Gratis edrte schelpen uH de wereldzeeën Klokslag viskeus twaalf? iels uit Verzamel echte schelpen. Tank bij Shell. CH-top weigert commentaar op uitspraak van Kikkert Bijzondere aandacht oor bescherming van positie ambtenaar Vierdaagse werkweek, twee vakanties per jaar Grote partijen boeken verliezen in Harlinsen rrico lies sd verleg grafische ao wordt hervat CHJO-voorzitler eens met kritiek Volkstelling in Amsterdam: 500 weigeraars Leg1 erverenigingen verontrust over onze defensie Uit de Haagse hof geplukt Boekhouder stal 46.000 ij ui de ii 7 VRIJDAG 28 MEI 1971 sraël en profetie (11) e is er dan zo vermetel om aan in de nieuwtestamentische be- een bijzóndere plaats toe te als de Bijbel hierover niets weh is zo vermetel. Want de He- rak via Jeremia (Jer. 31): „Als ïaan en sterren zullen wankelen, al het nageslacht van Israël up- n al de dagen een volk te zijn mijn ogen (vs 36). En: „Als de boven te meten is en de funda- n van de aarde beneden na te lil, dan zal Ik het nageslacht van verwerpen om al hetgeen ze ge- hebben, luidt het woord van de (vs 37). deze profetieën voorwaardelijk, nit? Volgens U zijn ze steeds aardelijk. chrijft dat er geen onderscheid is i Griek en Jood, besneden of on- de.i en U citeert Col. 3:11. In het staat: „waarin niet is Griek ön besnijdenis en voorhuid." Met B woorden: het onderscheid valt peg. Iets dergelijks lezen we in 28: „Darin is niet Jood. noch daarin is niet dienstknecht noch daarin is niet mannelijk en lelijk, want allen zijt gij één in Christus". nu wilt U toch niet beweren dat nieuwtestamentische bedeling iderscheid tussen man en vrouw ggenomen? Evenmin het onder tussen Jood en niet-Jood. ïmer, heel jammer, dat U schrijft U hebt gedaan. Als Joden uw inden stukje lezen, slaat de angst im het hart. Dat is niet uw be- ïg. laten we liever bidden dat Za- 12 spoedig in vervulling gaat en Geest van de genade en van de en wordt uitgestort over het volk raël. NDRECHT Drs. YV. van Veelen [STERDAM De besturen van afische werkgevers- en werkne- organisaties hebben bekend ge it dat donderdag in Amsterdam lasis is gevonden voor hervatting de onderhandelingen over de ;che Collectieve arbeidsovereen- ten. Het definitieve overleg zal aande dinsdag 1 juni in Amster- plaatsvinden. Nooit otrder kon u zo gemakkelijk een bijzondere verzameling schelpen aanleggen als nu. Shell zocht ze voor u op uit tropische en subtropische zee»n. En geeft ze u gratie. Bij 20 liter benzine ol 2 liter Shelllna Premlx krijgt u er één. Bovendien heelt Shell een fraai uitgevoerd schelpenboekje voor u. Samen met een handige verzameldoos voor uw schelpen voor slechts 75 cent. Van onze parlementsredactic DEN HAAG De leiding van de CHU wilde gisteren geen enkel commentaar geven op de uitspraak van het Tweede-Kamérlid H. Kikkert in onze krant van donderdag dat de lijsttrekker, drs. B. J. Udink, en de Unie-voorzitter prof. dr. J. W. van Hulst eigenlijk zouden moeten vertrekken. Drs. Udink zelf verkjaarde het wenselijk te achten, er niets op te zeggen en prof. Van Hulst zei dat het ieder vrij staat dergelijke uitspraken te doen. „In de politiek zijn belang rijker zaken aan de orde dan mijn persoon, als het over mijzelf gaat, heb ik geen enkele behoefte daar commentaar op te geven", aldus prof. Van Hulst. Alleen de CHJO-voorzitter Chris Van Gulyk verklaarde tegenover onê „zich zeer goed te kunnen vinden" in de kritiek van de heer Kikkert jegens drs. Udink. De kritiek van de ICBO: bij verdergaande democratisering O I onze soc.-econ. redactie klSTERDAM „Bij een lergaande openheid en demo sering van het overheids- id zal aan de bescherming de positie van de ambtenaar ndere aandacht moeten wor- geschonken." Ie overlegstructuren moeten nig worden ondersteund en muleerd, dat daardoor de rikkeling van inspraak en ezeggenschap tot aan de voet lijk wordt gemaakt." zijn enkele punten uit het pro van actie 1971. dat gisteren op 'emene vergadering van de Ne- Ids Christelijke Bond van Over- lersoneel met algemene stem- s aanvaard. Het NCBO-congres füttfdam werd gistermiddag na lagen intensief vergaderen afge- Nadrukkelijk werd ■=- op tel van afdeling Den Haag in ctieprogram tot uitdrukking ge- dat het evangelie de grondslag van het streven naar de ver- g van de wensen, die in het ömma zijn neegelegd. het actieprogram wordt o.a. de naar voren gebracht, dat aan de in van overheidspersoneel facili- ook in financieel opzicht, moe orden verleend teneinde hun ta- p verantwoorde wijze te kunnen hten. De voorzitter van de heeft er in zijn jaarrede reeds 'attendeerd dat met het nieuwe et op korte termijn over een subsidie aan de bonden kan Bn overlegd. Bezoldigingsbesluit Burgerlijke ambtenaren moet volgens de op korte termijn worden her- Waarbij niet alleen een vereen- ging en systematisering, maar (en verantwoorde salarisopbouw functie en bezoldigingsniveaus irrièreverloop dient te worden treefd. In het bijzonder zal lij aandacht moeten worden ge- ken aan de jeugdige ambtena- iere wensen, neergelegd in het rogram, zijn: een minimum van tkantiedagen met een vakan- kerlng van 8 procent en een Ig-urlge werkweek voor het ge- overheidspersoneel. Bijzondere icht dient daarbij te worden ge- ken aan een extra verkorting e werktijd van degenen, die aan Wavond van hun pensionering Ook zal er volgens het actie- m geijverd moeten worden de invoering van een flexibele nleeftijd. alve een afdoende oplossing van lektekostenvraagstuk voor het rsoneel en de gepensioneerden er volgens het actieprogram gelen tot stand te komen, ij ook aan gepensioneerden, Itgelders en overige uitkeringge- tnden een tegemoetkoming door terheid wordt verleend zowel In ektekostenpremies als in boven matige ziektekosten (5-procentsrege- ling). Voor wat de sociale gevolgen be treft noemt de NCBO het een gebie dende eis dat de organisaties van overheidspersoneel volledige inspraak hebben inzake de problematiek van de automatisering in de overheids dienst, opdat de vakbeweging na kennisneming van de plannen —zo vroeg mogelijk Ingeschakeld kan worden. Het congres verklaarde zich giste ren bijzonder ingenomen met het feit dat per 1 juli de eerste fase van de structurele herziening van het bezol digingsbesluit rijksambtenaren in werking zal treden. Op grond van een principiële gelijkschakeling van een aantal ambtenarénschalen worden de lagere ambtenaren op een hoger sala rispeil gebracht. Ten aanzien van de pensioenpro- blematiek werd ten slotte vanuit de vergadering sterk aangedrongen op uitbetaling van de overheldspensioe- rien cn de AOW In één bedrag. CH-jongeren tegen de koers die de lijstaanvoerder heeft ingeslagen, staat nog overeind. De landelijke bestuurs raad van de CHJO heeft 8 mei drs. J. W. de Pous en dr R. J. H. Kruisinga genoemd als CH-kandidaten voor mi nisterposten in het nieuwe kabinet. En de heer Udink daarbij nadrukke lijk niet genoemd. Ook betreurt de CHJO het aldus Van Gulyk dat Udink tot fractievoorzitter is gekozen. De CHJO-voorzitter noemde de voormalige fractievoorzitter J. T. Mellema als één van de mensen in de fractie die meer ligt in de koers die de jongeren aanspreekt. Over de Unie-voorzitter prof. Van Hulst zie Van Gulyk dat deze wel wat krachti ger had mogen optreden tegen het onderlinge krakeel in de CHU. Intussen heeft niemand tegenover ons bevestigd dat drs. Udink en prof. Van Hulst op korte termijn zullen af treden, zoals de heer Kikkert in zijn interview in onze krant heeft aange kondigd. (de heer Kikkert zei: „dat zal straks nog gebeuren ook"). Vol gens insiders zal Iets dergelijks zeker niet te verwachten zijn op de verga dering Van de Unieraad die 12 juni wordt gehouden. De heer Kikkert zelf verklaarde te genover ons niet aan die datum te hebben gedacht. Hij vond dat drs. Udink de kabinetsformatie moet vol tooien en daarna best lid van de Tweede-Kamer-fractie mag blijven omdat hij in die functie het gezicht van de Unie toch niet btepaalt. De heren Udink en Van Hulst moe ten volgens Kikkert zelf het moment kiezen om heen te gaan. „Zij zullen dat zo moeten doen dat zij de Unie het minst schaden. De voorzitter zal zijn opvolging eerst rustig moeten voorbereiden. Ik wil geen bestuurs crisis veroorzaken" aldus de heer Kikkert. AMSTERDAM Ongeveer vijf honderd Amsterdammers hebben defi nitief geweigerd mee te werken aan de volkstelling.Hun namen zullen aan de officier van justitie worden doorgegeven. Aanvankelijk waren er in Amster dam ongeveer vierduizend weigeraars bij de volkstelling. Maar de meesten' besloten bij een tweede bezoek van de volksteller alsnog aan de telling mee te werken. Het aantal mensen dat niet thuis was bij de volkstelling en ook niet heeft gereageerd op het schriftelijk verzoek de kaarten in te vullen en naar de afdeling bevolking van de gemeente te sturen is nog niet precies bekend. Het zijn waarschijnlijk enige duizenden van de ongeveer800.000 Amsterdammers. Lekker, op weg naar de Pinksterblommen DEN HAAG (ANP) Dc hoofdbe sturen van de Koninklijke Neder landse vereniging „Onze Vloot", „Ons Leger" en „Onze Luchtmacht" rjjti ernstig bezoigd over dc Nederlandse defensie voor de naaste toekomst. In brieven aan kabinetsformateur Stecnkamp, de fractievoorzitters van dc Eerste en Tweede Kamer cn de demissionaire minister-president Dc Jong. mihister Den Toom (defensie) en minister Luns (buitenlandse zaken) hebben de besturen met kracht ver zocht te bevorderen dat de materiële achterstand van de drie onderdelen van het leger in dc komende kabinets periode zal worden ingehaald opdat dc paraatheid, ook als ondcrhandc- llngstrocf, behouden blijft. Volgens de miljoenennota 1971 be droegen de defensieuitgavcn In 1962 3.1 procent van het netto nationaal inkomen tegen marktprijzen, welk aandeel geleidelijk gezakt Is tol 3,6 procent In 1971. In 1962 word 19.6 procent vun de rijksbegroting voor de- fensiezaken besteed, welk percentage voor 1971 gezakt Is tot 12,8 procent. Als gevolg hiervan is volgens de hoofdbesturen een wanverhouding ontstaan tussen de Uitgaven voor ma terieel en die voor exploitatie (voor namelijk personeelslasten) cn daar mee een achterstand in dc matericel- voorziening. dlc bij een verdere in flatoire werking steeds groter zal worden. De hoofdbesturen maken zich ernstig bezorgd over de militaire en maritieme expansie van de Sowjelunic rond de aardbol. De stille dreiging tegen de levenslijnen van het Westen groeit en bijna geruisloos worden of fensieve wapensystemen In oceanen en continenten opgebouwd. niet vergeten.,. Frico eten HARLINGEN De in Har- lingen en Franekeradeel ge houden verkiezingen, die nodig waren in verband met een her indeling van de gemeenten, heeft in Harlingen zelf verlies opge leverd voor de traditionele groeperingen. De z.g. progressieve drie. die samen met de groepering „Politiek Onafhan- kelijken" de lijst HA 70 uitbrachten zakten in percentage (vergeleken met de raadsverkiezingen van 1970) van 40.9 naar 87.4. Overigens handhaafde deze groepering haar aantal van zes zetels in de nieuwe raad. Achteruit gang boekten ook de samenwerkende confessionele partijen. Zij gingen van 33,6 pet in 1970 naar 30.2 pet. Dit betekent in de nieuwe raad het ver lies van een zetel (thans 4, in de oude raad 5). De VVD. die samen met de groepering Harlingen Nieuwe Stijl een lijst uitbracht zakte van 9,0 pet naar 6,4 pet (van 2'naar 1 zetel). Winst boekten het GPV, dat in de nieuwe raad met één zetel vertegen woordigd zal zijn en de groepering Harlinger Belang (van 12.2 pet naar 18,2 pet, d.w.z. van 2 naar 3 zetels). Bij de uitslag in Franekeradeel blijken AR en CH stuivertje te heb ben gewisseld. De CHU ging van 3 naar 2 zetels', de ARP van 2 naar 3. De KVP en de VVD. die samen één lijst uitbrachten, boekten een kleine procentuele winst. De groepering blijft echter op 1 zetel staan. In Fra- neker kwam 0D.6 pet van de kiezers op. In Franekeradeel 73.8 pet. Ook in de nieuwe gemeente Nieu- wegein, ontstaan door samenvoeging van de gemeenten Jutfaas en Vrees wijk zijn verkiezingen gehouden. De zetelverdeling in de nieuwe raad wordt als volgt: KVP 5. OHU/ARP 3, PvdA 3, Groepering Nieuwegeln Nu 2, SGP 1 en VVD 1. Dat is totaal 15 zetels. De beide oude raden hadden tezamen 24 zetels. Daarvan bezette de KVP 9 zetels, de PvdA 5, de confes sionele protestantse partijen 8 en de VVD 2. Van een verslaggever UTRECHT In het voor futurologen magische jaar 2000 duurt de werkweek nog hooguit vier dagen, zijn de vakanties ver lengd, waardoor Waarschijnlijk twee vakanties per jaar (in zomer en winter) mogelijk wor den en gaan wij zeven a acht maal meer uitgeven aan toerisme. De arbeidsproduktiviteit zul in 2000 twee en een half maal zo hoog zijn als thans en het reële loon zal in dezelfde mate toe nemen. Deze voorspellingen heeft prof. C. A. van den Beid, directeur van het Centraal Planbureau, gedaan in een vraaggesprek met „de Vakbeweging", het officieel orgaan van het NVV. In 1967 schreef prof. Van den Beid op verzoek van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel de toekomstprojectie: „De Nederland se economie in het jaar 2000", waar bij hij uitging van een verkorting vun de arbeidsduur met vijf a zes uur per week. Dat cijfer vindt prof. Van den Beid nu te laag. Hij zegt thans dat In plaats van een halve dag minstens een hele dag minder zal worden gewerkt, maar hij gelooft niet dat wij in 2000 nog slechts twee a drie dagen werken, zoals ook wel eens is beweerd. In 1967 rekende prof Van den Beid nog op een tevolklng van 21 miljoen zielen in 2000, Thans houdt hij het op 17 miljoen. Aan de kwantitatieve woningnood (hoeveelheid) komt binnen afzienbare tijd een einde, maar we blijven zitten met een kwalitatief tekort i.v.m. het probleem van krotopruiming en wo ningverbetering. Andere voorspellingen van prof van den Beid zijn: Er zijn in 2000 waarschijnlijk minder auto's dHn eerder voorspeld (zes tot acht miljoen), want er ont staan weerstanden tegen de auto (vooral in bevolkingscentra), waarvan het openbaar vervoer kan profiteren. Alle 14- tot 19-jarigen zullen in 2000 aan het voortgezet onderwijs deelnemen. Het aantal academici ln dc be roepsbevolking (in 1967 een op de 100) stijgt in 2000 tot een op de 20. Benoemd: Tot voorzitter van hel pro- duktschap voor vee cn vlees is per 1 juli benoemd Ir J. A 1'. Franke. HIJ volgt In deze lunctie mr F. G. van Dijk op die woensdagmiddag afscheid heeft genomen. Ir. Franke was directeur-generaal van voedselvoorziening van het ministerie van landbouw en visserij AMSTERDAM Het is weer zover: vannacht gaat het vissei- zoen beginnen. Dit jaar op 29 mei in plaats van 1 juni. De laat ste jaren besloot het ministerie van landbouw en visserij om het weekend dat aan de officiële openingsdatum voorafgaat bij het seizoen te betrekken, zodat de visliefhebbers een paar extra vrije dagen hebben om zich aan hun sport te wijden. Duizenden zullen ln de vroege za terdagmorgenuren dc plassen, vaar ten en kanalen bevolken, de aandacht gericht op het puntje van de dobber om na een „opsteker" of „wegtrek- ker" de strijd aan te binden. De vissers zullen wel een geldig bijdragebewljs. een akte en of ver gunning moeten hebben. De vergun ningen en aktes van vorig jaar blij ven geldig tot 1 juni. Pas na die da tum mag met de nieuwe papieren ge vist worden. door Het kan toeval geweest zijn, maar eerder geloof ik aan een hoffelijk gebaar, dat de grote Rolls Royce, het pronkstuk uit de koninklijke garage, naar Den Haag was gezonden om Minerva Bernardine te halen. Zij moest namelijk naar Soestdijk om haar geloofsbrieven als ambassa deur van de Dominicaanse Repu bliek aan koningin Juliana te over handigen. De eerste •'rouwelijke am bassadeur sinds de dagen van Be gum Llnquat AH Khan, ambassadeur van Pakistan. Het overhandigen van de geloofs brieven is een korte maar voor de betrokkene grote gebeurtenis. Hel gesprek met de Koningin, de tonen van het eigen volkslied in den vreemde... Voor mevrouw Bernardi- kwam er nog de ontmoeting van een goéde bekende bij, want minister Luns was aanwezig. Ze kennen elkaar uit New York, waar de Dominicaanse ambassadeur niet minder dan achttien jaar am bassadeur bij de Verenigde Naties is geweest. De diplomatie is zij niet als „car- rière"-diplomaat via Buitenlandse Zaken binnengekomen, maar vla haar maatschappelijke belangstel ling, met name haar werk voor de rechten van de viouw. Zo was ze in eigen land presidente van de Natio nale Vrouwenraad. Ze werd dan ook uitgezonden naar de conferentie van San Francisco waar het Charter van de Verenigde Naties werd opgesteld en was een van de eerste ondertekenaars. Latei- was zij in Parijs waar dc verklaring van de Rechten van de Mens werd opgesteld. Op 10 december 1948 kon zij haar handtekening zetten ondér Initiatief een verklaring, die door haar Initia tief belangrijk gewijzigd was in ver gelijk tot het oorspronkelijk ont werp. Aanvankelijk stond er dat: al le mensen gelijk waren ongeacht ras, kleur, godsdienst, taal of politie ke overtuiging. Mevrouw Bernardine heeft er voor gezwoegd en gepleit om er het woord „sexe" tussen te voegen, want zo zei jse: „Er zijn nog zoveel lan den waar de vrouw helpmaa] niet als mens beschouwd wordt, maar meer als een meubelstuk of werk tuig." Aan haar initiatief ook danken nu heel wat Nederlandse vrouwen haar nationaliteit, namelijk door een Ver drag van de V N., dat ook door Ne derland geratificeerd ls en waarvoor onze nationale wetgeving veranderd werd. heeft de Nederlandse vrouw die met een buitenlander of een staatloze trouwt sinds 1 maart 1964 het recht haar eigen nationaliteit te behouden. Juist nu het aantal huwelijken tussen Nederlandse rytelsjes en bui tenlanders zo enorm is toegenomen, een belangrijke zaak. Mevrouw Bernardine heeft in New York alle groten der aarde leren kennen en daar ze vaardig met de pen is. zij schreef vele artikelen voor kranten, zowel In eigen land als in Amerika, ls ze haar memoires gaan schrijven. Een werk, dat nu gedeeltelijk on derbroken is, door haar ambassa deurschap In Den Haag, maar dat ze met haar energie zeker voort zal zetten. Wie wil gaan vissen in vlot en be vaarbaar water (dat is water dat re gelmatig gebruikt wdrdt voor het economisch vervoer van goederen of personen) moet een Dijdragebewijs hebben en mag met één hengel vis sen. Wie twee gewone hengels of één speciale hengel wil gebruiken, heeft een visakte nodig. Om het vergunningenstelsel wat te vereenvoudigen wordt hard gewerkt aan een systeem waarmee de onge veer één miljoen Nederlandse vislief hebbers overal in het land kunnen vissen met één landelijke vergunning, ook wel „landelijk vispaspoort" ge noemd De commissie herstructure ring Nederlandse sportvisserij van de Algemene Hengelaarsbond heeft hier over een rapport gepubliceerd dat aan alle aangesloten verenigingen is toegezonden. De OVB (de organisatie-ter verbe tering van de binnenvisserij) houdt zich bezig met het kweken, aankopen, verkopen en uitzetten Van vis. De fo rel, die is opgegroeid in de kweekvij vers en daarna wordt uitgezet, blijkt in die vijvers zo verwend te worden dat hij argeloos naar elk aas srpingt, zodat er voor de ware sportvissers niet veel meer aan is. De OVB heeft dsar iets op 'gevon den. In een kweekvijver in Beesd zijn proeven genomen met stroomsto ten die door het water werden geleid. De forellen zijn gevoelig voor deze stroom. Ze worden er als het ware door geactiveerd en krijgen hun na tuurlijke wantrouwen terug. Bij een proef bleek dat de dieren zo bang z.ijn geworden "dat zij niet makkelijk meer bijten. Dat alles ten gerieve van de sportvissers. DEN HAAG Acht maanden ge vangenisstraf. waarvan drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van twee Jaar en aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de Haagse rechthank gistermiddag geëist tegen de 34-jarige boekhouder van een Haagse NV. Hij had in tWeè jaar kans gezien een bedrag van ruim f46.000 te verduisteren Zeer ontstemd was de rechtbank erover dat verdachte onvoldoende verklaringen gaf wat hij met het geld had gedaan, al zei verdachte dat hij driemaal in de week een nachtclub bezocht. M. maakte opz< ttelijk fouten in op tellingen, telkens met bedragen van duizend gulden, hetgeen hem rond 2000 gulden per maand opleverde. Door middel van onjuiste boekingen wist hij van maart 1968 tot 8 juni 1970 zijn verduisteringen verborgen te houden. Voor de rechtbank beken de hij, maar hij gaf geen duidelijke uiteenzetting waar het geld gebleven Was. Verdachte leefde in elk geval op een te grote voet voor z.IJn salaris van f730 per maand. Hij incasseerde bui ten kantoortijd ook wel geld bij klan ten en droeg dat niet af evenmin als gelden die hij van vertegenwoordi gers van de NV ontving. M's raads vrouwe verweet de werkgeefster dat er onvoldoende controle werd uitge oefend en de verleiding dus te groot was. Uitspraak op 10 Juni.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7