FINALEPLAATS IS GEEN TOEVAL OF GELUK i RANCKE SCHOOT 1ZATERDAGELFTAL I0G NAAST PEC Ajax paar meter voor finish doodop Wat Ajax bruto biedtwil ik netto ontvangen Dimitri Domazos (29), eerste leerling van Puskas: REPORTAGES DOOR GERRIT DEN AMBTMAN Cruijff over moeizame onderhandelingen: WOENSDAG 2 JUNI 1971 LONDEN Tot dit seizoen heeft het Griekse voetbal in Europa (ijna niets betekent. In Nederland was bijna alleen bekend, dat de heidsrechters in Hellas per traditie verschrikkelijk slecht optre- en dat de bikkelharde wedstrijden in dat land door een oor- •rdovend kabaal vanaf de tribunes worden begeleid. Slechts één )eler, Dimitri Domazos, aanvoerder van Panathinaikos en het na- nale elftal, heeft door zijn verbluffende baltechniek, zijn spel- jzicht en accelleratie vermogen ook buiten de landsgrenzen enige pkendheid geforceerd. 1W€t)imitri Domazos (29) wil zijn dit zcpoen als een raket omhoog gescho- internationale faam, vanavond te- Ajax met een definitieve door- ak naar de Europese top bekro- i. Voor miljoenen kijkers, tot in de jinste uithoeken van het kontinent, hij zich op de legendarische van Wembley als de personifi- van het (moderne) Heleense •al manifesteren: „Ik wil bewij- dat Panathinaikos wel degelijk i de top hoort en dat het bereiken in de eindstrijd in het toernooi om Europa Cup niets met toeval of Huk te maken heeft." zl| fa Dribbelaar terenc Puskas, de trainer, heeft het begin van het voor de Grie- zo wonderbaarlijke seizoen pas de kwaliteiten van „Mimis" Do- :os ontdekt. Voor de komst van de anse) wonderman naar Athene, ipenfnifesteerde de PAO-captain zich, een weergaloze dribbelaar op het ddenveld. Het rendement van zijn ies stond echter in geen verhou- met de beschikbare mogelij khe- Puskas veranderde Panathinai- rlijk. Tien individuelen kneedde hij vallend snel tot een eenheid. „Dat in het begin het moeilijkste ge- :rni$est. De verandering van mentali- t. Door eindeloze gesprekken heb uie hmajax ik de spelers ervan kunnen overtui gen, dat je pas als team succes kunt behalen als je ook als zodanig op treedt," doceert Puskas. „Pancho" Puskas de ex-vedette, die op de dag voor de Europa-Cup finale Ajax AtL Milaan zijn afscheidswedstrijd voor Real Madrid speelde, koos Do mazos als eerste leerling van zijn „herscholings-programma". Want ook de 44-jarige Maestro had zeer snel ontdekt dat het „kwaad" in het spel van Panathinaikos juist bij zijn ge vaarlijke middenvelder het diepst ge worteld was. Domazos: „Puskas heeft me per soonlijkheid en zelfvertrouwen gege ven. Ik geloof in hem. Hij is groots als speler en vriend. Maar wij heb ben en dat wordt nog wel eens vergeten de prestaties op het veld geleverd." Puskas bracht de zelfzuchtigheid van Domazos niet alleen tot vrij re delijke proporties terug, hij schoof hem ook naar een nieuwe, meer aan vallende positie op het middenveld. Stuy Suurbier Hulshoff Vasovic Blankenburg Neeskens Mühren Rijnders Swart Cruijff Keizer Scheidsrechter: Jack Taylor (Engeland) Filakouris Antoniadis Gramos Kamaras Domazos Elefterakis Vlachos Kapsis Surpis Tamaras Ironmopoulos PANATHINAIKOS Domazos vormt nu de voorste „punt" van de driehoek met Kamaras en Elefterakis, waardoor hij nog gemak kelijker dan voorheen in staat, is de eenzijdige, gevaarlijk schietende spits Antontoniadis te lanceren. Domazos: „Als het middenveld goed is, dan is meestal het gehele elftal sterk. En juist op het middenveld ligt de grote kracht van Panathinaikos. Er is mij vaak verweten, dat ik te solistsch ben ingesteld. Accoord, maar ik doe alles voor de club. Ook op het veld tijdens een wedstrijd. Als de rest van de ploeg goed draait, hoef ik niet zelfzuchtig te voetballen, maar als ik merk dat alles stroef gaat, houd ik de bal expres bij me. Dat is dan geen eigen belang maar noodzaak. We zul len nooit het Britse voetbal kunnen imiteren. We spelen met het tempera ment van de Spanjaarden en met de techniek van de Zuidamerikanen. De invloed van het wereldkampioen schap in Mexico is in Griekenland duidelijk merkbaar geweest. Alle spelers hebben van die wedstrijden, via de televisie, veel geleerd. Ik heb toen voor Brazilië gekozen: dat elftal weet grote technische begaafdheden met een enorme inzet te combineren. Iedere hoek van het veld wordt ge bruikt." Vooruitgang De snelle vooruitgang van het Griekse voetbal wil „Mimis" Domazos voorlopig alleen op het spel van Pa nathinaikos projecteren. Niet alleen heeft PAO (met Kamaras, Domazos en Elefterakis) de sterkste voetballers van Griekenland samen gebracht; de formatie steunt ook op een grotere ervaring. Desondanks is het niet waarschijnlijk, dat de Puskas-elf de nationale titel zal prolongeren. AEK Athene (aan het begin van dit sejzoen door FC Twente in het toernooi om de Runners-Up Cup uitgeschakeld) bezit een voorsprong van drie punten op stadgenoot Panathinaikos. Doma zos: „AEK en PAO verschillen als dag en nacht. Als wij niet zo ver in het Europa Cup-toernooi waren geko men, hadden wij nu de titel al met tien punten voorsprong op de andere elftallen binnengehaald. Wij hebben de laatste maanden bewust voor het Europese voetbal gekozen. Onze repu tatie in Griekenland willen we zoveel mogelijk over de grens demonstreren. Dat is dit seizoen in ieder geval goed gelukt. Dankzjj die internationale contacten hebben wij b.v. geleerd, dat we in thuiswedstrijden altijd te veel risico's namen. Het publiek eiste dat. We spelen nu meer met overleg, val len minder gretig aan ook. We heb ben ook van Puskas geleerd de krachten te verdelen. Vroeger liepen we maar wat. Puskas heeft ons pas verteld hoe we precies moesten lo pen." fa Goedkoop Domazos (getrouwd met een van de populairste zangeressen van Grieken land en eigenaar van florerende bars en restaurants in het centrum van Athene) is nog steeds de goedkoopste speler die Panathinaikos ooit heeft gekocht. De club telde dertien jaar geleden niet meer dan tienduizend Drachmes (ongeveer twaalfhonderd- vijftig gulden) neer voor Domazos; toen nog verdediger van de vierde divisieclub Ambellokipi in de Griekse hoofdstad. Hij debuteerde na zijn transfer, als zestienjarige, onmiddel lijk in het nationale elftal, waarvoor hij inmiddels eenendertig keer heeft gespeeld. Domazos had veel meer „caps" kunnen bezitten als hij niet zoveel geblesseerd was geraakt en als hij niet zoveel schorsingen had opge lopen. Want de kleine, Griekse afgod is naast een kwalitatief ijzersterke speler (alleen in de lucht is hij weinig opvallend) ook bikkelhard en zelfs gemeen. Nico Rijnders zal het van avond „vermoedelijk" uitgebreid en pijnlijk ondervinden. fa Nooit weg Domazos: „Deze finale is een hoog tepunt in mijn carrière. Over een transfer naar het buitenland heb ik nooit gedacht. Ik heb er trouwens geen zin in ook. De glorie betekent veel voor me. Ik vind het fijn om populair te zijn. Waarom zou ik me dan in een avontuur storten, terwijl ik weet, dat ik in Griekenland een topspeler ben. Ik kan op deze manier nog wel honderd jaar blijven leven". (door Bop Nuys) fcWOLLE Evenals vorig jaar heeft het Zaterdag elftal de oefen- \dstrijd hij tweede divisieclub PEC op 22 afgesloten. Vooral J teravond een knap resultaat, gezien het feit dat PEC zich duidelijk hft versterkt en het Zaterdagelftal in feite met een tweede keus in iwei komt. Desondanks kon PEC niet op winst komen in de laatste Menwedstrijd van de Sterk-formatie voor de af scheids-interland ien Saarland, woensdag 9 juni. jat kwam met name door het ster iel van uitblinker Gerard Schin- I die doelman Bert Visser prac- alle werk uit handen nam en ogU naker Fernandez, zo die in de fste lijn opdbok, aan banden leg- Mede daardoor kon Visser zich en onderscheiden bij een boogbal Heskamp die hij bijzonder fraai Jte. ^armee maakte hij zijn eerder in weede helft gemaakte fout goed t Hendriks via zijn handen scoor- bat betekende meteen na de pau- 30 daar Heskamp op slag van j de score had geopend na een kingsfout van Bertus van Effrink. [teindelijk was het Daaf Francke le score rechttrok. Snel na 20 •de hij tegen (blunder doelman ind) en één minuut voor tijd met vallend schot 22. Daarmee dit aantrekkelijke duel voor - kijkers de juiste uitslag, want ÏBiover de beter verzorgde combi- fts van PEC, stelde het zaterdag- meer kansen. werden evenwel niet benut om- Ie voorhoede en met name Nico gestoleveen te statisch opereerde, voor fndien schoten Van Metelen en S(fendoorr* te weinig, waardoor het de iu}uwend knappe werk van Ben Jibert en Jan de Winter zonder 'ement bleef. aansluiting verliep trouwens je bj altijd vlekkeloos door het 4-2-4 aaf vjeni (Van Zijdrveld ontbrak), r het gegroepeerd aanvallend kon veelal worden opgevangen, t ook Rozema beter voor de dag dan tegen Wageningen, even- trvanger Dick Tasma. irdoor wordt de keus tussen de fers toch wel moeilijk. Op het mveld zal Buitstra mogelijk de :eur genieten boven Karstens, linder imponeerde dan in voor- e jaren. Wordt bovendien Van irveld op het middenveld ingezet, moet één speler van de vier- 'oorhoede vallen en dat kon iveen wel eens worden, overige plaatsen liggen, mede it doelman Kuik (HZW) ander- op de reservebank bleef, zo als vast. Overigens matige lei van arbiter Hilbrants, die na- tGben van Schubert en Van Mete len met een zwaaiende wijsvinger af deed. ZATERDAGELFTAL: d: Visser (Huizen), a: De Winter (Zwart Wit). Van Effrink (Huizen), Schinkel (DO- VO) en Rozema (ACV/Tasma (DO- TO) m: Schubert (Huizen) en Buitstra (ACV)/Karstens (Noordwijk), v: Die- peveen (DOVO). Hoogendoorn (WHC), Francke (Meeuwen) en Van Metelen (Huizen). Ajax-trainer Rinus Michels spurt als eerste de grasmat van het Wembley- stadion op voor de „inspectie"'. Achter hem v.l.n.r.: bestuurslid Hordijk, Arie Haan, Wim Suurbier, Dick van Dijk, Sjaak Swart en Johan Cruijff. BEL VOOR DE LAATSTE RONDE: Piet Keizer (volgens clubarts Rolink medisch gezien voor honderd procent fit) en Johan Cruijff trekken aan de markante bel in het (nog lege) Wembley-stadion. LONDEN Johan Cruijff noemt de kans dat hg zijn contract met Ajax verlengt, enkele uren vóór de Europa Cup finale tegen Pa nathinaikos, vijftig procent. Zaterdag zal een nieuw gesprek tussen de frêle aanvaller en het bestuur van de Amsterdamse vereniging plaatsvinden. De onderhandelingspositie van Cruijff is inmiddels dui delijk versterkt, omdat zich opnieuw een zeer serieuze gegadigde met een forse buidel geld heeft aangediend. Het Brusselse Ander- lecht, volgend seizoen de nieuwe werkgever van trainer Georg Kessler, is volgens Cruijff bereid gebleken op zijn eisen in te gaan. Tussen de leiding van beide verenigingen is echter nog geen officieel contact over een transfer geweest. Pas na de eindstrijd om de Europe se Beker zal de kwestie rond Johan Cruijff, wiens contract over enkele weken afloopt, opnieuw aan de orde komen. Cruijff: „Voor zaterdag is een bespreking tussen het bestuur en mij over de contractverlenging gepland. Of dat onderhoud ook zaterdag inder daad door zal gaan, hangt natuurlijk af van dat gene, wat er door de even tuele feestvreugde gebeurt. Iedereen weet, dat ik het liefst van alles voor Ajax wil blijven spelen. Alleen zullen we het dan eens moeten worden over mijn verdiensten. Ik heb mijn eisen gesteld en die zal ik niet verande ren." OPGESCHORT De moeizame onderhandelingen tussen Cruijff (terzijde gestaan door zijn schoonvader Cor Coster) en het bestuur van Ajax zijn nog zeker niet „stukgelopen". De besprekingen zijn echter bewust tot na de strijd tegen de Griekse kampioen opgeschort. Cruijff: „Ik vind mijn eisen zeker niet extreem. Ajax en ik zullen het echter eens moeten worden over het netto- en het brutobedrag van mijn inkomsten bij de club. Wat Ajax bru to biedt, wil ik netto ontvangen. Het verschil tussen beide bedragen is echter nog vrij groot. Het gaat om de belasting. En die wil ik op deze ma nier niet betalen. Dat bedrag moet Ajax voor zijn rekening nemen. De „denkfout" die er gemaakt wordt, heeft betrekking op het bedrag, dat ik in mijn handen krijg. Ajax gaat echter uit van het geld, dat zij mij willen geven." ALTERNATIEF Cruijff heeft sinds kort een ,zeer aantrekkelijk alternatief achter de hand voor het geval, dat hij geen overeenstemming met zijn bestuur bereikt. Anderlecht heeft zich als een grëtige (en rijke) kandidaat bij de ster-aanvaller gemeld. Voordat An derlecht op de stoep verscheen, be handelde Cruijff alleen aanbiedingen uit Spanje en Italië met het nodige respect. In Italië blijven echter de grenzen voor buitenlandse voetballers ook het volgend seizoen gesloten. De Spaanse clubs zullen over enkele we ken, tijdens de algemene vergadering van de nationale sportraad, de „im portstop van buitenlands talent" op nieuw aan de orde stellen. FC Barce lona, de rijkste club van Spanje, blijft volgens Cruijff nog steeds de meest interessante vereniging, die naar zijn rijke kwaliteiten heeft ge lonkt. Hij zegt: ,.Ik heb wel 40 of 50 aanbiedingen gekregen. Vijf daarvan beschouw ik echter als reëel, en die zijn dan door clubs uit Spanje, Italië en België gedaan. De onderhandelin gen met mensen die geen Nederlan der zijn lopen veel flexibeler. In Ne derland zegt men gewoon lakoniek: Dan houdt het op. Buitenlanders zoe ken dan eerst nog naar andere we gen". KLASSE Johan Cruijff twijfelt geen seconde aan het resultaat dat Ajax vandaag in het imposante Wembleystadion te gen Panathinaikos zal behalen: „We moeten die beker gewoon pakken, moeten die beker gewoon pakken, om- voetbal ligt veel hoger. We hebben nu dezelfde uitgangsstelling als AC Mi laan tegen ons twee jaar geleden in Madrid. Wij heten nu AC Milaan. Pa nathinaikos start straks als een soort Ajax. In de laatste twee jaar zijn wij, door de naam, de ervaring en de uit slagen, duidelijk favoriet geworden. Het spel van toen en de manier waarop we nu optreden zijn niet te vergelijken. Alles is zo vreselijk veel verbeterd. Toen maakten we bij wij ze van spreken in één wedstrijd drie fouten. Nu zijn dat er nog maar twee. Foutloos kan geen ploeg ter wereld spelen. Je kan als speler alleen maar proberen die fouten te verminderen. Dat is het belangrijkste van voetbal." VERMOEID Johan Cruijff, even vermoeid en opgebrand door de laatste slopende weken als zijn ploeggenoten, wijt de nederlaag tegen Feijenoord van vori ge week dan ook in de eerste plaats aan die vermoeidheid. „Het is logisch, dat je door zo een overladen pro gramma, de inspanning en de span ning op een gegeven ogenblik een te rugslag krijgt. Toevallig kregen we die in de belangrijke wedstrijd tegen Feijenoord. Jammer, natuurlijk. Maar door het weekje rust is de situatie nu weer normaal geworden." Rinus Michels gelooft niet dat afstraffingvan Feijenoord nadelig werkt u/, LONDEN Ajax, een paar meter voor de finish van een slopend voetbalseizoen, is dood op. Met de laatste beschikbare krachten zal de Amsterdamse equipe zich vanavond in het immense Wembley van Londen naar de eindstreep sleuren. Slechts de wetenschap dat aan het einde van die vermoeiende race de meest begeerde Euro pese beker wacht, heeft de Ajacieden nog nieuwe inspira tie kunnen geven. Nederland wacht op de tweede Europa Cup in successie. Verdediger Wim Suurbier brengt het belang van de confrontatie met Panathinaikos even simpel als raak onder woorden. „Als we vanavond verliezen, dan gaan we af als een gieter. Daarom zullen we winnen". Feijenoord Ajax, dat een week geleden nog onbezorgd naar triomfen op drie fronten leek te snellen, heeft één doel inmiddels niet bereikt. Feijenoord mag zich dank zij een 31 overwin ning op de Amsterdammers zondag als nieuwe landskampioen gaan pre senteren. Niet zozeer de cijfers, zeker toch de wijze waarop Ajax zijn landstitel aan de Rotterdamse rivaal heeft verspeeld, maakte vorige week duidelijk hoe gevaarlijk het „gokken" op drie kanspaarden kan zijn. Leeds United heeft vorig seizoen, in een eerder stadium, radikaal af moe ten haken. De Britten verspeelden in korte tijd naast het kampioenschap ook een plaats in de finale van het Europa Cup-toernooi en de nationale beker. Zover heeft Ajax het niet la ten komen, maar het verlies tegen Feijenoord heeft menig speler toch wel aan het denken gezet. Afgestraft Suurbier bijvoorbeeld. Hij zegt: „We hebben ons niet volledig op de wedstrijd tegen Feijenoord kunnen concentreren. Onbewust dwaalden je gedachten toch steeds weer af naar de finale op Wembley. We zijn don derdagavond gewoon afgestraft. Feijenoord heeft meer klasse getoond. Ajax wordt hard en professioneel genoemd, maar die jongens gaan zelfs over lijken. Ik geloof niet, dat je er gens ter wereld nog eenzelfde tandem als Israel en Laseroms tegen komt". Ajax-trainer Rinus Michels, opval lend goed geluimd kort voor een ook voor hem zo belangrijke wedstrijd, gelooft niet, dat de „afstraffing" door Feijenoord nadelig op zijn manschap pen heeft gewerkt. Michels: „Jammer genoeg kan ik vanavond niet meespe len. Als ik in actie mooht komen, zou ik door de nederlaag van vorige week extra geïnspireerd zijn. Ik zou revan che willen nemen. Ik hoop, dat de jongens er net zo over denken. Van daag, in de loop van de dag, zal ik zien of ze inderdaad een extra men tale injectie nodig hebben. In de regel laadt een ploeg zich voor een Cup-fi- naie vanzelf wel op". Vaste klant Ferenc Puskas, volgens de hoofd stedelijke coach „de vurigste Ajax- supporter", was de laatste weken bij na een vaste klant op de tribunes van de Nederlandse opponent. Michels daarentegen heeft de Atheense tegen stander niet één keer vanaf de zijlijn kunnen bespieden. De Amsterdamse voorman heeft het tactisch concept voor vanavond dan ook bepaald naar aanleiding van gegevens die hulp trainer Grijzenhout, „scout" Henk Groot en een filmopname van het duel tegen Rode Ster Belgrado (30) hebben verzameld. Zijn volgelingen hebben die film (afgelopen vrijdag) niet gezien. Mi chels: „Omdat de opnamen te snel werden afgedraaid. De spelers zouden dan kunnen denken, dat alle Grieken de 100 meter in 10 sec. kunnen lopen. Het waren vertekende beelden. De zege van Panathinaikos was echter volkomen verdiend. Eigenlijk was, gezien het overwicht, die 30 zelfs te weinig. Die mannen voetballen enorm hartstochtelijk. Het zijn net mieren. Ze blijven gaan en lopen en zijn niet stuk te krijgen. Hun werkelijke mo gelijkheden zijn ook moeilijk te pei len. De ster van vandaag is in die ploeg de gewone man van morgen. En andersom. We zullen ze allemaal goed in de gaten moeten houden. Alles mogelijk Bij deze tegenstander is alles mo gelijk. Vast staat, dat aanvoerder Do mazos een speler is, die alle facetten van het spel op het koppen na erg knap beheerst. Het elftal heeft een onwrikbaar zelfvertrouwen. De spelers zijn dan ook in Athene opge zweept op een manier die voor ons niet acceptabel is. Bijvoorbeeld door de oorlogsgeluiden die tijdens de wedstrijd uit de luidsprekers komen". De fanatieke Hellenen zullen, dat staat bij voorbaat vast, vanavond voor een meedogenloze tegenstand .zorgen. Alle „trucs" die een voet balwedstrijd tot een gooi- en smijt partij kunnen degraderen, beheersen de Griekse helden tot in de kleinste finesses. Wim Suurbier: ..Ik heb vijf jaar geleden met "het militaire elftal in en tegen Griekenland gespeeld. Wat die mensen toen allemaal hebben uitgehaald, grenst aan het ongeloof lijke." En Michels hierover: „Als je Feijenoord achter de rug hebt moet je het ergste welhaast gehad hebben. Als je die ploeg overleeft ben je al een heel eind op de goede weg. Scheidsrechter beïnvloed? Wederom hebben wij uit betrouwbare bron vernomen dat de bekende Europacup- fluiter Juan Medina. 288 Velasques sigaren zou hebben ontvangen. Zal de uitstekende fovaliteit van Velasques, de bijzondere geur en het aroma deze scheids rechter beïnvloeden? Gaat hij mentaal gesterkt door een vorstelijke Velasques sigaar de beste wedstrijd van z'n leven fluiten of... Vanavond zal héél voetbal- minnend Nederland het weten. Eerlijk De scheidsrechter zal bepalen of het een harde wedstrijd wordt. Jack Taylor is in ieder geval geen kinder achtig figuur. Hij is eerlijk en laat de spelers tenminste voetballen. Ik ben blij dat juist hij de wedstrijd leidt. We hebben hem trouwens wel eens eerder gehad. Het verloop van deze finale ligt voor het grootste deel in zijn hand". LONDEN Het Ajax-bestuur wacht na de Europa Cup-finale niet alleen een slopende strijd met vedette Johan Cruyff over verlenging van zijn contract, maar zal ook zaken moeten doen met Wim Suurbier, Nico Rijn ders, Johan Neeskens en Dick van Dijk. Suurbier en Rijnders hebben evenals Cruyff van Anderlecht een aantrekkelijke aanbieding gekregen. De Brussel se club heeft hen een verdubbe ling van hun jaarsalaris gegaran deerd. FC Brugge, de nieuwe club van ex-NAC-trainer Leo Canjels, heeft Dick van Dijk serieus bena derd. Johan Neeskens, wiens con tract overigens pas volgend jaar afloopt, wil gezien zijn betrekke lijk lage basissalaris een forse opslag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11