Reders dreigen de boot in te gaan met cruises' Karakter hond voor baas van belang Congres evangelische kerkmuziek geopend NS bestrijdt onkruid met eigen wagens Eigen compositie van 150 klokken -E BOl JP» Tatoeëren bij fokhon den Modehond haalt ras om laag Rentabiliteit tuinbouw ZH is gedaald Rondvaart boot uitgebrand Koeien uit winkelen 197 5 WOBNSDiAG 2 JUNI 1> i kte Het passagiersschip heeft als vervoermiddel afgedaan. De transatlantische route de klassieke „oversteek"" van West- Europa naar de oostkust van de Verenigde Staten en anders om wordt door passagiersschepen nauwelijks nog bevaren. Het s.s. 'Nieuw Amsterdam' van de Holland Amerika Lijn ROTTERDAM De toerist (de Amerikaan die Europa wil 'doen', Roa >f de Europeaan die graag eens naar Amerika wil) heeft in de uchtvaart een alternatief gevonden waartegen de rederij niet op incë can- ^at twintig jaar geleden onvoorstelbaar leek, is nu mogelijk: sup»r zijn reisbureaus die (charter-)retourtjes SchipholNew York verzorgen voor de prijs van krap 700 gulden, terwijl onze eigen gc KLM u bij een verblijf van minimaal 29 dagen en maximaal 45 3rod]dagen in de VS voor 1085 gulden heen en weer vliegt. Daar kan geen rederij meer tegen- 3. Reden waarom de Holland-Ame- ka Lijn dit jaar voor het laatst nog •s „oversteken" maakt. Daarna is p et wat de transatlantis he route be- Aareft, afgelopen. Dat betekent onder- riji leer. dat de „Statendam", de kwi Nieuw-Amsterdam" en de „Rotter- zTam", vanouds toch begrippen in de ationale zeevaart, in de toekomst dapj ehalve door reparatiewerkzaamhe- -«>-{ en en incidentele trips Nederland p°sji het geheel niet meer zullen aan- 9 oen- Vanuit Amerika neemt echter de •mki elangstelling voor een verblijf op ee en dan in het bijzonder in de 3Ó-orm van „cruises" toe. Het aantal, ooral wat oudere, Amerikanen dat et prettig vindt om enige dagen, we en of maanden op een schip door te rengen,. vertoont een voortdurende ijging. Waarmee duidelijk wordt at zo'n gigantisrh passagiersschip e riori wordt gezien als vakantie-oord 1 allerminst als vervoermiddel. Daaruit hebben de meeste reders passagiersschepen de conclusie rtrokken. dat alleen in die cruises et brood te verdienen valt. Een con- usie, die maar ten dele waar blijkt zijn. Want voor de HAL bleek de 1 atste tijd steeds duidelijker, dat ook die cruise-sfeer de kosten fors om- ag moesten om te kunnen blijven istaan. Toen vorige week door de HAL be- md werd gemaakt, dat 1000 man derlands, Spaans en portugees per- leel zou worden vervangen door idonesiërs, rekende de directie voor, it daarmee 13 miljoen gulden be- aard zou worden, waardoor het :rlies van 6 miljoen gulden voorlo- ig het laatste rode cijfer zou zijn. p een overigens zeer begrijpelij- wordende reactie van de vak inden werd toen gezegd, dat er geen ternatief was. „Als we niet op Indo- siërs mogen overschakelen, dan be- cent dat liquidatie van de cruise- deling en daarmee ook nog het ont- ig voor nog eens een paar honderd ;ere officieren". de problematiek van de HAL ïgen wij vorige week al uitgebreid Duidelijk is in elk geval, dat er .1-151 moeten worden gekozen tussen ortgang van de cruise-activiteiten, it neerkomt op schepen met blanke icieren en gekleurd lager perso- el, f liquidatie, wat neerkomt op ontslag voor nog eens een paar derd „blanke" officieren. 20 van die gigantische schepen in be stelling zijn. Dat is die categorie aan zienlijk. Dat de reders de hoop laten varen, is dus een verkeerde conclusie. Waarmee evenmin gezegd is, dat zij gelijk hebben. Want er zijn een paar gegevens, die men niet moet verge ten. De kosten blijven ook in deze branche schrikbarend stijgen. Een uitweg als door de HAL gekozen, is derhalve te beschouwen als tijdelijke maatregel, waardoor de kostprijs plotseling fors daalt, maar waarvan verwacht mag worden, dat het effect geringer zal worden door de andere stijgende kosten. Daar komt bij, dat de prijzen voor de passagier hun pla fond hebben bereikt. Niemand is be reid nog meer geld voor een zee-va kantie neer te tellen. Er zijn nog meer problemen. De meeste cruises richten zich op het Caraïbisch gebied (Bahama's, de West, bermuda e.d.). Die gebieden worden overstelpt met toeristen, die met horden tegelijk de loopplank af komen. Zo hebben de autoriteiten in Bermuda besloten niet meer dan drie schepen tegelijk toe te laten, omdat de accomodate voor meer mensen te gelijk, te klein is. Er is, zo kan men concluderen, alle reden om te twijfelen aan een gezon de toekomst van het cruise-bedrijf. De overigens door sommigen onder het mom van „ontwikkelingshulo" aangekondigde vervanging bij de HAL var> blanken door kleurlingen moet in de eerste plaats gezien wor den als pen noodsprong, die tekenend is voor de situatie in de cruise-we reld. het is te hopen, dat die onder gang niet zo snel gaat als die van het schip aller tiiden. de Titanic. BERNARD HAMMELBTJRG ROTTERDAM De Nederlandse Spoorwegen krijgen dit jaar de be schikking over vijf sproeiwagens ter bestrijding van onkruid. De wagens (niet te verwarren met de sproeitreln voor onkruidbestrijding op de vrije baan) worden gebruikt voor de be sproeiing van emplacementen. Tot nu toe gebeurde dit met ge huurde Duitse wagens van Dynamit Nobel, een firma die tevens het be strijdingsmiddel leverde. NS huurde elk jaar vier wagens die door de eigenaar bemand werden met een Duitse „Sprengmeister". Het feit dat de wagens slechts met een maximum snelheid van 40 km per uur vervoerd mochten worden, de hoge loonkosten van de Sprengmei- ter en de verplichting dat alleen een bepaald bestrijdingsmiddel mocht worden gebruikt waarmee beslist tweemaal per jaar moest worden ge sproeid deed NS besluiten zelf sproei wagens te gaan bouwen in samen werking met de firma Jansen in Ber gen op Zoom. De nieuwe wagens met een maxi male snelheid van 80 kilometer (sproeisnelheid tussen de 20 en 45 aldus het blad De Koppeling bie den vele voordelen vergeleken met de Duitse huurwagens. Er kan bijvoor- Door ADR. HAGER DEN HAAG Waarheen gaat het met de kerkmuziek en waar zijn haar grenzen? Deze vraag staat centraal bij het internatio nale congres voor evangelische kerkmuziek dat gisteravond in de Haagse Luthersekerk, in aanwezigheid van o.a. de Duitse ambassadeur en de Haagse wet houder van kunstzaken werd ge opend. Dit congres, met als thema gebon denheid en vrijheid der evangelische kerkmuziek in onze tijd, is georgani seerd door de lutherse werkgroep voor kerkmuziek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan. Tot en met 7 juni komt het congres bijeen. Er zul len naast koor- en orgelconcerten re feraten worden gehouden door inter nationaal vooraanstaande musicolo gen. De openingsavond werd ingeluid met een feestelijke intrada van Jan Bender, die met deze fantasie een uitbundig stuk muziek schreef. De in- Plan Gew. Orkest wagen stilstaat en de bestrijdingsac- voor sehoolconcerten tieradius Is groter. DELFT - Ho, GewMtdBk Ork„< voor Zuid-Holland is van plan, om voor de schooleonccrten, die zij in vele Zuid- Hollandse gemeenten geeft, een eigen compositie te laten schrijven. Het ligt in de bedoeling dat de schoolkinderen by de uitvoeringen actief deelnemen aan het maken van de muziek. Hoe een en ander zal kunnen worden gerealiseerd is nog niet bekend en zal pas bij een ver dere uitwerking komen vast te staan. Voor het schrijven van de teksten bij de compositie, een der belangrijkste on derdelen, is de bekende schrijver Hans Andreus aangezocht. Andreus heeft vele teksten bij muziekwerken op zijn naam staan. Voor'het schrijven van de muziek zijn de componisten Tera de Marez Oij- De cabine is ruim en comfortabel ingericht. Door dubbele bedieningsap- paratuur, veel glas en geraffineerd opgestelde spiegels kan een man met vijf handels op 2 tot maximaal 6.30 meter breedte het onkruid bestrijden. Wanneer de wagens klaar zijn zal een installatie worden aangebracht die het mogelijk maakt de inhoud van vier wagens naar de voorste over te pompen. Daarmee ontstaat de mo gelijkheid een sproeitrein te forme ren. Dit zou betekenen dat zo'n sproeitrein, die bij de huidige exploi tatie nodig blijkt, niet behoeft te worden aangeschaft. Van een verslaggever SCHOONHOVEN Bij de klok- de derde en vierde klassen van de lagere kenfabriek K. H. de Jonge in Schoon- Kostbare ontspanning in de 'Ritz Carlton Room' aan boord van het s.s. 'Rotterdam' (HAL): hoe lang nog? school, het tweede deel voor de leer- hoven zijn in de nacht van maandag lingen van de vijfde en zesde klassen, op dinsdag 150 Zaanse klokken gesto- en het derde deel voor de leerlingen van len met een gezamenlijke waarde van de eerste twee klassen van het voort - 30.000 gulden. Van de daders ont- gezet onderwijs. Samen zullen de drie breekt tot nu toe elk spoor. delen echter één geheel vormen, zodat na verloop van tijd voor de kinderen de Volgens de politie is het een bruta- gehele compositie ten gehore kan worden le inbraak, want twee mensen hebben gebracht. ongeveer een uur nodig om 150 klok- Het is de bedoeling, dat het Geweste ken van de montage-afdeling naar lijk Orkest reeds begin volgend jaar met een vrachtwagen te sjouwen. de nieuwe compositie zal gaan werken. )PTIMALE SERVICE Dpe opspraak van de moeilijkheden ^■het cruise-bedrijf laat zich gemak- ^Hpjk raden. De meeste animo voor vakanties heeft de Ameri- ön. de prijzen bij een gemiddelde ise vatiëren van 50 gulden tot 150 len per dag per persoon. Die prij- zijn exclusief drank, rookartike- en andere kosten, (zoals die welke in de diverse havens maakt). En leven op zo'n cruise-schip is al- lehalve eenvoudig. De drank maar iets te noemen vloeit er liters tegelijk in de schier bo- loze glazen van de passagiers zo- tijdens het verblijf op het dek irend in de zon of spartelend in steenvast aanwezige boord-zwem- als 's avonds in de bar of in igen hut. 'n cliënt passagier of klant eigenlijk te eenvoudige woorden erwacht wat voor het kleine for- dat hij bij zijn reisbureau over jbalie schuift. Een van de balang- jste dingen die hij verwacht, is bovenmatige service. En die rdt bij alle cruise-diensten in meer ruime mate verleend. Eén be ide per cliënt of op zijn minst per ren ie cliënten, is geen abnormale zaak iboord van zo'n nauwelijks merk- cijn Ir varend paradijs. Dat betekent (ter voor de reder onevenredig gro- ioeveelheden personeel. En 1at is meer te betalen. „Tenminste", zo de HAL, „als het Nederlanders Boxer Collie Poedel Spaniel iedt I nt juist op het personeels-front zich de concurrentie in zeer he- mate gevoelen. Concurrentie igens, die niet uit de Verenigde :en komt, omdat de redersvolgens irse experts de bakens van trans- naar cruise te laat hebben ver- zodat zij de boot hebben gemist, 'el concurrentie van griekse, Tta- ise en ook Engelse zijde, italiaan- chepen worden bemand met Ita- en. en Grieken met Grieken, ter- de britse schepen in de regel itisch personeel hebben. Duidelijk knemers die met aanzienlijk Iage- ;ages tevreden zijn dan onze va- anders of Amerikanen, oor de HAL-directie was de eon- ie eenvoudig: het voorbeeld van concurrentie moest worden ge- d, dan maar ten koste van 1000 ere mensen mensen die volgens woordvoerders overigens niet zo akkelijk meer aan de slag komen, t aan typisch horeca-personeel is e grote vaart weinig behoefte, anneer men zich nu afvraagt of /«e'oor de cruise nog wel een toe- st bestaat, moet men zich wel leD, seren dat er in de hele wereld de diverse rederijen toch ruim WEST-KAPELLE Een ge sprek met Frits Vies, hondeken ner bij uitstek en dé man achter de organisatie van de internatio- - nale hondententoonstelling, is aanvankelijk wat moeilijk omdat een forse Welsh terrier zich re gelmatig in de conversatie mengt en eerst na enige vermanende woorden haar pogingen opgeeft. Storend werkt het evenwel niet; eigenlijk integendeel. Het is pre cies de juiste achtergrond waar tegen een man als Frits Vies het beste uitkomt, omdat honden nu eenmaal een zeer wezenlijk deel uitmaken van zijn leven. In feite ben ik een echte terrier, 7.0 zegt hij, daarmee tevens een groot probleem aansnijdend, waarmee ;ion- denminnend Nederland geconfron teerd wordt al moet gezegd dat het langzaam maar zeker af neemt.na melijk de combinatie baas-hond. Ei genlijk heeft het grote publiek nooit stilgestaan bij dc gedachte dat een hond ook een karakter kan hebben, waarmee men rekening dient te hou den. Maar al te vaak stelt men zich een hond voor als een pootjesgever, opzitter, kranten- en pantoffelhaler, zonder dc ware mentaliteit van het ras te beseffen. Als men zich daarin gaat verdiepen komt men vaak voor verrassende ontdekkingen te staan. Meermalen krijg ik dan ook te maken met men sen die zich een bepaald ras hebben aangeschaft maar tot hun verbazing ontdekken dat het niet botert tussen hen en hun huisvriend. Geldt dat voor alle honden? Als het een goede rashond is wel. Men kan dan van tevoren precies vertellen hoe het karakter zal zijn Een ander voordeel bij rashonden is dat ook vastgesteld kan worden hoe groot de pup wordt, hoeveel hij ,zal gaan eten, wat zijn gedrag zal zijn. Hoe staat het dan met het fokken van rashon den in Nederland? Strenger Vies: Het staat voor mij als een paal boven water dat de fokkerij strenger gecontroleerd moet worden. Hoewel het nooit te bewijzen valt door Jan Ladenius wordt er nog te veel geknoeid waar niet alleen de toekomstige eigenaar maar ook het ras geenszins bij gebaat is. Een stap in de goede richting zou zijn het tatoeëren van alle honden. Flits Vies weet dat het een moeilijke zo niet onhaalbare kaart is omdat in feite de schuld bij de fokkers zelf ligt. In dit verband valt het woord mo dehond zoals de poedel en de tekkel. Het fokken van een bepaald ras loopt goed zolang er geen bovenmatige be langstelling voor juist dat ras aan de dag gelegd wordt. Wordt een hond „mode" dan gaat de commercie een niet onbelangrijke rol spelen en krijgt de kwaliteit van het ras een geduchte knauw die jarenlang kan nawerken. Engeland loopt wat dit be treft wel voorop. Het fokken van honden moet een liefhebberij blijven of nog beter ten ideaal. Dan alleen wordt een ras ook werkelijk verbeterd. Hoe het kan gaan als geld de boventoon gaat voe ren blijkt wel uit de poedel-rage. Het aantal angst-bijters is niet bij te hou den om maar niet te spreken van de toy-poedels. De hond is hard op weg een status symbool te worden waarbij men niet op een cent meer of minder kijkt. Vandaar ook dat Frits Vies 'voorspelt dat over enkele jaren de straathond, of zo u wilt het vuilnisbakkenras, verdwenen zal zijn. Onze Noordse buurlanden kennen dit soort hond al niet meer. Het is duidelijk dat de rasverenigingen hier een grote op dracht te vervullen hebben. Speelgoed Een zaak die organisator Vies ook dwars zit is het feit dat de hond vaak moet fungeren als Sinterklaasge schenk voor zoon of dochter zo in de orde van rolschaatsen, pop, muziek doos, hondje. Een hond is wis en waarachtig geen speelgoed en zal dat in de meeste gevallen ook wel laten merken. Daarentegen is een dier qua opvoeding goed voor een kind mits dit een bewust streven' is. Waarom schaffen steeds meer men sen zich een hond aan? Jaarlijks gaat er in het hondenwereldje zo'n 1,5 miljard gulden om. Vies: Aan de ene kant wil de stadsmens iets van de natuur in huis hebben. Anderzijds is het een stok achter de deur om al thans enige beweging per dag ver plicht te stellen omdat de hond op gezette tijden uitgelaten moet wor den. Hoe kan men zich het best een hond aanschaffen? Allereerst door lectuur te kopen over honden in het algemeen en als het ras bepaald is van het soort in het bijzonder. Teke nend voor het klimaat in Nederland is de stijgende lectuurstroom die er op wijst dat men toch steeds kritischer wordt als het gaat om de aankoop van een hond. Is men eenmaal zover dat men weet welke hond het best bij de gezinsleden zal passen dan komt de rasvereniging in aanmerking als volgende stap. Is er geen rasvereni ging in de buurt dan kan de Raad van Beheer op Kynologisch gebied in Amsterdam uitkomst bieden. Opmerkelijk is dat de heer Vies de dierenwinkel bewust buiten dit rijtje laat. Vies: Vooropgesteld dat er be slist een groot aantal goeden zijn moet gezegd worden dat er een zeker gevaar schuilt bij het kopen in die renwinkels. Toegegeven de prijzen zijn dikwijls laag en de pups door gaans onweerstaanbaar, vooral als kinderen de koop meebepalen, maar er is ontegenzeglijk meer kans op ziekten. Daarbij komt dat deze win kels niet aangesloten zijn bij de Raad van Beheer. Bij fokkers zorgt deze instantie voor een zekere bescher ming omdat bij malversatie uitstoting dreigt. Terug naar de figuur Vies of eigen lijk de organisator Vies want tijdens ons gesprek loopt als een rode draad de organisatie van de internationale hondententoonstelling in Ahoy. Het resultaat over 1971 is overigens rond uit een grote teleurstelling geworden voor de Kynologenclub Rotterdam voor wie Vies de expositie op poten heeft gezet. Het is een onbegrijpelijke zaak waarom slechts 6533 kaarten zijn verkocht tegen ruim 13.000 in 1969. Frits Vies is er van overtuigd dat één van de belangrijkste, oorzaken van dit geringe aantal bezoekers gelegen is in het feit dat de Rotterdammers zelf hun nieuwe Ahoy nog niet ontdekt hebben. Hoe gaat het volgend jaar als het 100-jarige bestaan van het tentoon stellingswezen gevierd zal worden? Frits Vies is er nu al van overtuigd dat 1971 een grandioos succes gaat worden Het inschrijfgeld moet dan wel omhoog, zo zegt hij en de ge meente zal garant moeten staan voor een eventueel verlies. Doorbraak Later, als Frits Vies dc bescheiden kennel achter het huis laat zien waar drie prachtige Welsh-tcrriers hun baas geestdriftig hegroetcn. zegt hij het nog eens. „Volgend iaar zal dc doorbraak moeten komen. We mikken op 15.000 bezoekers." Als het aan de terrier Vies ligt zal dit getal zeker gehaald worden. spirator en centrale figuur bij dit congres dr. W. Mudde, bracht de toc cata Lobe den Herrn van Micheelsen ten gehore op het prachtige, onlangs weer in gebruik gestelde orgel. VREEMDE 'EEND Na een uitvoering van Handel's Watermusik door het gewestelijk or kest voor Zuid-Holland o.l.v. Hans van den Hombergh, een meer Duitse dan Engelse Handel, sprak dr. Mudde zijn openingsrede. „Uitgaande van de gedachte dat muziek als gave Gods een religieuze macht is en dat het Woord ook door de muziek verkon digd wordt, voelden wij ons bij het werk in de afgelopen 25 jaar wel eens een vreemde eend in de vaderlandse bijt. Doch uit het thema van dit congres blijkt, dat we niet willen omzien. In de huidige materialistische tijd neemt de belangstelling voor kerk en litur gie af en worden we geconfronteerd met het foefje om de mensen naar de kerk te lokken met onwaardige muzi kale middelen. EXPERIMENT Ook is er in de huidige kerkmuziek dikwijls sprake van niet meer dan een technisch experiment, waarin de geestelijke inhoud verdrongen wordt. Daarom ook zullen wij ons in de ko mende week moeten bepalen bij de vraag naar de gebondenheid en de vrijheid der kerkmuziek in onze tijd", aldus dr. Mudde. Een koor van medewerkers van de werkgroep en de solisten Rita Har- melen, Tony Jaanus, Rudolf Grasman en Cor Niessen gaven een uitvoering van Bach's 137 cantate. Dirigent Mudde toonde zich een voortvarend Bach vertolker die de jubelende com positie door een brede en forse aan pak extra kracht verleende. ens en Bernard van Beurden gevraagd. 7 7 Met het Anjerfonds Den Haag is momen- l-l fw f fff fj g>TQfff I teel contact over de subsidiëring van het U! HU L lilLloM.il experiment. Een derde componist wordt nog aangezocht. De compositie zal uit drie delen be staan, die ieder zullen zijn gericht op een groep uit de jeugd. Het eerste deel wordt geschreven voor leerlingen van DEN HAAG Als gevolg van de kostenstijging is dc gemiddelde ren tabiliteit van de tuinbouw in het Zuidhollandse glasdistrict gedaald. Dit staat in een dinsdag verschenen, publicatie van het Landbouwcco- nomisch Instituut, waarin dc be drijfsresultaten over 1970 zjjn opge nomen. De opbrengsten per m2 stegen ten opzichte van 1969 met zes pet., de kosten per m2 stegen met tien pet, stijging van de opbrengsten komt voornamelijk voor rekening van de bloemisterijprodukten. De stijging van de kosten is een gevolg van de stijging van het loonniveau en dé stijging van de brandstofkosten De gemiddelde rentabiliteit vooV het gehele gebied daalde van acht pet in 1969 tot vijf pet in 1970. BRUINISSE In de vissershaven van Bruinisse is dinsdagmiddag de salonboot Lelie van de Rederij Feen- stra te Rotterdam geheel uitgebrand. De oorzaak was waarschijnlijk een lekkeslang van een propaangasfles. Het schip was aan een sportvissers- onderneming in Bruinisse verkocht en zou als rondvaartboot gaan varen op het Grevelingenmeer. De over dracht was echter nog niet geschied. De brandweer kon uitbreiding van de tA-and niet voorkomen. Een brand weerman werd bij het blussingswerk gewond. WOERDEN Tal van bewoners van het Toumoysveld werden zon dagmorgen in Woerden gewekt door het loeien van koeien. Niet minder dan twaalf stuks bleken ontsnapt uil een weiland in 's Gra vensloot. Toen de gealarmeerde politie er op af ging, zag de bestuurder van de surveillance wagen juist de die ren uit het winkelcentrum komen slappen... Een nader onderzoek wees uit, dat zij daar geen vernie lingen hadden aangericht. Met behulp van een groot aantal wijkbewoners slaagde de politie er op deze vroege zondagmorgen in de dieren in een weiland in 's Gra vensloot te drijven. De eigenaar, die in Naarden woont, werd op de hoogte gesteld. Het is niet bekend hoe de koeien uit het weiland kon den ontvluchten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5