NAVO voert bijdrage aan y Europese defensie op Langharige soldaat tot twee jaar veroordeeld Steenkamp somber over uitslag informatie Gratis eten voor armen in ruil voor Sylvester Het Kwartet Pinksterdrukte begonnen VVDMvonnis is belachelijk Bankoverval in Wolflieze: buit 20.000 gulden CHL-bestuur keurt uitlating van Kikkert af Confectiefabriek in Veghel door brand verwoest „Menselijke bom" kaapt vliegtuig Crita) hit weir Nu en dan zon Nieuwe Leicis e Comraiil Zaterdag 29 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Slantvastich is ghebleven mijn bert in teghenspoet!" :dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,41, p. m. ƒ6,05, p. kw. 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur BRUSSEL (UPI, AP, Reuter) De ministers van defensie in de NAVO-landen hebben hun Amerikaanse collega. Mei vin |ird, gisteren verzekerd, dat zij vastbesloten zijn hun bijdrage de Europese defensie in de jaren zeventig op te voeren. Jk [- f t veertien ministers kwamen gis- in Brussel bijeen tijdens de 5-jaarlijkse zitting van het defen- fplan-comité van de NAVO. De minister van defensie. Lord i liet na afloop van de ver ing weten, dat de ministers ooi? waren gekomen het tempo i de defensieve verbeteringen, die het programma stonden, op te „Het is belangrijk de Ameri- te tonen, dat we werkelijk iets i doen", aldus de Britse minister, lelvin Laird verklaarde in Brussel, verscheidene Europese landen 1 NAVO-verplichtingen niet geheel Hij voegde daar aan toe. I het nu niet de tijd is om zwak- 1 te tonen. De Europese verzeke- 1 aan het adres van Laird volg- l op zijn waarschuwing, dat het stel van senator Mansfield de rikaanse troepenmacht in Europa korte termijn te halveren in de iste toekomst zeker nog twee keer Amerikaanse senaat aan de or- ;an worden gesteld. Mansfield, die democratische meerderheidsfractie It, kan zijn vorige week afgewezen trstel weer oppoetsen tijdens aan- inde begrotingsdebatten. Aan deze yschuwing knoopte Laird de me aling vast, dat de Verenigde Sta- 1 zelf voornemens zijn hun militai- aanwèzigheid In de Middellandse I verder op te voeren. Dit in ant- £rd op de toenemende Russische ed in dit gebied, aldus Laird. NAVO-landen overwegen een naar Moskou te zenden voor overleg over het Russische ;el besprekingen te beginn?n r de reductie van de troepenmacht Europa. olgens Engelse zegslieden zullen ministers van buitenlandse zaken de NAVO volgende week in Lis- on kiezen tussen een aantal moge heden voor contact met Moskou r de kwestie van de troepenver- idering: De benoeming van de aftreden- secretaris-generaal, Manlio Bro- tot speciaal afgezant voor het rerleg met de Sowjet-Unie en an- communistische landen in ost-Europa. ■Iet zenden van een grote missie, e vertegenwoordigers van de NA- O-landen omvat. ntensivering van het bilaterale mtact van de individuele NAVO- nden met de Sowjet-Unie en de inden in Oost-Europa. >als bekend heeft de Russische ijleider, Leonid Breznjew, on- ;s verklaard, dat de Sowjet-Unie :id is te onderhandelen over ver- dering van de nationale en bui- andse troepen, die in Midden opa gelegerd zijn. Drie jaar gele heef t de NAVO al opgeroepen tot erhandelingen tussen Oost en fet over wederzijdse, evenwichtige Êpen verminderingen. Washington, dat inmiddels nadere Ichtingen heeft ingewonnen over voorstel-Brezjew, is volgens di- matieke bronnen in Londen van hing, dat de Sowjet-Unie op drie iten dichter bij het standpunt van I Westen is gekomen: r Moskou wil de onderhandelin- en over troepenverminderingen liet langer laten plaatsvinden in het kader van een Europese veilig heidsconferentie. Moskou schijnt bereid te zijn te praten zowel over vermindering van nationale strijdkrachten, als van de buitenlandse strijdkrachten. De onderhandelingen zouden zich, volgens de Sowjet-Unie ook kun nen beperken tot de situatie in Midden-Europa. Bij de grensplaats Bergh was het gisteren enorm druk. De talloze Duitse toeristen moesten urenlang wachten alvorens zij de Nederlandse grens kon den passeren. Er kwam haast geen beweging in de lange rij fille's vooral toen deze onfortuinlijke Duitser juist op de grens panne kreeg. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De krijgsraad in Den Haag heeft een twintigjarige dienstplichtige soldaat die geweigerd heeft zijn haar op de voor geschreven wijze te' laten knippen veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf. De militair, rinus Wehrman uit Den Haag, werd veroordeeld omdat hij weigerde een dienstbevel op te vol gen. Het bevel luidde: zijn haar te laten knippen volgens het regleme.it inwendige dienst, dat voorschrijft dat „het hoofdhaar, mede uit oogpunt van hygiëne, dicht tegen het hoofd aan moet liggen en niet over ogea, orgen of kraag mag vallen". Rinus Werhman kwam in maart in dienst met haar, dat wel op de kraag viel. Hem werd gezegd naar de kap per te gaan, wat hij tenslotte deedl. Maar eenmaal in de kappersstoel weigerde hij zijn haar op de voor- gescchreven wijze kort te knippen. Het gevolg was, dat hij krijgstuchte- lijk gestraft werd. Desonandanks hield hij voet bij stuk: hij weigerde hardnekkig zijn haar te laten kort- weiken. Zo werd het een krijgsraadzaak en kwam de dienstplichtige in voorarres in het huis van bewaring de Sprang ia Scheveningen. De krijgsraad ver oordeelde hem woensdag volgens ar tikel 114 aan het wetboek van mili taire strafrecht: de militair, die wei ger of opzettelijk nalaat te gehoorza men aan enig dienstbevel of wei zo danig bevel eigendunkelijk over schrijdt, wordt als beschuldigd van opzettelijke ongehoorzaamheid, ge straft met ten hoogste één jaar en negen maanden gevangenisstraf. Deze straf kan worden verdubbeld, indien de schuldige opzettelijk in zijn onge hoorzaamheid volhardt, nadat een meerdere hem nadrukkelijk hierop heeft gewezen. Blanco strafregister Rinus' verdediger, de Haagse advo caat mr. M. Tholen, beschreef de sol daat als een „alleraardigste jongen met een volkomen blanco strafregi ster die nog nooit met de politie in aanraking is geweest. Mr. Tholen pleitte voor de krijgsraad nog de jon gen een jaar uitstel van militaire dienst te verlenen. Misschien wijzigt Rinus in dat jaar zijn houding. Nu is hij niet te bewegen zijn haar te laten knippen. De auditeur-milirair wees deze suggestie van de hand. Voorlopig blijft Rinus in De Sprang, omdat hij tegen de uitspraak van de krijgsraad hoger beroep heeft aangetekend. Vragen CTBU y&UïjUU/n'^l INTERIEURVERZORGING CP'JNSBURGD MEER REUS IN1 PASSENDE OMGEVING Juist vandaag heeft de heer Wiel- draaijer (PvdA, lid van de defensei- commissie vaa de Tweede kamer, aan minister Den Toom vragen gesteld over de verplichte haardracht van militairen. Hij wijst daarin op de vrijheid van haardracht voor militai ren in Zweden, Denemarken en West-Duitsland. En vraagt of het niet wenselijk is ook in Nederland deze vrijheid te geven waarbij dan, indien dat nodig is, bij se vervulling van diensttaken, aan de militairen haar netjes verstrekt kunnen worden. Ook vraagt de heer Wieldraaijer de minister of het hem bekend is hoe veel conflicten en straffen reeds het gevolg zijn geweest vaa de huidige voorschriften over de haardracht van militairen. Belachelijk De Vereniging van dienstplichtige nilitairen noemde het vonnis van de krijgsraad „belachelijk". Een paar weken geleden is minister Den Toom een petitie aangeboden, waarin onder meer vrijheid van haardracht werd bepleit. In Duitsland werd de haard racht voor militairen vrijgelaten na een hogere beroepzaak, waarin het artikel van de grondwet, waarbij elke burger zijn persoonlijke vrijheid wordt gegarandeerd, in het geding was gebracht. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden ROSARIO (Reuter, AP, UPI) De linkse stadsguerrilla's, die zondag de Britse consul Stanley Sylvester in de Argentijnse stad Rosario ontvoerden, hebben gisteren zijn vrijlating aange boden in ruil voor een massale voed- seluitdeling en een verbetering van arbeidsvoorwaarden. Deze eisen die nen te worden ingewilligd door de Swift-vleesconservenfabriek in Rosa rio. die door de ontvoerde Sylvester wordt geleid en die eigendom is van de Amerikaanse Deltec Corporation. Allereerst eisen de ontvoerders van de fabriek bijna een kwart miljoen gulden aan voedingsmiddelen, die on der de behoeftige gezinnen in de ar menwijken van Rosario moeten wor den verdeeld. Deze eis is inmiddels door de fabriek ingewilligd. Een woordvoerder liet gisteren weten, dat de voedseluitdeling vanmiddag al van start zal gaan. De ontvoerders hebben nog een aantal andere eisen gesteld. Het is nog niet bekend of ook deze zullen worden aanvaard. De ontvoer ders zeiden, dat .aan deze eisen voor vannacht vier uur moest worden vol daan. omdat Sylvester anders voor een „revolutionaire rechtbank" zal worden berecht. Die andere eisen zijn: De Swift-fabriek, in zijn soort een van de grootste in het land, moet alle arbeiders, die zijn ontslagen of ge schorst. opnieuw aannemen. De maat schappij heeft onlangs een aantal af delingen gesloten in verband met de crisis in de Argentijnse vleesconser- venindustrie. Onmiddellijke betaling van ach terstallige lonen aan de arbeiders. Verlaging van de minimale pro- duktie-schema's. die volgens de vak bonden veel te hoog liggen. Afschaffing van de politiemetho- den. die de maatschappij tegenover de arbeiders zou gebruiken. Publikatie van alle door de ont voerders van het Volksbevrijdingsle ger uitgegeven communiques. Sylvester ARNHEM Twee gewapende mannen hebben gisteravond de Raif- feisenbank in Wolfheze overvallen. Even voor negen uur drong een van hen de bank binnen. Hij loste een waarschuwingsschot, waarop de be heerder (die alleen met een hulp in de bank was) 20.000 gulden af gaf. De rovers verdwenen in een gestolen DAF, die buiten met draaiende motor was blijven wachten. DEN HAAG De informateur prof. dr. P. A. J. Steenkamp heeft gisteravond laten merken dat hij de kansen voor het slagen van zijn opdracht somber inziet. De eerste twee dagen na pinksteren zijji beslissend voor het verdere verloop van de informatie. ROTTERDAM Het dagelijks be stuur van de CHU keurt de uitlatin gen van het CHU-kamerlid H. Kik kert over drs. Udink en prof. Van Hulst af. Dit blijkt uit de ontwerp resolutie, die het partijbestuur giste ren opstelde voor de unieraad, die 12 juni vergadert. De ontwerp-motie luidt: „De unieraad spreekt ten scherpste haar afkeuring uit over het optreden van de heer H. Kikkert ter zake van diens uitlatingen buiten de daarvoor bestaande Unieorganen om over de unievoorzitter prof. dr. J. W. van Hulst en de voorzitter van de CHU-fractie drs. B. J. Udink". „De unieraad spreekt haar vertrou wen uit in het beleid van de heren Van Hulst en Udink", zo staat verder in de ontwerp-motie. Zoals bekend heeft de heer Kikkert ineen vraaggesprek met Het Kwar tet gezegd, dat de heren Van Hulst en Udink de consequenteis moeten trekken uit de verkiezingsne derlaag van de CHU en hun functies ter beschikking moeten stellen. De heer Kikkert zei ook het ook onjuist te vinden als Udink weer zitting zou nemen in het kabinet. De zestien passagiers en vier be manningsleden van het Roemeense vliegtuig, dat donderdag een gedwon gen landing in Wenen maakte, heb ben gisteren de Oostenrijkse hoofd stad verlaten in een speciaal vliegtuig naar Boedapest. De zes Romeense luchtpiraten blij ven in Wenen, waar zij terecht moe ten staan. Het vliegtuig is in repara tie. „Wij gaan een moeilijke week tege moet. Het heuvelland van Zuid-Lim burg zijn wij door, het Zwarte Woud moeten wij nog nemen, maar dan moeten wij de Alpen nog over. Het is niet makkelijk hoor, het is lang niet makkelijk." zo zei professor STeen- kamp gisteravond op een persconfe rentie in Den Haag. De indruk in Den Haag is dat het gesprek van de vijf fractieleiders met de informateur de werkelijk moeilij ke zaken nog niet heeft bereikt. De informateur bevestigde dat de vijf er het over eens zijn dat op korte ter mijn orde op zaken moet worden ge steld en de financieel economische si tuatie van dit ogenblik. Maar, naar professor STeenkamps persoonlijke mening mag het daarbij niet blijven in het regeringsprogramma dat in voorbereiding is. „Ik heb de vrijheid genomen de heren te zeggen dat het een kabinet van een nieuwe aanpak moet worden. Wij moeten in deze tijd van overbesteding een brede start baan maken, een sterke basis van waaruit wij verder kunnen gaan in de ontwikkeling van de collectieve voorzieningen," aldus professor STeenkamp. Later verduidelijkte de informateur dat het er niet slechts om gaat de overbesteding terug te brengen, maar ook om het doen van structurele in grepen. Professor STeenkamp zei, dat de discussie met de vijf wat de collectie ve voorzieningen betreft de afgelopen weken om gegaan is de grenzen te stellen, vast te stellen wat ongewij zigd beleid is en te bezien of nieuwe taken moeten worden gefinancierd door verhoging van de belastingen dan wel door het afkappen van be- VEGHEL In Veghel is gister avond rond half zes brand uitgebro ken in de confectiefabriek van de fir ma B. Theunissen. De produktieafde- ling. ruim 2000 m2. brandde in ander half uur tijd totaal uit De schade bedraagt anderhalf miljoen guide", het bedrijf is tegen brand verzekerd. Hoe de brand ontstaan is, is voor zowel de politie, als de brandweer, nog een raadsel. Volgens één van de naaste medewerkers van de heer Theunissen, had hij bij de vrijdagse sluiting niets gemerkt, dat ook maar op enigerlei wijze met de brand te maken zou kunnen hebben. Het vuur werd ontdekt door spe lende kinderen, die vanaf de straat vlammen zagen bij een van de dak kapellen. Onmiddellijk liepen de kin deren naar een in de nabijheid gele gen garage, waar men direct de brandweer van Veghel waarschuwde. Het vuur werd bestreden met 9 stra len. Door het snelle optreden heeft de brandweer het kantoor van het be drijf kunnen behouden. De firma vervaardigt hoofdzakelijk damesbovenkleding. Ér gingen een zestigtal machines verloren. NEW YORK (Reuter, AFP) Een Amerikaan, die zich in een „menselij ke bom" had veranderd door zijn middel met explosleven te omgorden, heeft vrijdagnacht een lijntoestel van de Amerikaanse maatschappij Eas tern Airlines gedwongen naar Freep- ort, op de Bah&ma-eilanden, te vlie gen. Hij kaapte de Boeing 707, die op de lijn New York - Miami vliegt, op het New Yorkse vliegveld La Guardia. De 132 passagiers liet hij uitstappen, maar de zeven bemanningsleden moesten als bijzelaar aan boord blij ven. De passagiers hoorden pas in de aankomsthal dat hun toestel was ge kaapt. De kaper, de 39-jarige James Ben net uit de staat New York, die boven dien nog met een jachtgeweer was gewapend, eiste in een gesprek met de politie dat zijn vrouw naar het vliegveld moest worden gebracht. De politie bracht de vrouw en een zoon tje, die ap 16 km van het vliegveld woonden, met spoed naar de kaper. Ze zou tevergeefs geprobeerd hebben haar man van voornemen te laten veranderen. Kort na hun gesprek be val hij vier stewardessen yit te stap pen 'en gaf hij de overige drie be manningsleden opdracht naar de Ba- hama-eilanden te vliegen. Zijn vrouw heeft bevestigd dat haar man voor psychische storingen onder behandeling is geweest. Bennett is vanmorgen in Nassau overmeesterd toen hij het vliegtuig verliet om het geëiste losgeld op te halen. De politie heeft bekend gemaakt dat hij geen explosieven op zijn li chaam had, zoals eerder werd ge- zegd. staande overheidstaken. Ook ij de groei van de sociale voorzieningen is een dergelijke keus in het geding. De vragen zijn: welke zijn de dringende nieuwe voorzieningen, moet het geld uit de algemene middelen dan wel uit premieheffing komen of moeten door hergroepering en reductie van be staande voorzieningen middelen vrij komen. (Zie ook elders in dit blad) ADVERTENTIE N.V. A. Sluyter Zn. VERZORGT AL UW De dichter is een wereld, be sloten in één mens. VICTOR HUGO Er zijn geen handdoeken in de bad kamer. Zon en maan 30 mei zon op 4.28, onder 20.47; maan op 10.26. onder—0.52 1 juni EK. 31 mei zon op 4.27, onder 20.48; maan op 11.38, onder 1.06; 1 juni E.K. 1 juni zon op 4.27, onder 20.49; maan op 12.49, onder 1.18; Eerste Kwartier. Hoog water Hoog water, 30 mei: Rotterdam le getij 8.48, 2e getij 20.54; Sche veningen 6.54-19.22; Vlissingen 5.50-18.21; Haringvliet a.d. Zeezij de 7.31-19.57 Hoog water. 31 mei: Rotterdam le getij 9.34. 2e getij 21.39; Sche veningen 7.43-20.11; Vlissingen 6.46-19.17; Haringvliet a.d. Zeezij de 8.18-20.44 Hoog water, 1 juni: Rotterdam le getij 10.26, 2e getij 22.33; Sche veningen 8.38-21.08; Vlissingen 7.42-2017; Haringvliet a. d. Zee zijde 9.10-21.38. Vandaag in ZO: Cisca Dresselhuys: Buitenwe reld maakt de gehandicapte, be wust of onbewust, geheel seks loos ■X- Prof. dr. W. Albeda: Nieuwe re volutie begint in de VS ■X- Ben van der Velden: Fransen over hun houding in de oorlog -X- Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Bloembak aan gevel moeilijk? •X- Dialoog: Lange haren maken je niet werkschuw ■X- Ger Kruis: En niet lachen om Troost en zijn achttiende eeuw ■X- H. J. van Halm: Alarm voor onze vogels -X- Jelte Rep: Hoeveel telefoons worden afgetapt? ■X- A. J. Klei: Gedachten bij Pinkste ren -X- Dr. C. Rijnsdorp: Joodse ogen en joodse stemmen -X- Jeanne de Vlieger: Aardbeien straalvers -X- Mr. G. van Vorden: Oplossing van de wentelende dobbelsteen. Het pinksterweer blijft licht on stabiel, al zullen er wel zonnige perioden zijn. Voornamelijk in de namiddag kan door verwarming hier en daar een bui ontstaan, maar de buitentendens neemt langzaam af door zwakke lucht drukstijgingen. Er is een zwakke wind en de temperatuur ligt op een vrijwel normaal niveau tus sen 16 en 18 graden. Barometerstand: heden 10 uur i 75.6 cm (1008 millibar), stijgend, j

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1