Afslanken': een rage Partijleider Ceausescu in Peking groots verwelkomd Nixon NAVO bekijkt het ,Breziijew-plaiT De afluister- doctrine van minister John Mitchell iaoenda ongerust over Luns als NAVO-chef Zware aanvallen oprukkende troepen Hanoi Zuivelbureau kreeg in twee maanden 50.000 vragen om dieëten CBTB benoemt Bukman tot alg. secretaris Audie Murphy verongelukt Hogere winst bij Elsevier Beau jon premier op Antillen Middeldorf krijgt pensioen op eigen verzoek 9 W06NSDAG 2 JUNI 1971 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De strijd tegen de dikte, tot voor kort nog een kwestie van wat flinkerds hier en wat doorzet(s)ters daar, blijkt zich in april en mei tot een vermageringsrage te hebben ont wikkeld. Behalve trimmers, die men vooral in de weekeinden langs branding of door veld en beemd ziet zwoegen zijn er nu ook (ten dele dezelfde?) legioenen, die via „het" dieet tot normalere proporties wensen te wor den teruggebracht. Wat zegt u van vijftigduizend ver zoeken om vermageringsdiëten, die het Nederlands Zuivelbureau de af gelopen twee maanden te verwerken leeft gekregen? Een topscore met in luttele maanden meer aantvragen dan eerder in jaren (van 1967 af propageert dit biireau al diëten: om af te slanken en om „op peil" te blijven). Zoiets kan ineens ontstaan, ge woon, omdat velen hun lichaamsom vang te gek gaan vinden, waardoor er meer over wordt geschreven en gesproken of omdat we vlak voor het vakantieseizoen staan en bad pak, zwembroek, alweer te klein blijken te zijn geworden. Leg daar dan nog een schep „advertizing" bo venop en dat is het dan zo ongeveer. Nu moet je zo'n front maken tegen overtollig vet natuurlijk wel nuchter blijven bekijken, vinden twee voor lichtsters van het zuivelbureau, de dames Hilbers en Eekhof. Een dieet aanvragen (gratis) is natuurlijk gauw gebeurd. Je er echt aan hou den is een andere zaak, die moedi gen en doorzetters vereist. Honger li jden Afslanken volgens een dieet in dit geval een melkdieet, want wat wilt u met een zuivelbureau? zal altijd een vorm van, zij het dan' ver antwoord, „honger lijden" blijven. Waaraan onmiddellijk weer als troost kan worden toegevoegd: je blijft er fris en fleurig bij, dank zij de zorgvuldig afgewogen (veilige) calorieën. Want voorzover u het nog niet wist: er zijn veilige en, laten we zeggen, minder veilige calorieën. Met de eerste wordt dan bedoeld: een caloriegetal, dat overwegend uit eiwitten, mineralen en vitaminen bestaat. Met de minder veilige calo rieën een getal, waarin niet zoveel bouw- en beschermende stoffen voorkomen, dus overwegend suiker, zetmeel en vetten. De zuiveldames geven volmondig toe, dat Nederland in elk geval meer caloriebewust gaat worden. Het wordt zachtjesaan gemeengoed te weten, dat de gemiddelde Nederlan der tussen de 1.600 (vrouw) en 2.000 (man) calorieën per dag tot zich kan nemen om optimaal in conditie en op goed gewicht te blijven, maar dat hij er in feite gemiddeld per dag 3.000 tot zich neemt. Dat zijn natuurlijk vuistcijfers, want het aantal calorieën zal wisse len, naarmate men meer of minder lichamelijke energie moet opbren gen. En dat is eerder minder dan meer, als gedacht wordt aan nog steeds toenemende mechanisering en automatisering, die zware en zeker zeer zware arbeid (zo dit laatste al niet het geval is) in de toekomst praktisch volledig tot het verleden zullen laten behoren. Ier- lor. poor |pikjc 'dashboardkaas' b.v. jflerweg net weer even wat 'orpakt in een goed slui- In het restaurant Wanneer a vaak in res taurants moet eten. wordt het moeilijker om dc calorieën in bedwang te houden. Vooral als u snel wilt eten en dan van plate service ge bruikmaakt. Over het algemeen zijn de po daarvan vrij groot en de jus te vet. Maak daarom liever een keus uit magere en vissoorten. Het vlees liefst gegrilleerd ieder geval zonder gebonden sausjes; de vf« pochecrd. Als u zich aardappelen kunt veroorl (zie kolom) dienen deze bij voorkeur gekoo zijn en daarbij ook weer weinig jus. Kies oól Uit de afslankagenda voor mannen, uitgegeven door het Nederlands Zui velbureau. Agenda De caloriebewustwording is dus in elk geval een pluspunt. Daarop speelt ook de midden vorig jaar door het zuivelbureau geïntroduceerde zogenaamde „afslankagenda" voor mannen in. Omdat zij vaak van huis zijn wordt hün daarin aangegeven hoe ze bijvoorbeeld in restaurants de juiste menu's kunnen kiezen. Een kwestie van optellen aan de hand van de caloriegetallen in deze agen da, die het formaat van een zak boekje heeft. De vrouwen blijven vooralsnog ver in de meerderheid in haar be langstelling voor het afslanken. Het is op het ogenblik één man op negen vrouwen... waaraan het nog jong zijn van de „mannendiëten" (we praten uitsluitend over het zuivelbu reau) natuurlijk niet vreemd is. Is een afslankdieet de enige ma nier om op normaal gewicht terug te komen? (drie pond per week kan er goed mee door; liever niet meer). De dames Hilbrink en Eekhof: welnee je zou, eenmaal caloriebewust best eens kunnen beginnen met je te ma tigen. Om vervolgens, door regelma tig de weegschaal te bestijgen, eens te zien wat dat oplevert- Met andere woorden: bewuster gaan eten door goed in de gaten te houden (calorieën tellen!) wat je per dag consumeert. En dan komt de be kende opsomming: niet snoepen (waarom op avondjes geen alterna tieven voor zoutjes, pinda's, bitter ballen etcetera in de vorm van ook radijsjes, stukjes vers fruit, schijfjes komkommer?) voorzichtig met vet en suiker, pinda's, broodbeleg, trou wens ook brood, aardappelen, peul vruchten, om nu naar enkele „dik makers" te noemen. Het is een kwestie van psycholo gie, zeggen de voedingsspecialisten van het zuivelbureau, die melk als het meest volledige voedingsprodukt aanprijzen, waarom het ook zo goed in een afslankdieet past. Veel men sen willen zich aan bepaalde, des kundig opgestelde regels houden. Van elk dieet geldt overigens: praat er eerst met de dokter over. Hoe dan ook: op het zuivelbureau (postbus 4575, Rijswijk) is men de komende weken nog druk met het verzenden van de gevraagde voor lichting. Door de plotselinge hausse was een herdruk nodig, zodat er en kele weken overheen kunnen gaan voor men de paperassen, waarin ook recepten en eenvoudige gymnastiek oefeningen voorkomen, in huis heeft. ran onze sociaal-economische redac tie) (Vervolg van pag. 1) Over het Midden-Oosten verklaarde Nixon er op te vertrouwen dat het verdrag van vriendschap en solidari teit. dat de Sowjetunie en Egypte on langs voor vijftien jaar hebben ge sloten niet betekent dat er een nieu we stroom Russische wapens naar Egypte gaat. Hij achtte de kans op een akkoord tussen de Arabieren en de Israëliërs nog steeds aanwezig, maar die kans hing af van de vraag of er al dan niet nieuwe wapens wor den aangevoerd. Vietnam Over de kwestie-Vietnam herhaal de Nixon, dat hij geen dautm voor de voltooiing van de terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten zal vaststellen. De president zei dat de VS nu niet kunnen stoppen met het zenden van dienstplichtigen naar de strijd in Vietnam. Weldra zou het aantal troepen daar echter zo klein zijn. dat de kwestie alleen van theo retische belang is. Gevraagd om com mentaar op beschuldigingen dat hij zich aan immoreel en misdadig ge drag schuldig maakt door de massale bombardementen in Zuid-Oost-Azië, zei Nixon dat het alternatief slechter was. Nixon sprak zijn bezorgdheid uit over de toenemende verslaving aan verdovende middelen onder jonge Amerikanen, onder wiee uit Vietnam terugkerende militairen. Hij kondigde een programma aan, waarbij voor al les zal worden gepoogd direct aan de bron al een einde te maken aan de handel in verdovende middelen, zulks in samenwerking met andere landen waaronder Zuid-Vietnam. Over de manifestatie tegen de oor log in Indo-China zei de president, dat de regering het recht om te de monstreren erkent. Hij keurde echter zonder voorbehoud de massale arres tatie in Washington in het begin van de vorige maand goed, omdat de be trokkenen zich te buiten waren ge gaan aan „vandalisme en wetsover tredingen." VIRGINIA-CITY Bij een vlieg tuigongeluk in de Amerikaanse staat Virginia is vorige week de meest ge decoreerde oorlogsheld in de Tweede Wereldoorlog en filmster Aud' Mur phy om het leven gekomen. Het vi eg- tuigje dat vrijdag neerstortte werd pas maandag gevonden. Murphy kreeg na de oorlog 24 on derscheidingen. Later kwam hij bij de film. Hij verwierf vooral bekend heid door zijn rollen in oorlogsfilms en westerns. DEN HAAG Het hoofdbestuur an de Nederlandse Christelijke Boe- sn- en Tuindersbond heeft drs. P. ukman per 1 juli a.s. benoemd tot Igemeen secretaris. In deze functie rordt hij de opvolger van drs. J. de bnlng, die in verband met zijn ver- iezing tot lid van de Tweede Kamer jn werkzaamheden bij de CBTB zal eëindigen. Drs. Bukman (37) is sinds 1956 bij e CBTB werkzaam als secretaris Dor de tuinbouwsector. Gezien het rote belang van deze bedrijfstak be- oot het hoofdbestuur tevens een ieuwe tuinbouwsecretaris te b snoe ien, maar over de benoeming zelf is et overleg nog gaande. De heer Buk- lan studeerde sociale geografie aan e universiteit van Amsterdam. In '61 trad hij bij de CBTB-Holland - rabant in dienst op de afdeling oorlichting. PEKING (Reuter, AFP, AP, DPA) Peking heeft gisteren de Roemeense president en par tijleider Nicolae Ceausescu een groots welkom bereid. Radio Pe king, die het bezoek al enkele malen kenschetste als een histo rische gebeurtenis, meldde dat honderdduizenden Chinezen in kleurige kostuums hem enthou- AMSTERDAM Bij een omzet stijging van 42 procent tegen 17 pro cent het jaar tevoren waarin ove rigens wel voor het eerst de omzet van de Noord-Hollandse Uitgevers Maatschappij en enige andere toege treden ondernemingen zit is de bruto winst van Uitgeversmaatschap pij Elsevier in 1970 gestegen tot ƒ17.224.100 tegen ƒ13.714.000 in 1969. De concernwinst na afschrijvingen en belastingen is daarbij toegenomen tot 6.973.500 tegen 6.055.600. Voorgesteld wordt aan de op 28 ju ni te houden aandeelhoudersvergade ring een contant dividend van ƒ3.80 (v.j. ƒ3) per aandeel van 20 uit te keren, alsmede 31/3 (v.j. 6) procent in aandelen tqp laste van de (belasting- vrije)agioreserve. De politieke politie in Barcelona heeft in de nacht van woensdag op donderdag 17 mensen gearresteerd, die ervan verdacht worden lid te zijn van de illegale communistische partij. Onder de arrestanten zijn twee vrouwen. siast begroettten op het vliegveld en langs de 10 km lange weg naar het centrum van Peking. Ceausescu en premier Ion Gheorg- he Maurer werden op het vliegveld verwelkomd door premier Tsjoe En- lai en enkele andere Chinese rege- rings- en partijleiders. Sinds in het begin van de jaren zestig het ideolo gische conflict tussen Peking en Mos kou uitbrak is Ceausescu de eerste Oosteuropese leider, die een bezoek aan China brengt. Het bezoek zal een week duren. Po litieke waarnemers volgen het met grote belangstelling. Sinds het bezoek van de Amerikaanse president Nixon aan Boekarest zijn de geruchten niet verstomd, dat Roemenië graag als be middelaar tussen Washington en Pe king wil fungeren om tot regeling van de wederzijdse verhoudingen te komen. Het feit, dat Ceausescu na China ook Noord-Vietnam en Noord-Korea zal bezoeken duidt er misschien op, dat de kwestie Vietnam een belang rijk onderwerp van bespreking zal zijn. De Roemeense partijleider zou een uiterst belangwekkende rol heb ben gespeeld in geheime onderhande lingen tussen Washington, Peking en Hanoi. Hij zou nu concrete voorstel len van Nixon bij zich hebben voor de Chinese en Noordvietnamese lei ders. Een tweede belangrijk aspect van het Roemeense bezoek is ook de ver houding van beide landen met de Sowjet-Unie. China en Roemenië zijn vrienden maar geen bondgenoten. Ze hebben gemeenschappelijke belangen maar streven ook tegengestelde doe len na. Peking heeft waardering /oor de eigen weg, die Roemenië ten op zichte van Moskou volgt. Boekarest is dankbaar voor de morele en materië le rugdekking, die Peking daarbij geeft. Zwartgeverfde blanken geweerd uit Z.-Afrikaans theater KAAPSTAD, (Reuter) Een „Slegs vir blanke" schouwburg heeft giste ren de toegang geweigerd aan een groepje van ongeveer vijftig blanken, die hun gezichten met schoensmeer hadden zwart gemaakt. Ze protesteer den daarmee tegen de bepaling dat de pas geopende Nico Malan-Schouw- burg alleen voor blanken toegankelijk is. Hun zwartgeverfde gezichten moesten het belachelijke van de toe stand in Zuid-Afrika symboliseren. LOESAKA (AP) President laoenda van Zambia heeft gisteren, j een toespraak die hij hield als oorzitter van het bevrijdingscomité an de Organisatie voor Afrikaanse •enheid, gezegd dat hij ongerust was ij het vernemen van het nieuws dat inister Luns zou worden benoemd Dt secretaris-generaal van de NAVO. Als Luns zou worden benoemd, zo i hij, dan zou dit ertoe kunnen lei en dat de NAVO verwikkeld raakte i het Portugese koloniale beleid, ior middel van deelneming daaraan directe zowel als indirecte wijze; iets wat tot nu toe niet mogelijk was eweest." Het feit dat de NAVO-vergadering Lissabon wordt gehouden (de ver- adering begint donderdag 3 juni) be- tkent volgens hem dat de NAVO Portugal openlijk een certificaat van achtenswaardigheid verleent en dit land aanmoedigt de koloniale bezet ting en uitbuiting van een onschuldig Afrikaans volk voort te zetten. Hij drong erop aan dat de leden van de NAVO druk moesten uitoefenen op Portugal om te bereiken dat dit land zijn koloniale politiek in Afrika ver andert. Het bevrijdingscomité heeft de NA VO voorts beschuldigd van een anti- Afrikaanse politiek, waarbij het be treurenswaardig wordt genoemd dat „de NAVO niet alleen wapenleveran cier van Portugal is geworden in de onderdrukkingsoorlog, maar Portugal ook heeft uitgekozen als land van sa menkomst voor de NAVO-vergade- ring." WILLEMSTAD De vergadering van de raad van ministers van de Nederlandse Antillen heeft gisteren de heer O. R. A. Beaujon benoemd tot minister-president, als opvolger van de heer Isa, die op 27 mei ontslag had gevraagd. De nieuwe premier zal behalve de portefeuille van algemene zaken, voorlopig ook die van cultuur en volksontwikkeling en van volksge zondheid en welzijnszorg blijven be heren. Dit heeft de regeringsvoorlich tingsdienst in Willemstad bekendge maakt. BONN (DPA) De 55-jarige West- duitse generaal-majoor Eike Middel dorf. tegen wie het ministerie van de fensie in Bonn een onderzoek heeft laten instellen, omdat hij een honora rium zou hebben geëist voor een vraaggesprek, zal op eigen verzoek gepensioneerd worden. Een woordvoerder van het ministe rie heeft meegedeeld, dat het onder zoek geen reden heeft opgeleverd voor een disciplinaire maatregel te gen Middeldorf. LISSABON (UPI, Reuter, AP) Het belangrijkste onderwerp van gesprek op de NAVO-minis- tersconferentie die morgen in Lissabon begint, is de oproep van de partijleider van de Sow jet-Unie, Leonid Brezjnew, tot wederzijdse evenwichtige troe penvermindering in Europa. De suggestie werd op 14 mei in Tbilisi gemaakt en heeft tot spe culaties geleid. Breznjews voorstel, dat onbedoeld president Nixon hielp voorkomen, dat de Amerikaanse Senaat zou besluiten tot eenzijdige vermindering van troe pen van de VS in Europa, wordt in diplomatieke kringen in Moskou „een vergissing" genoemd. Deze zou te wijten zijn aan gebrek aan communi catie, die weer gevolg zou zijn van bureaucratische rompslomp. Volgens genoemde kringen was de rede van Breznjew al geschreven, voordat senator Mike Mansfield zijn voorstel bij de Senaat indiende. „Toen hij in Tbilisi sprak, was Breznjew zich niet bewust, dat in Washington een beslissend debat over Amerikaanse troepenvermindering werd gehouden. Was hij wel op de hoogte geweest, dan zou hij zeker met. geen woord over wederzijdse te rugtrekking hebben gerept," aldus di plomatieke zegslieden. Zij menen overigens, dat het nog niet officiële voorstel van Brez njew niet zal worden ingetrokken. Uit de nederlaag van Mansfield zouden de leiders in het Kremlin hebben op gemaakt. dat onderhandelingen nu toch de enige weg zijn om terugtrek king van troepen te verkrijgen. Bo vendien aldus genoemde diploma ten kan ment troepen van de Sow jet-Unie binnen enkele uren naar de landen van Oost-Europa terugzenden, als dat nodig zou zijn. In NAVO-kringen heerst gering verschil van mening over de wijze, waarop gereageerd moet worden op het voorstel van Breznjew. Van West- duitse zijde maakt men zich zorgen, al heeft kanselier Willy Brandt dui delijk te verstaan gegeven, dat hij een akkoord over wederzijdse troe penvermindering niet wil tegenhou den door het afhankelijk te maken van regeling van de Berlijnse kwes tie. Andere belangrijke onderwerpen op de NAVO-conferentie zijn de si tuatie in het Midden Oosten, het ge sprek van de Grote vier over Berlijn en de besprekingen over beperking van strategische wapens (SALT) in Genève. Minister William Rogers zal ongetwijfeld gewag maken van de ontevredenheid van het Amerikaanse Congres over de (te geringe) bijdrage van de Europese bondgenoten aan de NAVO-verdediging. SAIGON (AFP. UPI, AP, Reuter) De militaire situatie bij Snoeol in Cambodja bij de grens met Zuid- Vietnam is de laatste dagen onver wacht verontrustend geworden. En kele duizenden Zuidvietnamese mili tairen zagen zich gedwongen, de stad te ontruimen en ijlings tien kilometer terug te trekken. Amerikaanse en Zuidvietnamese gevechtsvliegtuigen en helikopters hebben de aftocht ge dekt. Daarbij zouden vele honderden (beweerd wordt 700) Noordvietname- zen zijn gesneuveld. De acties bij Snoeol betekenen een belangrijke overwinning voor de Noordvietnamezen, zowel taktisch als psychologisch. Door hun overwinning krijgen de troepen van Hanoi een nieuwe bevoorradingsroute en be heersen zij nu delen van de hoofdwe gen 7 en 13. Die geven toegang tot de noordoostelijke provincies van Zuid- Vietnam. Als het aan John Mitchell, de kalende Amerikaanse minister van justitie, lag had Amerika reeds zijn Big Brother. Michell probeert officiële erkenning te krijgen voor zijn stelling, dat de president het recht heeft iemands telefoon te laten aftappen of iemands slaapkamer te laten afluisteren, zonder toestemming van de rechterlijke macht. Deze zogenaamde „Mitchell-doc trine" voor elektronische spionage werd uitgevonden niet lang voordat het beruchte proces tegen de „Acht van Chicago" zou beginnen. Vijf van de verdachten Rennie Davis, David Dellinger, Tom Hayden, Jer ry Rubin en Bobby Seale waren afgeluisterd door de regering. Hoe wel de aanklachten gedeeltelijk waren gebaseerd op door afluiste ren verkregen materiaal, was het ministerie niet van plan het open baar te maken. Dit zou immers de levens van informanten en agenten in gevaar brengen, alsmede de na tionale veiligheid. Daarom zou het ministerie zelf wel bekijken of het materiaal deugdelijk was. Het Hooggerechtshof bepaalde echter in maart 1969 dat dergelijk materiaal door de rechter en door advocaten bekeken moet worden om te zien of het niet in strijd is met het beroemde Vierde Amende ment (dat de rechten van de burger beschermt) en of het inderdaad in overeenstemming is met de aan klachten. Het Hof zei zich er terde ge van bewust te zijn, dat de plicht dergelijk materiaal openbaar te maken de regering soms kan dwin gen niet tot strafvervolging over te gaan, omdat het materiaal anders onschuldige derden in gevaar zou brengen. Deze uitspraak van het Hooggerechtshof oogstte storm op het ministerie van justitie. Het nam de zeer ongebruikelijke stap het. Hof te verzoeken zich nogmaals in de kwestie te verdiepen. Geërgerd Het ministerie was vooral zo geërgerd omdat het proces tegen de „Acht van Chicago" nu eigenlijk niet door kon gaan, want justitie voelde er niets voor haar geklassi- ficeerde materiaal in de openbaar heid te brengen. Haar enige licht puntje was rechter Julius Hoffman en daarom besloot Mitchell door te zetten. Toen de verdachten, op grond van de uitspraak van het Hooggerechtshof, om bekendmaking van het geklassificeerde materiaal vr-rznehten, lanceerde de inventieve Mhehell zün ..doctrine". Hij paf toe d»t de verdachten waren afgeluis terd met zijn toestemming. Afluis teren is toegestaan „om het land te beschermen tegen buitenlandse mo gendheden", zo bracht Mitchell in herinnering. Daarom was het mi nisterie tot de conclusie gekomen, zo vervolgde hij, dat „de president ook de grondwettelijke macht heeft om elektronische spionage toe te staan om inlichtingen te verkrijgen over binnenlandse organisaties, die trachten de regering aan te vallen en te ondermijnen op onwettige manieren". De gezagsgetrouwe Ju lius Hoffman slikte de doctrine voor zoete koek en het geheime materiaal werd nooit openbaar ge maakt. De Mitdhell-doctrine had zijn eerste test doorstaan en werd daar na veelvuldig toegepast. Iedere bin nenlandse organisatie, die Mitchell als „subversief" beschouwde, kon voortaan afgeluisterd worden. Nu het ministerie van justitie buiten landse spionage en binnenlandse subversie over dezelfde kam is gaan scheren, kan op geen enkele manier meer worden nagegaan hoe veel personen en organisaties wor den afgeluisterd door de overheid. Men kan slechts schatten. Uit di verse processen is gebleken dat in ieder geval alle kantoren van de Zwarte Panters worden afgetapt. Maar ook dat kleine en onbelang rijke groepjes als de Witte Panters worden beluisterd. Daarom lijkt het net nogal omvangrijk te zijn. Als indirect gevolg van de Zwar te en Witte Panter-activiteiten is de Mitchell-doctrine aangevochten en nu ter toetsing voorgelegd aan het Hooggerechtshof. Drie Witte Panters waren ervan beschuldigd plannen te hebben gemaakt de CIA-kantoren in Ann Arbor op te blazen. Het drietal was afgeluisterd door JELTE REP en opnieuw weigerde Mitchell zijn materiaal te onthullen. Maar in te genstelling tot zijn collega Hoff man. slikte deze rechter dat niet. Hij zéi er niet mee akkoord te kun nen gaan, dat verdachten als „staatsgevaarlijk" worden aange merkt, „alleen maar omdat de denkbeelden van de verdachten te genstrijdig zijn met onze huidige regeringsvorm". Mitchell ging onmiddellijk tegen deze uitspraak in beroep hij een Hof van Appèl. De president mag toestemming geven voor elektroni sche spionage als hij meent dat dat noodzakelijk is om de nationale veiligheid te verdedigen en het maakt geen verschil of het buiten landse spionnen of binnenlandse revolutionairen betreft, lichtte Mit chell toe. Maar ook het Hof van Appèl wees de Mitchell-doctrine af. Een tweede Hof van Appèl (in Los Angeles) keerde zich in een zaak tegen een Zwarte Panter nog krachtiger tegen de doctrine, die volgens de rechter „die talloze poli tieke vrijheden, die lange tijd de bescherming van de grondwet ge noten, in gevaar brengt. De rege ring schijnt dissidente binnenlandse organisaties als de Zwarte Panters, op dezelfde wijze aan te pakken als onvriendelijke mogendheden". „De grondwet werd zo geschre ven dat een balans gevonden werd tussen de bescherming van de poli tieke vrijheden en de bescherming van de nationale-veiligheid", zo do ceerde de rechter. „Om oolitieke vrijheden te garanderen waren on ze voorvaders bereid zekere risico's te nemen, die onvermijdelijk zijn in een vrije democratie. Het *s on denkbaar dat er nu van ons ver langd wordt die vrijheden op te of feren voor onze verdediging". De Amerikaanse grondwet plaatste immers een onpartijdige rechterlijke maóht tussen de bur ger en zijn regering. Als deze in stantie wordt uitgeschakeld, woxfat de veel geprezen Amerikaanse de mocratie aangetast en wordt, in naam van wat de minister van jus titie en de FBI als „nationale vei ligheid" beschouwen, de eerste stap gezet op weg naar een totalitaire staat. Immers, als de president de macht zou hebben, zonder toestem ming van de rechter, iemands tele foon af te tappen of iemands slaap kamer af te luisteren, dan zou de president ook, in 's lands belang en dus zonder huiszoekingsbevel, het huis van een „verdachte" kunnen laten binnenstormen en diens parti culiere papieren in beslag nemen. Dan zou de president een verdachte zonder arrestatiebevel op kunnen laten pakken en hem laten berech ten, zonder een behoorlijk proces. Ja, dan zou de president zelfs de macht hebben om in ieder Ameri kaans huis een tv-camera te plaat sen om het land te beschermen te gen subversieve elementen. De Mit- chelldoctrine zet de deur open voor een „1984"-staat, zoals die beschre ven werd door George Orwell. Het Hooggerechtshof zal niet eer der dan in de komende herfst uit spraak doen over de Mitchell-doc trine. En mocht het Hof haar af wijzen, hetgeen nog lang niet zeker is dan kan Mitchell nog altijd teruggrijpen op een clausule uit de zogenaamde „misdaad-wet" van 1968, die de president machtig* „de maatregelen te nemen, die hij noodzakelijk vindt om de Verenig de Staten te beschermen tegen het omverwerpen van de regering door geweld of andere onwettige midde len,". En voordat die zin weer ge toetst is door het Hooggerechtshof, zullen er wel weer een aantal jaren verstreken zijn. Intussen kan de FBI haar duistere activiteiten op de oude voet voortzetten. Tenzij het Congres snel ingrijpt, wordt Or- wells „1984" steeds realistischer. Dit is het laatste artikel uit een serie van vier. John Mitchell, de Amerikaanse minister van justitie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9