PONTIAC geef een FDP in Bremen breekt met SPD NKV -voorzitter beschuldigt Lanser vanhypocrisie' illes led en wel F Reële loonsverbetering van 2% pet. Overeenstemming over nieuwe grafische cao's Schadeverzekeraars somber gestemd over vooruitzichten >V: Ontwikkelingshulp Indonesië aan HAL ^1 poed te Kind te vondeling gelegd als straf voor ex-vrouw Cao met index voor bakkerijpersoneel Haagse „plofkraker" krijgt drie jaar Vragen over systeem van veiligheid NS VVDM protesteert ij met kaartenactie tegen groetplicht Lanser: Dit komt samenwerking niet ten goede'''' Stille demonstratie tegen Zuid-Afrika Staelduynse bos in stichting 7 WOENSDAG 7 JUNI 1971 Waarheid en eenheid ver het. „herderlijk schrijven" van ■gereformeerde synode wijdt dr. een lezenswaardig stuk (krant 15 Hij behandelt voornamelijk de toestand in deze kerken die is aan naar aanleiding van de op- ng van de leeruitspraken van en 1926". t is bekend dat velen in deze ker- geen vrede hebben met de hui situatie. Dr. Mooi zegt terecht le synode de gulden middenweg gekozen om (voorlopig althans) e misère te geraken en de een- te bewaren! Deze houding van node is echter in hoge mate in- quent; enerzijds immers geeft de ganse Schrift voor Gods [baar Woord te houden, doch an- |ds laat zij ruimte over voor >ulaties met diezelfde Schrift. is bevreemdend dat dr. Mooi •ept over de gevaarlijke invloed de zgn. „nieuwere theologie". ;1 deze zaken m.i. nauw met |r verbonden zijn! Eveneens lezen iets van een verwijt van hem iet adres van deze synode, dat de genoemde zaken niet schrif- jk behandeld heeft, nneer er, naar velen vrezen, i afzienbare tijd weer een scheu- :ou ontstaan in de geref. kerken, de synode zich wel bijzonder af ragen wie hiervan de schuld ft! leer die tegen de Heilige :t strijdt moet beslist worden irpen; als christenen mogen we aanhangers worden van de één [ere schriftopvatting. We moeten n voor de Schrift omdat die met tot ons komt. God wil tot ons n in Zijn Woord hoe Hij dat wil, niet zoals wij dat graag willen. is daarom de hoogste tijd dat onze dagen de eenheid trachten •ken van hen, die nog willen voor de Biibel als Gods Woord, zij elkander zo hard nodig n in deze tijd van verval en af- >g! ERDAM A. van Dommelen Openbaar vervoer Achter het nieuws" zagen wij lateur prof. Steenkamp per tram de Eerste Kamer rijden. Hulde dit goede voorbeeld. Als alle zitters die geregelde werktijden n werk goed kunnen bereiken penbaar vervoer, hiervan ge- maken, valt er misschien nog behouden van onze 'schone en blijft bet aantal verkeerson- :n beperkt En: hoe minder au- hierdoor op de weg komen, des ter verloopt dat openbaar ver en goede remedie: echt waar, 't 1TERMEER D. Roos iraël en profetie (12) llen gij Jragen.en. onverstandi- n hart: hoe vele urenmoeten wij en met uw citeren van profeten «telen? Weet gij niet, dat uw ogste profeet, Jezus Christus, al sprak: „Het is volbracht"? cht was het voor uw Heiland. Dok, dat God symbolisch wilde tussen de cherubs achter het ïgsel van het Allerheilige, us vergadert nu zijn kerk uit ilachten, talen en volken, betreft de profetieën der apos- illes wat komen zal. is voorbe- aan uw hemelse Vader en aan leen. rERDAM C. A. VAN Holten Fluoridering (5) voor de oorlog werd met huis- isfolders reclame gemaakt voor jruik van vitamine. Dat was len iets nieuws .Aan de dokter toen gevraagd, of ik er goed d, mijn baby vitaminen te ge- tuurlijk was hij er voor. Dus wij dat middel en dat ging heel wat smallere beurs dan vandaag. rillen sommigen gefluorideerd .aten zij dit dan ook zelf kopen wingen dat iedereen het moet en (voor je kunstgebit!). Zij de vrijheid om iets te kopen, sen die vrijheid om iets niet te meeste huishoudens wordt wa- hoofdzaak gebruikt voor afwas, temen, de was, straat en por- irobben. Gooi dus geen kapita- let water. Dat geld is beter te voor doeleinden waar ieder- aan heeft. iAAG Mevrouw G. A. W. van Hoek iro (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM De werkge vers- en werknemersorganisaties in de grafische bedrijven hebben gisteren algehele overeenstem ming bereikt over nieuwe 2-ja- rige cao-'s voor het technisch personeel en de chefs; in totaal 50.000 man. Daarmee is de aan gekondigde actie van typografen van dagbladen en andere grote drukkerijen van de baan. Het akkoord, dat geldt tot 1 februa ri 1973, voorziet (na de 3 procent per 1 februari en de 1 procent per 1 mei j.l.) in een loonsverhoging van 6 1/4 procent per 1 augustus a.s., op 1 fe bruari 1972 gevolgd door een loonstij ging van 5 procent. In het laatste percentage zit een voorschot van 21/4 procent op de in 1972 te ver wachten prijsstijging. Van een verslaggever ARNHEM De rechtbank in Arn hem heeft dinsdag de zaak tegen de beambte Alphons W (34) uit Nijme gen, ten aanzien van het te vondeling leggen vap een baby van vijf weken aangehouden om eerst een psychia trisch rapport te laten maken. De man legde het kind van zijn ex-vrouw, dat hij niet als het zijne beschouwde, op 26 september vorig jaar te vondeling op de stoep van een tandarts in de Duitse plaats Ueden, waar het enkele uren later nog in leven werd gevonden. Hij dacht dat het jongetje Pascal daar wel goed zou worden opgevoed. Als beweegreden gaf Alphons op dat hij zijn ex-vrouw wilde straffen, omdat hij meende ten onrechte met haar in het huwelijk te zijn getreden. Hij was getrouwd, omdat zij een kind van hem verwachtte, maar hij ging later twijfelen en kwam tot de slotsom dat de Jongen niet van hem waa. Gisteren voor de rechtbank zei de man dat hij moet hebben gehan deld in een moment van geestelijke inzinking. Van onze sociaal-economische redac tie UTRECHT Ook de ongeveer 15.000 werknemers in het bakkersbe drijf (produktie- en winkelpersoneel) krijgen, via een indexeringsclausule, een reële inkomensverbetering van 2.75 procent. De werkgevers- en werknemersor ganisaties in deze bedrijfstak hebben een aecoord bereikt over een nieuwe 1-jarige cao (geldend tot 1 april vol gend jaar), die na de 3 procent per 1 april jl. en de 1 procent per 1 juli a.s. voorziet in een loonstijging van 6 procent per 1 oktober. Op die datum wordt ook de extra uitkering van 400 gulden in de loonschaal ver werkt. Verder is o.m. overeengeko men de vakantie met 1 dag te verlen gen tot 18 dagen en de vakantietoe slag te verhogen van 6.4 tot 6.8 pro cent. BUENOS AIRES (AFP) Met in gang van 1 juli zullen politieke par tijen in Argentinië weer vrij mogen functioneren, zo is officieel bekendge maakt tijdens de slotzitting van de studiecommissie voor hervorming van de grondwet en de kieswet. Het rap port van deze commissie moet nog worden goedgekeurd door president Lanusse. rang an een verslaggever ÏTERDAM Als commen- de plannen van de HAL- I om de Europese perso len in de hoteldienst van igiersschepen te vervan- Indonesiërs, schrijft het „De Gids": ar lang moeten de Indonesi- lepsjongens werken voor een 'at hun rijke passagiers ln weken uitgeven voor hun lise. En dat durft een be- van de HAL nog te betite- :n reëel stuk ontwikkelings- omgekeerde richting zeker: lingshulp van Indonesië aan vindt het onbegrijpelijk bestuur van zo'n grote on- blijkbaar zo weinig begrip wat kan en niet kan. Al igen de werkgevers dat ze ite naam bij het publiek aar zo lang anderen zulke iegaan als nu weer de HAL hun pogingen om het aan- 1e werkgever wat op te vij- tot mislukking gedoemd Van een verslaggever DEN HAAG De 25-jarige mon teur C. R. uit Den Haag is veroor. deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek omdat hij met gestolen dynamiet in Den Haag en Zwijn- drecht kluizen liet springen en daar voor ruim dertigduizend gulden heeft gestolen. C. R. werd eind januari aan gehouden toen hij met zijn 28-jarige broer J. R. een nieuwe „plofkraak" voorbereidde aan de Laan van Meer- dervoort in Den Haag. Deze broer kreeg wegens poging tot diefstal en mishandeling van een automobilist op de dag voor een andere kraak, een jaar met aftrek van voorarrest. Na twee mislukte pogingen zette C. R. twee geslaagde „plofkraken": in november bij het ziekenfonds in Zwijndrecht en in december in een Haags postkantoor. De broers hadden bij hun aanhouding een deel van de eind oktober vorig jaar gestolen 16 kilo dynamiet en 200 ontstekers bij zich. De hele voorraad, genoeg om een hoog flatgebouw mee op te bla zen, werd door de politie teruggevon den. C. R. heeft bekend dat hij de springstof en de ontstekers uit een bunker van een aannemingsbedrijf in Loosduinen had gestolen. Van dat geld dat de kraken hadden opgeleverd is niets teruggevonden. Volgens C. R. heeft hij het vergokt. EXAMEN DIPLOMA EXAMEN DIPLOMA EXAMEN fijn om te krijgen fijn om te dragen voor jaren en jaren en jaren... Een prijsindexclausule staat er ga rant voor dat de betrokken werkne mers zowel in 1971 als in 1972 een reële inkomensverbetering zullen krijgen van minimaal 2 3/4 procent. Indien nodig zal in januari 1972 een nabetaling over 1971 plaatsvinden, waarna op 1 augustus 1972 een nieu we loonaanpassing volgt. In januari 1973 vindt dan eventueel een nabeta ling over 1972 plaats. KORTER WERKEN Voorts is overeengekomen de werk tijd met ingang van 3 januari 1972 met een kwartier per dag te verkor ten tot 41 Va uur per week waarmee de grafische bedrijfstak voorop loopt in het streven van de vakbeweging naar een 40-urige werkweek. De minimum vakantieduur wordt nog dit jaar uitgebreid van 17 lot 18 dagen en de vakantietoeslag gaat om hoog van 3'/ï weeklonen tot 3 3/4 weeklonen in 1971 en 4 weeklonen in 1972. De leeftijd voor het volwassen loon wordt met ingang van 1 augus tus 1972 teruggebracht van 22 tot 21 jaar en de jeugdloonpercentages wor den herzien in 2 fasen n.l. per 1 fe bruari 1972 en 1 augustus 1972. Verder is bepaald dat de verplichte boven-minimale beloning van 6 pro cent in twee fasen ln de loonschalen wordt verwerkt, n.l. 3 procent per 1 februari 1971 en 3 procent per 1 fe bruari 1972. Mede in verband daar mee is besloten de extra uitkering van 400 gulden voorlopig niet in de loonschaal te verwerken, maar in de vorm van toeslag te blijven uitbeta len. In augustus a.s. zal nog een na betaling van ƒ32,36 plaatsvinden om dat de toeslag van januari j.l. achter wege bleef. NOG OVERLEG Over de cao voor het administratief personeel in het grafisch bedrijf moet nog nader overleg plaats vinden. De cao-partners besloten tevens dé be staande regeling voor het personeel dat gedupeerd wordt bij fusie, liqui datie of reorganisatie nog eens onder de loep te nemen, omdat de vakbon den een aantal uitbreidingen en ver beteringen willen aanbrengen. 100% waterdicht Uurwerk verend opgehangen in een solide roestvrij stelen kast- De beste bescherming van de jui6te tijd Edelstaal 198- Een aantrekkelijk model, van vroeger-van nu-van straks. Doublé of chroom 79.50 en stof. Wijzerplaat met kleurige zóne. Doublé 149.- PONTIAC TIJD - JUISTE TIJD BREMEN (AP) Menings verschillen over de staf van de nieuwe universiteit van Bremen hebben geleid tot een breuk in de coalitie-regering van de deel staat Bremen. Sinds 24 jaar vorm den de sociaal-democraten en de vrije democraten (liberalen) daar de regering. Drie leden van de Vrije Democrati sche Partij (FDP) hebben hun ontslag ingediend bij minister-president Hans Hoschnick, sociaal-democraat. Hosch- nlck, wiens partij 50 van de 100 zetels in de Bremense Landdag bezet, heeft aangekondigd dat hij tot de verkie zingen in de deelstaat op 10 oktober met een minderheidsregering zal blij ven regeren. De Westdultse minister van buiten landse zaken Walter Scheel, landelijk voorzitter van de FDP, heeft ver klaard dat de moeilijkheden in Bre men niet van invloed zullen zijn op de landelijke coalitie van sociaal-de mocraten en vrije democraten. De coalitie in Bremen is in feite uiteengevallen op 21 mei toen de vrije democraten protesteerden tegen de benoeming van een aantal links- gerichte professoren aan de nieuwe universiteit van Bremen. De universi teit wordt op 15 oktober geopend. De vrije democraten hebben gezegd Van onze parlementsredactie DEN HAAG Naar aanleiding van het treinongeluk bij Duiven- drecht vragen de leden van de Twee de Kamer de heren Van Thljn en Oele (beiden PvdA) wanneer het ATB-systeem (automatische trein beïnvloeding) geheel bij de NS zal zijn ingevoerd. Zoals bekend ontbrak dit veiligheidssysteem nog op het tra- jekt Amsterdam-Utrecht. De beide heren vragen verder aan staatssecretaris Keijzer of hij de fi nanciële belemmering voor een alge hele invoering van dit systeem wil wegnemen. Een andere vraag is of de aanvankelijke keuze van de NS voor een te kostbaar systeem de invoering van de ATB heeft vertraagd. te vrezen dat de nieuwe universiteit een „rode universiteit" zal worden Zij hebben in verband met zijn be noemingsbeleid het ontslag geëist van de Bremense minister van onderwijs, de socialist Moritz Thape. De sociaal-democraten hebben ver klaard de agitatie van de vrije demo craten als een verkiezingsmanoeuvre te beschouwen. Zij hebben hun ver trouwen uitgesproken in minister Thape. DEN HAAG De bepaald niet gunstig te noemen conjunc tuur en de vooruitzichten voor 1971 en volgende jaren geven in praktisch alle branches van het schadeverzekeringsbedrijf niet de minste aanleiding om, met een gerust hart, behoorlijke en redelijk gunstige technische re sultaten te verwachten. De voor zitter van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, jhr. mr. P. H. G. Nahuys, zei dit tijdens de algemene vergadering van de Unie. Hij verwees in dit verband naar de jaarresultaten van één van de groot ste schadeverzekeringsmaatschappijen over 1970. Bij deze maatschappij be droeg de stijging der z.g. eigen pre mies 21 procent ten opzichte van 1969 en 79 procent ten opzichte van 1965. Anderzijds was de stijging der scha den én uitkeringen echter resp. 37 procent en 118 procent. Een onrustba rend beeld, aldus de heer Nahuys. Het schadeverzekeringsbedrijf, zei hij, ondervindt in zeer vele opzichten het rechtstreekse en onmiddellijke gevolg van de nog steeds onrustba rende kostenstijgingen. Aan opvoe ring der produktiviteit is een grens. Door gezamenlijke inspanningen van overheid en bedrijfsleven, d.w.z. as suradeuren en tussenpersonen, en met nadruk wilde de heer Nahuys hier de werknemersorganisaties aan toevoegen, moeten maatregelen ge troffen worden om de vicieuze cirkel der steeds verder gaande Inflatie te doorbreken. De heer Nahuys herinnerde aan de jaarverslagen van de Verzekeringska mer, waaruit is gebleken, dat voor het schadeverzekeringsbedrijf tegen over een positief netto technisch re sultaat over 1968 van 32 miljoen een verlies van ƒ6 miljoen over 1969 staat. „Het mag toch wel algemeen bekend worden geacht, dat 1970 in het algemeen nog mindere resultaten heeft opgeleverd dan 1969," aldus de heer Nahuys. De voorzitter van de Ned. Unie van Schadeverzekeraars sprak voorts over de „directe gevolgen van de loonstij gingen, die in onze arbeidsintensieve bedrijfstak zo duidelijk voelbaar zijn". Op 9 juni a.s. zal de constitue rende vergadering plaatshebben van de vereniging van werkgevers in het - schadeverzekeringbedrijf, teneinde de mogelijkheid te scheppen tot het af* sluiten van een collectieve arbeids- overeenkomst. Spr. deed nu reeds een dringend beroep op alle betrokken partijen de komende en later volgen- de onderhandelingen met voortva- rendheid enerzijds, maar ook met voorzichtigheid en tact te voeren. Over de diverse branches, zei de heer Nahuys, dat het nationale ver lies als gevolg van brand, inclusief de gevolgschade, per jaar op een half miljard kan worden gesteld. In de branches motorrijtuigverzekering, transport en luchtvaart zijn de pro blemen talrijk en moet, met slecht» enkele uitzonderingen, worden gecon stateerd dat de technische resultaten op zijn zachtst uitgedrukt bedroevend zijn. Van een verslaggever UTRECHT Uit protest tegen het feit dat de groetplicht binnen de ka zerne nog niet is afgeschaft gaat de WDM (Vereniging Van Dienstplich tige Militaren) via haar 30.000 leden duizenden briefkaarten versturen aan de minister van defensie en tal van hoge militaire autoriteiten onder het motto „Groeten uit de kazerne". Ook koningin Juliana en prins Bernhard, de laatste in zijn kwaliteit van in specteur-generaal van de krijgs macht, staan op de adreslijst van de WDM. Het is de bedoeling dat de grootste stroom kaarten de geadresseerden 1 juli bereikt, want 1 juli is sedert 1970 uitgeroepen tot „nationale groetdag". Vorig jaar gingen de dienstplichtigen in uniform de straat op om de voor bijgangers demonstratief het militair saluut de brengen. Nu is dat niet meer nodig omdat de groetplicht bui ten de kazerne is afgeschaft De VVDM vindt dat ook binnen de ka zerne de groetplicht moet verdwijnen. - Van onze soc.-economische redactie HILVERSUM NKV-voorzitter Mertens vindt de houding van de heer Lanser, die als voorzitter van het CNV geen stemadvies wil de geven, maar die als gewoon burger meedeelde op de ARP te zullen stemmen „hypocriet". De heer Mertens maakte deze op merking gisteren in het NOS-pro- gramma „Praten met vakbondsleider Mertens", waarin hJj discussieerde met vijftien Nederlanders. „Als leider van een vakcentrale word je nu eenmaal beoordeeld ln die kwaliteit en niet in die van ge woon burger. Ik zou daarom een soortgelijke uitspraak niet hebben ge daan," aldus de heer Mertens. De NKV-voorzitter plaatste zijn opmerking in een discussie over de vraag of de vakbeweging wel of geen stemadvies moet geven. Hij herhaalde zijn standpunt dat het geven van een stemadvies de politiek onafhankelijke positie van de vakcentrales kan aan tasten. In dit verband noemde hij de programvergelijking van het actie program van de drie vakcentrales met de programma's van de politieke partijen en de daaraan gekoppelde beoordeling van de beleidsdaden van SCHIPHOL 09 Indonesische zee lieden, die acht maanden voor de Holland Amerikalijn op de Rijndam hebben gevaren voor een maandelijk se gage van 60 dollar, zijn gistermid dag van Schiphol naar Djakarta ver trokken. Op de vraag waarom de HAL deze groep naar Djakarta terugzendt, ter wijl maatregelen worden getroffen om ander Indonesisch personeel te werven voor de schepen Rotterdam, Nieuw Amsterdam en Statendam, antwoordde personeelschef A. van Dijk: „Het is sociaal onverantwoord om zeelleden al te lang aan boord te houden. Ze moeten tijdig worden af gelost. Deze groep was voor acht maanden gecontracteerd en iedereen was daar tevreden mee. Aan boord van de Rijndam werkte het Indonesisch personeel als bedien den, op het dek en in de machineka mer. Met overwerk konden zij tot 100 dollar ln de maand komen. De Rijn dam heeft in de afgelopen acht maanden twee reizen met Ameri kaanse studenten aan boord gemaakt. Op het ogenblik wordt onderhan deld over de verkoop van het schip, waarvoor de HAL nu geen emplooi meer heeft. Wanneer mijn moeder en ik er gens binnenstappen, dan kan het ge beuren dat er mensen ongegeneerd in de lach schieten of, al naar hun geaardheid, ze ons met stomme ver bazing aanstaren. Reden ls dat we, zoals men pleegt te zeggen: hetzelfde gezicht hebben. Een soort dubbelgangsters, zij het met enig leeftijdsverschil. Er zijn ook tal van dingen, die we precies gelijk doen. Een soort scha- duwhandelingen, want zij is links en ik ben rechtshandig. Maar er is toch een fundamenteel enorm verschil tussen ons. Mijn moeder is dol op griezelfilms en -verhalen. Bij het eerste lijk, dat valt en zelfs als ik dat lijk maar zie aankomen, dan is de knop al omge draaid. Weg ermee.... Maar zij kan het koelbloedig aan zien of aanhoren. Natuurlijk moest het eens tot een explicatie komen. „Hoe kan u...." Ze keek me stomverbaasd aan: „Maar kind....het is toch allemaal onzin. Straks drinkt dat lijk gezellig een borreltje met zijn moorde naar..." Kijk, die nuchterheid mis ik. Voor mij is een vermoorde held morsdood en komt er geen démasqué meer. Het verhaal is pure werkelijkheid. Maar mijn moeder, die van haar leven nooit in een filmstudio is ge weest, zover ik weet, heeft veel meer fantasie. Die begrijpt het hele gedoe van de opname, de pseudo- klappen en schoten, de glycerinetra nen en vooral dat het spel blijft. Omdat ik ook dat stadium wel wil bereiken, ijlde ik gisteren naar de Hofvijver waar naar men mij zeide, een filmploeg iets griezeligs aan het verfilmen was... Echt „Een ouwe vent, die verdronken is, ligt aan de kant, half in het wa ter..." Ik zat voorlopig muurvast aan be sognes en kon pas een- dik uur later er naar toe „*t Zal wel afgelopen zijn", somberde ik. Maar neen hoor., daar lag, lijk- grijs een ouwe vent in livrei op de wallekant, de lippen weggetrokken, het lijf roerloos. Zo eng dat ik door de nieuwsgierigen dringend, een ogenblik toch twijfelde. Zou hij echt....? Een andere kerel hield hem een fles voor en de drenkeling spande met moeite de lippen voor een mis lukte teug. Zonk toen met gesloten ogen weer plat. Een hotpantmeisje keek even be zorgd als ik, maar bleek de regisseu se te zijn en kennelijk was het nog niet eng genoeg. Ik ging met haar ogen zien en constateerde, dat het gek was dren keling te zijn met alles droog. Ze scheen mijn gedachten te raden want opeens was er een plastic em mer water en daar schepte ze met zorgvuldige handen uit om man en grond te besprenkelen. De pruik- lokken werden zorgvuldig gedept, opdat de lijm niet los zou laten. Ik stond er al een half uur en de man lag daar maar, de voeten vreemd naar buiten gekeerd, de handen machteloos en de lippen smachtend naar nieuw leven. Ik kon me geen langer dralen per mitteren. Moest de scène veriutcn. En nu het gekke... duidelijker zien dat het spel was kon toch niet en toch hangt het beeld van de drenke ling me eng voor de ogen. Zelfs als ooit die film op het doek verschijnt zal ik nog niet geloven, dat het daar aan de Hofvijver ge beurd ls en ze na afloop vast en zeker een borreltje zijn gaan halen in de Posthoorn! het kabinet-De Jong „een klinisch a-politiek stuk, dat ontdaan ls van elke politieke emotie". De heer Mer tens gaf wel toe dat er in elke pro gramvergelijking uitspraken kunnen voorkomen die gunstig of ongunstig kunnen uitvallen voor een bepaalde politieke partij. „Onze weigering een stemadvies uit te brengen sluit aan bij de onafhan kelijke positie van de vakbeweging. Omgekeerd zou ik wel willen zeggen dat de politieke partijen heel goed moeten weten dat zij niet bij voor baat mogen rekenen op de steun van de vakbeweging", aldus de heer Mer tens. Op de vragen of hij het geringe succes van de PPR betreurt en op wélke partij hij heeft gestemd, wilde de NKV-voorzitter niet in gaan. ONINTERESSANT „Mertens is zonder het voorzitter schap van het NKV volmaakt oninte ressant en als voorzitter van het NKV onthoud ik mij van een stemad vies", aldus de heer Mertens. Over de samenwerking tussen de drie vakcentrales zei hij ten slotte dat het CNV naar zijn mening de deur voor verdergaande samenwer king niet heeft dichtgegooid. „Er is ruimte om verder met elkaar te pra ten. U moet niet vergeten dat deze organisaties een geschiedenis van tachtig jaar achter de rug hebben en die verander je niet van maandag op dinsdag", aldus de NKV-voorzitter. Zoals bekend heeft CNV-voorzitter Lanser reeds bij de presentatie van de programvergelijking verklaard dat hij geen reden zag tegen de confes sionele werknemers te zeggen dat ze niet op een confessionele partij moe ten stemmen. Ondanks de mededeling van de heer Lanser dat deze conclu sie niet mocht worden gezien als een verkapt stemadvies, wilden NKV- voorzitter Mertens en NW-voorzitter Ter Heide deze uitspraak geheel voor rekening van de heer Lanser laten. Enkele weken later verklaarde de DEN HAAG De ambassadeur van Zuid-Afrika de heer M. T. J. En- demann heeft gisteren een receptie gegeven ter gelegenheid van de tien de verjaardag van de proclamatie van de republiek. Terwijl honderden gasten zich ln de salons en de tuin vermaakten stonden drie jonge men sen op straat met een protestbiljet. Eén tegen de rassendiscriminatie en één tegen het politiek regiem en één geheel blanco. Een enkele receptie- ganger discussieerde met de vreedza me demonstranten maar het meren deel pasaeerde zonder meer. J. LANSER heer Lanser „als gewoon burger op de ARP te zullen stemmen". In een reactie op de uitlating van de heer Mertens verklaarde de heer Lanser gisteren, dat hij het zeer be treurt, dat zijn collega Mertens „een zo grievende beschuldiging" als het woord „hypocriet" meent te moeten getA-uiken in een zakelijk menings verschil. „Dat komt de onderlinge sa menwerking niet ten goede. Wanneer de heer Mertens meent zijn politieke partijkeuze niet bekend te mogen maken, omdat hij vakbondsleider is, respecteer ik die opvatting", aldus de heer Lanser. „Zelf trek ik die conclu sie niet, ik meen dat ook vakbonds leiders het recht moeten hebbq® om hun persoonlijke politieke opvattin gen te uiten. Het lijkt mij dat dit een puur zakelijk verschil van opvatting is", aldus de verklaring van de heer Lanser Van onze Haagse redactie DEN HAAG Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland willen het wes telijk deel van het Staelduynse bos voor ruim 1,5 miljoen gulden verko pen aan de stichting Het Zuidhol landse Landschap". Zij achten deze stichting de meest aangewezen instan tie om het beheer en onderhoud over dit, uit recreatief en wetenschappelijk zeer belangrijke bos te voeren. Zoals bekend zou ter plaatse aan vankelijk een golfterrein worden aangelegd, maar na veel protesten vanuit de bevolking zagen de initia tiefnemers daarvan af, op voorwaar de, dat de provincie een ander terrein voor de golfcourse ter beschikking zou stellen. De provincie Zuid-Holland en het ministerie van CRM zullen de stich ting ieder een subside van vijftig procent op de aankoopsom en de bij komende kosten van het bos geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7