Gemeenteraad bepaalt beleid Reorganisatie hervormde gemeente opgeschort Dr. Oppenheimer hoopt nog veel te doen Leiderdorpse raad over Achthoven Gevarieerd programma Holland Festival Levendiger binnenstad op 3 oktober OEGSTGEEST BEGINT MET GERIATRISCH SPREEKUUR Gehoorzaal verlost van rouwgordijn GEMEENTE LEIDEN VERKEER GEMEENTE LEIDEN MONUMENTENWET la pal 1 tfHIMENEXCO Applaus voor Feike As ma IEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 28 MEI 1971 ,EIDEN De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente heeft besloten de voorgestelde reorgani satie voorlopig op te schorten. )e kerkvoogdij berichtte, dat de Sy node had meegedeeld, dat voort aan 2 pet van de normale inkom sten bestemd zou moeten worden voor ontwikkelingshulp, dat de bij dragen voor de Generale Kas in 't vervolg op een straffere wijze geïnd zouden worden, en dat de kosten voor de S.M.R.A. (de me chanische administratie) in de loop van een paar jaar verdubbeld zou den worden. Voor de Leidse ge meente zou dat een verhoging van de uitgaven kunnen betekenen van omstreeks 80.000,Bovendien deelde de jeugdraad mee dat de regionale samenwerking op finan ciële problemen dreigde vast te lo pen en dat indien deze niet tijdig werden opgelost, de jeugd- predikant niet regionaal zou gaan werken (hetgeen de Leidse ge meente weer 18.000,extra zou kosten). Uit deze berichten kon geconclu deerd worden dat de kerkvoogdij in de komende jaren voor een meer uitgave van ongeveer 100.000, zou komen te staan. Zo kwam de vraag op, of het nog wel verantwoord was het stichten van een „zevende predikantsplaats" door te zetten. Zou er echter geen predikant bij komen, dan werd het gehele herstructureringsplan dat op 7 predikantsplaatsen isgeba seerd onuitvoerbaar. Er bleef geen andere mogelijkheid over dan de totale herstructure ring voorlopig op te schorten. Een commissie uit de centrale Kerke raad zal overleg plegen met de kerkvoogdij of de nieuwe predi- kantsplaals wel of niet gesticht kan worden, en intussen zullen de wijkkerkeraden beraadslagen over de inhoudelijke opzet van een buurtgemeente. LEIDEN/OEGST GEEST Vele kringleden en oud- kringleden (afge- studeerden aan de Leidse Universi teit) waren gister avond naar het Gemeentecentrum aan de Lijtweg te Oegstgeest geko men om afscheid te nemen van dr. E. H. Oppen heimer, die als predikant aan de Universiteit ver bonden was. Het front van de zaal was door de plantsoenen dienst van de Uni versiteit magnifiek ingericht met een volle blo& staande Gouden regen en een Mei doornboom. Professor dr. A. Teeuw sprak een woord van wel- kom tot allen, waarna dr. Oppen heimer terugblikte op zijn leven. Hij schetste dit als een „langdurig leerproces met de wens om opnieuw s ic beginnen" en dan tot het besef te komen dat het niet meer kan. Des ondanks sprak de predikant de wens uit nog veel te kunnen doen. Na een pauze werd het woord ge voerd door het jongste kringlid, de teer R. Th. J. Buve. „De mens Oppen- eimer heeft mij minstens evenveel geïnteresseerd als de breedte en diep te van zijn aanpassingsvermogen". Bij het meegaan van de vooroorlogse theologie naar de hedendaagse, de realisatie van de „ontmistificatie" van u de figuur van Christus zonder dat dit lot een aftakeling leidde. Nadat de heren E. Atsma (hobo) en J. Hulsebosch (piano) een sonate in Corilli ten gehore hadden ge- ■acht, droeg mevrouw G. Perdeck- onnet een gedicht van Vestdijk voor. Professor A. Schaberg, kringlid - anaf het begin, noemde het een ioorrecht „een van de leerlingen van het eerste uur te zijn." Hij overhan digde dr. Oppenheimer een fraai boekwerk (zie foto) en een spaarbank- 1 boekje waarop een geldelijk geschenk was gestort. In een slotwoord bedankte dr. Op penheimer allen: „Ik was ontroerdv mijn werk wordt voortgezet door LEIDEN De heer Milikan. be heerder van de Stadsgehoorzaa', gaf ons gistermiddag een overzioht van de verbeteringen die dit jaar zijn aan gebracht. Allereerst werd de verwarming die tot voor kort op olie gestookt werd, vervangen door een dito met aardgas, zodat ce temperatuur aanzienlijk ge lijkmatiger kan zijn. Dan is ook de toneelbelichting ver beterd. De geluidsproblemen bij de concer ten kent iedereen zo langzamerhand; deze plachten te worden opgevangen door het laten zakken van een paars rouwgordijn. Gelukkig zal men het nieuwe seizoen ingaan met iets heel anders: een geluidsdecor van konings blauw met goud zal de sfeer en naar men hoopt de klank zeer ten goede komen. De gevaarlijke stellages waarop de koren hun leven moesten wagen (het hout was hier en daar bijna verrot) zijn vervangen door staal-met-hout constructies. Met wat goede wil kan er een koor van 180 leden op plaats nemen. Ook aan de organist is gedacht; voortaan behoeft hij zich niet meer met een klein spiegeltje te behelpen; een flink exemplaar, dat de hele zaal terugkaatst in een speciaal op het orgel aangebrachte spiegel staat er borg voor, dat zelfs bij voltallig koor de organist de aanwijzingen van de dirigent duidelijk kan volgen. Misschien kunnen er later nog eens andere stoelen komen- Drs. A. v. d. VEEN-WIERSMA U.s. J. Riemens op tv LEIDEN Ds. J. Riemens, eme ritus-predikant te Zeist, wordt mor genavond naar voren gehaald in het programma „Wij stellen u voor" van de Evangelische Omroep. Ds. Riemens, die 96 jaar is, is ja renlang predikant geweest van de hervormde gemeente in Leiden. De uitzending begint om 7 uur op Ne derland 2. Taart winnaars Het eerste kantje haring heeft in Katwük 500 opgebracht. De volgende tien inzenders bena derden met hun schatting dit be drag het dichtst en wonnen daar mee een NLC-taart: 1. J. C. de Vos. Morslaan 6, Leiden; 2. J. Groen. Jan Tooropstraat 62, Katwijk aan Zee: 3. H. v. d. Niet, Piet Heinstr. 76, Noordwyk aan Zee.' 4. J. v. d. Plas. Tadamastraat 12. Katwijk aan Zee: 5. M. v. d. Marei, Jan Toorop straat 98. Katwijk aan Zee: 6. W. van Duyn, Cattenstr. 35, Katwijk .aan Zee; 7. N. Ravensberger, E. A. Bor- gerstraat 65. Katwijk aan Zee; 8. D. Nygh, Batavenstr. 6, Katwijk aan Zee; 9. mevr. Zwitser-Brussee, Re misestraat 42. Katwijk aan Zee 500,50!); 10. mevr. T. Kersbergen-Hayes, Torenvlictlaan 29, Valkenburg. De taart wordt bezorgd. kerk, maar niet minder nu u hier al len aanwezig bent; ik ben blij dat Na afloop van de bijeenkomst volg de een receptie in de hal van de ge meentezaal. LEIDEN Beroepen. Ds. J. v. d. Haar, vrijgem. geref. predikant, is beroepen te Drachten. LEIDEN De Stichting Kunstma nifestaties biedt de Leidenaars dit jaar in het kader van het Holland Fetsival een gevarieerd programma. Daar de tendens is zoveel mogelijk uitvoerenden uit eigen land in deze uitvoeringen te betrekken, heeft Lei den de keus laten vallen op een van zijn „eigen" ensembles voor de con- certbijdrage en wel het Nederlands Madrigaalkoor, o.l.v. Herman Stra- tegier. Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het Belgisch-Ne derlands Cultureel Akkoord zal er aandacht besteed worden aan Bel gische en Nederlandse componisten. Deze uitvoering op 16 juni, wordt in de Marekerk gegeven. Eveneens in verband met het cul tureel akkoord vindt in de Lakenhal een tentoonstelling plaats met als on derwerp Hedendaagse Konstruktieve Kunst in België. Bij de opening op 5 juni zal men kennis kunnen maken met een der andere artiesten, die zijn medewerking aan het festival ver- li De Voorschotense raad had de klei ne uurtjes van de prille vrijdag nodig om de gisteravond om 8 uur begon nen raadsvergadering tot een goed einde te brengen. Burgemeester J. v.d. Haar stelde zeer nuchter dat het niet juist is indien de raadsleden twee en een half uur nodig hebben om de ingezonden mededelingen „voor kennisgeving aan te nemen". Te veel eer vond hij het te veronder stellen dat een nieuwe burgemeester een gemeentebeleid kan omvormen en daarom is het volkomen overbodig in te gaan op vragen van D '66 tot het afleggen van een verklaring om trent het te voeren beleid. Het ge meentelijke beleid wordt bepaald door de gemeenteraad en niet door de burgemeester. Hij gaf de raad in overweging na te gaan of het hoe wel volgens het reglement van orde volkomen terecht juist is om 3 x 24 uur vóór een raadsvergadering het College van b. en w. te overspoe len met maar liefst twee en twintig schriftelijke vragen. Aan het begin van de vergadering diende D '66 een voorstel in om de vergadering te schorsen tot na de voetbalwedstrijd. Het voorstel werd afgewezen. Het verzoek van de volleybalver eniging „Gemini'' om subsidie voor de Deense reis werd niet toegestaan. De beeldententoonstelling op de Voorstraat en Treubstraat werd al vast kritisch bekeken door Mr. Ita- lianer. De plaats is niet juist ge kozen. Ook Drs. Molgert had moeite, vooral de kosten van ƒ30.000. Wet houder Esselaar verzekerde de raad dat de tentoonstelling wel heel erg goed wordt. De door b. en w. gestichte „Werk groep Samenlevingsopbouw" onder voorzitterschap van wethouder Pels heeft volgens de meerderheid van de raad een slechte start gehad. De raad vond de werkgroep in zekere mate overbodig. Wethouder Pels zette uit een dat deze gemeentelijke werkgroep een coördinerende taak gaat krjjgen. Het was hem niet bekend dat orga nisaties geweigerd waren. Als advi seur zijn enige vertegenwoordigers van de Stichting voor Maatschappe lijk Opbouwwerk in Zuid-Holland toegevoegd- Het voorstel van b. en w. tot het stichten van een dépendance van de Parkschool in de wijk Boschgeest, ontlokte een oeverloze discussie over de vraag of de Parkschool snel over geplaatst moet worden naar Bosch geest en over de situering van het éénklassige noodschooltje. Het resul taat is de stichting van een kleuter school in Boschgeest en een voorlo pige dépendance van één klas in Boschgeest. leent n.l. de „troubadour" Miel Cools, die op 19 juni in de Schouwburg op treedt. We vinden nog meer buitenlandse gasten op het programma en wel het Pools Pantomime-theater van Hen- ryk Tomaszewski, afkomstig uit Wroclaw, dat vooral vanwege zijn uitvoeringen van modern ballet een grote naam in Nederland heeft ge kregen. Ook de Flamencoliefhebbers komen aan hun trekken: de Spaanse gitarist Paco Pena zal, in gezelschap van twee dansers optreden in de Schouw burg op donderdag 1 juli. Het Cameratheater brengt een pro gramma van Italiaanse films van rea lisme tot neorealisme, met het accent op de moderne richting in de Ita liaanse cinematografie. LEIDEN Drie oktober zal dit jaar op 2 oktober (zaterdag) worden gevierd. De binnenstad zal een le vendiger aanzien krijgen: half 8 tot half 9 muziek, 9 tot 11 uur kinder circus op Beestenmarkt, 10 tot 5 uur oud-hollandse markt op Mare, 's- morgens Antilliaanse band op Ko renbeurs, 11 tot 12 uur optocht an tieke auto's, op Hoogstraat chinees dagvuurwerk. De middagoptocht heeft als motto: „Weet je nog wel..." Hij zal beelden geven „uit de kin derjaren". In de Groenoordhal is er van 7 tot 10 uur 's avonds ene drive- in-show. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij voor nemens zijn de hierna genoemde verkeersmaatregel (en) vast te stellen: een geslotenverklaring voor alle motorvoertuigen voor het gedeelte van de 4e Binnenvestgracht, ge legen tussen de percelen 28 en 33. Deze geslotenverklaring zal naast de desbetreffende verkeersborden tevens worden aangegeven door middel van paaltjes in het wegdek ter hoogte van rie percelen 28 en De op deze maatregel betrekking hebbende tekening ligt. voorzien van een bijbehorende toelichting, met ingang van heden gedurende 14 dagen ter inzage op kamer 125 van het Stadhuis. Gedurende die periode bestaat gelegenheid tot het indienen van schriftelijke be zwaren tegen het vaststellen van genoemde maatregel. Belangheb benden worden voorts in de ge legenheid gesteld te worden ge hoord in de vergadering van de Verkeerscommissie, die zal wor den gehouden op maandag 5 juli as. te 16.00 uur in de Koffiekamer van het Stadhuis. Leiden, 27 mei 1971. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 9, le lid, van de Monu mentenwet, dat de door de Minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk bij beschikking van 17 april 1971, no. 160.707. vastgestelde aanvullende lijst van monumenten, betrekking hebben de op het pand Hoge Rijndijk 320. ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken, kamer 111, voor een ieder ter inzage is neergelegd. Leiden, 28 mei 1971. De Burgemeester voornoemd, A. J. VIS Ds. Eekliof opvolger van dr. Oppenheimer LEIDEN Het moderamen van de hervormde synode heeft besloten toestemming te verlenen tot het ver vullen van de vacature Oppenheimer (buiten bezwaar van de kerkvoogdij- kas). Reeds enkele maanden geleden had het orgaan van bijstand voor het universiteitswerk voorgesteld ds. Eekhof in die vacature te benoemen. Deze benoeming zal nu officieel plaats vinden. Wanneer ds. Eekhof onder de stafleden gaat werken, ont staat er een vacature studentenpre dikant. Daarom is aan de studenten- kerkeraad gevraagd voorbereidingen te treffen voor het beroepingswerk. COMPLETE KUNSTSTOF KEUKENS Met roestvrijstalen aanrecht in sets van 150 cm t/m 210 cm. reeds vanaf 450, cxel. B.T.W. openingstijden dagelijks van: 9.00-17.00u vrijdags van 19.00-21.00u zaterdags van 9.30-13.30u LEIDERDORP In een extra raadsvergadering van de gemeente raad vap Leiderdorp heeft burge meester A. van der Have zijn mis noegen over de rigoureuze verminde ring van de dienstverlening door autobusonderneming West-Nederland niet onder stoelen of banken ge stoken. Het gemeentebestuur is voor al verbolgen over het feit, dat deze maatregel werd ingevoerd zonder de bewoners op behoorlijke wijze voor te lichten of overleg te voeren met het gemeentebestuur. De kosten van de tijdelijke bus zullen voor 4 dagen ongeveer f 1000 bedragen. Men is voornemens de rekening aan West-Nederland te presenteren. Verscheidene busreizi gers zijn nog in het bezit van een abonnement voor mei, dat door het nagenoeg staken van de busdienst waardeloos is geworden. Het bedrijf is niet van zins hiervoor een schade vergoeding uit te keren. Gistermiddag gehouden besprekin gen tussen het gemeentebestuur en de directie van de busonderneming leidden niet tot een oplossing. De raad ging akkoord met de handel wijze van b. en w. om zelf -een bus dienst in het leven te roepen en adviseerde spoedig een onderhoud aan te vragen met de directie van de NZH, om te bekijken of het mogelijk is lijn 15 door te trekken tot het Patrimoniumpark. Wethouder E. Drenth verklaarde. dat per maand ongeveer 60 personen van de busdienst tussen het Patri moniumpark en de kom van Leider dorp gebruik maken. Hij vond het begrijpelijk, dat West-Nederland deze onrendabele lijn wenste te staken. Niettemin verklaarde hij ontstemd te zijn over de houding van de bus onderneming. Vandaag en morgen kunnen de be woners van Achthoven nog gratis ge bruik maken van de gemeentelijke uurdienst. Het gemeentebestuur zal alles in het werk stellen om tot een bevredigende oplossing te komen: hetzij een verzoek aan de NZH (wat ongetwijfeld zal neerkomen op ge meentelijke bijdragen) of het organi seren van een veerdienst over de Rijn om de busreizigers de gelegen heid te geven op de Hoge Rijndijk van busvervoer gebruik te maken. LEIDEN Opening postkantoor. Ia verband met de koopavond op donderdag zal het hoofdpostkan toor aan de Gerestraat in het ver volg op donderdagavond tot 20.30 uur geopend zijn inplaats van op vrijdagavond. WARMOND Snel en ver eend optreden heeft een zwaan het leven gered. De familie Vre- denborg zag het dier woensdag middag in het water van de Veerpolder in grote nood en bel de direct de politie op. Deze alarmeerde dierenarts De Geus in Sassenheim, die het dier op haalde en in z'n behandelkamer operatief van een gemene pa- linghaak verloste. Daar de zwaan nog verzorgd moet wor den, heeft z'n redder zich over hem ontfermd en meegenomen naar Warmond, waar hij ver blijft tot hij weer losgelaten kan worden. Bij de 17-jarige Jacob Vredenborg heeft hij het goed. WOUBRUGGE - De leerlingen uit de hoogste klassen van de openbare school maakten een driedaags uit stapje naar Doorwerth. Vanuit de jeugdherberg De Zilverberg werden excursies gemaakt. ATTENTIE Parkeergelegenheid heeft U bij oos voor de deur. Of op één minuut af stand v. d. Werfstraac, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr., (Ir. Driessenstraat)Oude Vest en Langegraoht (Lichtfabrieken). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie is „altijd voordeli ger" geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vsk-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bieden. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovingsringen, horloges, klokken, cassettes, verzilverde geschenkartike len, briljant. De beste merken, de ruimste keuze Juwelier - HorToger V. d. WATER Als eerste gemeente in ons land OEGSTGEEST Als eerste ge meente in Nederland krijgt Oegst geest binnenkort een geriatrisch spreekuur voor bejaarden. Dit werd gisteravond tijdens de jaarvergade ring van „Het Groene Kruis" mee gedeeld. r. J. Oostvogel (direkteur van een verpleeginrichting te Den Haag) zal tweemaal per maand van 2 tot 4 uur aanwezig zijn, te beginnen op 11 juni. De bejaarden kunnen hem consulteren of gewoon een praatje maken over problemen, b.v. op het gebied van voeding en huisvesting. Dit experiment wordt voorlopig voor een half jaar door de gemeente ge deeltelijk gesubsidieerd. De arts komt op 3 juni in de bejaardenso ciëteit aan de Lijtweg kennismaken. Presidente mevr. Van .der Minne- Scheffer, wil de leden meer betrek ken bij het werk van de vereniging o.m. door het oprichten van werk groepen. Met het ..Wit-Gele Kruis" worden besprekingen gevoerd over een fu sie per 1 januari 1972. Het consul tatiebureau wordt mogelijk uitge breid met 'n extra zitting per week. LEIDEN Er bestond gisteravond vrij veel belangstelling voor het or ge'recital, dat Feike Asma in de Pieterskerk gaf onder auspiciën van K. en O. Ondanks de bezwaren, die in kringen van orgelliefhebbers nogal eens ttgen het tamelijk ro mantische spei van deze organist worden ingebi-acht, verheugt Feike Asma zich nog steeds in de aan hankelijkheid van vele muzieklief hebbers. Ik nerinner mij nog goed hoe ik als scholier Asma vóór de oorlog dikwijls het orgel van de Hooglandse kerk hoorde bespelen en hoe hij toen al met geestdrift en virtuositeit met name het Franse repertoire wist te brengen. Zijn stijl leek mij nu ingetogener, be heerster ook, al doet zijn registratie in Bach nog wel wat romantisch aan en al neemt hij bijv- in het adagio uit de derde symfonie van VLerne en in net eerste koraal in E van Franck de kans waar het senti ment breed uit te meten. Praeludium, fuga en chaconne in d van Pachabel klonk in zijn versie heel goed- In net Bach-koraal „Herr Christ der ein'ge Gottessohn" had hij te kampen met een zeer trage subbas in het pedaal en in het Bach-koraal „Herzlich tut mich verlangen" werd misschien wel wat veel pathos verwerkt. In Franck vond ik zijn spel het meest overtuigend, evenals in Regers ko raal „Wie schön leuchtet uns der Morgenstern", maar met dit laatste stuk heb ik moeite tengevolge van de breedsprakige en ondoorzichtige compositietranl. De toehoorders gaven blijk van geest drift, zoals bleek uit het spontane applaus, een zeldzaam fenomeen bij dergelijke concerten! Dr. J. v.d. VEEN Vrijdag M mei Rapenburg 24. Hot House, 22 tot 3 uur. nam.: Workshop. Boshuis, achter Hoflaan 76, 7 uur: ruil beurs voor verzamelaars. Lakenhal. 8.15 uur: recital door Roe meense violist Alex. Lascae en pianiste Jet Röllng. Zaterdag 29 mcl NCREISV: wandeling langs de Linge. Vertrek per trein vanaf station Lelden om 8.53 uur. Dinsdag 1 Juni Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouwfonds. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. LHJ-gebouw, Levendaal 101. 8 tot 8.30 uur: spreekuur stichting Werkende Joij- geren Woensdag 2 Juni Donderdag 3 Juni Microtheater Vestestraat 40. 9 uur: Imperium met De Les en De Over ledene. Vrijdag 4 Juni Microtheater Vestestraat 40. 9 uur: Imperium met De Les en De Over ledene. Zaal Bevrijdingskerk. 8 uur: leden vergadering kunstkring Voor Allen. FILMS CAMERA De dolle dwaze waaghal zen van de scherpe bochten, ,a.l.. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur. zondags ook 4.45 uur. Lef. 18 jaar. vr en zat 23.30 uur. LIDO Barquero, 14 jaar. dag. 2.30. 7 en 9.15 uur zondags ook 4.45 uur. LUXOR Te gek om los te lopen, a.l. dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45' uur. REX Vriezen we dood, dan vriezen we dood, a.l., dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur: Naaktmodellen, 18 jaar. vr en za 23.30 uur. STUDIO Als Je elkaar niet meer vertrouwen kan, 18 Jaar, dag. 2.30, 7 cn 9.15 uur. zondags ook 4.45 uur. TRIANON Keil les Heroes, 14 Jaar, dag. 2.30. 7 en 9.15 uur, zondags ook 4.45 uur. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: Haven Apotheek, Haven 18, telefoon 20085 en Apotheek Voorschoten, Lcidseweg 86, Voorschoten, telefoon 01717 2525. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door de Haven Apotheek. De avonddienst na 18 uur. de nacht dienst en de zondagdlenst van de Oest- gecstse Apotheek wordt waargenomen door de Haven Apotheek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3