIET WACHTEN MET STEUN Luns benoemd tot Navo-chef Uiterste en laatste poging Steenkamp Het Kwartet Noodmaatregelen voor kranten crunsburg: Weer vliegtuig gekaapt Adverteerders niet in actie voor Veronica Premier: ,Een onderscheiding Nederlandse hulp aan Pakistaanse vluchtelingen Vliegshow op Deelen - 90.000 kijkers verwacht Vakbonden gaan weer praten met Van Gelder Confectiefabriek ontslaat 190 man Apart tarief KLM voor studenten Nieuw Girokantoor komt in Leeuwarden Crita) het weer KNBTB keert zich duidelijk tegen Drees jr. Nieuwe Leicise Courant lofdkantoor Leiden Zaterdag 5 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mij» hert in leghenspoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG De commissie bedrijfsfonds voor de pers commissie-Rooy) heeft een dringend beroep gedaan op de igering nog tijdens haar demissionaire periode drie nood- laatregelen te nemen om de bedreigde krantenwereld te alp te komen. Deze aanbeveling staat in een gis- ren gepubliceerd interim-rapport t inmiddels ter kennis is gebracht n minister Klompé en informateur eenkamp. Met de voorgestelde maatregelen een bedrag gemoeid zijn van 35 Ijoen gulden. - Een eenmalige uitkering van i miljoen gulden aan dagbladon- nemingen naar rato van het in 0 door hen geleden verlies op ex- ltatie van de dagbladuitgaven. Als irwaarde wordt gesteld dat de ex- itie zes maanden na toekenning de uitkering zal worden voortge- Beschikbaarstelling van een kre- van vijf miljoen gulderf waaruit Ie tweede helft van 1971 bijdragen len worden toegezegd aan ver vende dagblad-exploitaties in de van plannen tot reorganisatie |herstructurering. - Een bijdrage aan alle dagbladen Ifer gelang van het papierverbruik 1 redactionele tekst der bladen, jarbij in de criteria ook het nnder- >eid naar het aantal abonnees kan rden betrokken. Deze bijdrage kan rden gesteld op 30 procent van het betreffende papierverbruik, naar voor 1971 overeenkomende t een bedrag van 18 a 20 miljoen (den. Deze bijdrage heeft de strek- 1 de afhankelijkheid van de krant advertentie-opbrengsten te ver aderen. Bladen handhaven commissie meent reeds nu op e maatregelen aan te moeten drin- K ondanks de verklaring van pre- De Jong dat het demissionaire kabinet geen toezegging van ogen blikkelijk te treffen steunmaatregelen kan doen. Een „conservatie" van de huidige situatie is volgens de commissie ech ter noodzakelijk om te voorkomen „dat onherstelbare schade wordt toe gebracht aan de diversiteit van de pers." Het kabinet heeft het rapport gisteren reeds in summiere trekken besproken. (voor vervolg zie pag. 7) l/waiuum MEUBELENI VEILIG GEKOCHT 1 1_BL/ DE VAKMAN ndaag in ZO Oick Ringlever: Natuur moet te rug naar onze steden Prof. dr. iac. van Weringh: Moei lijk te zeggen of criminaliteit stijgt Ton Hulst: Swart en zijn dobbers 1. J. M. Kiggen: Hoogtij in Rot terdam Dialoog: Wij moeten eens wat minder generaliseren Harm Lamberts: Kennet Kaoenda, sterke leider maar op bijzondere manier Dr. J. H. van Beusekom: „Ik weet helemaal niet waarom de wereld bestaat" naar aanleiding van nieuwe boek van dr. J. L. Klink J. van Doorne: Dynamiet onder het geruste denken A. J. Klei. Domela Nieuwenhuis en de christenen van nu Dr. C. Rijnsdorp: Regent of pro feet ieanne de Vlieger vernam van prof. dr. J. W. Tesch: Onze men taliteit moet veranderen. WASHINGTON, (Reuter/AFP) De Amerikaanse politie heeft gister avond de 58-jarigc Ylcn Elmo Riggs. een gepensioneerd mijnwerker uit West-Virginia, gearresteerd die de pi loot van een Boeing-737 van de lucht vaartmaatschappij United Airlines gedwongen had op het vliegveld Dul les bij Washington te landen omdat hij naar Israël wilde. De Boeing was met 63 passagiers op weg van Atlanta in Georgia naar Newark in New Yersey. De kaper is vermoedelijk in Charleston aan boord gekomen. Na de landing op het vliegveld Dulles mochten alle passagiers en drie stewardessen uitstappen. De ka per hield de overige bemanningsleden onder schot. Eén van hen slaagde er echter op een gegeven ogenblik in hem te ontwapenen. Na melding hiervan aan de ver keerstoren, kon de politie die het toe stel omsingeld had, de man arreste ren. De kaper had tegen de bemanning gezegd dat de VS gebomgardeerd zul len worden en dat hij daarom niet in het land wilde blijven maar liever naar Israël ging. De Boeing heeft circa drie uur op het vliegveld Dulles gestaan, omdat de actieradius van de Boeing te klein is om de Atlantische Oceaan te kun nen oversteken, had de kaper geëist dat men een ander vliegtuig tot zijn beschikking zou stellen. AMSTERDAM De advertentie bureaus en de adverteerders zullen geen actie ondernemen om het voort bestaan van de piratenzenders Ve ronica en Nordsee veilig te stellen, ook al hebben vorig jaar herfst de Ver eniging van Erkende Advertentiebu reaus en de Bond van Adverteerders wel stappen bij de regering onderno men om het voortbestaan van dit soort advertentiemedia veilig te stel len. Tegenover een verslaggever van het reclameweekblad Ariadne ver klaarde de directeur van de VEA, de heer G. J. van den Brink: „Het be stuur denkt er voorlopig niet aan stappen te nemen in deze kwestie" en mr. D. Schut van de Bond van adver teerders gaf als zijn privé-mening, dat „stappen nu niet zo voor de hand liggen". Zie ook elders in dit txlad. DEN HAAG Minister mr. J. M. A. H. Luns is gisteren in Lissabon benoemd tot secretaris generaal van de NAVO, de func tie waarvoor hij de enige kandi daat was, als opvolger van de huidige secretaris-generaal Man- lio Brosio. Minister Luns heeft reeds op 18 juni zijn eerste ge sprek met Manlio Brosio over de overdracht. Op 1 oktober aanvaardt de heer Luns zijn nieuwe functie. Hij krijgt in Brussel een huis van de NAVO. maar houdt zijn „pied a terre" op de Ruygrocklaan in Den Haag „voor de weinige keren dat ik in Nederland ben", zo lichtte hij gistermiddag in Lissabon toe. Zou op 1 oktober nog geen nieuwe regering zijn gevormd, dan zal pre mier De Jong als minister van bui tenlandse zaken ad interim optreden, Op dit ogenblik verandert er dus ten aanzien van de nationale functie van mr. Luns, demissionair-minister van buitenlandse zaken, niets. Zijn agenda voor de komende weken is weer druk bezet. Maandag vliegt hij op de envelop schrijft: antwoordnummer 267, Leiden van Lissabon naar Suriname, vandaar gaat hij naar de Antillen. Deze bezoe ken hebben het karakter van een af scheid na vele jaren van intens con tact. Vervolgens zal minister Luns in New York verscheiden zaken afhan delen. Op 17 juni wordt hij in Neder land terugverwacht. Voor vervolg zie pag. 11 Van een verslaggever DEN HAAG De Nederlandse re gering zal 750.000 gulden aan geld en- iol medicamenten schenken aan de Pakistaanse vluchtelingen en voor een zelfde bedrag aan voedsel ver zenden naar de Pakistaanse vluchte lingen in India. Minister-president De Jong heeft dit vrijdag bekend gemaakt, na af loop van de wekelijkse vergadering van de ministerraad. Ook wil de regering in EEG-ver- band initiatieven ontwikkelen om te komen tot een gecoördineerde voed selhulp-actie, ten behoeve van zowel de vluchtelingen in Pakistan als in India. Met spoed zal de regering con tact opnemen met secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties om op korte termijn een internatio nale hulpactie op gang te zetten. Daarnaast nog zullen initiatieven woirïen ontplooid in het kader van het Pakistan-consortium om een nieuw uitgebreid hulpprogramma voor Oost-Pakistan te ontwikkelen. DEELEN Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van prins Bemhard, inspecteqr-generaal van de krijgsmacht, houden de drie krijgsmachtdelen een „open dag" op vliegbasis Deelen. Marine, landmacht en luchtmacht zullen op zaterdag 12 juni vliegtuigen, helikopters en ge- vechts- en ander materieel ten toon stellen. 's Middags zullen demonstraties gegeven worden met vliegtuigen en helikopters. Er zullen parachutisten springen, ook in vrije val. Het vliegprogramma dordt ge opend met zestien Britse straalvlieg tuigen. Eén van de Harriers zal af zonderlijk een demonstratie geven van stilstaan, achteruitvliegen en op grote snelheid overvliegen. Er zijn ook Belgische en Amerikaanse de monstraties. Met gunstig weer verwacht men tussen de 80.000 en 100.000 toeschou wers. Er is parkeergelegenheid voor 30.000 auto's. Prinses Margriet heeft gisteren het Diaconessenziekenhuis „Re- faja" in Dordrecht officieel ge opend. Op de foto de prinses tijdens de rondwandeling in ge sprek met een nierpatiënt. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het overleg tussen de directie van Van Gelder Papier en de betrokken vakbonden, zal woensdag 16 juni worden hervat. Dot is gisteren afgesproken nadat minister Nelissen (economische zaken), zoals gemeld, een succesvolle bemiddelingspoging heeft gedaan om de partijen weer rondom de tafel te krijgen. De vakbonden hebben gedurende enige weken geweigerd met de direk- tie te praten over de reorganisatie plannen als gevolg waarvan ten minste 1300 werknemers moeten afvoeien). omdat een deel van deze plannen voor hen geheim werden gehouden. Tijdens de bemiddelingspoging van minister Nelissen heeft de direktie toegezegd alle nodige informaties te zullen verschaffen. De vakbonden ontvangen de stuk ken volgende week vrijdag, zodat zij vier dagen de tijd hebben de stukken te bestuderen. NIEUW-BUINEN Gisteren heeft de NV Herenconfectiefabriek A. J. de Levita en co de 190 werknemers aan gezegd dat maandag de produktie van de fabriek in Nieuw-Buinen wordt gestaakt. Ontslag op zo korte termijn was volgens de directie nodig omdat zij de lonen niet langer kon garande ren. De werknemers- en werkgevers organisaties betreuren dat de over heid niet bereid was de werkgelegen heid voor de 190 werknemers 120 vrouwen en 70 mannen te garan deren, hoewel Nieuw-Buinen aan de rand ligt van het probleemgebied Oost-Groningen. AMSTERDAM De KLM overweegt op korte termijn op de AmsterdamNew York route een zogenaamd „studententarief" in te voeren, dat studerende jongeren tussen de 15 en 25 jaai de mogelijkheid biedt voor onge veer 750 heen en weer naar Amerika te vliegen. Het studententarief is bijna ƒ500.- lager dan het goedkoopste individuele tarief van de KLM op de Amerika- route. Er gelden voor het studenten tarief een paar restricties: tien dagen voor en na kerst en pasen kan er geen gebruik van worden gemaakt evenals in de piektijden van 20 juni tot 25 juli (vanuit Amerika naar Am sterdam) en van 20 juli tot 31 augus tus (van Amsterdam naar Amerika). Wel is het mogelijk dat studerende jongeren in deze tijden vliegen maar dan moeten zij een toeslag van 70,- betalen. In alle gevallen zullen de ge bruikermakers van het studententa rief pas zeven dagen voor hun ver trek de reserveringsbevestiging krij gen. Gisteren is Air France reeds met de invoering van het studententarief be gonnen op de route Parijs - Boston - New York w. Van een verslaggever DEN HAAG De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de vesti ging van een (post) girokantoor in Leeuwarden. Dit nieuwe kantoor is dringend nodig in verttend met het grote aantal dagelijks binnenkomende aanvragen om een nieuwe giroreke ning. De dwaasheden Pan anderen helpen ons nooit om zelf verstan dig te worden. NAPOLEON BONAPARTE O.K. Ze kan in elk geval mee spelen. Koel met zon Een sterke noordenwind houdt de temperatuur in het kustgebied aan de lage kant, namelijk 16 tot 18 graden. De binnen gedrongen wolkenvelden lossen in de voor middag op. De barometer daalt iets door het opdringen van war me lucht met onweersbuien bo ven Duitsland en België. Geleide lijk wordt het daardoor wat on stabieler. BAROMETER STAND: heden 10 uur 75,4 cm (1005 millibar) da lend. Zon cn maan 6 juni zon op 4.23, onder 20.55; maan op 18.49, onder 2.20; 9 juni V.M. 7 juni zon op 4.22, onder 20.56; maan op 20.04, onder 2.42; 9 juni V.M. Hoog water Hoog water, 6 juni: Rotterdam le getij 2.29, 2e getij 15.03; Sche- veningen 1.06-13.32; Vlissingen 12.20-.-. Haringvliet a. d. Zeezij de 1.33-13.54. Hoog water, 7 juni: Rotterdam le getij 3.10, 2e getij 15.40; Sche- veningen 1.47-14.12; Vlissingen 0.35-12 58; Haringvliet a. d. Zee zijde 2.15-14.35. Ook linkse drie beschikbaar Van onze parlementsredactie DEN HAAG Informateur Steenkamp heeft gisteren een uiterste poging gedaan om toch nog een meerdereidskabinet van de confessionele partijen met VVD en DS'70 mogelijk te maken. Gistermiddag om half zes voltooide hij een nota van elf pagina's die gisteravond nog bij de vijf fractieleiders is bezorgd. Vandaag zouden de 5 fracties over deze nota vergaderen, die door de woordvoerder van de informateur een „duidelijk en politiek verstandig stuk" werd genoemd. Niettemin waren de verwachtingen in Den Haag in geen enkel opzicht optimistischer over het tot stand ko men van een vijf-partijenkabinet en werden de mogelijkheden besproken van een confessioneel minderheidska binet. SCHADUWKABINET In afwachting van het mislukken van de informatie van prof. Steen kamp heeft de voorzitter van de ARNHEM De voorzitter van de katholieke boeren en tuinders- bond (KNBTB) C. Mertens heeft zich gisteren duidelijk tegen de opvattingen van dr. Drees jr. ge keerd, die landbouwsubsidies drastisch wil inkrimpen. De heer Mertens betoogde op de jubileumbijeenkomst van de 75-jarige KNBTB, dat er de komende jaren juist veel geld nodig is om de land en tuinbouw aan te passen aan de eisen van de komende tijd. Zo zal er- geschikte werkgelegenheid moeten worden geschapen om de afvloeiing van landbouwers te stimuleren. Aan de andere kant is er ook veel kapitaal nodig voor hen, die landbouwer wil len blijven, maar hun bedrijf zullen moeten aanpassen. „Als wij moeten aannemen, dat in de komende 15 a 20 jaar het aantal land- en tuinbouwbedrijven in Ne derland van ongeveer 180.000 zal da len tot ongeveer 90.000, dan is het duidelijk, dat achter deze cijfers een enorme problematiek schuil gaat," al dus de heer Mertens. Het leek hem in het belang van de hele Nederlandse bevolking, dat veelbelovende jonge ren uit boeren- en tuindersstand het agrarische vak blijven ambiëren. PvdA-fractie in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, laten weten, dat ook rekening moet worden gehouden met een minderheidskabinet van de PvdA. D'66, en PPR. De heer Den Uyl, die premier is in het progressieve schaduwkabinet noemde het van wezenlijk belang, dat na het mislukken van de informatie- Steenkamp het progressieve minder heidskabinet een kans zou krijgen. Drs. Den Uyl zei dit gisteren na een vergadering vaft het schaduwkabinet. In een verklaring van dit kabinet wordt gezegd: „Het progressieve Ka binet hecht er aan, gezien het verloop van de nu aan de orde zijnde pogin gen tot kabinetsvorming, zijn bereid heid en beschikbaarheid als minder heidsregering op te treden opnieuw uit te spreken. Een belangrijk punt in de nota Steenkamp is het terugdringen van de overbesteding. Ook de herwaarde ring van de overheidsuitgaven neemt een belangrijke plaats in. Verder wordt ^en duidelijke uitspraak ge daan over de staatkundige vernieu wing. 'EIGEN MENING De informateur heeft zijn nota zo geschreven, dat hij een eigen oordeel formuleert en oplossingen voorstelt over die punten, waarover de vijf fractievoorzitters het niet eens kon den worden. De nota is geheim, maar de informateur heeft er geen bezwaar tegen, dat het stuk met het antwoord van de fracties wordt gepubliceerd. Dinsdagmorgen moeten die antwoor den binnen zijn want dan zal de in formateur nog eens met de vijf frac tieleiders spreken. Over de geheimzin nigheid rond de informatie heeft schaduwpremier Den Uyl gisteren na afloop van zijn „kabinetsvergadering" ook zijn misnoegen uitgesproken. Het niet vrijgeven van de adviezen, die informateur Steenkamp ontving, vindt drs. Den Uyl fout. Hij hoopte, dat de schat aan gegevens zou wor den gepubliceerd. Drs. Den Uyl was wel voor het houden van een kamer debat na het mislukken van de po ging-Steenkamp. Maar mr. H. van Mierlo van D'66 dacht er anders over: Een dergelijke debat zou nog meer een paskwil kunnen worden dan het formatiedebat van 11 mei.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1