F l Bemm Vragen aan minister over strafmaat militairen Promovendus ontmaskert de bacterie die tandbederf veroorzaakt heb uw sla lief Winkeliers protesteren tegen huurverhoging TV-commentaar Vanavond te zien Vanavond te horen Tien maanden cel voor verkrachter Mentaliteit Praa,?" 10 WOENSDAG 2 JUNI, h lets meer helderheid omtrent cariës Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Van de in Ne derland meest voorkomende ziek te, tandbederf, weten we eigen lijk nog maar erg weinig. Ken merkend voor onze onkunde is een wat uitdagende stelling van de gisteren in Utrecht gepromo veerde tandarts J. D. de Stoppe laar: 'Het cariës-preventieve effect van tandenpoetsen is on voldoende onderzocht.' Met andere woorden: we nemen wel op goede gronden aan dat regel matig gepoetste tanden de strijd lan ger volhouden, maar hoe het precies zit, weten we niet Het ontstaan van tandbederf, ca riës. wordt altijd beschreven met een prettig vaag gehouden verhaal: sui ker in ons voedsel wordt door bacte riën in de mondholte afgebroken en daarbij komen zuren vrij die tanden en kiezen aantasten. Dat gebeurt ex tra langdurig wanneer voedselresten in kleine hoekjes blijven zitten, van daar het nut van tandenpoetsen. Het hele proces speelt zich af in de zoge naamde tandplaque, een vrij hard nekkig laagje vuil op het gebit, dat voornamelijk uit bacteriën bestaat. Met het onderzoek waarop hij gis teren promoveerde heeft De Stoppe laar wat van de vaagheid van dit verhaal opgehelderd: hij heeft één bepaalde bacteriesoort als de kwaaie pier kunnen aanwijzen. Die kwaaie pier heet Streptococcus mutans, en hij blijkt voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor de vorming van een stevige, kleverige tandplaque waarin het voortschrijden van het bederf mogelijk is. Mutans doet dat door, ironisch genoeg ook al uit sui ker, een polysaccharide te vormen, een lid van de scheikundige familie stoffen waartoe stijfsel en zetmeel behoren. Dat het inderdaad deze éne bacte rie is die het ontstaan van cariës in belangrijke mate bevordert, heeft De Stoppelaar overtuigend aangetoond, ten eerste met dierproeven, ten twee de door een statistisch onderzoek bij groepen kinderen. Daarbij bleek dui delijk verband te bestaan tussen de aanwezigheid van Streptococcus mu tans in de tandplaque en het optre den van gaatjes in tanden en kiezen. NEDERLAND 1 NOS 18.55 k Journaal 19.05 Den Haag vandaag 19.10 Kenmerk 19.40 AjaxPanathinalkos 21.30 Intermezzo, speelfilm NEDERLAND 2 KRO 19.05 k Liedjes uit Wenen 20.21 Hollywood Palace, amusement 21.11 Hammervcld jazzfestival 21.41 Zelf doen, hobbyrubriek HILVERSUM I NOS 19.00 uur Openbaar Kunstbezit. 19.45 uur Reportage voetbalwed strijd Ajax-Panathinaikos. 21.35 uur Orkest van de Norddeut- scher Rundfunk. 22.38 uur Mensen, ontmoetingen, me ningen. HILVERSUM II VARA 19.35 uur Uit eigen huis: studio opnamen. 20.30 uur Sylvain mag het zeggen (herh.). 21.00 uur Metropole Orkest. 21.40 uur Sopraan, bariton en piano, moderne liederen. 22.50 uur Jazz magazine. 23.15 uur Stereo-pop. Omgekeerd kunnen we nu dus zeg gen dat verschillen in vatbaarheid voor cariës (er zijn nog steeds mensen die 'vanzelf' een gaaf gebit houden) wel eens veroorzaakt kunnen worden door verschillen in de bevolking van de mondholte met diverse bacterie- soorten. Hiermee is ook de vraag extra ac tueel geworden, of het niet verstandig zou zijn met name in snoepjes een ander soort suiker te gaan gebruiken. Streptococcus mutans blijkt namelijk voor zijn plaque afhankelijk te zijn van saccharose, één van de vele soor ten suiker die wij kennen, maar on gelukkigerwijs juist dié soort die wij bij de kruidenier per kilo kopen. In zijn derde stelling zegt De Stop pelaar dat onderzocht moet worden welke invloed de suikeraohtige stof sorbitol heeft op de aanwezigheid van Streptococcus mutans. Er is overigens al een merk kauwgom op de markt waarin sorbitol in plaats van suiker is verwerkt. De aandacht juist voor de snoep- sector is begrijpelijk, die leveren de mondbacteriën namelijk tussen de maaltijden door extra suiker, waar door de zuurvorming voortdurend doorgaat en het tandbederf duidelijk wordt versneld. Zolang de uitbanning van snoep in de praktijk onhaalbaar blijkt en daar ziet het wel naar uit is elk slim idee om de gevolgen te beperken welkom voor ons aller ge bitten en voor de overbelaste tand artsen. Maar zolang die ideeën nog niet bevestigd zijn blijft meer tan denpoetsen en minder snoepen na tuurlijk het devies, ook al heeft dr. De Stoppelaar, die wetenschappelijk medewerker aan de Utrechtse uni versiteit is, de kennis van cariës een prettig stuk uitgebreid. Ik ben een vers kropje sla. Vers van de veiling. Vanmorgen geplukt Vóór u mij de blaadjes uitrukt mevrouw, ik smeek het u geef mij wat Remia sla-saus. Dan hebt u mij nóg liever. Er is maar één sla-saus die van mijn vriend de zonnebloem is gemaakt Zonnebloem sla-saus uit een vacuum-fles: Remia sla-saus. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct Dét ben ik u toch wel waard? zonnebloem sla-saus Naar aanleiding zaak-Wehrmann DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer mr. A. Stemer- dink (PvdA) wil, naar aanlei ding van de veroordeling van de dienstplichtige soldaat Rinus Wehrmann tot twee jaar gevan genisstraf wegens herhaald wei geren van het dienstbevel zijn haar te laten knippen, vragen stellen aan de minister van justi tie. Mr. Stemerdink wil de minister vragen of de bewindsman geen aan leiding in dit vonnis ziet om. volgens artikel 276 betreffende de rechtsple ging bij land- en luchtmacht, aan de advocaat-fiscaal en de auditeurs-mi litair richtlijnen te geven ten aanzien van de strafmaat in dergelijke geval len. De aan Wehrmann opgelegde straf is in verhouding tot de geringe ernst van het gepleegde feit, volgens mr. Stemerdink, buiten elke verhouding. De Vereniging van Dienstplichtige Militairen heeft besloten voorlopig geen stappen te ondernemen in deze zaak. De WDM wil eerst het ant woord van minister Den Toom op de Automobilist rijdt op belagers in STEENWIJK De 30-jarige B. B. uit Giethoorn is gisteravona met zijn auto in Steenwijk op een zes tal jongelui uit Meppel ingereden van wie de 17-jarige R. P., met ern stige verwondingen in een zieken huis in Meppel moest worden op genomen. De andere vijf konden weg springen. Motief voor B's daad is dat hij dezelfde avond in een café met het zestal slaags raakte, waarbij hij flink werd afgetuigd. Nadat de zes Meppelaren en hij uot het cafe wa ren gezet, reed hij op zijn belagers in. B. is door de politie aangehouden. vragen van de heer Wieldraaijer over afschaffing van de verplichting tot kort haar afwachten. Enkele maanden geleden is deze verplichting in Duitsland afgeschaft. Anderhalf jaar geleden gingen Dene marken en Zweden er toe over de militairen vrij te laten in hun kapsel. Wel is aan de officieren opgedragen hun manschappen voor te houden, dat enige redelijkheid voor de lengte van de lokken gewenst is. Bij oefe ningen is het dragen van een haarnet uit veiligheidsoverwegingen verplicht. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse recht bank heeft dinsdag de 23-jarige J. L. veroordeeld tot tien maanden gevan genis met aftrek. De man was in de nacht van 21 op 22 januari tegen de wil van een bar- houder diens café en woning binnen gedrongen door met een ijzeren staaf een raam te forceren waama hij de eigenaar achterna rende onder de uit roep: „Ik sla je dood". De barhouder verstopte zich in een kast in zijn wo ning boven de bar. Zijn vrouw wei gerde de indringer te vertellen waa r haar man zat. Toen zij hem toestond het huis te doorzoeken werd zij, naar haar zeggen, door L. verkracht. De rechtbank achtte het ten laste gelegde, wederrechtelijk binnendrin gen, verkrachting en bedreiging, be wezen. Met het vonnis bleef zij bene den de eis van de officier van justitie, die een jaar, waarvan twee maanden voorwaardelijk, had geëist. De raads man van L., mr. H. J. Brandsma had vrijspraak gevraagd van de bedrei ging en verkrachting, omdat hij die niet bewezen achtte. Hij vroeg een lagere straf voor zijn cliënt, die ont vlucht is uit Veenhuizen waar hij nog een straf van 7 maanden moet uitzit ten. Hilversum I. «02 m. NCRV 18.30 NWS. NOS: 19.00 Open baar Kunstbezit. Politieke Partijen: 19.10 Uitzending van DS"70. NOS: 19.20 (SI Lichte grammofoon muziek. 19.30 In leiding tot Ajax - Panathinal kos. 19.45 Reportage van de voetbalwedstrijd Ajax - Pana thinalkos ln het Wembley-Sta- dlon ln Londen 21.35 (S) Or kest van de Norddeutscher rundfunk. 22 30 Nieuws 22» (S) Mensen, ontmoetingen, me ningen. 23-55-24 00 Nieuws. Hilversum II, 29S m. VARA 18.00 Nieuws.18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van de KVP. 1830 (S) Klink Klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19J5 (S) Uit eigen huls: studio opnamen. 20.30 (S) Sylvain mag het zeggen (herhaling van 27 met 1970). 21.00 (S) Metropo le Orkest en zangsollste. 21.40 (S) Sopraan, bariton en plano. 23.30 Nieuws. 22.38 Mededelin gen. 22.43 Actualiteiten. 22.50 Radio Jazz Magazine 23.15 (S) Stereo-Pop. 23.55.24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Koetsier, ontzie de paarden. Avondklokken. Poljanka. Mid dernacht ln Moskou. Bu- blltschkl. Eentonig klinkt het klokje. Stenka Rasln ..Flower Drum Song". Off the road. Don't give me sympathy, Ed- mond Hall blues. Tondo. The prophet. Sonny Boy. Samba de orfeu, Shiny silk stockings. Doxy. lyisUEl ïVANAVO? Nederland I. NOS 18.45 (K> Tim en de Leeuw. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19.00 <K) Re clame. NOS: 19.05 Den Haag vandaag. IKOR/CVK/RKK: 19.10 Kenmerk: informatieru briek over kerk en samenle ving. 19.35 Uitzending Stichting Socutera. NOS: 19.40 (K) Re portage over de voetbalwed strijd Ajax - Panathinalkos ln het Wembley Stadion te Lon den (20.30-20.40 Politieke Par tijen Uitzending van de PvdA). 21.30 intermezzo, speel film. STER: 22.40 (KK) Reclame. NOS: 22.45-22.50 (K) Journaal. Nederland II. KOOS: 18.45 (K) Tim en de Leeuw. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18 55 <K) Journaal. STER: 19.00 <K) Re clame. KRO: 19 05 (K) Liedjes uit Wenen. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Jour naal. STER: 20.15 (K) Reclame. KRO: 20.21 Hollywood Palace: amusementsprogramma. 21.11 (K) Jammerveld Jazz Festival. 21.41 Zelf doen: hobby rubriek. NOS: 22.31-22.35 (K> Journaal Kleur: Fabeltjeskrant. 19.20 Vergrootglas op de postzegel. Postzegelsafari. 19.30 Keurig Frans. Aansl.: Zoeklicht. 19.39 Weerbericht 19 42 Kleur: Fi nale van de voetbalwedstrijd om de Europacup voor lands kampioenen te Wembley (Tij dens de rust 20.30 Nws). 21.35 Kleur: Exploratie Magellaan (7). 22.25 Gastprogramma. Het vrije woord: Het Willems fonds. 22.55 Nieuws. Belrle Nederlands. 19.15 (donderdag 3/6) Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 (S) Badinerle: klassieke- en seml-klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.32-7.40 Actualiteiten: 8.00-8.10 Nieuws). 8.25 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?: peda gogische rubriek. 10.20 (S) Mu ziek uit de barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zie ken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: geva rieerd programma. (12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Hier en Nu: actualiteiten: 12.58 Rebus). 14.00 (S) Amusements muziek (gr). 14 30 (S) Moderne Franse kamermuziek (opn). 15.00 Evangelisch Lutherse mlddagdlenst. NOS: 15.30 Spie gel van Duitsland: informaties en muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid. NCRV: 17.30 NCRV en Bloc: actueel programma. Hilversum U. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek 7.20 (S) Dag met 'n plaatje: lichte grammofoonmu- ziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio- Journaal. 8.20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Vuurwerk bij een kopje thee: over 'n tiener en zijn ouders. 9.25 Lichte grammofoonmuzlek. 9.35 Wa terstanden. AVRO: 9.40 Mlka- doo ekstrar kinderprogramma. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nieuws) 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Wekelijkse sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojour naal. 13.30 (S) Week van de koorzang: Omroepkoor en Ut rechtse studenten Cantorlj. 13.58 (S) Karakteristieke com binaties: klassieke muziek. 14.30 Biels Sc Co: wekelijkse strip. 15.00 Palet: voor de zie ken. 16.00 Nieuws. 16.03 Land der Muzen: kunstmagazijn. 17.00 Mobiel: muziek, actuali teiten en radiospetletjes met o.m. om: 17.40 Alles voor de klub; 17.55 Mededelingen. ilversum m. 240 m. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.03 Lichte vokale muziek. (10.10 Nieuws.) EO: 11.00 Nieuws. 11.03 Gospel sound: muziek speciaal voor jonge mensen. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 FeUx Meurders Show. 13.00 Nieuws. 13.03 The Joe Blow Show. KRO: 14.00-18.00 Popmixture. (14.00. 15.00. 16.00 en 17.00 Nieuws). Liberalisatie huur bedrijfsruimten Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM „Nieuwe hu ren. broodroof!", „Winkelhuur (niet) te duur", „Geen huurwoe- ker". Met deze leuzen protesteer den gisteren ongeveer 500 win keliers voor het Amsterdamse kantongerecht tegen de huns in ziens onredelijke huurverhogin gen die veel middenstanders aan gezegd gekregen hebben. De kantonrechter zou op dat mo ment de zaak van zeven winkeliers uit de Gaaspstraat in behandeling ne men. De zaak werd echter op verzoek van de advocaat van de tegenpartij uitgesteld. Huurverhogingen van soms 100 procent en meer werden opgelegd, nadat de wet op de huur en verhuur van bedrijfspanden op 1 mei van kracht werd. Volgens deze wet zijn de huurprijzen en huurverhogingen op bedrijfsruimten zonder maximum. De prijzen moeten overeengekomen worden door huurder en verhuurder. Veel winkeliers kregen voor 1 mei een brief waarin een forse huurver hoging werd aangekondigd of de huur werd opgezegd, waarna een nieuw huurcontract kon worden op gemaakt. De winkeliers uit de Gaaspstraat in Amsterdam ontvingen een brief van huiseigenaar Proper uit Loosdrecht, waarin stond dat zij per 1 mei hun zaak moesten verlaten. Eén van hen, een garagehouder, werd verzocht bij de advocaat van de heer Proper, mr. T. A. J. Bottenheim, langs te komen om een nieuw huurcontract te teke nen. Daarin werd voorgesteld de huur te verhogen van 10.000 tot 30.000 gul den per jaar, met een jaarlijkse huurverhoging van 10 procent. Kort nadat de winkeliers zich ge realiseerd hadden wat de huurlibera- lisatie voor hen betekende, richtten zij in Amsterdam het Algemeen huurcomité Amsterdamse midden stand op. De eerste vergadering op 7 mei in Krasnapolsky trok 2000 win keliers. De bedoeling van deze bij eenkomst was de middenstanders te adviseren wat zij het beste konden doen. Juristen rieden aan onredelijke verhogingen beslist niet zonder meer te accepteren. Een verzoekschrift aan de kantonrechter, waarvoor concep ten werden uitgereikt, is nodig voor een civiele procedure. Inmiddels heeft het Algemeen huurcomité Amsterdam nog eëns 100.000 concepten van ver zoekschriften laten drukken. Deze zijn in de hele Randstad verspreid. Massale actie Sinds 7 mei hebben 2.500 Amster damse winkeliers de veertien verga- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Luns die naar verwacht wordt deze week bij de NAVO-conferentie te Lissabon be noemd wordt tot secretaris-generaal van de NAVO maakt na de conferen tie een afscbeidsreis naar Suriname en de Antillen. Daarna brengt hij nog een bezoek aan New York. Pas 17 juni wordt dé bewindsman in Neder land terugverwacht. deringen in de buurten bezocht. De kantonrechter heeft laten weten dat er aohttien maal zoveel vei^oek- schriftne zijn binnengekomen dan er verwerkt kunnen worden. De heer P. H. Borghouts, voorzitter van de Nederlandse Bond van Make laars in onroerend goed, heeft >vorige week op een vergadering van make laars gezegd: „Ik geloof dat de ver huurders de realiteit niet uit het oog moeten verliezen en redelijk overleg moeten voeren". Minister Polak ant woordde op vragen van kamerleden over deze kwestie dat het zinvol zou zijn als makelaars redelijke eisen zouden stellen. Toch is, volgens de heer Van der Berg, gebleken dat veel makelaars niet voor rede vatbaar zijn. Een van de verdiensten van het prijsprogramma „Lodynski's vlooien markt" dat in Montreux werd be kroond met vele prijzen, was, dat het gisteravond volgde op de show van Frank Sinatra jr. die op het andere net werd vertoond. Je kunt die twee programma's na tuurlijk moeilijk met elkaar vergelij ken. Wel kun je enorme mentaliteits- verschillen constateren. De jonge Si natra sleepte ons van het ene wonder naar het andere (een woestijnland schap, een stuwdam, een stuntteam, zijn vader) in een decor dat voorna melijk uit neonlichten bestond. Het leek ons een soort show van het type dat eigenlijk al voorbij is, omdat het sterrendom tanende is. Lodynski's Svlooienmarkt was daarentegen een gaaf produkt van wat in de laatste tijd aan nieuwe amusementsvormen zijn vertoond. Het ligt voor de hand om Monty Python, die het afgelopen seizoen door de VARA werd vertoond, erbij te halen als een ander voorbeeld van de absurd-satirische golf. Er zijn hier en daar ook dichter bij huis voorbeel den te vinden. Johnny en Rijk hebben er af en toe iets van. zonder overi gens dezelfde perfektie te halen, vooral ook zonder de ijzeren konse- kwentie in het genre humor. Sommige scènes uit Hadimassa zaten op dezelf de golflengte. De KRO deed verslag van de eerste van vijf f ietswedstrijden die door hen zijn georganiseerd. Theo Koomen deed zijn best om er iets feestelijks van te maken. Dat lukt hem ook wel, vooral in zijn samenspraken met oud kampioen Derksen, die almaar be weerde dat Loeveseyn beter kon rij den dan hij in die uitzending deed, ln 'Televizier hoorden we Indone sisch personeel van de Holland-Ame rika Lijn bevestigen dat een inkomen van 60 dollar in de maand niet veel is. De personeelschef van het bedrijf dacht daar anders over. De mensen zijn niet veel gewend moesten we re kenen. Misschien was dat ook de reden waarom de moeder van een Indonesi sche opvarende van de Rijndam haar zoon niet mocht bezoeken aan boord. Een andere verklaring werd er in leaer geval niet gegeven. C. J. L. 164 "Met orkest?" "Ik zou zo denken." "Ze kunnen het nog veel erger", fluisterde het rattengezicht. "Er valt mets te praten. fchac "Die maken je kapot. Tot je niet meer weer weet of je een m%n e netje of een vrouwtje bent. Geloof mij. Ik heb het meegemaakt. ik heb hen niet verteld wat ze wilden weten. Luister, ik zal hetUnai vertellen." ^zich "Maak dat je weg komtzei Alexander Berckheim. eken "We zitten in hetzelfde schuitje, we moeten elkaar vertrouw«^imi hoor je?" fluisterde het rattengezicht terwijl hij nog iets wilde zei2?611 gen, maar toen dook naast hem de vierkante, grijze schedel van Wain^' sily, de metaalarbeider, op, die woedend zei: ?ak "Laat hem nu, jij smerige, kleine rat! Zie je niet hoe ze hem hebbest toegetakeld? Hij heeft rust nodig. Maak dat je weg komt, daw# ,nd!" >d J "Goed, goed, ik ga immers al", siste het rattengezicht met booftbal aardig flonkerende ogen en verdween. "'ded' "Pijn?" vroeg Wassily. m de "Niet meer", zei Alexander Berckheim. "Heb je water nodig?" "Nu niet." "Wacht, ik zal het je wat gemakkelijker maken." Wassily trok zijl jack uit en legde dat onder het hoofd van Alexander Berckheim. Ferei "Je zult kou lijden", zei Alexander Berckheim. n "Ik heb het nooit koud. Ik heb het zelfs in Siberië niet koud gehald di toen vadertje tsaar mij daarheen stuurde. Zestig graden onder oul^g de anderen vroren de oren af, mij deed het niets. Probeer te slapen)ni: In ie slaap genezen de botten het beste." "Die zijn allemaal nog heel." 'Weet ik... Ze doen het heel handig! Ze hebben vervloekt snetg p geleerd hoe ze iemand half dood moeten slaan zonder hem uiterlijli. T ook maar te beschadigen. Slaap nu 1" r^le. Wassily knikte.hem toe, zijn gezicht verdween in de duisternisest. van de cel en Alexander Berckheim sloot gehoorzaam zijn ogen. D Ze hebben het snel geleerd, dacht hij. En tenslotte krijgen ze uit iemand toch wat ze willen weten. Gitaar met orkestbegeleiding. HoeAJA' lang houd ik het nog uit voordat ik zeg: Ze is naar huis gegaan, ze heeft het mij niet verteld, maar ik weet het. Wat zouden ze met haar beginnen als ze haar vinden? Wie is So- lowjew? Ze zullen haar kind van haar afnemen en haar hierheen bren gen, in een van deze cellen, vrouwenafdeling Ik mag er niet aan denken Alexander Berckheim bewoog zich onrustig, deed zijn ogen open en liet zijn blik door de cel dwalen alsof hij die voor de eerste keer zag. Drie bij drie meter in het vierkant. Vlak onder het plafond een pAJ klein, getralied venster. De dikke stalen deur met het kijkgat. Een kale, harde houten brits van muur tot muur. Acht mannen. Nee: negen. Terwijl hij was verhoord, had men een jonge, forse boer naar binnen gebracht, die voortdurend verschrikte blikken in zijn richting f wierp. fc Hij zal er aan wennen, dacht Alexander Berckheim. Iedereen went er aan. Een boer ontbrak nog aan onze verzameling. Nu zijn wij compleet. slapenjnife l een Idder fies (Wordt vervolgd Smidje Verholen en de veedieven van Texas 68: Het plaatsje Cowtown was een zeer actieve she riff rijk en deze man barst te bijna, zowel van dikte als van ijver. Hij kwam onmiddellijk naar de ranch gestoven, toen hij gehoord had, dat Andy een paar boeven voor hem had, die noodzakelijk opgesloten moesten worden. Deze she riff nu, die te dik was om nog geriefelijk op een paard te kunnen zitten, had van het leger een oud jeep je overgenomen, dat beter in staat bleek zijn ruim vierhonderd pond te torsen dan een paarderug. In heel Amerika was na melijk geen paard te vin den, dat tot zoiets in staat was, en dat zegt wel wat, want als je de Ameri kanen moet geloven, dan hebben ze alles veel beter en veel groter. Maar goed, onze sheriff was dus hoogst in zijn sas met zijn fraaie jeep en hij had er héél vernuftig een mitrailleur op laten monteren. En als hij Gat appa raatje zo eens bekeek, dan moest hij altijd denken: „Héél slim van me. héél slim! Zo iets kun je op een paarderug niet vastlassen!" En zo stond die sheriff dan op de binnenplaats van Andy's hoeve. „Zo zo! Zijn dat nou de boeven!" riep hij krijgshaftig uit. „Móge, Fatty!" begroette Andy hem. „Je hebt gelijk, makker. Dit zijn de boeven. Neem ze maar meteen mee, want ik wil ze op de ranch bepaald niet houden!" „Wat hebben ze gedaan? wilde de sheriff weten. „Van alles", antwoordde Andy. „Ze hebben gesto'®Y® vernield, geslagen, geschoten„Nou, da's dan genoeg om ze voor rnd: paar jaar in de pot te douwen", gromde de sheriff. „We krijgen dat s( hier in Cowtown wel klein. Kom maar mee, jongens. Pootjes in de lui en dan braaf voor me uitlopen. Ik rij wel achter jullie aan. En probeer van de weg af te springen en tussen de bergen en rotsblokken te verdwijr want voor je een meter weg bent, zit je vol lood. Pief poef paf en je b een theezeefje." En zie daar gaan ze al, handjes omhoog en braaf v de dikke sheriff uit kc a It FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10