oor Leids museum begint nieuw „leven* bij veertig Pijnacker ziet zijn „vader" met lede ogen gaan Met Heao-diploma toelaten tot economie-faculteit Europese vrouwen vergaderen in Rotterdam Jaq. Delmonte leidt Brabants Jeugdtoneel „Be Bijenkorf' laat kunst zien Hagenaar blij met kostbaar scheepsmodel 5 VRIJDAG 28 Mèl 1971 Zonta International, die thans 590 clubs in 43 landen telt en 22.000 leden heeft, werd in 1919 in Buffalo (VS) opgericht. Doel was het verkrijgen van gelijke machten als de man. De afdeling Nederland van „Zonta International" is nog erg jong. Zij bestaat hier pas enkele jaren en telt slechts honderd léden. Vandaag zullen de diverse groepen afzonderlijk en met elkaar praten over de posities van de vrouw in de huidige maatschappij. Mevrouw J. F. Schouwenaar-Franssen zal zaterdag in de Laurenskerk in Rotterdam spreken over het huidige leiderschap. uw werk geweest, maar u hebt er toch mede voor gezorgd, dat voor al deze mensen woningen werden ge bouwd. Bij uw benoeming telden wij 2065 huizen en nu staan er 3940. Bij woningen horen ook schoolgebouwen: ze staan er, bij scholen belhoren sportaccommodaties: ze 2ijn er, de sportvelden, het zwem- en instructie- bad, een gymnastieklokaal, de sport hal, tennisbanen. Industrieterreinen zijn ontgonnen, parken aangelegd. Ja burgemeester, als wij omzien, dan is er heel wat gebeurd onder uw lei ding". Wapenfeiten Natuurlijk zijn deze „wapenfeiten" niet alléén bereikt door de scheidende burgervader, zelf zei hij daarover: „Men is wel eens geneigd alles wat tot stand is gekomen bij een afscheid op het tegoed van de vertrekkende burgemeester te zetten, maar ik heb het u reeds vele malen gezegd: dit alles kon slechts tot stand komen dank zij een nauwe en prettige sa menwerking tussen raad en B W, commissies, ambtenaren, het bouw team en ja, ook nog met de burge meester, die tot taak had velerlei me ningen zo samen te voegen, dat het beste voor de gemeente kon worden bereikt". En voor dat beste werd de heer Vader gisteren uitgebreid bedankt. Tweemaal werd hem en zijn vrouw („zij is altijd mijn klankbord ge weest") door kinderen van Pijnacker- se en Delfgauwse kleuterscholen een aubade gebracht, voorwaar geen alle daagse gebeurtenis. Maar ook mate rieel liet de gemeente van zijn waar dering blijken. Het belangrijkste ge schenk was wellicht de Gouden Ere penning van de gemeente Pijnacker, die hem door wethouder Kerklaan werd overhandigd. Een zonnewijzer, een kleurentelevisie en een bootreis van 18 dagen maar de Noordkaap be hoorden tot de vele andere geschen ken. De scheidende burgemeester zal wellicht in zijn gehele ambtsperiode niet zo veel zijn toegesproken als gis teren. Woordvoerders van vele ver enigingen, organisaties en afdelingen kwamen van de heer Vader afscheid nemen. Gisteravond kreeg de bevol king van Pijnacker gelegenheid om van de heer Vader afscheid te nemen. Om half acht werd een défilé gehou den, waar vele verenigingen aan deelnamen. Daarna kon een ieder af scheid nemen op een receptie. Met dc gebeurtenissen van gisteren is voor Pijnacker weer een priode af gesloten. Dc heer Vader trekt zich met zijn vrouw terug in het Gelderse Bennekom. En Pijnacker ziet hem met lede ogen vertrekken, want zoals iemand gisteren zei: „Je weet wel wat je hebt, maar niet wat je krijgt". DEN HAAG Minister Veringa van onderwijs en wetenschappen is geadviseerd de bezitters van een einddiploma van een Heaoschool (hoger economisch en administratief onderwijs) toegang te verlenen tot de universitaire examens in de faculteit der economische wetenschappen. Het advies staat in een tussentijds rap port van dc studiecommissie coördi natie wetenschappelijk onderwijs (wo) en Heao, de commissie-Reits- ma. Minister Veringa heeft laten we ten in beginsel bereid te zijn de wet telijke totstandkoming van het ad vies te bevorderen. ROTTERDAM De Europese leden van de vrouwenorganisatie „Zonta International" komen van daag en morgen in Rotterdam bijeen om met elkaar van gedachten te wis selen over de emancipatie van de vrouw in het politieke, zakelijke en kerkelijke leven. De presidente van de in Amerika onstane wereldclub, mej. Leata F. Pekrul. is donderdag morgen voor deze bijeenkomst naar Nederland gekomen. In totaal zullen ongeveer 300 vrouwen aan de confe rentie deelnemen. Jong en oud betrekken bij experimenten dat museum aan de Leidse enstraat kun je zien en 'horen het alemaal is gekomen, de ptevaart, de mikroskoop, de de opératie-techniek, de spanningen en tempera- en. Alles geïllustreerd met rijke foto's, schilderijen en Ook voor de be- leek om van te wa- tanden. 'ijfentachtig jaar geleden was in gebouw het Boerhaave-laborato- gevestigd. Het verhuisde mét academisch ziekenhuis, dat de rang aan het museum voor volken- Ide naliet. Laboratorium i 1928 zag dr. C. A. Crommelin i gesteld voor de taak van het e huis een geschikt museum te ten. Toen was namelijk de Stich- „Het Nederlandsch Historisch uurwetenschappelijk Museum" ericht. Met wat breken en slopen te het. Bovendien werd in die tijd museum niet veel meer dan een lagruimte van rariteiten gevonden. :h spraken de statuten van een er doel: het verzamelen van in- imenten, preparaten, documenten andere voorwerpen, die van be- zijn voor de geschiedenis der jurwetensehappen, deze voorwer- te beheren, wetenschappelijk te fchrijven en te bewaren in een te Üen te vestigen en te onderhouden r allen toegankelijk museum. Hij wil het publiek betrekken bij ex perimenten, de jeugd, van de lagere school af, in een „jeugdlaboratorium" zelf proefnemingen laten doen. Hij denkt aan tentoonstellingen, die afge stemd zijn op eigentijdse weten schappelijke problemen, als drugs, luchtverontreiniging, transplantatie, meteorologie en ruimtevaart. Koers De mensen moeten kunnen zien, hoe dat alles in vroeger tijden was, hoe het gegroeid is. „We willen de oude onderzoekers ook nagaan en met hen meewerken, zoals bijvoorbeeld de alchimisten. Hoe hebben ze het eigenlijk gedaan? Als het voorlichtende en educatieve werk van het museum zich volledig zou kunnen ontwikkelen, dan zou het bezoekersaantal ongetwijfeld hoger komen te liggen". Toch is er zeker geen reden tot kla gen. Naarmate de steeds groter wor dende verzameling meer bekendheid krijgt, wordt de bezoekersstroom bre der. In 1950. waren nog maar 2000 mensen belangstellend, nu zijn het er al meer dan 7000. Tijdens de rondleiding door de di recteur, langs talrijke boeiende zaken els electriseermachines, Leidse fless, stoommachines. operatiewerktuigen, kunstnier- en long, brillen, verrekij kers. microskopen van toen en nu, maangruis, door de Amerikaanse president aan het Nederlandse volk geschonken, een nauwkeurig nage maakte alchimistenkelder en overal grote natuur- en scheikundigen, kwamen we diep onder de indruk. Dit rijke museum is voor iedereen. Met de nieuwe koers begint het zijn eigenlijke leven misschien pas nu, met veertig. Johan van Wolfswinkel. Waterlei d in gbedrij ven coördineren voorschriften 0 werden oude verzamelingen uit Leidse laboratoria naar het nieuwe s overgebracht en kon het publiek af 5 juni 1931 alvast de drie afde den: natuurkunde, sterrenkunde en dmeetkunde komen bekijken, oral de collectie microskopen en de istiaan Huygensverzameling trok- belangstelling. Schenkingen en kopen breidden de collecties ge lig uit. Reeds ih 1932 kwamen de ielingen scheikunde en farmacie de ■vang vergroten. Klap ,le eerste grote klap viel in 1944, een bom een deel van het ge- w wegvaagde. In 1947 werd het 'seum weer geopend. Het kleine i ltsoen herinnert nog aan de slag. ar sindsdien moet met de ruimte 1 den gewoekerd. it nijpende ruimtetekort betekent r de tegenwoordige directeur, drs. 3J. F. Gogelein, een dagelijkse zorg. hoopt bij dit jubileum op de 'edige totstandkoming van een n, modern gebouw. Maar dit zal wel enkele jaren duren. Het uit- mag het maken en realiseren van 1 men echter niet in de weg staan. én ervan is het populair maken wat het museum te bieden heeft. eger kwamen voornamelijk verge- 5 derde studenten en wetenschaps- ïsen, uit binnen- en buitenland. directeur wil een nieuwe koers, 1 de drempelvrees doet verdwijnen: DEN HAAG Twaalf waterlei dingbedrijven in de regio Leiden - Gouda - Den Haag hebben het initia tief genomen tot het uitgeven van In terpretatiebladen, waarin zij ten be hoeve van de erkende installateurs hun interpretatie geven op de voor schriften die landelijk gelden voor de aanleg van drinkwaterinstallaties. De huidige landelijke voorschriften zijn zo hier en daar niet meer geheel aangepast aan de zich snel ontwikke lende situatie op het gebied van drinkwaterinstallaties en laten bo vendien aan de bedrijven zoveel ruimte, dat er verschil van opvatting geconstateerd kan worden tussen ver schillende verzorgingsgebieden. Ten behoeve van een grotere uni formiteit, waardoor deze zaken voor de erkende installateur en uitein delijk dus ook voor de consument duidelijker komen te liggen, worden nu deze interpretatietAaden uitgege ven. Ze hebben betrekking op tal van aspecten van het (water)installatie- vak. In deze Groep Waterleidingbedrij ven Zuid-Holland-West werken sa men de gemeentelijke waterleiding bedrijven van 'Alphen aan den Rijn, Delft, 's-Gravenhage. Schipluiden, Voorschoten en Wassenaar; de Goud se, de Leidse en de Westlandse wa terleidingmaatschappijen; de Rijn streek, de Tien Gemeenten en de Vlietstreek. Inmiddels is ook het gemeentelijke bedrijf van Katwijk tot de werkgroep toegetreden. #Telcscopen in serie Pijnacker nam gisteren officieel af scheid van zijn „Vader". De commis saris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz noemde hem onlangs: „een 'onvermoeibaar wach ter, die steeds op de dijk heeft ge staan, stoer, aanleunend noch tegen het rijk, noch tegen de provincie om de eigen autonome groei van Pijnac ker te waarborgen". Op 8 mei. bereikte burgemeester Vader de vijfenzestigjarige leeftijd. De gemeentesecretaris van Pijnacker, de heer A. L. de Vries, zei het zo: „In ieder mensenleven doen zich gebeur tenissen voor, die van grote invloed zijn op ons verdere bestaan. Een van de gebeurtenissen is ongetwijfeld het moment waarop men, na een ambt tientallen jaTen met toewijding en enthousiasme te hebben vervuld, zijn werkkring met alles wat daarmee sa menhangt, bij het bereiken van „mijlpaal 65", abrupt moet neer leggen!" Dit scheepsmodel is volgens deskundigen en taxateurs, die De Mey er terstond bijsleepte, enkele duizenden guldens waard. De kopie is vervaardigd uil één brok eikehout. heeft per kamenten zeilen en fraaie ko peren lampen op boeg en ach terschip. LEIDEN Het rijksmuseum „geschiedenis der natuur- bestaat 40 jaar. Deze mededeling is niet nder meer voor kennisgeving aan te nemen. Al die wonderlijke, verbazingwekkende of zelfs ver- trustende dingen, waarvan de kranten, de radio, de t.v. vol zijn, hebben een voorgeschiedenis van uwen. In Tilburg is het Brabants Jeugd toneel opgericht. Het idee is uitge gaan van enkele beroepsacteurs. De algemene leiding van het Bra bants Jeugdtoneel is in handen van Jacques Delmonte, die ook algemeen leider blijft van de toneelgroep Haags Jeugdtheater. Het is de bedoeling, dat beide gezelschappen zullen sa menwerken wat betreft het uitwisse len van contacten, kostuums, decors en eventueel van spelers en speel sters. De opzet van het Brabants Jeugd toneel zal hetzelfde zijn als die van het Haagse Jeugdtheater. Jongelui van 15 tot 24 jaar, zowel scholieren als werkende jongeren, kunnen tot lesgroepen worden toegelaten waar uit de spelgroep wordt samengesteld. Het Brabants Jeugdtoneel zal kin dervoorstellingen gaan geven, voor al in Noord-Brabant, Limburg en Gel derland. (Van een onezr verslaggevers) PIJNACKER „Wethouder Kerklaan, ik ben blij dat ik dit teken van mijn waardigheid aan u mag overdragen. En wanneer ik u thans de ambtsketen om hang, dan ben ik er van over- tiugd, dat ik mét deze ambts keten ok alle zorgen en moeilijk heden van het gemeentebestuur op uw schouders leg." Met deze woorden, uitgesproken in, een bijzondere gemeenteraadsverga dering in de volle Nieuwe Kerk van Delfgauw, was Pijnackcrs J. Vader burgemeester-af. De heer Vader kwam. na onder meer op een notariskantoor te hebben gewerkt, in 1927 in overheidsdienst terecht, een dienst, die hij niet meer heeft verlaten. Eerst op dc gemeente secretarie van Westkapellc, vervol gens werd hij gemeenteontvanger in Ritthem (Zld), gemeentesecretaris van Krabbendijke. in 1946 burgemeester van die stad en tenslotte in 1956 bur gemeester van Pijnacker. En in die laatste vijftien jaar is onder zijn leiding Pijnacker uitgew- orden tot een welvarende, nog steeds groeiende gemeente. Wethouder Kerklaan, die als loco-burgemeester voorlopig het burgemeesterschap zal waarnemen somde in zijn toespraak de belangrijkste verworvenheden uit de ambtsperiode van de heer Vader op: „Toen U in 1956 werd benoemd tot burgemeester, telde onze gemeen te 9191 inwoners, nu wonen hier 15.167 mensen. Dat is dan wel niet „Toen ik dat schip zag. dacht ik Dal is hem". Die man wist niet wat voor een schat hij in huis had. Kijk, en met die lui doe ik het liefst zaken", vertelt Willem de Mey in zijn zaak aan de Bankastraat temidden van slerrekijkers, kompassen, lenzen en ander optisch materiaal. „Twintig jaar geleden kocht die ambtenaar dit model van een kasteelheer ergens uit Wasse naar. Het gekke van het geval was, dat ik op zoek was naar een serie doodskoppen en ik vond warempel een stoffig schip". „In 1969 ging ik met mijn vrouw tiaar Engeland („Ik heb nog aan de politie gevraagd of ik na vijven op de Laan van Meerdervoort mocht oefenen in links rijden, maar het mocht niet") en zag werklieden bezig met de aanleg van een pijplei ding op het strand. Ze vonden lepels, aardewerk en patroon tassen. Daar moest Willem meer van weten. Later is hier een repor tage van voor de televisie ge weest en ik wist genoeg. Het ging om de „Amsterdam". Ik zou en moest dat schip op schaal krijgen. Die werden destijds van elk schip gemaakt. Nu heb ik hem en kijk er de hele dag naar. Ik voel me weer een stukje rij ker". Op de foto: Willem de Mey (65) bij zijn scheepsmodel. 9 Dc ingang van het gebouw Q Ee Irur.stnier in beeld Huur studentenkamers wordt 71 per maand DE NHAAG Met ingang van 1 september a.s. is de gemiddelde huur va kamers, die worden geëxploiteerd door plaatselijke stichtingen voor stu dentenhuisvesting, vastgesteld op 71.— per maand thans is dit 65,33 per maand. Minister Veringa heeft dit de colle ges van curatoren van universiteiten en hogescholen- meegedeeld. De ver hoging van de huren van studenten- kameres is een gevolg van de verho ging van de maximum rijksst'udietoe- lage van 4.740.tot 5.160. ROTTERDAM Sinds gisteren exposeert Stijntje Kuperus wandkle den op de meubelafdeling in De Bij enkorf. Ze blijft tot zaterdag 19 juni. Vanaf zaterdag 5 juni exposeert Willem Smits zijn ..Black White Chromium" twee volle weken op de derde etage, die vanaf dinsdag 22 ju- r.i voor de rest van die week wordt omgetoverd tot een antiekmarkt. Tien tot vijftien antiquairs uit het hele land zullen er hun artikelen aan de man brengen. DEN HAAG Willem de Mey (65) voelt zich de gelukkigste man in Den Haag. Na twee jaar grasduinen op rommelmarkten, veilingen en beurzen kocht hij van een ambtenaar uit de Hat- temlaan een meer dan 250 jaar oud scheepsmodel, dat volgens hem een kopie is van de .Am sterdam", het koopvaardijschip dat op weg naar Oost-Indië voor de Engelse kust verging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5