INFORMATIEPOGING OP SPRINGEN Kamervragen over veiligheid bij NS Steenkamp: Geen hoge verwachtingen Mera-epidemie ïist 800 doden nder Pakistani Noordkoreaanse boot vernietigd Junta-aanhangers pogen radio-medewerker voor Grieken te wippen ixon stelt gesprek met Sussen in vooruitzicht Tip over sabotage Schiphol Het Kwartet gevangenen Egypte vrij lijk gevonden Drie doden bij botsing auto tegen trekker Mr. Biesheuvel: niet tot elke prijs meerderheidskabinet (RITA) Manlel Cjiecialiüt Vijf gewonden nog in gevaar Belgisch kustwater niet meer ziekteverwekkend Eienwe Leidse Courant Woensdag 2 jurvi 1971 —52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvattich fa ghebteven mijn hert in teghenspoeU" jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur NEW DELHI (Reuter) Meer dan 0 Pakistaanse vluchtelingen zijn in impen in West-Bengalen (India) ge- ïrende de afgelopen vijf dagen aan lolera gestorven. Nog 1200 anderen i levensgevaar. Ook aan de an- ;re kant van de grens in. Oost- ikistan heerst een cholera-epide- ie. Over de aard daarvan is niets kend, ondanks een bericht uit Ka- tsji, dat de censuur is opgeheven. Een eerste groep politieke en cri- inele gevangenen die zonder pro- s in Egyptische gevangenissen wer- n vastgehouden, is dinsdag vrijge- en. Dit heeft de minister van bin- nlandse zaken, Mamdieh ISalem, rklaard. Hij zei niet om hoeveel vangenen het ging. Maandag had president Sadat op- acht gegeven, een onderzoek in te illen naar alle Egyptenaren die ader vorm van proces gevangen ten, en diegenen vrij te laten, van e zou' blijken dat zij illegaal wer- i vastgehouden. BREDA Gisteravond omstreeks uur werd in een opslagruimte op n eerste etage van biei brouwcrü e drie hoefyzers" het geheel ont- ede Ijjk gevonden van een 18-jarige ivoner van Roosendaal. De jouge- m bleek te zijn gewurgd. De re- erche is er vry zeker van dat het er een homofielenzaak betreft. )e Roosendaler moet tussen acht plf uur zijn vermoord. In de loop de nacht werden de kleren van slachtoffer elders in hei bedrijf -onden. Onder leiding van waar- nend commissaris F. Verhagen is onderzoek dinsdagnacht volledig gang gekomen. In totaal werken :a vijftien rechercheurs aan deze k. Van onze parlementsred actie DEN HAAG De informatiepoging van prof. dr. P. A. J. Steen kamp staat op springen. De kans dat het overleg tussen KVP, WD, ARP, CHU en DS'70 nog deze week zal worden afgebroken wordt in politieke kringen in Den Haag groot geacht. De informateur liet gisteravond na afronding van een 8-urige vergadering weten dat „geen hoge verwachtingen" mogen worden gekoesterd. Er is, aldus prof. Steenkamp, beslist geen aanleiding te denken dat de onder handelingen in een positief stadium zijn gekomen. Er heeft zich geen ontwikkeling voorgedaan die zicht op een goede afloop geeft. Majoor Dineer Erkan en zijn echtge note Sevim zijn weer verenigd met hun dochtertje Sibel (midden) nadat het meisje uit haar gevangenschap werd bevrijd door soldaten van hef Turkse leger. SEOEL (AP) Straalgevechts- vliegtuigen van de Zuidkoreaanse luchtmacht hebben na een drie uur durende achtervolging en een vuur gevecht voor de zuidwestelijke Ko reaanse kust een Noordkoreaanse „spionage-boot" met ongeveer 15 man tot zinken gebracht, zo heeft het mi nisterie van defensie in Seoel be kendgemaakt. Een Zuidkoreaans vliegtuig een C46 met zeven bemanningsleden aan boord wordt vermist nadat het door de Noordkoreanen werd neerge haald. Een andere C46 werd eveneens geraakt, maar kon veilig op zijn basis landen. Over evemvichtige troepenvermindering WASHINGTON Amerika zijn bondgenoten zullen met Sowjetunie en andere com- nistische landen gaan onder- idelen over de kwestie van de inwichtige troepenverminde- g. Een datum is nog niet be id. President Nixon zei dit teren in Washington op de >ravond van de NAVO-verga- ting in Lissabon waar deze estie boven aan de agenda jkt. zijn persconferentie uitgezon- via radio en tv zei Nixon Ier, dat de VS bezig zijn hun hou ten aanzien van de toelating van ing tot de VN te wijzigen, in het van de „belangrijke veranderin- in de opvattingen van de lid- n. Overleg met nationalistisch ia en andere bondgenoten zou verwachting over ongeveer zes en worden afgesloten. „Daarna n wy beslissen welke houding de rikaansc regering zal innemen, leze herfst de Algemene Vcrgade- van de VN bijeenkomst, xon ging diep in op de kwestie de evenwichtige troepenvermin- ng. Hij zei dat een studie over vraagstuk is voltooid. De resulta- zullen worden besproken met de >pese bondgenoten. Wanneer dit leg rond is, kunnen de Oost onderhandelingen beginnen, rtoe de Russische partijleider tjnef heeft opgeroepen. Minister buitenlandse zaken Rogers zal de Navo-ministers in Lissabon dit onderwerp van gedachten elen. xon zei niet van plan te zijn in laaste toekomst naar Europa te voor besprekingen over de ge lde evenwichtige troepenvermin- ïg of andere kwesties, zoals een lord met de Russen over een be ing van de strategische bewape- (Saltoverleg). Wel zei hij bereid in overal naar toe te gaan als dit bij de onderhandelingen over derge lijke vraagstukken noodzakelijk zou blijken. Sprekend over het Salt-overleg zei Nixon dat het nog te vroeg was om te zeggen, welke vorm en eventueel akkoord met de Russen zal hebben. Wat een overeenkomst inzake offen sieve wapens betreft, achtte hij het mogelijk dat het eerder tot een af spraak zal komen, dan tot een for meel verdrag. (voor vervolg zie pag. 9) BAKEL Een verkeerde manoeu vre van een trekker met oplegger heeft gistermiddag in het Brabantse plaatsje Rips gemeente Bakel en Milheeze aan drie personen het le ven gekost. De trekker week op de weg naar Venray uit naar de linker weghelft om drie fietsende kinderen te passe ren, maar kwam toen in botsing met een auto uit tegengestelde richting. Drie inzittenden van de auto zyn om het leven gekomen. De slachtoffers zijn: C. Nabuurs (r,0) uit Volkel, H. Nabuurs (22) uit Rips (gem. Uden) en J. Somers (20) uit Volkel. Alleen H. Nabuurs was gehuwd. SAN JOSÉ In San José de hoofdstad van de Middenamerlkaanse staat Costa Rica, hebben dinsdagnacht ongeveer 500 studenten verwondingen opgelopen in gevechten met de politie. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Junta-gezinde Grieken zijn in ons land een aktie begonnen om de NOS-medewer ker en verzorger van het Griekse radioprogramma op zondagmid dag, A. Kounelas, te wippen. De pro-junta Grieken vinden dat Kounelas het generaalsregime in een verkeerd daglicht stelt. De actie concentreert zich in U- trecht waar 3/4 van de Griekse gast arbeiders wonen en verloopt tamelijk gespierd. Volgens het antidiktatoriale comité voor de Grieken in Nederland dat aan de weet is gekomen dat de aktie tegen Kounelas tien dagen gele den is begonnen, is er een 'fascisti sche pressiegroep' gevormd die de Grieken onder intimidatie en met be loftes beweegt het anti-Kounelas ma nifest te tekenen. De 'fascistische Grieken' willen de lijst met handte keningen gaan aanbieden aan de NOS LEUROCEL de heerlijk zachte matras ZWANENBURG Als protest te gen de geluidshinder door vliegtuigen zouden binnenkort sabotageplannen tegen Schiphol worden uitgevoerd. De medisch adviseur van de aktiegroep „De Lastige Zwanenburger", de huis arts A. Hoekstra, is hiervan op de hoogte gesteld door iemand, die ver der onbekend wenst te blijven. „Ik had de indruk, dat de waar schuwing ernstig bedoeld was", aldus de arts, die zich beroepend op zijn ambtsgeheim geen namen wil ge ven. „Waarschijnlijk gaat het hier om een groepje verontrusten, dat het niet langer meer neemt. Dat deze mensen bij mij kwamen, is een logische zaak: ik ben de enige, die niet hoeft te praten. Een ander zou misschien door gegevens achter te houden de gevangenis ingaan". De arts heeft overigens wel direct het actiecomité van de plannen in kennis gesteld. Dit comité heeft zich inmiddels bij voorbaat gedistantieerd van de plannen. „Wij voeren uitslui tend geweldloze acties en wijzen iedere vorm van geweld af", aldus het comité. Een van die acties wordt zondag middag gehouden. Met auto's en spandoeken rijdt men dan van Zwa nenburg naar Schiphol met het verzoek Kounelas te ontslaan en hem te vervangen door een gene- raals-aanhanger. Anderhalf jaar geleden is eveneens zo'n actie tegen Kounelas gehouden, Toen zonder succes omdat het anti- diktatoriaal comité het grootste deel van het aantal Grieken wist te bewe gen voor Kounelas te kiezen. Ook nu gaat het comité weer een aktie hou den voor Kounelas. Er zijn gister avond honderden briefkaarten naar Grieken gezonden met het verzoek die ondertekend terug te zenden naar de Karei Doormanstraat 147b. Op de ze vreedzame wijze hoopt het comité te bewijzen dat de programma's van Kounelas en zijn standpunten wel de gelijk gewaardeerd worden. In een brief aan de NOS heeft het antidikta toriale comité over de acties gemeld, „Wij hopen dat de meerderheid van de Grieken de moed kan opbrengen de pressiegroep te trotseren. Wij wil len als antidiktatoriaal comité een dringend beroep op u doen de heer Kounelas niet te laten vallen. Het zou ons inziens onaanvaardbaar zijn als een programma voor buitenlanders onder Nederlandse supervisie, in de toekomst op fascistische leest ge schoeid zou worden", aldus de brief aan de NOS waarin ook wordt ge meld dat de politieke partijen op de hoogte zijn gebracht. De actie tegen Kounelas is identiek aan de aktie die enige tijd geleden is gevoerd tegen Lino Calle, de presen tator van Spaanse programma's op zondagmiddag. Aanvankelijk was Calle aangezegd dat hij moest ver dwijnen maar later herstelde de NOS-top dit besluit en bepaalde dat Calle in dienst zou blijven Ook tegen de verzorger van het Portugese pro gramma is een soortgelijke aktie, eveneens zonder succes, ondernomen. De actie tegen de Griekse program mamedewerker Kounelas wordt har der gespeeld. Er zouden al 200 Grie ken onder druk van de pressiegroep hun handtekening hebben geplaatst en het antidiktatoriaal comité vreest dat nog meer Grieken niet het hoofd zullen kunnen bieden aan de dwang positie waarin zij worden gemanoeu vreerd. „PELOTON UIT ELKAAR" In gewoon Nederlandse betekent dit alles dat het niet goed gaat. De ge sprekspartners hebben elkaar niet ge vonden op het belangrijkste onder deel van het nagestreefde akkoord: de financieel-economische situatie. Een woordvoerder volgde gisteravond de beeldspraak van prof. Steenkamp toen hij zei dat vandaag de alpenrit zal worden gereden en dat het wiel renners-peloton uit elkaar ligt. Er is aldus, deze woordvoerder een duidelijke kopgroep, er is er één die achter ligt en er is er één die ver achterligt. Met deze laatste zal zijn gedoeld op dr. W. Drees jr. die geen verzwaring van de belastingdruk mogelijk acht. Voorop liggen in de beeldspraak van prof. Steenkamp de drie con fessionele partijleiders die de belas tingen de komende kabinetsperiode met 2 procent willen 'verzwaren en daartussenin de WD-leider mr. W. J. Geertsema die onder bepaalde voor waarden een drukverzwaring met 1,2 procent mogelijk acht. Deze drie standpunten schijnen elkaar gisteren weinig te zijn genaderd. DREES MOEILIJK Volgens ingewijden zou dr. Drees een moeilijke onderhandelingspartner blijken te zijn. Hij zou niets willen prijsgeven van zijn bekende stand punten over beperking van de over heidssubsidies voor wetenschappelijk onderwijs, kunst, landbouw en scheepsbouw. De heer Drees schijnt op dit punt vrij gedetailleerde af spraken in het regeringsprogramma te w:"-- maken. De zitting die vandaag wordt ge houden werd in Den Haag beslissend genoemd. Gisteravond werden de fracties van de drie confessionele par. tijen en van DS'70 ingelicht over de stand van zaken. Ook voor donderdag zijn fractie-vergaderingen uitgeschre ven. Ingewijden houden het voor mo gelijk dat op die dag de feitelijke beslissing over de informatie Steen kamp zal vallen. WONINGBOUW Intussen hebben gisteren ock de vijf fractie-specialisten over volks huisvesting vergaderd. Daarbij is ko men vast te staan dat het regerings akkoord op de woningbouw niet zou afspringen. De vijf zouden elkaar op een aanzienlijke vergroting van het bouwprogramma kunnen vinden. Op ondergeschikte punten zijn me ningsverschillen gebleken. Zo zou de WD zich er tegen hebben verzet in stitutionele beleggers te verplichten hun geld in de woningbouw te steken zodra het bouwprogramma het niet zou dreigen te halen. Verder blijft de VVD erbij dat de jaarlijkse huuraan- passing 10 pet zou moeten zijn. De confessionele partijen menen dat het percentage van 6 gehandhaafd kan blijven. Van onze parlementsredactie DEN HaAG De AR-leider mr. B. W. Biesheuvel heeft na afloop van de vergadering van zijn fractie gis teravond verklaard dat de informa teur na de vergadering van morgen een stuk zou moeten opstellen waarop de vijf fracties zaterdag of misschien pas maandag ja of nee zouden moe ten zeggen. In dit stuk zou de informateur en kele beslissingen moeten nemen op punten, waarover de vijf fractielei ders het niet eens zijn geworden. Aan de hand van dat document kan de politieke wil van de betrokkenen worden getoetst om aan de vorming van een vijf-partijen kabinet mee te werken. De AR-fractie zelf heeft gister avond nog eens uitgesproken dat zij een parlementair meerderheidskabi net wil, maar niet tot elke prijs. „Wij willen onszelf daarin herkennen", zei mr. Biesheuvel. Het geeft u niet of gij u niet met de politiek bemoeit, de politiek bemoeit zich toch met u. CHARLES DE MONTALEMBERT Commentaar overbodig. ïmmmmËÈm Het centrum van een hoge- drukgebied ten zuidwesten van Leningrad verplaatst zich lang zaam naar het zuidwesten. De kern van een ander hogedruk- gebied boven de Noordzee trekt in de richting van zuid Noorwe gen. Daardoor zal ook donderdag de oostelijke luchtstroming ge handhaafd blijven, hetgeen op nieuw temperaturen rond 25 gra den belooft. Wel is er hier en daar kans op een warm te-onweer. Strandweer Nog iets warmere lucht wordt met een oostenwind uit midden- Europa aangevoerd. Morgen ook zonnig bij een zwakke oosten wind, temperatuur 22 tot 24 gra den, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Voorlopig aan houdend fraai strandweer. Barometerstand: heden 10 uur: 76.2 cm (1015 millibar), dalend. Zon en maan 3 juni zon op 4.25, onder 20.52; maan op 15.08, onder 1.39; 9 juni V.M. Hoog water Hoog water, 3 juni: Rotterdam le getij 12.30, 2e getij Scheve- ningen 10.43-23.15; Vlissingen 9 48-22.15; Haringvliet a. d. Zee zijde 11.14-23.46. leiden haarlemmerstraat >63 tel 01710 41862 Van een onzer verslaggevers AMSTÈRD AM/DEN HAAG Het slechts langzaam van de grond komen van het systeem van automatische treinbeïnvloe ding (ATB) op het Nederlandse spoorwegnet, is voor de Tweede Kamerleden Van Thijn en Oele (PvdA) aanleiding geweest staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) te vragen alle nog bestaande financiële belem meringen, die een algehele in voering van het ATB-systeem in Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267. Leiden de weg staan, weg te nemen. Wij meldden gisteren, dat op het trajekt Utrecht - Amsterdam, waar Eerste Pinksterdag bij Duivendrecht de treinramp plaatshad, het ATB- systeem ontbreekt. De heren Van Thijn en Oele willen van de staatsse cretaris weten of dit juist is. Zij willen tevens horen in hoeverre de vertraging in de invoering van de ATB moet worden toegeschreven aan de aanvankelijke keuze van een voor de Nederlandse Spoorwegen te kost baar systeem en in hoeverre, het thans in ontwikkeling zijnde ATB- systeem geschikt is om op grote schaal te worden ingevoerd. Boven dien willen de Kamerleden weten te gen welk tijdstip op een volledig functioneren kan worden gerekend. BRUSSEL (ANlP) Monsters van het zeewater, die elke veertien dagen in tien Belgische badplaatsen woraen genomen hebben aangetoond, dat er zich geen ziekteverwekkende Kiemen in het kustwater bevinden. Dat heeft de Belgische minister van volksge zondheid, Nameche, meegedeeld. Kiemen, die wijzen op verontreini ging van het water, komen minder voor dan in voorgaande jaren, aldus de bewindsman. De veertiendaagse proeven worden genomen in Koksij- de, Oostaduinkerke, Nieuwpoort (twee plaatsen), Lombardsijde, Mid- delkerke, Raversijde, Oostende (twee plaatsen), De Haan, Blankenberge (twee plaatsen), Zeebrugge en Knok- ke

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1