Radiopiraten moeten weg choolreisje eindigde n treinramp: 45 doden ME) Vreugde bij Ernst G. A. Kieft: Vervang Veronica en Nordsee door Hilversum 4 I Het Kwartet anderen vonden handgranaten Broedermoord in Driebergen V riendschapsverdrag Egypte-Sowjet-Unie Hit Bewolking Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastieh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 28 mei 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen ifdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,41, p. m. f 6,05, p. kw. f 18,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Ie chaos na de botsing was root. Op de foto: zo zag het aanvak tussen Remlingrade en lahlerau eruit. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De piratenzenders Radio Veronica en Radio Nordsee moeten verdwijnen. Hiertoe heeft de ministerraad gisteren besloten. De regering zal een wetsontwerp ter ratificering van het verdrag van Straatsburg tegen de piraten zenders bij de Tweede Kamer indienen. Als de Kamer dit wetsontwerp goedkeurt en een wijziging van de telegraaf- en telefoonwet goedkeurt zal iedereen, die medewerking aan de zenders verleent (ook leveranciers, bedrijven die reclame ma ken en dergelijke)strafbaar zijn. De piratenschepen zelf kunnen, omdat ze in internationale wateren liggen, niet worden aangepakt, maar het werken wordt hun zo onmogelijk gemaakt. Premier De Jong, die dit gisteren na afloop van het kabinetsberaad meedeelde, noemde de storing die de beide zenders met name in Italië en Australië veroorzaken, de belang rijkste reden voor bet kabinetsbesluit. De bomaanslag heeft hierop geen in vloed gehad, die moet buiten deze zaak worden gehouden zolang de rechter nog geen uitspraak heeft ge daan, aldus de premier. De heer De Jong wilde zich er niet over uitlaten of de ministerraad ver deeld was over het besluit. Bekend is dat de WD de beslissing liever aan het volgende kabinet had willen overlaten. „De besluiten van de mi nisterraad zijn per definitie unaniem, gaf de premier te kennen. Daadwerkelijke maatregelen tegen de piraten zullen overigens nog wel enkele maanden op zich laten wach ten. Het nieuwe kabinet zal namelijk, zo deelde de premier mee, de afban deling van het wetsontwerp voor WUPPERTAL (AP, DPA) j het ergste treinongeluk uit Duitse geschiedenis zijn .teravond omstreeks negen uur mensen, voornamelijk school raderen, om het leven gekomen, de forensentrein, waarop werd gereden door een goederen- ein, bevonden zich ongeveer 0 scholieren van 15 a 16 jaar e een uitstapje naar Bremen idden gemaakt. Het ongeluk sbeurde een kilometer buiten t station Dahlerau, ongeveer ht kilometer ten zuidoosten n Wuppertal. De oorzaak is vermoedelijk het abu- velijk op groen staan van een sein or de goederentrein. Een poging LEIDEN Spelende kinderen heb- n in de in aanbouw zijnde Leidse irenwijk een vermoedelijk uit de ireede Wereldoorlog daterende litse handgranaat gevonden. Een rt onderzoek vin de politie leverde arna nog vier van deze projectielen Het bouwterrein is thans afgezet, mijnopruimingsdienst is gevraagd na te gaan of er nog meer hand- anaten kunnen liggen. Het oorlogs- is naar alle waarschijnlijkheid in Merenwijk terechtgekomen met zand. dat v >or de opspuiting uit Leidse trekvliet is gehaald. Deze art heeft de mijnopruimingsdienst kele maanden geleden nog afge- cht op een niet ontplofte bom. die de laatste v ereldoorlog in het wa- zou zijn be and. Men vond niets. *1 kom haar het s \POLF1ROPAM voor 'h dolfijne van een spoorwegbeambte om de met grote snelheid rijdende goederentrein met een rode lamp te waarschuwen mislukte. De Jrein wachtte niet tot de foren sentrein passeerde maar reed er op in. Veertig leerlingen uit de hoogste klassen van de gemengde middelbare school te Radvormwald werden ge dood, evenals twee leraren, een dame en twee spoorwegemployé's. Er zou den 27 gewonden zijn. DRIEBERGEN Gisteravond is bij een broedertwist in een woonwa genkamp te Driebergen de 35-jarige zigeuner Karei Zwakhoven doodge schoten. De dader, de 20-jarige F. C. Z. die wegvluchtte, is nog steeds spoorloos. Het drama is met een woordenwisseling begonnen. Ook op de echtgenote van het slachtoffer werd geschoten. Vannacht had men het vermoeden, dat Z. naar de richting Lisse of Was senaar was gevlucht, zodat de Wasse- naarse politie extra mannen had uit gezet. Vandaag werd het echter bijna zeker geacht, dat de dader nog niet ver uit de buurt van Driebergen kon zijn. De Driebergse politie wordt geas sisteerd door de rijkspolitie en agen ten uit de moliggende gemeenten. De opsporing vannacht werd nog bemoeilijkt door een ander incident in het anders zo rustige dorp Drie bergen. Op eenzelfde moment ston den er 's nachts drie geparkeerde au to's in brand. Ondanks het snelle op treden van de brandweer en de ge stage regen brandden de auto's ge heel uit. De bestuurder van de forensentrein kon pas worden gehoord over de toe dracht, nadat hij met een snijbrander was bevrijd. De plaats van de ramp het baanvak tussen de kleine plaat sen Remlingrade en Dahlerau gaf een verschrikkelijke aanblik. Ouders konden in een oude gymnastiekzaal de opgebaarde kinderen identifice ren. Op een groot zwart bord werden vannacht de nam envan doden en gewonden met krijt genoteerd. De machinist van de goederentrein, die op wonderbare wijze ongedeerd bleef, heeft verteld dat hij een teken de stationschef te Dahlerau uitgelegd heeft als vertreksein. De stationschef heeft echter tegengesproken een der gelijke signaal gegeven te hebben. De autoriteiten zei hij vergeefs gepro beerd te hbben de vrachttrein nog te gen te houden. Toen dit niet lukte had hij alle reddingsposten langs het baan vak gewaarschuwd. De stationschef is geshorst zoals normaal is na een der gelijke botsing. De eerste van de twee wagens van de treinbus is dor de zware locomotief van de vrachttrein als een conserven- doos verpletterd. Veel ouders stonden in het Rade- vormwaldstation te wachten op de te rugkeer van hun kinderen. Toen het nieuws van de botsing bekend werd, brak er een paniek op het perron uit. Ouders spoedden zich in hun auto's naar de plaats van de ramp waar brandweer, politie en vrijwilligets bezig waren doden en gewonden uit verwrongen massa overgebleven van de treinbus, te bevrijden. De politie heeft sterk het vermoeden, dat er opzet in het spel is, want de af gelopen weken zijn er al acht brand jes geweest, meestal in hetzelfde deel van het dorp( zomerhuisjes, schuur tjes, e.d.). Men houdt ernstig rekening met het werk van een pyromaan. CAIRO (AFP) De Sowjet-Unie en Egypte hebben gisteravond een verdrag voor vriendschap en samen werking getekend. Ondertekenaars waren de presidenten Podgorny en Sadat. Volgens een in Cairo uitgegeven communiqué heeft de Sowjetunie Egypte en andere Arabische landen steun in de strijd tegen „de Israëli sche agressie" beloofd. Het communi qué is uitgegeven aan het eind van het bezoek van drie dagen van de Russische president Nikolai Podgorny aan Egypte. De twee landen zijn van mening, dat Israël door zijn „expan sionistische politiek" de internationa le vrede en veiligheid in gevaar brengt. Zie ook elders in dit blad haar rekening moeten nemen. Het zal de memorie van antwoord moeten op stellen naar aanleiding van de schrif telijke reacties vanuit de Kamer. „Wij hebben de procedure op gang gezet. De kwestie is politiek echter zo omstreden dat het huidige demissio naire kabinet die niet kan verdedi gen. Dat is de taak van de nieuwe regering" aldus de minister-president. Hij wees erop dat de regering juist nu, tot maatregelen heeft besloten omdat de verschijning van Radio Nordsee ernstige storingen in het radioverkeer veroorzaakte. De Aus tralische regering heeft hierover een klacht ingediend. De premier vertelde dat er zoveel jaren met de ratificatie van het ver drag is gewacht omdat er juridische bezwaren aankleven. „Met name is het bezwaar, dat niet de hoofdschul dige, de zender zelf, maar de leveran ciers en andere medewerkers worden aangepakt. Anderzijds had de rege ring ook geen haast met de goedkeu ring omdat Radio Veronica, met haar zwakke zender geen storing veroor zaakte. Veronica had een zeker ge woonterecht, ze bestond al voordat het verdrag tot stand kwam. De zen der was illegaal maar deed weinig kwaad en veel mensen plezier," aldus de minister-president. De zaak werd, volgens hem, weer urgent toen Radio Capital erbij kwam. Er dreigde gevaar voor het lucht- en zeeverkeer, maar deze drei ging verdween toen Radio Capital op hield met uitzenden. Nu is die drei ging er weer door de komst van Ra dio Nordsee, die noodzaakt ons maatregelen te nemen," aldus de heer De Jong. In de jaren, dat niets tegen Veroni ca werd ondernomen, is wel opgetre den tegen zendamateurs in Nederland omdat deze, volgens de premier, veel erger stoorden dan Veronica. De heer De Jong kon niet meedelen of er in de ministerraad gisteren al is gespro ken over uitbreiding van de zendtijd van Hilversum 3. Deze zender is in dertijd al opgezet om de piratenzen ders te vervangen. Nederland is het laatste Europese land dat het verdrag van Straatsburg nog moet ratificeren. De secretaris van het hoofdbestuur van de NCRV, de heer G. A. Kieft, noemt het besluit van het demissio naire kabinet erg wijs en verstandig. „De concrete afhandeling wordt nu aan het nieuwe kabinet overgelaten, maar het wetsontwerp is tenminste ingediend. Als was gewacht tot er een eventuele nieuwe regering was gefor meerd, dan was men bij wijze van spreken nog negen maanden kwijt geweest," aldus de heer Kieft. De secretaris van de NCRV is er 'In het enige drijvende Dolfijnen stadion ter wereld met 1.000 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: 10.00, 11.30, 13.00,14.30,16.00 en 17.30 uur. DOLFIRODAM - Rotterdam LEUVEHAVEN1 BIJ METROSTATION BEURS TEL. 137800. j 'fes betaling pw kwartaal Ombond. mop postpapitr. «.«a moet u óók doen vul de bon maar in! niet voor radio Veronica te legalise ren, al geeft hij wel toe, dat door het verdwijnen van zenders als Radio Veronica en Radio Nordsee er in Ne derland toch wel een vacuum zal ont staan voor de luisteraars naar deze poptations. Hij voelt daarom wel iets voor een Hilversum 4, waarmee dan in de typische verlangens van een vrij groot deel van het Nederlandse volk zal worden voorzien. Bij de huidige zender Hilversum 3 ziet hij daarvoor absoluut geen moge lijkheden meer. Dit mede door de zendtijduitbreiding van de TROS en de mogelijke uitbreiding van zendtijd van de AVRO misschien volgend jaar. De omroepen staan momenteel te dringen om tijd, en dat geldt voor alle drie de zenders, om nog hun eigen bestaansmogelijkheden te kun nen waarmaken. Als voordeeltje ziet de heer Kieft, dat er meer reclame-opbrengsten in de STER-pot zullen vloeien. Dat kun nen we goed gebruiken. Wat Hilver sum 4 betreft acht hij een aparte gol- lengte desnoods gebruik je FM technisch gezien wel mogelijk. Ook kan er dan eventueel een andére re geling voor het uitzenden van recla meboodschappen worden gï troffen. f VHM, w, de Bijenkorf geteisterd Mexico door wervelstorm Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden MORELIA Vijfduizend mensen zijn getroffen door de wervelstorm Agatha, die maandag over de kust van de staat Michoacan 500 km ten oos ten van de hoofdstad Mexico, raasde. De schade wordt geschat op 4 mil joen dollar. De mooiste van alle jeugden: de jeugd van de geest wanneer men niet jong meer is. PAUL LÉAUTAUD Dank u voor de sjaal op mijn ver jaardag, tanteen luistert u nu eens naar wat Ik van de De Bruinen heb gehad De nieuwe- folder van CASTLE FURNITURE ligt voor U klaar Eiken meubelen van klasse, de stoere stijl van de middeleeuwen, gecombineerd met de practische eisen van deze tijd. Adviseur voor het stjjl- interieur BULTHUIS Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 Show in Oegstgeest: Rhijngeesterstraatweg 56 (na telefonische afspraak 20854 of 52352). Het weer wordt beïnvloed door matige tot zware bewolking, die op de meeste plaatsen regen ver oorzaakt. Zwakke tot matige wind is af komstig van zuid en west. De mi nimumtemperaturen bedragen omstreeks tien graden, de maxi mum temperaturen veertien gra den aan de kust tot achttien gra den in het noordoosten van het land. Voor morgen en overmorgen word^ regen- of onweersbuien verwacht en dezelfde tempera turen. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar) stabiel. Zou cn maan 29 mei zon op 4.29, onder 20.46; maan op 9.10, onder 0.34; 1 juni E.K. Hoog water Hoog water, 29 mei: Rotterdam le getij 8.03. 2e getij 20.16; Sche- veningen 6.14-18.40; Vlissingen 5.03-17.28; Haringvliet a.d. Zeezij de 6.46-19.15. :tij 20.16; Sche- 40; Vlissingen Tiet a.d. Zeezij- De Turkse stad Bdngol, waar za terdag door een aardbeving zeker 861 mensen om het leven zijn gekomen, is de afgelopen dagen getroffen door een hevige regenbui. Het water ver anderde het rampgebied in een mod derpoel. Een dolgelukkige Ernst Happel omhelst hier één van zijn spelers na de 31 overwinning op Ajax. De landstitel is nu binnen bereik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1