Gigantisch veilingcomplex verrijst in Bleiswijk F Sterflats liggen Gouda zwaar de op maag Moet Delta in toekomst energie gaan leveren aan gehele randstad? Nieuwe coöperatie groeit ïrootste groenteveiling in wellicht uit tot lancl ons Wakers bij hun kroost Twaalf uur popm uziek in R'clain Zeven nieuwe plannen op tafel Fusies in pen met Gouda en Rodenrijs Behangen met asbakken ma ém Verkenning over atoomcentrales Prijsregeling Abortusvluchten NSVH spoedig hervat? 5 DINSDAG 25 MEI 1971 BLEISWIJK Als je op de rovinciale weg 22 rijdt in de chting van Bleiswijk, zie je in kilometer na het passeren in de rijksweg Den Haag trecht aan je linkerhand een ■ote zand- en asfaltvlakte aarop druk gewerkt wordt. De ste stalen binten staan over- nd voor het gigantische vei- ïgcomplex van de Coöperatie tuinbouwveiling „Rotterdam Omstreken". M) v De coöperatieve tuinbouwvei- gaat verhuizen naar Bleis- ü'ik- Aan het Stroveer in Rotter- m had de veiling vanaf 1911 njiar eerste gebouw, op huur- lorwaarden. Twee jaar later &erd het eerste eigen gebouw in ,eibruik genomen, aan de p vaanshalskade. Het huidige •t. ilingcomplex aan de Boezem- k<ocht dateert van 1953. Veiligheid in zijn kamer in het houten direc- vertelt veilingvoorzitter E. vi Bukman over de verhuizing en apEr de fusiebesprekingen met groen- veilingen in de streek En over de uwbouw natuurlijk. „De provin- ui ie weg verwerkt nu al dagelijks 10 tienduizend auto's, daarom is ze 6 breed bij onze oprit. Dat beteken- -u dat de vaart die erlangs loopt 25 rkluisd moest worden. Van maart augustus '70 is daaraan gewerkt, verbreding kwam geheel op onze ening, de provincie heeft er niet i meebetaald, dat zit ons nog al- I een beetje dwars. Want het is h niet alleen in ons belang ge- het komt de algehele veilig- 4 d ten goede", vertelt de uit Delft fa omstige Moerkapelse tuinder. 2-^at het gebouw zelf betreft: er ko- n twee grote neer^ethalien, waar- straks zo effectief mogelijk ge kt zal worden. De voorste bevat veilplaats, de achterste een grote tloods. Fust is het verpakkingsma- iaal. „Omdat nu ^ele boerderijen staan met ons fust, zullen we r eerst ruimte voor scheppen, e voorste hal. met de bekende ilklok", met een grote koelcel, toorruimte en (evenals de andere) irteursloodsen, wordt waarschijn- in augustus 1970 afgeleverd. Containers roeger werden de produkten veel ier boot aangevoerd, vandaar dat eerste „nederzettingen" van de :erdamse veiling dichtbij het ri tje de Rotte stonden. Ook het toe- ige veilingkomplex zal dicht bij water staan. „We zijn in het hart- 'an Rotterdam begonnen, nu zijn hier Maar nog steeds zitten we t bij die Rotte, dat is geen puur al, geloof ik. We hopen, dat de en van Rotterdam ons hier niet r zullen verdringen," zegt de vei- voorzitter. Achter het huidige plex ligt een groot rangeerterrein de spoorwegen, voor het nieuwe gèen spoorverbindingen meer no- Alles wordt nu met auto's ver- d. Mocht afnemer Duitsland 's ers de wegen in de week-ends afsluiten voor vrachtwagens, zal dat nog weinig problemen zich brengen. „We zitten hoog- s een kilometer van de railver- Den Haag-Gouda. en bij de gang is een laad- en losstation. ;eval van nood lamnen we dat DELFT Bij Abtswoude, in Ïdden-Delfland, heeft een zwa- jnmoeder in alle vroegte het Ien geschonken aan negen intjes. volgens dierenkenners i vrij hoog aantal. Aan weers- len van de krioelende zwaan- f hebben pa en ma zich op- teld om eventuele nieuws- rigen te beletten dicht bij hun kroost te komen. ROTTERDAM Een nacht van twaalf uur popmuziek door meer dan vijftig musici staat Rotterdam te wachten in de nacht \van 12 op 13 juni in De Doelen, als slotstuk van het knaakfestival, dat op 10 juni be gint. De twaalfuurs manifestatie zal voor een groot deel worden „gemaakt" door de groep Centi pede, waarvan de leden op 10 en 11 juni in zeven formaties, over dag op pleinen en in straten en 's avonds m sociëteiten spelen. Onder de titel centipede wordt in De Doelen 's nachts meegewerkt aan de manifestatie doer o.a. The Soft Machine. King Grimson, The Keith Tippett Group. Blossom Toes en Nucleus, door vertoning van pop- en un- dergroundfilms, en het optreden van Nederlandse musici en gezel schappen. ongetwijfeld gebruiken om de pro dukten in containers te versturen." Fusies Over ruimte en mogelijkheden maakt de heer Bukman zich niet zo druk. Voor het voorlopige komplex zijn slechts elf van de achtenveertig hectare nodig, uitbreidingsmogelijk heden genoeg. Zeer waarschijnlijk zullen de „achterste" acht hectare van het aangekochte terrein weer verkocht worden aan het recreatie schap „Rottemeren", zoals_ beloofd is bij de aankoop. Meer aandacht ver gen op dit moment de lopende fusie- besprekingen met de veilingen van Gouda en Berkel-Rodenrijs. De drie afzonderlijke ledenvergade ringen hebben hun besturen erom ge vraagd. Bukman zegt te hopen dat het fusierapport voor 1972 aan de le den voorgelegd kan worden. Er zal dan niet meer over gediscussieerd kunnen worderi; het moet aangeno men of verworpen worden, meer niet. Voor het zover is zullen echter wel groepen van leden betrokken worden bij de voorbereidingen. Aangezien de drie ledenvergaderingen om een fu- sievoorstel gevraagd hebben, kan wel worden aangenomen dat de drie vei lingen inderdaad samen .zullen gaan. De veiling van Berkel en Rodenrijs zal waarschijnlijk gesplitst worden en slechts gedeeltelijk in de fusie op gaan. Ze heeft namelijl een sterke, groeiende bloemenveiling, gunstig ge legen voor de bloemkwekers. „Voor ons zou het opgaan van die blnemen- afdeling in de fusie trouwens ook na- del'ge consequenties met zich mee brengen. Niet alleen de ligging zou ongunstig zijn, de inrichting van het nieuwe komplex zou er ook op wor den ingesteld. In feite zouden we dan te maken krijgen met twee. heel ver schillende. veilingen op één terrein. Nee. de fusie zou er niet beter aan vaardbaar op worden." Driehoek De driehoek Rotterdam-Den Haag- Gouda, althans een gebied van die grootte ten oosten van de Vliet en de Schie, heet in tuinbouwkringen „Dc Kring." Worden er door drie veilin gen fusiebesprekingen gehouden, er liggen nog meer veilplaatsen in dit gebied. Misschien Pijnacker en Noot dorp later wel. Delft zal zich zeer waarschijnlijk nooit bij het drietal aansluiten. „Delft krijgt de helft van zijn om zet uit het Westland; de rest uit De Kring. Het is best mogelijk dat leden uit Pijnacker en Nootdorp zich bi; ons willen aansluiten in de toekomst Beide veilingen zijn in feite onder deel van Delft. We zijn natuurlijk concurrenten, maar we beseffen dat samenwerken in dit stadium beter is. Daarom zullen we het over komen afraden. We willen Delft niet laten doodbloeden." Misschien dat in de toekomst ook in de buurt van Delft een veilingfusie tot stand zal komen, in Westerlee bij voorbeeld. Dan wordt het wel moge lijk dat de „Kring-veilingen" Pijnac ker en Nootdorp naar Bleiswijk ko men. Met Pijnacker wordt overigens nu al gepraat. „Delfts veiling ligt nu eenmaal erg ongunstig, in de stad. Daarom zijn besprekingen gaande met Gedeputeerde Staten en de Pro vinciale Waterstaat, over een wegver binding Bleiswijk-Pijnacker. We zijn echter voorzichtig, en staan in voort durend contact met Delft." Drs. R. Zijlstra, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuinders- bond, heeft de tuinders in de Rand stad onlangs voorzichtig afgerad-n naar het Noorden van Nederland te verhuizen. Bukman begrijpt dat: „De tuinders krijgen bij aankomst daar een subsidie' van maximaal zeventien duizend gulden, bovendien zijn de meststoffen er goedkoper dan- hier. En toch loopt het niet. De concentra ties zijn er te klein. Zelfs al zouden Groningen, Friesland en Drente tot één concentratie komen, dan nog zou er slechts één exportbedrijf volledig kunnen werken. Dat is te weinig. Daarom ook worden er veel 'produk ten uit het noorden in de Randstad geveild." „Ik ben heus wel sociaal voelend, ik wil het noorden best helpen, maar zo helpt het toch niet. Het is min of meer concurrentievervalsend op deze manier. Je kunt niet kunstmatig een nieuwe bedrijfstak in het leven roe pen." Bukman heeft zijn handen vol aan het begeleiden van de bouw en van de fusie. Aan de huidige vestiging in Rotterdam komt hij bijna niet meer toe. De veilingvoorzitter is nog maar kort geleden zijn tweede ambtsjaar ingegaan; de zeven zal hij waar schijnlijk niet volmaken. „We zijn gelukkig eén coöperatie en hebben dus een democratische werkwijze. Het bestuur van de nieuwe veiling zal opnieuw gekozen moeten wor- den.'" Problemen Zolang de fusie nog niet rond is zijn de meeste problemen rond de nieuwbouw voor zijn rekening. Tot voor enkele weken maakte een groepje sporters klanöestien gebruik van net terrein aan de Hoefweg. Op de zondagmiddagen werden zelfge bouwde mini vliegtuigen vanaf de grond draadloos de lucht in gestuurd. „We wisten er niets van en hebben het terrein afgesloten. Niet dat we helemaal negatief tegenover sport staan hoor. Evengoed als we begrij pen dat er Bleiswijkers zijn die ons zien als de verjagers van weer een stukji natuur (natuurlijk is het jam mer, maar er moet toch ook emplooi blijven), zien we ook dat we de spor ters kunnen helpen. Let wel, we doen geen toezeggingen, maar we zien wel mogelijkheden zitten. In de wintertijd kan er misschien getraind worden in de hallen, maar uiteraard alleen op tijden die ons schikken, we moeten baas in eigen huis blijven. We zijn hierover in onderhandeling met het gemeentebestuur van Bleiswijk." Over tal van andere vraagstukken worden met de gemeente gesprekken gevoerd. Uit alle windhoeken zullen de produkten worden aangevoerd, op de veiling zullen zo'n drie honderd en vijftig mensen werk vinden, ongeveer honderd van hen wensen een woning in Bleiswijk. Verschillende commis- Banketfabriek voor Hardinxvekl-GMam HARDINXVELD-GIESSENDAM Zo spoedig mogelijk zal worden be gonnen met de bouw van een moder ne fabrieksmatige banketbakkerij in het industriegebied „De Peulen". De heer J. Q. Buiteman uit Axel, eige naar van een moderne banketbakke rij in Hendrik Ido Ambacht, heeft duizend vierkante meter grond in „De Peulen" gekocht. Voorlopig wordt daarop een bakkerij van 150 vierkan te meter gebouwd. Het projekt is ge baseerd op geleidelijke groei en uit breiding. sies zijn dan ook druk in onderhan deling over het wegennet, en de wo ningen. En dan is cr natuurlijk een bouwcommissie. Bukman, en ongetwijfeld ook anderen, hebben er een overvolle dagtaak aan. En dat mag ook wel, want gezien de omzetcijfers van 1970 van de drie onderhan- delende veilingen zou de nieuwe coöperatie wel eens de grootste groenten veiling van Nederland kunnen worden. Voorzichtig be sluit Bukman: „Dat moeten we nog afwachten. Het is natuurlijk afhankelijk van het fusieverloop, en van de toetreding van de le den daarna." GOUDA De felbekritiseerde plannen voor de bouw van en kele sterflats, die de zuidflank van Gouda een nieuw aanzicht zouden moeten geven, blijken niet de enige mogelijkheid voor deze „toegangspoort" van de Krimpenerwaard te zijn. De dienst Openbare Werken heeft, na alle kritiek, nu maar liefst zeven alternatieve plannen ge produceerd voor de bebouwing van de zuidrand, gelegen tussen Flüwelensingel en Krugerlaan. Elke alternatieve mogelijkheid houdt wel in, dat het ontruimde Van Iterson ziekenhuis alsmede circa ze ventig huizen in de Cronjéstraat (de wijk Kort Haarlem) moeten worden gesloopt. Op het terrein van het voor malige ziekenhuis kunnen dan 200 tot 250 woningen verrijzen. Voorts is het in deze situatie mogelijk tussen het Houtmansplanlsoen en de Krugerlaan een doorgaande wandelroute aan te leggen. DEN HAAG Er bestaan ver schillende manieren om een kale muur „aan te kleden". Sommigen doen het met schilderijen, plan ten of boekenrekken. De heer L. M. Braam, bode-portier bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, deed het in zjjn woning aan de Melis Stokelaan eens anders. In een jaar tijd verzamelde hij ongeveer tweehonderdvijftig as bakken, die hij één voor één aan de muur van zijn logeerkamer bevestigde. Naast de gangbare ronde en vierkante modellen ma ken ook exemplaren die de vorm van een broodje, een fauteuil en Been toilet hebben deel uit van zijn collectie. ROTTERDAM Een verkenning van een studiecommissie van verte genwoordigers van de Elektriciteits voorziening Zuid-Holland is geresul teerd in een rapport aan Gedeputeer de Staten, waarin elf plaatsen, te we ten de Maasvlakte. 's-Gravendeel. Krabbepolder. Oud-Beijerland. het westelijke deel van de Merwelanden, Beningen, Tien Gemeten, Numans- dorp. Noordschans, Rozenburg en Rjjnpoorl benoorden de Nieuwe Wa terweg mogelijkheden voor de bouw van een elektrische centrale in de nabije toekomst. Binnenkort zal dit rapport in be spreking komen binnen het EZH-be- stuur. Volgens de verkenning van de stu diecommissie zal er zeker meer dan één zeer grote centrale in het zuid westen van Zuid-Holland nodig zijn en zij houdt er rekening mee, dat van die centrales er de nodige op atoom energie zullen moeten draaien. Waar het rapport slechts een intern- technische betekenis heeft, is op de biologische aspecten nog niet inge gaan. Die zullen eerst in een later sta dium van onderzoek aan de orde ko men. Die biologische aspecten betref fen vooral de invloed van het ver werkte koelwater. De studiecommissie beseft echter terdege dat deze biologische factoren van betekenis zijn: afvloeiing van warm, verwerkt koelwater kan bij voorbeeld de waterhuishouding in de Delta aanmerkelijk beïnvloeden. Men kent deze problemen reeds lange tijd door de situatie in het Verversingska naal in Den Haag, dat immers het verwerkte koelwater van de Haagse elektrische centrale naar zee afvoert. Daarbij komt dat een atoomcentra le een veel sterkere mate van koeling vereist dan een conventionele zoals de Haagse. Waarmee men weer voor een technisch probleem komt te staan: in hoeverre is het door verontreini gingen warmer dan normaal zijnde Rijnwater geschikt voor koeling van een atoomcentrale, óók na zuivering? Ook over het aantal noodzakelijke centrales is nog weinig te zeggen. DEN HAAG Het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen heeft voor het komende seizoen een minimumprijsregeling voor natuyr %?rdbeien vastgesteld die gelijk is aan de regeling van het vorige jaar. De ophoudprijs voor dit produkt is vastgesteld op 70 cent per kg en de vergoedingsprijs bij eventuele door draai is voor aardbeien zonder dop gelijk aan de ophoudprijs. Voor aard beien met dop bedraagt de vergoe dingsprijs 60 cent per kg. Het aanbod van aardbeien alleen nog uit kassen) in ons land is op het ogenblik reeds van behoorlijke be tekenis. De prijzen liggen vrij sta biel <|p 50. tot -80 cent per doosje met 200 gram aardbeien. De natuur aardbeien laten nog wel minstens een week op zich wachten. De studiecommissie duidt er voor lopig zes aan de plaatsen daar van worden niet nader aangegeven waarmee de hele elektriciteits voorziening van de randstad Holand tot het jaar 2000 zou zijn gewaarborgd. Maar ook dit is nog een onderwerp voor nadere studie. Vast staat in ieder geval, dat de in de toekomst te bouwen centrales heel wat meer energie moeten kunnen le veren dan de grootste Rotterdamse nu in bedrijf zijnde centrale. Waarschijn lijk zal zelfs de grote Maasvlaktecen- tralê, die in het rapport als eerst wordt genoemd, straks als „een klein tje" moet worden aangeduid! Het eerste alternatief omvat een vijfhonderd meter lang lint van hoogbouw, variërend in hoogte van vier tot acht lagen op twee lagen on derbouw, met in totaal 300 meerge- zinshuizen. Parkeren kan in de woon gebouwen plaatshebben. Voor de aan leg van een park is in dit geval 3,5 hectare beschikbaar. De tweede mogelijkheid voorziet in een combinatie van hoogbouw en laagbouw met in totaal 224 huizen, waarvan 126 meergezinswoningen. Het parkeren geschiedt hier onder de woningen. Voor groenvoorzieningen is ook in dit geval voldoende ruimte be schikbaar. Het stadssilhouet wordt niet aange tast bij uitvoering van het derde plan, een combinatie van hoogbouw en laagbouw met weinig groen. De hoogbouw is hier in drie tot zes lagen gedacht. Dit plan omvat de bouw van 186 woningen, waarvan 125 meerge- zinshuizen. Het vierde alternatief kent hoofd zakelijk hoogbouw en wel in drie tot acht lagen, aangevuld met laagbouw. Dit levert 314 huizen op, waarvan 38 meergezinswoningen. Het parkeren moet achter de woning plaatshebben waardoor er weinig ruimte voor groen aanleg beschikbaar is het geheel maakt een schermvormige indruk. Drie torenflats vormen het duide lijke herkenningspunt van het vijfde plan. Deze flats met in totaal 231 wo ningen bepalen het stadssilhouet in sterke mate, maar zullen het door hun rankheid toch niet aantasten. Sterflats Het zesde alternatief kent de bouw van vijf sterflats in twaalf lagen op twee lagen onderbouw met in totaal 450 meergezinshuizen. Dit plan voor ziet in een ruime groenvoorziening en een parkeergelegenheid van twee auto's per woning. Het zevende en laatste alternatief impliceert drie dubbele sterflats in twaalf lagen op twee lagen onder bouw met in totaal 540 meergezins woningen. Ook deze mogelijkheid biedt legio ruimte voor groenvoorzie ningen en een parkeergelegenheid voor twee auto's per woning. De nieuwe plannen voor de bebou wing van de zuïdflank van Gouda, die langs de Hollandse IJsscl ook een IJsselpromenade zal krij gen, komen in de eerstvolgende ver gadering van de commissies openbare werken, volkshuisvesting en finan ciën aan de orde. Daarna zal de ge meenteraad zijn (definitieve) keuze bepalen. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG De NVSH, die eind vorige week haar abortus-vluchten naar Engeland heelt moeten staken, hoopt dat de situatie over veertien dagen weer normaal zal zijn en dat de dagelijkse vluchten met Neder landse en Duitse vrouwen, die in En geland geaborteerd willen worden, wcér hervat kunnen worden. Op het ogenblik zit men in grote moeilijkheden door het plotselinge staken van de dagelijkse vluchten. Men heeft nu nog met zo'n veertig Nederlandse en Duitse vrouwen een afspraak lopen. Men doet al het mo gelijke om deze vrouwen alsnog te helpen. „We hebben een paar mogelijkhe den in Nederland, die tijdelijk over belast worden. Verder hebben we hier en daar in Engeland nog wel een contactje. En we hopen deze week nieuwe en hernieuwde contacten in Engeland te krijgen. De situatie is op het ogenblik zo onoverzichtelijk, dat we eerst een paar NVSH-mensen naar Engeland sturen om de situatie-, ter plaatse te bekijken", aldus Hans Baaij, perschef van de NVSH. Zodra bekend werd dat enkele Londense klinieken de met de NVSH lopende contracten hadden verbfo- ken, kreeg men in Den Haag plotse- ling telefoontjes van andere Engelse klinieken, waar ook abortussen wor- den uitgevoerd. Deze klinieken boden zich aan voor een contract met de NVSH. Fusie keuringskring j Woerden-Oudewater j WOERDEN De gemeenteraad van Woerden heeft de heer J. Ubbels, directeur van de kring Oudewater t van de vleeskeuringsdienst, tijdelijk tot 1 januari 1972 benoemd tot waarnemend directeur van de kring - Woerden. De heer Ten Hagen, tot 16 maart directeur in Woerden en na zijn pensioenering tijdelijk directeur in afwachting van een opvolger, olijft voorlopig in functie. Deze benoeming houdt verband met de organisatie van een vergaande sa- J menwerking tussen de kringen Oude- water en Woerden, die begint op per- soneelsgebied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5