FEIJENOORD DEKLASSEERDE AJAX Feijenoord naderde Celtic-vorm PSP wijst pressiegroep binnen (le partij af Dick Schneider legde met twee doelpunten basis voor landskampioenschap Stand eredivisie Juventus-trainer Picchi overleden Iiidmolukkers ïipraken met i)reca-mensen Zeven extra treinen voor Ajaxfans VRIJDAG 28 MEI 1971 Mr" (AMSTERDAM Ajax' drieluik gaat niet door. Feijenoord heeft |h gisteravond „officieus" verzekerd van het kampioenschap van iderland. Een overwinning op de laatste dag van de competitie, ren Haarlem, kan de Rotterdammers terugbrengen in het tornooi de Europa Cup voor landskampioenen. Ajax, dat nu gestruikeld verloor het meer spannende dan fraaie duel in het Olympisch adion met 31. By rust hadden de Amsterdammers nog een U) voorsprong. Feijenoord sloeg in de tweede episode keihard terug. Via doel- uten van Kindvall en verdediger Schneider (twee keer) hebben wereldkamipoenen hun kans op een heroptreden in het Europa p-tornooi volledig in eigen hand. Ajax zal nu volgende week in oden Panathinaikos moeten verslaan om zich volgend seizoen ast de Rotterdammers in dat tornooi te scharen. iteraard was in de eerste plaats enoord tot het uiterste geconcen- rd. Voor de Rotterdammers im- s was deze traditionele apotheose het Nederlandse voetbalseizoen levensbelang. In de top van het erne voetbal telt feitelijk alleen een plaats in één van de Europe- lekertornooien. Ajax had zich vo- week al door winst in de na- ale bekerfinale tegen Sparta prolongatie van Europa Cup- Ibal verzekerd. Feijenoord, nog ele dagen in het bezit van het rnationaal uitgeloofde kleinood, t al weken geleden al zijn kansen Ie competitie moeten zetten, ank zij een sterke eindsprint gde Happels formatie er nog juist iijd in om zich qua puntental aast de Amsterdamse opponent te aren. Daarom verscheen Fe ij en- in het bomvolle, regenachtige mpisch Stadion in de hoofdstad zo »eten en gespannen aan de start, afgelopen dagen, al ruim voor het rek naar het trainingskamp in heeft Happel de „mentale" ep over zijn manschappen gelegd, ral tijdens het weekeinde zijn er Maasstedelijke kamp harde rden gevallen. OFFENSIEF it van „kruin tot schoen" gecon- reerde Feijenoord zette het ener- :nde duel dan ook met een gigan- offensief in. Een offensief vol :o, dat door de Ajacieden even la- iek als genadeloos werd afge- ft. Want Feijenoord zond van af aan bewust zijn drie midden- Iers mee naar voren. Franz Hasil, Jansen en Wim van Hanegem ral „De kromme" dicteerde en di- "ierde, voedde zijn drie spitsen, n Moulijn, Ove Kindvall en Henk y hooghartig met uitgemeten pas- jax beduusd en de laatste tijd ook jewend aan zo'n stevige druk, eerde lang niet zelfverzekerd. In verdediging kwamen Barry Huls- Horst Blankenburg en aanvoer- Velibor Vasovic in onverwachte ilijkheden. De ouverture, die |e oord had gecomponeerd, leidde tot de afronding van de plannen: snelle openingstreffer bleef uit. 'el kwamen Kindvall (voorlangs) Hsil (afgekeurde treffer wegens overtreding van Wery t.o.v. Blan- >urg) gevaarlijk dicht bij het doel Heinz Stuy. uist toen de Rotterdammers defi- f leken door te drukken ant- Ajax met een treffer. Het notabene de eerste, redelijk op likte aanval van de gastheren. '■|jff, constant belaagd door Lase- ontdeed zich ook van Israel en de bal scherp voor het Feijen- l-doel. Precies op het blonde van Piet Keizer, die Eddy [ytel kansloos liet: 10. ,e actie, na precies 22 minuten, ,,lte de „vleugelarchitect" een voet- ;ure. Michels, die aan de voor lid van de strijd tegen Panathina- in Londen geen enkel overbodig risico wilde nemen, dirigeerde Keizer dan ook naar de kleedkamer en liet Dick van Dijk naar de spits van de aanval opdraven. Feijenoord, aange slagen en ontgoocheld, reageerde af. Met harde, soms grove acties, die re gelmatig tot weinig verheffende op stootjes leidde. Scheidsrechter Ad Bogaerts had toen al de grootste moeite om het vuur te temperen. Zelfs Michels maakte zich woedend over het optre den van de opponent in die fase van de strijd en stapte gedecideerd het spekgladde veld op om zijn ongenoe gen aan arbiter en tegenstander ken baar te'maken. Feijenoord herstelde zich voor het rustsignaal niet meer van die vroege tegenvaller. Ajax, gesteund door de voorsprong nam het initiatief steeds duidelijker over. De Rotterdammers misten vooral in de spits stootkracht en overtuiging om van de grotere vrijheid, die vooral Hulshoff en Vaso vic daardoor weggaven, afdoende te profiteren. Happels equipe dreigde op dat mo ment falikant1 de boot te missen. Slechts de povere troost van de „der derangs strijd om de UEFA-Cup vromde het weinig florissante uit zicht. Daarom zocht Feijenoord, nog be wuster dan in dezelfde fase van de eerste helft, de aanval, hasil was bij na niet meer op het middenveld, maar voortdurend als extra-aanvaller in de spits geposteerd. Het alles-of- niets-spel (dat bijna niets was gewor den doordat Treytel een effectvolle schuiver van Swart losliet) slaagde toch vrij snel. Zeven minuten na de hervatting kwam de stand weer in evenwicht. Ove Kindvall was de schutter. De Zweed rondde een voorzet van Van hanegem zeer attent met een fel schot af: 11. Kindvall die in het eerste bedrijf bijna wanhopig naar de goede stelling had lopen zoeken, ver zilverde daarmee de stijgende vorm die zich bij hem de laatste weken manifesteerde. Feijenoord vond met dat doelpunt zijn zelfvertrouwen terug. Rustig combinerend, vooral op de rechter vleugel, rukte de formatie (opvallend vaak in die actiès geleid door laatste man Israel) naar het Amsterdamse doel op. Met resultaat. Want nog geen tien minuten later veroverde de ploeg zijn 12 voorsprong. Verdediger Dick Schneider kon ongehinderd naar het centrum van de aanval doorlopen. Daar ontving hij de bal uit een laco niek passje van Jansen in vrije posi tie. Zijn eerste ziedend harde schot stuitte af op de schouders en het ge zicht van Stuy. De bal sprong op nieuw voor de voeten van Schneider, die in tweede instantie het leer met succes in de uiterste hoek hield. De Ajax-doelman, die ook bij het derde doelpunt niet geheel vrijuit ging, moest daarna diverse keren het optreden van zijn defensie met ge waagde uitloopacties corrigeren. Ajs- xax bleek vooral de lange dieptepas- ses moeilijk onder controle te kunnen krijgen. Feijenoord kreeg hoe opvallend, op Feijenoord 33 25 5 3 55 80—24 Ajax 33 24 5 4 53 89—17 ADO 32 21 6 5 48 61—26 PSV 32 20 6 6 36 70—24 FC Twente 32 19 8 5 46 48—18 Sparta 32 15 12 5 42 46—31 Go Ahead 32 14 7 11 35 43—40 NEC 32 12 8 12 32 41—34 FC Utrecht 32 12 6 14 30 4363 DWS 32 5 16 11 26 2548 Volendam 32 9 8 15 26 32—46 MW 32 7 10 15 24 35—39 Telstar 32 7 9 16 23 30—46 NAC 32 7 9 16 23 38—57 Holl. Sport 32 5 12 15 22 31—57 Exelsior 32 5 9 18 19 22—65 AZ '67 32 3 9 20 15 24—73 Haarlem 32 1 11 20 13 20—61 Eén van de vele botsingen tussen Ajax en Feijenoord: zelfs Ajax? Rinus Michels (derde van rechts) is het veld opgelopen om het zijne te zeggen het middenveld vaak voldoende be wegingsvrijheid om dit spectaculaire wapen in de strijd te brengen. Het verre opdringen van de verdediging en de middenvelders (Rijnders en Neeskens vooral verzuimden nog eens afdoende aandacht aan hun brekers- werk te besteden) werd door Feijen oord met een derde treffer afgestraft. over de overtreding van Wim van Hanegem tegenover Johan Neeskens, die door verzorger Salo Muller wordt opgelapt. Tweede Pinksterdag: HaarlemFC Utrecht, Holland SportGo Ahead, NAC—NEC, PSV-rMW, FC Twente— ADO, SpartaDWS, ExcelsiorVolen- dam. AZ'67Telstar. SAN REMO Armando Picchi^ trainer van de Italiaanse voetbalclub Juventus, is dinsdag aan kanker over leden. Hij was 37 jaar. Het bericht is tot gisteren geheim gehouden, omdat Juventus woensdag in Turijn de eer ste wedstrijd in de finale van het toer nooi om de Runners Up Cup tegen Leeds United moest spelen. Er werd gevreesd dat de dood van Picchi te veel ontsteltenis bij de spelers teweeg zou brengen. Picchi werd in januari ziek. Zijn taak werd overgenomen door de Tsje chische trainer Cestmir Vycpalek, die daarvoor de jeugd van Juventus leid de. Picchi, die een vrouw en twee klei ne dochters achterlaat, speelde twaalf keer in het Italiaanse elftal. Hij was aanvoerder van Internazionale Mi laan, waarmee hij vele Europa Cup successen heeft gevierd. Alle spanning vloeide weg toen op nieuw Dick Schneider, een van de opvallendste aankopen van de sta dionclub aan het begin van het sei zoen raak schoot. De Feijenoorder profiteerde bekwaam van een aarze ling in de Ajax-defensie en stuurde de bal effectvol en via de vuisten van Stuij naar het het: 13. Ajax krachten bleken tot de draad gesleten. Michels volgelingen die al weken lang zeer plichtmatig maar desondanks onder voortdurende span ning lopen te voetballen, blijken juist nu in de beslissende week van het seizoen opgebrand, het gokken op drie kronen bleek teveel. De eerste (de nationale beker) is binnen. De tweede, de nationale titel, verdween naar eeuwige rivaal Feijenoord. De derde, volgende week woensdag, moet Ajax volgend seizoen in de Europa Cup I terugbrengen. Feijenoord heeft Michels zorgen nog een duidelijk on derstreept. Ajax-Feijenoord 1-3 (1-00). 22. Keizer 1—0, 53; Kindvall 1-1, 81: Schneider 1-2. 83: Schnei 1-3. Scheidsrechter: Boogaerts. Toe schouwers: 65.000. Ajax: Stuy; Suurbier. Vasovic. Hulshoff en Blankenburg; Rijnders. Neeskens en Mühren; Swart. Cruijff en Keizer (Van Dijk). Feijenoord: Treytel; Romeyn, Israel. La- seroms en Schneider: Hasil. Jansen en Van Hanegem; Wery, Kindvall en Moulijn. AMSTERDAM Geen ontgoocheling bij Ajax na de afstraffing door Feijenoord. De Amsterdammers accepteerden de nederlaag met in hun achterhoofd de wetenschap dat er ooit nog eens een kans komt om volgend jaar op het hoogste niveau Europa Cup-voetbal te spelen. Er was uiteraard nog een tweede reden, die het wat gemakkelijker maakte dit verlies te accepteren: Feijenoord speelde namelijk ge woon beter. NDHOVEN Op initiatief van Eindhovense gemeentepolitie en college van burgemeester en louders zijn er gesprekken ge- ■ft met vertegenwoordigers van ^molukkers en Keiëzen enerzijds Vertegenwoordigers van de hore- Jdrijven uit de Eindhovense bin- ^tad anderzijds. alles naar aanleiding van de het afgelopen weekend in de enstad, waarbij groepen Zuid- ikkers en Keiëzen slaags raakten een knokploeg uit de binnenstad, recte aanleiding zou de weige- geweest zijn, een aantal Zuid- kse jongeren in een dancing toe ten. Van de zijde van de horeca- laars is gistermiddag de verze- ig gegeven dat iedereen in de en dancings welkom is. Als eni- ïaatstaf voor een eventuele wei- l of verwijdering zou gelden gedrag van de betreffende >on in de .zaak zelf. n de zijde van de gemeente en Jolitie is overleg gepleegd met tionarissen van het ministerie cultuur, recreatie en maatschap- k werk, op welke manier het contact kan worden gelegd met uidmolukkers en de Keiëzen. En- politiefunctionarissen hebben de lopen dagen verschillende bezoe- gebracht aan woonwijken, ver- d over een groot aantal plaatsen lidoost-Brabant. tnavond zal in Helmond een JTte gesprek plaats vinden tussen ■jjpgenwQordigers van alle betrok- partijen. Burgemeester H. Witte Eindhoven zal bij dit gesprek ?ezig zijn. Het ligt in de bedoe- het komende weekend als af- ngsperiode te laten gelden, n de zijde van de politie werd gedeeld dat de resultaten van kanten zeer positief te noemen Men was bijzonder optimistisch aanzien van het komende eend. Het had de volgelingen van Michels wel verrast dat de Rotterdammers nog zo fors uit konden halen. Vertel de Nico Rijnders: „Dit was het oude Feijenoord helemaal. De defensie met Laseroms en israel was ongelooflijk sterk. Vandaaruit wordt er bij Feijenoord gebouwd. Dat lukte niet goed. We hebben gewoon tegen een elftal van grote klasse staan spelen. Ik geloof niet dat we eerder zo een tegenstand hebben gehad. Ook niet in het buitenland." Feijenoord demonstreerde gister avond in het Olympisch stadion bij vlagen weer de vorm die het verleden jaar had toen Celtic in de finale van de Europa Cup geklopt werd. Met daarbij dan nog het uitstekende op komen van Dick Schneider die volle dig compenseerde wat de voorhoede en met name Ove Kindvall toch nog aan afmakerstalent misten. Aan de andere kant stond daar tegenover dat de Ajaxcieden aanvallend duidelijk gemponeerd gingen voetballennadat de 10 voorsprong via Piet Keizer - Het enige Ajax-doelpunt: Piet Keizer Eddy Treytel. Laseroms kan kopt de bal langs Feijenoords doelman er niets meer aan veranderen. Van een verslaggever UTRECHT Om de circa 5.000 Ajaxfans te kunnen opvangen, die per trein en boot naar het treffen tussen Ajax en Panathinaikos in het Wembley-stadion gaan, zullen de Spoorwegen op 1 en 2 juni in totaal zeven extra treinen laten rijden. Voor de oversteek naar Engeland varen vier extra boten. De dag vóór de voetbalslag ver trekken er zes treinen: twee van Am- sterdam-Amstel, een uit Haarlem en drie uit Rotterdam. Op 2 juni gaat er 's morgens vroeg nog een trein van Amsterdam naar de boot in Hoek van Holland. Alle treinen zijn al uitver kocht. Op 1 juni rijden alle treinen via Roosendaal. Brussel en Gent naar Oostende. Vandaar wordt de tocht met drie boten voortgezet naar Dover, waar weer zes treinen klaar staan voor de laatste etappe naar Londen. Weer nationale zilvertocht DEN HAAG De watersportver enigingen De Residentie te Den Haag en De Zilvervloot te Schoonhoven houden op zaterdag en zondag 5 en 6 juni de 14e Nationale Zilvertocht naar Schoonhoven. Er worden een aantal prijzen beschikbaar gesteld en iedere deelnemer ontvangt een herin neringsplaquette, beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Schoonhoven. Op zaterdag 5 juni om elf uur wordt gezamenlijk vertrokken vanuit het Boerengat te Rotterdam Voor extra-toezicht ter beveiliging zal onderweg worden gezorgd door de rijkswaterstaat en de rijkspolitie te water. De tocht is ingedeeld in vier groepen: motorjachten, kajuitzeil jachten, open zeiljachten, wherries en kano's. was veroverd. Feijenoord schakelde over een harder voetbal dat Ajax nu zo vlak voor de wedstrijd tegen het Griekse Panathinaikos niet kon ge bruiken. De hardheid imponeerde vooral een tengere spits als oJhan Cruijff. Hij kon zich geen moment losmaken van de Rotterdamse giganten Laseroms en Israel. Trainer Rinus Michels kon alle begrip opbrengen voor de wat voor zichtige speelwijze van zijn mdljoe- nenpupil'. „Ik kan niet zeggen dat Cruijff er tegen Feijenoord minder aan heeft gedaan dan de anderen. Maar hij was wel het meestgeïmpo- neerd door de hardheid van de Feijenoordverdedlgers. Ik kan me dat helemaal voorstellen Met de wed strijd tegen Panathinaikos voor de boeg is het logisch dat hij voorzichtig was. Sommige spelers zijn nu een maal meer vatbaar daarvoor dai| an deren." Cruijff werd vooral na het eerste doelpunt afgeschrikt door de speelwijze van Theo Laseroms. Mi chels: „Na dat doelpunt probeerde Feijenoord ons inderdaad snel te inti mideren. Ze zijn er nog goed in ge slaagd ook. Overigens was het voor mij geen verrassing dat Laseroms mee voetbalde. Ik had er al rekening mee gehouden. Zijn meespelen heeft echter wel grote invloed gehad op het spel van Feijenoord. Je kon merken dat de ploeg zich daaraan heeft opge trokken. Vooral in verdedigend op zicht." Ajax raakte gisteravone bij het eerste doelpunt overigens Piet Keizer kwijt. De Amsterdammer werd in de mangel Is'-ael-Treytel geblesseerd aan de enkel. Zei Ajax-dokter Rolink over de blessure van de Amsterdamse linksbuiten: Het is een heel vreemde blessure die Piet heeft opgelopen. Ik had zoiets nog niet eerder meege maakt. Hij heeft een spier onder de hiel gekwetst, Het is een verschrikke lijk pijnlijke zaak voor hem, omdat hij er bijna niet op kan steunen, ter wijl de hiel toch al zo zwaar belast is. Ik kan helemaal niet zeggen of dit betekent dat hij een tijdje uitgescha keld zal zijn. Het kan best nog mee vallen. We moeten het eerst maar eens in alle rust gaan bekijken, maar ik geloof dat het meevalt. En de hoop is in dit geval belangrijk." Er is nog een week voor Ajax over om zich voor te bereiden op de be langrijkste wedstrijd van dit seizoen: de Europa Cup-finale in Londen. Ni co Rijnders. „Ik geloof niet dat het ernstige konsekwenties heeft voor ons. Het liep nu eens een keer miet zoals we het wilden, maar zoiets kan altijd gebeuren. Toen wij dn Rotter dam met 12 wonnen, waren wij be ter Nu waren zij het." Zei Rinus Michels tenslotte: „En we hebben altijd nog een weèk. En daa rin kan altijd nog wel wat gebeuren." RUUD VERDONCK Heinz Stey grijpt hier nog in bij een poging van Henk Wery om te scoren. Later zou hij drie keer gepasseerd worden door de Rotterdammers. Hulshoff (links) en Blankenburg (rechts) kijken toe. Kindvall nu topscorer AMSTERDAM Ove Kindvall. de dit seizoen afscheid nemende Zweedse spitsspeler van Feijenoord, heeft gis teravond de leiding genomen op de topscorerslijst. Door het eerste doel punt tegen Ajax kwam Kindvall op 22 treffers. Johan Cruijff bleef op 21 staan, Van een verslaggever DEN HAAG Het partij bestuur van de PSP heeft zich gedistantieerd van de pressie groep „proletarisch links" binnen deze partij, die wil komen tot de oprichting van een revolutionaire arbeiders-voorhoede partij. Het PSP-bestuur veroordeelt de door ..proletarisch links" - gevolgde handelwijze. Een door de pressie groep opgesteld discussiestuk noemt het partijbestuur volstrekt onaan vaardbaar. Het stuk tast „blijkens zijn vorm en inhoud wezenlijke fun damenten van de PSP" aan. Het partijbestuur noemt elke po ging tot 'omvorming van de PSP, zoals „proletarisch links" wil, volko men onaanvaardbaar. Het partijbe stuur wijst het streven van de groep om de „verstarde PSP weer opnieuw op te bouwen" af, omdat het meent dat- eën geheel nieuwe start in feite de opheffing van de PSP als pacifis- tisch-socialistische partij betekent. Zij die in het beginselprogram van de partij geen reden van bestaan meer zien, moeten zelf de PSP maar verlaten, vindt het bestuur. Het partijbestuur van de PSP vindt dat eventuele verandering van de fundamenten van de partij slechts in een open en eerlijke discussie langs regelmatige weg aan de orde kan worden gesteld en dat hierover op een algemene vergadering kan worden beslist. Het partijbestuur meent dat de gedachten in de discus sienota „op ontoelaatbare wijzen ge koppeld zijn aan de gewraakte om vorming van de partij tot iets geheel andera dan de partij is en moet zijn".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 11