juist, voor van KLM 8 miljoen door SST Veronicadirecteur financierde acties tegen Radio-Nordsee 'Schorsing paniekerig en strijdig met goed bestuur de postgiro Te veel slaappillen onderdrukken dromen SEALËJURY ONEENS de postgiro is gratis en gééft 2?% rente! dak makkelijk! Machtsconcentratie jrogressieve partij in discussie eeste wasmiddelen oor witwas wassen redelijk schoon Laatste Saltgesprek Verdediger van dr. Meyering: Twee jaar geëist voor handel in gestolen auto's kiL, Vrouw kan nu zelf onderzoeken of ze zwanger is PvdA-bestuur: Niet te vlug met nieuwe volkspartij heb uw sla lief 9 DINSDAG 25 MEI 1971 Arts promoveert op: Hebt u goed geslapen? AMSTERDAM De KLM moet de ruim acht miljoen gulden, die enige jaren geleden was gestort in dc ontwikkelingspot van het Amerikaanse supersonische verkeersvliegtuig, definitief als verloren beschouwen. Van een verslaggever DEN HAAG Leden van de PvdA, 36 en PPR hebben maandag een ief ontvangen, waarin wordt opge spen zaterdag 5 juni in de boerderij n Sjaloom in Odijk te komen dis- ssiëren over „wat er op lange ter- jn gedaan moet worden met de ichtsconcentratie, die een eventuele ogressieve volkspartij met zich engt." let initiatief om de gezamenlijk le lde denkbeelden over maatschap vernieuwing te inventariseren is gegaan van een aantal leden van drie partijen. n de brief schrijven zij o.a. dat ar hun mening uit de verkiezings slag blijkt, dat een basis is gelegd Dr een nauwe samenwerking van aruitstrevende groeperingen die, al n niet in een progressieve volks tij, uiteindelijk zou kunnen leiden een sterke progressieve machts- ïcentratie. Zij wijzen voorts op het vaar dat de nieuw verworven en g te verwerven macht zal leiden ar consolidatie en institutionalise- g, zodat macht doel in plaats van ddel wordt. De discussie is bedoeld te voorkomen, dat er „slechts ge- uteld wordt aan bestaande verhou- gen en men aan werkelijke maat- ïappelijke vernieuwingen niet of uwelijks meer toekomt'. EN HAAG De meeste wasmid- ;n wassen redelijk schoon, zo jkt uit een onderzoek van de phting Vergelijkend Warenonder- k. De verschillen zaten meer in de heid van het wasgoed, vooral bij [licht gemeten, in de slijtage die an werd veroorzaakt en de kalk ten die erop werden afgezet. Veel tage veroorzaakten de wasmidde- Klok Nieuw, Radion, Swift-matic Skip. Klok Nieuw bracht veel tzouten bij gebruik van hard wa- op het wasgoed. :d en duur bleken niet samen te Een merk als Dobbelman, aldus onderzoek van de stichting, dat de hele linie bevredigende resul- Deze tegenvaller komt vooral hard aan. nu in de bedrijfsresultaten van de KLM een scherpe kentering is ge komen, die erop wijst dat de lucht vaartmaatschappij een moeilijke fi nanciële periode tegemoet gaat. De KLM is de ƒ8.1 miljoen kwijt, nu'voorgoed'een streep-is gehaald door de Boeing-SST. De KLM had destijds 'als enige niet-Amerikaanse maatschappij een storting gedaan in de ontwikkelingspot van Boeing. Die betaling was verplicht voor maat schappijen die gebruik maakten van een tweede .inschrijvingsronde voor reservering van de Boeing-SST. De KLM reserveerde in die tweede ronde nog eens drie SST's, waardoor het to taal 'aantal .reserveringen op zes ■kwam. In de eerste ronde behoefden de maatschappijen die reserveringen plaatsten slechts twee miljoen gulden aan de Amerikaanse rijksluchtvaart dienst te betalen, een bedrag dat in middels is teruggekregen. Aanvankelijk 'had een 'commissie van overleg van de Amerikaanse Se naat en het Huis van Afgevaardigden besloten in totaal ruim 200 miljoen gulden (waaronder de ƒ8.1 miljoen van de KLM) beschikbaar te stellen ter vergoeding van schade aan lucht vaartmaatschappijen die geld in de SST hadden gestoken. Maar het Huis van Afgevaardigden ging met dit voorstel niet akkoord. Gisteren wei gerde de Senaat ook. Een kleine mo gelijkheid om de zaak verder uit te vechten bestaat nog in een proces te gen de Amerikaanse overheid. Enkele Amerikaanse maatschappijen zouden zo'n proces overwegen. De Amerikaanse Senaat ging giste ren wel akkoord met de uitkering van bijna 350 miljoen gulden aan de Boeing-fabrieken, General Electric en het ministerie van verkeer als ver goeding van de kosten die de beëindi ging van het projekt met zich mee brengt. WENEN (Reuter) De Ameri kaanse en de Russische onderhande lingsdelegaties bij De Salt-besprekin gen zullen vrijdag naar alle waar schijnlijkheid de laatste zitting van de vierde ronde in Wenen houden. Begin juli begint dan in Helsinki de vijfde ronde. Waarnemers menen dat het overleg over een beperking van defensieve raket-systemen (ABM) niet meer tij dens deze laatste besprekingen in Wenen, maar tijdens de vijfde ronde in Helsinki zal beginnen. Moskou en Washington kwamen vorige week overeen zich voorlopig bij de SALT-besprekingen eerst op deze kwestie te concentreren. taten gaf, behoort met 61,5 cent per vijf kilogram wasgoed bepaald niet tot de duurste. Ook Albimetic (van Albert Heijn) en Rheometic kunnen worden genoemd. Zij deden, hoewel iets minder dan Dobbelman, voor resp. 44 cent en 37.5 cent per vijf kilogram wasgoed in menig opzicht niet minder dan sommige merken die op 90 cent per vijf kilogram wasgoed komen, o.a. Dixan en Sunil. UTRECHT De antwoorden van ongeveer 2000 ziekenhuis patiënten op de vraag „Hebt u goed geslapen?" vormen het basismateriaal voor het proef schrift over slaapmiddelen waar op de arts W. G. Zelvelder (50) uit Delft vandaag aan de Rijks universiteit is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Zijn proefschrift is getiteld „The rapeutische evaluatie van slaapmid delen". De patiënten, die bij het onderzoek waren betrokken, kregen twee soor ten slaapmiddelen en een niet werk zaam middel. Zusters obsrveerden de patiënten 's nachts en ondervroegen hen 's morgens over de „kwaliteit" van de slaap, de inslaaptijd, de slaap- duur, de toestand bij het ontwaken en de tevredenheid over het slaap middel. Van de patiënten die een „neppil" kregen, zei veertig proent goed te hebben geslapen, bij de actieve mid delen varieerde dit percentage van 60 tot 80. Dat mensen, die geen echt slaapmiddel hadden geslikt toch van een goede nachtrust genoten, hoeft niet te betekenen dat dat een gevolg was van suggestie. Een deel van hen zou waarschijnlijk zonder pil toeval lig ook wel goed geslapen hebben. Eigen oordeel Dr. Zelvelder coucludeert in zijn proefschrift, dat de resultaten van het onderzoek de juistheid ondersteu nen van de veronderstelling, dat bij therapeutische evaluatie van slaap middelen het eigen oordeel van de patiënt de norm dient te zijn voor de beoordeling van de werkzaamheid van het middel. Het gebruik van slaapmiddelen neemt sterk toe. Op het ogenblik be treft ongeveer tien procent van alle recepten slaapmiddelen, al of niet gecombineerd met andere medicijnen. De gearresteerde Veronica-direc- teur Buil Verweij (links) verlaat het parket van de officier van justitie in Den Haag. Hij werd gisteren eerst aan officier van justitie mr. dr. H. van 't Veer voorgeleid, waarna hij door rech ter-commissaris mr. J. Veldstra werd verhoord. Jaarlijks 20.000 ontslagen wegens druggebruik in leger van VS BALTIMORE Jaarlijks worden 20.000 personen wegens verslaving aan verdovende middelen uit de Amerikaanse militaire dienst ontsla gen. Dit verklaarde gisteren president Nixons bijzondere adviseur Robert Finch. De vier onderdelen van de strijd krachten trachten iets tegen het druggebruik te ondernemen, maar elk op hun eigen wijze. Uit recente on derzoeken op militaire bases in Euro pa en Afrika was volgens Finch ge bleken dat de pogingen tot bestrij ding van het druggebruik niet geheel effectief konden worden genoemd. Van een verslaggever DEN HAAG De 61-jarige direc teur van Radio Veronica Bull Verweij was blijkens zijn mededelingn te genover rechter-commissaris mr. J. Veldstra min of meer op de hoogte van de plannen om de „Mebo II" van Radio Nordsee dbor brandstichting in een dusdanige positie te brengen, dat het schip een Nederlandse haven zou moeten binnenlopen. Verweij is gisteren door de rechter commissaris in Den Haag verhoord. Hij heeft verklaard niet alleen geld voor de acties tegen Radio Nordsee aan zijn medewerker N.J. verstrekt te hebben, maar ook persoonlijk aan één van de drie duikers die de aan slag pleegden tweeduizend gulden ge geven te hebben voor de aanschaf van een buitenboordmotor. UT Bat Ier 'RECHT „Paniekerig en in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur". Zo noemde advocaat mr. P. W. Smits gisteren voor bet ambtenarengerecht in Utrecht de maatregelen |en zijn cliënt, de geneeskundig inspecteur voor de geestelijke lordholland, dr. W. L. Meijering. dit toe: „Nu de commissie-Speijer klaar is met het onderzoek, mag dr. Meijering het terrein weer op. Met andere woorden: Men was bang dat hij het onderzoek zou kunnen sabo teren." Mr. Smits memoreerde ver volgens dat op de avond van 24 maart door de heer Kruisinga in overleg met de directeur-generaal van het ministerie, dr. P. Siderius, werd besloten een commissie van onderzoek in te stellen. Dit werd eerst de hoofd-inspecteur, dr. P. Baan meegedeeld. Deze was het er niet mee eens maar voldeed aan de opdracht de maatregel telefonisch aan dr. Meijering door te geven. Dr. Baan deelde dr. Meijering mee dat de maatregel was genomen omdat diverse politici tegenover dr. Krui singa twijfel hadden uitgesproken over de onpartijdigheid van de in specteur. Later zou de staatssecre taris hebben gezegd dat hij zelf niet aan die onpartijdigheid twijfelde. Mr. Smits zag er een argument in dat er onzorgvuldig was gehandeld: de staatssecretaris ging af op wat hij in zijn omgeving hoorde, zonder de betrokkenen eerst te horen. Want, en dat werd scherp naar voren ge bracht bij de behandeling, noch hoofd-inspecteur dr. Baan noch dr. Meijering zijn gehoord voordat het besluit een commissie in te stellen werd genomen. „Het woord paniek voetbal welt mij toch wel naar de lippen", merkte de voorzitter van het gerecht, mr. W. L. Rang op, toen hij directeur-generaal dr. Side rius over deze gang van zaken hoorde. „Was het niet mogelijk ge weest met dr. Baan overleg te ple gen?" Dr. Siderius verdedigde zich door te zeggen dat dr. Baan zelf het initiatief tot overleg had kunnen ne men. Verder was hij van mening dat >als bekend mocht dr. Meijering, de psychiatrische inrichting lem Arntszhoeve te Den Dolder maart na publicaties in op aak was gekomen, met ingang i 24 maart van het ministerie van ale zaken en volksgezondheid bemoeienis meer hebben met inrichting. Volgens staatssecrefa- dr. Kruisinga was hij te zeer strengeld" met de in Den Dol- gegroeide omstandigheden. Dr. jering vond dit een verkapte orsing en diende daarop een aan- :ht in, die gisteren door het )tenarengerecht in een vijf uur ende openbare zitting werd be- deld. Zijn advocaat, mr. Smits in Utrecht, ervan overtuigd te dat het hier om een gedeelte schorsing gaat. Als de tegen- dat bestrijdt, dan wilde hij eens weten waar de grens ligt en een „aanwijzing" en een lorsing". Feit was dat het reeds dr. Meijering begonnen onder- naar de situatie in de Willem tszhoeve op la9t van de staats- etaris werd opgedragen aan de tnaamde commissie-Speijer. Dr. jering mocht niet meer op het van de hoeve en later op van de terreinen van de stich- komen. Hij voelde zich hierdoor ijn eer en goede naam aangetast, inspecteur schreef een brief aan Kruisinga en toen daar niet op termijn op werd geantwoord, de hij een klaagschrift bij het tenarengerecht in. Vorige week, [18 mei, werd dr. Meijering het icht op de Willem Arntszstich- weer teruggegeven. ,'olksgezondheid in Utrecht en gezien de omvangrijke publiciteit die was losgebarsten iets moest wor den gedaan. Maar ten slotte gaf hij toe dat het hier om een willekeurige en in paniek genomen beslissing ging, die nooit genomen had mogen worden. „Dr. Meijering is rauwelings uit de hem opgedragen taak gezet. De staatsseccretaris had hem en mij moeten ontbieden, voor hij zijn be sluit nam", aldus dr. Baan. MAASTRICHT Twee jaar ge vangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Maas tricht maandag geëist tegen de 38-ja- rige invalide J. W. uit Geleen en te gen de 52-jarige invalide J. H. uit Munstergel'een. Hoewel zij een invaliditeitsuitke- ring kregen, dreven de beide mannen samen in Geleen een autohandel. Hun was ten laste gelegd in Duitsland ge stolen auto's te hebben verkocht, waaronder dure klassewagens, en kentekenbewijzen te hebben vervalst. Beide verdachten ontkenden het ten laste gelegde. De rechtbank doet 7 juni uitspraak. Mr. Veldstra heeft een bevel tot in verzekeringstelling afgegeven voor Verweij, die de voorlopige hechtenis in het Huis van Bewaring in Utrecht zal doorbrengen. De drie duikers ver blijven in het Huis van Bewaring van Scheveningen en Veronica-medewer- ker N. J. in Amsterdam. Geen gevaar bemanning Alle vijf verdachten hebben vol gens m.\ Veldstra verklaard dat het de opzet was te voorkomen dat bij de acties tegrn Radio Nordsee de bemanning v?n de Mebo II gevaar zou lopen. Veronica-directeur Buil Verweij heeft gezegd dat zijn broers, van wie J. Verweij ook di recteur van Veronica is, niets van de acties van de duikers hebben geweten. De plannen van de duikers om aan boord van de Mebo II te klimmen om brand te kunnen stichten waren Ver weij altijd ongeloofwaardig voorgeko men. Verweij wist wel dat de duikers springstof zouden kopen „om daar mee de ankerketting van de Mebo II ROTTERDAM De Nederlandse vrouw zal zich voortaan in een zeer vroeg stadium zelf zekerheid kun nen verschaffen of zij al dan niet in verwachting is. De NV Chefaro Mij., een werkmaatschappij van de farmaceutische afdeling van AKZO heeft een zwangerschapstest, predic tor genoemd, op de markt gebracht, die door de vrouw- zelf thuis kan worden uitgevoerd. De test is met ingang van van daag bij apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. te laten springen", zoals hij tegenover de rechter-commissaris verklaarde. Via zijn medewerker N. J. had de Veronica-directeur een bedrag van 11.000 gulden aan de duikers laten geven, die overigens zelf met de plannen voor de actie tegen Radio Nordsee bij Veronica zouden zijn ge komen. NEW HAVEN (Reuter, UPI) De jury in het proces tegen de twee Zwarte Panters Bobby Seale en Eric- ka Huggins heeft gisteren laten we ten niet tot een uitspraak te kunnen komen. Onder protest van advocaten heeft de rechter daarna de juryleden op dracht gegeven de zaak nogmaals te overdenken. Kan een jury niet tot ccn uitspraak komen, dan is een pro ces ongeldig. De zeven blanke en vijf zwarte ju ryleden vertelden rechter Harold M. Mulvey verbaal en later op schrift, dat zij niet tot een eensluidend oor deel konden komen over de schuld vraag van beide verdachten. Bobby Seale, de voorzitter en op richter van de Zwarte Panter-partij, en Ericka Huggins worden beschuldigd van samenzwering tot ontvoering, marteling en moord op Alex Rackley, een Zwarte Panter uit New York. Seale zou de opdracht hebben gege ven tot de gruwelijke moord, maar volgens hem was het het werk van de politie en was hij onschuldig. De jury had al zes dagen beraad en al eerder was gebleken dat het over leg zeer stormachtig verliep. Ver schillende malen kon in de rechtszaal geschreeuw tussen de vrouwelijke ju ryleden gehoord worden. De jury telt negen vrouwen, van wie vijf zwart en drie blank zijn. en vier blanke mannen. Tijdelijk Hen nieuwe belediging voor mijn frit", vond mr. Smits. Hij lichtte Namens het ministerie betoogde mr. J. A. E. van der Does dat met het besluit nooit iets anders was bedoeld dan een tijdelijk effect en dat dit be sluit niet was ingegeven vanuit be zwaren tegen de taakuitoefening van dr. Meijering. De staatssecretaris had volgens mr. Van der Does de taak de ongerustheid weg te nemen die was ontstaan. Het betoog van mr. Van der Does kwam neer op: wat kon de staatssecretaris beter doen dan een volstrekt onpartijdige onderzoekcom missie in te stellen, samengesteld uit mensen die in geen enkele relatie stonden tot de Willem Arntshoeve. Het openbaar belang eiste dit van de bewindsman." Mr. Van der Does vond het „in de rechtszaal ontoelaatbaar" dat het door dr. Kruisinga gebruikte woord „verstrengeld" over de relatie van Dr. Meijering en de Hoeve door mr. Smits was „opgeladen" tot een betekenis die het niet heeft. Verder zei hij dat het hem niet duidelijk was welk plan dr. Meijering beoogt met de behandeling voor het ambtenaren gerecht. Hij vond het niet eerlijk dat dr. Meijering genoegdoening eiste en meende dat aan dit geding alleen maar nadelen zaten. De uitspraak is bepaald op maandag 14 juni. De tijd van dromen is voor mij altijd, wanneer de nachtvorsten het hebben laten afweten en het verant woord wordt de balkonbakken te vullen. Alle omstandigheden zijn zo ongunstig, dat er geen sprietje over winterd. Een volkomen nieuwe op bouw is dus nodig. Dit jaar echter heeft een ijl bieslookpolletje het ge haald en zowaar het sterretjesmos, dat volkomen per ongeluk er eens terecht is gekomen, spreidde vastbe raden een groen tapijtje. Maar dat vult toch niet. Nieuwe plantjes... Ik weet wat ik niet wil hebben. Geen afrikaantjes, geen dahlia's in mei. Maar wat ik wel wil hebben....? Hele dromen bouw ik op van hanggeraniums, watervallen van lo belia's. kleurenpracht van petunia's. Natuurlijk kwam ik thuis met gra sanjers, zonneroosjes en een gekke grijsharige plant die „prikkop" heet, oostindische kers, waarvan ik weet dat er in een ogenblik vieze zwarte beestjes op mijn tochthoek in zullen zitten, leeuwenbekken die ik niet eens besteld had, maar waarvoor waarschijnlijk in de verkeerde bak gegraaid was. Ondekte bij die voor raad nog, dat mijn dwergeraniums naar de buitenlucht snakten en een verpieterd klomoprankje, zijn deel zou hebben. Inplaats van de modelbak, waar ik altijd vergeefs naar streef, staat er nu weer een miniatuur bosstrook. Onverantwoord volgens alle folders, Rak die jubelen over de tuin-op-uw-bal- kon... Als het allemaal nu alleen maar bloeide en niet groeide, maar bij mij groeit het altijd en bloeit matig. Za terdag was de grote dag. De kunst ia alles correct te krij gen, oude aarde er uit. en nieuwe er in, zonder de benedenburen onder de modder te strooien. Dus richt alle zwartheid zich op mij. Onvoorstelbaar hoe zwart een mens kan worden van aardkluiten. Omdat de bui zaterdag was afge dreven. stond ik zondagochtend in de prilste uren al te gieten. Alweer mede om de benedenburen te spa ren, die nog in zoete sluimer waren, naar ik aannam. Toen de bak en de planten volko men verzadigd, zo niet verzopen wa ren, trok ik zelf de zonneschijn in. Wat eindigde met. een overhaaste terugtocht en een nat pak. De regen kwam... de regen goot, gutste... „Goed voor de plantjes", zeiden we tegen elkaar, maar ik durfde niet op het balkon te gaan kijken... Nu is het maandag, wat grauw, maar droog. Mijn balkonbos staat er nog. Groen, groen, groen... met neergesla gen kleurige plekken, waar eens bloemen waren- Mijn bakkedroom is weer werke lijkheid geworden en ziet er bepaald anders uit dan de illusie... Daarnaast slikt men dan nog andere kalmerende middelen die ook steeds meer worden geslikt en die eveneens een goede nachtrust kunnen bevorde ren, aldus dr. Zelvelder op een pers conferentie. Over de oorzaken van het stijgend gebruik wilde dr. Zelvelder zich niet uitlaten. Wel waarschuwde hij vobr negatieve gevolgen van het innemén van hoge doses. Die onderdrukken namelijk dromen die normaliter 25 procent van de slaaptijd in beslag ne men. Als het middel niet meer wordt gebruikt, wordt de „droomachter- stand" ingehaald, vaak met nare dro men, zelfs nachtmerries. De arts klaagde dat zo weinig art sen aan een onderzoek naar genees middelen willen meewerken. Dr. Zelvelder is werkzaam bij een werkgroep klinisch geneesmiddelen onderzoek TNO waar o.a. het effect van slaapmiddelen wordt getest. Vol gens dr. Zelvelder is er te weinig litteratuur over dit onderwerp. Van onze parlementsredactie DEN HAAG —Het idee van D'66 om een wetenschappelijk instituut in te stellen, dat de oprichting van een progressieve volkspartij moet begelei den, gaat dc top van dc PvdA voorlo pig te ver. Volgende week maandag zal het partijbestuur het verdere contact met D'66 en de PPR bespreken. Het is de bedoeling dat dan een delegatie wordt samengesteld, met de tpdracht om met de andere twee „linkse" par tijen te praten. Het plan is het gesprek in juni te beginnen. De delegatie van de PvdjN zou dan bereid zijn de oprichting van het wetenschappelijk instituut op de agenda van de onderhandelingen te plaatsen. Partij-woordvoerder A. Slighting verzekerde ons, dat er ver der geen stappen in de richting van een progressieve volkspartij tullen worden gedaan, zonder dat de leden er in worden gekend. De meningen (n de PvdA over de nieuwe gezamenlij ke partij zijn nogal verdeeld. Intussen zijn een aantal leden van de PvdA, D'66 en de PPR van plaVi zaterdag 5 juni de mogelijkheden van een progressieve volkspartij te be spreken. Het plan zou in de kring van Shalom zijn ontstaan. De vraag is vooral wat een nieuwe progressieve volkspartij voor de maatschappelijke vernieuwingen kan betekenen. Van officiële zijde in de PvdA be staat uiteraard geen enkel bezwaar tegen dit initiatief, maar men hoopt wel dat deze discussie niet ten koste zal gaan van de discussie in eigen partij, die nog goed op gang moet komen. Diirer-expositie: Niet vliegen boven Neurenberg O NEURENBERG De vroede vade ren van Neurenberg hebben een vliegverbod voor vliegtuigen en heli kopters boven de stad uitgevaardigd voor de duur van de grote Albrecht Dürer schilderijententoonstelling. Op de tentoonstelling, die wordt gehouden ter gelegenheid van de 500ste geboortedag van Neurenbergs beroemdste zoon, zijn 400 originele werken van Dürer te zien, die verze kerd zijn voor 300 miljoen mark. De tentoonstelling duurt tot eind augus tus. Ik ben een vers kropje sla. Vers van de veiling. Vanmorgen geplukt. Vóór u mij de blaadjes uitrukt mevrouw, ik smeek het u geef mij wat Remia sla-saus. Dan hebt u mij nóg liever. Er is maar één sla-saus die van mijn vriend de zonnebloem is gemaakt. Zonnebloem sla-saus uit een vacuum-fles: Remia sla-saus. Tijdelijk van 170 ct voor 140 ct. Dat ben ik u toch wel waard? zonnebloem sla-saus

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9