Positie menige Europese papierindustrie moeilijk Kremlin bevreesd greep op Egypte te verliezen Pompidou: welkom in Britten Europa donesië: zwijgen over >olitieke gevangenen Nationale garde in c actie Investeringsbank houdt ontwikkelingshulp liever nog gehouden Winst Van Ommeren verdubheid in '70 Niet-koliierbelastingeii achter bij raming KRANT NAAR UW VAKANTIE-ADRES? Felle concurrentiestrijd ontbrand Moskou beheerst partijcongres in Praag Britse consul in Argentinië spoorloos India doet beroep op grote mogendheden Nederlands aardgas naar Luxemburg Protestbrief aan Castro In eerste kwartaal dit jaar 7 DINSDAG 25 MEI 1971 :AIRO (UPI, Reuter, AP) besprekingen die belangrijke egaties van Egypte en de Sow- unie in Cairo zullen voeren rden door politici de belang- ;ste sinds de oorlog van 1967 loemd. De Russische president, colai Podgorni, is vandaag in Egyptische hoofdstad aange- nen. een officiële aankondiging werd bezoek niet-officieel genoemd en Jaard, dat het gebeurde op uitno- ïg van president Anwar Sadat, r volgens het officiële persbureau het Midden-Oosten zal Podgorni ;ezeld worden door een grote en ngrijke delegatie, waartoe onder- r Andrej 'Gromiko, de i minister buitenlandse zaken, behoort. De ikterisering van het bezoek 'als de „niet-officieel" i verbaasde memers. Aangenomen wordt dat ;orni alleen intensieve, zakelijke irekingen wil voeren, besprekingen tussen de twee RDAM F. L. Stolk presidenten komt snel na de recente politieke crisis in Egypte en het be zoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, William Ro gers. eerder deze maand. Het Kremlin is vastbesloten zijn „speciale betrekkingen" met Egypte te handhaven, menen diplomaten. De Russen zullen waarschijnlijk de Egyptenaren meer hulp aanbieden in ruil voor nieuwe Egyptische verzeke ringen. dat de banden met Rusland bij het oude blijven, ondanks de mas sieve zuiveringen in regeringsgelede ren. De reis van Podgorni reflecteert de angst van het Kremlin over de jong ste gebeurtenissen in Egypte, waarbij het meest pro-Russische lid van het kabinet, vice-president Ali Sabri, ontslagen werd. Economisch en politiek izou een verwijdering tussen de twee landen een ramp betekenen voor de Sowjet- Unie. De Russische investeringen lo pen in de miljarden dollars. Dit kunt u UITSLUITEND OPGEVEN MET DE BON UIT DE KRANT Telefonische opgaven kunnen niet meer worden aangenomen! Kaoenda's Zambia belangstelling las ik het artikel v nad van vrijdag 21 mei over ele goede werk van de geestelijke Zambia. De noodzaak van dat llustreert de bittere nood van de lking: ondervoeding en grote e door voedselgebrek. Een regel- aanklacht tegen de slechte wij- aarop dit land wordt bestuurd, taatshoofd Kaoenda poogt >we- Dlitiek 'te bedrijven en komt oor aan de noden van zijn eigen niet toe. ;epast en misplaatst komt het m voor dat de geestelijke Dil zijn inleidt met een scheldkanonnade het adres van Zuid-Afrika. Wat >ok van dat land wil zeggen, toe- in als die hij onthult over Zam- omen in Zuid-Afrika neit voor. ag komt op waarom hij Zuid- in zijn betoog betrekt? 'Onwil- g werkt zijn betoog kenne- i gen zijn bedoeling in door de stwerking ten gunste van dat fn ten ongunste van Zambia. L. van Heijningen DEN HAAG bbbat of zondag (3) t gaat niet aan, om, zoals de heer lis doet, andersdenkende christe- Jervan te beschuldigen dat zij verwarring' stichten. In ons komen 500 verschillende kerke- |gezindten voor en dus gaat het at te ver wanneer wij zouden dat er 499 zijn met chaotische er al sprake is van verwarring, jeloof ik niet dat die in eerste (tie moet worden gezocht bij hen ehoorzaamheid naar letter en aan Gods geboden prediken, komt ze m.i. voor rekening van (eologen die leren dat de Sabbat i en voor ons niet bindend en Jtertijd dat God de zondag niet geboden. BRUSSEL, LONDEN (Reuter, UPI, ANP) „Frankrijk is bereid Engeland in een werkelijk Europees Europa te verwelkomen". Dit heeft het Franse staatshoofd, Georges Pompidou, gisteravond ver zekerd tijdens het galadiner, dat hem op de eerste dag van zijn driedaagse statiebezoek aan België werd aangeboden door koning Boudewijn en koningin Fabiola. ibbaf of zondag (4) vraagt: Toon mij een tekst die ïdagviering gelast, vraagt naar tiende weg, wel wetende, dat die p is. Deze historische woorden r A. Kuyper (Stem der Waar- ipril 1880) staan lijnrecht te- de woorden van de heer Bos- ie zegt dat alle argumenten van rentisten teruggaan op dat ene ,Zes dagen zult gij arbeiden". eCT|aar dat is nota bene het woord d. eer Boshuis weet zeer goed dat va2118 de sabbat heiligde, evenals eu aulus dat deed. Een door God ■ru 1de dag ls door Constantijn de die grote belangstelling had zonaanbidders verschoven zondag. Hij maakte er een wet aarvan de eerste regel luidde: 11e rechter, stedelingen en alle •r -4tslieden rusten op de eerbied- c„ ;e dag der zon". 1 IAM H. van Hollen Pompidou zei ook, dat zijn recente ontmoeting met de Britse premier Edward Heath „mijn natuurlijke nei ging tot optimisme nog heeft ver sterkt". Sprekend over de Britse toe treding tot de EEG, zei de Franse president: „Zo zullen we betekenis gaan geven aan een onderneming zonder precedent, waarin de onafhan kelijke staten besloten hebben naar eenheid te streven zonder hun ver scheidenheid op te offeren, om ons werelddeel een rol te geven,.die over eenkomt met zijn economische, intel lectuele en menselijke capaciteiten". Verder prees Pompidou België voor de wijze waarop dit land heeft bijge dragen aan de eenheid van Europa. Koning Boudewijn, die een deel van zijn rede in het Nederlands uitsprak, antwoordde onder meer: „We weten wat er op het spel staat: de toekomst van Europa. Er zijn afspraken ge maakt met de geschiedenis, die we niet mogen missen. Dit betekent, dat het zijn kans niet voorbij mag laten gaan om definitief zijn plaats in de geschiedenis te verstevigen en om er zijn stem te laten horen". De Britse premier Edward Heath deelde gisteren in het Lagerhuis mee, dat het bemoedigend was te ontdek ken, hoe dicht de opvattingen van de Franse en Britse regeringen over de ontwikkeling van Europa bij elkaar liggen. In een verslag over zijn top conferentie in Parijs met president Pompidou zei de premier in het over volle Lagerhuis: „Onze besprekingen toonden, dat beide regeringen de ont wikkeling van een verenigd Europa door een uitbreiding van de Europese Gemeenschap tut stand willen bren gen". Heath bracht rapport uit na een kabinetsvergadering en besprekingen met de Nieuwzeelandse premier, John Marshall Sprekend over de Brits-Franse op vattingen over een verenigd Europa zei de premier: „Wij bedoelen dit niet als een verdedigingsbond tegen be dreiging van buitenaf! Wij zien het als de beste en vermoedelijk de enige wijze in de wereld van vandaag om vrede binnen Europa te waarborgen, die welvaart geeft voor zijn volken en die Europa de politieke, economi sche en culturele invloed in de we reld biedt, die zijn tradities en poten tieel rechtvaardigen" Er klonk gejuich van de conserva tieve afgevaardigden, toen Heath her- ARTA (Reuter, AFP) Op i het Indonesische leger mag Indonesië niet meer in het van gedachten gewisseld over het lot van de rond jpolitieke gevangenen in het rerbod is afkomstig van luite- •lonel Doermavel Achmad, Se van het „Commando tot her- de vrede". Hij vaardigde het uit vlak voor een aantal voor de geleerden zaterdagavond :arta bijeen zou komen om te ren over het lot van de ge- Volgens zijn woordvoerder kolonel Achmad dat een ge- het openbaar over de gevan- :et nodig is, omdat deze zaak handeld. oeng Nasoetion, een bekend at uit Djakarta die het woord •en op de bijeenkomst, ver klaarde dat de Indonesische regering de toestand in overweging moet ne men, waarin de gezinnen van de ge vangenen verkeren. Het merendeel van deze gezinnen zou in grote ar moede leven. Verreweg het grootste deel van deze gevangenen is opgepakt kort na de mislukte staatsgreep van 1965. Tot nu toe hebben maar enkele tientallen terechtgestaan. Adam Malik, de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, is giste ren naar Europa vertrokken. In We nen zal hij een bijeenkomst bijwonen van Indonesische ambassadeurs in Europa, Afrika en het Midden-Oos ten. Daarna gaat hij naar Belgrado, Praag en misschien Warschau om de kwestie te bespreken van de schul den, die Indonesië onder het bewind van president Soekarno heeft ge maakt. Op de terugweg zal de minis ter Teheran aandoen. innerde aan het vertrouwen dat hij en president Pompidou na hun over leg in Parijs hadden geuit, dat de onderhandelingen over Britse toetre ding tot de EEG voor eind juni suc cesvol kunnen worden afgesloten. „Ik vertrouw, dat de verdeeldheid en achterdocht, die de betrekkingen tus sen Engeland en Frankrijk in de af gelopen jaren in de weg stonden, ver dwenen zijn. Ik geloof dat dit uitzicht biedt op eenheid, vrede en welvaart in West-Europa, die ons continent nooit tevoren gezien heeft". PRAAG (UPI, Reuter, ANP) Europese communistische leiders zijn gisteren maar Praag gekomen om het veertiende Tsjechoslowaakse partij congres bij te wonen en tevens de mogelijkheid te bespreken van troe pen reductie in Europa. Het eerst arriveerde de Russische partijleider Leonid Breznjew, die on langs bij het Westen aandrong op overleg over wederzijdse troepenver mindering. Volgens Praagse bronnen staat dit onderwerp hoog op de agen da. Verder verwachten politieke waar nemers, dat dit congres, dat vandaag begint, definitief een einde gaat ma ken aan het proces van „zuivering- normalisatie-consolidatie", dat de Tsjechoslu waakse partij sinds de in val van de Russen in augustus 1968 heeft gekend. Dat zal dan tevens be tekenen, dat Tsjechoslowakije defini- tiéf zal worden verankerd binnen de invloedssfeer van de Sowjet-Unie. Dit is waarschijnlijk ook de reden, waarom de Roemenen een zeer be scheiden delegatie hebben gestuurd, die wordt geleid door een lid van het politbureau, Dimitroe Popescoe. De Roemenen hebben altijd weinig sym pathie gekoesterd voor de zogenaam de Breznjewdoctrine, die onder meer diende als rechtvaardiging voor de Russische interventie in Tsjechoslo wakije. BUENOS AIRES (Reuter. AP) De Britse honrair consul Stanley Sylvester, die zondag in de Argen tijnse stad Rosario werd ontvoerd, is ondanks een grootscheepse klopjacht van de politie nog altijd spoorloos. Ook hebben zijn ontvoerders, leden van het militant linkse Revolutionai re volksleger, nog geen eisen gesteld voor zijn bevrijding. Het Revolutionaire Volksleger (ERP), dat heeft toegegeven verant woordelijk te zijn voor de ontvoering van Sylvester, is een van de belang rijke groepen stadguerrilla's, die op he: ogenblik in Argentinië opereren. Het Revolutionaire Volksleger ope reert in een stijl, die doet denken aan de overvallen van Robin Hood in het Middeleeuwse Engeland. Geweld en vrijgevigheid gaan hand in hand. Zo kaapte de groep het vorig jaar in Rosario een vrachtauto met 2.400 flessemelk en deelde die uit aan de bewoners van ieen krottenwijk, die echter wel de lege flessen moesten teruggeven. DDe American Express Company en Avis Rent a Car zijn in Europa gaan samenwerken om mensen, die tijdens weekeinde of vakanties hun traveler cheque verliezen (diefstal inbegrepen) uit de nood te helpen. NEW DELHI (Reuter) Premier Indira Gandhi van India heeft giste ren een beroep gedaan op de grote mogendheden, hun Invloed te doen gelden teneinde een politieke oplos sing tot stand te brengen voor de cri sis in Oost-Pakistan. De Indiase premier verklaarde, dit in het Indiase parlement, nadat leden van de oppositie de vergadering had den verlaten, toen hun verzoek om een spoeddebat over Oost-Pakistan niet ingewilligd werd. Volgens mevrouw Gandhi zijn in de afgelopen acht - weken 3.500.000 Oost-Pakistanen naar India gevlucht voor de „militaire terreur in Oost-Pa kistan". De dagelijkse toeloop van Oost-Pakistani was gemiddeld 60.000. Mevrouw Gandhi noemde dit „een ongeëvenaarde migratie op grote schaal." Het leger van India is in een grens- sector van Assam in staat van alarm gebracht, nadat Pakistaanse bommen werpers en troepen met granaatwer pers voortdurend over de grens scho ten, zo meldde gisteren het Indiase persbureau PTI. AMSTERDAM De positie van menige Europese papierin dustrie moet uiterst moeiiijk worden geacht. De gebleken over capaciteit van de gezamenlijke Europese industrie heeft een fel le concurrentiestrijd doen ont branden. -Het te grote aanbod heeft prijsdalingen meegebracht en zelfs tot bedrijfssluitingen ge leid, zo wordt opgemerkt in het CHATTANOOGA (UPI/AFP) Twee bataljons van de Nationale Garde 1.500 tot 2.000 man zijn gisteren Chattanooga in de Ameri kaanse staat Tennessee binnengetrok ken om de politie te helpen bij het dempen van rassenonlusten, die vrij dagavond zijn begonnen. Burgemees ter Robert Walker zei dat „opmerke lijk" was dat er geen doden zijn ge vallen. De gardisten zijn met munitie gewapend. Het is voor de eerste maal sinds 1968, toen Martin Luther King in Memphis werd vermoord, dat de Na tionale Garde in Tennessee in actie moest komen ln verband met rassen- onlusten. De moeilijkheden begon nen vrijdagavond, toen een rock-con cert niet doorging en jongelui vernie lingen aanrichtten in de stad. Zater dag vielen er vijf gewonden en wer den 150 arrestaties verricht. Ook zon dagavond werden er blanken mishan deld en winkelruiten ingegooid, maar op kleinere schaal. jaarverslag 1970 van Bührman"'.- Tetterode. De groothandel stelt zich inzake de inkoop in deze moeilijke marktsitua tie voorzichtig op. Aan de verkoopzij de wordt de druk van de algemene papiersituatie ondervonden. De loon- en kostenstijging kan financieel zwakkere bedrijven in de huidige conjuncturele periode eerder in moei lijkheden brengen. Op grond hiervan is de voorziening voor debiteuren uit gebreid. In de eerste drie kwartalen waren er bij de vennootschap geen stagna ties in de omzet- en winstontwikke ling. In het laatste kwartaal werd in de onderneming echter voelbaar dat de conjuncturele invloeden niet ge heel aan haar voorbijgingen. In som mige werkmaatschappijen was van verminderde vraag sprake; in andere trad hevige concurrentie op. HINDERLIJK De directie constateert, dat vele vennootschappen het als zeer hinder lijk hebben ervaren, dat de prijs maatregelen van de overheid onver minderd van kracht zijn gebleven. Zij merkt voorts op. dat het ziektever zuim in verscheidene van de bedrij ven tot een zorgwekkende hoogte is gestegen. Dit beïnvloedt de goede gang van zaken in ongunstige zin. De algemeen conjuncturele situatie is van groot belang voor de directe ontwikkeling ki het nieuwe boekjaar. Opnieuw zullen stijgende kosten op treden terwijl er nauwelijks moge lijkheden bestaan deze in de prijzen te verwerken. De inflatoire tendensen in de nationale en internatoniale economie spelen een rol van beteke nis. De uitdaging om desalniettemin te groeien wordt aanvaard. Daarbij vin den investeringen plaats waar de leiding mogelijkheden ziet voor verdere uitbreiding van het concern. De toekomst wordt dan ook met ver trouwen tegemoet gezien. Zoals ge meld wordt wederom ƒ4,40 per aan deel van 20 uitgekeerd. Khan belooft Pakistan parlementaire democratie KARACHI (UPI) President Jachja Khan van Pakistan heeft gis teravond verklaard, dat hij binnen een maand een plan zal aankondigen om de macht over te dragen aan ge kozen afgevaardigden. Hij zei op zijn eerste persconferentie sinds de bur geroorlog in Oost-Pakistan, dat hij een terugkeer wenste naar de parle mentaire democratie. „Dit streven is niet vernietigd door de gevechten in Oost-Pakistan", zo zei Jachja Khan. DIEMEN Twee inwoners van Amsterdam zijn maandagavond ver dronken nadat hun personenauto te Diemen in het Amsterdam-Rijnka naal was gereden. De slachtoffers zijn de 28-jarige mej. H. H. van Beeren en de 27-jarige F. R. J. Smit. Over de oorzaak van het ongeluk tast men in het duister. BRUSSEL Luxemburg krijgt binnenkort aansluiting op het Neder landse aardgasnet. 450 miljoen kubie ke meter aardgas worden afgenomen. De totstandkoming van deze aan sluiting is een voorbeeld van uitste kende intergewestelijke samenwer king over de grenzen heen, aldus Marcel Mart. de Luxemburgse minis ter van energievoorziening tijdens een maandag gehouden persconferen tie. Om Luxemburg met aardgas te be voorraden zal er door de Belgische provincie Luxemburg een leiding van 132 km lengte worden aangelegd. Dit geschiedt op kosten van de distribu tiemaatschappij „Distrigaz" uit Brus sel. De leiding zal ook de achterge bleven Belgische provincie Luxem burg van energie kunnen voorzien. Door gunstige vrachtenmarkt ROTTERDAM Phs. van Om meren heeft een goed jaar ach ter de rug. Het nettoresultaat kwam uit op 43,6 min, wat een verdubbeling betekent ten op zichte van 1969, toen de winst 23,2 min. bedroeg. Het bedrijf heeft kunnen profiteren van de gunstige vrachtenmarkt. Ook in de overige sectoren werden bevredigende resultaten bereikt. Me de door de belangrijke inkomstenver betering kon ongeveer 100 min ge voteerd worden voor investeringen in bestaande en nieuwe activiteiten. Hierbij werd wederom prioriteit ver leend aan de specialisatie in de ver schillende sectoren. Om zich zo goed mogelijk aan de zich ingrijpend wijzigende omstan digheden, veroorzaakt door de contai- nerisatie van het lijnvervoer, aan te passen werden verschillende kantoren in het achterland opgericht, terwijl bij de bestaande kantoren het aantal medewerkers werd uitgebreid. Bij de uitbreiding van de zeevloot wordt momenteel voorkeur gegeven aan dt verwerving van reeds in de vaart of in aanbouw zijnde en tevens in de vlootopbouw passende tonnage. Het beleid ten aanzien van het vooral op internationaal gebied tot stand brengen van joint ventures en andere vormen van samenwerking is krachtig voortgezet. Hierbij maakte Van Ommeren gebruik van de gebo den politiek-economische mogelijkhe den. Het saldo bedrijfsrekening zeesche pen steeg met 98 pet. tot ƒ63.7 (32,6) min. Ook de exploitatie van de kust vaartuigen was voor het eerst na een aantal magere jaren belangrijk beter. Voor deze categorie nam de bedrijfs rekening met 70 pet toe tot ƒ3,6 (2.1) min. De resultaten van de groep binnen vaart. tankopslag en agenturen stegen met 27 pet tot ƒ46.8 (36.9) min. De resultaten deelnemingen daalden ech ter met 1 min. De verkoop van schepen leverde een boekwinst op van ƒ6,4 min, terwijl bij het verko pen van de deelneming in de VNS een boekwinst van 14,3 min werd behaald. De investeringen in duurzame be drijfsmiddelen vergden in 1970 ƒ59.6 (46,8) min. Zoals gemeld, zal worden voorgesteld een dividend van 20 pet. in contanten uit te keren, waarvan reeds 9 pet. als interimdividend be taalbaar werd gesteld. Van Ommeren onthoudt zich van een uitspraak omtrent verwachtingen voor het jaar 1971. Veel zal afhangen van de ontwikkeling van de zee- vrachtenmarkt en van het tempo, waarin de hoogte van de te ontvan gen vergoedingen voor verleende diensten in de andere sectoren aan de inflatoire kostenstijgingen aangepast zullen kunnen worden. DEN HAAG De directie van de Nederlandse investeringsbank voor ontwikkelingslanden heeft zich in haar jaarverslag over 1970 zeer gereserveerd getoond over de dringende aanbeveling van het door de Wereldbank uitgege ven Pearson-rapport om tot „ont binding" van de ontwikkelings hulp over te gaan. Deze entbin ding betekent, dat de ontwikke lingslanden niet langer verplicht zijn om leningen of schenkingen te besteden in het gevende land. In de consortia waarvan Nederland deel uitmaakt hebben de vertegen woordigers van onze regering inmid dels op die ontbinding van de hulp aangedrongen en zelfs verklaard, des noods eenzijdig tot ontbinding te zul len overgaan. De directie der investe ringsbank acht een voorwaarde voor een behoorlijk functioneren van die ontbinding een toezichthoudende cen trale organisatie die moet vaststellen of de leningsovereenkomsten geen clausules bevatten die toch enigerlei directe of indirecte binding inhouden. Bovendien oordeelt de directie, dat „er wel zekere voordelen kunnen worden bereikt vergeleken bij de be staande situatie", maar dat de aan binding verbonden voordelen verlo ren gaan onder andere de moge lijkheid van directe bilaterale samen werking tussen het donorland en het betrokken ontwikkelingsland. Boven dien „valt in geval van ontbinding voor het bedrijfsleven een zekere on dersteuning weg, die de binding der hulp verschaft." De kwestie is volgens het jaarver slag zo Ingewikkeld en moet met zo veel waarborgen worden omgeven, dat het voorlopig „wellicht meer overweging verdient het streven te richten op verbetering van de be staande toestand en op het wegnemen van de duidelijke onvolkomenheden daarvan". Voor de opnemingen onder de le ningen die aan ontwikkelingslanden worden verstrekt in het kader van de Nederlandse begroting worden door de staat de middelen verstrekt aan deze investeringsbank voor ontwikke lingslanden. In 1970 was dit bijna 173 miljoen en voor 1971 zal het ongeveer 176 miljoen zijn. Uit het overzicht van bestedingen der leningen per bedrijfstak in ont wikkelingslanden blijkf dat in 1969 en 1970 respectievelijk 28 en 23 per cent werd besteed in de elektronische industrie en 21 en 20 percent in de chemische nijverheid. Dat zijn de grootste bestedingen. Het minste van de leningen werd besteed in land bouw en veeteelt en textielnijverheid respectievelijk 2.5 en 2.4 percent in 1970. Het totaal aan gecontracteerde leningen is het hoogst vx>r India (275,5 miljoen), Indonesië (265.3 miljo-! ne). Daarna komen in volgorde van grootte van gecontracteerde leningen Pakistan. Turkije, Nigeria, Tunesië.' Soedan, Columbia, Griekenland, Ma leisië, Uganda en Zuid-Korea. DEN HAAG De nict-kohierbc- lastingen hebben in het eerste kwar taal van dit jaar f 5.433 (v.j. 4.528) miljoen opgebracht. Dit is ƒ433 mil joen minder dan het vierde deel van de jaarraming (in het cijfer van de jaarraming is begrepen de verhoging van diverse belastingen met de wie beltaks). Voor dit achterblijven met ruim ƒ400 miljoen gulden kunnen de vol gende factoren ter verklaring worden aangevoerd: 1. de inkomens en de belastbare be stedingen plegen in de loop van een -jaar toe te nemen, zodat uit dezen hoofde een zeker achterblijven van de ontvangsten in het eerste kwartaal bij het evenredige deel van de jaar raming als normaal moet worden be schouwd 2. bij sommige belastingen vertoont het verloop van de ontvangsten een duidelijk seizoenpatroon. 3. met ingang van 1 januari jl. heb ben wijzigingen in het afdrachtregi me plaats gevonden bij de invoer rechten. enige accijnzen en de bij in voer geheven omzetbelasting. 4. in het eerste kwartaal van 1971 kwam de tariefverhoging bij de om zetbelasting van 12 naar 14 pet. nog slechts zeer ten dele in de ontvangs ten tot uitdrukking. Ook met de in vloed van de conjuncturele verhoging per 1 januari van de benzine-accijns, de bijzondere verbruiksbelasting per sonenauto's en de loonbelasting was dit het geval. De omzetbelasting 'leverde in 'het eerste kwartaal van dit jaar ƒ1.807 (1.352) miljoen op, of 143 miljoen gulden minder dan éénvierde van de jaarraming. Volgens het ministerie van Financiën is dit achterblijven slechts schijn en is de vooruitgang die in feite heeft plaats gevonden, zeer gunstig. De loonbelasting bracht ƒ2.151 (1.673) miljoen op. of ƒ62 mil joen minder dan het vierde deel van de jaarraming. In het eerste kwartaal van dit jaar werd vanwege de kohierbelastingen in totaal ƒ1461 (1.419- miljoen ont vangen. Hiervan was 1.152 (1.069) miljoen inkomstenbelasting en 164 (212) miljoen vennootschapsbelasting. Aangezien in totaal vanwege de ko hierontvangsten 'in de eerste 'drie maanden van 1971 ƒ651 miljoen werd opgelegd, nam het nog in te vorderen bedrag met 810 miljoen af tot 1.783 miljoen. Van een onzer redacteuren Een zestigtal prominente Westeuro- pese intellectuelen, meest Fransen en in Frankrijk woonachtigen, heeft in een felle protestbrief aan de Cubaan se leider Fidel Castro zijn misnoegen uitgesproken over de manier, waarop de Cubaanse dichter Heberto Padilla kennelijk is gedwongen kritiek op zichzelf te leveren. In het Franse dagblad Le Monde is afgelopen zaterdag de protestbrief ge publiceerd. De brief werd onderte kend door vooraanstaande schrijvers, filosofen en artisten. zoals de filosoof Jean-Paul Sartre; Simone de Beau- voir; de weduwe van Isaac Deut- scher, Tamara Deutscher; Hans-Mag- nus Enzensberger; Marguerite Duras; André Gortz; 'José-Agustin Goytisolo; Juan "Goytisolo; 'Alberto Moravia; Pier-Paolo Pasolini; Alain Resnais; Rossana Rossanda; Claude Roy; Na thalie Sarraute; Jorge Semprun, en Susan Sontag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7