Kadar stem laat horen afwijkende in Praag gypte en de Sowjet-Unie blijven dikke vrienden Denemarken aarzelt in EEG te stappen Nieuw en kostbaar - proces tegen Manson Vier Roemenen dwingen toestel naar Oostenrijk D0111 Helder Camara: „Geweld lijkt niet meer te vermijden" Zweden voert hulp aan Viet Cong op T abaksrantsoen op Cuba gehalveerd wÊÊÊÊK/KKÊKIÊÊÊtÊÊÊÊtÊKÊÊÊÊÊÊ anders dan andere constante kwaliteit Drugs bedreigen Verenigde Staten Justitie onderzoekt rol Telegraaf in zaak Femmy de Vries Singapore Herald moest verdwijnen Eis tien maanden voor valse opgave van loon aan GAK 9 VRIJDAG 28 MEI 1971 MRO (Reuter, AP, UPI) Egyptisch-Russische bespre- jen zjjn gisteren voortgezet, tekenen dat de hechte [en tussen de twee landen akt zijn door de zuive- •n in Caïro. De Russische ident, Nikolai Podgorni, her- de de Russische beloften politieke, economische en (aire steun aan Egypte en gaarde dat zijn land altijd de zijde van het Egyptische zal staan. kiens een rede aan een banket I Podgomi tevens een felle aan- pp de Verenigde Staten. Hij be tichtte de regering-Nixon van 'impe rialisme' en zei dat zij er direct be lang bij had, dat Israël Arabisch gebied bezet zou houden. 'Er zijn vele, in suiker verhulde, verklaringen van Amerikaanse functionarissen ge weest over het zogenaamde verlan gen van Washington tot herstel van de vrede in het Midden-Oosten', zei Podgorni. 'Zeker, zij zullen zich niet verzetten tegen een zogenaamde vreedzame regeling, zolang als zij zo danig is dat Amerika, via Israël, zijn wil kan doen gelden en in het gebied de soort regimes kan handhaven, die het begunstigt.' De Sowjet-Unie streeft daarentegen naar een 'rechtvaardige regeling'. Hij waarschuwde Israël en zijn 'bescher mers aan de andere zijde van de oceaan', dat 'de vredelievende krach- )S ANGELES (Reuter) er dood veroordeelde hippie- er Charles Manson is giste- naar de rechtszaal van Los eles teruggekeerd voor een :de moord-proces, dat langer ;ostbaarder kan worden dan lange en kostbare proces over noorden op Sharon Tate en gasten. 36-jarige Manson wordt ditmaal ïuldigd van twee moorden: de eldood op de musicus Gary Hin- in juli 1969 en de executie van boerenknecht twee maanden la- let lichaam van de boerenknecht ild ('Shorty') Shea, is nooit ge en. Shea had de taak leden van lanson-familie van de boerderij irdrijven. :t Manson staan voor de moord hea twee van zijn luitenants te- Steve Grogan (19) en Bruce s (27). Davis en de al eerder ter veroordeelde Susan Atkins wor- beschuldigd van de moord op ïan. Leden van de aanklagende verwachten, dat de ingewikkel- aak zeker langer zal duren dan en maanden van het proces in de dzaak Sharon Tate, t is ook mogelijk dat het proces nog meer gaat kosten dan het vorige. Het eerste proces kostte meer dan één miljoen dollar. Het nieuwe pro ces kan goedkoper worden, als de rechter de juryleden niet in afzon dering wil houden, zoals tijdens het eerste proces wèl gebeurde. Leden van de verdediging hebben verklaard, dat er veel belastinggeld bespaard zal worden, als de aanklager de nieu we aanklachten tegen Manson laat vallen. Maar dat is de aanklager niet van plan, voornamelijk omdat hij wil voorkomen, dat Manson op vrije voe ten komt mocht hij in hoger beroep vrijspraak krijgen. Zodoende heeft de staat Californië er weer een belangrijk en geldver slindend proces bij, want ook het proces tegen Angela Davis belooft een langdurige kwestie te worden. Bovendien zal op 28 juni in Califor nië een nieuw proces beginnen tegen de mede-oprichter van de Zwarte Panter-partij Huey Newton, die be schuldigd wordt van moord op een politie-agent. In september 1968 werd Newton hiervoor veroordeeld en na twee jaar in de gevangenis te heb ben gezeten vrijgelaten, omdat er een nieuw proces bevolen was. De datum van het nieuwe proces is zo vastge steld, dat de advocaat Charles Gar ry, die ook Seale en voorheen New- lion verdedigd heeft, van de partij kan zijn. ten in de wereld geen beleid van usurpatie en piraterij zullen gedogen, dat sommige mensen als vorm van internationale betrekkingen willen instellen'. Voor Podgorni had president An war Sadat verklaard, dat Egypte vasthoudt aan begin van terugtrek king der Israëlische troepen als voor waarde tot heropening van het Suez- kanaal. Ook zei hij de wereld als getuige te kunnen aanroepen, dat 'wij alles wat in onze macht ligt hebben gedaan om een vreedzame doorbraak te vinden'. Zonder de V.S. zo scherp aan te vallen als Podgorni zou doen, waar schuwde hij Amerika, dat hij voort zetting van de militaire en financiële steun aan Israël zou beschouwen als 'deelname aan de bezetting van ons land'. STOCKHOLM (Reuter, AFP) Zweden zal zijn humanitaire hulp aan de Vietcong uitbreiden en hoopt schenkingen te kunnen doen aan de burgerbevolking in Laos en Cambod ja, zo heeft de Zweedse minister van buitenlandse zaken Torsten Nilsson, meegedeeld. Als eerste fase in het uitbreidingsprogram, is een bedrag van ruim 2 miljoen gulden uitgetrok ken voor het Nationale Bevrijdings front, hoofdzakelijk bestemd voor medicamenten en ziekenhuisuitrus ting. HAVANA Het tabaksrantsoen in Cuba zal met ingang van juni gehal veerd worden. Het nieuwe rantsoen voor elke burger boven de zeventien jaar wordt vier pakjes sigaretten per maand in plaats van acht. Verder zal elke Cubaan het voortaan met vier sigaren per maand moeten stellen in- plaats van met de gebruikelijke ze ven. Cubaanse tabaksdeskundigen hebben verklaard, dat door de ernsti ge droogte de tabaksproduktie dit jaar 45 procent zal achterblijven bij de gestelde norm. jor Jaap den Boef Naarmate het ogenblik nadert "^aarop de beslissing valt over van Engeland, Ierland, Dor wegen en Denemarken tot rï' Europese Gemeenschap, gaat >ieen zich in die landen meer en eer afvragen of de voordelen •rkelijk opwegen tegen de na- 1 len. In Engeland is de grote ^(eerderheid van de bevolking, .9; lgens opiniepeilingen, tegen Velen bepleiten een mferendurn, waarvan de uitein delijke beslissing moet afhan- 111 n. In Noorwegen is al een :sraadpleging in het voor echt gesteld en de Deense lering heeft soortgelijke plan- ïVat Denemarken betreft: toetre- was voor dit land aantrekke- toen het voor de export nog ^-rnamelijk op zuivelprodukten aangewezen. Sinds het om toe- ng verzocht is veel veranderd, ren maakten gebruik van over- dsregelingen om hun bedrijf te indigen. Produktie en export lie- terug. Industrialisatie ving ge- elijk de achterstand op die door wegvallen van een stuk land- wproduktie was veroorzaakt, et aandeel van de landbouw in export is teruggelopen van meer de helft tot een derde van het al. De belangrijkste reden om lating tot de Europese Gemeen- p te vragen is daardoor minder gend geworden. Niettemin blij de boeren de meest fervente rstanders van toetreding. Als zij vette prijzen, die hun collega's in EEG-landen krijgen, met die in en land vergelijken, kan dat ook anders. Deense politieke partijen, die eens een definitieve beslissing iten nemen, zullen met de mening de boeren moeten rekenen, om- dit jaar nog parlementsverkie- ;en worden gehouden. Nog altijd int het grootste deel van de be- Iking op het platteland. Vandaar |t de regering zich in navolging de sociaal-democraten bijzonder ^rjorzichtig opstelt en toegezegd heeft een gunstige beslissing van het kjilketing (het één-kamer-parlement) worden gevolgd door een refe- idum, hoe groot de meerderheid het parlement ook is. enemarken had nog een socia- ische regering, toen het om toe- g verzocht. Er werd op dat mo- t van uitgegaan, dat Engeland lid zou worden en Ierland, rwegen en Denemarken di- daarop zouden volgen. De Deen- in) export naar Engeland was zo be- 1 ngrijk, dat het voor Denemarken minder aantrekkelijk zou worden tot een Europese Gemeenschap zonder de Britten toe te treden. Intussen is de zuivelexport naar Engeland te ruggelopen, terwijl de samenwerking met de Noordse landen (met name Zweden en Noorwegen) sterk is uit gebreid. De sociaal-democraten, die dit jaar net als hun Noorse vrienden weer aan de macht hopen te komen, heb ben hun houding herzien. Zij willen voorkomen, dat het toetredingspro bleem onderwerp wordt van ideolo gische strijd. Met name moeten zij rekening houden met de links van hun partij staande Socialistische Volkspartij, die vierkant tegen het EEG-lidmaatschap is. Ook in eigen gelederen bestaat evenwel geen overeenstemming. Bovendien heeft de jongste opinie peiling aan het licht gebracht, dat slechts 37 percent van de onder vraagden voor toetreding is (als ook Engeland lid wordt) en dat 30 per cent tegen is, terwijl 33 percent nog een afwachtende houding aanneemt. Midden vorig jaar was nog 60 per cent voor en slechts 10 percent tegen. Om die reden hebben de sociaal democraten als voorwaarde voor toe treding gesteld: het Britse lidmaat schap van de EEG; regeling van de verhouding van de andere Noordse landen tot de Europese Gemeen schap; en het behoud van het recht om zelf over centrale sociale en an dere vraagstukken te beslissen. De toenadering tussen Frankrijk en Engeland, bekroond door de ont moeting van president Georges Pom pidou en premier Edward Heath, heeft een groot deel van de bezorgd heid bij de sociaal-democraten (met inbegrip van de vroegere minister van economische zaken Ivar Noer- gaard) weggenomen. De andere voor waarden blijven zwaar wegen. Toetreding van Noorwegen zal uit eindelijk afhangen van de uitslag van een referendum, dat de socia listische premier Trygve Bratteli in het vooruitzicht heeft gesteld. Ver wacht wordt, dat Denemarken met een definitief besluit zal wachten totdat de uitspraak van de Noren bekend is. Het zal pas helemaal te vreden zijn, als zowel Engeland als Noorwegen lid zijn geworden en spe ciale voorzieningen zijn getroffen voor Finland en Zweden. Beide lan den leveren problemen op: wat Fin land betreft als gevolg van de af hankelijkheid van de Sowjetunie en wat Zweden aangaat als uitvloeisel van een neutraliteitstraditie. Om voor- en tegenstanders te overtuigen dat een verantwoord be sluit zal worden genomen, hebben de Deense sociaal-democraten aan gedrongen op een referendum, nadat het parlement zich voor toelating heeft uitgesproken. Een volksraad pleging is wettelijk voorgeschreven, als een desbetreffend besluit niet met een meerderheid van vijf-zesde zou worden genomen. Aangezien zo'n grote steun voor toetreding niet wordt verwacht, zal een referendum onvermijdelijk zijn. De sociaal-democraten willen ech ter onder alle omstandigheden het volk laten raadplegen en de regering van premier Hilmer Baunsgaard heeft bevestigd, dat zij daar geen bezwaar tegen heeft. Nu heeft de premier in zijn eigen Radicaal-libe rale partij nogal wat moeilijkheden. Deze partij, die traditioneel pacifis tisch is, heeft vooral bezwaar tegen nauwere militaire samenwerking als gevolg van de Britse toetreding. Zij gelooft niet, dat Denemarken zijn eigen veiligheid kan vergroten door deel te gaan uitmaken van een West- europese superstaat. Baunsgaard heeft dan ook gezegd, dat een meerderheid van vijf-zesde niet kan worden verwacht, nu zijn eigen partij en die van de sociaal democraten in elk geval een referen dum eisen. Het invloedrijke blad Berlingske Tidende heeft deze op vatting van regering en oppositie als in strijd met de grondwet gesigna leerd, maar niemand lijkt zich daar druk over te maken. Wel houden de politieke leiders zich bezig met het voorspel van de verkiezingen voor het Folketing, die deze zomer of in de late herfst wor den verwacht. De Socialistische Volkspartij heeft al laten weten, na die verkiezingen slechts -een rege ringspartner te zullen steunen, die het toetredingsplan laat vallen. De Radicaal-liberale partij van premier Baunsgaard (die van 1957 tot 1964 in een coalitie met de sociaal-demo craten zat) heeft duidelijk gemaakt, niet met de sociaal-democraten te zullen samenwerken, ook al zou dat de enige regeringsmogelijkheid zijn. Dit laatste slaat op een geheel nieuwe situatie, die in Denemarken kan ontstaan, doordat een nieuwe partij aan de verkiezingen zal deel nemen. Het is de Christelijke Volks partij, die op de wip komt te zitten als de huidige regeringscombinatie (Radicaal-liberale partij, Conserva tieve partij en Liberale partij met samen 98 van de 179 zetels in het Folketing) en de sociaal-democra tische partij geen van beide een meerderheid behalen. De nieuwe partij, gesticht door twee predikanten in Jutland nadat pornografie werd vrijgegeven en abortus provocatus werd vergemak kelijkt, zal naar verwacht wordt ze ker 5 percent van de stemmen be halen. Met twee percent zou de CVP al op vier zetels kunnen rekenen. In Denemarken zou een soort gelijke toestand als in Nederland ontstaan, met dit verschil, dat de CVP niet bereid zal zijn, regerings verantwoordelijkheid te dragen. Op de houding van het parlement te genover toetreding tot de Europese gemeenschap zou deze nieuwe ont wikkeling nauwelijks invloed heb ben. Daar zullen de Denen zelf het laatste woord in hebben. Evenals de Noren. Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel caballero Ed. Laurens Continental WENEN (UPI, AP, Reuter) Vier personen waarschijnlijk Roemenen hebben een Roemeens verkeersvlieg tuig gedwongen naar Oostenrijk te vliegen. Op de luchthaven Schwechat gaven de gewapende kapers zich over aan de Oostenrijkse politie, nadat ze het vliegtuig met de inzittenden ruim twee uur op het vliegveld hadden vastgehouden. De overgave vond plaats enkele minuten nadat Oostenrijkse autoritei ten hadden gedreigd „de noodzakelij ke stappen" te zullen ondernemen, als zij zich niet overgaven. Aanvankelijk waren de kapers van plan door te vliegen naar het Westduitse Mün- chen. Zij verzochten daarom ook om een lading brandstof, maar dat werd geweigerd. Trouwens bij de landing was één van de wielen beschadigd en zou opstijgen niet mogelijk geweest zijn. Het vliegtuig, een Russische Iljoes- jin 14, werd al voor de start gekaapt in het Roemeense Oradea. voordat de piloot aan boord kwam. De co-pi loot vloog het toestel naar Wenen, ge assisteerd door drie andere beman ningsleden. Er waren vijftien passa giers aan boord. Boekarest heeft hun terugkeer en die van het vliegtuig geëist. In totaal zijn nu vier vliegtui gen uit Oost-Europa naar Wenen ge kaapt. BRUSSEL (ANP) De verslaafd heid aan verdovende middelen bete kent een regelrechte bedreiging voor de Amerikaanse samenleving. Vol gens officiële cijfers zijn er 200.000 tot 250.000 personen verslaafd aan he-- roïne, maar volgens de ambtenaren van het ministerie van volksgezond heid bedraagt hun aantal minstens 600.000. Dat zijn gegevens, die voor komen in een rapport van de Ameri kaanse democratische afgevaardigde Peter Rodino. dat hij heeft samenge steld voor de wetenschappelijke en technische commissie voor de NAVO- assemblee. De Amerikaan stelt in zijn rapport, dat iedere week in New York 20 per sonen sterven aan het innemen van een te grote dosis verdovende midde len. Tien van hen zij jonger dan 23 jaar en vijf jonger clan 19 jaar. De statistieken wijzen uit dat 50 procent van de overvallen op straat gepleegd wordt door mensen die geld nodig' hebben om verdovende middelen te kopen. In de grote steden zou dit per centage zelfs op 75 liggen. (Va'n onze correspondent) ARNHEM De officier van justi tie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsui ker heeft een onderzoek gelast naar de rol die het blad De Telegraaf heeft gespeeld in het verbergen en het ver lenen van geldelijke steun aan me vrouw Femmy de Vries uit Deventer, tegen wie tot voor enige dagen een opsporingsbevel liep. Zoals bekend verbleef mevrouw De Vries sinds november van het vorig jaar met haar dochtertje Antoinetta op verschillende onderduikadressen „ergens in Nederland". Dit omdat zij het meisje dat door de rechtbank te Zutphen bij de scheiding aan de va der was toegewezen, ontvoerd had. Het gerechtshof te Arnhem wees het kind twee dagen geleden voorlo pig aan de moeder toe. Mr. Hartsuiker ontving op 23 maart een schriftelijke klacht, waarin mel ding werd gemaakt van verlenen van hulp en het verbergen van de door de justitie gezochte moeder. Uit het on derzoek dat de Amsterdamse recher che sindsdien voert zal moeten blij ken of het blad zich aan enig straf baar feit schuldig heeft gemaakt. PRAAG (AP) De Hongaar se partijleider Janos Kadar heeft op het 14e congres van de com munistische partij van Tsjecho- slowakije een afwijkend geluid laten horen. De stalinistische op vatting, dat er in 1968 een bur geroorlog dreigde in Tsjechoslo-- wakije, zoals ook partijleider Goestaw Hoesak in zijn rede tot het congres beweerde, wordt door Kadar verworpen. Kadar, die over het algemeen een voorzichtig man is, zei dat de Hon gaarse partij er van overtuigd was dat de leiders van Tsjechoslowakije in 1968 zelfstandig in staat waren him problemen op te lossen. De in terventie was alleen nodig geweest om een ingrijpen door de imperia- NASHVILLE (KNP) Dom Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife (Brazilië) wijt het achterblijven van Latijns-Amerika aan de grote wereldconcerns, de Katholieke kerk en het establishment in Latijns-Amerika zelf en aan het Noordamerikaanse imperialisme. Dom Helder zei dit vandaag in een rede voor katholieke arbei ders in het Amerikaanse Nash ville. „De Katholieke kerk, heeft zich al tijd zo bekommerd om de status quo, dat zij niet besefte, bezig te zijn met de instandhouding van sociale wan verhoudingen. De kerk heeft zo voortdurend de nadruk gelegd op ge duld en aanvaarding van de ellende als wil van God. Zij beantwoordt hiermee volledig aan de woorden van Marx, dat godsdienst opium voor het volk is", aldus Dom Helder. Volgens Dom Helder vormen de wereldconcerns een politieke macht op zich. Door hun kennis van de mo dernste technologie beheersen zij de hele wereldmarkt, of het nu bodem schatten, de technologische farmaceu tische en chemische industrie of de wapenhandel en fabricage betreft", aldus Dom Helder. De Oost-Westverhouding sinds het einde van de tweede wereldoorlog be lemmert volgens de bisschop het be reiken van vrede en gerechtigheid: „De kapitalistische wereld maakt ge bruik van de angst voor het commu nisme om in de hele wereld menson waardige structuren te handhaven. De communistische wereld handelt uit angst voor het kapitalistische impe rialisme en fascisme en drukt iedere uiting van onafhankelijkheid de kop in. zoals blijkt uit de muur van Ber lijn". Dom Helder zei bezorgd over de toekomst te zijn. Gewelddadige revo luties lijken hem onvermijdelijk: „Na de overwinning van Castro op Cuba werd guerrillavoering gezien als mid del om Latijns-Amerika te bevrijden. Nu de Verenigde Staten Latijns-ame- rikaanse regeringen geholpen hebben met het oprichten van speciale anti- guerrillatroepen. betekent iedere ge wapende opstand een confrontatie met het gehele onderdrukkende sys teem". aldus Camara. „Zes jaar lang heb ik gepleit voor eengeweldloze revolutie bij onderne mers, kerken, studenten, vakbondslei ders, jongeren en experts in de kapi talistische wereld. Het heeft geen zin dat te doen bij de gevestigde institu ten, want die kunnen zich niet losma ken van het heersende systeem", al dus Dom Helder. Hij besloot zijn rede met een oproep aan de sociale com municatiemedia om de mensen de ogen te openen. listen te voorkomen, aldus de Hon gaarse partijleider. Kadar zei ondermeer: „Wij waren zelfs toentertijd (augustus 1968-red.) er zeker van dat, als de imperialisten geen kans hadden gehad om van bui tenaf te interveniëren, de communis ten, de arbeidersklasse en de voor standers van het socialisme in Tsje choslowakije de rijen zouden hebben aaneengesloten, hun strijd tot het einde zouden hebben voortgezet, hun eigen macht en de socialistische ver worvenheden zouden hebben verde digd en gezorgd zouden hebben voor een socialistische oplossing van de problemen van de maatschappij". Over de redenen tot deelname aan de invasie zei Kadar: „De idee van het proletarische internationalisme, de zaak van het socialisme en de solida riteit met een vriend en broeder heb ben ons, Hongaren, in 1968 geleid, toen wij samen met onze bondgeno ten hulp verleenden aan de arbeiders klasse en de vooruitstrevende krach ten van de Tsjechoslowaakse Socialis tische Republiek". Het is bekend dat Kadar weinig voelde voor deelname aan de invasie. Kort voor de inval heeft hij Alexan der Doebtsek voor de mogelijkheid van een inval gewaarschuwd. Kadar heeft de Hongaarse troepen, die mee hebben gedaan aan de inval, zo spoe dig mogelijk teruggetrokken. Daarna heeft de Hongaarse partij herhaalde lijk geprobeerd om excessen in Tsje choslowakije te voorkomen. De Italiaanse communistische par tij, die de inval in Tsjechoslowakije nog steeds in krachtige taal veroor deelt, heeft geen officiële delegatie naar het partijcongres in Praag af gevaardigd. De Italiaanse partijleiding heeft slechts een waarnemer gestuurd, en wel Sergio Segre, lid van het cen trale comité van de Italiaanse partij. SINGAPORE (AP) De regering van Singapore heeft vandaag de pu blicatievergunning van de Singapore Herald ingetrokken waardoor het blad na een bestaan van tien maan den gaat verdwijnen. Het blad van vrijdag met tekeningen over de dood van de waarheid, het recht en het blad zelf wasdelaatste. Reeds vanaf de eerste weken dat de krant bestond heeft de regering haar het leven moeilijk gemaakt. Van het laatste nummr werden 69.000 exemplaren gedrukt. Premier Lee Kuwan Yew heeft deze maand gezegd dat buitenlandse belangen bij de krant bezig waren met duistere practijken om het gezag in Singapore dóór middel van de pers te ondefmijnen. Eeerder had de re gering de Eastern Sun gedwongen de publiciteit te staken. JANOS KADAR BREDA De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft don derdag tien maanden gevangenisstraf geëist tegen de 48-jarige C. van B. uit' Sint Willebrord, die in 1969 aan het gemeenschappelijk administratiekan toor in Amsterdam valse loonopgaven zou hebben verstrekt. Hij had, zoals na een grondig en langdurig onderzoek was vastgesteld, in totaal in dat jaar 469.830 gulden loon uitbetaald en aan het gemeen-' schappelijk administratiekantoor slechts 256.168 gulden opgegeven en, daardoor veel te weinig sociale pre mies betaald. Uitspraak kort geding tegen NVSH uitgesteld DEN HAAG De uitspraak in het kort geding, dat prof. dr. J. G. Defa- res had aangespannen tegen de NVSH, is uitgesteld tot vrijdag 4 ju ni. Dit heeft de president van de rechtbank in Den Haag besloten. Aanvankelijk zou de uitspraak gis teren worden gedaan. Inzet van het kort geding is een artikel in het NVSH-blad Sextant over het onder werp „Defares en het Dalkonschild- je", waarin gezegd werd dat profes sor Defares zelf financiële belangen zou hebben bij dit nieuwe anti-con ceptiemiddel. De Defares heeft recti ficatie geëist van dit artikel, dat hij beledigend vindt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9