Enorme achterstanden bij uitkering onderwijsgeld VLIEGTUIG MET AJAX-FANS MAAKT NOODLANDING Steenkamp geeft oplossing voor een eigen akkoord Falen apparatuur bij treinramp nog niet uitgesloten Het Kwartet Voorzitter Ver. van Nederlandse Gemeenten: Amsterdam Bom ontploft bij PTT in Kritiek op departement financiën ati Lissabon Stilte valt rer Athene HE jftig man weg bij tiikenslachterij MIT WEER 't Blijft warm Bosbrand bij Nij verdal ieewe Leidse Cooranï Donderdag 3 juni 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur t Hulshoff, Van Dijk, Van een verslaggever BREDA Het departement van financiën heeft enorme achter standen bij de uitkering van onderwijsgelden aan gemeenten. Haar lem moet zelfs de uitkering van 1960 nog ontvangen. Het departe ment is verder bezig met uitkeringen over de jaren 1964, 1965 en 1966. rigens voor dat het oplossen van de financiële nood van de grote gemeen ten (die gelijk bekend zeer omvang rijk is) niet ten koste mag gaan van de overige gemeenten. Anders zou het immers zijn: „de een z'n dood is de ander z'n brood". Niettemin wenste de heer Lindeboom de bestuurders van de vier grote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht) veel succes met hun actie ter verbe tering van de financiële positie van hun steden. POLITIE De heer Lindeboom herinnerde voorts aan een brief die verstuurd is aan de informateur Steenkamp. Daarin is namens de vereniging een pleidooi gehouden voor één nationale politie. De vereniging vindt dat er haast gemaakt moet worden met de verbetering van de politieorganisa tie Dit houdt stellig ook in een ver sterking van de korpsen. Volgens de heer Lindeboom is de ernst van de toestand waarin de poli tie verkeert volstrekt door de mini ster van binnenlandse zaken miskend. De minister heeft immers een ver sterking van de organieke sterkte van de korpsen toegestaan van drie pro cent, terwijl de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten om een verster king van 20 procent heeft gevraagd. De heer Lindeboom zei zich ernstig zorgen te maken over een door de Dit onthulde de voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten gisteren in zijn openingsrede voor het congres van de vereniging in Breda. De heer Lindeboom vroeg zich veelbetekenend af of de overheids- huishouding nog meer van zulke ach terstanden heeft. Verder sprak hij de hoop uit dat de nieuwe minister van financiën de hoogste voorrang zal geven voor het wegwerken van deze „dntstellende achterstanden". „De uitkeringen zijn toch al aan de schriele kant". Het rijk stelt zich ten aanzien van deze problematiek „achteloos" op, aldus de heer Lindeboom. De voorzitter waarschuwde er ove- staatssecretaris van crm aanhangig gemaakte structurele wijziging van de bijstandswet. Hij vroeg zich af of het wel zo nodig is dat weer een nieuw soort ambtenaren het land in wordt gestuurd om namens de mi nister toezicht te houden op de uit voering van de wfct. De heer Linde boom zag veel meer heil in bijstands consulenten, die zorgen voor informa tie en overleg, dan in de toezichthou dende taak die deze ambtenaren nu is opgelegd. Doelende op de zwakke financiële positie van de gemeenten, waar schuwde de voorzitter er voor dat het vertrouwen van de burgers in het openbaar bestuur zal worden aange tast, als de centrale overheid de loka le overheden niet meer in staat stelt hun taken naar behoren te vervullen. Het minste wat een nieuw kabinet kan doen is niet te beknibbelen op de toch reeds sobere voorstellen van de raad voor de gemeentefinanciën, al dus de heer Lindeboom. Lindeboom Van een verslaggevers Van een verslaggever ÏIPHOL/AMSTERDAM Amsterdam heeft de Ajacieden die gisteravond in het Wem- gstadion de Grieken met 2 0 klopten en de Europa-Cup voor de tweede maal naar Nederland Ben, als helden binnengehaald. Op Schiphol werden de spelers en officials na hun aankomst leen speciaal toestel van Martin Air, verwelkomd door burgemeester Samkalden, die hen felici- le met hun overwinning. festaurant Aviorama in Schip- tationsgebouw, kregen de spe- :n lunch aangeboden door B en Amsterdam. Daarna vertrok- Ajacieden naar Soestdijk oningin Juliana hen persoon- iplimenteerde met het beha- de cup. Hoogtepunt van het een rijtoer in open auto's ^■e stad en de huldiging op het van de Stadsschouwburg. Er daarvoor speciale maatregelen ■en. ■het pleintje van het Leidse- dat voor deze gelegenheid autovrij is gemaakt, bracht het Am sterdamse politiekapel de Ajacieden een aubade. Alle verkeer werd voor enige uren uit de binnenstad ge weerd. Het Rokin, Dam en Damrak is de hele avond afgesloten voor het verkeer. Op de Dam zullen vier Ne derlandse en één Amerikaanse beat- band tot twaalf uur 's nachts de mu ziek verzorgen. „Alle politiemensen waar we over beschikken hebben we ingezet. We moesten zekerheid heb ben dat er genoeg mensen zouden zijn om te juichen", had burgemees ter Samkalden eerder op een in al lerijl belegde persconferentie in het stadhuis van de hoofdstad gezegd., Een voorproefje van de feeststem ming kreeg Amsterdam gisteravond al toen auto's luid claxonerend door de binnenstad trokken en de café houders met toestemming van de stedelijke overheid tot diep in de nacht in de weer waren om de dors tige en moegeschreeuwde kelen te laven. Voor uitgebreide verslagen en be schouwingen van dit Europa cup-fes tijn zie elders in dit blad. LISSABON (AP) Het centrale postkantoor van Lissabon is vanoch tend om drie uur zeven uur voor de NAVO-vergadering werd geopend getroffen door een explosie. Door de ontploffing werden de ver bindingen tussen de Portugese hoofd stad en het buitenland ernstig ge stremd. De politie heeft een cordon gelegd, rond het gebouw van de Por tugese PTT. De oorzaak van de ontploffing werd niet officieel bekendgemaakt, maar volgens onbevestigde berichten is een bom ontploft. Er /.ouden zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. De PTT heeft bekendgemaakt dat de telex- en telefoonverbindingen met het buitenland verbroken zijn. I 30JHENE (ANP) De stilte is riwond over Athene en dijk heel Griekenland geval- Bat zich al bij voorbaat had ^H^naakt om de spelers van Pa- inaikos als helden met de ^i)a Cup in te halen. De luid- j^Bcrs. die het clublied van de kampioen door de straten Athene zouden doen schallen, tn zwijgen. nister president Papadopou- pnd de ploeg woensdagavond een telegram met de troos- woorden: 'Het gehele II II tse vo"t met grote be- LH keiling uw wedstrijd ge- U heeft goed gestreden, aam van ons volk zend ik u gelukwensen voor de wijze op u de eer van ons land ratie 1 hooggehouden'. Van een verslaggever een DENBERG Over anderhal- ■wacljnd sluit G. Bekebrede en Zo de kuikenslachterij in Wou- De produktie wordt overge- naar de nieuwe slachterij in met vaart. 30 0werknemers zullen worden Pers laatst naar de slachtplaats in nderifld. De overige vijftig werk- voor meer dan de helft be- uit buitenlanders, zullen ge- 10-3)runnen maken van een af- sregeling. ns de directie van het bedrijf t de concentratie van produk- belangrijke verhoging van de 'gheid. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Informateur Steenkamp is vandaag bezig ge weest met het ontwerpen van een brief aan de fractie-leiders van KVP, VVD, AR, CHU en DS'70. met voorstellen voor een regeringsakkoord. Steenkamp omschreef gisteravond deze brief als „aanzet tot een regeringsak koord in embrionaal stadium". De i fractieleiders zullen de brief vrijdagavond ontvangen. Maandag avond wordt het antwoord verwacht, waarna dinsdagochtend een vergade ring van de informateur met de vijf wordt gehouden. In Den Haag wordt het algemeen voor zeer waarschijnlijk gehouden, dat deze vergadering de mis lukking van de informatie zal bren gen. Deze indruk wordt versterkt nu professor Steenkamp heeft aangekon digd dat zijn brief zijn eigen mening zou bevatten over de oplossingen die in het akkoord zouden moeten wor den bereikt. Aangenomen kan nu al worden dat met name dr. W. Drees jr. (DS'70) en zij het misschien in mindere mate ook mr. W. J. Geertse- ma (WD) deze oplossingen op essen tiële punten zullen afwijzen. Professor Steenkamp zei gister avond dat hij zelf al het plan had, een dergelijk stuk op te stellen. Het is niet onmogelijk dat de gespreks partners van de informateur er de laatste dagen bij hem op hebben aan gedrongen zich maar eens aan het schrijven van de brief te zetten en niet met praten te blijven doorgaan. Professor Steenkamp heeft niets on beproefd gelaten om de vijf in lang durige gesprekken tot elkaar te bren gen. Nu dat kennelijk niet is gelukt, kan de brief met het persoonlijke standpunt van Steenkamp slechts dienen om de negatieve uitkomst van de informatie zwart op wit vast te leggen. De eerstkomende dagen is er rond om het Binnenhof in Den iHaag ver der niets meer te doen. De informa teur zal zijn 'brief vrijdagavond laten bezorgen. Zaterdag houden alle vijf fracties vergadering over het ant woord aan de informateur. Mogelijk zullen de fracties van KVP en ARP ook maandag nog bijeen komen. Pro fessor Steenkamp zal in de nacht van maandag op dinsdag de antwoorden met elkaar vergelijken om dinsdag ochtend een naar aangenomen wordt laatste gesprek met de vijf te hebben. Gisteren en dinsdagavond heeft hij nog fractieleiders onder vier ogen gesproken. Dinsdagavond kwam dr. Drees op bezoek voor een gesprek van een uur. Gisteren volgden, na het onderhoud met de vijf, nog aparte gesprekken met de drie confessionele partijen en met Geertsema. De frac tievergaderingen die aanvankelijk vandaag zouden worden gehouden zijn, in afwachting van het document van Steenkamp, tot zaterdag uitge steld. De brief van Steenkamp zal niet apart worden gepubliceerd. De infor mateur verklaarde gisteravond dat dit het welslagen van zijn werk mo gelijk zou frustreren. Hij zou aan het einde van zijn schrijven toestemming van de vijf vragen het met de antwoorden te publiceren. De vijf fractievoorzitters gaven gis teren te kennen dat de situatie sinds dinsdag niet noemenswaardig is ver anderd. Informateur Steenkamp bleek het afzonderlijk onderhoud met de fractievoorzitters voornamelijk te hebben benut voor het stellen van aanvullende vragen. Daarbij is niet alleen de sociaal-economische proble matiek aan de orde geweest maar ook ta! van andere onderwerpen. Bouwvakker op werk overleden ROTTERDAM Op het terrein van de drumband Warcy aan de Ho ge Limiet is de 50 jarige bouwvakar beider S. H Bours van de Grindweg plotseling onwel geworden. Bij aankomst in het Bergwegzie- kenhuis werd de dood geconstateerd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie mr. F. H. von Meyenfeldt hoopt eind deze week het onderzoek naar de oorzaak van de treinramp bij Duivendrecht te heb ben voltooid. Een falen van de appa ratuur wordt niet geheel uitgesloten. De machinist van de intercitytrein uit Maastricht die op de expres uit Genua botste is inmiddels twee keer verhoord. Naast de mogelijke mense lijke fouten wordt ook de apparatuur in het onderzoek betrokken. Ook wordt rekening gehouden dat de ma chinist door de ondergaande zon kan zijn verblind. Volgens het voorlopig onderzoek stond de zon op het tijdstip van de ramp 14 graden, boven de ho rizon en bedroeg de invalshoek van het zonlicht op het baanvak 40 gra den. Gistermiddag heeft mr. Von Meyenfeldt de beschikking gekregen over de eerste processen-verbaal van de politie. Intussen is een groot aantal gewon den uit het ziekenhuis ontslagen. Vijf slachtoffers verkeren overigens nog steeds in levensgevaar. Officieel is de identiteit van drie van de vijf doden vastgesteld. Het vierde slachtoffer is vermoedelijk Meivin Ed Thomas uit Texas. De vijfde dode is nog niet ge iden tificeerd. Namens de directie van de Neder landse Spoorwegen zijn gisteren aan de achttien gewonden die nog in het ziekenhuis verblijven fruit en bloe men overhandigd. De achttien gewon den die thuis verpleegd worden kre gen de attentie daar. AMSTERDAM Tweeënder tig Ajax-supporters hebben gis ternacht een angstig avontuur beleefd. De Dakota van Moor man Air waarmee zij naar Ne derland terugvlogen, moest 's nachts op het Britse vliegveld Southend even buiten Londen, een noodlanding maken. Twee passagiers raakten gewond: de heer M. J. Griek uit Amsterdam en de heer Klaassen uit Haar lem, die voorin het toestel zaten op geïmproviseerde plaatsen. Klaassen kon na een medische be handeling in een ziekenhuis van Southend met de overige passagiers in een F 28 van Martin Air toch mee terug vliegen. De verwondingen van de heer Griek waren niet zo ernstig, maar hij moest toch wat langer in het ziekenhuis blijven. Hij is met een later vliegtuig naar Nederland teruggevlogen, waar hij inmiddels is gearriveerd, zei de heer Moorman jr. van de chartermaatschappij. Volgens hem moest de Dakota een noodlanding maken nadat één van de motoren een kwartier na het opstij gen uitviel. De neus van het :oistel is ingedeukt, de propellers verwron gen, aldus de heer Moorman jr. Stikdonker Reisleider Klaas Laan (24) uit Hoorn vertelde bij aankomst op Schiphol: „We waren om half twee 's nachts opgestegen van Southend en al bijria een kwartier in de lucht toen we opdracht kregen om de rie men weer vast te gorden. Er werd ons niet meegedeeld waarom dat moest gebeuren. Dat er een motor was uitgevallen konden we niet zien, want het was stikdonker. Wel merkten we dat we weer gingen landen. Alles bleef heel rustig. Maar nadat de wie len de grond hadden geraakt begon het toested vreselijk te schokken en te knallen en ik liet me gelijk voor over op mijn knieën vallen". Het toe stel was aan het einde van de baan doorgeschoten en belandde daar ie- gen een dijk. Er brak geen paniek uit". De heer Klaassen zei dat te/cel aan passagiers de oorzaak zou zijn geweest van het ongeluk. De Uvee gewonde inzittenden van de Daxota waren „verstekelingen", van wie één een broer van de tweede piloot is. De heer Klaassen meende dat er „door onze aanwezigheid geen overwicht was". Niemand had bagage bij zich, zei hij. De Dakota had een driekop pige bemanning. Diplomaten zien met hun oren. LUDWIG BÖRN$ Waarom hebben we zoveel breek bare spullen in dit huis? Het ziet er nog niet naar uil, dat aan het warme zomerweer een einde komt. Een hogedruk- gebied dat eerst boven Skan- dinavië lag, is naar de Noordzee getrokken, maar blijft het weer bij ons beïnvloeden. Ook voor vrijdag worden in het binnenland zomerse tempera turen, dus maxima boven 25 gra den verwacht De kans op een onweersbuitje blijft bestaan, maar is maar heel klein. Strandweer Met een oosten wind blijft warme lucht naar ons land stro men. Ook morgen zonnig en droog bij 24 tot 26 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: aanhoudend zomers strandweer. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar). Dalend. Zon en maan 4 juni zon op 4.24, onder 20.53; maan op 16.19, onder 1.50; 9 juni V.M. Hoog water Hoog water, 4 juni: Rotterdam le getij 0.43. 2e getij 13.31; Sche- veningen 11.49--.-; Vlissingen 10.47-23.06; Haringvliet a. d. Zee zijde 12.17.-.-. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden NIJVERDAL Op de Nijverdalse Berg zijn woensdagmiddag vier hec taren Aos door brand verloren ge gaan. ™e brand ontstond om drie uur langs een toeristische autoweg door het gebied „De Sprengenberg". De oorzaak is niet bekend. Hoewel er een fikse noordenwind stond, waren de gezamenlijke brand weren van Nij verdal, Hellendoorn en Holten het vuur ongeveer een uur la ter meester.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1